nederland moet meer toeristen Verkoud heid 'AS PRO' 7cH HELE ST AP TREKKEN GROETEN UIT NIEUW-GUINEA Climax begint competitie met gelijk spel ARAM t&sërsr-*^ - v. RENSWOUDE SCHERPENZEEL EDE De Heer der slangen Vewt\fu6 rnua?"p'^,9st TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Nr. 79 Bij spreiding taak voor lagere overheid B TAFELTENNIS Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: ASTMABESTRIJDING MAC-rit bracht geld op voor twee bootreizen Nieuw Verenigingsgebouw HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Bevestiging en intrede kand. G. Veldjesgraaf -,aat lUï„UdebeWl,n9die *oot 1 p >ooK; tfuscn f |ET TOERISME is voor dc Nederlandse economie van groot belang. Verwacht wordt, dal zowel Nederlandse als buitenlandse toeristen in 1970 hun uitgaven zullen verdubbelen tot het jaariyks kapitaal van twee miljard gulden. Maar er zal nog heel wat moeten ge beuren, wil ons land een dergeiyke groei van het vreemdelingenverkeer kunnen opvan gen. De staatssecretaris van economische zaken, drs. F. J. W. Gyzels, heeft nu in een tweede Toeristennota aan de Tweede Kamer een boekje open gedaan over wat er alle maal gedaan zal mcetcn worden. De toeristische accomodaties zullen moeten worden ver beterd, de propaganda uitgebreid en het toerisme zelf zal beter gespreid moeten worden, zowel in de tijd als in de ruimte. Terecht stelt de bewindsman voorop in zijn nota, dat de bevordering van het toerisme primair een aangelegenheid is van het particulier ini tiatief. Toch wil de overheid niet helemaal bewegingloos biyven toezien. Het rük zal de subsidies voor uitbreiding van de aeecmodatie, in de nota heet het de „toeristische infra structuur", verhogen tot vier miljoen gulden. Verder zal op kosten van de staat het toerisme wetenschappelijk worden onder zocht, iets waaraan in andere landen al geruime tijd wordt gewerkt, maar waarbij Nederland tot nu toe achteraan heeft ge lopen De overheidssubsidies aan de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV), de orga nisatie. die voor de propaganda in het buintenland zorgt, zal meer dan verdub beld worden. Daarnaast is een gemakke lijke regeling opgesteld voor krediet verlening bij nieuwbouw, uitbreiding of restauratie van hotels. NIEUWE CENTRA Nog te veel coftcentreert zich het toe ristenwereldje op een te klein stukje Ne derland. De vakantiespreiding waarbij dan wordt gedacht aan de spreiding in de tijd is dit jaar helaas volkomen mis lukt. Onderminister Gijzeis hoopt, dat het met de spreiding in de ruimte wat be ter zal gaan. Te sterke concentratie heeft grot nadelen. De geconcentreerde vraag zorgt voor een plaatselijke en regionale druk op de prijzen, niet alleen op die van toeristische consumptiegoederen, maar ook op die van de produktiefaktoren. De stijging van de grondprijzen is daar een voorbeeld van. De vele kleine en grote moeilijkheden, welke zich bij overbezet ting voordoen, hebben, aldus de bewinds man. een anti-propagandistische uitwer king. Toch zijn er nog gebieden te over, waar het toerisme een toevlucht kan zoeken. Men kan ons land daarvoor globaal in delen in drie toeristische zones. In de eerste plaats de kust, met het aanslui tende duingebied. Dan de watersportge bieden, welke zich vanaf Zeeland over de Zuidhollandse en Utrechtse meren en EENDEN EN GANZEN VERDRAGEN ZWAARSTE KOU In Noorwegen heeft men proeven genomen om vast te stellen welke die ren de laagste temperatuur kunnen verdragen. Daarbij bleek dat de mees te dieren bij 45 graden onder nul nog konden leven. Walrussen en robben konden zelfs temperaturen van 85 graden verdragen. Ook de ijsbeer kon bij deze zeer lage temperatuur nog leven. Bij een temperatuur van 100 graden