FLORTN Voor onze oudere lezers ELKE VROUW WIL MOOI ZIJN.... De ontwikkeling van de Nederlandse landbouw (II) GENEVER MDZ De stalvoedering 1962-1963 RHENEN AMERONGEN VOOR DE BOER WONEN 2 De verschillende sectoren in 1961 Het slechte weer heeft de Nederlandse landbouw de afgelopen twee jaren wel parten gespeeld. Als gevolg van de langdurige regenperiode in de zomer van 1961 bleven de opbrengsten per hectare van alle graangewassen beneden het gemiddelde van de laatste tien jaren. Toch is er weer een kleine uitbreiding in 1961 van de graanteelt geweest. Door de ongunstige weersomstandig heden in het najaar van 1960 was de uitzaai van wintergranen geringer dan „normaal", maar hier stond een aanzienlijk grotere uitzaai van zomergranen tegenover. Het tarwe-areaal bleef in zijn totaliteit iets beneden dat van 1960, maar de oppervlakte gerst en haver ondergingen een uitbreiding. De toeneming in de ver bouw van gemengd gewas zette zich ook in 1961 voort. Ondanks slecht weer en lagere opbrengsten per hectare kon daardoor toch over het geheel genomen van een kleine vooruitgang sprake zijn, zo blijkt uit de cijfers, welke minister Marijnen (Landbouw) nu in zijn Memorie van Toelichting bij zijn begroting heeft gegeven. ARBEIDSKRACHTEN De suikerbietenteelt en de teelt van aardappelen liepen in 1961 iets terug. Bij de suikerbieten kwam dat ook door een teruglopen van de verbouwde op pervlakte. Dit was vooral het geval in Groningen, Noord- en Zuid-Holland en in mindere mate in Gelderland. Be langrijkste oorzaak voor dit teruglopen van het bouwareaal is het tekort aan arbeidskrachten, met name op de spe cifieke akkerbouwbedrijven, waardoor in vele gevallen op de teelt van min- der-arbeidsintensieve gewassen wordt overgegaan. Bovendien was er weinig animo de suikeropbrengst te verhogen, omdat alles wat boven de gegarandeer de productie uitkwam slechts een zeer matige prijs kon opleveren. De kwaliteit van de tarwe van de oogst 1961 was gemiddeld beter dan die van de vorige oogst. Vooral de tar we uit Zeeland, West-Brabant, Noord en Zuid-Holland, was van een zeer goe de kwaliteit. De tarwe uit de Noorde lijke provincies en de IJsselmeerpolders hadden meer van de regenval geleden. ZUIVEL EN VEE De stijging van de melkproductie heeft zich ook in 1961 voortgezet, zij het niet in dezelfde mate als in de voor gaande jaren. De uitvoer van zuivel producten liep terug, met uitzondering van de export van gecondenseerde melk. Gedeeltelijk was de oorzaak, dat sommige landen, die anders niet ex porteren, hun overtollige zuivelproduc ten, met behulp van omvangrijke ex portsubsidies, in het buitenland ver kochten. Het evenwicht tussen produc tie en afzet in ons land kon hierdoor slechts ten koste van grote financiële offers worden gehandhaafd, zo zegt minister Marijnen. De binnenlandse consumptie van bo ter nam geleidelijk toe. De uitvoer daalde echter, vooral die naar de EEG- landen. Eind 1961 was nog een aan zienlijk boteroverschot aanwezig, dat echter in de eerste maanden van dit jaar door een propaganda voor koel- huisboter kon worden geruimd. Ook de kaasuitvoer daalde, zij het slechts in geringe mate. Begin van dit jaar heeft dan ook het Productschap voor Zuivel maatregelen genomen om de kaasexport te stimuleren. Het verbruik van volle en gestan daardiseerde melk, inclusief karne melk, nam met twee percent af. Het verbruik van room en andere con sumptiemelkproducten steeg echter met zeven en twaalf percent. Vooral gecon denseerde en koffiemelk kwamen meer in trek; het verbruik steeg zelfs met 19 percent. Het binnenlands verbruik van kaas steeg met ongeveer zes per cent. De Nederlandse veestapel nam met vijf percent toe (159.000 stuks). De prij zen voor