G.V.V.V. Voor oudere lezers Bronchi letten DAMPO O V L Twee mannen reden uit Opstand der legioenen GAAT DERDE LUSTRUM VIEREN Jeugd niet naar de kerk, dan kerk naar de jeugd EDERVEEN Spaarregeling „Spaar naar elkaar' HONDSDOLHEID SCHERPENZEEL e «CHÊMCHiT T eenagershow VAN BUURTCLUBJE NAAR STERKE K.N.V.B. VERENIGING G V V V 's oorsnronff en eroei se,t zlch seheel en sPeelt zich volkomen Kj. VVV s oorsprong en groei voUe energie Een >iWandelkaart" G.V.V.V. als meteoor omhoog naar K.N.V.B. Kracht van G.V.V.V. momenteel sterk Laatste seizoen aan de Buurtlaan. Volgend jaar naar Sportpark Heer de Kruijff 15 jaar bestuurder Australische kerk doet aan „rock and roll" Brandweer kreeg vijfde prijs verkouden OP DOKTERS ADVIES /t^V PUROL-POEDER V. A. B. KIRPESTEIN B I O RHENEN „DE VALLEI" UW BLAD Auto-schade? van Herk. De voetbalvereniging G.V.V.V. te Veenendaal hoopt met al haar supporters op 15 nov. a.s. haar 15 jarig bestaan te vieren. Een en ander zal een feestelijk aanzien krijgen. Op vrijdag 16 november heeft een speciaal gevormde jubileumcommissie een grote feest- en cabaretavond georganiseerd in gebouw Eltheto. Hoe het program ma zal luiden en welke attracties de grote aanhang van G.V.V.V. te wachten staan wilde de commissie nog even geheim houden. Zeker is dat de grote familie van G.V.V.V. vrienden opgewekt dit 15-jarig bestaan zal vieren. GV.V.V., deze lettercombinatie betekent aanvragen is er bij G.V.V.V. niet bij. Men feitelijk Gelderse Voetbalvereniging Vee- ziet geen spelers die het wel geloven en nendaal, maar de gehele sfeer en het ka- er maar wat bijlopen, rakter van deze krachtige voetbalvereni- Integendeel, de inzet van de gehele spe- ging zou ook kunnen worden uitgedrukt j Ier is bij GVW vereist. Doelpunten ma- met de woorden Geestdrift Veel Verder, 1 ken kunnen de G.V.V.V.'ers beslist wel want de basis waarop G.V.V.V. rust is het en als de blauwe aanvallers voor een zeer grote enthousiasme en clubliefde van vijandelijk doel verschijnen heeft menige leden, bestuurders, spelers en supporters. Het eigenlijke G.V.V.V. werd dus opge richt op 15 november 1947 maar de ver eniging ontsproot reeds tijdens de oorlogs jaren toen er een zomeravondcompetitie werd gehouden waaraan ook een elftal uit Veenendaal-noord deelnam, tezamen met elftallen van bedrijven en ook Nering doenden en Bouwvakken enz. Dit elftal Veenendaal-Noord was dus de voorloper van het huidige G.V.V.V. Dit buurtkarakter heeft G.V.V.V., zij het in niet meer zo sterke mate nog steeds be houden. Immers de meeste rasechte G.V.V.V.'ers wonen in de omgeving Nieu- weweg, Holleweg of Buurtlaan. Hoeveel is er op het kruispunt of voor de Samen werking al gesproken over het wel en wee van het geliefde G.V.V.V. In 1946 heette de vereniging aanvan kelijk G.S.V., maar later werd de tegenwoordige naam gevoerd. In 1947 nam men officieel aan dt competitie in de derde klas afdeling Utrecht deel. Bestuursleden van destijds de Heren J. Prins, H. de Kruiff, M. Heykamp en Joop Leppers waren vol ijver bezig de spelers te stimuleren tot goede sportprestaties. Het elftal was niet bijzonder jeugdig, want er stonden enkele ex-spelers van „Veenendaal" o.a. G. v. d. Weerdhof in opgesteld. G.V.V.V. draaide enkele jaren mee in de lagere regionen en kwam in 1952 in de 2e klasse, waarin men altijd spannende wedstrijden speelde tegen plaatsgenoot Matjan, nu de Sportvereniging Panter. In het jaar 1956 ging G.V.V.V. naar de le klasse van de provinciale Bond en nu namen de promoties van G.V.V.V. mete oorachtige vormen aan. Als een raket sneed G.V.V.V. langs tegenstanders en haalde een volgend jaar weer een promo tie, nu naar de grote K.N.V.B. in 1957. In 1957 weer een kampioenschap in de 4e klasse en zo kon G.V.V.V. in 1958 in de toenmalige hoogste klas de 3e klasse gaan opereren. Toen in 1960 een 2e klasse werd gevormd hoorde G.V.V.V. prompt tot de gegadigden. En