„We dachten dat ze ons op zouden eten" 75 Meningen over verhoging van hondenbelasting sterk verdeeld K£"?Dampo REGEN JASSEN 5üt)i£a. HEMA Alleen in de HEMA RENSWOUDE SCHERPENZEEL Raadslid C. Hensen (PvdA)„Trek honden gummibroekje aan!" Pracht handen ITALIAANS „MAGNOLIA" Maakt uw huis tochtvrij en hespaart brandstof! GeHa VAN LEEUWEN Fa. Alberti-Ravenhorst DE VALLEI UW BLAD! D. v. d. Meijden A. W. de H a a s U kunt liet toch niet afschreeuwen Anti-Spruit Henny Jansen DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Nr. 79 Exclusief intervieuw met bevrijder van Veenendaal UIT RHENEN'S RAADZAAL Tube95ct Hamea-Celei Het Edese Taleninstituut Onrusf ige Zenuwen? ELLEN-TOCHTSTRIP ELLEN-DORPELSTRIP ALUMINIUM-STRIP ZELFKLEVEND SCHUIM- PLASTIC RUTEXON SPORT-COUTURE bij VOOR VAKWERK H.J.M.KLIJSEN 3 ONDER RU RUK/TOEZICHT GEDIPLOMEERD /CHOENHER/TELLER AUTORIJLES HET CENTRUM" M. VAN BEEK trouwpartij REPARATIES KUNSTGEBITTEN Schuurblaadjes „TANTE BLANK" Auto-scliacle? van Hi ik, aardappelen RIJBEWIJZEN C. BOLDERMAN 52 VESTIGINGEN 15 MEI 1940, 's middags om vier uur, zal altijd een zwarte bladzijde blijven in de annalen van de Veenendaalse geschiedenis. Het was het tijdstip waarop de tot de tanden gewapende Duitse legers onze gemeente bin nenvielen en wat er in die jaren daarop volgde zal nog lang in de herinnering van velen voortleven. 10 MEI 1945, 's middags om vier uur, is eveneens een be langrijke mijlpaal in het leven van het dorp Veenen daal. Op die gedenkwaardige dag zagen wij voor het eerst na 5 jaren onderdrukking andere wapens. Tanks en legervoertuigen met grote witte sterren en in khaki gehulde manschappen die de tegenstand van de Ger manen de kop indrukten en ons de vrijheid teruggaven. De officiële caputilatie van het Duit se leger was op 5 mei 1945 in het na burige Wageningen reeds een feit ge worden. maar het weerhield de Hol landse SS-ers niet om in Veenendaal* en directe omgeving hun terrorisering door te zetten. De geallieerden, die tot aan De Klomp waren gevorderd, lieten zich af en toe op patrouille zijnde, zien. Prompt re ageerde de bevolking met het uitste ken van de nationale driekleur en het dragen van oranje. In de Hoofdstraat liepen een stel op geschoten knapen toen een open Duitse legerwagen passeerde. Nadat ze zo hard mogelijk „Oranje boven" waren begin nen te zingen, grepen ze stenen en paardevijgen waarmee ze de legerauto bekogelden. Een Duitse officier liet onmiddellijk stoppen en ranselde er op los met een lange zweep. Dat kon toen nog De tiende mei, 's middags om vier uur, konden de Veenendalers pas vrij ademhalen want toen rolden de Engel se en Canadese tanks met groot geweld het centrum binnen. De commandant, majoor George Lockett, een nog jonge Engelsman, ondervond hier en daar nog tegenstand en liet later op de dag op de Markt verzamelen. De bevolking was uitzinnig van vreugde. Mayor Lockett hield, staande op een legervoertuig, een rede tot de bevolking die hij herhaaldelijk moest onderbreken voor applaus en toejui chingen. Op zijn tocht vanaf Normandië had hij dit al zo vaak meegemaakt. Mensen die hem en zijn manschappen wel zo om de nek hadden willen vlie gen - zo blij waren ze! Mayor Lockett zag en begreep het. Het zou een van de laatste keren zijn dat hij het meemaak te. De oorlog was bijna teneinde Nu, ruim zeventien jaar later, is George Lockett wederom Veenendaal „binnengetrokken".. Niet met een tank of zo, maar met een ruime Engelse personenauto. Hij heeft hier, sinds die gedenkwaardige