kwaliteits-slachtvee (runde ren) waren over het gehele jaar be vredigend. De uitvoer van rund- en kalfsvlees werd bemoeilijkt door im- portbeperkende maatregelen v. Frank rijk en Italië. De export van runderen liep dan ook terug, die van kalveren steeg echter nog met honderdduizend stuks. GROENTE EN FRUIT echter 350 miljoen stuks meer geprodu ceerd, zodat het totaalbeeld toch een vooruitgang te zien gaf. De prijzen daalden in het tweede half jaar aan- Frankrijk wijzigde verkeers- voorschriften Sinds het afgelopen weekeinde leeft de Franse weggebruiker met een nieu we wegcode. Tot de nieuwe voorschrif ten behoren: de verplichting om onder alle omstandigheden de rechterkant van de weg te houden (dus ook als er geen tegenliggers in zicht zijn), snelheidsbe perking in alle bebouwde kommen tot 60 km, bromfietsmotoren mogen geen hogere snelheid dan 50 km/u ontwikke len. Bovendien zijn nog enige aanvul lende maatregelen in het vooruitzicht: periodiek medisch onderzoek van be stuurders boven de 65, verplicht con trole van auto's die ouder zijn dan 15 jaar, Franse auto's moeten voorzien zijn van bevestigingshaken voor veilig heidsgordels. Ook voor het grote euvel van het ver keerd parkeren zijn gewijzigde maatre gelen ingevoerd. De beide eerste be- zienlijk. Aan het eind van 't jaar kwam keuringen voor deze overtreding kos- een lichte verbetering, maar in februari *en 10 nieuwe franken (7,34 gld), de van dit jaar vielen de prijzen opnieuw j derde en de vierde in dezelfde gemeen- sterk terug. De uitvoer naar Duitsland te en dezelfde maand 40; te beginnen steeg van 86 tot 88 percent van de totale met de vÜfde betaalt men 360 frank. Nederlandse export. In mei van dit jaar Alles voorzover de overtredingen in werd de export echter ernstig verstoord maand werden bedreven; de maand door prijsmaatregelen van de West- da^.r°P begint^ men^met een schone lei duitse regering. De export van slachtvee nam met acht percent toe, hoewel de totale pro ductie achteruit liep. West-Duitsland nam 89 percent van de uitvoer voor zijn rekening, tegen 83°/o in 1960. Op de Duitse markt werden we echter toch nog verdrongen door de Verenigde Sta ten. De totale exportwaarde van Neder lands slachtvee bedroeg 150 miljoen gulden, tegen 156,9 miljoen in 1960. Kort voordat dit reglement van kracht werd, was een zakenvrouw te Lyon die 28 overtredingen van het par keerverbod op haar naam had staan, veroordeeld tot vijf dagen hechtenis. Zij verklaarde dat ze soepel was behandeld door de overheid: men liet haar elke morgen gaan om haar zaken af te han delen en te eten waar ze wilde, doch om 7 uur 's avonds moest ze zich weer melden voor de cel. Volgens het nieuwe reglement had haar boete 8,740 frank (wordt vervolgd), belopen (6,735 gld). Het is een vaststaand feit, dat de veehouders in de achter ons liggende zomer 1962 niet tevreden waren met de gewonnen voorraden wintervoer. Alleen daar door immers kan volledig worden verklaard, waarom de vraag naar kunstmest, N-meststoffen in het bijzonder, zo groot was. De fabrieken en de handel werk ten op volle toeren en toch bleek plaatselijk niet steeds te kunnen worden vol daan aan de vraag. Iedere boer probeerde dus met een extra gift kunstmest zijn wat krappe ruwvoederpositie te verbeteren. De veel te koude zomer en de daar mee samenhangende trage grasgroei hebben deze hoop voor een groot deel de bodem ingeslagen. Veel land moest in de voorzomer onder de koeien, zodat van maaien voor grashooi of graskuil niet of pas laat sprake kon zijn. Er is toen voornamelijk hooi gemaakt en weinig kuilvoer. Hoewel velen later nog kuilvoer hebben gewonnen, mag wor den aangenomen, dat de ruwvoeder- voorraden gemiddeld krap zijn geble