Taakverdeling college niet definitief P Jubilaris M. Bos onderscheiden met zilveren medaille Raadslid stelt b. en w. vragen over aarding Kulan verloor kostbaar puntje (1-1) Grote waardering voor Ouwehand Belastingen AMERONGEN Sterke oppositie niet akkoord met voordracht commissies ELST EDERVEEN ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook VOiP /UekenfcMdsdzde/if! V. A. B. MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechter Een koninklijke onderscheiding, een groot aantal waardevolle geschenken en vele waarderende woorden, dat alles viel maandagmorgen ten deel aan de heer M. Bos die het heuglijk feit herdacht, dat hij veertig jaar in dienst was van de Textielgroothandel De Kleuver en Ertman aan de Beatrixstraat te Vee- nendaal. Begonnen als magazijnbediende werd de heer Bos later aangesteld tot magazijnchef, terwijl hij de laatste vijf jaar als vertegenwoordiger optreedt. De directie wilde dit feit vanzelfsprekend niet zonder meer laten passeren en had dan ook een passende huldiging uitgestippeld met als hoofdfiguren de ju bilaris met zijn vrouw en kinderen. Burgemeester Hazenberg sprak als eerste de jubilaris toe. Hij merkte op dat zulke jubilea momenten zijn waar bij men eién mag en moet stilstaan om allerlei dingen de revue te laten passeren. „Het is nu balanstijd", zo sprak de burgemeester tot de jubilaris. „De cre dit en debet posten worden tegen el kaar opgezet en als het goed is moet er een behoorlijk saldo uitkomen In uw geval krijgt men de conclusie dat u succesvol werkzaam bent geweest, doch daarbij dient ook de erkenning dat niet alles alleen van de mens af komstig kan zijn." Hierna speldde burgemeester Hazen berg onder doodse stilte de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de revers van de jubilaris die zichtbaar ontroerd was. Gunstig aangeschreven De directeur, de heer Ertman, roem de de ijver en de opgewektheid van de heer Bos. „U bent iemand die bij ieder een gunstig staat aangeschreven en zij zijn, mét u, blij voor deze onderschei ding". Mevrouw Bos werd eveneens dank gebracht. „U heeft heel wat avonden 14 beneden- en 14 boven woningen in 't Hoorntje Aan de gemeenteraad wordt voor gesteld Patr. Bouwvereniging grond te verkopen en voorschotten te verlenen voor de bouw van 14 beneden- en 14 bovenwoningen aan de Zonnebloem straat in 't Hoorntje. B. en w. stellen voor de huizen te laten bouwen door de N.V. Bouwmaat schappij Van Eist te Veenendaal, die dit voor 371.400,wil doen. Deze bouwmaatschappij heeft niet ingeschre ven bij de destijds gehouden aanbe steding, waarvan de laagste inschrijf- som zo hoog was dat niet kon worden gegund. De gemiddelde huurprijs van de hui zen zal komen op 12,35 voor de be nedenhuizen, die bestemd zijn voor de huisvesting van bejaarden en 19,85 voor de bovenwoningen, waarin zeven personen kunnen werden gehuisvest. Invaliden hadden heerlijke dag De bijna dertig invaliden die zater dag hebben deelgenomen aan de eerste Veenendaalse Autotocht voor invaliden, hebben een heerlijke dag gehad. Bij het vertrek al was de stemming opper best en ook later op de dag werd. er volop genoten van de gehele reis. De tocht - vrijwel gelijk aan die van de bejaarden - werd gemaakt met een toui'ingcar en twee personenauto's. De bus haalde in de morgenuren alle deel nemers met verzorgers op, zodat tegen half elf de rijtoer kon beginnen. Behalve een vijftal „smeersters", Roo^e Kruis en EHBO-hulp, maakten ook een aantal bestuursleden van de vereniging „Oranjedag" de tocht mee. Het weer was 's morgens een beetje aan de sombere kant, doch gelukkig werd het later op de dag beter. In restaurant Malkenhorst werd om streeks twaalf uur de inwendige mens versterkt. De tocht werd vervolgens voortgezet door het Kroondomein in de richting Arnhem. De bedoeling was om in paviljoen Sonsbeek aan te leggen, maar aangezien men daar al drie be jaarden-tochten te verwerken had ge kregen, vond men het raadzamer hotel De Schelmse Brug aan te doen. Om streeks kwart over zes was men weer in Veenendaal terug. Reservisten bleven beroeps- politie de baas Tijdens de vorige week zaterdag gehou den schietwedstrijden met pistool op de schietbaan onder aan de berg, heeft de reserve-politie kans gezien hun beroeps collega's de baas te blijven, zij het dan met een gering puntenverschil. In eerste instantie werd geschoten om de wisselbeker. Een team van vijf schut ters van de beroeps-politie -en vijf re