Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Winkeliersverenigingen staan voor moeilijke taak r Voor de KANTONRECHTER üeus ©mtm Agenda 1962 Enerzijdsbehoefte aan nieuwe ideeën - anderzijdsbeknot door wettelijke voorschriften „Unitas" koos nieuwe voorzitter Gemeentebestuur onderzocht Overbergse klachten DAG DER VERENIGDE NATIES Opnieuw varkenspest in Overberg 36e JAARGANG WOENSDAG 24 OKTOBER 1962 Nr. 84 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Nieuws uit de omgeving De heer Van Hal om gezondheidsredenen bedankt Hollandia-Trico komt met eigen mars Wat nu weer MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 IQnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bty de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Zo zullen de duizenden kinderen hun Sin terklaas over enkele weken weer zien binnenkomen Alleen in Eist en Renswoude bestaat de kans dat de Sint een VERBODEN TOEGANG op zijn weg vindt. De vrij talrijke winkeliersverenigingen - som migen met de meest fantasierijke namen - in deze hoek van de provincie, zien de komst van de Spaanse kindervriend lang niet zo verwachtingsvol tegemoet, als het in feite hoorde te zijn. Commer cieel gezien is de grijze bisschop één van de beste „kasstukken", maar in onze moderne tijd zijn de middenstanders daar niet mee klaar. Integendeel - het publiek dat vooral na de oorlog verwend is met allerlei attracties en acties, verlangt iedere keer wat anders. Iets wat nóg aantrekkelijker en nóg meer belangstelling trekt dan voorgaande jaren. Let vooral op het woord uitvoerbaar, want nieuwe ideeën zijn er nog wel voor handen, doch ze moeten tevens uitvoerbaar zijn. Dat wil voornamelijk zeggen dat ze voor de volle honderd procent voldoen aan de wettelijke voorschriften. Wil men iets nieuws brengen, dan schijnt juist dit een welhaast onoverkomenlijk probleem te zijn voor de middenstands verenigingen. Geen sleur De winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" in Veenendaal bijvoorbeeld wil met haar acties niet in herhaling vervallen. Juist omdat dit de oudste en grootste middenstandsvereniging in de gehele omtrek is, heeft men een reputatie op te houden en heeft men in het verleden al zoveel geslaagde acties ondernomen, dat het steeds moeilijker wordt aan een bepaalde sleur te ontkomen. Op een vorige week gehouden ver gadering heeft het bestuur het nieuwe programma aan de leden voorgelegd. Wat het precies is houdt men nog angstvallig geheim, „omdat de kleinere broers uit de omgeving eerst altijd de kat uit de boom kijken" zo werd ge zegd. In grote lijnen zijn de leden met de geplande najaarsactie accoord gegaan en de volgende stap was toen een bezoek aan de politionele autoriteiten. Het wachten is nu op de vergunning en pas dan kunnen de organisatoren aan het werk gaan. Voor het eerst Buurman RHENEN kan in dit ver- „Wij middenstanders moeten maar zien dat we er uit komen hoe, dat interesseert „koning klant" minder", zeggen de middenstanders. Als het er maar komt. Vandaar dat de blijde mare van de komst van de Sint in deze kringen met zorgen ge paard gaat. „Wat zullen we nu eens gaan doen is een vraag die talloze malen op bestuurs- en ledenvergaderingen is gesteld. Bij bepaalde mid denstandsverenigingen is men al zover dat de leden die met een fris en uitvoerbaar idee komen, een ideeën-premie" in de wacht kunnen slepen! ZEIST: De jubilerende N.V. Gerofabriek in Zeist heeft tienduizend gulden ge schonken voor een toekomstige over dekte