Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Weekeinde met tal van verkeersongevallen Voor de KANTONRECHTER Duizenden guldens materiele schade Zaterdagmiddag: Honden-Ralley Bromfietser reed door Nieuws uit de omgeving - CUBA - Willem Andriessen speelde Beethoven voor V.U. ELST AMERONGEN OVERBERG EDERVEEN Wat nu weer ÜLfS 36e JAARGANG WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 Nr. 80 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WEER SCHAATSEN OP DE HEL Derde herfstexcursie van „Zuid-Oost-Utrecht" EEN PROBLEEM VOOR DE VERENIGDE STATEN Veertig jaar in dienst bij PTT Drie ongelukken op woensdag RENSWOUDF MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschUning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Dat de steeds toenemende verkeers-onveiligheid ook voor onze omgeving onverminderd van kracht is, heeft het achter ons liggende weekeinde weer eens overduidelijk bewezen. Meer dan tien aan rijdingen moesten in de verschillende politie rapporten opgenomen worden en waarbij de ma teriële schade in de duizenden guldens loopt. Ge lukkig bleven de persoonlijke ongelukken tot het minimum beperkt en behoefde slechts in één geval het slachtoffer naar een ziekenhuis overgebracht te worden. Geheel los hiervan staat het aanvanke lijk mysterieuze geval van de onbekende man die zaterdagmiddag van het viaduct in Rhenen sprong en zes meter lager op het schuine talud terecht kwam. Omdat geen papieren of aanwijzingen op het slachtoffer werden gevonden, wist men niet met wie men te doen had. Nadat de man in be wusteloze toestand naar het Streekziekenhuis in Bennekom was overgebracht, bleek het later een 23-jarige Utrechtenaar te zijn, die in overspannen toestand van het viaduct was gesprongen. Zijn toestand is vrij redelijk. Cm even in RHENEN te blijven: de eer ste aanrijding van het weekeinde deed zich voor in de Nude waar de vrachtauto chauffeur S. uit Elden achteruit op een passerende auto, bestuurd door E. uit 't Harde, reed. Beide wagens liepen lichte schade op. Foutief achteruit rijden was ook de oorzaak van de tweede aanrijding. Dat gebeurde bij café 't Viaduct waar een NBM-bus met W. de V. aan het stuur, achteruit op een personenauto reed. De voorkant van de personenauto werd flink beschadigd. Op Prattenburg reden twee bromfietsers op elkaar. J. v. H. uit Veenendaal die materiële schade had opgelopen maakte er melding van bij de politie. De andere bromfietser reed door. In de Eikenlaan tenslotte reed de brom fietser J. J. v. E. in sneltreinvaart in de richting van de Julianastraat en botste daar op de auto van T. v. D. uit Win schoten. Zowel de brommer als de per sonenauto werden flink beschadigd. Ernstig Het meest ernstige ongeval deed zich voor in OVERBERG op de Dwarsweg- hoek Eindseweg. Daar botste de 61-jarige scooterrijder V. uit Veenendaal in volle vaart op een personenauto, bestuurd door D. uit Texel. De scocterryder kwam te vallen en liep een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding op. Hij werd per ambulance naar het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal overge- ZEIST: Op een gehouden jubileumdag van de Chr. Middenstandsvereniging heeft de heer A. v. d. Nadort een rede gehouden over de hedendaagse as pecten, die van belang zijn voor de middenstander. Hij was van mening dat het jonge middenstanders aan trekkelijk moet worden gemaakt om hun toekomst in het middenstands- bedrijf te zoeken. En een van de middelen daartoe achtte spreker het invoeren van de vrije zaterdagmid dag. LEERSUM: De Leersumse predikant ds. A. Baas heeft een toezegging van be roep ontvangen naar Katwijk a/d Rijn LUNTEREN: Op verzoek van het Lun- terse VVV heeft de gemeenteraad be sloten 800,beschikbaar te stellen voor de bouw van een wachthuisje voor buspassagiers