met succes verdedigt het huidige G.V.V.V. haar plaats met ere in die hoogste zaterdagafdeling. Het grote geheim van de zeer snelle opkomst in en viertal jaren vier klassen omhoog kan worden onthuld als men weet dat G.V. V.V. een specifieke vriendenclub is. Bij een training b.v. was ieder present. Ont brak er een kameraad dan ging er snel iemand naar zijn huis (dat was toch weer dichtbij in omgeving Nieuweweg, Holle- weg enz.) om te vragen wat de oorzaak van de absentie was. Men wilde ieder aanwezig hebben en dan gezamenlijk tot goede prestaties komen. Het elftal werd aangevuld met knap spelende jeugdige voetballers en kwam er een homogeen en strijdvaardig elftal binnen de lijnen aan de Buurtlaan. Zo knap speelden enkele G.V.V.V.- ers dat zij werden aangezocht door het toen ingevoerde semi-profvoet- bat. Keeper Hans van Rotterdam ging over naar het Zwolse P.E.C. en werd later gevolgd door G. v. d. Weerdhof, die via Veenendaal, en P.E.C. by Wageningen terecht kwam en daar nog steeds een zeer bruikbare kracht is. Het huidige G.V.V.V. ingedeeld in een sterke 2e klasse afdeling is op haar eigen veld een zeer lastige tegenstander. Ieder van de elf spelers van G.V.V.V. doelman angstige ogenblikken bezorgd. Zij werd hierbij gesteund door een ener gieke middenlinie, die de aanval gaat vo- den. Defensief leidt aanvoerder Gerard v. d. Bovenkamp de zaak en met de ovrige verdedigers is het een hechte eenheid, moeilijk open te breken. aldaar op het programma. Of G.V.V.V., zich verheugt op de verhuizing naar het fraaie nieuwe sportpark? Daarover heeft men verschillende meningen en er zijn voor en nadelen aan verbonden. Het na deel is dat zoals reeds boven omschreven G.V.V.V. een echte vriendenclub en buurtclub is. Men vraagt zich af of dit karakter dan zal worden verbroken en G.V.V.V. dan een gewone club wordt met gemengd publiek uit alle delen van Veenendaal. Dit vindt men niet erg, zelfs bevordelijk misschien, maar de geest en de aparte sfeer van G.V.V.V. zullen mis schien veranderen. Dat neemt niet weg dat men ook oog heeft voor de prachtige accomodatie in het sportpark en daarop De indeling van G.W.V. lijkt op het graag zal spelen. De verzorging van de oog niet zo attractief als de andere af- j terreinen zal dan niet meer door leden deling waarin plaatsgenoot Dovo zo'n pro- behoeven te geschieden, iets wat deze le- minente rol vervuld, maar men verzekert ons bij G.V.V.V. dat ook in deze afdeling sterk spel wordt geleverd en nog menige prominente club aan de Buurtlaan te zien zal zijn. Men doelt hier o.a. op Spaken burg, met Wout Heynen in de gelederen, die op zondag j.l. zo van zich deed spre ken met zijn vijf doelpunten voor de Oud- Internationals tegen België. Neen, ook de wedstrijden van G.V.V.V. zijn gegaran deerd echte 2e klas ontmoetingen, waar in bovendien van stevig competitiespel om de winspuntjes kan worden genoten. Een kampioenschap zit er waarschijn lijk niet in, maar wel een eervolle plaats voor een zeer enthousiast elftal van G.V. V.V. G.V.V.V. zal waarschijnlijk volgend sei- :oen het zo vertrouwde terrein aan de Buurtlaan gaan verlaten en ook een plaats krijgen in het geprojecteerde nieu we sportpark aan het Panhuis. Door wo ningbouw werd het huidige veld al inge krompen en er staan nog meer woningen Foto 1: Het tegenwoordige elftal van G.V.V.V. Men ziet staande van l.n-r.: grensrechter G. Leppers; A. Diepeveen; A. v. d. Kraats; A. v. d. Haar; J. J. v. d. Pavert; G. Hoedeman; Voorzitter P. Scholts en Aanvoerder G. v. d. Boven kamp. Geknield: J. Ditewig; A. P. Kroes- bergen; A. Leppers; J. v. d. Bovenkamp en E. Scholts. den geheel vrijwillig en uit liefde voor de vereniging deden. Op het sportpark zal deze aangelegenheid door andere instan ties worden geregeld en wordt dus meer uniformer en geregelder. G.V.V.V. hoopt echter G.V.V.V. te blij ven, ook als men op het Sportpark speelt. Met