kon geen enkel dier het meer harden met uitzondering van eenden en ganzen. Deze snaterden er bij 110 graden onder nul nog flink op los, aldus „Veevoeding". randmeren van de IJsselmeerpolders via de kop van Overijssel uitstrekken tot het Noord-Oosten van Friesland. Tenslotte de bes-, hei- en zandgebieden van oos telijk en zuidelijk Nederland, welke vrij wel onafgebroken van noord naar zuid doorlopen, met hier en daar uitlopers in westelijke richting. In al deze zones is plaats voor uitbreiding en. stichting van nieuwe centra. Dit is vooral zo belang rijk doordat de weinig bezochte gebieden, welke wel over de mogelijkheden be schikken, de wisselwerking tussen toe ristische accomodatie en toeristische vraag missen en daarmede een inkomens- factor van relatief groot belang. NAUWKEURIGE PLANNING De hulp van het rijk aan de toeristi sche infrastructuur heeft zich tot nu toe beperkt tot de zogenaamde probleemge bieden Principe hierbij was het toeris tisch beleid dienstbaar maken aan het algemene regionale beleid ten behoeve van de minder ontwikkelde gebieden Deze geografische beperking zal vol gens staatssecretaris Gijzeis niet meer kunnen worden toegepast, gezien de ont wikkeling van het toerisme en de pro blematiek van de ruimtelijke spreiding. De overheid zal nu ook in bepaalde ge vallen de probleemgebieden subsidies gaan geven. Daarbij legt de bewindsman er nog eens de nadruk op, dat niet alleen lan delijk, maar ook regionaal een zorgvul dige planning noodzakelijk is. De voor waarden voor toeristische ontwikkeling zijn zo afhankelijk van elkaar, dat ieder gebied als een geheel moet worden be schouwd, willen de steunmaatregelen het gewenste effect hebben. Groot is daarbij de verantwoordelijkheid voor provinciale en gemeentelijke organen. (Nadruk verboden). KERKBOUW IN HOLLANDIA IN HOOG TEMPO. Een stemmingsbeeld uit Hollandia: Niet alleen in de werk tijden, maar vaak ook in vrye uren bouwen Papoea's aan de nieuwe kerk voor de Evangelisch Christelijke Ge meenschap, voor welk gebouw enige weken geleden de eerste steen is gelegd. Door ieder uur te benutten hoopt men de kerk nog dit jaar klaar te krijgen. Deze fotocombinatie toont twee beel den van de bouw. Aan een aantal militairen uit onze omgeving, die thans in Nieuw Guinea verblijven, hebben wij een brief geschreven met het verzoek voor onze lezers eens iets over hun ervaringen in dat verre land op papier te zetten. Het spreekt vanzelf dat de antwoorden onregelmatig binnenkomen, zodat wij na ontvangst van hun brieven tot publikatie zullen overgaan. De opzet is de brieven in hun geheel weer te geven. Zou dat om technische redenen niet mogelijk zijn, dan behouden wij ons het recht voor te bekorten. Vandaag schreef ons: Ned. Nieuw Guinea Sorong 21-09-'62 Geachte Redaktie, Allereerst vanuit de tropen een verre groet aan de bekende Nederlanders aan de andere kant van de wereldbol. Een beknopte terugblik op de afgelopen periode leert ons, dat wij boven beste Vaderlanders alweer te fatsoenlijk waren. Er kan gezegd worden, dat vlak voor de 17e augustus een zekere verbeten- en bereidheid was gekomen, tegen alles wat plopper heet, maar na de verras sing van het akkoord, was een tere, iet wat pijnlijke situatie onstaan. Vrijwel iedere militair probeerde wat goeds te deen voor dit verkochte vriendelijk volkje, vóór ze in handen van de plop pers vallen. Vele papua's trekken de kotta's uit, of zijn reeds in hun kampong tussen de bush-bush terug. De achtergebleven papua's, hoofdzake lijk dc koelies, zwaaien nu al, in hun angst, de krijgsgevangenen ploppers ach terna, wanneer deze verplaatst worden naar andere kampen. Uit hoofde van mijn funktie, ben ik geregeld met gewonde