Amerongs verenigingsleven werkt hard aan winterprogramma KRUISWOORDPUZZEL Blunder van Hitier hielp Geallieerden aan overwinning in Noord-Afrika ^^Ooor onze oudere tezeró V A-lje VOOR ELK WAT WILS EIKENDAL NU OOK IN VEENENDAAL PRINS BERNHARDLAAN 4 - TEL. 3784 - VEENENDAAL Plaats een Kost slechts 1,00 Zodra de R weer in de maand is, gaan alle organisatoren en bestuursleden van de diverse verenigingen aan de slag om het winterprogramma voor te bereiden. Ook in Amerongen is dit het geval geweest en het grootste deel van het vereni gingsleven zit al weer boordevol met plannen, andere verenigingen zijn nog druk aan het voorbereiden. De besturen worden opnieuw benoemd, of nieuwe besturen worden gekozen. De grootste zorg is meestal de financiële kant. Op het platteland heeft men tot nog toe één zorg minder (al komt het ook al meer) en dat is de concurrent: de televisie. Over het algemeen is deze klacht in Amerongen nog niet het grootst. Iedere Ameronger kan, zo hij dat wil, wel een vereniging of club vinden waar hij of zij zich thuis voelt, of zijn/haar hobby kan uitleven. Het Amerongse verenigingsleven biedt een ruime keus. Wij hebben zo hier en daar eens rond geneusd en vonden werkelijk bij prak tisch alle verenigingen een vol en ac tueel programma, maar wat veel be langrijker is, een groot enthousiasme. In ons overzicht van de verschillende verenigingen moeten wij beperkt blij ven en kunnen zeer zeker niet volledig zijn omdat er verschillende verenigin gen zijn die in stilte of besloten ge meenschap werken. Sport Om te beginnen heeft de gymnastiek vereniging drastische maatregelen moe ten treffen om de toeneming van nieu we leden te kunnen opvangen. De con tributie heeft men moeten verhogen, maar anderzijds heeft men ook een be langrijke toezegging voor een eventuele subsidie van de gemeente ontvangen. De voetbal vereniging DVSA heeft haar bestuur met 4 leden uitgebreid, daarentegen spreekt het jaarverslag van een financieel tekort. De eerste winst punten heeft men echter van dit sei zoen al weer binnen en wanneer het zo door gaat zit er misschien een kam pioenschap in. Ook de korfbalvereniging heeft haar eerste wedstrijden er op zitten. In deze jonge vereniging zit veel perspectief, maar er zal in het komende seizoen flink aangepakt moeten worden. De schietvereniging „Willem Teil" draait nu ook weer op volle toeren en schiet er lustig op los. Waarschijnlijk zal zij dit seizoen nog wel naar een schietconcours gaan. Ook is Amerongen een ijsclub rijk, maar deze is wat planning betreft, zeer afhankelijk van de weergoden. Ver leden jaar heeft deze vereniging nog verschillende goed geslaagde wedstrij den kunnen organiseren. Kerkelijk jeugdwerk Naast het gangbare kerkewerk doet men in deze kringen ook zeer veel voor de jeugd. Bij de Ger. kerk heeft men een aktieve gemengde vereniging voor jongens en meisjes. Het eerste goed ge slaagde week-end heeft deze vereniging al achter de rug en de aanwezigen wa ren hierover zeer enthousiast. Verder zijn hier de plannen nog in bewerking. De Hervormde Jeugdcommissie gaat, naast het houden van jeugddiensten en de jeugdkapeldiensten, ook nog dam- avonden organiseren in samenwerking met de damvereniging. Verder bestaan er plannen om éénmaal per maand een ontspanningsavond te houden en weer clubwerk voor meisjes op touw te zet ten. Ook denkt men nog aan een fiets- puzzelrit, terwijl de hervormde zon dagsschool zowel kinderen van de Herv. als van de Ger. zijde herbergt. Zang en muziek Het gemengd Christ, zangkoor „Asaf" is al weer druk bezig te repeteren voor de kerstcantate, terwijl het kinderkoor in het voorjaar met een kinderoperette voor het voetlicht