zweminrichting. Het bedrag werd overhandigd aan de burgemees ter van Zeist Mr. A. P. Korthals Altes. PUTTEN: Tegen een inwoner van Put ten is door de rijkspolitie proces verbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling. Hij had een bok dus danig behandeld dat het dier afge maakt moest worden. RENKUM: De Renkumse politie heeft een dame bekeurd die in beschonken toestand een auto bestuurde. Het was een inwoonster van Oosterbeek. EDE: Drie weken gevangenisstraf en 10.000,boete heeft de rechtbank in Arnhem geëist tegen de Edese fa brikant H. Zijn boekhouder E. hoorde een eis van zeven dagen en 2000, boete. H. en E. stonden terecht omdat zij drie jaar lang de belasting ont doken hadden. HET GRENSCONFLICT TUSSEN INDIA EN CHINA Het grensgeschil tussen India en com munistisch China is tijdens het week end tot een ernstig militair conflict uit gegroeid. 20.000 Chinese militairen zou den langs vrijwel de gehele grens pos ten hebben veroverd ondanks een grootscheepse tegenactie van het India se leger. Foto: Indiase troepen met tul banden op patrouille in de sneeuw op een bergtop in de buurt van de Mac- mahonlij. m 8tm - M mmrnmmmm m band spreken van een première Jaren lang hebben de plaatselijke midden standers door middel van drie verschil lende verenigingen elkaar het leven zuur gemaakt, doch dit alles is radicaal over boord gezet. De splinternieuwe Renense Midden stands Centrale (R.M.C.) is een hechte bundeling van de drie vroegere „vij anden" en telt thans meer dan hon derd leden. Practisch alle midden standers zyn er lid van. De St. Nicolaasactie is op papier al kant en klaar. Op het ogenblik worden er 10.000 circulaires gemaakt die t.z.t. huis-aan-huis verspreid zullen worden. Wat het precies wordt, houdt men ook hier pertinent geheim. Uit elkaar De volgende buur ELST begon een jaar of wat geleden zo goed. De toen opgerichte Elsterse Middenstands Cen trale (E.M.C.) blaakte van gezondheid en de op touw gezette acties wekten zelfs in kringen van andere en grotere middenstandsverenigingen een beetje afgunst. Klein maar dapper moeten ze in het dorp aan de Rijn gedacht hebben. Bal lonwedstrijden, openluchtmarkten, mu ziek, zegelacties, kortom Eist weerde zich uitstekend in de strijd om de guns ten van „koning-klant". Zo snel het omhoog ging, zo snel is het ook weer afgezakt. De huidige situatie is een beetje ver warrend. Bij informatie bleek dat de voorzitter en andere bestuursleden voor hun functie hebben bedankt. Officieel schijnt de E.M.C. nog wel te bestaan, maar of vandaar uit St. Nicolaasacties zijn te verwachten, valt sterk te be twijfelen. Zoals de zaken nu staan, zal de Sint zijn bezoek moeten uitstellen. Bonnenactie De voorzitter van de winkeliersver eniging in AMERONGEN vertelde dat ze er ook in het St. Andries-dorp „druk mee bezig zijn." De bedoeling is weer een St. Nico laasactie door middel van een bonnen systeem. De meest belangrijke wijziging is dat de Sint met zijn drie Pieten dit jaar niet in een open landauer komen, doch zoals in de oudheid: per paard. Dit komt doordat een firma in Doorn, die vroeger voor het vervoer zorgde, al zijn rijtuigen heeft opgedoekt. Helemaal niets Wanneer er niets verandert, zal RENSWOUDE, net als Eist, het zonder het officiële bezoek van de Sint moeten stellen. Hoewel er geen winkeliersvereniging bestaat, hebben de middenstanders in voorgaande jaren toch altijd weer ge zorgd dat de Goedheiligman op zijn tocht door ons land ook Renswoude aandeed. Enkele winkeliers