haar 9 elftallen, waaronder vijf jeugdelftallen en vier seniorenelftallen, zal G.V.V.V. beslist een goede indruk ma ken op het nieuwe sportpark. De heer H. de Kruiff, penning meester van G.V.V.V., kan bogen op een onafgebroken periode van bestuurslid. Veel is G.V.V.V. aan de heer de Kruiff verschuldigd. Met grote clubliefde heeft hij zijn be stuurstaak vervuld. Het ligt in de verwachting dat de naam van de heer de Kruiff op de feestelijke avond nog wel eens zal worden genoemd voor al hetgeen hij deed voor de club, die in zijn hart is gegrift. Het huidige bestuur is zeer actief en hoopt G.V.V.V. steeds trouw te dienen en omhoog te stuwen. Het bestuur bestaat momenteel uit de Heren: P. Scholts, Voor zitter; C. Bruys, Secretaris; H. de Kruiff, Penningmeester; W. v. d. Bovenkamp, 2e Voorzitter; J. Scherrenburg, 2e Secretaris; W. van Dijk, 2e Penningmeester; C. Lep pers, Wedstrijdsecretaris en L. Hardeman en J. Hertog, commissarissen. G.V.V.V. PROFICIAT EN OOK VAN REDACTIEWEGE VEEL SUCCES TOE GEWENST IN HET VOLGENDE LU STRUM, ZOWEL OP 'T GROENE VELD ALS INTERN IN DE VERENIGING. LAAT G.V.V.V. HAAR KARAKTERVOL LE SFEER BEHOUDEN EN DE FRISSE GEEST. DIE NU HEERST, BLIJVEN WAAIEN BOVEN BLAUWWITTE BA NEN. Foto 2: Het eerste elftal van G.V.V.V. uit 1947. Staande v.Ln.r.: M. Heykamp, bestuurslid; G. v. d. Weerdhof; R. GUs- bertsen; A. v. Hardeveld; G. Leppers; A. Budding; G. Boers; K. Nagel; W. v. Vie- gen cn Chr. Koops, reserve. Geknield: J. Leppers; G. v. Geerestijn en J. Prins. Toen ongeveer 5 jaar geleden Allen Walker, predikant bij de Methodist Church in Sydney in de vergaderzalen dier kerk een wekelijkse amusementsavond be gon. deed dit heel wat stof opwaaien. „Als de jeugd niet naar de kerk komt, moet de kerk naar de jeugd," was zijn standpunt. Sindsdien hebben andere kerken dit voorbeeld gevolgd en we hebben zelfs nonnen gezien, die samen met de jeugd eens „rock and roll" probeerden. DS. DOORNENBAL KOMT SPREKEN Voor de Ned. Herv. Jeugdverenigin gen te Ederveen hoopt ds. J. T. Door nenbal uit Oene op donderdag 25 okt. a.s. een spreekbeurt te vervullen. Uiter aard zijn ook ouderen hartelijk wel kom. den, met ruim 20 kerkgebouwen voor de 40.000 inwoners. Kerkelijke activiteiten En toch - al klinkt dat misschien wat tegenstrijdig - is ook de jeugd niet ge heel los van de kerk. In Sydney zag ik een Rosary Crusade waaraan 150.000 personen deelnamen en waarvan de Aartsbisschop constateerde, dat hier- I I I I li door toch wel de betekenis van het ge- Toch mag van laatstgenoemd per- ^ed wordt bewezen, centage allerminst worden gezegd, dat j)at js nje^ enige activiteit welke deze mensen tot atheïsten of wat dan aantoont, dat de kerken het contact ook gerekend moeten worden; in de met ^e jeugd niet heeft verloren. On meeste gevallen zou men hen daar- langs organiseerde de rector van de St. mee beledigen. Docht het zijn de men- Barnabas Church aan Broadway in sen, die des zondags berg, bos of strand Sydney een „social recreation night" Op kerkelijk terrein bestaat er in Australië een ietwat vreemdsoortige toestand. Men zal er heel weinig men sen aantreffen, die geen relatie met een bepaalde kerk hebben, al bestaat die relatie soms dan ook alleen bij doop, huwelijk en begraven. De jongste enquete wees uit, dat ruim 30% der bevolking regelmatig ter kerk gaat, bijna 40% nu en dan en eveneens 30% practisch nimmer. ver prefereren boven een kerkgang. En met een klimaat als in Australië, oefent de natuur inderdaad een heel sterke aantrekkingskracht uit waarbij komt, dat wel driekwart van het jaar het klimaat een verblijf in de open lucht toelaat. Jeugd vasthouden Waar het zo met de ouders is ge steld, valt het niet te verwonderen dat de strijd der kerken om de jeugd vast te houden, niet gemakkelijk is. En toch is er wel op jeugdige leef tijd een binding met de kerken, on danks ook dat er in Australië slechts