hoopt te komen. Jam mer is dat er van de mannelijke zijde zo weinig belangstelling bestaat voor dit koor. In dat geval zou men wellicht nog beter voor de dag kunnen komen. De reeds van 1919 af bestaande mu ziekvereniging „Ons Genoegen" is prak tisch het gehele jaar actief, al heeft deze vereniging ook voor het komende sei zoen veel pijlen op haar boog. Een eer ste prijs op het concours te Leerdam is haar eerste succes geweest in dit sei zoen. Verder hoopt zij haar leden in een geheel nieuw uniform te steken, zowel de tamboers als de muziekanten. Ook heeft zij plannen voor een winter- uitvoering. Als bijzondere wensen heeft deze vereniging een muziekschelp, die (Vervolg kol. 7 onderaan) OPGAVE Nr. 52 HORIZONTAAL: 1 hoeder van schapen, 5 tekengereedschap, 10 vlaktemaat, 12 steensoort, 13 deel van een schip, 15 eer, 17 buisvormig ingewand, 18 platvis, 20 oogopslag, 22 oude lengtemaat, 23 ga (Eng.), 25 voegwoord, 26 voorzetsel, 27 ge loofsheld, 31 voedsel, 32 rund, 34 verandering, 41 spil van een wiel, 42 radio om roep (afk.), 43 water in Friesland, 44 voorzetsel, 45 zeer brandbaar koord, 47 be zigheid tot ontspanning, 49 bloeiwijze, 51 vriend (Fr.), 53 ontgonnen land, 55 tel woord (Duits), 58 bijwoord, 59 vaartuig, 60 mijnwerker. VERTICAAL: 1 hoofdpersoon in een treurspel van Shakespeare, 2 tijdrekening, 3 overschot, 4 maanstand, 6 bijwoord, 7 kruipend dier, 8 achting, 9 plooi, 11 slede, 14 ambtskleed, 15 landbouwwerktuig, 16 afnemend getij, 17 meisjesnaam, 19 gevangenis, 21 meisjesnaam, 24 uitroep, 27 gaffelvormige stutpaal, 28 voorzetsel, 29 oude lap, 30 vis, 33 kledingstuk, 35 god der liefde, 36 zuster, 37 bijwoord, 38 boom, 39 draaikolk, 40 Oosters lastdier, 45 inwendig lichaamsdeel, 48 scheik. ele ment (afk.), 47 muzieknoot, 48 onbehouwen, 50 rivier (Spaans), 52 muzieknoot, 54 rivier in Engeland, 56 lidwoord, 57 muzieknoot. OPLOSSING PUZZEL NR. 81 HORIZONTAAL: 1 De Haar, 6 rob, 8 Veluwe, 13 marine, 14 alleen, 15 la, 17 kat, 18 kar, 20 alk, 21 b.v., 22 dra, 24 Oeral, 26 are, 27 eend, 28 Ellekom, 30 stal, 31 nat, 32 ora, 33 pos, 35 end, 36 stank, 38 neppe, 40 plaat, 42 Dover, 44 Elden, 47 Amer, 48 rag, 49 luie, 50 tenor, 52 kater, 54 lampe, 56 Sleen, 58 reeds, 60 oma, 62 oer, 64 Dee, 65 sta, 67 Eede, 68 Leesten, 71 pats, 72 sla, 74 liter, 76 neb, 77 To, 78 leg, 80 sek, 81 ein, 83 Ne, 84 salade, 85 Enspijk, 87 rimpel, 88 non, 89 talent. VERTIKAAL: 1 Delden, 2 Hm, 3 aak', 4 arak, 5 rit, 6 rekel, 7 barak, 8 vla, 9 eelt, 10 Lek, 11 un, 12 Esveld, 16 are aal, 19 aren, 21 branie, 23 ant, 24 Oland, 25 loper, 26 Ate, 28 era, 29 mop, 32 Otterlo, 34 Speulde, 36 samos, 37 koran, 38 neger, 39 Elias, 40 pet, 41 aan, 43 vat, 45 dem, 46 Noë, 51 Erme- lo, 52 kerel, 53 reder, 55 Putten, 57 eel, 59 een, 60 oester, 61 Ada, 63 Este, 65 San, 66 asbest, 69 eisen, 70 teken, 73 oele, 75 pipa, 78 lap, 79 gal, 81 Est, 82 Nijl, 84 Sm, 86 K.E. Twintig jaren geleden in de zomer van 1942 beging Hitier een van z(jn groot ste militaire blunders. Hfl tekende hiermee het doodvonnis van zijn roemruchte Afrika-korps onder aanvoering van veldmaarschalk Rommel. In juli 1942 gaf de Duitse leider namelijk bevel om alle voorbereidingen voor een aanval op het Engsel- se Middellandse Zee-eiland Malta stop te zetten. Korte tijd daarna werd het gehele aanvalsplan opgegeven. Het lot van Rommels troepen in de Woestijn was bezegeld. Een half jaar later kregen de Duitsers de rekening gepresenteerd van de fatale ver gissing, die Hitler in zijn grootheidswaanzin had begaan. Eind 1942 dreven de Geal lieerden de Duitse troepen bijeen op de stranden van Tunesië en volkomen ontred derd gaven de resten van Rommels strijdkrachten