in de Dorpsstraat. De bouwkosten bedragen in totaal 1600,doch de VAD zal hiervan ook de helft betalen. De gemeente moet voor het onderhoud zorgen. EDE: De politie van Ede beschouwt alle opgevoerde bromfietsen zonder meer als motorrijwielen, waarvoor dus een rijbewijs, kentekenbewijs en een belastingkaart nodig zijn. De eerste „bromfiets", van een 16-jarige Edenaar, is inmiddels al in beslag genomen. bracht. De scooter werd zwaar bescha digd. Kettingbotsing In SCHERPENZEEL, waar ook bijna geen week voorbij gaat zonder verkeers ongelukken, wilde de Amsterdammer v. G. met zijn auto van de Stationsweg de Voskuilerdijk oprijden. Hij sorteerde voor hetgeen door de achter hem rijdende automobilist B. uit Harskamp, vermoe delijk door de laagstaande zon, niet tij dig werd opgemerkt. De klap van de botsing had nog niet geklonken of num- mero drie, de Driebergenaar B. botste eveneens tegen zijn twee voorgangers op. Alle drie auto's werden flink bescha digd. doch persoonlijke ongevallen kwa men niet voor. Het tweede ongeval veroorzaakte de chauffeur H. uit Brummen die zijn truck met oplegger achteruit bij de banketfa- briek De Molen wilde indraaien. Deze manoeuvre lukte de eerst maal niet, zodat hij de truck weer vooruit de Stationsweg opreed. Op dat moment na derde uit de richting Scherpenzeel een auto, bestuurd door V. uit Maarn. Deze zag de truck te laat en vloog er in volle vaart op, waardoor zijn auto totaal vernield werd. Wonder boven wonder liep niemand letsel op. Tegen auto gelopen De politie van AMERONGEN zondag avond gewaarschuwd voor een verkeers ongeval op de Rijksstraatweg bij de steen fabriek. De 12-jarige J. P. uit Amerongen had daar langs de kant van de weg een bal lopen trappen. Op een gegeven moment rolde de bal de weg over en zonder zich te bedenken holde de knaap er achteraan. Een Citroën, bestuurd door B. uit Weesp, kon toen een aanrijding niet meer voor komen. Met diverse verwondingen werd de jongen per brancard naar zijn ouder lijk huis gebracht. De auto was behoorlijk beschadigd. Over de kop VEENENDAAL, dat doorgaans wat aan rijdingen betreft (vooral met bromfiet sen!) met kop en schouders boven de an dere gemeenten uitsteekt, heeft het er in de afgelopen dagen vrij aardig afge bracht. De 15-jarige v. d. B. bijvoorbeeld had zaterdagmiddag een behoorlijke dosis ge luk toen hij op het Davidsplein geen voor rang verleende aan de automobilist de N. uit Veenendaal. De schade bleef be perkt tot een ingedeukt voorwiel van de fiets. Mevrouw Z. besteedde zondagavond geen enkele aandacht aan het overige wegverkeer toen zij in de Hoofdstraat met haar auto ging keren. De 27-jarige P. K. uit Hilversum probeerde nog met de auto mee te draaien, doch het lukte niet. Er was zware materiële schade. Met veel gerem en geraas sloeg maan dagmiddag op het beruchte kruispunt KI. Katerstraat Mr. Dr. Schokkingstraat de scoot-mobiel van de Veenendaler J. P. K. over de kop. Dit kwam doordat de In navolging van andere plaatsen in ons land, gaat de Veenendaalse Politie honden Dresseer-Vereniging een zoge naamde Honden-Ralley op touw zetten waaraan iedereen kan deelnemen, mits vergezeld zynde van een hond. Dit ge beuren, waarvoor men grote belangstel ling verwacht, vindt zaterdagmiddag 13 oktober a.s. plaats. Een honden-ralley is het best te verge lijken met een puzzelrit voor motorrij tuigen, met dit verschil dat het hier een 8-km. lange wandeling betreft door de prachtige bossen en dat men alleen kan deelnemen met een hond, welk soort geeft niet. Iedere deelnemer mag zich na tuurlijk laten vergezellen door meerdere personen. Bij de start 's middags om twee uur vanaf het oefenterrein van de vereniging bij La Montagne krijgen de deelnemers een routebeschrijving. Onderweg passe ren ze enkele tijdcontroles en moeten ze op