ploppers in kontakt geweest. Deze figu ren van allerlei rang of stand, spreken simpelweg vloeiend Hollands, wanneer ze smekend om tubes tandpasta, zeep en handdoeken voor ze te versieren vragen; anders is Maleis of gebrekkig Engels wel voldoende als ze niet direkt hun eigen voordeel mee opdoen. Ze zijn zo onderdanig vriendelijk, dat je er bijna verlegen onder wordt, maar wee straks onze uitgeleverde papua's in hun Papua- Barat. Vrijwel niemand verwacht veel heil in Ofschoon de landelijke tafeltennis- competitie officieel pas zaterdag van start gaat heeft Climax z'n eerste wed strijd er al opzitten en wel tegen Vic toria. In deze eerste wedstrijd, verraste vooral het spel van Van Manen, die deze avond prachtig spel liet zien. Van Eist viel echter nogal tegen en kon niet tot winst komen. Laatstgenoemde start te tegen de wel zeer vast spelende Ver- haeren en moest in deze dan ook zijn meerdere erkennen. Hierna kwam Van Dam achter de tafel tegen Schei. De Veenendaler begon erg onzeker en toen hij in de derde game met 20-16 achter kwam, leek ook deze wedstrijd voor Climax verloren. Van Dam dacht hier echter anders over, maakte geen fouten meer en bracht met 22-20 de stand weer in evenwicht. Hierna speelde Van Manen een prachtige wedstrijd tegen v. d. Wiel, die hij met 21-19, 19-21 en 21-19 in zijn voordeel besliste. Door een nieuwe bepaling in het wedstrijdregelement, moest het dub belspel, dat vroeger als laatste wed strijd op het programma stond, nu na de eerste drie enkelspelen gespeeld worden en dus traden Van Dam en Van Eist aan tegen Verhaeren en Schei. Als Van Dom z'n normale vastheid gehad had, dan was dit dubbelspel ongetwij feld voor Climax geweest, maar door dat Van Dam herhaaldelijk z'n smashes zag mislukken, ging de winst op het nippertje naar Victoria, dat hiermede de stand weer gelijk maakte. Onmid dellijk hierna moest Van Dam aantre den tegen Verhaeren. Ook in de eerste game kon hij maar niet in zijn nor male spel komen en deze ging dan ook naar de man uit Haarsteeg. Nadat Ver haeren in de tweede game een 5-0 voor sprong had genomen kwam de omme keer. Plotseling had Van Dam de juiste maat van z'n slagen te pakken en nu was er geen houden meer aan. Maar weer werd de stand gelijk door een nederlaag van Van Manen tegen Schei. Van Eist verloor hierna ook van v. d. Wiel, al moet hierbij worden vermeld dat zijn tegenstander in de tweede game het geluk wel heel erg op zijn hand had. Van dezelfde speler won Van Dam de eerste game vrij gemakkelijk, maar deed het in de tweede wel wat te kalm aan. Prompt maakte z'n tegenstander hiervan gebruik en kwam zelfs met 19-11 en 20-14 voor te staan. Maar Van Dam haalde voor de tweede maal deze avond het stoute stukje uit een derge lijke achterstand te niet te doen. Bij de stand 4-4 trad Van Manen nu aan te gen Verhaeren. Daar beide spelers niet in de aanval durfden te gaan werd dit een lange en zenuwslopende prikpartij. Toen in de derde game de stand bij 10-10 nog gelijk was bleek Van Manen de sterkste zenuwen te hebben en daar zijn tegenstander ging forceren was de strijd spoedig in zijn voordeel beslist. Even leek het of Climax nog de volle winst zou grijpen toen Schei in de 1ste game maar geen vat op het spel van Van Eist kon krijgen. Maar in de 2e en 3e game herstelde hij zich uitstekend en wist zijn team nog een winstpunt te bezorgen. (Ingezonden) Ademhalen, gewoon ademhalen is zo'n alledaagse zaak, dat we er nooit speciaal bij denken. Maar weet u, dat tal van ast mapatiënten vaak moeten véchten voor hun adem? Weet u, dat er 800.000 lijders aan astmatische ziekten in ons land zijn evenveel als het aantal inwoners van een stad als Amsterdam? Zóveel, dat