zeer weinig inrichtingen van bijzon der onderwijs bestaan. Het zijn immers vrijwel allen staatsscholen. De band wordt echter wel gelegd voor wat de kinderen uit protestants- christelijke gezinnen betreft, doordat zij vrijwel allen op jeugdige leeftijd naar en de belangstelling was enorm. Na negen weken hadden ruim 4000 „teen agers" dezé amusementsavond bezocht. Er is gelegenheid tot dansen, biljarten, er zijn „pop singers", „juke boxes" enz. Ook de katholieke kerk bleef aller minst achter en paste zich aan bij de wensen der jeugd. De „rock and rol lende" nonnen deden dat natuurlijk maar eens voor de aardigheid en de fotografen, doch het bewijst, dat een geheel andere weg dan alleen maar in afwijzende richting wordt bewandeld. Juist in de miljoenensteden als Syd ney en Melbourne is het gevaar voor „verwilderen" van de jeugd groot. Toch moet hieraan toegevoegd, dat in het al gemeen de Australische jeugd nogal nuchter is. Natuurlijk, er zijn vele aan hangers en „fans" van allerlei jeugd idolen die, wanneer zij in Australië op tournee komen, soms op de gebruike lijke wijze uit puur enthousiasme de een zondagsschool gaan. Dat hoort ei- van het lichaam worden ge- TEENAGERSHOW TER ERE VAN VOETBALVERENIGING De voetbalvereniging „Advendo '57" bestaat deze herfst 5 jaar en ter gele genheid van dit feit heeft men een teenagershow georganiseerd op zater dag 27 oktober a.s. in het Marktgebouw aan de Schras. Er zullen een zestal jeugdensembles optreden. In de pauze grote verloting. Overigens zie men de betreffende advertentie in dit blad. De Ederveense Vrijwillige Brand weer heeft zaterdagmiddag deelgeno men aan de jaarlijkse brandweerwed strijden van alle korpsen uit de ge meente Ede, zeven in totaal. De brandweerwedstrijden worden ie der jaar in een andere plaats in de ge meente gehouden, ditmaal in Hars kamp. De Vrijwillige Brandweer uit Ederveen kwam op de vijfde plaats. Winnaar werd de Edese Brandweer terwijl de brandweer uit De Valk, die vorig jaar winnaar werd nu op de on derste plaats kwam. De volledige uitslag was: 1 Ede 65; 2 Harskamp 59; 3 Bennek om 55; 4 Lun- teren 54; 5 Ederveen 52; 6 Otterlo 42; 7 De Valk 30 punten. Een drietal organisaties, die zich be zig houden met de voorlichting, stimule ring en voorbereiding van het contact tussen ouders en familieleden in Neder land èn de geëmigreerde Nederlanders in het buitenland, hebben met de beide centrales van de boerenleenbanken/raif- feisenbanken in Nederland, te weten de Coöp Centrale Raiffeisenbank te Utrecht en de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, aen accoord aangegaan be treffende een spaar- en voorschotrege ling. Deze organisaties zijn de: Nederlandse Vereniging „Ouders van Emigranten", Wassenaarseweg 194, 's-Gravenhage; Katholieke Vereniging van ouders en familieleden van geëmigreerden, Nieuwe Parklaan 105, 's-Gravenhage; „Weerzien Overzee", een orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale (Heulstraat 3, 's-Gravenhage) en de Nederlandse Christelijke Reis Vereni ging (Weteringkade 22A, 's-Gravenha- ge) ten behoeve van ouders en fami lieleden van emigranten. Deze organisaties zien in de eerste plaats als hun taak, de ouders en familieleden een goed inzicht te verschaffen in de maatschappelijke, zedelijke, geestelijke en culturele omstandigheden in de emigra- tielanden. Zij geven ook voorlichting over aard, duur en wijze van bezoeken, over en weer gebracht. Om nu dit wederzijds bezoek, wat de fa miliebanden ten goede komt en de her innering aan het oude Vaderland leven dig houdt, te bevorderen, is een spaarre geling met de Centrale Raiffeisen-Bank te Utrecht en de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven in het leven geroepen. Deze spaarregeling geeft aan de leden ties de mogelijkheid de benodigde reis- van de drie bovengenoemde organisa- sommen tegen gunstige spaarcondities bijeen te