sommige controleposten enkele (een voudige) vragen beantwoorden. Ter verduidelijking zij nogmaals ge steld dat het hier dus niet uitslui tend gaat om rashonden. Ook ge- ivone huishondjes mogen meedoen. BROMMER WAS WEG Zondagavond kwam de Elstenaar L. bij de politie aangifte doen dat zijn super sportbrommer, die hij onafgesloten bij de bioscoop aan de Vendelseweg had neer gezet, spoorloos verdwenen was. De vol gende dag echter werd het voertuig een honderd meter verderop aangetroffen, zo dat aangenomen wordt dat hier een kwa jongensstreek in het spel is. Commissaris P. J. v. IJzendoorn van de Hilversumse politie is op het grandioze idee gekomen alie oud-gedienden van de Hilversumse politie uit te nodigen voor een reünie. Van de 47 gepensioneerden die zich hadden aangemeld, liet niemand verstek gaan, het beste bewijs dat de rustende politiemensen deze uitnodiging op hoge prijs stelden. Op die dag zijn er enorm vee! herinneringen opgehaald en om de reünisten nog eens in de sfeer van hun oude beroep te brengen, werden dia's van oud-Hilversum en van groepsfoto's vertoond. Onder de talrijke reünis ten bevond zich ook de oud-Veenendaler, adjudant G. Schoonderbeek, die de tegenwoordige commissaris van de Hilversumse politie vroeger de eerste kneepjes van het vak heeft bijgebracht. Samen gingen zij op controle om te zien of de drank- en arbeidswet wel goed werd nageleefd. Op de foto ziet u adjudant Schoonderbeek (rechts) in geanimeerd gesprek met zijn vroegere leerling, Com missaris Van IJzendoorn. De deelnemers worden verdeeld in twee categoriën: kinderen van 12-16 jaar en ouderen. Nu al zijn er diverse inschrijvingen van buiten Veenendaal van mensen die op plezierige wijze met hun hond een flinke wandeling willen maken. Inschrijving is vanzelfsprekend ook mogelijk bij de start. De prijsuitreiking vindt 's avonds plaats in hotel La Campagne door de heer Th. J. van Rooyen, voorzitter van de PDV. Dankzy de medewerking van „Staats bosbeheer" zal in de komende winter - ijs en weder dienende - weer in Veenen daal kunnen worden geschaatst. Het na tuurreservaat „De Hel" mag nameiyk weer als ysbaan worden gebruikt, hoe wel het geen officiële ijsbaan mag wor den Enkele kleine voorzieningen, zoals een rywielstalling en het schoonhouden van het ys, mogen worden getroffen De vele Veenendaalse schaatsliefhebbers zullen deze mededeling met enthousiasme ontvangen. Veenendaal blijft nog steeds verstoken van een aangelegde ijsbaan en het andere weinige water dat Veenendaal rijk is geeft ook geen gelegenheid om te schaatsen. Staatsbosbeheer heeft toestemming ge geven onder voorbehoud, dat er geen ver nielingen worden aangericht en dat men uitsluitend op het ijs komt en zich niet in het rietland ophoudt. De hopenlijk toe komstige ijsvlakte mag uitsluitend vanaf de Grebbeweg worden betreden, niet van af de Wageningselaan. ZENDINGSAVOND IN CHR. GEREF. KERK (HOOFDSTRAAT) Woensdagavond zal in de Chr. Ger. Kerk aan de Hoofdstraat een zendings avond worden gehouden, uitgaande van de Chr. Ger. Kerken te Veenendaal, Ede en Bennekom. Vijf sprekers zullen deze avond optre den, t.w. Ds. C. Langbroek die de avond zal openen, Ds. A. Bikker te Utrecht met het onderwerp „Zending onder Taradja's en Venda's", Ds. J. H. Velema te Apel doorn over „Gods frontsoldaat, Ds. L. S. den Boer te Sassenheim die zal spreken over „Eerst de Jood en ook de Griek", terwijl Ds. J. Keuning de sluiting zal ver zorgen. automobilist J. B., eveneens uit Veenen daal, ter plaatse geen voorrang verleende aan de van rechts komende scoot-mobiel. Behalve zware materiële schade, klaag de de heer K. over inwendige pijnen. STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN OM GEKOMEN MILITAIREN IN NEDER LAND. Op de militaire vliegbasis Soes- terberg is een DC-7 