ven. Zij, die ondanks de lange winter 1961-1962 een aardige voorraad hooi (en/ of kuil) hebben overgehouden staan er overigens redelijk of zelfs goed voor. Omtrent de kwaliteit van het ruwvoer 1962 valt nog weinig te zeggen. De eerste uitslagen van de bedrijfslabora- toria laten zien, dat de hooikwaliteit be hoorlijk is. Behalve het feit, dat het in vele gevallen hooi van voorgeweid land betreft, is daaraan debet de steeds toe nemende hooiventilatie. Ook voor de voorjaarskuilen luiden de eerste be richten niet slecht. Omtrent de kwali teit van de later gewonnen kuilen is echter nog weinig te zeggen. Ofschoon oktober zeer fraai weer te zien geeft, is het de vraag of dit de achterstand en de matige stand van de stoppelgewassen (vooral stoppelknollen) kan verbeteren. Zeer waarschijnlijk lijkt dit evenwel niet. Samenvattend kunnen we dan ook vaststellen dat de ruwvoederpositie kwalitatief redelijk tot goed is, maar kwantitatief tegenvalt. Betrekken we nu de economische si tuatie in onze beschouwing, dan blij- gint. Nochtans moet het devies luiden: Weest zuinig met het voer. De overda dige voorraden voer van de afgelopen jaren hebben hier en daar misschien de aandacht wat van dit punt afgeleid. Dat is nu niet verantwoord. Rekenen, meer rekenen dan in voorgaande jaren is nodig: Voederplannen, rantsoenbe rekeningen, prijsvergelijkingen en voe derwegingen zijn o.m. de middelen om de komende winter zo goed mogelijk door te komen. De productie van groente steeg in ^en dat: a- de veeprijzen laag zijn; b. 1961 met acht percent. De afzet ver- de kracht voer prijzen hoger zijn dan in liep over het algemeen gunstig; de 1962; c. de prijzen van ruwvoeder (nat- overproductie kon grotendeels door de PulP> suikerbietenkoppen en -blad, export worden opgevangen. Het prijs- j h°°i enz-) hoog zijn. niveau was gemiddeld uitstekend. De Bovendien staat wel vast, dat lang grovere groenten maakten lage tot ma- niet alle krachtvoerrekeningcn van de tige prijzen, maar de fijne soorten kwa- vorige stalperiode betaald zijn. Ir. de men tot goede en zeer goede bedragen. Boer is daarom van mening dat deze Door een late vorstperiode, gevolgd omstandigheden allemaal in de richting door een uitzonderlijk lang aanhouden de koude periode in het voorjaar 1962 - een klimaatbeeld, dat voor geheel West- Europa gold - liep de vraag sterk op en konden de prijzen mee omhoog gaan. De totale produótie van fruit was ma tig; zelfs vijf percent geringer dan het voorafgaande jaar. De achteruitgang komt vrijwel geheel voor rekening van de matige appeloogst, terwijl ook de oogst van peren opnieuw achteruit ging. Het gemiddeld prijsniveau lag echter aanzienlijk hoger, vooral voor de appe len en peren. De prijzen voor bessen waren wat lager. PLUIMVEE Het eerste half jaar van 1961 leverde 200 miljoen eieren minder op dan de overeenkomstige periode van 1960. In de tweede helft van het jaar werden VLIEGENVANGER IN NIEUWE GEDAANTE In Duitsland is een nieuw soort vlie genvanger op de markt gekomen, in de vorm van een fraaie schotel, waar op een spons ligt, die doordrenkt is met een vloeibare insecticide. De vlie gen, die door de kleur en het aroma van de „vanger" worden aangetrokken, zetten zich op de spons, die schijnbaar droog is aan de oppervlakte. Ze worden dan gedood door het insecticide dat naar de oppervlakte komt. De dode vliegen kunnen gemakkelijk van de spons worden afgeborsteld. De opper vlakte van de spons kan - volgens de fabrikant - niet uitdrogen daar de hoeveelheid insecticide, die door de spons wordt opgenomen, evenveel is als die, welke door verdamping ver loren gaat. van een moeilijke stalperiode wijzen. Verandering in deze situatie is niet meer mogelijk. Gehoopt kan