Ie Honden-rally overweldigend sukses De moeilijke weg DE VALLEI KRUISWOORDPUZZEL VEENENDAAL SCHERPENZEEL Voor de Jeugd REMI en zijn vrienden TAFELTENNIS KORFBAL SKF-OBZB 7-6 Opgave nr. 72 Oplossing nr. 51 Volgend jaar waarschijnlijk tweemaal Dat er In onze haast-je-rep-je wereld nog tal van mensen zijn die graag een fikse wandeling maken, is zaterdagmiddag bij de eerste Veenendaalse Hondenralley over duidelijk gebleken. Het was een experiment van de Veenendaalse Politiehonden Dresseer Vereniging en niemand had ooit durven hopen dat er voor de eerste keer al zoveel belangstelling zou zijn. Meer dan dertig deelnemers moesten teleurgesteld worden omdat de toeloop te groot was. Het is van de PDV dan ook een goede ge dachte om een dergelijke ralley volgend jaar tweemaal te plannen. Bijna vijftig deelnemers gingen er nu van start vergezeld van allerlei soorten honden. Kleintjes maar broederlijk stond naast de kolossale Deense dog een tackel- tje, terwijl verderop in het zandgat enke le keeshonden elkaar blaffend verwelkom den. Voorzitter Th. J. v. Rooyen had alles tot in de puntjes geregeld, zodat de start prima verliep. De deelnemers er waren zelfs twee oude dametjes uit Amersfoort bij om hier mee te lopen! kregen een route te wandelen van precies 7000 me ter door de omgeving van Prattenburg. De tijd- en andere controles onderweg leverden voor de meesten nog al wat moeilijkheden op. Op de vraag, welke hond zwemt het best, kwam vrijwel nie mand op het (eenvoudige) antwoord: de zeehond. Verder was het opmerkelijk hoe weinigen wisten op welke dag dierendag werd gehouden. Zowel de honden als de bazen en ba zinnen hebben het niet gemakkelijk gehad Toch was iedereen vol lof over de ralley. DE PRIJSUITREIKING In een gezellige sfeer werd 's avonds de prijsuitreiking gehouden in hotel La -DIM!- Herfst- en wintergevaren In een groot aantal landen wordt dezer dagen aandacht besteed aan de verlichting van voertuigen, het is dit jaar voor de zevende achtereenvolgende maal dat deze zgn. Internationale Ver lichtingsactie wordt gevoerd. In ons land vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht op het al te veel voorkomende euvel van onvoldoende en ondoelmatige verlichting van motor voertuigen. als gevolg waarvan méér verkeersongelukken voorkomen dan men wel zou denken. Internationale onderzoekingen heb ben aangetoond dat het aantal fout af gestelde koplampen bijzonder hoog is. Door twee grote fabrieken van gloei lampen werden in verscheidene landen steekproeven op grote schaal genomen. Niet minder dan 52 pet. van de kop lampen was te hoog afgesteld. Die lam pen waren dus verblindend Nu de lichten geruime tijd niet zijn gebruikt, is het allerminst denkbeeldig dat ook de koplampen van uw auto niet voldoende zijn afgesteld. Dit is in de garage op eenvoudige wijze te verhel pen. Laat u dan ook meteen even na kijken of alle lampjes nog goed zijn, de contacten goed functioneren en de reservevoorraad nog „op peil" is? Niet alleen door onjuiste afstelling, maar meer nog door niet tijdig dimmen worden tegenliggers verblind. We kun nen dat dagelijks meemaken als we bij avond bijvoorbeeld over een autoweg met gescheiden rijbanen, maar zonder beplanting in de middenberm, rijden. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer een dringend beroep op alle weggebruikers: DIM! Het doet dit on der meer met behulp van een affiche, dat men in deze maanden in tal van andere landen kan zien hangen. Dim tijdig voor uw tegenligger Niet alleen voor uw tegenligger, maar dim ook tijdig voor de man die vóór u rijdt. Via zijn achteruitkijkspiegel wordt hij door uw felle lichten ver blind. Bestuurders van personenauto's kunnen hun (binnen-)spiegel nog wel eens verstellen, zodat zij geen last meer van u hebben. Bestuurders van vracht wagens kunnen dat niet; zij kunnen niet even de ver naar buiten uitsteken de spiegel een duwtje geven, zonder dat zij daarvoor acrobatische toeren moeten uithalen. Daarom: dim ook tij dig voor de man die vóór u rijdt, d.w.z. minstens op 200 meter afstand, maar liever nog eerder: nl. wanneer u de achterlichten van uw voorganger zo goed kunt zien dat u zeker weet dat zich geen obstakels tussen u en hem bevinden. Campagne. De heer Van Rooyen bracht dank aan alle deelnemers, waarna hij te vens attendeerde op de volledige mede werking van de plaatselijke middenstand voor wat betreft het beschikbaar stellen van prijzen De wisselbeker plus medaille kwam in handen van het 12-jarige meis je A. Buddingh uit Veenendaal die slechts 22 strafpunten opliep. (Het hoogste aantal was 216) Mevrouw v. d. Kraats werd num- mero twee (ook wisselbeker) met 24 straf punten, terwijl de derde prijs toegekent werd aan de heer Henzen uit Barneveid met 26 punten. In het zandgat onder aan de berg was het zaterdagmiddag een gezellig honden-on deronsje. Dit kwam door de eerste Hon- den-Ralley waarvoor grote belangstelling bestond Langs eenzame paden en afgronden diep, daar duaalde de zwerver, en liep en liep, langs paden vol stenen en doornig gewas, bij striemende windvlaag, door midder en plas, bij gloeiende hitte, in brandende zon, geen boom tot beschutting, geen lavende bron. Dan daalde de avond, kond en kil. - De zwerver zit neder, moe en stil Hij ziet aan de einder de zon verdwijnen Maar, plotseling begint daar een blinkend licht te schijnen zó zuiver, zó schitt'rend, zo blinkend, dat 't leek of hij recht door een poort in de hemelhof keek. De zwerver, roerloos op zijn steen. vrouwt stil de handen en bidt voor zich heen: ,,Heer, laat mij bereiken die glanzende pracht' dat God'lijk licht, dat mij wenkend wacht, dat stralend de duisternis doorboort. Heer, leid mij door die gouden poort!" En sterker, vervolgt hij met glanzend gezicht, de moeilijke weg, die nog voor hem ligt. A. H. Verlies voor meeste teams uit de Gelderse Vallei In de overg. klasse is het alleen Cli max uit Veenendaal dat tot nu toe winstpunten heeft kunnen behalen. De andere 3 teams n.l. Ritac uit Veenen daal, RTTV uit Rhenen en Swift uit Wageningen hebben tot nu toe nog een nul op hun scoringslijst staan. Weliswaar zijn er nog maar 2 wed strijden gespeeld maar in deze zware competitie waarin vier van de tien teams degraderen is elk winstpuntje kostbaar. Climax moest zaterdag op bezoek bij Swift. Daar dit voor de Veenendalers altijd een zware opgave is, ging men weinig gerust naar Wageningen en de 7-3 overwinning van Climax was dan ook voor vriend en vijand een verras sing. Van Manen bewees hier dat z'n goe de spel tegen Victoria '51 geen uit schieter was en wist al zijn wedstrij den te winnen waarbij hij zelfs geen game af hoefde te staan. Hij wist Dode- mans zelfs tweemaal onder de tien te houden. Van Dam won van V. Dijk en Frede- riks maar moest tegen Dodemans het onderspit delven. Van Eist won van Frederiks en verloor van V. Dijk. Tegen Dodemans ging de strijd tot het einde gelijk op maar