Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ILS.0. met volledige bezetting in Veenendaal De Wereld van WEEK-tot-WEEK Voor het eerst in tien jaar: Agenda Directeur Van Leeuwenlaten horen wat we kunnen Cultuur-minded WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Waarschuwing volkskerstzang RHENEN ONTGROENING: uitwas of opvoeding? AMERONGEN RENSWOUDE 36e JAARGANG VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Nr. 83 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede -- Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel F 27,50 WAARD 4 RZ 095632 19 december Nu al 1200 inschrijvingen voor Ritmeestertocht SINT NICOLAAS KOMT 24 NOVEMBER Bijzonder beiaardconcert op Rhenense Cuneratoren Opnieuw schanddaad in schandaal uitgelopen WIST U 'Qettcruulxsde DA MES- Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b(j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Voor het eerst in de tien jaar tijds, dat het Utrechts Stedelijk Orkest periodiek in Veenendaal een concert geeft, zal het orkest met volledige bezetting optreden. Om het duidelijker in cijfers uit te drukken tot voorheen kwam het USO met hoogstens dertig orkestleden concerteren, terwijl ze nu (dinsdag 30 oktober a.s.) met alle negentig een plaats in het Verenigingsgebouw zullen krij gen. Deze stap, waarmee beoogd wordt alle mu ziekliefhebbers in de zuid-oost-hoek van de pro vincie het orkest te tonen zoals het in werkelijk heid is en zoals het ook in steden als Amsterdam en Utrecht optreedt, is natuurlijk een experiment. Het hangt van verschillende factoren af of Vee nendaal, in dit geval als centraal punt in deze streek, dit op hoog peil staand cultureel evene ment kan „vasthouden". De meest belangrijke factor is natuurlijk de belangstelling. Volgens de statistieken bezoekt 2 °/o van de bevolking concer ten. Zou dit percentage voor onze omgeving be reikt worden, dan kan het plaatselijk USO-comité rekenen op minstens duizend bezoekers per concert Om de achtergronden van deze slap én de belangrijkheid er van naar voren te brengen, had het plaatselijk Comité USO-concerten onder voorzitterschap van burgemeester Mr. Dr. J. Hazen berg, gistermorgen een persconferentie belegd, waarbij ook aanwezig was de directeur van het USO, de heer H. v. Leeuwen. Burgemeester Hazenberg: meer cultuur-minded Burgemeester Hazenberg verklaarde dat het hem persoonlijk opgevallen was dat hetgeen het USO brengt aan de be volking voorbijgaat. „Het bezoek is niet zo groot als wij zouden willen zien en daar zijn na tuurlijk tal van oorzaken. Mijn per soonlijk idee is dat men eerst eens on der „het beweeg" moet komen. Laten de mensen het toch eerst eens horen en dan zijn er ongetwijfeld velen die zeggen: dat wil ik niet meer missen. Je moet eerst weten wat het precies is Volgens voorzitter Hazenberg moet onze omgeving veel meer cultuur min ded worden. „Dit hoort hier en wy in de zuid-oost hoek moeten en kunnen dit opbrengen!" Onbehagen USO-directeur Van Leuwen gaf een verklaring voor het feit dat het USO zo „groot-stedelijk" in deze hoek van de provincie komt concerteren. zo stelde de directeur, „dan was er bij ons een gevoel van onbehagen. Niet dat we hier met tegenzin komen, van zelfsprekend niet, maar het probleem was dat de laatste jaren enorm veel gedaan wordt aan cultuurspreiding. De kunstenaars willen graag buiten hun eigen standplaats werken en als we daij bijvoorbeeld in Utrecht een concert gaven, dan rees altijd weer de vraag: