In de schaduw van Kastelen KS,"?Dompo HEERLIJKHEID EN RICHTERAMBT Deze grootbeeld T.V. JAC. VAN GINKEL D. Reinbergen kampioen 5e klas Libre klein Last van zenuwen? VEENENDAAL AMERONGEN Rhenen's Dierenbescherming had drukke oktobermaand SCHERPENZEEL De Heer ARAM der slangen P. v. d. Bovenkamp BILJARTTOERNOOI IN „DE MORGENSTER" HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA 'n MOOI GEZICHT TWEEDE BLAD „DE VALLEI"* VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Nr. 85 ee m doet U l-a-n-g-e-i Kousen, sokken, ankiets, sokjes en nylons die het MIRLON merk dragen, zijn fantastisch sterk en bijzonder mooi. Volmaakte pasvorm, heerlijk in het dragen, verfijnde modetinten. Patrimoniumlaan 39 - Telefoon 2196 - Veenendaal. thans te huur voor 10,per week, compleet met antenne voor Langenberg en Lopik. Na twee jaar de huur betaald te hebben kunt u het toestel in eigendom overnemen voor prijzen van be neden de 50,Alle onkosten van onderhoud zijn voor onze rekening gedurende de huurtijd. ELECTRO, RADIO EN T.V. INSTALLATIEBUREAU In de gehouden persoonlijke districtskampioenschappen van de KNBB afd. Veenendaal - j.l. zaterdag en zondag in café „De Mor genster" te Eist gespeeld - heeft de heer D. Reinbergen kans ge zien kampioen te worden van de 5e klas Libre klein. De kampioen is lid van de biljartvereniging „Gijs" uit Ede. De meeste tegenstand ondervond de heer Reinbergen van de heren v. d. Hoeff en Ruys. In de eerste ronde moest Reinbergen direkt al een ne derlaag incasseren tegen v. d. Hoeff. Bij deze ene nederlaag is het echter gebleven. De heer v. d. Hoeff speelde wat onfortuinlijk door met het hoogste moyenne steeds zijn wedstrijd te ver liezen. Ruys was in de derde ronde nog steeds de beste kanshebber met drie gespeelde wedstrijden en 6 punten. Echter tegen v. d. Hoeff en Reinbergen was hij niet opgewassen. Nerveus Het spel van Roes liet zich aanzien als de beste kanshebber, alleen zijn ze nuwen kon hij jammer genoeg niet de baas blijven. Vooral zaterdag speelde hij nerveus, terwijl hij zondag beide partijen won die hem alsnog een derde plaats opleverden. Jansen en v.d. Berg waren de hekke- sluiters met elk één gewonnen partij. Jansen won van v. d. Berg en v. d. Berg van v. d. Hoeff. Prima organisatie De organisatie van het tournooi was in goede handen van de biljartver. „De Morgenster" onder wedstrijdleiding van de heer D. Nellestijn Jr. Na afloop van de kampioenschappen konden alle deelnemers, die een leuke attraktie kregen aangeboden van de „Morgenster", terug zien op een zeer geslaagd tournooi. De heer Reinbergen kreeg de me daille uitgereikt van de secretaris van de afd. Veenendaal. De heer Slok, voorzitter van de b.v. „Morgenster" besloot het tournooi met de uitreiking van de beschikbare prij zen. Uit waardering voor de goede zor gen van de echtgenote van de kaste lein mevr. Nellestein en de echtgenote van de wedstrijdleider mevr. Nelle stein Jr., kregen beide dames een fraai bloemstuk. Het distrikt zal op 10 en 11 novem ber a.s. verdedigd worden door de heer Reinbergen tijdens wedstrijden van het gewest Het Oosten in Nijmegen. Uitslagen 1 D. Reinbergen (b.v. Gijs - Ede) 2 F. K. v. d. Hoeff (b.v. Gijs - Ede) 3 Th. Roes (b.v. Excelsior - Leersum) 4 Chr. Ruys (b.v. Poedels - Rhenen) 5 F. G. Jansen (b.v. Zeldenrust - Eist) 6 H. v. d. Berg (b.v. Zeldenrust - Eist) gesp. brt. car b. moy. serie pnt. 5 165 241 1.46 10 8 5 171 247 1.44 