alleen nog worden op lang aanhoudend fraai De bioscoop als schietbaan Sinds enige tijd staat er in een hou ten barak op een terein van de Isabel- la-kazerne in 's-Hertogenbosch een ver nuftig apparaat, de „Schietbio". Dit in strument, dat voor twintig duizend gul den is overgenomen van onze Duitse Navo-partners, is bedoeld om de schiet- opleiding van de soldaten te vereen voudigen, te bekorten en daardoor goedkoper te maken. Uiteraard is de hoofdfilm in deze bioscoop een oorlogs film. Op het witte doek ziet men „vij andelijke troepen" in allerlei situaties door velden en bossen naderen. Voor 't oog kan het apparaat zo worden inge steld, dat de nadering lijkt te variëren van dertig tot driehonderd meter. De schietbio bestaat uit een 16 mm. smalfilmprojector en een papieren pro jectiescherm. Achter het scherm staat een loden en stalen kogelvanger. Daar achter hangt een microfoontje, dat het belangrijkste onderdeel is van deze ver nuftige installatie. Als het microfoon tje de knal van het schot opvangt, stopt de projector onmiddellijk. Het beeld blijft dus stilstaan op het moment, dat de kogel het scherm raakt. We zullen nu eens een oefening gaan meemaken. De „zaal" is vol. De toe komstige scherpschutter staat klaar om zijn kogels naar de vijand te zenden. Op het commando „vuur" brandt hij los. Door de knal stopt de film. Achter het scherm gaan felle lampen branden en werpen door het zojuist ontstane kogelgat een lichtstraaltje in de rich ting van de schutter en de instructeur. Doordat het beeld is blijven staan kan men in een oogopslag zien of het doel getroffen is en zo niet, hoe groot de af wijking is. Het papieren scherm be staat uit twee lagen. Door deze lagen na een treffer iets ten opzichte van elkaar te verschuiven wordt het kogel gat gedicht. De instructeur drukt op een knop en de voorstelling kan weer door gaan. De voordelen van deze schietbio zijn vele. De oefening wordt veel realisti sche rdoordat men vuurt op levende, bewegende doelen. Bovendien wordt de soldaat geprikkeld zijn uiterste best te doen omdat 't resultaat van zijn schiet- poging direct voor iedereen zichtbaar is en hij dus verzekerd is van onmid dellijke critiek van zijn collega's. Een voordeel is ook, dat de schietbio in elke kazerne kan worden opgesteld. Daar door wordt een tijdsbesparing verkre gen op de reis van en naar de schiet baan. Het weer behoeft ook geen spel breker meer te zijn voor schietoefenin gen en tenslotte kost de oefenmunitie voor deze schietbio nog niet een derde van de op de schietbanen gebruikte kogels. De instructeurs, die met het nieuwe apparaat werken, zijn vol lof en hebben goede verwachtingen, dat de schietop- leiding van de recruten, die nu 26 uren bedraagt, kan worden teruggebracht tot zes uren. U.V.V.: SYMBOOL VAN LIEFDE EN BELANGSTELLING VOOR DE MEDEMENS Wie eenmaal over het werk van de U.V.V. begint te vertellen kan er bijna niet over ophouden. Dat bemerkt u wel. Tussen twee haakjes: vindt u de naam „Tafeltjes dek je" voor de warme-maal- tijden-dienst niet aardig gekozen? Er is daarbij gedacht aan het sprookje van Andersen. Op de tiende landdag van de U.V.V., die enige weken geleden in het Kurhaus in Scheveningen is ge houden, haalde de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die een welkomstwoord sprak, er nog een andere sprookjesfiguur bij aan. Voor de overheid zou n.l. het „Ezeltje strek je" er niet steeds bij gemist kun nen worden. Hij doelde op het ezeltje, dat voor geld zorgde. Wie de maaltijd niet volledig kan betalen, wordt hierbij n.l. door de overheid terzijde gestaan. Grote waardering sprak de burge meester van de residentie uit voor het werk van de U.V.V., Liefde, zo be langeloos als de Uwe, zei hij, maakt vindingrijk. Liefde is de kern, waaruit alle activiteit ontspruit. Het oude ge bod der naastenliefde wordt door de onderhouden. De landelijke presidente, mevr. J. B. Ch. 