brengen. Daaraan kunnen de ouders, c.q. familie- leden, als ook de geëmigreerde verwan ten deelnemen. Bij elk der ca. 1.500 ves tigingen, welke de bij de genoemde Cen trale Banken aangesloten boerenleenban- ken/raiffeisenbanken tellen, kan een spaarrekening worden geopend. genlijk zo'n beetje bij de opvoeding vindt men. Doch daarna raakt de kerk de greep op de jeugd toch wel veelal kwijt. On danks de pogingen, welke zowel van rooms katholieke als prot. zijde worden ingesteld. En er zijn genoeg kerkge bouwen. Het plaatsje Ipswich in de staat Queensland schijnt het record te hou trokken. Doch anderzijds heeft ook de jeugd iets van het rustige, zo men wil onbewogene dat de Australiër ken merkt. Klimaat bezwaren Australië heeft in zekere zin het kli maat tegen wat betreft de kerkelijke meelevendheid, zowel door jong als De laatste dagen zijn er berichten in de dagbladen te lezen geweest over een mogelijk geval van hondsdolheid in onze hoofdstad. Het betrof een jongetje van drie jaar, dat op 26 juli in Amsterdam was gebeten door een hond en op 8 september is overleden. De ziekteverschijnselen en hun beloop waren van dien aard, dat de behandelende geneesheer aan de mogelijkheid van hondsdolheid dacht. Hij heeft toen de politie en de justitie van dit vermoeden in kennis gesteld, waarna een onderzoek op gang is gekomen. Het Rijksinstituut voor Vólksgezondheid te Utrecht doet nu een on derzoek of hier inderdaad sprake is geweest van hondsdolheid. Zulke onderzoekingen nemen enige tijd in beslag, maar het eerste gedeelte van het virulogische onderzoek is positief voor hondsdolheid. Er wordt door de politie in onze hoofdstad nu scherp opgelet en er is een deskundige, die permanent klaar staat om bij voorkomende ge vallen onmiddellijk te kunnen handelen. Dit alles is in onze dagbladen te lezen en een en ander leek me vol doende aanleiding om deze keer eens met U stil te taan bij de honds dolheid. Hondsdolheid behoort in ons land tot de praktisch niet voorkomende ziekten, maar in Frankrijk en in de Oosteuropese landen komt de ziekte nog steeds voor. De politie houdt toezicht op loslopende honden, maar t de zeer geringe mogelijkheid blijft ook in ons land bestaan; zoals blijkt f uit de recente dagbladberichten worden er direct op een vermoeden van i deze ziekte, uitgebreide maatregelen getroffen. De hondsdolheid is een virusziekte, die met het speeksel door bijten wordt overgebracht van het dier op de mens. De ziekte heerst onder honden, wolven, ook wel bij apen, katten en koeien. Bij de hond verloopt het ziektebeeld als volgt: eerst vertoont het dier een zogenaamd melancholisch stadium, dat gekenmerkt is door onrust en melancholie, daarna volgt een stadium van grote opwinding. Het dier vertoont dan veel speeksel en heeft woede-aanvallen, waarbij het dier bijt. Hierop volgt een stadium, waarin verlammingen voor komen. Het eindigt met verlammingen van de keelspieren en er treden slikmoeilijkheden op. Dit ziekteverloop duurt ongeveer zes dagen en dan sterft de hond. De mens kan dus ziek worden door een beet van een „dolle" hond. De incubatietijd nu, dit is de tijd, die verloopt tussen de beet en het uit breken van de eerste ziekteverschijnselen, is bij de mens zeer lang. Deze tijd is ongeveer zeventig dagen. Als echter het virus van de beetwond, via de zenuwen de hersenen bereiken, beginnen de eerste ziekteverschijn selen. De patiënt gevoelt zich onwel en wordt geïrriteerd. Bij het volledig ontwikkelde ziektebeeld ontstaat er een grote mate van prikkelbaarheid van het centrale zenuwstelsel en een wondélijk symptoom, dat we alleen bij deze ziekte aantreffen, namelijk dat als er drinken of voedsel in de mond wordt gebracht er reflexmatig een kramp optreedt van de slokdarmspieren, waarbij de patiënt zeer benauwd wordt. Na dit prikkelingsstadium volgt bij de mens ook een verlammingsstadium en als het beeld eenmaal