vrachtvliegtuig ge land met aan boord achttien stoffeiyke overschotten van in Nieuw-Guinea omge komen militairen. Maandag is de grote hangar 5 ingericht als chapelle ardente. De Volksuniversiteit opende gisteren het nieuwe seizoen met een avond verzorgd door Willem Andriessièn en gewijd aan Ludwig van Beethoven. Er was, zo zei de voorzitter, Dr. J. G. Thoomes in zijn openingswoord, reden tot dankbaarheid. In de eerste plaats wel omdat de V.U. dit jaar haar eerste lustrum viert en zich door vele moeilijkheden in de afgelopen vijf heeft weten heen te worstelen. In de tweede plaats noemde hij het ver heugend dat voor deze avond een zo groot aantal belangstellenden was, maar nog meer het feit dat de heer Andriessen voor de derde maal bereid gevonden was een avond voor de V.U. te verzorgen. Na Chopin en Schumann zou nu leven en werk van Ludwig van Beethoven be handeld worden. In zijn inleiding tot de te spelen werken zei de heer Andriessen dat men in het leven van Beethoven wel drie episoden onderscheidt, die vooral ook in zijn wer ken naar voren komen. De eerste ken merkt zich door zelfbewustheid, al is de invloed van vooral Haydn nog duidelijk merkbaar. Niettemin vertonen al zijn werken uit deze vroege periode toch al een eigen stijl, niet zelden waagt Beethoven het de gren zen van de bestaande vormen te over schrijden. De tweede periode is die waar in de componist zelfstandig wordt, maar zich ook bewust wordt van een verslech tering van zijn gehoor. De vrees tenslotte volkomen doof te worden, een vrees die helaas niet ongegrond is gebleken, uit zich vaak in een felle opstandigheid waar tussen zo nu en dan iets van berusting klinkt. Deze berusting wint het echter nog niet van de opstandigheid, die ge beurt pas in de derde periode. Vooral zijn (KATTE)-KWAAD Een Veenendaalse familie op de Heuvel is de (gelukkige?) eige naar van een hond die een ont zettende hekel aan katten heeft. Op zichzelf een natuurlijke ei genschap, maar omdat de vier voeter er al drie om zeep ge holpen had, was het dier nu niet bepaald geliefd in de buurt. Zaterdagmiddag kreeg de hond lucht van het katje van de fam. S. en voordat iedereen eigenlijk besefte wat er gebeurd was, lag het poesje levenloos in de tuin. Toen de heer S. thuiskwam en hij hoorde wat er gebeurd was, werd hij zo kwaad, dat hij, ge wapend met een vlijmscherp mes en een rieker op uit trok om de hond af te straffen. De hond was hem echter te vlug af, maar mevr. B. de eige naresse van de hond, werd bang voor eventuele andere gevolgen zodat zij onmiddellijk de politie liet waarschuwen. Toen Herman dad verscheen, waren de moei lijkheden gauw opgelost. pianowerken uit die tijd zijn sterk verin nerlijkt, alle virtuositeit is er vreemd aan. Beethoven is volkomen doof geworden, zelfs de conversatie moest geschieden met behulp van het geschreven woord. Het is echter niet zo dat dit de klankschoon heid van zijn werken benadeeld heeft. Integendeel, men krijgt de indruk dat hij daar nu meer aandacht aan besteedt dan vroeger. Willem Andriessen speelde als kenmerkend voor de drie perioden achtereenvolgens de sonate opus 10 no. 2, de bekende sonate opus 57 (appassionata) en (na de pauze) de sonate opus 109. Hoe wel zijn spel niet gekenmerkt is door de feilloze trefzekerheid en gave techniek van de jonge pianistengeneratie en ook zijn geheugen wel eens een ogenblik ver stek laat gaan, overheerst toch zijn grote muzikaliteit en juist daarom zal deze avond een diepe indruk op de aanwezi gen gemaakt hebben. J. v. d. P. Gezien het grote succes van de twee voorgaande en mede in verband met het 10-jarig bestaan, organiseert de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid-Oost- Utrecht" a.s. zaterdagmiddag wederom een Herfst-excursie. Het wordt een aantrekkelijke puzzel wandel-excursie met als startplaats busnaite Elst-kerk. Een en ander staat onder leiding van de heren Fr. rtoks en D. Pezarro. iedereen kan hieraan deel nemen, terwijl voor de niet te lange route enkele mooie prijzen beschikbaar zijn. Bij regenaentig weer wordt de tocht een week uitgesteld. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. G. E. van Ree heeft met goed gevolg haar examen af gelegd. Haar hoofdakte heeft zij in Gouda in ontvangst genomen. BINNENKORT RODE KRUIS PLASMA-AVOND Maandag 22 oktober a.s. wordt in de afdeling waarin ook Amerongen valt weer een bloedplasma-avond gehouden. Wan neer men donor is, krijgt men automatisch van het secretariaat een oproep. In het andere geval wordt men verzocht zich aan te melden. Dit kan geschieden bij mej. R. Kist, Hof 2 en bij de heer H. Sasburg, Kon. Wilhelminaweg 109. Aan de 18-jarige De J. uit Amers foort werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij op de Lawicks Allee te Wageningen met zijn bromfiets de maximumsnel heid van 30 kilometer per uur over schreden had. Volgens het proces-ver baal had De J. namelijk 40 kilometer gereden. Ik was niet goed bekend in Wagenin gen en dacht, dat die weg niet meer in de bebouwde kom lag, voerde De J. aan. Ik was de kruising met de Dieden- weg al gepasseerd toen. Ik werd door de verbalisant aangehouden en merkte in derdaad, dat een pa,ar honderd meter verder de bebouwde kom pas eindigde. Van die kruising tot het einde van de bebouwde kom is maar een meter of vijftig en daar de verbalisant schrijft over een afstand van driehonderd meter achter u gereden te hebben, is het wel duidelijk, dat u ook voor de Dieden- weg reeds een te hoge snelheid voerde. Dat u pas later aangehouden werd, doet Terecht is de regering van de Verenigde Staten bezorgd over de ontwikkeling op Cuba, want als het inderdaad onder communistische invloed komt te staan, vormt het een pistool, die op de borst van haar territorium is gericht. Cuba is het grootste eiland der Antillen. De oorspronkelijke bewoners waren de Arowak- Indianen, die op barbaarse wijze door de slavendrijvers werden uitgeroeid. De tegenwoordige bevolking stamt af van de blanken, die er in 1500 naar toe trok ken en de sinds 1524 als slaven ingevoerde negers. In 1872 werden alle uit slavenhuwe- lijken geboren kinderen vrij verklaard, waarna men in 1880 de slavernij ge heel afschafte. STEUN Het eiland werd op 28 oktober 1492 door Columbus ontdekt en het werd vanzelfsprekend Spaans bezit. Echter in 1762 viel het na een zware strijd in handen van de Engelsen, die het later weer aan de Spanjaarden teruggaven, in ruil voor Florida. De Verenigde Staten hebben Cuba altijd gesteund, bij hun pogingen het koloniale Spaanse juk van zich af te werpen en toen in februari 1898 een Amerikaans munitieschip in de haven van Havanna in de lucht vloog, was dit het sein voor een strijd tussen Span je en de Verenigde Staten. De Ver enigde Staten eisten toen onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden te gen Cuba, maar Spanje wenste daaraan Maandag 1 oktober was het precies veertig jaar geleden dat de heer T. H. van Garderen als zestienjarige jongen in dienst trad bij de PTT te Veenen daalwaaronder ook Overberg ressor teert. Na als hulpbesteller te zijn aan gesteld in Overberg, waarvan ook ver schillende jaren in Veenendaal, werd hij in 1944 bevorderd tot besteller en in 1953 tot besteller eerste klas. Twee oorlogsjaren heeft hij de post lopend besteld, de overige achtendertig jaar op de fiets. Hij fietste gemiddeld veertig kilometer per dag en een klein rekensommetje leert dat de jubilaris dan in totaal zo'n slordige 180.000 km op zijn tweewieler heeft afgelegd, of tewel 4V« maal de omtrek van de aarde. De chef van het district Utrecht, de heer Kamphorst met de inspecteur Vis ser brachten Teus (want zo wordt hij in Overberg genoemd) op zijn jubileum dag een bezoek. Uiteraard kwamen zij niet met lege handen en overhandig den de jubilaris een enveloppe met inhoud alsmede een oorkonde. In zijn toespraak roemde de heer Kamphorst de grote plichtsbetrachting van de heer Van Garderen, waarna de heer Stufkens hem een gouden insigne van 40 jaar PTT op de jas speldde. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer Kroes namens de bond. Van zijn collega's ontving de jubi laris een armbandhorloge en een as bak. Kennissen en vrienden hadden voor bloemen en een fruitmand (op het ogenblik is de postbode met ziekte verlof) gezorgd. Woensdag hadden rond Ederveen drie ongevallen plaats, waarbij gelukkig geen ernstige persoonlijke letsels ont stonden, maar wel kwetsures als een hersenschudding e.d. De materiële scha de by deze ongevallen was echter be hoorlijk. In alle vroegte woensdagmorgen om half zes reed de heer van D. uit Eder veen met een zware vrachtauto met aanhanger van een banketfabriek uit Ede op de Nieuweweg te Ederveen. Misleid door de dichte mist reed hij op de hoek van de Meikade in een sloot. Van D. werd met zijn hoofd te gen de ruit geslingerd en liep een her senschudding op. Dr. Rademaker liet de bestuurder naar zijn woning ver voeren. De grote vrachtauto werd aan de voorkant geheel ingedeukt. Woensdagmiddag reed mevr. S. uit Ederveen op de Stationsstraat nabij De Klomp met haar personenauto. Een bestuurder van een Duitse auto was bezig achteruit een inrit in te draaien, stond even stil en gaf plotseling weer gas achteruit. Door deze vreemde ma noeuvres werd mevr. S. misleid en botste tegen de Duitse auto. Er ont stond materiële schade terwijl mevr. S. een lichte hersenschudding en ge kneusde ribben kreeg. Woensdag tegen zes uur wilde het 14 jarige meisje H. wonende aan de Scheivoor te Ederveen met haar fiets de Hoofdweg oversteken, richting De Klomp. Zij werd daarbij aangereden door de naderende vrachtauto van de heer D. uit Ederveen. Het meisje werd geschept, maar gelukkig bleken later de kwetsuren mee te vallen. Met een hoofdwond en een gekneusde enkel werd het meisje naar haar ouderlijke woning gebracht. niets ter zake. Als u denkt, dat u ons hier smoesjes op de mouw kunt spel den, moet u vroeger opstaan, viel rech ter v. d. Brand uit. De officier, mr. Pieters, eiste daarna een boete van 40.of 8 dagen. Hoe kan dat nu, ik heb een schik kingsvoorstel van 20.— thuisgekregen, zei verdachte verbaasd. Dan had u dat maar moeten betalen, antwoordde de rechter. Meneer de offi cier is niet aan het transactiebedrag gebonden. Tot nog toe werden brom fietsers, die de maximum-snelheid over schreden, hier volgens hetzelfde tarief beboet als automobilisten. Ons geduld is nu echter eindelijk uitgeput. Er is nog steeds vrijwel geen bromfietser, die zich aan de snelheidsvoorschriften houdt en van nu af aan zal het tarief voor deze categorie dan ook verhoogd worden. Het vonnis luidde daarna conform de reeds aan de nieuwe regel aange paste eis. X - X - x P. uit Veenendaal stond vrijdag voor de tweede maal voor het Wagenings kantongerecht terecht omdat hij in zijn woonplaats door een rood verkeers licht gereden zou zijn. Tijdens de eerste behandeling vertelde P., dat hij met zijn personenauto achter een stenen wagen had gereden, die hem het uit zicht op het verkeerslicht benam. Pas op het allerlaatste moment had hij de paal gezien en het licht was toen oranje geweest. Vrijwel tegelijkertijd ging hij met de voorwielen van zijn auto over de stopstreep. Omdat het op dat moment bijzonder druk was op het kruispunt reed P. niet door, doch zette hij de auto terug achter de streep, die zich zes meter voor de verkeerslichten bevond. Als getuige werd nu de verbalisant, hoofdagent M. uit