we moeten spreken van een volksziekte. Een volksziekte, die alleen doelmatig bestre den kan worden als ons hele volk mee helpt. Want er moet veel werk worden gedaan. Wetenschappelijk onderzoek naar oor zaken en genezing van astma. Hulp aan paptiënten en hun gezinnen. Behandeling, vaak revalidatie. Daarvoor is geld, heel veel geld nodig. Tenminste drie en een half miljoen gulden voor de eerste vijf jaar. Tussen 1 en 6 oktober zult u door de radio de opwekking kunnen horen het Nederlands Astma Fonds te steunen. Dit is het overkoepelend orgaan voor de ge hele astmabestryding in Nederland voor alle gezindten. Er is een gironummer, dat ook UW gift gretig zal opvangen: 411000, t.n.v. de Ver. tot Steun aan het Nederlands Ast ma Fonds, Utrecht. 800.000 mensen in Nederland vragen ook UW hulp. 800.000 Nederlanders, voor wie vrij ademhalen NIET de gewoonste zaak van de wereld is. SCHAAKNIEUWS In de 5e ronde voor de onderlinge com petitie van de Veenendaalse Schaakver eniging Verden maandag 1 okt. j.l. de volgende uitslagen genoteerd: J. B. Griffioen-G. A. Blankestijn 10 J. W. Boelens-W. C. H. v. Dam 1—0 H. G. Kruithof-A. Blankespoor 01 Tj. Schuurmans-F. Luchsinger 01 G. Achterberg-E. v. Ravenswaaij 10 J. N. Elenbaas-H. van Doorn 1—0 M. v. d. Bovenkamp-M. de Kleuver Vi-'/'i H. Heikamp-Chr. Baars afg. K. Wijnberger-G. R. Kets 01 C. van Genderen-C. Wijnberger 10 D. Anbeek-H. van Beek 1—0 H. v. d. Meent-Chr. ter Hogt 01 Uitgespeelde hangpartij: H. Heikamp-Tj. Schuurmans Vf-'/s de vermaleierste toekomst, wij kunnen ons er niet meer over druk maken, dat is voor de papua landverraders nu weg gelegd. Overigens wachten onze bataljons hier met smart op hun repatdatum. De tijd verdoen we met veel sport; en wat be langrijker is: het bijwerken van de kleu renschema's want het weer is nog steeds schitterend. Al met al we rooien het hier uitstekend en zeg namens de jongens; gegroet en tot straks! De ros. sgt. hoofd ziekenverzorger, SMIT, C. H. Amerongen. De Roode Kruis-rit van de MAC Vee- nendaal heeft zaterdagmiddag ruim honderdvyftig deelnemers aan de start gebracht. Dank zij dit deelnemersaantal is er zoveel inschryfgeld binnengekomen, dat twee patiënten uit Veenendaal vol gend jaar een tocht kunnen maken met het bekende hospitaalschip Henri Dunant. De heren Bos en Van Kooten hadden een verzorgde rit uitgestippeld waarbij nog tal van strafpunten genoteerd moes ten worden. De beste prestatie werd in de bromfiets-klasse geleverd door J. Ka nis die slechts 11 strafpunten opliep, ter wijl R. van Hal met 12 punten beslag legde op een eervolle tweede plaats. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door de heer Van Benthem namens het bestuur van het Roode kruis afd. Vee nendaal. De prijzen bestonden uit zilve ren gebruiksvoorwerpen met het R.K.- embleem. De uitslagen in de verschillen de klassen waren: Automobielen, klasse A: 1 Jac. Boers, Veenendaal, 67 strafp.; 2 G. van Ee, De Klomp, 108; 3 H. van Dijk, Veenendaal, 112 en 4 J. de Gooyer, Veenendaal, 126 strafp. Klasse B: 1 J. van 't Hol, Lunteren 211 strafp.; 2 G. Bos, Ederveen, 259; 3 A. En- gelage, Veenendaal, 290 en 4 H. Schot, Zeist, 297. Motoren, klasse A: 1 J. Bebing, Wou denberg, 109 strafp.; 2 J. van 't Veen, Veenendaal, 165; 3 J. C. van de Haar, Vee nendaal, 165. Motoren, klasse B: 1 A. Knoop, Wijk bij Duurstede, 213 strafp. Brommers, klasse A: 1 J. Kanis, Vee nendaal, 11 strafp.; 2 R. van Hal, Vee nendaal, 12; 3 C. Garrits, Lunteren, 71 strafp. en 4 H. Bruil, Ede 86. Brommers, klasse B: 1 C. Methorst, Veenendaal, 162 strafp.; 2 G. van de Berg, Eist, 210; 3 Vermazen, Eist, 213 en 4 Van de Brink, Eist, 213. RENSWOUDE—HDS Leersum (5—0> In een thuiswedstrijd