zo ver ontwikkeld is, volgt onveranderlijk de dood. Het feit echter, dat er bij de mens zo'n lange incubatietijd voor deze ziekte bestaat opent de weg tot therapie. De geleerden denken, dat, in dien men is gebeten door een dolle hond, het virus, dat met het speeksel van de hond in de wond is terecht gekomen, daar geruime tijd blijft, voor het via de vertakte zenuwen naar het centrale zenuwstelsel migreert. Het is een grote verdienste van de Franse geleerde Pasteur geweest, de moed te hebben gehad toen hij experimenteel vaccins had bereid, dit vaccin te gebruiken voor een kind, dat pas gebeten was. Hij wist zeker, dat het kind onbehandeld verloren was, daar in dit historische geval van den beginne af aan vaststond, dat het kind was gebeten door een dolle hond. Pasteur spoot het kind de tweede dag na de beet in met een vac cin, dat hij bereidde uit het gedroogde ruggemerg van een konijn, dat besmet was met een veranderd virus. Hoe hg deze bewerking van het virus tot stand bracht voert hier wat te ver, maar het historische feit is er, dat de patiënt van Pasteur geen hondsdolheid kreeg. De entingen van Pasteur waren dus therapeutische entingen. Over de gehele wereld worden door de verschillende instituten deze vaccins volgens de methode, die Pasteur ontwierp, nog gemaakt. We heb ben dus wel een verweer tegen deze verschrikkelijke infectieziekte, de therapeutische vaccinaties zijn echter op zichzelf niet helemaal onge vaarlijk, zodat de diagnose hondsdolheid wel van te voren moet vast staan, vóórdat men hieraan begint. Daartoe met het dier, dat de beet toebracht worden gevonden. Zoals ik U in het begin al zei; hondsdolheid komt in ons land prak tisch niet voor en we zullen de verdere onderzoekingen van het Rijks instituut te Utrecht moeten afwachten. Mocht de uiteindelijke uitkomst positief zijn voor hondsdolheid, dan nog bezitten we de uaccins volgens Pasteur. Wel is het mijn persoonlijke overtuiging, dat ieder, die een huisdier houdt, zich wel rekenschap moet geven van zijn verantwoordelijkheid ten opzichte van zijn medemens en zijn dier. oud. Op warme dagen trekt het kerk gebouw minder sterk dan strand, ber gen of bossen. Anderzijds heeft juist dat klimaat het voordeel, dat het „jeugdprobleem" in Australië veel min der groot is, dan in Nederland. Immers kan ook die jeugd voor verreweg het grootste deel van het jaar zich in de buitenlucht amuseren en vraagt als ge volg daarvan ook veel minder om ge amuseerd te worden. Sterker nog: een goed verenigings- of clubleven is welhaast door dit kli maat niet mogelijk. Als gevolg daarvan moeten de kerken zich veel sterker op algemeen terrein bewegen om de mas sa te bereiken. Het is niet eenvoudig, dit moet wor den erkend, maar toch blijkt zo vaak, dat een zekere band met de kerken en de jeugd blijft bestaan. Een „Labour- Day" vindt niet plaats zonder kerke lijke bijeenkomsten; op „Anzac Day", gelijk aan de 4e mei-herdenking in Ne derland, is dat evenzo. Er mag worden geconstateerd, dat de Australische kerken ten opzichte van de jeugd haar tijd zeker niet tenachter is; zelfs tracht daarin nog te leiden. „MAALTIJDEN OP WIELEN" IN ENGELAND Vorige week vertelden we over de war me maaltijden van de U.V.V., die bij niet meer geheel valide bejaarden worden thuisbezorgd. Aan deze tak van dienst de U.V.V. heeft men de naam „Tafeltje, dek je" gegeven. In Engeland is men al in de tweede wereldoorlog, toen de voed selvoorziening voor velen zo moeilijk was, begonnen om warme maaltijden bij ou dere mensen thuis te brengen. Het initi atief daartoe werd genomen door de zus terorganisatie van de U.V.V., de W.V.S. (Women's Volontary Service). De maal tijden werden eveneens op fietsen en in auto's weggebracht en men sprak daar over „maaltijden op wielen" (Meals on Wheels). Ook daar was het begin beschei den. De eerste maaltijden werden weg gebracht in pannetjes, die