verklaarden dat deze kans nu vrijwel nihil is, „omdat de organisatie hiervan altijd op enkele mensen terecht komt en die hebben er echt geen tijd meer voor." MEN ZIET - ACHTER DE KOMST VAN DE SINT GAAN NOG HEEL WAT ZORGEN SCHUIL. EN HEUS NIET ALLEEN VAN KINDEREN DIE NIET ZO BEST OPGEPAST HEBBEN De laatstgehouden ledenvergadering van Unitas werd voor een be langrijk gedeelte beheerst door de verkiezing van een nieuwe voor zitter. De heer E. van Hal was gedwongen op doktersadvies zich in sterke mate te bperken in zijn activiteiten, hetgeen inhield dat hij zich zéér tot zijn spijt genoodzaakt zag te bedanken als voorzitter van 1 de plaatselijke afdeling van Unitas. De heer Van Hal heeft deze func tie plm. 6 jaren bekleed. De loco-burgemer,ü r van Amerongen, de heer K. G. Tiel, vergezeld van de technisch ambtenaar Troost, heeft maandagmorgen een bezoek gebracht aan de buurtschap Overberg. Dit bezoek was het gevolg van het grote aantal klachten die het dagelijks bestuur van de vereniging „Overbergs Belang" bij het ge meentebestuur van Amerongen heeft ingediend. Om circa elf uur werden de Ame- rongse gasten ontvangen ten huize van de voorzitter van „Overbergs Belang", de heer Regeling. Hierbij waren ook aanwezig twee raadsleden uit Over- In zijn afscheidstoespraak merkte hij op. dat het bij een dergelijke gelegenheid meestal de gewoonte is een terugblik te geven van het verleden. Hij had daaraan weinig behoefte, maar achtte het belang rijk nogeens met nadruk te wijzen op dat gene wat de Christelijke vakbeweging drijft en waar de leden zich achter die nen te stellen. Hij deed dit naar aanlei ding van het door hem bij de opening van de vergadering gelezen gedeelte uit Efeze 10, waar wordt gesproken over de wapenrusting Gods. Spreker is van me ning, dat vaak sprake is van een defen sieve strijd, terwijl het toch zo moet zijn, dat de strijd van de Christelijke vakbe weging een offensieve dient te zijn. Voor de doelstelling van de Christe lijke vakbeweging behoeft men zich niet te schamen, het is waard ervoor te strijden, aldus de heer van Hal. Hij bracht dank aan allen met wie hij deze afgelopen periode heeft mogen sa menwerken, inzonderheid dankte hij dis trictsbestuurder Ester voor de steun en vriendschap van hem ondervonden. Het Hal op persoonlijk blij te zijn met deze woord richtend tot de nieuwgekozen voor zitter de heer Bruijs, merkte de heer van keuze. Hij vroeg het bestuur en de leden de heer Bruijs in zijn nieuwe functie te steunen en hem alle mogelijke mede werking te verlenen. Verder was hij ervan overtuigd, dat de heer Bhuijs zijn functie zal verrichten in biddend opzien naar boven. Middels overdracht van de voorzitters hamer droeg de heer van Hal ver volgens de leiding van de vergadering over aan de nieuwgekozen voorzitter de heer Brujjs. (Zie verder pag. 2) CHR. LYCEUM HOUDT AUTOPED-RACE In het kader van de landelijke actie „Voor de jeugd door de jeugd" hebben leerlingen van het Chr. Lyceum Vee nendaal een autoped-race georgani seerd. Deze snelheids-wedstrijd wordt woensdagmiddag 7 november a.s. ip de Jan Steenlaan in Veenendaal-zuid ge houden. Men rijdt voor een bepaald „merk" of voor een bepaalde „winkel" of „fabriek". Deze reclame-opbrengsten komen ten goede aan het Ned. Jeugd Rode Kruis. Zeer waarschijnlijk zal men langs het circuit ook nog een kollekte houden. Op 16 juni vond op de weg tussen Otterlo en Hoenderlo een ongeval plaats waarbij een motorrijder, de heer A. v.d. Pol, slagersbediende te Harskamp, het