NTUTE Keelpijn ASPRO Het slakken van de as op het rooster VEENENDAAL ILS.O.-concert Rhenen op andere datum RHENEN AMERONGEN SCHERPENZEEL DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Nr. 85 DE NIEUWE ORANJEKALENDER WE GAAN WEER STOKEN (I) neem Cefa presenteert „ACHTER HET MASKER" Gekelderde voorstel commissies gehandhaafd Nieuw winterprogramma van 't Nut V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Het Nederlands Verbond der vereni gingen „Pro Juventute" geeft ieder jaar een mooi verzorgde Oranjekalender uit met speciale toestemming van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. De opbrengsten komen ten goede aan de extra zorg die nog zo vele kinderen nodig hebben. Dit jaar is de Oranjekalender voor het eerst helemaal in kleuren en met recht een „sieraad en een weldaad". In een rijke verscheidenheid van grote kleurenfoto's toont de kalender alle le den van het Koninklijke gezin, die de jeugd een zo warm hart toedraagt. De kalenders zijn verkrijgbaar bij alle Ver enigingen Pro Juventute en haar ver koopadressen. VEILIGHEIDSGORDELS WORDEN GOEDKOPER Met ingang van 1 november a.s. zul len de prijzen van een groot aantal merken veiligheidsgordels worden ver laagd. Deze prijsverlagingen zullen va riëren van 15 tot 25 met uitzonde ring van die gordels, waarvoor in de loop van dit jaar de prijzen reeds zijn verlaagd. Voor deze laatsten zal de prijsverlaging ca. 10 ü/o bedragen. Een en ander is het resultaat van overleg, dat in de laatste weken heeft plaatsgevonden tussen de organisaties van leveranciers en handelaren in vei ligheidsgordels mèt de ANWB. De organisaties hopen hiermede een belangrijke bijdrage te leveren tot ver hoging van de verkeersveiligheid. De kwaliteit van de gordels, zo tekent de ANWB nog aan, wordt reeds sedert ge ruime tijd gecontroleerd door het RAI/ TNO-Instituut te Delft, dat voor de goedgekeurde typen een keurmerk be schikbaar stelt. name door L. A. Lauriers uit Amsterdam. Ook deze avond in het Clubhuis. Donderdag 11 april: Dan hoopt men naar de stadsschouwburg te gaan voor een operettegezelschap. Tevens zijn er plannen voor een cursus Fotografie en een cursus Frans. Ook zal dit jaar de jeugd-ruilbeurs weer worden gehouden en geheel nieuw is de middag welke speciaal voor de jeugd wordt ge organiseerd met een goochelaar. Een onprettig verschijnsel bij het stoken is het vinden van z.g. slakken op het rooster. En juist het feit, dat men in het algemeen niet weet waardoor en onder welke omstandigheden dit verschijnsel optreedt, doet alle mogelijke verhalen ontstaan, die veelal onjuist zijn. Omdat nog steeds „voorkomen beter dan genezen is" zullen we trachten een duidelijke uiteenzetting te geven van het verschijnsel „slakken op het rooster", waardoor U met succes zult kunnen voorkomen, dat op het rooster van Uw haard slakken te vinden zijn. Na de verbranding van vaste brand stoffen blijft as achter wat betekent, dat bij het stoken van een kachel of haard deze as grotendeels op het rooster te vinden is. De as is onbrandbaar en kan op tweeërlei manier op het rooster aan getroffen worden: 1. In losse vorm als gruis en stukjes. 2. Als een slak of sintel die het gehele rooster kan bedekken. In het eerste geval zullen geen moei lijkheden ontstaan, omdat die as voor een groot gedeelte vanzelf door het rooster in de asla terechtkomt en zeker met een beetje hulp van onze kant (door het rooster te schudden) in de asla valt. Is echter een slak gevormd dan zal het verwijderen van dé as moeilijker gaan en soms zelfs onmogelijk zijn. Er zijn nog andere gevolgen van deze slak vorming, maar daar zullen we later op terugkomen. Velen zijn de mening toegedaan, dat de vorming van een slak de conclusie rechtvaardigt, dat de kolen van slechte kwaliteit zijn. Niets is echter minder waar. De oorzaak van slak- of sintel vorming moet in een geheel andere richting gezocht worden dan in de kwa liteit van de kolen. Dit staat in direct verband met het smelpunt van de as. Dit assmeltpunt ligt van de meeste brandstofsoorten tussen 1100-1500° C. Deze hoge tempe raturen worden heel gemakkelijk in kachels