waarom kan dat nu ook niet in andere plaatsen in de provincie ge realiseerd worden. Hier zaten we met nog geen één derde van de volledige bezetting op het podium en grotere werken konden we hier dus nooit laten horen." Nieuwe koers Het USO heeft toen contact opgeno men met het plaatselijke comité, dat zich onmiddellijk bereid toonde geza menlijk naar een oplossing te zoeken, temeer daar hier een cultureel evene ment op het spel stond dat noch voor Veenendaal, noch voor de gehele om geving verloren zou mogen gaan. De oplossing vond men in een ver groting van het podium in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan. Dit podium wordt in de volle breedte van de zaal 5 meter naar voren uitge bouwd (tijdelijk) met een speciale ver lichting. Voor de accoustiek zullen te gen de achterwand grote gordijnen ge hangen worden om het harde klank bord te verzwakken. Volledig programma Niet zonder trots zei de heer Van Leeuwen: „Nu kunnen we het orkest tonen zoals het in werkelijkheid is. Hooguit dertig man met een aangepast programma is verleden tijd. We bren gen nu een volledig programma, pre cies zoals in de grote steden." Zoals gezegd: men ziet dit experi ment in breder verband. Het gaat niet alleen om de plaats Veenendaal als zo danig, maar meer als een centraal punt voor de gehele omgeving die tot nog toe van grote concerten verstoken was. Vandaar ook dat het USO-comité eveneens propaganda heeft gemaakt in plaatsen als Renswoude, Amerongen, Leersum enz. In Rhenen zyn plannen om hetzelfde te bereiken als thans in Veenendaal gaat gebeuren. Steun Het Utrechts Stedelijk Orkest met een geheel eigen repertoire en dat in ,Als wij naar Veenendaal kwamen", 1894 is ontstaan uit het voormalige VERTREK VAN PRINSES BEATRIX. Prinses Beatrix is donderdagochtend van de vliegbasis Soesterberg vertrokken voor een reis naar Iran, Pakistan, India, Thailand, De Philippljnen, Hong Kong en Japan. Op de foto neemt een ontroerde H.M. de Koningin afscheid van haar dochter. dit de gemeenten in Utrecht offers kosten. De stad Utrecht bijvoorbeeld ver leent een jaarlijkse subsidie van 575.000,Niettemin heeft het USO nog steeds met een tekort te kampen. Een verheugend verschijnsel is dat tot nog toe geen enkele gemeente ge weigerd heeft de gevraagde subsidie te verlenen. Het zou ook in strijd zijn met de cul turele doelstellingen, waaraan vooral in Zuid-Oost-Utrecht nog zoveel te ver beteren valt. Dat het USO binnenkort met de volledige bezetting komt, is al een belangrijke stap in de goede rich ting. De vorige week b(J N.V. Veenendaals Automobiel bedrijf, Industrielaan V'daal. uitgegeven Valleiriks is weer niet gevonden. De waarde is gestegen tot ZEVENENTWINTIG GULDEN VIJFTIG, de nieuwe riks is ge nummerd met By inlevering op ons bureau vóór donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Het USO met volledige bezetting zoals het op 30 oktober a.s. in Veenendaal zal concerteren. corps van de Schutterij, heeft zich al diverse keren in het buitenland laten horen. Het USO heeft tegenwoordig een zeer uitgebreid werkgebied. Grote ver dienste heeft het orkest zich verwor ven, naast de verzorging van het klas sieke en romantische repertoire, door op de bres te staan voor de hedendaag se toonkunst, getuige de voor dit doel georganiseerde speciale serie „Muziek van onze tijd". Indien echter het USO hetzelfde peil zal willen handhaven, dan zal Gezien de voorgekomen ge vallen van hondsdolheid in de hoofdstad van ons land