12 6 5 187 238 1.27 10 6 5 176 217 1.23 12 6 5 187 203 1.08 7 2 5 187 138 0.77 10 2 Vervolg van vrijdag 19 okt. Toen wij in 1955 de Internationale Beeldententoonstel ling in het park Sonsbeek bezochten en uren lang dwaalden langs de beelden en geometrische constructies, om tenslotte wat uit te rusten onder het lover van de oude beuken, viel ons oog, na zoveel kunstenaarsnamen gelezen te hebben, op een plankje aan een forse stam bevestigd. Nieuwsgierig geworden kwamen wij naderbij en lazen: Fait par la main de Dien, gemaakt door de hand van God. Het bleek een opschrift van Ossip Zadkine, dat ons des te meer trof na die wandeling langs de werken waarin de kunstenaars hun innerlijke belevenissen gestalte hadden gegeven. Wilde de grote beeldhouwer zeggen dat de scheppingen Gods toch de leermeesterssen van de kunst zijn, natuurlijk niet ter nabootsing een kunstwerk geeft immers nooit een af beelding van de natuur maar om de kunstenaar de vor men, lijnen, kleuren, volumen en ritmen, die wij in de na tuur opmerken, ter lering, inspiratie en ombeelding voor te bonden? Of bedoelde hij, dat vergeleken bij de werken voortkomend uit Gods hand die der kunstenaars verbleken, dat zij slechts stamelingen uiten naast het lied der wondere schepping? Wij weten het' nu nog niet, maar Zadkine's woorden schoten ons weer te binnen toen wij dwaalden door de beuken- en eikenlanen achter huize Scherpenzeel. Uit het gezellige dorp komend, staat men plotseling in de stilte der prachtige alleeën, waar nu de herfst het lover tot goud donkerbrons verkleurt. In een halve cirkel buigen de dreven wijd om het huis heen om in de bochten als de spandra den van een web in de verte te leiden. Tussen de statige stammen openen zich telkens vensters op het verschiet, waar het dunne gouden herfstlicht zweeft te gen een achtergrond van verre wegen, die naar Lambalgen, Oudenhorst of Bruin- horst voeren of naar de meanders van de Luntersec beek. Wij zijn hier in het oude richterambt Scherpenzeel. De Gelderse hertog Reinoud IV verpandde in 1417 het richterambt voor 200 Gelderse guldens en 15 meeuwen (kleine munten) aan Otto van Scherpen zeel, in wiens naam sedert 1439 Gijsbert van'Glashorst optrad. Scherpenzeel is een heel oude plaats. Het eerst wordt het goed Scherpenzeel ge- nomd in een leenbrief uit 1229, waarin een zekere Jan ermede belend werd. In een andere leenbrief van 22 november 1342 wordt de kerk al genoemd. Hierin ver leent Johan van Culenborch, heer van Woudenberch aan Tijmen van Scherpen zeel „dat guet tot Groet Scer- penseell mit allen synen toe- behoeren, bosch ende hey, wa ter ende weyende die eyn (ene) syde van der straten myt- ten kamppen, die daeran gele gen siin, daer die kerck op stee t". Graaf Ansfried Om de eigenlijke kerkgeschiedenis van Scherpenzeel te leren kennen, moeten wij onze blik richten opLeusden. Wie bij de Dodenweg aldaar de Lunterse beek zoekt, ziet voorbij de bocht op een heu veltje het huis De Heiligenberg liggen, de witte muren van de voorname hui- zinge statig boven de glooiende groene gazons uitrijzen. Achter dit landhuis ver heft zich aan de beekoever een tweede heuvel, de Hohorst, hoger dan de eerste en met prachtige beuken begroeid. Hier in de nieuwe notenkleuren: Fa. L. HEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 stond oorspronkelijk een klooster, de Be nedictijnerabdij van Sint Paulus, in 998 door bisschop Anfried gesticht, west