Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Maatregelen tegen mogelijke verspreiding van hondsdolheid Minister van Aartsen onthulde gevelsteen voor „Talmaschoor D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Honden mogen niet meer loslopen WAAKZAAM Wist u Nederlandse primeur op gebied van chr. Textielopleiding WAAR IS DE VALLEI-RIKS? getzeuuiaie i?EHEM BOTSING TUSSEN INDIA EN CHINA Agenda ELST RENSWOUDE AMERONGEN 36e JAARGANG VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Nr. 85 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel OPROEP Jongetje liep tegen auto WAARDE F 30,— 6 QW 029655 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Inzet ONHERBERGZAME GEBIEDEN OPENBARE PvdA-VERGADERING OVER RAADSZETELS Filmavond over en voor bejaarden Bevolkingsonderzoek DRIE AANRIJDINGEN Twee inbraken in Amerongen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent In verband met het optreden van hondsdolheid is in het gehele land sedert gisteren het houden van keuringen, tentoonstellingen, verkopingen en markten van honden en katten niet langer toe gestaan. Bovendien - en dat geldt dus ook voor onze omgeving - heeft de commissaris der Konin gin in de provincie Utrecht bevolen, honden zo danig op te sluiten of aan een lijn te houden, dat zij beslist niet in de onmiddellijke nabijheid van andere honden kunnen komen. Honden, die in strijd met dit bevel, loslopende worden aangetrof fen, kunnen worden gedood. Van hogerhand ver wacht men dat binnenkort ook de verplichting zal volgen dat de honden gemuilkorfd dienen te wor den. Wat de katten betreft wordt iedereen drin gend verzocht deze dieren ook binnen te houden, omdat ook zij het virus van de hondsdolheid kun nen verspreiden. Tot nog toe hebben zich in onze omgeving geen gevallen van hondsdolheid voor gedaan. Uit de meldingen van hondebeten die bij de politie binnenkomen, blijkt wel dat de bevolking waakzaam is. De Veenendaalse politie kreeg van mevr. E. de tip dat er in de Schrijvers- wijk een bruine hond rondliep die bij zonder agressief bleek te zijn. De po litie stelde direkt een onderzoek in, doch heeft de hond niet aangetroffen. Later werd gemeld dat twee kinderen door een hond gebeten waren, waarna door de huisarts een onderzoek werd ingesteld. Bij alle politiebureaus in de pro vincie Utrecht zijn een aantal hok ken gemaakt waar honden met ver dachte verschijnselen in quaran taine kunnen worden gesteld. Op ieder politiebureau is bovendien een muilkorf aanwezig, terwijl men thans bezig is met de vervaardiging van vang-attributen. De omgeving Bij de politie in RHENEN kwamen enkele mensen vertellen dat zij een loslopende hond vreemd hadden zien doen. Achteraf bleek er gelukkig niets aan de hand te zijn. Op „De Hazenberg" in AMERONGEN waar zo'n zestig honden verblijven heeft men eveneens voorzorgsmaatre gelen getroffen. Zo zullen gebrachte zwerfdieren niet zonder meer opgenomen worden doch eerst geruime tijd geobserveerd wor den. Geen angstpsychose Het secretariaat van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, district Gel derland waarschuwt in een schrijven tegen het gevaar van een soort angst psychose. „Men zou de neiging kunnen krijgen Op zondag 14 oktober 1962, om- omstreeks 11.30 uur, vond op de Kerkcwyijk hoek Stationssingel te Veenendaal een aanrijding plaats tussen een vierwielige personen auto en de bestuurder van een tweewielig rijwiel. De Inspecteur-korpschef van ge meentepolitie te Veenendaal ver zoekt degenen die hierover inlich tingen kunnen verschaffen, zich te melden aan het politiebureau te Veenendaal. (Telefoon 08385-3636). dat de NCRV gisteravond aandacht heeft besteed aan het bezoek van mi nister Van Aartsen aan Veenendaal dat dit gebeurde in de radio-rubriek „Rradiokrant Vandaag"? dat burgemeester Hazenberg 's mid dags bij die gelegenheid uit de doe ken heeft gedaan waar de bijnaam „blauwkousen" voor de Veenendalers vandaan komt? dat de burgervader dit toeschreef aan het feit dat de wol in vroeger dagen allemaal blauw geverfd werd? dat de Veenendalers aan deze bijnaam niet de minste pijn hoeven te heb ben, „omdat het getuigt van kleur vastheid"? Zijne Excellentie Mr. J. van