servisten bonden de strijd aan die uit eindelijk resulteerde in 227 punten voor de reservisten en 217 voor de beroeps- politie. Hierdoor kwam de reserve-politie dit jaar in het bezit van de fraaie beker. Bij de onderlinge wedstrijden van de reserve-agent van de Kaa uit Veenen daal als beste schutter uit de strijd. De personele wedstrijden op pistool won agent J. Hoens met 48 punten, tweede en derde werden resp. Van de Kaa (reser ve) met 48 punten en Diepeveen (reserve) met 48 punten. Op de vierde plaats ein digde hoofd-agent C. Hoekstra met 47 punten. zonder uw man moeten doorbrengen en toch bent u altijd een enorme steun voor hem geweest." Als blijk van waardering kreeg de jubilaris van de directie een prach tig radio-toestel aangeboden en een enveloppe met inhoud. De jubilaris reageerde hierop spon taan. met: „U maakt het veel te gek! 't Is fantastisch Tot slot van de bijeenkomst werd de jubilaris namens het personeel een fraaie staande klok aangeboden. AANGIFTE VAN DIEFSTALLEN Van de brommer van J. R. uit Veenen daal is een bagagerek ontvreemd, terwijl de bromfiets in de stalling stond bij het lunapark aan de Bergweg. Mej. J. S. deed aangifte van diefstal van haar fiets. Tij dens het boodschappen doen in de Hoog straat sloeg de dief zijn slag. De politie stelt in beide gevallen een onderzoek in. GEEN VOORRANG VERLEEND Een vrachtauto, bestuurd door v. d. B. uit Woudenberg die donderdagavond van af de Nieuweweg de oprit van Rijksweg 12 wilde oprijden, verleende hierbij geen voorrang aan een Duitse personenauto, bestuurd door G. uit Castrop-Rauxel. Het gevolg was een botsing waarbij beide voertuigen flinke materiële schade op liepen. ONVOORZICHTIGE BROMFIETSER Vrijdagavond stak de bromfietser K. uit Veenendaal zonder meer de Kerke- wijk over met de bedoeling de Patrimo niumlaan in te rijden. Een personenauto, bestuurd door v. S. eveneens uit Veenen daal, kon een aanrijding niet meer voor komen. De materiële schade bleef beperkt. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 BROMFIETS VERNIELD Zaterdagmiddag wilde de automobilist B. uit Veenendaal vanaf de Kerkewijk de Stationssingel oprijden. Hierbij gaf hij geen voorrang aan de bromfietser R. P. Het resultaat was een zwaar beschadigde brommer. HUIS ONDER STROOM Het VVD-raadslid, mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch, heeft b. en \v. van Veenendaal een aantal vragen gesteld, welke wij met de antwoorden van het college onverkort hieronder laten volgen. Naar aanleiding van het krantenbe richt, dat in een deel van Breda geen aarding op de waterleiding meer mo gelijk is door het gebruik van plastic waterleidingbuizen, wilde ik u de vol gende vragen stellen. Vraag 1 Zou het College het treffen van maat regelen in overweging willen nemen, die er toe zouden kunnen leiden de ge varen verbonden aan het gebruik van plastic waterleidingbuizen, waar dit be treft de aarding van elektrische appa raten, zo snel mogelijk tot een mini mum te beperken. Antwoord b. en w.: Deze vraag kan gemakkelijk de in druk wekken als zou het toezicht op de aarding van elektrische apparaten tot de taak van ons college behoren. Wij menen goed te doen er met nadruk op te wijzen, dat zulks geenszins het geval is. Vooropgesteld behoort in dit verband te worden, dat met het toe zicht op de uitvoering van de bepa lingen van het Electrotechnisch Veilig heidsbesluit is belast de Arbeidsinspec tie. Laatstgenoemde dienst heeft even wel het toezicht op de huisinstallaties aan de elektriciteitsbedrijven overge dragen. In eerste instantie is derhalve in deze een taak weggelegd voor de Provinciale Utrechtse Electriciteits-Maatschappij N.V. te Utrecht. Een en ander neemt vanzelfsprekend niet weg, dat wij gaarne bereid zijn - voorzoveel zulks althans cp het ter zake aan de orde zijnde terrein in ons vermogen ligt - om, indien daartoe een beroep op ons wordt gedaan, mede werking te verlenen aan plannen, wel ke beogen de aan onS toevertrouwde belangen van de ingezetenen onzer ge meente de grootst mogelijke bescher ming te geven en daartegenover de gevaren, waaraan de inwoners (kun nen) zijn blootgesteld tot het minimale te beperken. Gezien de inmiddels door ens .van de P.U.E.M. N.V. ontvangen toezegging, waarvoor wij u nader mogen verwij zen naar de beantwoording van vraag 4., achten wij het treffen van maat regelen vanwege het gemeentebestuur voorshands nodig, noch gewenst. Vraag 2 Is het College ervan