waarts van het uitgestrekte moeras waar nu Hamersveld ligt. Graaf Ansfried van Hoey. een hart stochtelijke vechtersbaas, verwant aan de keizerlijke familie uit het Saksische huis, was een trouw vazal van de Duitse keizers Otto II en Otto III. Na de dood van zijn echtgenote had er een ommekeer plaats in het innerlijke van deze ridder-zonder- vrees-of-blaam. Zijn graafschap Hoey schenkt hij aan de bisschop van Luik. Bij Amersfoort sticht hij de Heiligenberg, een eiland te midden der moerassen en slechts per schip te bereiken. Hij wenst er zelf in te treden. Maar de machtige Otto III heeft andere plannen. De Utrechtse bisschopsstoel staat open. Zijn keus valt op Anfried, die zijn zwaard op het altaar van de Dom te Aken legt en gewijd wordt. Onder de bisschoppen dier tijden, meer keizerlijke ambtenaren dan zieleherders, munt Ansfried uit door zijn voorbeeldig persoonlijk leven en zijn zorg voor de kudde. De marxistische historicus wijlen Jan Romein getuigde van hem: „Als'een soort lichtende achtergrond tegen al dit boos bedrijf - hij bedoelt moord door vergif tiging, twist, verdachtmaking, achter docht, heiligschennis, loochening van het bestaan van de ziel etc. staat de figuur van graaf Ansfried." Ansfrieds verlangen naar het monniken leven was op de Utrechtse stoel niet ver dwenen. Integendeel. Op den duur werd Mijnhardf's Zenuw-tabletten helpen U er overheen het hem te machtig en in 1006 trok hij zich, geheel blind, in zijn eigen Stichting de Hohorst of de Heiligenberg, waar hij de armen onthaalde en de zieken ver pleegde. De monnik Alpertus. een tijd genoot heeft zijn leven verhaald als een lieflijke idylle. „Zijn liefde, verhaalt hij, ontwikkelde zich al meer en meer tot een onbegrensde tederheid voor alle schepse len van de Heer die hij diende. Zelfs de vogelkens was hij weldadig. Als zij hem in de lente verkwikt hadden met hun zoe te zang en de winter met zijn kommer volle dagen gekomen was, liet hij uit medelijden met hun armoede volle koren schoven in de bomen van zijn heuvel plaatsen." De reformatorische geschiedschrijver J. de Rek noemt hem: een Franciskaanse figuur, deze „dwaas in Christus", een der „schaarse milde verschijningen in die ijze ren tijd". Uit het door Ansfried gestichte klooster De Heiligenberg werd de verzorging van het kerkelijk leven in Eemland en de Gelderse Vallei begonnen. De abten be vorderden de stichting van kapellen en kerken. Leusden, Scherpenzeel, Rhenen, Hoevelaken, Eembrugge, Baarn. Eemnes en Soest werden zodoende dochterkerken van de abdij. Boerehoeven Evenals te Renswoude lagen rondom 't kasteel vele erven, die vaak tiendplich- tig waren en waarvan sommige verdwe nen zijn. Hugenbussche, het huidige Hui genbosch, Colmeschoten, thans Kolfscho ten, Borchsteden (Burgstede), Heyntgens- camp (Hentjeskamp), Oirl (rel), Berck- horst, thans een natuurmonument in ei gendom aan jonkvrouwe E. A. J. van Cit- ters, Sellaert (Zeider), Ebbenhorst Renes, Veenschoten, Roewinckel (Ruwwinkel) en Wittenberch, bestaan nog uiteraard ver nieuwd en gewijzigd. Maar goederen als Baderwilligen, Sinte Barbaren d.i. Barbara-camp, Twellaer en de erven Ten Voorde en Ten Clooster, gelegen in Het Woud, de laatste twee ge legen in het kerspel Amerongen en reeds genoemd in 1377, zijn onvindbaar, wellicht gesloopt. Al deze erven liggen ten noorden van de straatweg in een prachtig landschap van bossen, heideveldjes, vennen akkers en