Veenendaal, gehoord. Voor verdachte reed inderdaad een stenenauto, zo verklaarde hij, maar het was een platte, open wagen en het lijkt me onmogelijk, dat die P. het uitzicht geheel benam. Toen het voorste ge deelte van de stenenauto over de streep ging sprong het licht op oranje en het werd rood toen het achterstuk de streep passeerde. De verdachte is dan ook niet (zie verder pag. 4) niet te voldoen en een gewapend con flict brak uit, met als resultaat, dat Spanje na twee maanden de strijd moest staken. Bij het sluiten van de vrede kwam Cuba onder Amerikaans toezicht. Een tijd van bloei brak nu aan, want de Verenigde Staten inves teerden enorme sommen geld in de ont wikkeling van suiker- en tabaksplan tages. Een nadeel was echter, dat alleen de grootgrondbezitters voordeel hadden van de Amerikaanse financiële bemoei ingen, waardoor zich onder de bevol king een opstand tegen de Verenigde Staten ontwikkelde, die nog werd aan gewakkerd door de Cubaanse presi denten die zich onophoudelijk bevoor deelden ten koste van het volk en ten gunste van hun eigen portemonnaie. Zo groeide de haat tegen de Amerikanen. CASTRO Eén van die presidenten was Ful- gencio Batita, een invloedrijke man in het leger, die alleen rekening hield met de wensen van de Amerikaanse groot grondbezitters. Zijn schrikbewind leid de er toe, dat op 26 juli 1953 een groep Cubanen een poging ondernamen om het regiem omver te werpen. Deze po ging mislukte echter, doch in 1958 slaagde deze groep onder leiding van Fidel Castro er wel in een einde te maken aan het bewind van Batista. Maar wie dacht, dat nu een betere tijd was aangebroken, vergiste zich le lijk, want een nieuw schrikbewind volgde het oude op, alleen met dit ver schil, dat het vorige onder leiding stond van Batista en het nieuwe onder lei ding van Fidel Castro. De eerste daad van de nieuwe bewindvoerder was het uit de weg ruimen van alle tegenstan ders. Zij werden berecht in grote sta dions en bijna allemaal door een vuur- peleton van het leven beroofd. Maar het volk was tevreden, omdat het van alles was beloofd. Alleen men moest wat geduld hebben. De haat tegen de Verenigde Staten, die er grote bezittingen hadden, werd natuurlijk flink gepropageerd. Ame rikaanse bezittingen werden genaast en men ging hulp zoeken bij de Rus sen, die dat natuurlijk toejuichten. Hoe kon het ook anders, want zo'n voor uitgeschoven basis vlakbij de VS had den zij zich niet beter kunnen wensen. EHBO-CURSUS BEGINT WEER De afd. Renswoude van het Rode Kruis zal woensdag 24 oktober a.s. weer een aanvang maken met de EHBO-cursus. Voor hen die alsnog aan deze cursus willen deelnemen bestaat er gelegenheid tot aanmelding bij de secretaresse van de afdeling, Taets van Amerongenweg 42. De wereldbevolking is sinds 1950 met ruim een half miljard zielen toege nomen. In een Nieuwzeelands dorp heeft een foxterrier een vier weken oud meis je zo toegetakeld, dat het kind later is overleden. In de periode jan. t/m aug. van dit jaar bedroeg de binnenlandse bier- omzet 2.176.963 hl., dat is ruim 6°/o meer dan vorig jaar. if- In West-Duitsland wonen meer dan 4000 mensen die een jaarlijks in komen hebben van meer dan één miljoen Mark. Het Russische vakverbond heeft een verbod uitgevaardigd om in abnor male hoeveelheden brood aan stads bewoners te verkopen. De Indonesische regering is van plan een militaire training voor school kinderen in het leven te roepen. Volgens een rapport van de Zweedse raad voor kroondomeinen, leven er in Skandinavië nog slechts twintig tot veertig wolven. -tl- Sinds de bouw van de muur heeft de Westberlijnse voorlichtingsdienst 3000 buitenlandse journalisten naar de verdeelde stad uitgenodigd. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. 1922.1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1