op de hoogte, dat door deze oorzaak zich al enkele gevallen van bijna noodlottig ongeval in Veenendaal hebben voorgedaan. Antwoord b. en w.: Dat zich in deze gemeente enkele gevallen van bijna noodlottig ongeval hebben voorgedaan als gevolg van het gebruik van plastic waterleidingbuizen, was - en is ons college ook thans nog - onbekend. Vraag 3 Dat dit recentelijk is gebeurd op Ka- naalweg 9, waar het gehele huis, de muren incluis, onder stroom stond. Antwoord b. en w.: Na ingewonnen advies bij de P.U.E.M. N.V. kunnen wij te dezen aanzien het volgende opmerken. In verband met de voor de P.U.E.M. N.V. weggelegde taak (zie ook ons ant woord op vraag 1.), waarschuwt deze Maatschappij haar verbruikers, wan neer door vervanging van de metalen waterleidingbuizen door plasticbuizen de bestahnde aarding vervalt. Er doen zich dan twee mogelijkheden voor: a. bij een geheel ondergronds laag spanningsnet, kan een aarding wor den gemaakt op de grondkabels van meergenoemde Maatschappij b. bij een bovengronds of gedeeltelijk bovengronds net, moet voor iedere installatie een z.g. foutstroomscha- kelaar of een aardelektrode worden aangebracht. In beide gevallen moeten de nodige voorzieningen door een erkend instal lateur worden uitgevoerd, waarvan de kosten voor rekening van de verbrui ker komen. Een door de P.U.E.M. N.V., naar aan leiding van ons verzoek om inlichtin gen, ingesteld onderzoek heeft uitge wezen, dat eerst na de vervanging van metalen waterleidingbuizen door plas ticbuizen alle bewoners langs de Ka- naalweg zijn gewaarschuwd. In het onderhavige geval blijkt de waarschu wing derhalve niet op het juiste tijd stip te zijn gegeven, hetgeen in hoge mate valt te betreuren. (Zie verder pag. 3) Kulan heeft het tegen Rood Wit uit Veenhuizerveld niet tot een overwin ning kunnen brengen, waardoor de Ku- lanploeg de derde plaats blijft bezetten. Het werd 1-1 dank zij krampachtig verdedigen van Rood Wit. De Kulan voorhoede, eens zo pro- duktief was vanmiddag van slag. Rood Wit nam na tien minuten een voor sprong. Bij een aanval van de gasten moest Braafhart een corner toestaan. Versteeg plaatste hoog voor het doel en linksbinnen de Jong kopte in. Wel wist Braarhart de bal nog uit het doel te trappen, maar arbiter Reede had gekonstateerd dat dit achter de doel lijn gebeurde. Kulan begon met een serie aanvallen over rechts waar Faber zeef snel aan viel. Bij Rood Wit liepen de acties over de gevaarlijke midvoor Dcppenberg, maar deze keer was Vlaanderen hem meermalen de baas. Na de rust kwam er iets meer vaart in de Kulan-aanval. Na tien minuten gaf Diteweg een strakke voorzet, waar- K1RPESTEI N VEENENDAAL VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 120.000. Prijzen van io tct 10.50 voor de grote eieren en 5,— tot 9,— voor de kleine exem plaren. Prijzen per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: Aanvoer 60 stuks. Prij zen van 40,— tot 55,—. Handel matig. RUILBEURS IN JEUGDGEBOUVV Vanavond om acht uur wordt in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan de eerste ruilbeurs van dit seizoen gehouden. Iedereen is hier welkom, ongeacht leef tijd en welk soort hobby het betreft. Vo rig jaar mocht deze beurs zich al in een grote belangstelling verheugen en men hoopt dat ook de komende wintermaan den weer htt geval zal zijn. UIT RHENEN'S RAADZAAL t HOLLANDIA-KOOR NAAR OPHEMERT Het Hollandia-Meisjeskoor zal don derdagavond in Ophemert optreden tijdens een propaganda-avond van de NCWB. Ook het accordeon-ensemble „Musica" o.l.v. Tonny Spaan zal hier acte de precense geven. Een en ander is georganiseerd door de NCWB-wan- delverenigingen uit de Betuwe. Nadat de heer W. H. F. Scholte (VVD) als raadslid was beëdigd als opvolger van de heer J. H. v. d. Berg, die alleen de eerste zitting meemaakte, deelde de voorzitter de verdeling van de portefeuilles mede in het college van b. en w. HU voegde er aan toe, dat deze nog voor wijzi ging vatbaar was en dat de eerste opzet gold als een proef. De heer Klaassen (CH) herinnerde eraan dat de heer Deen (PvdA) in de vorige vergadering zou hebben gewezen op het feit dat er nu twee Achterbergers in het college zit ting hadden gekregen en of dit niet de consequentie zou inhouden dat er misschien wel in Achterberg vergaderd moest worden. Spreker zag echter nog andere, veel erns tiger gevolgen. Allereerst dat de voorzitter de lang niet eenvoudige portefeuille „openbare werken" voor zijn reke ning nam, terwijl hü voorts betwijfelde of „financiën" wel de sterkste zijde was van wethouder Griffioen. De verschillende belastingpunten, zo als verlaging baatbelasting Eist, doch bovenal de voorstellen tot verhoging van de wegbelasting van 6% op 10%, de hondenbelasting en de vermake lijkheidsbelasting voor Ouwehands Die renpark veroorzaakten nogal wat aan leiding tot spraakwater. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) wilde er niets van weten. Hij had gelezen dat de be grotingspositie tengevolge van de nieu we wet op de financiële verhouding niet ongunstig was en kon zodoende geen verband vinden tot de verhogingsvoor- stellen en verder vroeg hij zich af of b.'en w. zich wel realiseerden dat Rhe- nen altijd nog een 4e klas gemeente is met 4e klas lonen. Spreker was ver baasd over het voorstel de belasting voor een luxe hond op 15,te bren gen. Hij had gelezen dat in de eerste klas gemeente Utrecht hetzelfde bedrag wordt geheven. Hij moest verschillende vraagtekens plaatsen. Hij vroeg zich verder af of al de opgesomde kapitaals- werken, zoals o.a. bouw van een sport hal, aanleg sportvelden Eist enz., gered konden worden met een meeropbrengst uit de hondenbelasting van 4000,en een verhoging van de vermakelijkheids belasting voor Ouwehands Dierenpark met 70 Het was hem bekend dat ver schillende dierenparken in Nederland zwaar worden gesubsidieerd met over heidsgelden. De heer D. de Jong (PvdA) wees de heer Van Dijk erop, dat hij verzuimt te vermelden dat er gemeenten zijn die 20% wegbelasting heffen. De heer mr. J. Deen (PvdA) was van mening dat de verhogingsvoorstellen al veel eerder hadden moeten worden ge- en Wisgerhof (§GP), Van Dijk (Vrije TWEE LEDEN VANDE PvdA BEDANKTEN VOOR LIJ)MAATSCHAP. (VALLEI 25 sept) STOELENDANS daan. Er is volgens spreker een grote achterstand in Rhenen op velerlei ge bied, zo niet een achterlijke toestand. Er is geld nodig om hier uit te komen, niet alleen ter bevordering van sport en recreatie, maar ook om iets te kun nen doen tegen het „klaagmuurleven". De heer Klaassen (CH) was het opge vallen dat uit de stukken bleek dat de belastingverhoging eigenlijk helemaal niet nodig was. Hij verklaarde dan ook dat zijn fractie zou tegenstemmen. De heer Hensen (PvdA) noemde de verhoging van de wegbelasting slechts zeer gering. De heer Deen (PvdA) kon met deze zeer matige verhoging van harte instemmen. Hij was ook van me ning dat voor de minstbedeelden in Rhenen, recreatief gezien, nog veel meer kon worden gedaan. Door deze voorstellen te torpederen zou deze ca tegorie direct de dupe worden. De heer Van Dijk (Vrije Partij) wens te er niet aan mee te werken de minst bedeelden te duperen. Hij wenste ech ter eerst in de raad voorgezet te krijgen waarvoor de belastingverhoging nodig was om zich een juist oordeel te kun nen vellen. Hij herinnerde er in dit verband aan een gesprek te hebben ge had met de heer Deen over de verbete ringsplannen van de N. Veenendaalse- weg. Toen wisten geen van beiden wat er zou gaan gebeuren. Nu weten we het nog niet, aldus Van Dijk. Spreker was van mening dat door deze verhogingen juist de minderbedeelden de dupe zou den worden. Hij kon zich er niet voor lenen, temeer niet zolang er in Rhenen nog dienstwoningen worden verhuurd voor 7,per week waar de padde stoelen door de vloer groeien. Hij wens te uitsluitend voor te stemmen wanneer hij op de hoogte zou worden gebracht waarvoor de gelden nodig zullen zijn. De voorzitter en wethouder Griffioen wezen op de verlanglijsten van de raadsleden tijdens begrotingsvergade- rin-en. Zij vonden het inconsequent nu tegen deze voorstellen te zijn, temeer daar de raad hét college de middelen niet moet onthouden wanneer getracht wordt aan de verlangens van de raad tegemoet te komen. Wethouder Grif fioen stelde nog een voorbeeld door de plannen om tegemoet te komen aan de wensen om de straatverlichting te ver beteren waarvoor jaarlijks 12.000,op tafel moet komen. De verlaging van de baatbelasting voor de riolering in Eist werd hierna z.h.s. aanvaard. Over de verhoging van de wegbelasting van 6% op 10 wens te de heer Klaassen stemming. (Meer opbrengst van 18.500,Het voorstel werd aangenomen met 8 tegen 6. Tegen stemden de heren Klaassen, Kerkstra (beiden CH), Dirkse (PvdA), Verwoert Partij) was verhinderd de vergadering bij te wonen. De verordening op de kade- en stei- gergelden werd opnieuw ongewijzigd vastgesteld. De heer E. P. van