weilanden, een landschap dat altijd weer, in welk jaargetijde ook, het arca disch verlangen in ons wakker roept. Hoe intensief er in vervlogen eeuwen ook ontgonnen werd, percelen bos, stukjes heideveld, stroken moeras, in één woord brokken communia, gemeen schappelijke grond, heeft men weten te sparen. Het is een genoegen in dit heg- genlandschap een tocht te maken langs de oude erven, vaak liggend in de bijna sacrale stilte der bossen. Nu de herfst de loofbossen in roestbruine brand zet, is zo'n tocht bijzonder mooi. De zomer gaat heen, de herfst nadert met zijn zegen. Aan het einde van onze tochten door de heerlijkheid Renswoude van het richterambt Scherpenzeel willen wij luisteren naar een der mooiste herfst- gedichten uit onze literatuur. De gang der seizoenen, het afscheid van de zo mer ziet de dichter, intuïtief de dingen veralgemenend, als een beeld van het lev enmet zijn vergankelijkheid. Het vers is van de Vlaamse dichter Maurice Magnifiek spel van Crescendo' Het Leersumse „Crescendo" - een enthousiast stel jeugdige accordeon musici - en de toneelvereniging N.A.O. uit Veenendaal hebben zaterdagavond gezamenlijk gezorgd voor een uitste kende ontspanningsavond waarvoor he laas matige belangstelling bestond. Wellicht moet dit voor een deel toe geschreven worden aan de onbekend heid van dit gezelchap. Althans in die richting werd ook gedacht door de voorzitter van Crescendo, de heer Put man uit Leersum, die de avond opende. „We zijn hier vanavond voor het eerst", zo zei hij, „en het is jammer dat de zaal niet helemaal vol zit. Wellicht zul len er een volgend maal wel meer zijn." De aanwezigen zullen zonder twijfel geen spijt gehad hebben van hun gang naar Eltheto. Crescendo speelde voor treffelijk en mede door een gevarieerd programma kwam iedereen volop aan zijn trek. Een warm en langdurig ap plaus voor ieder nummer was de be loning voor de ijverige muzikanten. De toneelgroep N.A.O. die het pro gramma na de pauze vulde, bracht een verhaal van de ooievaar op de planken. Men kon merken, door de sterke rol vastheid van de spelers, dat het geen kersvers stuk op het repertoire was. Er werd verdienstelijk gespeeld. SCHAAKNIEUWS Maandag j.l. werd in de Ritmeester kantine de 8e ronde gespeeld voor de onderlinge competitie van de Veenen- daalse Schaakvereniging. De uitslagen waren: A. Blankespoor - E. v. Ravensw. 1-0 C. Wijnberger - D. Anbeek 1-0 J. Diepeveen - H. Heikamp0-1 C. Beyer - Chr. Baars Vs-'/a J. N. Elenbaas - G. R. Kets 0-1 H. J. v. Aller - M. J. D. v. Dam */«-*/• H. G. Kruidhof - G. Achterberg V2-V2 D. J. Kruidhof - W. C. H. v. Dam V2-V1 M. de Kleuver - H. van Doorn 1-0 A. v. dè Bovenkamp - M. v. Dijk 0-1 K. Wijnberger - Chr. ter Hogt 0-1 Uitgespeelde hangpartijen: G. Achterberg - D. J. Kruidhof V2-V2 H. van Doorn - Chr. Baars V2-V2 Zaterdag a.s. speelt het le tiental een uitwedstrijd tegen V.S.G. I uit Ermelo. WATERPOLO: WINTERCOMPETITIE BEGINT VOOR V.Z.C. Het eerste herenzevental van de Vee- nendaalse Zwemclub speelt a.s. zater dagavond de eerste wedstrijd in de win tercompetitie. De V.Z.C.