Aartsen, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. zich van zijn dieren te ontdoen door afmaking, dan wel door het zonder meer aan hun lot overlaten. (In Am sterdam zijn al tientallen verdronken honden gevonden. Red.) „Zulke maatregelen zijn mensont erend te noemen en het dier aan zijn lot overlaten is strafbaar ge steld bij de Dierenwet. In feite bestaat er ook geen enkele reden voor. Vast staat dat de ziekte door het speeksel wordt overgebracht en de beet van een besmet dier dode lijke gevolgen kan hebben. Voorzorg „Uit voorzorg kan men: le een hond laten inenten, 2e. de hond enkel aan de riem uitlaten en het naderen van een hond zonder meer beletten, omdat een en ander een zekere bescherming biedt aan de hond tegen beten van be smette soortgenoten. Twijfelt men aan de gezondheids toestand van het dier (verschijnselen zijn o.m. bijzondere agressiviteit, wa tervrees en verlamming) dan moet on middellijk de dierenarts geconsulteerd worden." Aldus enkele aanhalingen uit het schrijven van de Dierenbescher ming. Het 10-jarig zoontje van de fam. v. d. H. is woensdagmiddag op de KI. Kater straat tegen een passerende auto ge lopen. De jongen liep inwendige kneu zingen op en is naar het Julianazieken- huis overgebracht. Op het Bruïneplein waren een stel knapen aan het voetballen. Toen op een gegeven moment de bal de weg overrolde rende v. d. H. er zonder uit te kijken achteraan. Een auto, bestuurd door de heer B., kon hem, ondanks krachtig remmen (de auto had een remspoor van 14 meter) niet meer ont wijken. Aangifte van mishandeling Mevr. O. uit Veenendaal-Zuid deed aangifte van mishandeling omdat de heer A. haar twee zoontjes zou hebben geslagen. De heer A. echter beriep zich op het feit,dat zijn dochtertje door de twee zoontjes van mevr. O. achterna gezeten was. De politie trad bemidde lend op. Zyne excellentie Mr. J. v. Aartsen, Minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, heeft gistermiddag in tegen woordigheid van lalryke genodigden het eerste element ge plaatst voor de thans in aanbouw zynde Christelijke Tech nische School „Talmaschool" aan de Industrielaan. Het was een fraaie en grote gevelsteen met opschrift die de Minister via een ketting op de juiste plaats bracht, na vooraf een laag specie te hebben uitgesmeerd. Na deze plech tigheid in de openlucht, begaven de genodigden zich naar hotel De Korenbeurs waar toespraken werden gehouden door Minister van Aartsen, burgemeester Mr. Dr. J. Hazen berg en de Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, de heer L. v. Waegeningcn. Het sluitstuk van deze stijlvolle bijeen komst bestond uit een receptie door het besuur van de school. In de theoriezaal van de brandweerka zerne werden de genodigden verwelkomd door de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. G. Hey. Onder hen bevond zich het voltallige gemeentebestuur, gemeen teraadsleden, het hoofd van de plaatse lijke politie, leden van de Fabrikanten vereniging, oud-burgemeester A. Bakker aannemers en architecten. Tegen vier uur begaf men zich te voet naar de in aanbouw zijnde school, waar Zijne Excellentie werd verzocht de ge velsteen te onthullen. Nadat de Minister een laagje specie had aangebracht, trok hy een paar rubberhandschoenen aan en liet toen door middel van een ketting, het ste nen gevaarte langzaam zakken. Ter plaatse verklaarde de Minister dat het hem een groot voorrecht was geweest deze gevelsteen te mogen onthullen en dat de school ongetwijfeld een zeer be langrijke plaats zal innemen. De heer A. Boers, hoofd-aannemer van het object, hield vervolgens een korte toespraak tot de Minister en zei van me ning te zijn dat dit het grootste gebouw is, dat ooit in Veenendaal is neergezet. „Uw komst naar Veenendaal beklem toont de belangrijkheid er van". Als her innering aan dit moment bood hij Mr. Van Aartsen de troffel aan, terwijl mevrouw van Aartsen een fraai bloemstuk in ont vangst mocht nemen. WAAROM GEKOMEN? Later op de middag was het gehele gezelschap weer bijeen in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs". Alvorens het woord aan minister Van Aartsen te geven, las de voorzitter Psalm 96 en ging hij voor in een kort gebed. Zijne Excellentie - een bijzonder kun dig