Dijk wenste een onderzoek naar de moge lijkheid om de tarieven voor de parti culiere opslagplaatsen op de loswal te verhogen. De heer Deen was voor af schaffing van de verordening wanneer de kosten hoger zouden blijken te zijn dan de baten. De heer Scholte (VVD) waarschuwde niet te vlug daartoe over te gaan, daar na de kanalisatie van de Rijn de scheepvaart wel eens zodanig zou kunnen toenemen, dat de verorde ning weer wél nodig zou zijn. De heer Klaassen wilde evenmin van opheffen horen. De loswal wordt vrij veel ge bruikt en spreker zag hier wel degelijk een taak voor de gemeente. Het voorstel om de belasting voor Ouwehands Dierenpark te brengen van 6000,op 11.000,per jaar bracht opnieuw de tongen in beweging. De voorzitter was zeer verheugd Ouwe hands Dierenpark in Rhenen te heb ben. De samenwerking met de directie roemde hij. Hij prees de directie om alles wat zij voor de gemeenschap had gedaan en de wijze waarop ook het zwembad wordt geëxploiteerd. Hij zag in de verhoging van de vermakelijk heidsbelasting alleen het rechttrekken van de waarde van de gulden. Hij sprak de hartgrondige hoop uit, dat met dit voorstel definitief voor een reeks van jaren Ouwehands Dierenpark zal weten waar zij aan toé is en dat nooit en te nimmer een besluit zal worden geno men om met belastingkaartjes te gaan werken, daar het bestaan van het park dan onmogelijk wordt gemaakt. Wethouder Griffioen ondersteunde nog eens de waarderende woorden aan het adres van de directie van het park. De heer Klaassen vond het gezien de posi- ti van het park het werken zonder subsidie een hoog bedrag. De heer Scholte (VVD) kon zich volledig bij de vorige spreker aansluiten en hij drong er op aan, wanneer de omstandigheden in de toekomst daarvoor nog eens aan leiding zouden mogen geven, grote soe pelheid te betrachten bij een dan te ne men besluit tot verlaging van de be lasting. De heer Drost (CH) steunde het stand punt van de heer Scholte, temeer daar het park in de naaste toekomst voor Rhe- nenaren op bepaalde tijden tegen zeer matige prijzen zal worden opengesteld en de ouden van dagen reeds lang gratis toegang hebben. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen met de wens van de voorzitter dat het mooie park tot in lengte van jaren voor Rhenen behouden mag blijven. RK Unitas won met bescheiden cijfers (0-1) R.K. Unitas heeft zondag in een ma tige wedstrijd met 1-0 van het punt loos zijnde Oranje Wit in Eist gewon nen. Het enige doelpunt dat de wed strijd besliste kwam pas in de tweede helft tot stand toen linksbuiten Chr. Besseling een ren door de verdediging van Oranje Wit met een doelpunt be sloot, 0-1. Wat Oranje Wit ook pro beerde, Unitas hield de deur hermetisch gesloten. In deze tweede klasse staat DVSA er na de grote 7-2 zege op Maluka Muda zeer goed voor. De stand is nu: DVSA 5 10 Austerlitz 4 7 Maluka Muda 4 R.K. Unitas 4 6 Renswoude 4 5 Scherpenzeel 5 5 Dorestad 5 Achterveld 5 2 Oranje Wit 5 0 HDS 5 0 Panter haalde eerste punt binnen tegen Veslaco Sportver. Panter heeft zaterdag in Harderwijk via een 2-2 gelijk spel te gen de medegegadigde voor de onderste plaats Veslaco het eerste winstpunt van dit seizoen veroverd. Veslaco doelpuntte het eerst door haar linksbinnen, 1-0, maar neg voor rust werd de stand gelijk getrokken. Teen van Riesen werd gehaakt mocht Panter een strafschop nemen. Wim Sas, die de elfmetertrap nam, miste niet, 1-1. Na rust kwam Panter aan de leiding toen de keeper van Veslaco een ver keerde doeltrap nam. De slechte uit trap werd opgevangen door back Van Kooten, die het leer direct weer re tourneerde en over de verbouwereerde keeper in het doel joeg, 1-2. Een kwartier voor het einde toen v. d. Bovenkamp weifelde met weg werken kon Veslaco door de midden voor de gelijkmaker scoren. Een doel punt van Bolderman werd wegens bui tenspel afgekeurd, zodat de stand op 2-2 bleef staan. Merino's versloeg Montfoort met 3-2 Reeds enkele minuten na het begin- signaal moest Montfoort - dat met drie invallers speelde - tegen een 1-0 ach terstand aankijken toen hun linksach ter mistrapte en Cobi Sukkel dat af strafte met een harde kogel in de be nedenhoek, 1-0. Montfoort had direct het antwoord gereed. Een mooie aanval werd goed afgerond en de stand was weer gelijk, 1-1. Hoewel aan beide zijden enkele mooie kansen ontstonden duurde het toch nog een half uur voor P. v. d. Bo venkamp een goede solo-actie besloot met een goed gericht