bevrijdingsdag, dikke vrienden gekregen, waarmee hij en zijn vrouw het contact niet verloren hebben laten gaan. De lange, jonge militair (hij was op 28-jarige leeftijd al majoor!) met het iets te ruime khaki-uniform en grote platte pet van toen, is nu een rustige, correct geklede veertiger, adjunct- SPREEKUUR BURGEMEESTER Hierbij delen wij u mede dat de bur gemeester op woensdag 10 oktober geen spreekuur zal houden. SCHIETEN Bij de eerste competitie van het win terseizoen gehouden op dinsdagavond op de binnenbaan van hotel Boszicht, werden door de leden van de schietver. Scherpenzeel, de volgende resultaten geschoten: H. Pater en C. Valkenburg jr. 50 (max.); P. Engelenburg 48; J. ten Broek en C. v. d. Werk 47M. Berendse 45; R. van Elst en A. Blanken 44; R. v. d. Burgt, J. Koudijs en G. van Elst 43; H. Berendse 41 en J. Vermeulen 40 punten. In het verslag van de laatst gehou den eindcompetitie op de buitenbaan werd door ons vermeld dat door H. Veldhuizen in klasse geweer A 91 pun ten waren behaald, doch ten rechte moet dat zijn H. Valkenburg jzn. elegante Franse Mouliné wol zéér geschikt voor jumpers en vesten, verschillende kleurdraden in één draad, zodat een verrassend modieus resultaat bereikt wordt, vele kleurencombinaties, per fcreiklare bol van 50 gram hoofdredacteur van een groot Engels dagblad. Het is een rasechte Engels man: voorkomend, vriendelijk, opge wekt, kortom een gentleman van top tot teen. Dank zij de bemiddeling van zijn Veenendaalse vrienden werden wij in de gelegenheid gesteld een interview met hem te hebben, dat bijzonder ge animeerd verliep. Of hij zich alles nog goed kan her inneren? „Oh you ask me I think, it's so long time ago lacht hij breed. Maar*.hij weet het nog best! „Ik was commandant van het Anti- Tank Regt. Royal Artillery en onze frontlinie liep toen van De Klomp tot Scherpenzeel. Natuurlijk moest ik mij van de omgeving op de hoogte stellen en daarom gaf ik mijn jeep-chauffeur opdracht om eens in de richting van Veenendaal te rijden. We kwamen op de hoek van de Nieuweweg (de plaats duidt hij aan met gebaren) en het leek wel of alles verlaten was. Opeens zeg - ik begreep er niks van - werden we bijna ondersteboven ge lopen door de mensen die uit ramen en deuren kwamen. M'n chauffeur kon gewoon niet verder en we probeerden van alles om ze van de jeep te krijgen. Eindelijk lukte ons dat en m'n chauf feur zegt op de terugweg: zo benauwd heb ik het nog nooit gehad. We wisten namelijk helemaal niet dat jullie hier nog niet vrij waren." Majoor Lockett ging terug naar De Klomp „to have a lunch" zoals hij ver telt. Hij had zijn chauffeur, die liep te mopperen over „crazy people" net vrijaf gegeven, toen een ordonnans zich meldde met een telegram van het hoofdkwartier. De order luidde: Veenendaal is nog niet vrij. Ga er direct heen! Dan begint mister Locket plotseling te lachen. Hij gaat verzitten, kijkt ons even strak aan en zegt dan: „Weet u wat ik eerst deed? Nouik zond een telegram teyug dat ik Veenen daal al bevrijd had met de jeep! Maar dat wilden ze niet geloven ik moest opnieuw gaan bevrijden" 't Is natuurlijk allemaal scherts, want binnen een mum van tijd stonden er zes gevechtswagens klaar met aan het hoofd majoor Lockett om de opdracht uit te voeren. Sinds zijn landing bij Normandië en zijn tocht dwars door Europa had hij honderden keren zulke opdrachten ge kregen. Men diende te gehoorzamen, ook al stenden mensenlevens op het spel. Zij namen dezelfde route als eerder op de dag met de jeep. Onderweg kregen