's Jacob, die dank zei voor deze woorden, en die de woorden van de Koningin aanhaalde: „Doen kunnen we alles, maar dan ook alleen allen samen" meende, dat dit in de toekomst toch alleen mogelijk zal zijn als de U.V.V. landelijk door de over heid wordt gesubsidieerd. Al weer „het ezeltje", maar ieder, die met beide benen op de grond staat, weet, dat men er met liefde alleen niet komt. VEEL BELANGSTELLING VOOR GYMNASTIEK Bij een jaarvergadering behoren jaar verslagen. Daaruit hoorden we dan bij monde van de secretaresse van de sec tie Bejaardenwerk, mevr. T. Gaarlandt, dat er ook grote vooruitgang is te con stateren bij de gymnastiek (Mej. A. J. Vellenga, dat mag ook wel eens tussen haakjes worden gezegd, heeft daartoe de eerste stoot gegeven). In 24 afde lingen van de U.V.V. worden nu lessen in lichaamsbeweging gegeven. Eigen lijk bestaat er in alle sociëteiten be langstelling voor, maar doordat men alleen wil werken met bevoegde leer krachten ontbreken vaak de financiën. Alleen voor de gemeenten Amsterdam en Rotterdam wordt er een subsidie voor gegeven. Ook bij de pedicuredienst spelen de financiën een rol. Toch komt dit werk- object langzaam maar zeker van de grond. Oudere mensen gaan hoe langer hoe meer beseffen hoe onontbeerlijk een goede voetverzorging voor hen is. In steeds meer afdelingen gaat de U.V.V. verder haar bemiddeling verle nen bij Kruisverenigingen of Gezins zorg om door geregelde huishoudelijke hulp het oudere mensen mogelijk te maken langer zelfstandig te kunnen blijven wonen. Er worden voorts regel matig bezoeken gebracht bij eenzamen, invaliden, chronisch zieken, er worden kleine diensten bewezen aan hen, die gehandicapt zijn (rijden en wandelen met invaliden, boodschappen doen, au totochtjes voor reuma-patiënten enz.), er wordt handenarbeid geholpen, er worden zangkoren opgericht en dan is er 't vele club- en sociëteitwerk, waar aan ook nog steeds gewerkt wordt: men zou de bezoekers zo graag wat meer zelf willen laten doen, willen laten or ganiseren omdat dit voor hen een be vrijdende en ontspannende bezigheid kan zijn. OOK U KUNT HELPEN Er wordt wel eens gezegd: hoe min der men te doen heeft, hoe gemakke lijker men wordt. En dat is met vele ouder wordende mensen inderdaad het geval. Men laat dan maar liever een ander alles bedisselen, terwijl het zo goed zou zijn om zeif ook nog eens wat mee te helpen bedenken en mee te organiseren. Er zouden eigenlijk „clubs in de clubs" moeten zijn: voor de om- was, voor spelletjes, voor het uitlenen van boeken, voor het zetten van thee en koffie, voor ziekenbezoek, voor knut selen, handwerken, verstelwerk voor de mannelijke leden, hulp van manne lijke leden aan de vrouwelijke bij de reparatie van strijkijzers, stofzuigers en allerlei andere kleine karweitjes. Wat zouden we elkaar veel meer kun nen helpen! Het voorbeeld van de U.V.V.-sters behoeft maar te worden gevolgd. In Baarn bijvoorbeeld worden door haar in eigen huis speciale thee middagen georganiseerd voor bejaar den, die zich op de sociëteit niet thuis gevoelen. De dienst vervoer in Haarlem heeft 60 chauffeuses beschikbaar voor „Tafeltje dek je". Deze dames rijden ook nog in tal van andere gevallen. Zo werd een gebrekkige oude heer 35 ma len vanuit Bloemendaal naar zijn zieke vrouw in het Haarlemse ziekenhuis ge reden. En nu hebben we alleen nog maar een greep gedaan uit hetgeen voor ou dere mensen wordt gedaan. Dan zijn er de werkzaamheden op het terrein van de Bescherming Bevolking, ten bate van militairen, jeugd, ontheemden, de