Ik zag de havenstaking in New-York Opgeruimd staat netjes 4 I DIJKSTRA DRUKWERK Uw WONING... VEENENDAAL OVERBERG Harde feiten en cijfers ELST Belangrijke uitbreiding van Wijkgebouw te Amerongen Produktschap voor zuivel looft „premie- ei-kwaliteit" uit GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei'' RENSWOUDE Voor veilig sturen... C. BOLDERMAN Piet van Beek Mnl. werkkrachten DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 Nr. 83 WAT IS SPIRITISME ANTI-HONGER-ACTIE GIRO 100200 DEN HAAG Nog steeds „snelheidsduivels" Winter-wandelnieuws VOOR DE BOER Het Fijnste van het Fijnste A.S. ZONDAGAVOND 21 OKTOBER JEUGDAPPE|L Ds. J. Overduin Ik kan best op eigen benen staan Uitvoering „Ons Genoegen" dan een auto bij Bolderman huren I Hotel „DE KOERHEUVEL" Rhenen 1 e klas keuken VITRAGES GORDUNEN, NAAR EIGEN SMAAK INGERICHT N V. VEENENDAALSCHE IJZERINDUSTRIE (van een speciale verslaggever) Tijdens de laatste havenstakingen was ik in New York. Het ander zo drukke leven was toen verstild en de havens boden een verlaten en smerige aanblik. Het hele havenpersoneel had het werk neergelegd. De inzet van deze actie was de sociale positie van de havenarbeider. De contracten waren afgelopen en de vakbonden wensten verbetering van de sociale bepalingen. De werkgevers wilden het aantal ar beiders in een „gang": d.i. een werkeenheid van 20 tot 16 personen terugbrengen. Voor de pier waar we aanlagen liepen enkele arbeiders heen en weer. Zij droe gen borden met opschriften zoals: „For better social conditions". In een inter view vertelden zij uw correspondent dat het een schandaal was dat hun betere sociale bepalingen in hun contract ge weigerd werden en ze begonnen met hun borden te zwaaien. Ik begon het interview met een van hen, maar binnen een paar minuten had ik ze allemaal op m'n dak. Ze probeerden me in 't platst mogelijke Amerikaans van hun ongelijk te overtuigen. Het klonk alsof er een heel stel Engelsen met een hete aardappel in hun mond stonden te schreeuwen, wat op zichzelf natuurlijk onmogelijk is. Het lawaai dat zij voort brachten maakte grote indruk op mij maar dat was ook vrijwel het enige. Wat Over dit interessant onderwerp komt a.s. woensdagavond Ir. H. Bouman uit Den Haag spreken voor de Volksuniversi teit Veenendaal. Zoals gewoonlijk wordt deze avond in gebouw 't Trefpunt ge houden. Spiritist noemen zich diegenen, die op grond van bepaalde verschijnselen over tuigd zijn, dat de mens na de dood voort- bestaat en onder gunstige omstandigheden met de mens op aarde in contact kan treden. De bedoelde verschijnselen tre den vaak spontaan op (bijv. visioenen van stervenden, zekere, „spookverschijnselen", zgn. uittredingsverschijnselen e.d.) terwijl anderen zich voordoen tijdens daarop ge richt onderzoek. Alleen door grondige studie van de fei ten kan men leren beoordelen, welke betekenis daaraan moet worden toege kend. Spreker is echter overtuigd, dat re delijkerwijze niet getwijfeld kan worden aan de juistheid, wat de hoofdlijnen be treft, van de Spiritistische zienswijze. Hoewel het Spiritisme geen dogmatisch leergezag e.d. kent en dit ook niet zou stroken met de gedachte, waarop het Spiritisme rust, n.l. dat ervaringskennis boven overgeleverde begrippen gaat hebben velen zich vanzelfsprekend afge vraagd, welke consequenties de verkre gen inzichten voor onze levens-be schouwing hebben. Daar de Kerken zich steeds mèt het 'even na de dood hebben bezig gehouden, worden ook kerkelijke denkbeelden in de beschouwing betrok ken. Eén van de belangrijkste inzichten, die men op dit gebied bij Spiritisme vindt, is, dat elk mens na de dood zich verder ontplooit en op de duur gelukkig wordt. Ook verschillende andere inzich ten, die men bij Spiritisten pleegt te vin den, worden besproken. betreft de sociale voorwaarden hadden zij gelijk, maar die zijn in heel Amerika over het algemeen bijzonder slecht, zodat die van hen relatief heus niet zo veel