ze contact met leden van de Binnenlandse Strijdkrachten, die hun de juiste weg we zen. Nadat het gebied gezuiverd was, werden de gevechtswagens bij het vroegere hotel De Korenbeurs gestationeerd. Hier sprak majoor Lockett de bevolking toe, waarna hij op het gemeentehuis een onderhoud had met de heer J. H van Schuppen voor de handhaving van het gezag. „And that", zegt mister Lockett, „was the end of the story". Veenendaal was vrij. Mister Lcckett en zijn charmante Franse echtgenote kennen Veenendaal bijkans niet meer terug. Zoveel is er veranderd. Toch doet het hem weer goed al die herinneringen weer eens op te halen vanaf de episode Duinkerken (die hij óók meemaakte), Normandië en de demo bilisatie. Zijn komst heeft zich ditmaal in alle stilte voltrokken. Maar de dank voor het geen hij en zijn mannen in die dagen voor Veenendaal hebben gedaan, is zon der twijfel nog altijd even groot. Ex-majoor George Lockett met zijn charmante echtgenote tijdens het in terview dat hij ons welwillend toe stond. Het voorstel van b. en w. om de belasting voor zoge naamde luxe honden te verhogen van 10,op 15, per hond en voor waak- en bedrijfshonden van 4.op 10,waardoor een jaarlijkse meeropbrengst van 4000,- zal worden verkregen, was in de raadsvergadering van dinsdagavond aanleiding tot uitgebreide betogen. De voorzitter had uitgerekend dat een luxe hond van enige afmeting de eigenaar een gulden per dag kost aan onderhoud. Hy was van mening dat dan een belasting bedrag van 15,per jaar geen rol meer speelt. De heer E. P. van Dijk (Vrije Party) was het daar helemaal niet mee eens. De gemeente heeft er niets mee te maken wat iemand een hond kost. Maar omdat iemand een dure hond heeft komt de gemeente nog eens met de boodschap dat er 50 °/o op de belasting wordt gezet. Spre ker was er sterk op tegen, vooral ook omdat in de stads kern een ware rattenplaag heerst, die altyd nog beter met honden dan met gif kan worden bestreden. De heer H. Drost (CH) wenste de bedrijfshonden niet te verhogen. Hij zou dan nog liever de luxe hon den hoger aan willen slaan. Bij deze spr. speelde ook nog een grote rol het bevuilen van de straten door de luxe honden. De heer C. Henzen (PvdA) was het eens met de heer Drost. Deze spre ker merkte gekscherend op: „Laat de 5,verhoging desnoods vervallen, dan kunnen de eigenaren daarvan voor hun honden een gummi broekje kopen!" De heer P. Kerkstra (CH) was ook te gen verhoging van de bedrijfshonden. Wethouder Griffioen (AR) zei dat de tarieven in het voorste waren aange past aan die van de omliggende ge meenten en dat hierin ook het lande- Het is de Hdmamelis die 't 'm doet lijk advies was gevolgd. De heer Klaas- sen (CH) zou het jammer vinden dat iemand zijn hond zou moeten wegdoen omdat hij de hogere belasting niet kan betalen. De vervuiling van de straten vond hij heel erg. Hij was van mening dat de hondenbezitters daar veel aan konden doen. Hoewel spr. van mening was dat de boeren altijd klagen, had den zij nu wel gelijk. Het voorstel om de bedrijfshonden te verhogen kon hij dan ook niet steunen. De heren Klaassen, Drost, Kerkstra, Wisgerhof en Van Dijk dienden nog een tussenvoorstel in om een tweede categorie van 4,in te voeren. Dit voorstel werd met 8 tegen 6 verworpen. Het hierna aan de orde gestelde voor stel van B en W werd daarna z.h.s. aanvaard met aantekening van tegen stemmen door de heer E. P. van Dijk. De belastingverhoging gaat in 1 janu ari 1963. Zorg om onderwijs Elst Aan mej. C. E. van Eek, die reeds sedert