plaat selijke tuberculose-opsporingsdienst, de inenting ter voorkoming van kinder- A - DOOR EP SIMONS, BINNENHUISARCHITECT W.B.A. Cleopatra nam elke dag een bad in geitemelk. Dat bad zou nog wel gaan, maar die geitemelkStel U voor dat U 's morgens het raam zou opschuiven en naar de melkboer zou roepen: „Twee flessen melk, een halve yoghurt en vierhon derd liter geitemelk. Zet het maar bij de achterdeur". En zo halverwege de morgen zie ik U al trap op trap af, want die geitemelk moet tenslotte in het bad terecht komen De hedendaagse vrouw is gelukkig anders tenminste wat die geitemelk betreft. Zij heeft haar sierlijk verpakte cosmeti sche artikelen en haar toiletmeubel. Er is nog meer verschil tussen U en deze Egyptische schone. Cleopatra woonde in een verlamming, ziekenhuizen, patiënten in psychiatrische inrichtingen, blinden, gezinnen, waarin op de kinderen gepast moet worden of waarin de huisvrouw niet door haar vele naaiwerk kan ko men. Na deze bijna overweldigende op somming komt als vanzelf de vraag op: wat doen wij zelf voor onze evennaas ten? Voor het geval U de 75 afdelingen van de U.V.V. zoudt willen vermeerde ren, het landelijke adres is: Frederiks- plein 21, Amsterdam-C. En indien U de rol van „het ezeltje" aantrekkelijk lijkt, dan is het gironummer 655095. Voor de U.V.V.: Dank U! VERWAARLOOSDE VOETEN? Over voeten en schoeisel, verwaar loosde voeten en voeten zoals zij moe ten zijn, alsmede over oefeningen om hen weer in orde te krijgen, handelt het vouwblad „Verwaarloosd?" een uit gave van de Stichting voor Huishou delijke Voorlichting ten Plattelande en de Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting. Prijs 15 cent. Aan te vragen Van Speykstraat 19, Den Haag, giro 305641. Ook kan worden besteld per briefkaart, waarop het ver schuldigde bedrag (plus 5 cent voor administratiekosten) aan de adreszijde is bijgeplakt. E. Rubbens-Franken LICHAAMSOEFENINGEN De houding Er werd gevraagd: Wat hindert het nou, om een beetje voorover te lopen. Wel, ogenschijnlijk hindert het niets, behalve dat het niet staat. Afgezien daarvan is het heel schadelijk ook al merkt men jarenlang niet dat het scha delijke gevolgen heeft. Maar bij een ronde rug hangen de schoudertoppen naar voren en wordt de borstkas ingedrukt. De longen kun nen zich dan niet voldoende ontplooien, waardoor het ademhalingsorganisme schade lijdt. Het opnemen van de zuur stof, het afgeven van het koolzuur stag neert. Alleen bij een goede lichaamshouding kunnen de organen op hun eigen plaats liggen en functioneren zoals het be hoort! Rechtop van lijf! Oefening 1. Ga staan, neem een grote bal, des noods een kussen of een kluwen of een sinaasappel en gooi die recht omhoog. Kijk hem dan goed na en vang hem in beide handen weer op, zodat U de sinaasappel niet op Uw neus krijgt. Laat nu de bal stuiten op de grond, of leg de appel ver voorover gebogen voorzichtig neer. Richt U weer op en begin opnieuw. Vooral doorademen. Oefening 2. Neem de bal of het kluwen in één hand, breng die hand zo ver mogelijk zijwaarts en gooi de bal over het hoofd heen naar de andere uitgestrekte hand. Goed nakijken waar hij blijft. Als dit te moeilijk is (en het is moeilijk), breng de handen dan dichter bij elkaar en gooi de bal van de ene hand in de an dere. Albertine Vellenga herfstweer, opdat de stalperode laat be- en had ongetwjjfeid voldoende ruimte om een dozijn desnoods een gros badkuipen te plaatsen en U? V BERMBRAND Langs de Utrechtsestraatweg onder Rhenen nabij „De Tang" woedde dins dagmiddag een bermbrand, die door Rhenen's brandweer met één nevel- straal kon worden geblust. De oorzaak is vermoedelijk een achteloos wegge worpen sigaret of kwaadwilligheid. De schade