leven verloor. Hij werd van achteren aangereden door een vrachtauto, be stuurd door L., chauffeur te Wagenin- gen, die zich nu vrijdag voor het kan tongerecht in zijn woonplaats moest verantwoorden, omdat hij te weinig af stand gehouden zou hebben. Er werden verscheidene getuigen ge hoord en daarbij werd het verweer van verdachte, dat het slachtoffer een plot selinge zwenking gemaakt had, omdat hij met zijn ene hand aan de mand achter op de motor gevoeld zou hebben, niet geaccepteerd. Het werd niet ont kend, doch ook niet bevestigd, daar niemand het gezien had. De raadsman van verdachte wees erop, dat Van de Pol waarschijnlijk een bestelling moest afleveren bij het links van de weg ge- Naar verluidt heeft de wandelclub „Hollandia-Trico", aangesloten by de N.C.W.B., het plan volgend jaar een zeer bijzondere mars te organiseren. Het zou dan voor de eerste keer in het 7-jarig bestaan van deze grootste bedrijfsgroep uit de omgeving zijn, dat men zelfstandig een mars organiseert. Voorzover bekend zouden de plannen al in een vergevorderd stadium zijn en wil men in het gehele land propaganda voor deze mars met bijzondere bestem ming gaan maken. Van de zijde van „Hollandia-Trico" wilde men hierover nog geen inlichtingen verstrekken. SCHOLIER AANGEREDEN Vrijdagmiddag stak de 12-jarige scholier A. B. uit Renswoude met zijn fiets plot seling de Kerkewijk over, ter hoogte van de Technisch school. De automobilist v. H. uit Barneveld kon hem niet meer ont wijken en een botsing volgde. De jongen liep hoofdwonden op en klaagde ook over pijn in zijn schouder. ONDEUGDELIJK MATERIAAL De politie heeft in de afgelopen dagen tweemaal proces-verbaal opgemaakt inza ke ondeugdelijk materiaal. De eerste keer betrof een vrachtauto die op de Kerkewijk door zijn vooras was gezakt, terwijl la ter de bestelauto van de Veenendaler A. N. uit het verkeer werd genomen omdat de banden spiegelglad waren. OPBRENGST KOLLEKTE De onlangs in Veenendaal gehouden kollekte voor de Nationale Reclasse- ringsdag heeft het mooie bedrag op gebracht van 1680,07. Loco-burgemeester K. G. v. Tiel. berg, de heren Doornenbal en Hasse laar. Na een korte bespreking werden di verse punten in Overberg bezocht, w.o. de gevaarlijke bochten in de Haarweg- Eindseweg, Haarweg-Dwarsweg en Dwarsweg-Eindseweg. Ook de slechte afwatering van eni ge woningwetwoningen en de ver vuiling van de bermsloot hadden de grootste aandacht. Schrikplanken en een betere weg aanduiding werden eveneens genoteerd. Om circa twee uur vertrok het gezel schap weer naar Amerongen. Dat het niet alleen bij mondelinge toezeggingen bleef, bleek goed twee uur later toen een nader onderzoek werd ingesteld door de gemeente-ar chitect en enkele technische ambte naren. De verwachting is dari ook dat tal van slepende klachten binnenkort voor goed tot het verleden zullen gaan be horen. Onlangs werd bjj het toelatingsexamen voor een middelbare school de vraag gesteld: „Wat zyn de Verenigde Naties?" Een van de leerlingen antwoordde: „Een wolkenkrabber in Amerika!" Wanneer men diezelfde vraag aan honderd willekeurige mensen zou voorleggen, zou men vermoedelyk ook honderd ver schillende antwoorden krygen. Dat is niet verwonderlijk. De wereldorganisatie van de Verenigde Naties heeft niet alleen talloze facetten, maar zy is ook voor velen een teken van tegenspraak. De een bewondert de Verenigde Naties om haar aanwijsbare successen, de ander verguist de organisatie om haar even on miskenbare mislukkingen. Daar komt