januari met ziekenverlof is, werd op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijze res aan de openbare Halschool. De voorzitter sprak woorden van grote er kentelijkheid voor wat zij voor het openbaar onderwijs in de gemeente had gedaan. Aan de agenda was een onderwijs- punt toegevoegd behelzende een voor stel om in de vacatures Van Bergen en Strijk, respectievelijk aan de scholen in Rhenen en Elst, te benoemen de he ren Van de Waal uit Edam en Van Driel uit Rotterdam. Alvorens tot de stemming werd overgegaan, waaruit bleek dat beide onderwijzers waren be noemd, vroegen verschillende raads leden het woord. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) was verontrust over de vele vacatures bij het onderwijs. Met name de school in Elst zou er in het bijzonder onder te lijden hebben. Spr. had vernomen dat het hoofd een jaar met ziekenver lof was gegaan. De voorzitter sprak dit tegen. B. en W wisten nog hele maal niet hoe lang de ziekte zou duren. De heer Van Dijk dupliceerde dat een lid van de oudercommissie hem dat had verteld. Verder vroeg de heer Van Dijk zich af of het niet beter zou zijn de onder wijzer uit Edam naar Elst te dirigeren. Een onderwijzer uit een stad als Rot terdam achtte hij er minder op zijn plaats. De voorzitter was het met hem eens, maar de onderwijzers moeten zelf willen. En dat was niet het geval. De in Elst te benoemen leerkracht wil er niet eens wonen. Er zal een huis voor hem in Rhenen moeten komen. De heer Van Dijk noemde de situatie aan de school in Elst onrustbarend en wenste er ten spoedigste een eind aan te maken. Via de ouders moeten de kinderen meer fatsoen voor de onder wijzers worden bijgebracht. De heer C. Hensen (PvdA) was van mening dat de kinderen in Elst niet onfatsoenlijker waren dan elders. De héér mr. J. Deen (PvdA) was niet prettig gestemd over de wijze waarop deze onderwijzersbenoemingen in de raad waren gebracht. Spr. had slechts op het laatste moment van de stukken vluchtig kennis kunnen nemen. Hij voor beginners en gevorderden begint op 17 OKTOBER A.S. van 8.009.00 en 9.1510.15 uur B IJ STATIONSWEG 45 TEL. 8293 drong er op aan in het vervolg de on derwijscommissie in spoedvergadering bijeen te roepen. De heer Van Dijk in formeerde nog of de oproepingen wel tijdig waren geplaatst. Hij kreeg daarop een bevestigend antwoord van de voor zitter. De vakanties hadden er tussen gezeten. De heer Klaassen (CH) wenste af te gaan bij onderwijzersbenoemingen op het advies van inspecteur, hoofd, bur gemeester en wethouder van onderwijs. Delegatie van benoeming aan B en W bleek wettelijk niet mogelijk. Winkelcentrum dorp Elst De heren E. P. van Dijk en C. Hen sen konden niet akkoord gaan met het voor de kern van het dorp Elst ont worpen terrein voor de vestiging van een winkelcentrum, dat zou moeten komen te liggen aan het zuidelijk deel van de Schoolweg. Beide sprekers wa- Mijnhardt's Zenuwtabletten ren van mening dat het té veel uit de kom lag. De voorzitter kon de bezwa ren wel delen en beloofde deze zaak opnieuw te zullen bekijken met de ont werper van het uitbreidingsplan. Planologische moeilijkheden Naar aanleiding van een door de heer Klaassen gestelde vraag over het uitbreidingsplan deelde de voorzitter mede dat er momenteel talrijke plano logische moeilijkheden liggen, die de ontwikkeling en de groei van Rhenen ernstig belemmeren. Spreker had al een scherpe brief uit Utrecht gekregen dat hij te recalcitrant was. Hij kondig de aan dat de raad op korte termijn in het geheim zal