en het feit dat deze gevaarlijke ziekte uit West-Duitsland af komstig schijnt te zijn, wordt iedereen, óók in deze omge ving, dringend verzocht op zijn quivive te zijn. Mocht zich een verdacht ge val voordoen - bijv. een hond die zich bijzonder vreemd ge draagt - dan gelieve men zo spoedig mogelijk met de plaatselijke politie in ver binding te stellen. Deze oproep tot voorzichtig heid wordt geplaatst, mede op verzoek van de burge meester van Veenendaal Mr. Dr. J. Hazenberg. De traditionele Volkskerstzang in Veenendaal zal zecy- waarschijnlijk op woensdag 19 december a.s. gehouden worden. De begeleiding zal ditmaal verzorgd worden door de Scheepjes- wolharmonie. De commissie is thans volop bezig met de voorbereidingen. Vanavond vindt een bespreking plaats met de be sturen van de medewerkende koren. De muzikale leiding is in handen van dirigent Gijsbert van Zanten. Het staat momenteel nog niet vast waar de zang zal worden gehouden. Het aantal deelnemers aan de mor genmiddag te houden Ritmeester wan deltocht stijgt nog steeds. Er waren vanmorgen al meer dan 1200 inschrij vingen, rond 300 meer dan vorig jaar. Het parcours loopt hoofdzakelijk over het landgoed De Dikkenberg. De in tocht 's avonds vanaf half zes naar de finish (gebouw 't Trefpunt) beweegt zich vanaf hotel La Montagne. Wat het volgend seizoen betreft heb ben de diverse plaatselijke wandelclubs al weer vele marsen op hun program ma staan. Tot nog toe is er nog geen enkele activiteit geweest van de onlangs opgerichte Wandelfederatie. Officieel bestaat deze nog wel, doch of de fede ratie van nut is, valt te betwijfelen. Zaterdag 24 november a.s. zal Sint Nicolaas zijn intocht in Veenendaal maken. Nadere bijzonderheden omtrent de rijtoer e.d. volgen binnenkort. JONGETJE GEVALLEN Bij het passeren is gistermiddag op de Kerkewijk de 9-jarige J. S. in bot sing gekomen met de bromfietser v. W. Het jongetje liep een hoofdwond op. SLACHTING ONDER KIPPEN In de nacht van dinsdag op woens dag zijn bij de landbouwer S. aan de Valleistraat een groot aantal kippen doodgebeten. Vermoedelijk is hier een hond of een vos de schuldige. JEUGDAPPEL IN PETRAKERK In de Petrakerk wordt a.s. zondagavond een jeugdappel gehouden. Spreker is ds. J. Overduin met als onderwerp: „Ik kan best op eigen benen staan". Een kwartier voor de aanvangstijd is er samenzang. SCHAKEN VSV II LEED NEDERLAAG Het 2e tiental van de Veenendaalse Schaakvereniging moest dinsdag j.l. naar Zevenaar om daar de eerste competitie wedstrijd te spelen tegen Tartakower I. De schakers uit Zevenaar lieten er geen twijfel over bestaan, dat ze sterker waren, want VSV II werd met een voorlopige 61/ï-2'/ï nederlaag naar huis gesteuurd. De afgebroken partij zal voor Veenendaal hoogstens remise opleveren. De individuele uitslagen waren: Tartakower I VSV II H. Geesink-C. van Genderen afg. H. Gerritsen-G. R. Kets 1—0 H. Gruben-W. C. H. van Dam V2-V2 M. Gorissen-G. Achttrberg 1—0 H. Teunissen-J. Diepeveen 10 J. Kruis-M. de Kleuver 10 J. van Workum-Tj. Schuurmans 1—0 H. van Uum-Chr. ter Hogt 1—0 J. Koppelaar-A. Blankespoor01 W. Nass-H. G. Kruidhof 0—1 MET FIETS ONDER AUTO J. v. d. B., die op de Nieuweweg met een transportfiets een uitrit van een fabriek kwam uitrijden, lette niet op het overige verkeer. Een naderende auto, bestuurd door W. uit Zwolle, kon hem toen niet meer ontwijken. Er was alleen materiële schade. Ter gelegenheid van de week voor de Nederlandse Volkszang zal op maan dag 22 oktober