was nihil. Misschien hebt U niet eens de gele genheid om een toiletmeubel ergens neer te zetten 't Is trouwens altijd moeilijk om een goed plaatsje te vinden voor zo'n meubel. Zelft in royale huizen is men dik wijls nog gedwongen het toiletmeubel schuin in een hoek te plaatsen. Een toi letmeubel schuin in een kamerhoek is beslist niet mooi. De lijnen van het meu bel vormen dan geen harmonie met de arcitectuur van de kamer. Bovendien is de driehoekige ruimte achter het toilet meubel verloren ruimte en moeilijk schoon te houden. Sinds Cleopatra in gei temelk heeft rondgedreven hebben kun stenaars zich beziggehouden met het be denken van mooie en lelijke toilet meu bels, maar als U het mij vraagt geloof ik, dat ze' eerst nu in dit loffelijk streven zijn geslaagd. Het klassieke toiletmeubel vindt men eigenlijk alleen nog bij de tra ditionele ameublementent, want het mo derne toiletmeubel heeft zich geheel aan gepast aan de veranderde omstandighe den. Een van de aardigste oplossingen is ongetwijfeld die waarbij het toiletje aan het hoofdeinde van het ledikant is beves tigd. Dit wil dus zeggen, dat als U een ledi kant kunt plaatsen, U tegelijk een op lossing voor het toiletmeubel heb gevon den. U verliest geen vierkante centimeter ruimte, omdat op die plaats toch altijd een bedkastje of een hangende lade wordt geplaatst Nu hoor ik al fluisteren dat het spie geltje zo klein is en dat het toch eigenlijk wel gemakkelijk is, een lange spiegel bij de hand te hebben. U hebt volkomen ge lijk. Zo'n klein klapspiegeltje is juist voldoende om Uw gezicht te verzorgen, maar om het effect van Uw nieuwe ja pon te beoordelen is een lange spiegel ge- Hangend toiletje met links een smalle hoge spiegel die ook als kleedspiegel kan worden gebrnikt. Dit model maakt het mogelijk om met Uw gezicht dicht b(j de spie- gel te komen. wenst. Voor dit doel hebt U een spiegel nodig die ongeveer 30 40 cm. breed en 175 cm hoog is*. Als u voldoende afstand kunt nemen, is een breedte van 20 cm zelfs voldoende. Zo'n smalle spiegel kunt U ergens aan de want bevestigen en als dat niet mogelijk is, monteert U hem aan de binnen- of buitenkant van een kastdeur. Elke wo ninginrichter kan zorgen dat U een han dige kleedspiegel in Uw kamer krijgt. Eigenlijk is het dwaasheid om een kleedspiegel met een toiletmeubel te wil len combineren en toch werd dit vroeger dikwijls gedaan met het gevolg dat zul ke meubeltjes nogal wankel waren en een behoorlijk steuntje van achteren nodig hadden. De toiletjes die aan het hoofdeinde be vestigd zijn, hebben meestal een blad dat slechts gedeeltelijk wordt opgeklapt waar door nog juist voldoende bladruimte overblijft om kleine voorwerpen te laten staan. Hebt U iets meer ruimte dan kunt U een keus doen uit de vele tafelmodellen waarbij meestal een deel van het blad wordt opgeklapt. Deze toiletmeubeltjes hebben het grote voordeel dat U er aan kunt gaan zitten als aan een tafel en de armen dus steun vinden als U de details van Uw gezicht heel nauwkeurig wilt verzorgen. Is de spiegel neergeklapt dan hebt U een meu bel dat heel goed als schrijftafel kan wor den gebruikt. Vooral voor zitslaapkamers zijn deze meubeltjes aantrekkelijk, omdat buiten gebruik de spiegel onzichtbaar is. De allereenvoudigste oplossing is wel om een spiegel aan de wand te bevestigen en daaronder een glasplaatje op glasdra gers aan te brengen. In plaats van zo'n glasschapje kunt U ook een hangende la de nemen wat natuurlijk meer gemak feeft, omdat U daarin allerlei dingen kunt wegstoppen Of U nu een heel groot, kostbaar toilet meubel aan de wand kiest, altijd móet U Handig toiletje gecombineerd met het ledikant zodat geen extra ruimte nodig is en ook geen uitgave. eraan