redenaar - begon allereerst te ver klaren waarom hij eigenlijk naar Vee nendaal was gekomen. „U moet goed begrijpen dat ik noch als wethouder van Den Haag, noch als minister ooit een eerste steen heb gelegd of een ge- De Valleiriks is vorige week uitge geven by Van Laar zelfbediening, Rhenen en niet gevonden. De tegenwaarde is hierdoor opgelopen tot DERTIG GULDEN! De nieuw uit te geven riks is genummerd met By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. velsteen heb onthuld. Natuurlijk, ik heb ontelbare palen geslagen en linten doorgeknipt, maar dit is iets geheel nieuws. En nu is mijn standpunt: je moet ook eens iets doen, wat je anders nooit doet, in de goede zin dan wel te verstaan". Dót was dus één reden voor zijn komst naar Veenendaal, maar er waren ook nog „huiselijke argumenten". „De voorzitter van het schoolbestuur, de heer Hey, kende ik al enkele jaren, ter wijl mr. dr. Hazenberg mij ook niet on bekend is", zo lichtte Zijne Excellentie deze argumenten toe. VLOT BEHANDELD Vervolgens ging de minister uitvoerig in op het hoe en waarom van de Rijks goedkeuringen. „Wij zitten nog altijd met de moeilijkheden van woning voor ziening en de regering is genoodzaakt om een groot deel van de bouwnijver heid te reserveren voor woningbouw. Het systeem van de Rijksgoedkeuringen is alleen maar ingesteld om de woning bouw veilig te stellen". Minister Van Aartsen zei dat het de regering wel eens wordt verweten, dat zrj niet meer woningen bouwt. „Het is echter uitgesloten alleen woningen te bouwen. Daar horen scholen, kerken, ziekenhuizen enz. bij en wij moeten dus in ons bouwprogramma zoeken naar een evenwichtige opbouw", aldus Zijne Excellentie. Naar zyn mening was de Rijks goedkeuring voor de techn. school spoedig verleend. Aan het einde van zijn toespraak sprak minister Van Aartsen de wens uit dat er met vreugde in de nieuwe school gewerkt zou mogen worden, terwijl hij de totstandkoming van dit bouwwerk niet alleen belangrijk vond voor deze gehele omgeving, doch tevens van na tionaal belang. GOED EN VLUG Burgemeester Hazenberg gaf in zijn rede een kort overzicht van het ont staan en verdere groei van Veenendaal, waarna hij een opsomming gaf van alle medewerkers aan de school-bouw. Met een variant op het vers: Amster dam die grote stad, die is gebouwd op palen", wilde de burgemeester de vraag of Veenendaal die 3 miljoen gulden die de school gaat kosten, wel kon dragen, beantwoorden met: „De Talmaschool die is gebouwd op 384 (betonnen) pa len Alle medewerkers verzocht hij goed en vooral zo vlug mogelijk te bouwen. De school noemde hij een sieraad in de gemeente. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de Inspecteur van het Nij verheidsonderwijs, de heer L. v. Wae- geningen, die het bestuur roemde om de energieke aanpak van de zaken en de directeur „omdat hij alles voor zijn jongens over heeft." „Dat moet hier met die school in Veenendaal altijd goed gaan!", zo was zijn mening. Met een receptie door het bestuur werd de plechtigheid besloten. Hier heeft minister Van Aartsen (rechts) zojuist de gevelsteen aan de chr. techn. „Talmaschool" aan de Industrielaan ge plaatst. Het opschrift is duidelijk te zien 0UN6UANS prisma PONTIAC QMROA voor betere uurwerken H00FDSTP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaal weg 2 - Tel. 2918 Zo zal de „Talmaschool" er uit zien als de bouw voltooid is. Kosten (inclusief inventaris) 4.500.000,gulden. NNP Wat al in de lente van dit jaar werd verwacht is nu in de herfst gebeurd Chinese en Indiase elite-eenheden zyn in de onherbergzame grensstreken tussen Azië's grootste landen slaags geraakt. De meldingen over de gevechten zyn van bei de zijden verward en met elkaar in tegenspraak. Maar noch pemier Nehroe, noch de Chinese regering verhelen, dat de botsing bijzonder hevig en er zware verliezen zijn te be treuren. De Chinezen zijn in grote golven op twee plaatsen India binnengedrongen Ruim tien jaar geleden vielen zy op dezelfde massale manier Korea binnen, waar zy de strijdkrachten van de Ver. Naties onder de voet liepen. Op het moment, dat de gevechten in volle hevigheid uitbarstten, waren naar schatting ongeveer twintigduizijd Chinese soldaten in India