slechter zijn. Het terugbrengen van 20 tot 16 personen in een „gang" is echter een geheel andere zaak. Hierin hadden zij volkomen gelijk, hoe vaak zij het woord „uitbuiten" ook gebruikten. Jarenlang reeds bestaat een „gang" uit 20 personen. Door de mechanisatie gaat het werk nu veel sneller en gemak kelijker dan voorheen. Ze behoefden steeds minder te doen Het was de laatste tijd dan ook geen ongewoon schouwspel, slechts ruim de helft te zien werken. De rest zat te kaarten, te praten of gemak kelijk hun krantje te lezen. M.a.w. er is geen werk meer voor een „gang" van 20 personen. Dit aantal moet dus teruggebracht wor den. Omdat deze foutieve toestanden door de tijd echter in „normale" zijn veran derd valt het buitengewoon moeilijk dit deze mensen aan hun verstand te bren gen. Ze voelen zich in hun rechten aan- SUCCES VOOR VEENENDAALSE POLITIEMANNEN In Bussum is woensdag een oriëntatie- rit gehouden van de Ned. Politie Sport bond waaraan tevens verbonden de Ge westelijke Kampioenschappen. In totaal verschenen er meer dan honderd deelne mers aan de start. Het was een zwaar parcours van ca. 150 km. Van het Vee- nendaalse politiekorps waren vertegen woordigd de heren M. C. Hoekstra en A. van Huissteden, resp. bestuurder en kaartlezer. Zij wisten beslag te leggen op de vijfde plaats. PRACHTIG RESULTAAT Bij de onlangs gehouden Kinderzegel- actie, hebben de zesenveertig deelne mende leerlingen van de R.K. Salvator- school een prachtig resultaat behaald. Zij verkochten voor in totaal 566, TWEE KOLLEKTES Dezer dagen zullen er in Overberg twee collecte's worden gehouden. De eerste collecte is van het P.I.T. Deze gelden komen ten goede aan het Pro testants Interkerkelijk Thuisfront en wel voor het geestelijk welzijn van de militairen. De tweede collecte is niet van geestelijke aard maar van licha melijke. De opbrengst van deze inza meling zal worden beesteed voor de Anti-Honger actie. Thans leven er 3000 miljoen mensen op aarde. 1/3 heeft een redelijke levensstandaard. Woont in de landen waar gedurende de laatste eeuw de gemiddelde levensduur is toegenomen van 35 tot 60 a 70 jaar, is be hoorlijk gekleed en gehuisvest: een-derde, wonend in Noord-Amerika, West-Europa en Australië. Van de 3000 miljoen mensen leven er 2000 miljoen (2/3 deel) in ande re, minder rooskleurige omstandigheden. Voor vele miljoenen betekent leven een voortdurende strijd om het naakte bestaan, om dagelijks brood dat niet voldoende aanwezig is. Zij sterven een vroege hongerdood. Maar ook zij die geen „honger" hebben in de gebruikelijke betekenis van het woord, leven vaak op het randje van vérhongering. Wie iedere dag alleen maar knollen of cassaven eet, kan een zeker gevoel van ver zadiging hebben, maar mist de noodzakelijke voedingsstoffen om gezond te zijn: omdat zijn lichaam de noodzakelijke mineralen, eiwitten en vita mines mist. Hij sterft geen hongerdood, maar sterft wel vroegtijdig aan een van de vele ziekten, die door eenzijdige voeding worden veroorzaakt. In onze wereld zijn de welvaart, de gezondheid, de toekomstverwach tingen, wonderlijk verdeeld. Er zijn landen waar van de 100 kinderen er 25 tot 50 voor hun eerste verjaardag sterven (in Nederland nog geen 2), waar de gemiddelde le vensduur 32 jaar is (in Nederland 72 jaar), waar van de 1000 mensen er 820 niet kunnen lezen of schrijven (in ons land zijn er praktisch geen analfabeten), waar het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking 1/20 is van dat in Nederland. 