toen hij in de derde game bij een 18-17 stand het zoveelste punt in deze wedstrijd door een netbal scoorde werd hij hierdoor zelf zo ge- irriteerd dat hij de wedstrijd volkomen onnodig nog uit handen gaf. In het dubbelspel bleven V. Dam en V. Eist hun tegenstanders V. Dijk en Frederiks in 3 games de baas. RTTV moest de verre reis naar Haar steeg maken om Victoria '51 te bestrij den en leed een 10-0 nederlaag. Hier mag als excuus gelden dat v. d. Broek verhindert was terwijl V. Breenen door een voetblessure ook geen 100 °/o was. Ook gingen enkele wedstrijden op het nippertje verloren. Ritac had een uitwedstrijd tegen RTTC in Ravenstein en ook dit werd een 8-2 nederlaag voor de Ritmeester mannen. Van Welg won van Van Uden terwijl Burgstede Wilburs de baas bleef zij het pas met 29-27 in de derde game. Door deze uitslagen zijn in deze af deling slechts twee teams nog zonder verlies n.l. ICV uit Vught en H. Katrien uit Eindhoven. Climax deelt met één punt achterstand de 3de en 4de plaats met Victoria '51. Voor komende week zijn in verband met de open Ned. kampioenschappen geen wedstrijden vastgesteld. In de 2de klas speelde VSW gelijk tegen RTTV 2 en versloeg Climax 2 SVT in eigen huis met 7-3. V. d. Haar bleef ongeslagen, Vermeer incasseerde z'n eerste nederlaag terwijl Rutgers tweemaal verloor. Door deze knappe prestatie nestelde Climax 2 zich op de eerste plaats. SKF heeft j.l. zaterdag haar eerste thuiswedstrijd in deze competitie in winst weten om te zetten. In de slotfase steeg de spanning nog even, omdat OBZB dat 20 min. voor tijd nog 7-3 achterstond tot op 1 doelpunt verschil wist te naderen. Rustig combinerend wist SKF tenslotte toch en verdiend de volle winst vast te houden. OBZB opende van afstand de score maar Van Rossen scoorde al gauw de gelijk maker. Weer wisten de gasten echter na uit een kleine kans voor te komen. Mevr. Van Jaarsveld herstelde van dichtbij het venwicht. De ploegen wogen in deze fase goed tegen elkaar op. Toch zagen Van Dijk en Mej. Van Beek kans om de Veenendalers nog voor de rust op 4-2 te brengen. SKF wetend dat de wedstrijd gewonnen moest worden om zich althans voorlopig van de onderste plaats te dis- tanciëren ging na rust goed door Mej. Huydink strafte een verdedigingsfout goed af 5-2. OBZB wist het verschil weer tot 2 doelpunten terug te brengen. In SKF's 2e aanval brachten Kaspers en Mevr. van Jaarsveld de stand snel op 7-3. De Am sterdammers wankelden even maar SKF zag geen kans verder uit te lopen. Langzamerhand ontkwam OBZB aan het SKF overwicht en begon de achterstand geleidelijk te verkleinen. Nu dreigde de Venendaalers overspeeld te worden. Tijdig wisten zij echter de verdediging af te sluiten terwijl middenvak en aanval rus tig combinerend alleen op balbezit speel den. Deze opzet lukte en het eindsignaal werd met vreugde begroet. A.s. zaterdag spelen onze plaatsgenoten in Amstrdam tegen BFC. Mogelijk dat SKF nu gesterkt door hun eerste over winning weer 1 of zelfs beide punten mee terug nemen. Gecombineerde dropping De besturen van de CPB en CJBTB uit deze omgeving hebben per circu laire hun leden opgeroepen deel te nemen aan de gecombineerde drop ping op vrijdagavond 19 oktober as. Wéar de dropping precies gehouden wordt heeft men natuurlijk wijselijk verzwegen. Wel is gevraagd ook vrienden en vrien dinnen mee te brengen. Verzamelpunten zijn hotel Floor in Lunteren en boerderij De Vendel in Veenendaal. ORIëNTATIERIT De