-ploeg komt uit tegen het Barneveldse D.W.K. I in het Amersfoortse sportfondsenbad. Hier speelt V.Z.C. alle „thuiswedstrijden". Ook V.Z.C. II heren is voor de winter competitie ingeschreven. V.Z.C. GAAT WINTERZWEMMEN Vijfenveertig - meest jongere - leden van de Veenendaalse Zwemclub zijn maandagavond naar Utrecht geweest en hebben daar in het nieuwe zwem bad „Den Hommel" gezwommen onder leiding van de heren J. W. Rompes en R. J. Sipkcma. Het vervoer gebeurde met tien auto's, die waren beschikbaar gesteld door leden, oud-leden van de V.Z.C. en ouders. Het is de bedoeling, dat men iedere maand één keer in een overdekt bad, hetzij in Amersfoort, Utrecht of Arn hem op deze manier gaat zwemmen. De technische commissie heeft hiervoor een schema opgesteld en hoopt dit met medewerking van de aangezochte auto bezitters te kunnen uitvoeren. De start van dit „winterzwemmen" verliep in ieder geval buitengewoon en dit heeft de organisatoren goede hoop gegeven voor de toekomst. NIEUWS VOOR DE BEJAARDEN Het comité „Autotocht bejaarden" deelt aan de bejaarden mee dat a.s. zaterdag avond door de accordeonvereniging „Cres cendo" uit Leersum een muziek- en to neeluitvoering wordt gegeven in het club huis aan de Kon. Wilhelminaweg. Door deze vereniging zijn aan het Comité gra tis plaatsbewijzen ter beschikking gesteld voor de Amerongse bejaarden. Deze plaatsbewijzen zullen 's avonds uitgereikt worden aan de zaal. „Crescendo" uit Leersum komt weer optreden Traditiegetrouw komt het Leersumse accordeongezelschap „Crescendo" zater dagavond a.s. in het Clubhuis een uitvoe ring geven. Ook de Veenendaalse toneel groep N.A.O." zal weer van de party zyn. Voor de pauze komt Crescendo voor het voetlicht met een gevarieerd programma (marsen, ouvertures en een cha-cha-cha) waarmee men vorige week groot succes heeft geboekt in Veenendaal. (N.A.O. brengt de lachspieren in beweging met het blijspel „De ooievaar vergist zich", een vermakelijke verhaal met de nodige spanning. De bejaarden mogen deze avond gratis bezoeken. VERGADERING „SCHOOL MET DE BIJBEL" In het kerkgebouwtje Keerheem komt de vereniging „Een school met de Bijbel" morgenavond in een algemene vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.m. de bestuursverkiezing. Aftredend en herkies baar zijn ds. J. de Jager, J. Eimers en C. de Haas. Roelants, een der mannen van 't Fon teintje, een vers vol resignatie: De zwaluw zal weldra haer [zuster-zwaluw wekken Mijn hart, maak u tot ingetogen heid gereed en zorg, zodra de vogels naar [het Zuiden trekken, dat gij 't zeldzaam geluk der [zomerzon vergeet. Ge erinnert u te licht dat ge [om uw heil te luchten elk blad beminnen moest als [iedren eikeboom, die in de witte vlam der [heetgebrande luchten gelijk een koepel stond in [trillend-zilvren doorn. Uw liefde en uw geloof zijn int [dien tijd gebleven, en schijne nu de Herfst door ['t donkerbronzend groen, vermijd van in dat klaar verleden [te gaan leven aanvaard met leed noch spijt [het keeren van 't seizoen. (Strofen op lente en herfst) D. Philips Kollekte van ruim 500, De afdeling Rhenen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren heeft blijkens een door het afdelingsbestuur uitgebracht verslag een zeer drukke en bovendien vruchtbare oktobermaand achter de rug. De acties waren ver spreid over de eerste helft van de maand en bestonden uit een geslaagde hon denshow, een verkooppunt op de donderdagse warenmarkt en een onder de inwoners van Rhenen gehouden openbare geldinzameling, die niet minder dan f 511,71 heeft opgebracht. Tot grote tevredenheid stemde het aantal inschrijvingen voor de honden show. Waren het er in 1961 totaal 39 (rashonden en andere soorten), dit jaar waren het er in totaal 41 exemplaren, t.w. 13 diverse soorten en 28 rashon