worden ingelicht. Hij hoopte dat B en W in hun standpunten zouden worden gesteund. De heer E. P. v. Dijk (Vrije Partij) gaf die steun heel adrem, door de op merking te plaatsen: „Schrijf maar een brief aan gedeputeerde staten dat de planologische dienst maar naar Rhe nen moet komen en dat wij wel naar huis zullen gaan!" De voorzitter had „binnenskamers" hetzelfde gedacht. De heer Klaassen wilde ook wel eens weten hoe de verhouding lag tussen de maker van het uitbreidingsplan Ir. Klokke en de gemeente. Wanneer de ontwerper door de gemeente wordt be taald, zal hij ook achter de gemeente moeten staan, aldus de mening van Een opname uit de blijde bevrijdings dagen mei 1945. Majoor Lockett (met opgeheven pet) spreekt de bevolking toe. Naast hem staat de heer B. B. van Leeuwen, thans Adviseur en Commis saris van de Veenendaalse IJzerindus- trie n.v., die als tolk optrad. Recht van majoor Lockett (alleen het hoofd zicht baar) wijlen de heer Ad. v. Schuppen, een van de leiders van het ondergronds verzet. deze spreker. Ook hieromtrent komt een uiteenzetting. Streekvverkplaats Een voorstel tot wijziging van de ge meenschappelijke regeling voor de streekwerkplaats te Veenendaal ont lokte bij de heer Kerkstra (CH) de opmerking dat men het niet té groots moet gaan opzetten. De heer Klaassen (CH) had wel eens gemerkt dat de noorderburen meer de neiging hebben groot te doen. Ook deze spr. was van mening dat het een streekwerkplaats moest blijven. De heer D. de Jong (PvdA) was daar voor niet bang. Overal in de omtrek zijn van dit soort werkplaatsen en een gehandicapte van grote afstand zal heus niet naar Veenendaal gaan. De wijzi ging werd aanvaard. Het voorstel om een woningwetwo ning te verkopen aan de heer J. Lam- merts te Achterberg werd teruggeno men voor nader onderzoek daar tal rijke sprekers van mening waren dat het motief voor deze verkoop inmiddels was achterhaald. Het ging hier om het perceel Cuneraweg 96b, verkoopsprijs 15.681,—. Een voorstel om de ondersteunings normen ingaande 1 oktober 1962 te ver hogen werd z.h.s. aanvaard. Dit be sluit werd genomen in verband met de stijging van het levensonderhoud en naar aanleiding van een vergelijking van de huidige normen met die in om liggende gemeenten. De heer Van Dijk betreurde het dat dit besluit 3 maan den te laat kwam. Wethouder Van Ge- sink (PvdA) bestreed dit, omdat de laatste verhoging van 1 jan. 1962 be doeld was als verhoging van de AOW die per 1 juli 1962 toegepast zou wor den. Bovendien heeft deze verhoging niets te maken met de AOW-uitkering. Het exploitatie-overzicht gemeente lijke landerijen over 1961 gaf een batig saldo aan van 15.880,03 of 134,58 per ha. De heer brost (CH) informeerde naar een post van 312,10 zijn tractie- kosten. De voorzitter moest het ant woord schuldig blijven en zal een on derzoek instellen. Besloten werd geen gevolg te geven aan de verplichting van GS om het gedeeltelijk goedgekeurde uitbreidings plan in onderdelen voor de gronden nabij de woonkern Achterberg te her zien. De afwijking werd zo miniem ge acht dat deze nauwelijks de met een wijziging gepaard gaande kosten en moeiten rechtvaardigt. Wel aanvaardde de raad het voorstel een bestemmings plan te ontwerpen voor de bebouwde kom. De verordening op de sportcom- missie werd zodanig gewijzigd dat in het vervolg drie raadsleden daarin ver tegenwoordigd kunnen zijn en dat het hieruit door B en W aan te wijzen lid zal optreden als voorzitter van de commissie. Bij begrotingswijziging verleende de raad