2/3 gedeelte van de wereld beschikt over ca 20 van het totale wereldinkomen. De overige 80 is voor ons, het gelukkige derde deel. Een sombere aanvulling van de bovengeschetste toestand is de ver wachting, dat over 40 jaar tweemaal zoveel mensen de wereld zullen bevolken. Tweemaal zoveel monden die gevoed moeten worden, en die bovendien béter gevoed moeten worden. Over 40 jaar zal er van ver schillende voedingsstoffen driemaal zoveel nodig zijn als thans voor handen is. Na de laatste wereldoorlog was de noodzaak meer voedsel te produ ceren voor verschillende landen aanleiding om hun landbouw planmatig te ontwikkelen en hiertoe tot een vorm van internationale samenwerking te komen door middel van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO). Dit initiatief wierp zowel letterlijk als figuur lijk vruchten af: in 1960 was de voedselproduktie in de wereld toegeno men met 30% ten opzichte van die in 1947 en lag hij 10% boven het vooroorlogse niveau. Helaas is dit wereldgemiddelde niet van toepassing op de verschillende streken afzonderlijk. De verbetering kwam voorna melijk de bovengenoemde „rijke" landen ten goede. De vooruitgang is er echter wel een bewijs van, dat internationale samenwerking resultaten kan bereiken. De in 1960 door de Voedsel- en Landbouworganisatie gelanceerde Freedom-from-Hunger-Campaign streeft naar verbetering van de land bouwsituatie in de noodgebieden van onze wereld, waarvoor zij de rijke landen, dus ook ons land, vraagt de nodige financiën, kennis en man kracht te leveren. Indien de projecten van de FAO kunnen slagen, hetgeen v_oor een be langrijk deel afhankelijk is van het kapitaal dat ter beschikking zal zijn, zal het over enige jaren niet meer wóar zijn, dat van de 350 miljoen landbouwgezinnen op de wereld er nog 250 miljoen werken met de meest primitieve landbouwgereedschappen. Zaadontsmetting, zaadverbetering, kunstmest, nieuwe landbouwmethoden, mechanisatie, ruilverkaveling, enz. zullen er toe bijdragen, dat het huidige landbouw-areaal verdrie voudigd kan worden. In onze onevenwichtige wereld bestaat behoefte aan zekerheid, aan een initiatief dat ondanks alle internationale spanningen gestadig naar een resultaat toewerkt, aan iets waaraan wij onze aandacht kunnen ge ven zonder politieke belangen af te wegen. De Freedom-from-Hunger- Campaign van de FAO (in Nederland de Anti-Honger-Actie) is zo'n initia tief zonder belangenafweging, omdat zij in het belang is van allen. In Frankrijk wordt de Anti-Honger-Actie gevoerd onder het motto: „Pour la paix du monde vaincre la faim" (Omwille van de wereldvrede de hon ger overwinnen). Voor wie de bovenstaande feiten en cijfers nog niet voldoende zijn, is dit motto van doorslaggevende betekenis. (In Veenendaal wordt een huis-aan-huis kollekte gehouden in de week van 22-27 oktober voor de Anti-Honger-Actie). getast en dus valt met andere, het woord uitbuiting. Het hele havenbedrijf lag lam. Alleen hier en daar voer een sleepboot bemand met Navy-mensen. Deze situatie die niet alleen in New-York en Boston, maar ook in andere steden bestond was een bedreiging voor de goede gang van zaken bij de economie. Iedere dag sta king kostte miljoenen dollars. Op grond van deze reden heeft President Kennedy dan ook door middel van de Toft Harty- wet de staking voor 80 dagen verboden. Of in deze tijd de oplossing voor dit conflict gevonden kan worden? Ik weet het niet. Het zal overigens wel niet al teveel uitmaken. De Amerikaanse havens worden regel matig door stakingen geplaagd als dit conflict uit de wereld is. dan is er wel weer een ander dat z'n dreigende schaduw vooruitwerpt. Veel weggebruikers houden zich nog steeds niet aan de voorgeschreven maximumsnelheid in de bebouwde kom. Dat bleek weer, toen de rijkspolitie met behulp van een z.g. radar-wagen een controle hield bij hotel Stuyven- berg. Veel bromfietsers en automobi listen hielden hier weer een minder prettige herinnering aan over, want er werden zo'n veertiental bekeuringen gemaakt. BILJART-KAMPIOENSCHAP VIJFDE KLAS LIBRE-KLEIN Zaterdag 20 en zondag 21 oktober wordt in café de „Morgenster" om het kampioenschap biljarten K.N.B.B. 5e klas libre-klein, afdelin Veenendaal ge speeld. De winnaar van deze wedstrijd, die georganiseerd wordt door de plaat selijke biljartvereniging de „Morgen ster", mag aan de gewestelijke kam pioenschappen deelnemen. Er zijn 6 deelnemers