schot,2-1. Merino's dat in tegenstelling tot vo rige week tegen N.S.C. nu bijzonder aardig voetbal speelde was beslist be ter dan de Montfoortploeg die de beide cracks v. d. Spek, die afwezig waren wel heel erg misten. Tot de rust bleef de stand 2-1. Direct na rust vielen de Merino's on stuimig aan en na drie minuten wist C. Sukkel zich door de defensie van Montfoort te wringen en met een ef fectvol schot te scoren, 3-1. Merino's- defensie wist de verwoede pogingen van Montfoort goed op te vangen. Ieder dacht dat Montfoort een grote neder laag zou krijgen, maar door met kunst en vliegwerk stand te houden bleef het voorlopig 3-1. Een kwartier voor het einde ging Merino's het kalmer doen en Montfoort profiteerde direct en met een prachtig doelpunt vresloegen zij de prima kee pende Blankespoor, 3-2. Tot een gelijk spel, waarvoor Montfoort wel vocht kwam het niet meer en Merino's wist de punten thuis te houden. Enorme belangstelling bij afscheid van juffr. Scholte Dat juffrouw S. J. Scholte ruim drieenveertig jaar onderwijs aan de School met de Bqbel uitermate ver baasd was over de enorme belangstelling op haar afscheidsreceptie, viel haar van het gezicht te lezen. Donderdagavond kwamen namelijk zeer vele oud-collega's, oud-leerlingen, vrienden en bekenden persoonlijk afscheid nemen van „de juf frouw" en het schoolbestuur op wiens initiatief deze receptie werd gehouden, heeft de handen vol gehad om alles op tjjd te laten verlopen, zo druk was het. De populaire onderwijzeres is vele ja ren in Amerongen werkzaam geweest en vele van haar oud-leerlingen namen dan ook de gelegenheid te baat om juffrouw Scholte nog even de hand te drukken en haar te bedanken voor de schoolwijsheid die zij van haar hebben mogen opsteken. Namens het schoolbestuur sprak ds. L. Zwaan, terwijl het hoofd der school, de heer A. N. Maris, eveneens woorden van dank sprak. Doordat ook vele oud-kollega's aanwe zig waren, werden tal van oude herinne ringen opgehaald zodat het voor de schei dende onderwijzeres een onvergetelijke avond geweest moet zijn. De vele waar derende woorden gingen natuurlijk ge paard met talrijke waardevolle geschen ken. Later op de avond bezochten ook burge meester Martens en wethouder G. J. van Barneveld de receptie. Juffrouw Scholte gaat thans van een welverdiende rust genieten. uit Henzen inkopte, echter tegen de paal. Een handsbal van Rood Wit werd door de scheidsrechter over het hoofd gezien, maar de tweede handsbal van spil Schuit werd met een strafschop bestraft. Vlaanderen schoot de penalty feil loos in, 1-1. De ene Kulan aanval na de andere rolde op het doel van Rood Wit, maar men strandde meestal op een haag van benen van Rood Wit spelers. Het bleef dus 1-1, waarmee Rood Wit zeer gelukkig was. NSVS versloeg Valkenheide met 4-2 NSVS wist ook de jongens van Val kenheide een nederlaag toe te bren gen en staat nu samen met Sportclub Rhenen bovenaan de ranglijst met acht punten uit vier ontmoetingen. Reeds direct na het begin was het al raak voor NSVS. Er vloeide een aanval over links. B. van Manen gaf een voor zet waarop een Valkenheide back miste en zo kon H. Schoeman de stand op 1-0 brengen. Een minuut later was de stand reeds gelijk zij het voor Valkenheide op for tuinlijke wijze. Back Rabenswaay speelde te zacht op keeper van Beek terug en de middenvoor kon zich er- tussenwringen om de stand naar 1-1 te schieten. NSVS bleef aanvallen. Een doelpunt van NSVS werd wegens bui tenspel afgekeurd, maar een minuut voor rust slaagde B. van Manen erin de stand op 2-1 te brengen. Vijf minuten na rust keurde de scheidsrechter weer een treffer van Ne- veda af, maar B. van Manen maakte na een kwartier toch een geldige, 3-1. Hierna kwam P. Bleyenberg oog in oog met de doelman, maar die stepte het schot. Ook van Kesteren zag een hard schot door de doelman gehouden. Toch wist van Kesteren na snel spel num mer vier in de touwen te jagen, 4-1. Valkenheide viel nu fel aan maar de NSVS defensie hield stand. Een kwar tier voor tijd kwam de stand nog op 4-2 toen spil v. d. Heuvel hands maak te en de scheidsrechter een strafschop gaf die door de doelman in een doel punt werd omgezet, 4-2. Zaterdag a.s. zullen NSVS en Sportclub Rhenen in Veenendaal gaan uitmaken wie voor lopig de lijstaanvoerder wordt. (vervolg van pag. 1) echter rechtdoor gereden naar de Veer- weg. De twee verbalisanten, die nu als getui gen gehoord werden, betoogden dat ver dachte