en haarden bereikt indien stookfouten worden gemaakt, riet eer ste gevolg van het bereiken of passe ren van het assmeltpunt is, dat de as vloeibaar wordt. Het zal iedereen dui delijk zijn, dat na het temperen van de kachel of haard de temperatuur weer zakt waardoor deze vloeibare as zal stollen. Deze stukken gestolde as noe men we slakken of sintels. We hebben eerder opgemerkt dat naast het moeilijker verwijderen van de as slak- of sintelvorming nog andere gevolgen heeft. Eén hiervan is dat de slak een gedeelte van de openingen tus sen de roosterstaven afsluit. Hierdoor wordt de luchttoevoer, die tussen de roosterstaven doortrekt, belemmerd. Gemakkelijk kan dan koolmonoxyde (kolendamp) gevormd worden, omdat door deze belemmering een zuurstof tekort optreedt waardoor een volledige verbranding onmogelijk is. Bovendien wordt door de afsluiting van een aantal van de roosterstaven slechts een deel van het totale rooster- oppervlakte benut. Dat hierdoor de ca paciteit van het stooktoestel belangrijk daalt, behoeft o.i. geen nadere verkla ring. Een ander onaangenaam verschijnsel is dat vloeibare as het ijzer aan tast. Bij veelvuldig optreden van slakvor ming zal de levensduur van het rooster werk van kachel of haard belangrijk korter worden, wat een onnodige scha depost op de gezinsrekening kan wor den. Er is opgemerkt dat deze onnodig hoge temperaturen in kachel of haard veelal veroorzaakt worden door stook fouten. Het is dus duidelijk, dat men om deze fouten te voorkomen, een aan tal regels in het oog moet houden bij het stoken. Deze zes regels zijn: 1 Een fel brandend vuur mag niet in één keer afdoende getemperd wor den; dit moet in etappes gebeuren. 2 Het vuur mag niet geforceerd wor den; d.w.z. dat van een kachel of haard niet meer warmte gevraagd mag worden dan deze bij normale belasting kan leveren. 3 Het ontassen van het rooster dient gelijkmatig over de gehele rooster- oppervlakte te geschieden. 4 Het vuur nooit laten optrekken met een open as- of vuurdeur. 5 Haarden met het bovenafbrandsys- teem mogen nooit in één keer bij gevuld worden op het moment dat het vuur fel brandt. 6 Het stoken van de juiste afmeting brandstof is noodzakelijk. Zoals U ziet zijn het eigenlijk alle maal heel voor de hand liggende re gels. Misschien is het echter toch het beste deze Zes Gulden Stookregels stuk voor stuk onder de loep te nemen. Indien een fel branden vuur ineens wordt getemperd, stopt plotseling de luchttoevoer. Deze luchttoevoer heeft naast de taak de verbranding gaande te houden nog een andere, zeker zo be langrijke functie. Het moet nl. het rooster en de daarop liggende as koe len. Indien nu deze koeling plotseling op houdt, stijgt de temperatuur van de as- laag zeer snel mede omdat boven deze as een fel brandend vuur ligt. Er is dan niet zoveel voor nodig om de tempe ratuur van de as boven het assmelt punt te doen oplopen met als gevolg een hoeveelheid gesmolten as. Door de gestopte luchttoevoer zal enige tijd later het fel brandende vuur afzwakken, de temperatuur daalt onder het assmeltpunt en de vloeibare as zal aaneenklonteren bij de stolling tot een ongemakkelijke slak. Dat er over het algemeen grote slak ken ontstaan komt door een bijkomende omstandigheid met grote gevolgen. Het door het afsluiten van de luchttoevoer ontstane zuurstofgebrek veroorzaakt een verandering in de samenstelling van de as. In brandstofas zitten nl. ijzerverbin dingen. Deze ijzerverbindingen hebben de eigenschap bij een zuurstofgebrek dat gepaard gaat met een overvloed aan koolstof van samenstelling te ver anderen. Deze nieuwe samenstellingen hebben een lager smeltpunt dan de oorspronkelijke verbindingen met als direct gevolg dat het smeltpunt van de as ook lager komt te liggen. Aan de ene kant ontstaat een extra temperatuurstijging door de afsluiting van de luchttoevoer terwijl deze zelfde afsluiting het assmeltpunt verlaagt. Door deze dubbele werking ontstaan de vaak bijzonder grote slakken. De beste remedie hiertegen is de methode van het temperen in twee of nog beter drie etappes. Bovendien is het aan te bevelen (als men over een