werden warm- gehouden door oude vilten hoeden. Op het ogenblik is het aantal gestegen tot 2llt miljoen en men streeft naar een aantal van 4 miljoen. De naam „maaltijden op wielen" (Meals Eén der faciliteiten van deze spaarre- ling is voorts, dat de belanghebbenden op on Wheels), gaf laatst aanleiding tot een billijke voorwaarden en tegen eenvoudi- i aardige gebeurtenis. Een vrouwelijke vrij- ge zekerheid (waarbij echter cessie van i williger, die maaltijden rondbracht., kon ouderdomsuitkering niet mogelijk is) een 1 plotseling niet verder doordat haar auto voorschot kunnen opnemen, als zij ten- I defect raakte. Wat te doen? Er waren minste 50% van het benodigde bedrag hel wat mensen, die op hun warme maal- SCHIETEN Uitslagen van de deze week gehou den onderlinge competitie door de le den van de schietvereniging Scherpen- zeel: A. van Dusschoten 46; J. ten Broek en C. Valkenburg jr. 44; M. Berendse 43; N. Klumpenaar, R. van de Burgt en P. Engelenburg 42. hebben gespaard. In uitzonderlijke gevallen is zelfs een soepele toepassing mogelijk. Daarnevens Hoestdrank in tabletvorm.95ct beschikken de organisaties nog over een noodfonds, waaruit in ernstige omstandig heden hulp kan worden geboden. Dankzij dit contact met deze Centrale Banken menen de genoemde organisaties op verantwoorde wijze medewerking aan ouders en familieleden te bieden. Deze regeling is 15 oktober j.l. in wer king getreden. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE tijd zaten te wachten. Zij riep de hulp in van een jongen om de kisten met panne tjes naar een kruispunt te brengen er» daar schoot zij een automobilist aan. „Mijnheer", zei ze, „ik ben van de „maaltijden op wielen". Hier zijn de maaltijden, maar ik ben mijn wielen kwijt". De automobilist begreep onmiddellijk wat er van hem gevraagd werd. Hij hielp de kisten in zijn wagen laden en vroeg het lijstje met adressen. Zo kreeg iedereen toch zijn warme maaltijd nog op tijd thuis. VAAK EVBN HELPEN Natuurlijk zijn degenen, die de maal tijden rondbrengen, altijd min of meer gehaast, omdat zij weten, dat de volgen de „klanten" wachten. Maar toch nemen zij er altijd nog wel de tijd afg voor een kort praatje In ieder geval hebben zij de gelegenheid om te zien en te horen hoe de toestand is. Het geburt vaak, dat zij op de een of andere manier kunnen hel pen. Bijvoorbeeld met het aantrekken van de schoenen, zodat er een wande lingetje kan worden gemaakt, het posten van een brief, opbellen van een leveran- cir, een dokter soms. Uit dit korte con tact vloeien ook wel eens langere bezoe ken voort, 's middags of 's avonds. Zelfs gebeurt het wel ook in ons land, dat een eenzame bejaarde min of meer door het gezin van de vrouwelijke vrijwilligster wordt geadopteerd. Onverwacht kan er ook wel eens op een andere manier hulp moeten worden geboden. In Engeland kwam men laatst met een warme maaltijd bij een afge legen huisje, waarin een oude man ge heel alleen woonde. De luiken waren nog gesloten en op al het kloppen werd niet open gedaan. Een volle melkfles was nog niet binnen gehaald. Degene, die de maal tijden rondbracht, waarschuwde de poli tie, die de deur forceerde. Men vond toen de man bewusteloos op zijn bed lig gen. Ogenblikkelijk werd toen weer de dokter gewaarschuwd, er kwam een zie kenauto en de man werd naar een zie kenhuis gebracht. Nu is hij weer thuis en neemt geregeld zijn warme maaltijden in ontvangst. Maar wat zou er gebeurd zijn, als zijn toestand niet tijdig was opge merkt? HOE BLIJVEN ZE WARM? Men heeft allerlei methoden bedacht om de maaltijden zo lang mogelijk warm te houden. In Engeland plaatst men de etensdragers, waarin vier of vijf panne tjes boven elkaar zijn gezet, meestal in kisten en bedekt hen met een deken. In ons land gebeurt dat ook wel, maar men maakt ook gebruik van molton hoezen waaromheen een plastic hoes wordt ge daan om het molton schoon te houden. We leven in een zindelijk land. Tegenwoordig wordt er ook wel ge bruik gemaakt van thermos-pannetjes. waarin het eten uren warm blijft, maar die pannetjes zijn erg duur. Wil een af deling van de U.VV. met het rondbrengen van warm maaltijden beginnen, dan kan bij het Koningin Julianafonds geld wor den aangevraagd voor de aanschaf van de eerste etensdragers met pannetjes. Gewoonlijk wordt het eten meteen op geschept op schaaltjes of borden, die ge reed staan. De vuile pannetjes worden dan weer meegenomen en de U.V.V.