bij zijn verhoor destijds niets over de rechter richtingaanwijzer gezegd had en zij betwijfelden of W. hem had kun nen zien als er al een was geweest. Ik passeer dat kruispunt drie of vier keer per dag en ik rijd er altijd recht door, betoogde de derde getuige, de be stuurder van de andere auto. Ik ben ook die dag niet van plan geweest om rechts af te slaan en ik heb de richtingaanwijzer dan ook niet gebruikt. Hij valt altijd au tomatisch terug, zodat hij ook niet na een vorige bocht uit kan zijn blijven staan. Aanvankelijk heeft verdachte gezegd: De auto van rechts was zeker nog 100 meter van me vandaan en ik kon nog gemakkelijk de kruising oversteken. Later heeft hij zich kennelijk gerealiseerd, dat dit verweer, gezien de botsing, niet houd baar was en toen heeft hij deze nieuwe verdediging naar voren gebracht. Ik l>eb echter sterk de indruk, dat die achteraf bedacht is. Verdachte heeft namelijk noch tegen de verbalisanten noch tegen de derde getuige destijds ook maar iets ovér die richtingaanwijzer gezegd. Naar mijn mening zou hij 'm trouwens ook niet hebben kunnen zien. Volgens het proces verbaal was de weg op dat punt spie gelglad door opvriezjng, doch er waren meer gladde plekken op de wegen en W. had dit dan ook kunnen weten en er re kening mee moeten houden. Eis 125,— of 25 dagen. Rechter v. d. Brand wilde enigszins rekening houden met de verraderlijke gladheid op het kruispunt. Hij veroor deelde W. tot 100,— of 20 dagen. Advendo met groot verschil geklopt (1-7) Advendo te Ederveen was er zater dag tegen het bezoekende Sportclub Rhenen geheel uit. De debuterende doelman van Advendo Robbertsen (ex Renswoude) moest de bal zevenmaal uit het net halen. Nadat Rhenen al snel raak had ge schoten maakte back Van Hunen hands en ook deze penalty werd door Sport club benut, 0-2. Door zwak spel van de spil van Advendo kon Rhenen met de rust een 0-4 voorsprong verkrijgen. Na rust werd het nog 0-5 voor Hummel iets aan de achterstand kon doen 1-5. Rhenen produceerde nog twee voltref fers en Advendo was kansloos versla gen met 1-7. BURGEM. MARTENS NAM AFSCHEID (vervolg van pag. 1) eigenschap, nu hij meer tijd kreeg, zou overwinnen en bood hem een zilveren sigarettenkoker aan. Stormachtige ontwikkeling Nadat enkele fractie-voorzitters en de gemeentesecretaris hadden gespro ken, richtte de Commissaris van de Koningin zich tot burgemeester Mar tens. Deze memoreerde de grote vooruit gang van de gemeente die volgens spre ker niet tegen te houden is. Als voorbeeld noemde hij de Kon. Wilhelminaweg die vroeger buiten de kern lag en nu er middendoor. Wethouder de Bonte noemde dit mo ment een mijlpaal, waarbij men altijd geneigd is achterom te zien. Hij me moreerde dat Amerongen met grote sprongen is vooruitgegaan en nog steeds gaat. Hij wenste burgemeester Martens Gods zegen toe en een verder sukses- vol leven. Hierna sloot burgemeester Martens voor de laatste keer in Amerongen de vergadering met allen dank te bren gen. Op de receptie maakten velen van de gelegenheid gebruik het echtpaar Mar tens de hand te drukken, o.w. vele zakenlieden, afgevaardigden van ver enigingen en instellingen alsmede tal rijke particulieren. UIT RHENEN'S RAAD Voorstel na bewogen debatten teruggenomen Scheuring in C.H.-fractie De raadsvergadering van dinsdagavond had een zeer bewogen begin. Aan leiding daartoe was het voorstel van burgemeester en wethouders tot benoeming van verschillende raadsleden in talrijke commissies, waarin verschillende zitting hebbende leden uit de oude raad werden geweerd, onder andere de heren J. Wis gerhof (SGP) en E. P. van D(jk (Vr\je Partij). De heer W. Klaassen (CH) opende de r(j van sprekers met een scherpe aanval op de heer H. Drost. Hij verweet de heer Drost dat de huidige wethouders hun zetels hadden kunnen innemen dank zjj de stem van de heer Drost, die hij had uitgebracht tegen het besluit van zijn fractie.. De heer Klaassen deelde mede, dat de heer Drost geen lid meer was van de CH- kiesvereniging en van de CH-raadsfractie. Spreker had voor een dergelijke wijze van handelen alleen maar minachting. Hij bracht naar voren dat het politiek fat soen eist, dat de heer Drost zijn zetel ter beschikking stelt, doch dit was naar hem bleek niet geschied. De heer Klaassen veronderstelde dat deze mededeling voor het college van burgemeester en wethou ders toen de voordracht voor de commis sies werd opgesteld, niet bekend was. Hij had de indruk