zich over. De Duitse marine had steeds op ver overing van het Britse „weerstandsnest" Malta, dat de verbindingen tussen Italië en Afrika hinderde, aangedrongen. Malta was zwaar gebombardeerd. Eerst door dilletantische Italianen, later door de beste escaders van de Luftwaffe, die aan het Oostfront moesten worden onttrok ken. De grote operatie tegen het eiland moest de campagne, welke leidde tot de verovering van Kreta, in de schaduw stellen. Zoals de plannen er op papier uitzagen, was er weinig hoop voor Malta. Honderden landingsvaartuigen zouden storm lopen. Een divisie parachutisten, versterkt met drie speciale regimenten pioniers, en een tankdivisie, uitgerust met buitgemaakte zware Russische tanks van 52 ton, zouden op het eiland worden los gelaten. Begin juni begon Rommel zijn offen sief tegen het laatste Engelsesteunpunt in Noord-Afrika: Egypte. Het zag er voor de Geallieerden donker uit. Want de val van Egypte zou ook het Suez-kanaal in handen van de Duitsers vallen en daar mee zouden de aanvoerlijnen voor het strijdtoneel in het Verre Oosten met dui zenden kilometers worden vergroot. Vol gens de oorspronkelijke Duitse plannen zou de actie tegen Egypte moeten worden gevolgd door de aanval op Malta. Hitier echter, onder de indruk van de successen van zijn Veldmaarschalk, gelastte in juli de verovering van Malta af, zonder over leg te plegen met de militaire leiders. De Führer was van oordeel dat Malta als een rijpe vrucht in de Duitse schoot zou vallen. „Dit Britse nest kan geen kwaad meer doen", meende hij. De gevolgen van deze beslissing waren catastrofaal voor de Duitsers. Terwijl Rommel bij El Alamein op steeds sterker tegenstand stuitte, werd Malta, dat in derdaad aan het einde van zijn krachten was, in een onneembaar bolwerk herscha pen. Een Engels convooi vocht zich een weg naar het eiland. Van de vijftien schepen die uitvoeren, kwamen er slechts vijf aan. Een sterk staaltje werd uitge haald door het Amerikaanse vliegdekschip „Wasp" en het Engelse schip „Eagle". Beide schepen slopen door de Straat van Gibraltar en lieten, eenmaal in de Mid dellandse Zee aangekomen, jagers starten van de dekken. Deze vliegtuigen kwamen juist bijtijds boven Malta om een niecs vermoedende Duitse bombardementsvloot een der zwaarste nederlagen toe te bren gen. Meer dan honderd Duitse toestellen gingen in deze luchtslag verloren. Malta was behouden en hiermee was het lot van de Duitse troepen in Afrika bezegeld. De zomer van 1942 bracht voor de Geallieerden de crisis in de oorlog. De Engelse hulpbronnen waren uitgeput en de Amerikanen kwamen slechts langzaam op dreef. Maar zes maanden later brach ten de landingen in Noord-Afrika de lang gehoopte ommekeer. Deze ommekeer zou echter nooit gekomen zijn zonder de moed en de vastberadenheid van de bewoners van Malta. Maandenlang hielden zij, afge sneden van de buitenwereld, stand onder verpletterende bombardementen en be schietingen. De nederlaag van de Duit sers in Afrika werd echter nog in be langrijke mate verhaast door de strategi sche blunder van Hitier. CONSULTATIEBUREAU IN OUDERKERK AAN DE IJSSEL In Ouderker a.d. IJssel is het eerste consultatiebureau voor bejaarden in ons land geopend. De bedoeling van het bureau is, door geregeld medisch onderzoek de gezondheid van de oude re bewoners te bevorderen en hun zo doende zoveel mogelijk de kwalen en kwaaltjes van de oude dag te besparen. Twee artsen zullen met de hulp van de wijkverpleegster in het Groene- Kruisgebouw één avond per week vier bejaarden onderzoeken. Men is begon nen met de groep tussen 65 en 70 jaar. Volgend jaar komen degenen, die 70 jaar en ouder zijn aan de beurt. Er kan