speelde zondag j.l. Renswoude tegen HDS. Jammer ge noeg konden twee goede spelers niet aan deze wedstrijd deelnemen waar door de achterhoede tamelijk zwak stond. Voor de rust werd echter toch door Renswoude het eerste doelpunt gemaakt door de back J. de Hartog vanaf de middellijn. Verder kwam het echter niet voor de rust. De rust had zeker ook de Renswou- denaren goed gedaan want men kreeg de smaak van het scoren te pakken. Tot viermaal toe werd na de rust nog gescoord door Van Deelen 2 x, v. d. Haar en v. d. Horst. Zondag a.s. zal Renswoude in een thuiswedstrijd een ontmoeting hebben met Achterveld. Hopende op een even zo succesvolle uitslag als j.l. zondag. GESPAARD Gedurende de maand september werd bij de Rijkspostspaarbank alhier inge legd 18.572,54 en terugbetaald 17.764,24. Het geheel nieuwe verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. Kerk zal morgen avond om half acht in gebruik worden genomen. Enkele jaren geleden kwam de promotor, ds. H. van der Linden, op het idee tot een nieuw verenigingsge bouw die voor de verwezenlijking van zijn plannen reeds een bespreking had gehad met de bestuursleden van de verschillende jeugdverenigingen die ge bruik maakten van het oude lokaal. Ook deze toonden zich enthousiast voor de nieuwbouwplannen en zegden hun volle medewerking toe. De verschillen de mogelijkheden die konden worden aangewend voor de financiering van dit project, werden onder ogen gezien en nader uitgewerkt. Men besloot over te gaan tot het verzamelen van oud pa pier, het houden van bazaars en de stichting van een verjaringsfonds. Be gin vorig jaar was het dan zover dat er voldoende gelden aanwezig waren en met de bouw kon worden begonnen. Namens de kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk, werd de bouw opgedragen aan de laagste inschrijver, de heer R. van Eist, Marktstraat 24 te Scherpen- zeel, voor 71.633,Tijdens de bouw werden in de afgelopen winter de ca techese gehouden in de ulo-school, die hiervoor door het bestuur en hoofd be langeloos beschikbaar was gesteld. BOTSING OP STATIONSWEG Toen de heer E. H. uit Ederveen don derdagavond over de Stationsweg reed zag hij, dat hij een zandweggetje dat hij in moest slaan, voorbij gereden was. Hij stopte zijn auto en reed vervolgens achteruit terug. Een achterop rijdende auto, bestuurd door de heer G. W. uit Barneveld, stopte achter deze auto voor een tegenligger en werd bij het achter uit rijden door de eerste auto aange reden, tengevolge waarvan beide auto's werden beschadigd. CURSUS VERKEER Zeer veel ongelukken zijn een gevolg van onvoldoende kennis van de ver- keersvoorschriften en als gevolg daar van verkeerde toepassing van de ver keersregels, hetgeen niet alleen finan ciële, maar ook zeer onaangename ge volgen kan teweeg brengen. Veelal is men ook geneigd de oorzaak van verkeersongevallen op de verkeer de plaats te zoeken. Steeds meer men sen voelen de noodzaak, de verkeers regels onder de knie te krijgen, daarom heeft het bestuur van het Verbond voor Veilig Verkeer, afdeling Scherpenzeel, evenals voorgaande jaren, besloten deze winter weer een cursus te houden met betrekking tot de verkeersvoorschriften. Bij voldoende deelname - en daar twij felen wij niet aan - zal op maandag 8 oktober a.s. om 8 uur in hotel De Her tog van Gelre, door de wachtmeester le klasse van de rijkspolitie, de heer B. J. Brummel, de eerste cursusavond worden gehouden, waar ook nadere mededelingen zullen worden verstrekt omtrent de duur en het aantal lessen der cursus. VERGADERING N.C.V.B. Voor de eerste maal in het nieuwe verenigingsgebouw achter de Ned. Herv. kerk en voor de laatste maal onder leiding van mevrouw Kühlemeier-Mid- dellaar, hield donderdagavond de Ned. Chr. Vrouwenbond haar maandverga dering. In verband met het vertrek naar Put ten van mevr. Kühlemeier was het nodig dat een nieuwe presidente werd gekozen. Overeenkomstig het bestuurs voorstel werd tot presidente benoemd mevr. E. van Kampen-Bouw en tot aan vullend bestuurslid mevr. J. Osnabrug- ge-Versteeg. Voor haar, sinds 1960 voor treffelijk geleidde vergaderingen mocht mevr. Kühlemeier een fruitmand en een bloemetje in ontvangst nemen. Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrouwenbond hield ds. Poot uit Drie bergen een inleiding over het onder werp: „Mogen onze kinderen zelf hun geloof kiezen?.. in de nieuwe notenkleuren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26. Telefoon 3044 Kandidaat G. Veldjesgraaf uit Ede zal woensdagavond 3 oktober a.s. om half acht, na vooraf diezelfde dag 's middags om half drie te zijn bevestigd door ds. H. Roelofsen uit Zeist, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Nederhemert in de clas sis Bommel, welke vakant is geweest sinds begin januari 1947, toen ds. J. Vermaas, thans predikant te Maarssen, naar Dirksland vertrok. Kandidaat Veldjesgraaf werd op 28 februari 1922 te Ede geboren. Hij be zocht eerst een paar jaar het avond lyceum te Arnhem, daarna nog onge veer drie jaar vanuit het Hervormd Opleidings Centrum „Nieuw Ruimzicht" te Doorn het Revius-lyceum te Doorn en in juli 1957 werd hij na een gehou den colloquium doctum bij prof. dr. G. Quispel op grond van art. 133, zesde lid, van de hoger onderwijswet toegelaten tot de examens aan de rijksuniversiteit. Daarna studeerde hij nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij in juni 1960 zijn kandidaats- en in jan. van dit jaar zijn voorbereidend kerke lijk examen aflegde. Nadat de heer Veldjesgraaf van 10 febr. tot 13 juni van dit jaar, vier maanden bij ds. H. Roelofsen te Zeist werkzaam was geweest als stage-kan- didaat (leervicaris) werd hij op 10 juli van dit jaar na een te Arnhem gehou den colloquim toegelaten tot de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk Kandidaat Veldjesgraaf is op 19 sept. 1.1. getrouwd met mej. W. van Dam uit Huis ter Heide. Zij was hoofd van de kleuterschool te Ouderkerk a/d IJssel. 71 Het zonlicht, dat in brede banen door de hoge boogvensters naar binnen valt, slaat gouden von ken uit de bokalen op het altaar. Hoog en zuiver klinken de stemmen van het knapenkoor door de kapel van het kasteel Bari. De abt, die op de ver hoging bij het altaar staat, kijkt peinzend naar de stoet edelen, die bij de plechtige klanken der eeuwenoude Gregoriaanse gezangen de kapel be treden. Voorop, glimlachend, gaat Hertog Crimo van Barletta, die zijn zuster Metella, in bruidstooi gekleed aan de hand leidt. Achter hem loopt de oude Hertog van Bari en zijn zoon, Jonker Mario. Met een bleek, ernstig gezicht schrijdt de Jonker langs de rij edele gasten, de blik strak op de, grond ge richt. Reeds is de huwelijksceremonie in volle gang, reeds treden de bruid en de bruidegom op het altaar toe en buigen beiden de knieën om de zegen te ontvangen, als plotseling de kapeldeur opengeworpen wordt en een hoge meisjesstem hel der door de gespannen stilte klinkt: „Mario, Mario!" (Wordt vervolgd) Een 104-jarige vrouw heeft, na een geslaagde operatie in een Newyorks ziekenhuis, een klacht ingediend over het „te karige eten". Bij het spitten in haar groentetuin heeft een Russische vrouw een staaf goud gevonden ter waarde van 16.000.—. Een Britse zakenman heeft voor 160.000 gulden een onbewoond eiland gepacht. a voof u vioot n ^en? er zoa\s u yj£.N\. een biüQ p BoVumètvo«edi9eb"aden- pvjE.M.W ba»*80 en W» w d. P-Ut

De Vallei | 1962 | | pagina 3