een bijdrage in de aanleg van een officiële picknickplaats langs de Autoweg door de stadsbossen van de Stichting „De Utrechtse Heuvelrug", tot een bedrag van ruim 5000, De heer mr. J. Deen deed nog een voorstel, nu de muziektent in het K. E. Plantsoen wordt afgebroken, het fun dament van steen te benutten voor het maken van een zandbak voor de jeugd. De voorzitter had hierover in het col lege van gedachten gewisseld, doch hij stond er - gezien de aanliggende buurt - sceptisch tegenover. Hij dacht dat het zand niet zou worden gebruikt voor het doel waarvoor het zou worden be stemd. De heer Klaassen noemde het voor malige gemeentehuis op de Vismarkt zo langzamerhand een aanfluiting. Hij drong aan op maatregelen. Nu is het gebouw rijp voor afbraak. De voor zitter gaf Den Haag de schuld. Monu mentenzorg heeft beloofd, zodra de Cuneratorenrestauratie klaar is, een bijdrage voor de restauratie van dit ge bouw te zullen bepalen. Verbetering wegen Elst De raad besloot als laatste punt on dershands aan te besteden aan de CV v/h A. Kosters en Zonen te Elst het verbeteren van de Franseweg, de Drift- weg en de Verbindingsweg voor de som van 274.000,Deze prijs ligt 21.200,hoger dan de raming. De heer Klaassen hoopte dat scherp zou worden toegezien op de naleving van de besteksbepalingen. Bij het werk in de binnenstad, uitgevoerd door dezelfde aannnemer, zou hieraan veel mankeren. De voorzitter - belast met de porte feuille openbare werken - verzocht de heer Klaassen hem hieromtrent in een persoonlijk onderhoud te willen voor lichten. De heer Hensen hoopte dat het werk in Elst vlug zou worden af gemaakt. Verder had hij - gezien de prijs - de indruk dat voor dit object meebetaald moest worden voor Hof en Herenstraat in de binnenstad. De heer De Jong tenslotte informeer de of de baatbelasting in Elst door dit werk zal stijgen. De voorzitter ant woordde ontkennend. WIJ LEVEREN HIERVOOR: een beukenhouten lat met een rubber profiel, per meter 1,20 per meter 2,20 met rubber profiel, per meter 1,50 afmeting 5x9 mm, per meter 0,20 afmeting 9x9 mm, per meter 0,25 afmeting 12 x 14 mm. per meter 0,45 Voor het waterdicht maken van de muren leveren wij: Beschermd Uw auto tegen vocht, sneeuw, ijzel en zout. Gebruik RUTEXON BITAC. loogstraat 7 - Veenendaal - Telefoon 3246 Hoofdstraat 13 - Veenendaal Telefoon 2037-3637 Hiervoor verhuren wij DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Hoofdstraat 46 GORTSTRAAT 53 Een vertrouwd adres voor VAMOR Instructeur Jan Steenlaan 61' NIEUW telefoonnr. 3726 Kostverloren 8. Telef. 3068 VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel. Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerke wijk 91, Telef. 2£45 Sneller, beter en goedkoper ACHTERBERG Jan Steenlaan 71, Vdaal Hoofdstraat 46 - Telef 3926 SPECIAAL In BRILLE N Hoofditraat 51 Veenendaal schuren de fornuisplaat direct spiegelblank Wanneer u de goede hoe danigheden van uw artike len onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat „De Vallei" te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, niet ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag. lIllUi .IUU IjiM'D 1 p .fi n 8 R,cs\v.'iiJe Ti l OS.487 502 Met blijven uw spruitloos, glad en stevig, zonder smaak- verandering. Drog. Fotohandet Zandstr. 7 - Tel. 2472 Voor al uw Is Uw adres: AUTO- EN SCOOTER-RIJSCHOOL Jan Steenlaan 65 Telefoon 3705 Les in: OPEL REKORD OPEL BLITZ vrachtwagen HEINKEL scooter. Iedere maandagavond 20.00 uur theorie les.

De Vallei | 1962 | | pagina 5