motor- en autoclub Veenendaal heeft voor zaterdag 20 oktober a.s. weer een oriëntatierit uitgeschreven voor auto's, scooters, motoren en bromfiet sen. Start om half drie bij hotel „La Montagne". Inschrijven vanaf een half uur vóór de start. Er kan worden ge reden in de A of B klasse. GEVONDEN VOORWERPEN Zwart popeline jongenspack met capu chon, plastic boodschappentas inh. klosje garen, goudkleurige balpoint, bankbiljet van 10,grijsblauwe regenjas (door zichtig) met capuchon, rode kinderporte- monnaie inh. enkele centen, 2 witte over hemden met groene en bruine zelfbinder, een mannen rubberlaars. Inl. bij de rijks politie. SCHIETEN Woensdagavond werd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel op de binnenbaan van de Sociëteit op de nieuwe schijf van de SKGV een onderlinge wed strijd geschoten met de volgende resul taten. C. Valkenburg jr. 47; M. Berendse en E. v. d. Werk 45; N. Klumpenaar 44; J. Koudijs, J. Vermeulen en P. Engelen burg 42; A. van Dusschoten 41; J. van Eist en R. van Eist 40 punten. Verschijnt als bijlage van net streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie ta richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN ZIJN: 19 okt. Anke de Gooyer Ansje van de Broek 20 okt. Joke van Amerongen, Ede Henk Klumpenaar 21 okt. Alie van Eek, Overberg Rietje van Hees Raehelle Katz Theo Sukkel 23 okt. DIkkie van Silfhout, Erpel N.O.P. Arie van de Klift, Scherpenzeel Nelleke van Ravenswaay 24 okt. Jan Huttenga Jullie allemaal van harte gefeliciteerd en nog vele jaartjes en natuurlijk ook een prettige verjaardag. Tante Jos. ZILVERPAPIER Deze week kregen we weer zilverpapier en capsules van Hennie en Jet Dijkstra, Wout Rozeboom en Hans Rebel. Hartelijk bedankt jullie en zetten de anderen ook eens hun beste beentje voor? Figuur a. DE MENSEN IN DE HOGE HUIZEN Deze naam werd gegeven aan de Iro quois Indianen, die eens leefden in de grote wouden, verspreid over de land- diaans dorp. Kinderen en honden ren den al spelend rond, terwijl de volwas senen in de open lucht hun werk deden. De Iroquois bestonden uit vijf stammen, die het in het begin nooit met elkaar eens waren. Zij bevochten elkaar zo lang, dat, volgens de legende, zij bijna verjaagd werden door hun gezamenlijke vijanden, de Algonkin Indianen. Maar één van de opperhoofden der Iroguois besloot, dat de zaken konden veranderen en hij reisde per kano van stam naar stam, de ver schillende opperhoofden uitnodigend voor een bijeenkomst. Deze had plaats aan de oevers van het Onondagametr in ±1570. In de bijeenkoomst kwamen de opper hoofden der Iroquois overeen de jacht- gronden onder de stammen te verdelen en de vrede te bewaren. Toen werden zij opnieuw sterk en verdreven hun vijan den. De Iropuois waren zowel jagers als boeren. Zij verbouwden de „drie zusters" dat waren mais, bonen en meloenen. De vrouwen zorgden voor de velden, maak ten het voedsel gereed, prepareerden de huiden en maakten matten en manden. Het was beneden de waardigheid van de mannen op het veld te werken, te zaaien of water te dragen. De kinderen gingen niet naar school, maar leerden wat zij streek, waar nu New York ligt. De Indianen bouwden gewoonlijk hun dorpen op hoge grond en beschermden hen met een hoge schutting, gemaakt van boomstammen. In elk dorp waren er 10 of 12 „lange" huizen. Deze zagen er meer uit als schuren en elk huis had ruimte voor ongeveer 50 mensen. Er was altijd een heleboel te doen in een In- wilden weten voor hun opvoeding en de vaders kwamen nooit tussenbeide. De Iro quois hielden van kinderen en die wer den dan ook haast nooit gestraft. 