afkomstig uit Ede, Leersum, Rhenen en Eist. De gestadige groei van het dorp noopte de vereniging het Groene Kruis dras tische maatregelen te treffen, om de steeds uitbreidende werkzaamheden dezer vereniging het hoofd te kunnen bieden. Genoodzaakt was men dan ook om het bestaande wijkgebouw aan de Kon. Wilhelminaweg te gaan uitbreiden. De plan nen hiervoor zijn reeds gereed, en zeer binnenkort zal men met de verbouwing en uitbreiding beginnen. Reeds lang liet het zich aanzien dat men er uitgroeide en men steeds meer ruimte tekort kwam. Binnenskamers is dan ook al reeds enige tijd' aan de plannen gewerkt, om de uitbreiding van dit huidige wijkgebouw te verwe- zelijken. De aangekondigde verbouwing, zal het inwendige van het gebouw geheel doen veranderen. Het pand zal aan de oostzijde worden uitgebreid met een ge deelte dat zich volkomen zal aanpassen bij het bestaande deel. In deze bovenverdieping komt een tweede woning bestemd voor een twee de wijkverpleegster. Deze is inmiddels nodig geworden door de aanstelling hiervan. De wijkzuster woont momen teel elders in het dorp op kamers. Volkomen in strijd met het principe „Opgeruimd staat netjes" hebben enkele bewoners van het Benedeneind, waarschijnlijk in de avonduren, een behoorlijk portie afval gedeponeerd in een ondiepe langs de Rauweveldseweg. De grote stapel oude kranten e.d. waaiden door de wind op en in korte tijd was een gedeelte van de weg in een vuilnisbelt herschapen. De Dienst Gemeentewerken ontdekte deze ergerlijke manier van handelen en schakelde onmiddellijk de politie in. Na enig speurwerk kwam men er achter wie de daders waren. Zij kregen opdracht de rommel 's middags vóór 6 uur volledig op te ruimen. Op de vraag waarom ze hun afval niet voor hun eigen deur hadden gedeponeerd, moesten ze het ant woord schuldig blijven De praktijkruimte beneden wordt door deze uitbreiding vanzelfsprekend veel groter. Deze grotere ruimte komt ten goede en wordt bestemd voor dok terskamer en vergroting van de boxen ruimte. Bovendien is er een ruimte geprojec teerd voor een ultra-kortegolfinstalla- tie. Dit instrument komt op de plaats waar nu de hoogtezonkamer is. Deze laatste ruimte, welke in de laatste jaren veel te klein bleek te zijn geworden, wordt ondergebracht in de nu bestaan de garage, welke hiervoor de nodige veranderingen zal ondergaan. De verbouwing heeft ook tot gevolg. dat er een grotere spoelkeuken komt en dat het magazijn wat uitgebreider wordt. Schuin achter het wijkgebouw zal bovendien nog een kleine garage komen. Van de zijde van de Wandelsportver. „De Woudlopers" welke resorteert on der de Ned. Chr. Wandelsport Bond vernemen wij, dat dit jaar de winter- serietochten '62-'63 gehouden zullen worden in Achterveld (U.), Huis ter Heide, Hilversum en Amerongen. De tochten zullen allen op dezelfde data worden gelopen, zodat men een ruime keuze heeft. Voor deze streek zullen de meeste wandelaars wel naar Amerongen trekken, terwijl ook nog zeer veel van buiten de sterek worden verwacht. Deze winterserie-tochten zullen wor den gehouden op de volgende data: le tocht op 10 november 1962; 2e tocht op 15 december 1962; 3e tocht op 12 januari 1963; 4e tocht op 16 februari 1963. De afstand van iedere tocht be draagt 12 tot 15 km. Er kan gestart worden van 2.30 uur tot 3 uur n.m. Door de steeds toenemende concurrentie is het voor onze pluimveehouderij be langrijker dan ooit, dat consumptie-eieren van zeer goede kwaliteit afgeleverd worden. De kwaliteit van de eieren wordt o.m. bepaald door de sterkte van de schaal de stevigheid van het eiwit en de afwezigheid van bloedstippen. Deze eigenschappen zijn in belangrijke mate afhankelijk van erfelijke faktoren. Het is derhalve van veel belang dat we in ons land beschikken over kippen waarvan we weten dat ze een goede erfelijke aanleg voor deze eigenschap pen hebben. Voor de pluimveehouders echter zijn deze eigenschappen alleen niet voldoen de. De