binnengedrongen. Een dergelijke vloedgolf is wel te stuiten, maar daarvoor zijn moderne, automatische wapens nodig. India heeft er echter al- leeen beschikking over verouderde En gelse geweren. Zware wapens en verster kingen kunnen moeilijk worden aange voerd door de onherbergzaamheid van het terrein, waar, als extra moeilijkheid, on langs al de erste sneeuw is gevallen. Zonder hulp van buiten zal, zo verwach ten Westerse militaire deskundigen, In dia er niet in kunnen slagen de rode in dringers terug te slaan. En daarmee is direct het gevaar van een conflict gete kend. India zal de zaak niet alleen kun nen oplossen. Hulp van buiten af is echter bijzonder moeilijk, doordat pemier Ne- roe altijd een hardnekkige neutraliteits politiek heeft gevoerd. Hij flirtte dan weer met het Westen, dan weer met het Oos- en. Nu de bom is gebarsten geeft dat aan leiding tot allerlei politieke verwikkelin gen. DRESSEEROEFENINGEN STOPGEZET In verband met de thans heersende hondsdolheid heeft het bestuur van de Politiehond-Dresseervereniging V.D.C. te Veenendaal besloten, de wekelijkse dresseeroefeningen stop te zetten. De Partij van de Arbeid afd. Veenen daal belegt op korte termijn een open bare vergadering naar aanleiding van het feit dat in de gemeenteraad twee zetels worden bezet door raadsleden die onlangs voor de PvdA hebben be dankt. Voor zover bekend zal op deze vergadering het woord gevoerd worden door de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Suurhoff. Woensdag 31 oktober en zaterdag 3 november worden weer belangrijke da gen voor de Elsterse bejaarden. Zij spelen dan n.l. de hoofdrol in de nu wel haast traditionele film die altijd opgenomen wordt op hun jaarlijkse uit stapje. Óp genoemde data, worden de kleu renfilms van dit jaar en van vorig jaar vertoond. Deze beide filmavonden, waarvan de opbrengsten bestemd zijn voor de reis van volgend jaar en die muzikaal omlijst worden door muziek van de Kohendalo's, worden gehouden in zaal van Leth. Op 1 en 2 november a.s. zal in de ge meente Renswoude wederom het bevol kingsonderzoek op T.B.C. plaatsvinden. Het onderzoek wordt deze keer gehouden in een mobiele inrichting, welke zal wor den geplaatst op het parkeerterrein te genover „Rehoboth". Elke inwoner van 15 jaar en ouder is opgeworpen om zich aan dit onderzoek te onderwerpen. Het onderzoek beperkt zich niet alleen tot T.B.C. doch betreft ook andere afwijkingen zoals hartziekten, longtumoren en longkanker. Het is daar om van zeer groot belang dat een ieder aan de oproeping tot het onderzoek ge hoor geeft. De uren van het onderzoek zijn: donderdag 1 november: van 13.30 - 17 uur en van 18.30 - 20.30 uur. Vrijdag, 2 november: van 13.30-17 uur. Washington ziet de Chinese aanval als een „gewetenloze uitdaging". Londen keurt de Chinese agressie af. Moskou zwijgt als een bus over de affaire. De Indiase regering heeft informeel bij Ame rika en Engeland geïnformerd naar de mogelijkheid van snelle aflevering van automatische wapens en munitie. Enge land is nauw verbonden met India door het Gemenebest. Deze band voorziet ech ter niet in de levering van wapens, maar is voornamelijk economisch bedoeld. Toch kan Londen niet onverschillig blij ven als een lid van het Gemenebest wordt aangevallen. Dat zou een groot verlies aan prestige betekenen. Geen wonder, dat bij al deze verwikke lingen de diplomatieke activiteiten in de Westerse hoofdsteden en in Moskou bij zonder druk zijn. In het Kremlin gevoelt men zich helemaal niet op zijn gemak. De verhouding met Peking is helemaal niet zo prettig. De jongste leveranties van Mig-21 straaljagers aan India, waren een klap in ht gezicht van het communisti sche „broeder"-land. Het Kremlin en Mao's communistische doctrinisten kunnen het niet eens worden over de uitwerking met name niet over die van de „vreed- van een aantal communistische stellingen, zame coëxistentie". China is helemaal be zorgd over een strijd, waar dan ook ter (zie verder pag. 4) Op 17 oktober vond een aanrijding plaats tussen een paard en wagen en een luxe personenauto te Overberg. Hier verleende de bestuurder van het paard en wagen geen voorrang aan de personenauto. Persoonlijke ongevallen deden zich hiérbij niet