's Avonds kwamen allen bijeen rond het kampvuur en dan werd er gezongen en werden er toespraken gehouden, ter wijl de jagers vertelden van hun erva ringen in de bossen. Figuur b. TWEE SNELHEIDSPROEVEN 1. Het nummerprobleem. Schrijf deze cijferrij over op zoveel stukjes papier als er spelers aan de wed strijd meedoen. Zorg er voor dat ieder een potlood heeft. De leider houdt de tijd in het oog en als hij zegt: Begin, moe die je doorstreept bezorgt je een punt. Klaar? Af! Deze proeven zijn in de Verenigde Sta ten toegepast voor personen, die een be trekking willen hebben en men is van mening, dat zij een goede indruk geven over de snelheid en nauwkeurigheid, waarmede men werkt. Een puntental van 60 per minuut is zeer goed en 80 is buiten gewoon. ten de spelers het cijfer 5 schrijven boven elke 4, die door een 5 wordt vervolgd. Bovendien moeten zij een 4 schrijven on der elke 5, die wordt gevolgd door een 4. Zie zo ga je gang! Maar hou je ogen goed open! 2. Hoeveel e's? Als iedereen een potlood in de hand heeft moet je deze proef eens doen. Neem een krant en vraag aan een vriendje de tijd in het oog te houden. Je krijgt één minuut om een kolom te lezen en daarin alle letters e door te strepen. Voor elke e, LUCHTDIF.REN De Internationale Organisatie van Luchtvervoer heeft een lijst opgesteld van de diersoorten die per vliegtuig mo gen worden vervoerd. Het zijn er honderd en één, waaronder leeuwen, gorilla's goudvissen, nijlpaarden, hagedissen, mie ren, kreeften en miereneters. HORIZONTAAL: 1 plaats in Gelderl., 11 verdikking der opperhuid, 12 meisjes naam, 14 geboorteplaats van Samuel, 15 geestrijke drank, 16 rang,-18 verlegen, 19 noordwest (afk), 20 muzieknoot, 21 afnemend getij, 23 muzieknoot, 24 plaats in Zeeland, 26 meisjesnaam, 28 doorweekt, 30 plaats in N. Brab., 32 gravure, 34 vaartuig, 35 kleefmiddel, 36 ik (Lat), 37 arbeidseenheid, 38 bode aan een universiteit, 40 plechtige gelofte, 42 nobel, 44 salaris, 46 stapelmeter (afk.), 48 voornaamw., 50 staatsbedrijf (afk), 51 scheik. element (afk.), 52 puntig voorwerp, 54 uitslag op metalen, 57 vreemde munt, 58 praalziek, 60 bid (Lat.), 61 voorgeschreven kerkgebruik, 62 deel van een benedenhuis, 63 plaats in Gelderl. VERTIKAAL: 1 dorpje in Gelderl. onder Bergharen, 2 zeker tijdperk, 3 stad in Duitsland, 4 mount (afk.), 5 doorweekt, 6 bosgod, 7 trustee (afk.) 8 stapel, 9 titel van Turkse landvoogden, 10 stad in Italië, 13 waterkering, 16 reinigingsmiddel, 17 plaats in Gelderl., 20 lidwoord, 22 scheik. element (afk.), 24 verdieping van een huis, 25 hemelgeest, 26 houtworm, 27 telwoord, 29 bloeiwijze, 31 plant van het geslacht der rietgewassen, 33 gesloten, 37 plaats in Gelderl., 38 vrucht, 39 zeer brandbaar koord, 41 plaats in Gelderl., 43 lengtemaat (afk.), 45 rund, 47 bijwoord, 49 afgelegen, 51 hoofd (Fr.), 53 troef kaart, 55 lichaamsdeel, 56 iemand die treitert, 57 deel van het oog, 59 adel lijke titel in Engeland (afk.), 61 muzieknoot. Figuur c. KENNEN JULLIE DEZE DRIF. BERGEN? Antwoord: 1 Mount Everest; 2 de Fuji- yamavulkaan; 3 Matterhorn. HORIZONTAAL: 1 Malden. 