a.s. des nam. 8 uur van uit de prachtige Cuneratoren een bei aardconcert worden gegeven door de stadsbeiaardier Brinks. Het programma voor dit concert ziet er als volgt uit: 1. Drie geestelijke liederen. a. Heer Jezus heeft een hofke; b. Ik wil mij gaan vertroosten; c. Christe, du biste licht ende dach. Oud-Nederlandse minneliederen. a. Ik zeg adieu; b. Het waren twee koningskinderen; c. Ik vrijde een vrouwke; d. Het was op een avond laat. Volksliederen uit Vlaanderen. a. T'avond komt het feesten an; b. Al vande droge haring; c. Gilde- broeders, maakt plezieren. Liederen uit Valerius Gedenck- clanck". a. Gelukkig is het land; b. Wie dat zichzelf verheft; c. Waar dat men zich al keert of wendt; d. O Heer, die daar des hemels tente spreidt. Nederlandse volksliederen uit de 19e eeuw. a. De Herder; b. In een blauwgerui- ten kiel; c. Rechop van lijf; d. De kleinste. Nederlandse volksliederen uit de 20e eeuw. a. Heden zijn wij nog in 't land; b. De vuurtoren; c. Gouden zonne; d. De blauwbilgorgel. Wilhelmus. 2. 3. 4. 5. De eigenaardige gewoonten van sommige onderwijsinstituten - eerst waren het alleen de universiteiten, maar vormingsscholen en middelbare instituten hebben zich graag bij het rijtje aangesloten - om nieuwe leerlingen te „ontgroenen", heeft in Nederland al dikwijls kritiek ontlokt. De afgelopen groentijd heeft op nieuw een schandaal aan het licht gebracht, dat met de term „misselijk" nog zeer zwak is omschreven. Het gebeurde ditmaal in Amsterdam. Eerlijkheidshalve moet worden vermeld, dat men in Amsterdamse studentenkringen ook veront waardigd is over het gebeurde. Wij zullen daarom het Amsterdamse studenten weekblad Propria Cures aan het woord laten. Daarin stond het volgende te lezen: 7. „Over de groentijd hebben wij ons enige weken geleden naar jaarlijkse traditie uitgelaten. Aan deze groentijd blijkt een nieuw aspect te zijn ver leend door de heer Nico van Baar, preases van N.I.A., en uitvinder van de bezigheid Dachautje spelen". Zijn voorstel Dachautje te spelen wekte protest bij de groenen, hetgeen nogal iets zegt omdat zij zich gewoon lijk de ergerlijkste vernederingen laten welgevallen. Vijf van de groenen ble ken verwanten in Dachau te hebben verloren. Dezelfde jongens werden door een kroegfiguur, Blaisse, voor „vuile-rot- jood" uitgemaakt. Of de corpsleden in kwestie echte antisemieten zijn of on verantwoordelijke pubers doet nauwe lijks ter zake. Door dit soort optreden wordt antisemietisme bon ton bij hon derden aangekomen studenten, die der mate gehersenspoeld zijn, de afgelopen drie weken, dat zij voor een groot deel de ongewenste eigenschappen van hun ontgroeners gretig overnemen", aldus het studentenblad. Bewusteloos in kelder Wat is er in Amsterdam precies ge beurd? Het is moeilijk om door te drin gen in de studentenwereld (vooral in de groentijd), waar men er een eigen rechtspraak en een eigen code op na houdt. Uit onze informaties konden wij het volgende destilleren. Tijdens een maaltijd aan het begin van de groen tijd schreeuwde de voorzitter van de sociëteit N.I.A., ene Nico van Baar, de novieten (groenen) toe: „Foeten, houdt je bek, anders gaan we beneden in de kelder Dachautje spelen." Een van de groenen werd dit te erg en hij vertel de, dat tijdens de oorlog zijn beide ou ders in Dachau waren omgekomen. „Niets mee te maken, vuile-rot-jood", riep daarop een ander corplid, ene Blaisse. Dat het dreigement met de kelder geen loze uitlating was, bleek uit het relaas