kippen moeten ook veel eieren leggen van een goed gewicht en zoveel mogelijk bestand zijn tegen pluimvee ziekten. Deze eigenschappen kunnen we samenvatten onder „economisch rende ment". Het is een gelukkig verschijnsel dat we in ons land beschikken over het toetsbedrijf te Putten van de Stichting Fokkerijwezen. Daar kunnen n.l. de fokkersprodukten die aan de bedrijfs- pluimveehouders worden geleverd op volkomen objektieve wijze getoetst worden. De aldaar verkregen resultaten betrekking hebbende op bovengenoem de eigenschappen worden periodiek ge publiceerd. Het bestuur van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren heeft in 1961 besloten om ter stimulering van de fok kerij op eikwaliteit, premies beschik baar te stellen voor gebruikshybriden die hebben bewezen over een goede erfelijke aanleg voor eikwaliteit - in zonderheid schaalkwaliteit - te be schikken. De premies zijn te onderschei den in aanmoedigings- en fokkerspre mies. Een aanmoedigingspremie kan wor den verstrekt, wanneer de resultaten van een gebruikshybride die 2 x is in gezonden naar het toetsbedrijf daartoe aanleiding geven. Voor een fokkerspremie geldt dat een gebruikshybride tenminste 3 x inge zonden moet zijn geweest. De beoordeling voor het toekennen van een premie geschiedt door het be stuur van het Produktschap na inge wonnen advies van de commissie „ei kwaliteit". In deze beoordeling worden betrokken de kwaliteit van de eieren en het economisch rendement. De fokker aan wie een fokkerspre mie is toegekend, ontvangt het recht de kuikens van deze geprimeerde hy bride te laten afleveren met het prae- dicaat „Premie-Eikwaliteit". Dit prae- dicaat wordt vermeld op de afleverings formulieren voor kuikens. Pluimveehouders die kuikens ont vangen met een dergelijk formulier weten derhalve dat zij kippen krijgen die beschikken over een goede erfe lijke aanleg voor eikwaliteit. Het is dan hun taak om te zorgen dat ook goede eieren aan de handel worden afgele verd. In 1961 kon één fokkerspremie wor den verstrekt, terwijl dit jaar 4 fok kerspremies zijn toegekend. Aparte sortering luxe gebakjes en gevulde kockjas. Roomboter gevuld Speculaas Amandel Speculaas klein Amandel Dik Speculaas Roomboter Amandelstaven DEZE WEEK Amandel Bokkepootjes 250 gram 1,35 Slagroomborstplaat 250 gram ƒ1,10 HOOFDSTRAAT 21 Telefoon 2136 Enthousiast roept iedereen fca gebak van Spreker: Onderwerp Aanvang 8 uur - Toegang vrij Samenzang vanaf 7.45 uur PETRAKERK. zeer aparte voering 10 jaar 49.75 De plaatselijke muziekver. „Ons Ge noegen" geeft twee uitvoeringen en wel op zaterdag 27 oktober en zaterdag 3 november in gebouw Rehoboth. Voor de pauze zal dan de muziek uitvoering zijn, onder leiding van diri gent J. A. Boom. Na de pauze zal de toneelgroep Ons Genoegen opvoeren het toneelspel in drie bedrijven: „Route Kopenhagen" van Koos Beswino, onder regie van de heer Mark. Als souffleuse treedt op mevr. A. Veldhuizen-v. Dom melen. Zoals gebruikelijk zal er ook weer een verloting zijn met uitreiking der prijzen aan het slot van de uitvoering. Keuze uit allemaal nieuw materiaal: 4 Opeis Rekord 1962 2 V.W.'s 1500 1962 2 V.W.'s 1962 1 Renault Dauphine 1962 3 V.W. Samba busjes 1961-1962 Erkend Autoverhuurbedrijf en Autorijschool Jan Steenlaan 65 - Telefoon 3705 Geheel gemoderniseerd bedrijf 9 Gelegen in prachtige omgeving 0 Gelegenheid voor recep ties, vergaderingen, par- Tel. 08376-435 tijen, clubdiners DOOR Emmalaan 28 Tel. 2039 VEENENDAAL Deskundige voorlichting. v/h G. H. VAN LEEUWEN - VEENENDAAL In ons bedrijf hebben wij weer plaats voor voor diverse afdelingen. U ZULT BIJ ONS VINDEN Een prettige sfeer. Goede loonregeling. Reiskostenregeling. Verstrekking van gratis bedrijfskleding. Vrije zaterdag. Geen ploegendienst. Actieve Personeelsvereniging. Voor inlichtingen en sollicitaties kunt U zich wenden, tijdens de kan tooruren, tot ons adres Schoolstraat 9 - Veenendaal.

De Vallei | 1962 | | pagina 5