6 een, 8 Nijkerk, 13 triest, 15 tralie, 17 un, 19 arre, 21 mast, 22 dr, 23 rad, 25 eg, 26 per, 28 Rt. 29 eer, 30 idem, 32 Echteld, 35 Deli, 36 keuring, 38 legende, 40 er, 41 N.S., 42 kei, 44 ne, 45 se, 46 el, 47 mt, 48 Marne, 50 Da, 52 nu, 54 Pieter, 55 Gerrit, 56 Gd, 58 Ag, 59 toren, 61 Ur, 62 gl, 63 is, 65 et, 67 Son, 68 a.i., 69 li, 70 Meteren, 73 Elspeet, 76 aren, 77 rooster, 80 ante, 81 rel, 82 Rb, 83 put, 84 eg, 86 ter, 87 in, 88 doos, 90 Peel, 92 R.L., 93 boerin, 95 nadien, 97 Elburg, 98 oom. 99 staart. VERTIKAAL: 1 Maurik, 2 Lt, 3 dra, 4 Eire, 5 nergens, 6 et, 7 N.T., 8 Naar- den, 9 IJlst, 10 kit, 11 Ee, 12 kerrie, 14 se, 16 R.M., 18 nadeel, 20 letter, 22 Del den, 24 deur, 26 Ph, 27 re, 29 eens, 31 Mr, 33 eg, 34 1.1., 35 de, 37 integer, 39 gedruis, 42 karos, 43 tngen. 46 erg, 47 Mia, 48 met, 49 een, 51 air, 53 uil, 57 Dieren, 60 Rossum, 62 gieter, 64 stel, 66 Terborg, 68 alreeds, 69 Lent, 70 ma rine, 71 en, 72 no, 73 e.e., 74 pa, 75 Ter- let, 78 op, 79 t.t., 82 Roer, 85 geit, 88 Dou, 89 si, 90 pa, 91 Lea, 93 b.b., 95 N.M., 96 na. Uit Hector Mal- lots boek: „Al leen op de we reld". 23 De tijd ging al te snel voorbij en het ogenblik kwam, waarop ik Arthur en zijn moeder moest verlaten. Ik vertelde hun dat, maar zij vroegen mij of ik niet bij hen wilde blij ven. „Neen, dank U," antwoordde ik „ik moet bij de poort van de gevangenis zijn om Vitalis op te wachten als hij vrij komt, want ik heb hem dat beloofd." „Je hebt gelijk, mijn jongen," zei mevrouw Beaumont, „maar wij kunnen je daar wel heen brengen en dan kan meneer Vitalis aan boord ko men om eens met ons te p'aten." Arthur en ik vonden het vreselijk om uit elkaar te iaan en de dieren en ik verlieten treurend het schip, waa?.op wij drie maanden hadden ge woond. 24 De dieren waren echter ontzaglijk blij toen zij hun meester weer zagen en hij was net zo verheugd ons te zien. Maar ik schrok van de verandering, die er over hem was gekomen. Hij was verschrikkelijk bleek, zijn rug was gebogen en hij liep moeilijk Ik vertelde hem vlug over Ar thur en zijn moeder. „Laten wij dadelijk naar de boot gaan," zei Vitales, maar toen wij bij de rivier waren, was het schip niet te zien. Ik kon dat niet begrijpen, maar ik was er zeker van, dat Arthur en zijn moeder mij niet uit eigen beweging in de steek hadden gelaten. Er moest iets zijn gebeurd! Wij wachtten een poosje, maar „De Zwaan" kwam niet te rug. Er bleef mij niets anders te doen over, dan mijn tocht langs de wegen met Vitalis voort te zetten. Vialis wilde proberen, maar wij vorderden zeer langzaam en op een dag, toen wij door een bos gingen, werden wij overvallen door een sneeuwstorm. Wordt vervolgd. Figuur d. EEN SPELLETJE MET KASTANJES Het gaat er nu niet om leuke figuren uit kastanjes te maken, maar dit is een spelletje, dat naar wij menen uit Enge land stamt en „Kokkerds" genoemd wordt De meeste van jullie zullen het misschien wel kennen, maar wij laten hier toch de spelregels volgen: Eén speler houdt een touwtje op een afstand van ten armlengte Aan het eind van het touwtje bevindt zich een kastan je (je boort in die kastanje een gaatje met een naald en trekt het touwtje daar door) en een andere speler, die ook een kastan je aan een touwtje vasthoudt moet pro beren de naar hem toegehouden kastanje van de eerste .speler te raken (Degeen die moet slaan doet het beste het touwtje enige malen om zijn hand te wikkelen, opdat hij niet de andere speler in plaats van de kastanje zal raken). De spelers mogen om de beurt slaan en het spel gaat net zo lang door tot één van de kastan jes is gebroken. De speler, die de meeste kastanjes breekt is winnaar.

De Vallei | 1962 | | pagina 4