van een Haagse leraar, wiens zoon tot de groenen behoorde. Hij ver telde, dat ongeveer 200 groenen in de veel te kleine kelder opeen werden ge perst, waarna de deuren en de ramen werden gesloten. Een aantal van de op eengepakte novieten viel al meteen flauw. Zij werden bijgebracht met em mers water. Toen er echter teveel be wusteloos werden, liet men dat maar na. Wat zich verder nog in de kelder afspeelde, zal wel altijd verborgen blij ven achetr het ontgroeningsscherm, maar zeker schijnt, dat enkele socië teitsleden met schoenen aan ever de hulpeloze groenen hebben gelopen. „Om hen goed te laten voelen wie de bazen zijn", zo luidde het commentaar. „Berisping" Het openbaar worden van dit schan daal heeft de Senaat genoodzaakt in te grijpen. Een commissie van drie oud senatoren moest een onderzoek instel len en „straf" uitdelen. Die straf be stond uit een „berisping". Commen taar van de Senaat: „De senatoren zijn van mening, dat beide leden tekort zijn geschoten in hun besef van fatsoens- COLLECTE ANTI HONGER ACTIE Ook in de gemeente Amerongen wordt dit jaar in de week van 22-28 oktober een collecte gehouden ten bate van de Anti Honger Actie. Dagelijks sterven er nog vele mensen door de honger. Onder deze slachtoffers zijn zeer vele kinderen. De collecte wordt gehouden in samen werking met UNICEF, UNESCO en FAO en in Nederland georganiseerd door VO VIB, de Nederlandse Oraganisatie voor Internatinolae Bijstand. Geboren: Richard Martin z. v. B. J. van Dijk en A. J. Kloosterman. Ondertrouwd: J. de Kievid en D. H. Boelhouder. Ingekomen personen: T. G. van den Bos- Andel van Leersum; A. van den Dikken berg van Leersum; K. H. Tan van Apel doorn. Vertrokken personen: J. J. Th. Boon naar Renswoude; A. P. Veltman naar Scherpenzeel; L. J. N. de Kroon naar Leersum; S. A. Wijkniet naar Rhenen. Ondertrouw: J. van Barneveld en E. van den Bos. Aan komen lopen 1 grijze kater. SLEUTEL: Op een autoten toonstelling te Par(js (10 km stands) is door de Renaultfabrie- ken een geprefabriceerde cabine geplaatst waarvan aan alle jour nalisten de sleutel wordt uitge reikt. Nieuwsgierig gaan deze dan naar binnen en komen er na een poosje weer vergenoegd uit: gedurende de tentoonstelling wordt er daar aan hen gratis alles verstrekt wat z(j maar wil len drinken, van sinaasappelsap tot de beste whisky. TOEKOMST. Toen generaal De Gaulle de tentoonstelling be zocht en men hem van een der tentoongestelde wagens vertelde dat de kruissnelheid 160 km uer uur bedroeg, zei hij: „Uitste kend. De snelheid dat is de toe komst." HOK. Een nieuwe Franse wet bepaalt dat alle eigenaren van waakhonden ervoor moeten zorgen dat elke hond de be schikking heeft over een be hoorlijk hok waarin het dier lekker warm en zacht kan lig gen wanneer het slecht weer is. Ontbreekt zo'n hok, dan kan de eigenaar worden gestraft met een boete van ƒ15, Wel wat weinig vinden wij. KNIE. Een 17-jarig meisje in Amerika zal van school worden verwijderd als zij niet binnen een week besluit om in shorts de gymnastieklessen te volgen. Daartoe heeft het inderhaast bij eengeroepen bestuur van de school besloten. Het meisje wei gerde in de voorgeschreven kle ding te verschijnen omdat zij vindt dat het voor een vrouw absoluut immoreel is haar knie ën te laten zien, zelfs op een gymnastiekles. B.B. De ouders van de leer lingen van een school in het franse dorp Pihan dreigen hun kinderen thuis te zullen houden als er niet een hulponderwyzc- res wordt aangesteld. WU willen