den. De keuring van de honden, die ge schiedde op onderhoud en verzorging, mocht op een enkele uitzondering na heel goed worden genoemd. Gekeurd werd door de heer De Vries en zijn assistente uit Veenendaal, Dr. van Sijp- veld, dierenarts uit Kesteren en me vrouw Jochems. Door de Rhenenaar G. Haagsman was wederom een medaille beschikbaar gesteld, hetgeen zeer werd geaprecieerd en verder waren er vier prijzen voor elke categorie. De uitslag was als volgt: Categorie „honden algemeen": le prijs V. d. Water, 2e prijs Riet Hove- stad, 3e prijs Wesselo, 4e prijs J. Meijer. Categorie „lushcnd^.i 'r le prijs R. P. Sekeris, 2e prijs Van Santen, 3e prijs D. v. Willigen, 4e prijs Milly de Jong. De medaille ging naar de inzending van mevrouw A. Onink, Rijnstraat 16, voor haar drie zwerfdieren, welke zij de een na de ander uit het Zwerfdie renpark „De Hazenberg" had gehaald en bijzonder goed had verzorgd. Voor de kraam op de warenmarkt was veel belangstelling. Er is tot te vredenheid verkocht van de aantrekke lijke voorwerpen verband houdende met de dierenbescherming. Ook de olie bollen van de heer E. H- Hannisse von den zo'n aftrek, dat deze al spoedig waren uitverkocht. De opbrengst van de collecte stemt tot redelijke tevredenheid, ofschoon de ze niet zo hoog was als voorgaande ja ren, hetgeen wellicht zijn oorzaak vond in het feit dat van enkele omliggende gemeenten een „prikkaartenactie" werd gehouden in dezelfde tijd. Dit is te betreuren voor de afdeling Rhenen, daar hiervan zeker de nadelige gevolgen werden ondervonden. De col lectanten hebben succes van hun huis- aan-huis-actie gehad en zeker dient vermelding van het sparen van de klas van mej. Glastra van de openbare lage re school te Rhenen en de kleuterklas te Eist, die respectievelijk 15,en 18,20 hebben opgebracht. De werelddierendag werd besloten met een busri tnaar de stichting voor Zwerfdieren te Amerongen, hetgeen een opgetogen succes is geworden voor de collectanten en een groep kinderen uit de klas van mej. Glastra, die zelf een liedje, getiteld „Dierendag" hadden ge maakt. Na afloop van de busrit werd nog een bezoek gebracht aan „De Stichtse Oever", waar een tractatie wachtte, waarvan kennelijk werd ge noten. KIJKERS EN LUISTERAARS Op 1 oktober 1962 waren er bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.210.131 televisietoestellen aangegeven tegen 1.192.925 op 1 september jl. (t/m 22 ok tober 1.227.443). Er waren op 1 oktober 1962 2.600.537 geregistreerde radiotoe stellen tegen 2.599.779 op 1 september jl. Het aantal aansluitingen op de Draadomroep bedroeg op 1 oktober 469.093 tegen 470.257 op 1 september jl. Het liedje van de schoolkinderen luid de als volgt Wees toch goed voor de dieren Zijn ze groot of klein Wil hen nooit verdriet aandoen Geen angst of pijn Kleine liefde daden Woorden goed en zacht Hebben ook voor menig dier [geluk gebracht Wil de poes niet plagen Jij bent groot, zij klein Wil ook voor je trouwe hond Een vriendje zijn Laat de vogels vliegen Laat hen vrij en blij Weet je 'n nestje te zitten Kom er dan niet bij Konden dieren spreken Net als ieder kind Zouden ze vast vragen Ben je 'n dierenvrind En wanneer je goed bent Voor een dier in nood Zouden ze je zeggen Onze dank is groot Wie genoeg heeft van benzinelucht Ga eens kijken bij de „Thijmse Hugt" Of liever, de camping iets voorbij Bij de vroegere zandafgraverij De afgraverij daar is niet verdwenen Maar daar