-sters wassen die, na het rondbrengen van de maaltijden, trap op, trap af, in weer en wind, nog om ook. Alleen in Den Haag heeft men twee stel voor ieder adres, met een naamkaartje er aan. Daar wordt ht stel met de warme maal tijd achtergelaten en het schone weer meegenomen. In Den Haag worden ook wel, als men dit graag heeft, nu en dan tegelijkertijd tijdschriften meegebracht. Zo wordt er gezorgd, niet voor de in wendige mens alleen. KLEUTERRIJMPJES UIT OMA'S TIJD Kent U ze nog, die heerlijke, ouder wetse rijmpjes, die Uw eigen kinderen zo graag hoorden en waarop ook de te genwoordige kleuters nog dol zijn, voor namelijk vanwege het ritme, dat hun zo ligt? U kunt hen weer allemaal in Uw geheugen terug brengen als U een Pris ma-Kinderpocket koopt: „Kleuterrijmpjes uit Oma's tijd". Prijs 1.25. E. Rubbens-Franken LICHAAMSOEFENINGEN Beroepsfouten Het beroep vormt dikwijls het lichaam, vooral als men ben dezelfde handelingen altijd dezelfde houding heeft of dezelfde spieren gebruikt. Het beroep misvormt dan het lichaam ook wel eens en zelfs als men het beroep niet meer uitoefent kan het duidelijk zijn, dat dat beroeop iets heeft meegegeven. Een tandarts staat altijd voorover, want de patiënt is beneden en niet op oog hoogte of boven hem. Als de tandarts zijn practijk heeft neergelegd dan is het mo gelijk, dat hij een ronde rug heeft mee gekregen. Toch zijn beroepsfouten hele maal niet onoverkomelijk, als houding en spieren maar een tegenwicht krijgen in tegenovergestelde houdingen en bewegin gen. Er zijn veel beroepen, waarbij mensen 'voorover staan en het heeft weinig zin als een ander zegt: „toe, sta recht". Oit is immers niet mogelijk als er een heel leven van krom staan aan vooraf is gegaan? Laat een ander er zich niet mee bemoeien, laten we proberen het met veel geduld en volharding zelf in orde te krijgen. Oefening 1 Ga tegen een muur of een deur staan, druk de schouders en de enkels goed te gen die muur of deur. Breng nu beide armen, zonder het contact met de deur te verliezen, van beneden tot ver boven het hoofd. Als de handen daar zijn, kijk hen dan na en maak nu, zo recht als U bent, één stap naar voren. Natuurlijk niet lang zo blijven staan, maar eerst oefening 2 doen en dan weer 1. Oefening 2 Spreidstand, armen zijwaarts. Slap voorover buigen, de armen laten kruisen. Weer oprichten en de armen zij waarts brengen. Altijd alle oefeningen afwisselen met de voorgaande oefeningen. (Nadr. verb.) Albertine Vellenga. Zaterdag 20 oktober, 7.30 uur, zondag 21 oktober 3 uur JAMES STEWART RICHARD WIDMARK in de sensa tionele wild-westfilm in kleuren met SHIRLEY JONES LINDA CRISTAL. Niets vermoedende pioniers in een land vol barbaarse wreed heid. Toegang 14 jaar. Zondag 21 oktober, 7.30 uur, vertoning van de spectaculaire film in cinemascope en kleuren met JEANNE VALERIE JAQUES SE&NAS EDMUND PURDOM. Een groots opgezet filmwerk, duels, gevechten en een hartstochtelijke liefde. Toegang 18 jaar. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de v.. „ADVENDO '57" grote teen agershow op zaterdag 27 oktober 1962 in het Marktgebouw te Ederveen. Aanvang half acht. In de pauze grote verloting. Entree 1,50. Toegangskaarten en voorverkoop op woensdagavond 24 oktober na 6.30 uur, Van Wamelenweg 3. Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-502

De Vallei | 1962 | | pagina 4