de overbelaste leraar bescher men, zeggen zy want doen wfl dit niet dan zal de goede man vast en zeker een zenuwinstor ting kr(jgen. MISDAAD EN STRAF. Een mevrouw te Lyon heeft als straf voor de misdaad te lang op een verboden plaats haar auto te parkeren vijf dagen in de cel moeten zitten. normen en spreken hun ernstige af keuring uit over het optreden van de twee corpsleden". Was de zaak door een gewone rechtbank behandeld, dan was voor mishandeling en belediging een straf van enkele maanden gevange nis opgelegd. Maar een rechtbank kan pas ingrijpen als er een aanklacht is en de studentencode verbiedt een der gelijke stap. Wandaden in de ontgroeningstijd zijn niet nieuw. De krijgsraad behandelde nog niet zo lang geleden een zaak van een militair, die was weggelopen uit een opleidingsinstituut van de marine. De jongeman bleek op een dermate on menselijke manier tijdens de „ont groening" te zijn behandeld, dat hij volkomen overstuur 's nachts de straat op was gerend. De afgelopen weken werd ons uit Leiden gemeld: Een groene, die als ge volg van een aframmeling door twee sociëteitsleden in het ziekenhuis moest worden opgenomen en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. De traditie van het ontgroenen is al oud. Verdedigers wijzen op de „opvoe dende waarde" van een dergelijk sys teem. Bij dergelijke uitwassen kan men echter moeilijk de pedagogische bete kenis ontdekken. De heren-sociëteits- leden zijn zelf nauwelijks volwassen als zij hun toevlucht nemen tot „Da chautje spelen". In de normale maatschappij zouden dergelijke uitwassen direct worden af gestraft. De moeilijkheid bij de ont groening - en de studentencorpsen ont kennen dat niet - is het gebrek aan vol doende toezicht door sociëteitsleden, die wel volwassen genoeg zijn. Het aan tal studenten neemt steeds meer toe. De ontgroening wordt daardoor een massale bezigheid, waarbij onder veel koren ook veel kaf kan schuilen. Het is de taak van de studentenorganisaties - en als zij het niet kunnen van ande ren - om bijtijds het kaf van het koren te scheiden. dat de Veenendaalse veldbioloog Adr. de Kleuver tijdens een excur sie een zeldzame vondst heeft ge daan? dat hij op de Amerongse Berg een paddestoel ontdekte met een door snee van meer dan 60 centime ter? dat deze reuzenzwam een ereplaats kreeg bij de paddenstoelen-exposi tie in de Juliana van Stolberg- school? dat de schoolkinderen deze exposi tie zelf hadden verzorgd? dat een van de kinderen bij het zoeken naar paddestoelen ook een afgestroopte huid van een ringslang heeft gevonden? dat er dit jaar niet zoveel padde stoelen zijn? dat het Kon. Sted. Muziekkorps „Concordia" uit Culemborg tijdens de Amerongse Lichtweek enorm po pulair is geworden? dat ditzelfde korps vorige week in België heeft deelgenomen aan de grote St. Nicolaasoptocht? dat het korps daar tevens een tele visie-debuut maakte? VEENENDAAL Vrijdag: Dropping CPB en CJBTB in Lunteren. Zaterdag: Muziek- en toneeluit voering in Eltheto van „Cres cendo" en „NAO" 7.30 uur. Oriëntatierit MAC-Vtenendaal. 2.30 uur start La Montagne. Ritmeester-wandeltocht 2.30 uur start Trefpunt. Dinsdag: Ledenverg. CH kiesver. in AMERONGEN Zaterdag: Muziekshow in Clubhuis, 7.30 uur. Maandag: Bloedplasma-avond. RHENEN Dinsdag: Lezing NCVB in geb. Ire ne. 7.30 uur. ELST Zaterdag en zondag: Biljartkam pioenschappen in „De Morgen ster". 3UN6HANS PRISMA PONTIAC om re» a Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1962 | | pagina 1