worden gerekend op een nieuwe controle over twee jaren. Men hoopt met dit periodieke onderzoek afwij kingen tijdig op het spoor te komen en maatregelen daartegen te kunnen treffen. PLANNEN VOOR BEJAARDENKLEDING IN ZWEDEN De Zweedse confectie-industrie is op de gedachte gekomen voor oudere men sen speciale kleding te gaan vervaar digen. Geen uniform, o neen, maar kleding, die gemakkelijk uit- en aan getrokken kan worden. Japonnen met knoopsluiting van voren bijvoorbeeld. Verder heeft men er zich nog niet over uitgelaten. Maar men wil zoveel moge lijk moeilijkheden bij het kleden ver mijden en de oudere mens toch in de gelegenheid stellen smaakvol en ver zorgd gekleed te gaan. ,,5-DAGEN" BEDDEN IN ENGELSE ZIEKENHUIZEN De vijfdaagse werkweek brengt ook in de Engelse ziekenhuizen moeilijk heden met zich mee. In een paar zie kenhuizen neemt men nu een proef met z.g. „5-dagen"-bedden. Op een aparte afdeling worden die patiënten verpleegd, van wie kan worden aan genomen, dat zij met een verblijf van vijf dagen in het ziekenhuis kunnen volstaan, van maandagmorgen tot vrij dagmiddag. Deze bedden zijn voorlopig alleen bestemd voor mannen. Vrouwen moeten teveel weer dadelijk aan de gang als zij thuiskomen. Ook patiën ten boven de 60 jaar worden er niet opgenomen, omdat bij het ouder worden het herstel langer duurt. Wel iets om rekening mee te houden, ook als U thuis ziek bent! TEHUIS VOOR OUDE PAARDEN IN SOEST Aan Soest komt de eer toe het eerste bejaardentehuis voor paarden in ons land te hebben. Het is gesticht door de afdeling Soest van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren en het draagt de naam „De Paardenkamp". Particu lieren hebben er eveneens aan bijge dragen. Het „tehuis" is maar klein, er is plaats voor vier paarden, maar die kunnen nu tenminste „een goeie oude dag" hebben en ze behoeven niet naar de slager. Het terrein, dat erbij be hoort, is geschikt gemaakt voor paar- denwei. HET KLEINKIND: „ALS JE GROOT EN STERK WILT WEZEN" Jongens tussen 7 en 11 jaar hebben gewoonlijk al een beroep gekozen: trambestuurder of straaljagerpiloot. Meisjes kiezen bij voorkeur „moeder tje". Aan deze toekomstdromen heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding aangeknoopt om de jeugd op pret tige en onopzettelijke wijze enige be ginselen van de voedingsleer bij te brengen. Het is een rijmprent gewor den met aardige kleurige tekeningen en kostelijke versjes van Clinge Doo- renbos. Deze prent heeft de respecta bele lengte van 140 cm, ze is heel ge schikt om tegen de muur van een kin- der-slaapkamer geprikt te worden. Prijs: 0,25. Het Voedingsbureau geeft ook een klein boekje uit, „Mieke's gezonde al fabet" geheten, waarin de jeugd enige gezondheidsregels worden geleerd. H. zijn de haren, die gekamd en gebor steld moeten worden, L. is de lever traan enz. Prijs 10 cent. Te bestellen bij het Voorlichtings bureau voor de Voeding, Koninginne gracht 42. Den Haag. Het verschuldigde bedrag in postzegels op de adreszijde van de briefkaart plakken. E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN Zitten en opstaan. Sinds de stoelen hoe langer hoe luier worden krijgt het lichaam bijna geen gelegenheid meer om te tonen wat het kan. De spieren deien uit tegen de wand en de zitting van de stoel en hun tonus dreigt verloren te gaan. To nus is de uiterlijke vorm van een spier als gevolg van innerlijke spankracht. En dan nog op het moment, dat die spier niet in werking is. Als iemand zijn vuist balt en zijn bisseps opzet, dan is dat geen tonus. Tonus is de blijvende uiterlijke vorm van een spier in rust. Het uitdeien van de spieren en het ontstaan van spankracht zijn aan el kaar