nog by, dat wat door de een gezien wordt als een succes, door de ander beschouwd wordt als een mislukking. Zo zal de een de snelle ontvoogding van de koloniale gebieden toejuichen, terwijl de ander haar zal verwerpen. Zo zal de een het ontwapeningsge sprek in Genève als een mislukking beschouwen, omdat er nog geen we reldwijde ontwapening heeft plaats ge vonden, terwijl de ander meer optimis tisch zal oordelen: zolang men nog praat, wordt er tenminste niet gevoch ten. Zo zal ook de een kunnen spreken over de grote resultaten van de inter nationale hulpverlening aan de ontwik kelingsgebieden, terwijl de ander sma lend zal zeggen, dat het slechts een druppel is op een gloeiende plaat. De beoordeling van de Verenigde Na ties hangt nauw samen met de ge zichtshoek, waaronder men de wereld organisatie beschouwt. De redevoerin gen die in de afgelopen weken in de Zeventiende Algemene Vergadering der Verenigde Naties zijn gehouden, geven daarvan een duidelijk voorbeeld. De belangen van de westerse landen liggen naders dan die van de commu nistische wereld. De wensen van de ontwikkelingslanden zijn anders geaard dan de aanbevelingen van de hoger geindustrialiseerde mogendheden. Het optreden van de jonge gedekoloniseerde volkeren is anders dan dat van de enkele landen, die nog koloniën be sturen. VERSCHILLEND Daar komt bij, dat de denkwijze, de spreektrant en de werkmethoden van Europeanen, Aziaten, Afrikanen en Latino's dikwijls zo geheel verschillend zijn. Wanneer het al moeilijk is, de zienswijzen van verschillende politieke partijen in een nationaal parlement op een gemeenschappelijke gedragslijn te verenigen, hoeveel moeilijker is het dan niet, de uiteenlopende opvattingen van zoveel totaal verschillende landen en volkeren te verenigen in een gemeen schappelijk beleid. Ze bezien kan men er zich slechts over verwonderen, dat de Verenigde Naties niet veel meer mislukkingen hebben gekend. Blijkbaar zijn de resultaten van de Verenigde Naties nog altijd zó positief, dat steeds meer landen tot de wereld organisatie en haar orgar^pn willen toe treden. Die massale belangstelling heeft het patroon van de organisatie intussen grondig gewijzigd. De 51 mogendheden, Aangezien na het voorjaar in Overberg geen melding meer werd gmaakt van varkenspest, scheen deze ziekte tot het verleden te be horen. Dezer dagen echter is de ziekte wederom uitgebroken. Bij de landbouwers J. aan de Dwars weg, D. aan de Bergweg en D. aan de Haarweg, werd een groot aantal var kens weggevoerd en afgemaakt. Dit is een aanzienlijke financiële strop aan gezien zieke varkens slechts voor de helft vergoed worden en men voor dode varkens helemaal geen vergoeding krijgt. De gaande en komende man. Links de heer Van Hal en rechts de heer Bruys legen kampeercentrum De Oase en dat hen wellicht daarom vrij plotseling snelheid had verminderd, waarop de geheel teruggedraaide gashandle van de motor ook op kon wijzen. De officier van justitie, mr. Hustinx, stelde daar tegenover, dat wel bewezen was. dat verdachte onvoldoende afstand gehouden had. L. voerde een hogere snelheid dan het slachtoffer en hij liep dus op hem in. Het feit of de motorist afgeremd heeft of niet doet niet ter zake. De eis luidde 2 weken hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Rechter v. d. Brand zag in de ver dachte geen onbekwame chauffeur, al heeft het ongeval wel zeer ernstige ge volgen gehad. Er is ook een zekere toevalsfactor in het geding geweest. Vonnis 3 weken