is nu een veld verschenen Fraai om te zien, vol geel en groen Met lupinen, die het daar mooi doen 't Is een uitzonderlijk mooi gezicht Als de zon nu en dan z'n stralen richt Op dat groen en geel tapijt Geniet men laat nog in de tijd Was 't voorheen daar alles zand Nu er lupinen zijn gezaaid (geplant) Is die afgraving bijzonder mooi Met haar mooie kleurentooi Wie het gezien heeft, moet u weten Zal het niet zo gauw vergeten 't Zijn wel niet de bollenvelden Maar toch waard, om te vermelden Wie bloeiend koolzaad heeft gezien Daarna de lupine, zegt misschien Wat kleur betreft, is 't haast gelijk Want de lupine (zie boven) bloeit daar [rijk Al is de uiteindelijke bestemming mest De lupine, schreef ik, doet 't daar best Verzuim niet, dat eens te gaan zien Na 'n nachtvorst kan 't niet meer [misschien J. M. 1100 GULDEN VOOR ORGEL De drie-daagse verkoping van handwer ken door de meisjesvereniging Bidt en Werkt en Wees een Zegen in het gebouw Filaletes heeft 1100,opgebracht. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf fing van een orgel in het nieuwe vereni gingsgebouw. OPBRENGST BAZAR Ten bate van de kas werd door de sport vereniging Valleivogels in de gemeente lijke eierhal een tweedaagse bazaar ge houden. De opbrengst was 2500,—. DERDE PRIJS GESLAAGDE PROEFNEMINGEN MET NIEUW VEILIGHEIDSGLAS Speciaal versterkt glas dat ontworpen is om inbrekers en dieven tegen te hou den, is deze week op geslaagde wijze beproefd. In het bijzijn van politie autoriteiten en veiligheidsdirecteuren van banken probeerde een gemaskerde bandiet met een twee pond zware ha mer het glas in te slaan. De hamer stuitte af. Eerst na verscheidene minu ten met alle macht op de ruit in ge slagen te hebben kw^pi er een klein gat in. Het nieuwe veiligheidsglas zal wor den gebruikt voor voertuigen, winkel ruiten e.d. De kosten van het glas zijn bijna drie keer die voor gewoon glas. Aan de Herfsttocht van de wandelsport vereniging „De Ritmeester" te Veenendaal werd ook deelgenomen door de w.s.v. De Holevoeters uit Scherpenzeel, o.l.v. mej. Reedijk en de heer Gijsbertsen. Zij wisten beslag te leggen op een derde prijs. (77) Haastig springt Aram uit het zadel en snelt naar de afgrond. Daar, slechts een meter onder de rand, klemt Crimo zich wanhopig vast aan een struik, die uit een rotsspleet groeit. „Helphelp me!" hijgt de Hertog en doodsbleek strekt hij zijn vrije arm omhoog. „Ge hebt zelf de keus over het lot", zegt Aram ernstig, terwijl hij haastig neer knielt en de hand uitsteekt. „Indien ge deze arm grijpt, betekent dat voor u een smadelijke dood aan de galgindien ge loslaat, een snelle dood in de afgrond Het recht moet zijn loop hebben!" Met ogen, groot van ontzetting, staart Crimo zijn doods vijand aan. Aarzelend gaat zijn hand omhoog, maar dan stamelt hij met hese stem: „Spaar mijn zuster, Aram Zij liet zich slechts meeslepen door mijn eerzuchtDan ontspant de greep van zijn vingers rond de struik en met een akelige kreet stort Crimo van Barletta in de peilloze diepte En met een peinzende, ernstige uitdrukking op zijn gezicht rijdt Aram even later het rotspad af, in dc richting van het kasteel Bari (Wordt vervolgd). v.a. 1,48 FIRMA Patrimoniumlaan 23 Telef. 2637 MIRLON-MIRLAN A artikelen worden thans in licentie van de Zwitserse MIRLON fabrie ken vervaardigd. Uitstekende kwaliteit dus,voor Nederlandse prijzen! UW MIRLON MIRLANA SPECIALIST:

De Vallei | 1962 | | pagina 3