dat het voorstel was in genomen door haat en rancune. Hij stelde vast. dat de heer Drost candidaat was ge steld voor vijf commissieplaatsen. Geen enkel raadslid werd voorgedragen voor zoveel functies. Hij zag hierin judaspen ningen. De heer Klaassen lanceerde nog een scherpe aanval op de P.v.d.A. naar aanleiding van een huis aan huis bezorgd blaadje, waarin precies was omschreven hoe er door de verschillende raadsleden was gestemd tijdens de wethoudersver kiezing. Hij vroeg de voorzitter of de stembriefjes daarvoor soms waren uitge leend. De voorzitter ontkende dit. Verder was het de heer Klaassen opgevallen dat de heer Wisgerhof uit de Meentcommissie was geweerd. Voor een landbouwer was een waterfitter candidaat gesteld. Spr. wenste dat B en W met een andere voor dracht kwamen. De heer Verwoert (SGP) informeerde of zijn fractiegenoot fouten had gemaakt in het verleden. Verder herinnerde hij eraan dat de vorige keer B en W liever boeren in de commissie hadden. Nu wor den die gepasseerd. Ook deze spr. kon zich niet aan de voordracht conformeren. De heer H. Drost wenste geen commen taar te geven op de aanval van de heer Klaassen. Hij verklaarde alleen C.H. te zijn en C.H. te blijven. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) vond dat hier raadsleden op een minder waardige manier werden gekleineerd. Hij wenste het bewijs dat de gepasseerde raadsleden niet hadden voldaan. Hij ver klaarde dat zijn fractie in geen enkele commissie wenste zitting te nemen omdat zij niet gebruik wenste te maken van een aflossing van een transfer. De heer mr. J. Deen (PvdA) weet de bitterheid van de woorden van de heer Klaassen aan het feit dat verschillende fracties geen gehoor hadden willen geven aan het door zijn fractie gewilde over leg. Spr. moest in hoofdzaak de heer Klaassen gelijk geven en wenste evenmin in alle opzichten de voordracht te vol gen. De voorzitter bevestigde dat de gepas seerde leden het voorheen niet slecht hadden gedaan. Er waren ander oorzaken. Wethouder Van Gesink (PvdA) verklaarde dat in plaats van de heer Van Dijk de heer Kosters was voorgedragen omdat er uit het dorp Eist niemand in de commis sie van bijstand van het woningbedrijf zit. Wethouder Griffioen (AR) wees elk ver wijt af. De commissies waren objectief bekeken. Niemand was achteruit gezet. Volgens deze spr. was cfe raad vrij te kiezen wip zij wilde. Er werd getracht een stemming te hou den. Voor de meentcommissie werden ge kozen de heren Kerkstra (CH), Drost (CH) en V. de Voort (KVP). De heer Kerkstra nam de benoeming niet aan, omdat de landbouwer Wisgerhof was gepasseerd. Na een schorsing van de vergadering, voor nader overleg door de fracties, waar van alleen de P.v.d.A. gebruik maakte en de raadszaal verliet, werd opnieuw ge stemd, om in de vacature Kerkstra te voorzien. Toen kreeg de heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) 8 stemmen, de grootste meerderheid. Hij verklaarde echter bij zijn standpunt te blijven en de benoeming niet te zullen aannemen. De daaropvol gende stemming wees de heer Wisgerhof (SGP) aan met de grootste meerderheid. Dze bedankte echter ook, omdat hij geen candidaat was gesteld en niet tegen de zin van het college in de meentcommissie wenste plaats te nemen. De heer Deen (PvdA) hakte hierna de knoop door. Hij vond het een aanfluiting voor de gemeente, da: hier op deze ma nier met de belangen van de gemeente werd geprutst. Hij stelde voor dat B en W de voordracht zouden terugnemen om de fracties de gelegenheid te geven voor nader beraad. Hij noemde dit een farce. Overeenkomstig dit voorstel werd ten slotte besloten. De heer Klaassen be treurde het nog dat de raad in deze sfeer de zittingsperiode moest beginnen. Hij kon zich niet voorstellen dat er iets nuttigs uit voort zou kunnen komen. NIEUWE CORRESPONDENT Onze lezers maken wij er op attent dat met ingang van 1 oktober j.l. tot correspondent voor Eist is aangesteld de heer G. H. B. Hulsebos Jr., Rijks straatweg 162, tel. 212. Onze vroegere correspondent, de heer Th. Struycken, Franseweg te Eist heeft wegens druk ke werkzaamheden, zijn correspondent schap moeten overdoen. KINDERFIETSJE STAAT KLAAR VOOR WINNAAR Tijdens de bazaar te Ederveen werd een gewonnen kinderfietsje niet afgehaald. Het fietsje is gevallen op nummer 877 van de verloting en bij aanbieding van dit lot te halen bij rijwielhandel van Heerdt. Wie heeft nummer 877

De Vallei | 1962 | | pagina 2