denken dat het mogelijk moet zijn heel dicht met Uw gezicht bij de spiegel te komen. Kan dit niet, dan is het meubel hoogstens geschikt om Uw haar te kam men U moet er ook op letten of er voldoen de ruimte is voor Uw benenEr zijn namelijk nogal wat modellen in de handel waarbij het blad zo laag is geplaatst, dat men er met de knieën tegenaan stoot en als dan op die plaats ook nog een lade is aangebracht, is zo'n meubel een voort durende bron van ergernis en door dit laatste wordt een vrouw echt niet mooi erDie-delige spiegels - vroeger heel diepzinnig psyché genoemd - zijn wel erg handig, maar ze voldoen alleen als ze flinke afmetingen hebben en dit past nu juist niet in een moderne slaapkamer. Bovendien kunt U met zo'n combinatie toch niet de achterkant van Uw coiffure beoordelen, vandaar dat de moderne vrouw liever gebruik maakt van een royale handspiegel. Goed licht is natuurlijk een eerste vereiste, maar zelden zal het mogelijk blijken dit met daglicht te bereiken. Trouwens, in kap- en schoonheidssalons werkt men ook overwegend met kunst licht dus waarom zou deze oplossing ook niet voor het toiletmeubel kunnen worden gebruikt? Als U uitgaat van kunstlicht kun U het toiletmeubel plaatsen zoals di in verband met de inrichting het beste uitkomt. Voor verlichting kunt U het bese een of twee Philinea-buislampen van 50 cm nemen. Het mooiste is om aan beide zijden van de spiegel een buislanmp te plaatsen. U hebt dan geen last van hin derlijke schaduwen. De kosten? Och, die dure mixer, die draagbare radio en dat grill-apparaat zijn er ook gekomen en elke vrouw wil immers mooi zijn? UITSLAG BALLON WEDSTRIJD De besturenbond van het NW te Ame- rongen, die 14 sept. j.l. een goed geslaagd kinderfeest had georganiseerd, met tot slot een massa ballon wedstrijd, heeft thans de uitslag van deze wedstrijd be kend bemaakt. De eerste prijs was voor: W. v. Maurik, Koenestraat 19. De andere prijswinnaars waren: 2e prijs Hennie Schuilenburg, Bergweg 6; 3e prijs Marjo Verburgt, Postmeester 10. 4e prijs Joke Viegen, Pr. Beatrixlaan 13. Alle prijswin naars waren afkomstig lilt Amerongen. Zij kunnen hun prijzen afhalen bij C. Rijnkerk, Prins Bernhardlaan 53, Ame rongen. BESTURENBOND NVV GAAT ONTWIKKELINGSAVOND ORGANISEREN Het bestuur van de Besturenbond van het NVV liet ons weten, dat zij voorne mens is om op vrijdag 16 nov. a.s. voor haar leden en alle belangstellenden een bijzondere ontwikkelingsavond te organi seren. Het onderwerp voor deze avond zal zijn „Wie zal straks Uw loon vast stellen?". Het onderwerp dat ongetwijfeld veler belangstelling zal hebben, zal worden be handeld door de districtsbestuurder van het NVV de heer T. T. Renes. De avond wordt gehouden in de zaal van Hotel Bui- tenlust en er zal gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. C.M.B. FILMAVOND Op maandagavond 29 oktober a.s. zal de afdeling Amerongen-Leersum van de Christ. Bedrijfsbond voor Metaalnijver heid en Electronische Industrie voor haar leden een filmavond verzorgen. Het pro gramma vermeldt een toespraak van de districtsbestuurder de heer J. H. ten Ho ve uit Utrecht, verder een voorfilm, ter wijl de hoofdfilm als titel draagt „Dertien Ezels". Deze films worden getoond in de zaal van hotel Darthuizen in Leersum en zijn ook toegankelijk voor niet CNV le den tegen een kleine vergoeding. OPRICHTING BESTURENBOND C.N.V. VOOR AMERONGEN EN LEERSUM Woensdag 31 oktober a.s. zal in Leer sum in hotel Kink William de oprich tingsvergadering plaats vinden van een besturenbond voor Amerongen-Leersum. WA6£NlNG£ft GING WEDDENSCHAPEN £N LIEP OP HANDEN EN VOETEN VAN NBM 5TATI0N NAAK HUIS 'West je zeker, dai ze bij OuwehAnd niks WSSEN?'

De Vallei | 1962 | | pagina 4