voor. De tweede aanrijding deed zich voor op de Rijksstraatweg gelegen tussen Amerongen en Eist, 's middags 18 ok tober. Het betrof hier een wielrijder die zich midden op de rijweg bevond toen een scooter naderde. De wielrijder probeerde nog de kant van de weg te bereiken, terwijl ook de bestuurder van de scooter de wielrijder trachte te ontwijken. Dit mocht echter beiden niet gelukken, zodat een botsing on vermijdelijk was. Het bleef echter ge lukkig ook hier bij materiële schade. De derde aanrijding vond plaats nabij de bushalte bij de Galak aan de Kon. Wilhelminaweg. Deze ontstond doordat een personenauto een motorrijder sneed bij het inhalen. Hierbij liep de motor rijder een lichte kniewond op. KOLLEKTE RESTAURATIEFONDS In de zondagmorgen-dienst van de Herv. Gemeente te Amerongen zal een kollekte worden gehouden voor het Restauratie fonds. De laatste dagen hebben zich in Ame rongen twee gevallen van inbraak voor gedaan. De eerste was bij een drogist aan de Overstraat die tot de onaangename ontdekking kwam, dat men door het forceren van een raam aan de achter zijde van het pand, binnen gekomen was. Er werd hier een bedrag aan geld vermist. Maandagavond betrof het een geval van insluiping. Een inwoner van Wage- ningen, die waarschijnlijk beneveld was door een stevige borrel, is via een deur het huis van een melkhandelaar binnen geslopen. Hij werd op heterdaad be trapt door de vrouw des huizes toen hij bezig was met het ledigen van de winkellade. Na een grondig verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. BUITEN ADEM Bestaat er verband tussen trouwen en trompetblazen? Deze vraag dringt zich op naar aanleiding van een nieuw reglement bij de Braziliaanse troepen, waar bij aan gehuwde soldaten ver boden wordt de trompet te blazen. De getrouwde mannen hebben niet genoeg adem om die welluidende klanken aan het instrument te ontlokken die nodig zijn voor een goede uitvoering van de militaire muziek, zeggen de betrokken autoriteiten. DIKKER De vooruitgang staat niet stil: bij het begin van het schooljaar in Frank rijk is nagemeten dat de taille van de leerlingen sinds 1910 met tien centimeter is toege nomen. MITRAILLEUSE Een Lon- dense rechter heeft toegestemd in de echtscheiding die was aangevraagd door de heer William Schenk (49), die na 23 huwelijksjaren zijn klacht besloot met de verzuchting: „Ik kan niet meer. In al die jaren heb ik nooit gelegen heid gekregen om een woord ertussen te krijgen. Nooit was er een ogenblik dat ik tot rust kon komen, zelfs 's nachts maakte ze me wakker om me haar geschiedenissen te ver tellen." De vrouw verdedigde zich door een klacht wegens wreedheid tegen haar man in te dienen, want zei zij, hij heeft die 23 jaar aan één stuk door gezwe gen. Waarop de rechter het hoofd boog en murmelde: „Ik vraag me af wat de ongeluk kige anders had kunnen doen, daar hij te maken had met een mitrailleuse. DRANK De politie in het Franse plaatsje Meaux hield alle lieden die veel van wijn hielden in de gaten omdat er regelmatig flessen met wijn uit diverse wijnkelders werd ge stolen. Groot was hun ver bazing toen zij ontdekten dat de dieven geen dronkaards waren maar twee jongens van 13 jaar. Eén mysterie in deze geschiedenis bleef tot nu toe onopgelost: men heeft nergens de buit kunnen terugvinden. TOCHT Van de meer dan 2500 in Rome vergaderende concilievaders van de Katho lieke kerk komen er 38 pro cent uit het „oude" Europa. Onder de 62 procent uit an dere werelddelen zijn er 160 niet-blanken. In 1869, eveneens in de herfst, deed de aartsbisschop van Pa rijs bijna een maand over de reis naar de Heilige Stad. Hij reed daarbij op een ezel over de Alpen. Dezelfde afstand werd nu door zijn opvolger per Caravelle in 1 uur en twintig minuten afgelegd. VEENENDAAL Zaterdag: Cefa-film in Eltheto 8 u. dinsdag: USO-concert in Ver. ge bouw 8 uur. Ontspanningsmiddag voor bej. dames in OCB-gebouw 2.30 uur EDERVEEN Zaterdag: Teenagershow in Markt- gebouw 7.30 uur. RENSWOUDE Zaterdag: Uitv. „Ons Genoegen" in Rehoboth 7 uur (zaal open 6.30 uur.) AMERONGEN Zaterdag: Uitv. Crescendo in Club huis 7.30 uur. Maandag: Filmavond Chr. Bedrijfs- bond hotel Darthuizen 8 uur.

De Vallei | 1962 | | pagina 1