tegengesteld. Vandaar dat de to nus verloren raakt. Wie op een harde rechte stoel zit, heeft meer kans de vorm van zijn spieren te bewaren, dan degenen die hangen in een luie stoel. Ga nu niet plotseling de gehele dag op een rechte harde stoel zitten, want dat houdt niemand vol. Probeer het eerst eens vijf minuten, als oefening, en voer die tijd langzaam en met over leg op. Opstaan. De luie stoel heeft nog een ander groot gevaar. Men kan er zo moeilijk uitkomen. Soms moet de hele familie er aan te pas komen, en dan maar trekken. Toch is hier ook wel iets op te vinden. Door het naar voren zwaai en van beide armen wordt het zwaar tepunt boven het steunvlak gebracht, zodat het gaan staan dan geen moeite meer oplevert. Oefening 1. Zwaai zittend de armen van achteren naar voren. Op het mo ment, dat de armen naar voren gaan, probeeft men te staan. Oefening 2. Staande: Zwaai de ar men van achteren naar voren, op het moment dat ze voor zijn, gaat men voorzichtig zitten. Het voor houden van de armen geeft hier een remmende werking, zodat men langzaam en met overleg kan gaan zitten. Albertine Vellenga. I H 1 I 16 Prins Bernhardlaan 4 (Zwaaiplein) Op woensdag 3 oktober a.s. te 14.00 uur zal de opening plaats hebben van zijn speciaal-zaak in optiek. Wij nodigen U uit voor een bezoek en kennis te komen nemen van de uitnemende kollekties in monturen, prismakijkers, toneelkijkers, baro meters en andere optische artikelen. Onze 30 jarige praktijkervaring verzekeren U van vakmanschap en juiste voorlichting. In de nieuwe speciaal-zaak zult U brilmonturen aantreffen van de meest vooraan staande merken met wereldnaam. Een Franse modebrill? Dat is een exclusief snufje dat door ons als eerste in de lande werd geintroduceerd. Deze monturen werden vervaardigd van kersen-, noten- of mahoniehout. Ontwerper isLunetterie Sévigné. Paris. Ook brilleglazen hebben onze bijzondere aandacht. Wij noemen U slechts het laatste nieuws van de dubbel-focus-glazen. de z.g. progressieve glazen, waarin geen scheidings lijn voor veraf en dichtbij meer verwerkt zijn. Totaal onzichtbaar is nu de overgang tussen deze twee verschillen. Wij zullen U met de grootst mogelijke voorlichting, service en deskundige adviezen omringen. DEPOT: CARL ZEISS OPTIEK Mohair kleuterjas, extra warm 2evoerd, capuchon. 6 jaar 36. Helanca broek 18.- DE MEEST PRACTISCHE jongens YtaPg BU: Kleuterjasje In nieuwe Schotse ruiten. Capuchon en warm-gevoerd. 6 jaar 29.75 Jersey broek 9.75 Kleuter's wintercoat zit lekker-warm, staat énig! Leuke ruitvoering. 6 jaar 39.75 (Vervolg Amerongse Verenigingsleven) de gemeente al zo lang beloofd heeft en meer belangstelling van de jeugd voor de muziek. De Kon. Ned. Ver. EHBO heeft zijn lessen en oefenavonden inmiddels ook weer hervat, en zal in het komende sei zoen weer aan menige wedstrijd deel nemen. Vele malen is deze vereniging bij diverse sportactiviteiten in het afge lopen jaar opgetreden, terwijl zij bij menig verkeersongeluk van groot nut bleek te zijn. Hopelijk zal dit jaar aan al de cursisten die momenteel de cur sus volgen, het zozeer begeerde en nut tige diploma worden uitgereikt. Ook de maatschappij tot Nut van het algemeen is dit jaar met een goed programma voor de dag gekomen, terwijl eveneens de damvereniging haar bestuur onlangs heeft samengesteld. Tevens werd be sloten de onderlinge competitie in één groep te spelen. Twee tientallen zijn voor de bondscompetitie ingeschreven. Ook ligt het in de bedoeling weer een jeugdafdeling samen te stellen. De Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt in oktober haar aktiviteiten weer te her vatten. Lm. tien woorden

De Vallei | 1962 | | pagina 6