hechtenis. J., chauffeur te Heelsum, verzuimde onlangs met zijn vrachtauto op de Vos- seweg te Bennekom voorrang te ver lenen aan een van rechts komende per sonenauto, hetgeen een botsing ten ge volge had. Ik zag de auto met een dame ach ter het stuur pas op het laatste ogen blik, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Door vlug gas te geven heb ik een ernstiger aan rijding voorkomen. Het uitzicht was niet erg best. Rechter v. d. Brand ontkende dat laatste. Volgens hem had J. niet tijdig genoeg naar rechts gekeken. U rijdt en u kijkt niet, oordeelde ook de officier, die 40,of 8 dagen eiste. Rechter v. d. Brand verhoogde tot 60,of 12 dagen. N., chauffeur te Ede, had flinke pech gehad toen hij met een personenauto (zie verder 2e blad) die in 1945 de Verenigde Naties op richtten, waren nog voornamelijk de landen van West-Europa, het Britse Gemenebest en de beide Amerika's. Vandaag echter, op 24 oktober, als het zeventienjarig bestaan van de Ver enigde Naties wordt herdacht, zal reeds meer dan de helft van de vlaggen van de 108 thans aangesloten landen toebe horen aan de jonge gedekoloniseerde volkeren van Azië en Afrika. Velen in het westen zijn geneigd, de politieke situatie in deze jonge landen niet erg hoog aan te slaan. Men spreekt wat smalend over de zogenaamde de mocratie in deze landen, waarbij men dan een vergelijking trekt met de de mocratische systemen van West-Europa en Noord-Amerika. Die vergelijking is evenwel onbillijk. De ons vertrouwde democratische regeringsvormen zijn het resultaat van een ontwikkelingsgang van vele eeuwen en die ontwikkeling is ook vandaag nog steeds niet afgesloten. De parlementen van vele westerse landen hebben hun huidige machtige en onafhankelijke positie ook pas be reikt na veel strijd, veel tegenslagen en soms zelfs openlijk geweld. Zou men dan iets anders mogen verwachten van de jonge volkeren, die zich bovendien geplaatst zien voor onvoorstelbare ont wikkelingsproblemen op sociaal, eco nomisch en onderwijsgebied? (Zie verder pag. 2) -B Een Londense dubbeldeksbus heeft het complete dak verloren toen de chauffeur onder een viaduct door reed dat niet hoog genoeg bleek te zijn. Een Bulgaarse dorpsarts heeft in een smerige kelder een vrouw gevonden die daar vijftien jaar terug door haar ouders was opgesloten. ■B- De Duitse spoorwegtarieven zullen worden verhoogd, waardoor de jaar opbrengst ongeveer 260 miljoen gul- d groter zal worden. B- Volgens het blad „Sowjet-Rusland" zijn er thans in de wereld 41.600.000 communisten, verdeeld over 88 lan den. ■B In Laag-Keppel leeft een kip met drie goed ontwikkelde poten waar van het er slechts twee gebruikt. •B Doordat hij bij het ploegen een wes pennest verstoorde, is een Franse boer door de woedende wespen doodgestoken. ■B De Franse regering heeft voor ge heel Frankrijk een maximumsnel heid van 60 km per uur in de be bouwde kommen verordend. ■B- In Engeland wordt gewerkt aan een nieuw type schrijfmachine, dat slechts tien toetsen, naast elkaar zo als bij een piano, vertoont. VEENENDAAL Woensdag: Lezing VU Veenendaal in Tref punt, 8 uur. Contactavond Pers. ver. Vee nendaal in Brandweerkazerne. Donderdag: Eerste steenlegging Chr. Techn. School door Minister van Aar- sen, 3.30 uur. AMERONGEN Woensdag: Verg. van ARJOS in lokaal achter Ger. Kerk, 8 uur. Donderdag: Verg. „School met de Bijbel" in Keerheem, 8 uur. EDERVEEN Donderdag: Spreekbeurt Ned. Herv. Jeugd ver. in Kerk, 7.30 uur. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1