schoorsteenschuif beschikt) ook deze schoorsteenschuif gelijktijdig een klein stukje dicht te schuiven. Niet alleen zal men door deze metho de de temperatuur beter in de hand houden maar tevens zal minder ge makkelijk een zuurstofarme toestand t.o.v. de hoeveelheid brandbare kool stof ontstaan. De omzetting van de ijzerverbindingen wordt voorkomen, zodat de verlaging van het assmelt punt niet of bijna niet optreedt. Door een fel brandende kachel of haard in twee of drie keren te tem peren is slakvorming uitgesloten. Indien er meer warmte van de haard verlangd wordt dan de haard bij nor male belasting kan leveren spreekt men van geforceerd stoken. De vuur- temperatuur is dan voor een lange tijdsduur zeer hoog. Deze wijze van stoken veroorzaakt gemakkelijk een temperatuur die boven het assmelt punt ligt, waardoor de as vloeibaar wordt. De vloeibare as loopt gemakkelijk tussen de roosterspleten en komt in aanraking met het in verhouding veel koudere roosterijzer. De vloeibare as stolt en koekt aan het roosterijzer vast. Hierdoor worden de roosterspleten meer of minder afgesloten met het be kende gevolg dat reeds in het eerste geval voordeed. Door de uiteindelijke gehele temperatuursdaling zal ook de rest van de gesmolten as stollen met als resultaat een grote slak. Deze soort van slakvorming treedt vooral op bij zeer lage buitentempera turen, terwijl de capaciteit van de be trokken haard te klein is om de ruimte waarin hij geplaatst is op de goede ka mertemperatuur (20° C) te verwarmen. (wordt vervolgd) (Uit: Het weekblad voor de detailhandel in brandstoffen) VERZENDING NAAR CUBA In verband met de sluiting voor de burgerluchtvaart van de luchthavens op Cuba, kunnen luchtpoststukken en luchtpostpakketten voor dat land voors hands door PTTT niet worden verzon den. Voor wat betreft de verzending per zeepost van correspondentie en postpakketten voor Cuba moet met ernstige vertraging rekening worden gehouden. In gebouw Eltheto vertoont de Cefa morgenavond de spannende film „Achter het masker". In deze film wordt de kij ker een blik gegund achter de schermen van het doktersberoep in een Engels zie kenhuis. Tussen Sir Arthus Benson Gray en Neil Isherwood, twee chirurgen, bestaat een onuitgesproken maar zeer duidelijke ri valiteit. De eerste is een tradiotioneel man terwijl Isherwood meer voorstander is van research en nieuwe methoden. Daarbij komt, dat Isherwood zijn collega ervan verdenkt, dat diens assistent Philip zijn benoeming bovenal te danken heeft gehad aan het feit, dat Sir Arthur zijn aanstaande schoonvader wordt. Tijdens een ernstige hartoperatie bij een jonge vrouw, verliest Sir Arthur, die de ope ratie verricht, voor enkele ogenblikken het bewustzijn. Philip neemt de taak van Sir Arthur over en brengt de operatie tot een goed einde en bewijst daarmee een uitstkend chirurg te zijn. Philip's vriend Karl, die als narcotiseur in hetzelfde ziekenhuis werkzaam is, raakt op zekere dag, tengevolge van het over matig gebruik van verdovende middelen, op zijn kamer bewusteloos. Terwijl Philip Karl helpt, overlijdt er een patiënt, die even tevoren door Philip is geopereerd. Uit het door Sir Arthur opgestelde rap port komt naar voren, dat de schuld hier voor bij Karl gezocht moet worden. Voor de medische raad neemt Philip echter al le schuld op zich en biedt zijn ontslag aan. Zijn verloofde Pamela verbreekt hierop hun verloving omdat Philip haar vader voor het forum van de medische raad voor leugenaar heeft gezet. Met een verrassend slot eindigd deze spannende film. ALGEMENE LEDENVERGADERING WONINGBOUWVERENIGING „AMERONGEN" Woensdag 31 oktober a.s. zal de wo ningbouwvereniging „Amerongen" in een algemene vergadering bijeen komen in het gemeentehuis. Op de agenda komen o.m. voor verslag van raad van commissa rissen; Vaststelling jaarstukken 1961; be- bestuursverkiezing; verkiezing lid van de raad van commissarissen en de rondvraag. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend G. J. Buis en A. v. d. Veer. Voor de raad van commissarissen is aftredend mevr. Lunshof. Verder moeten de vragen voor de rondvraag schriftelijk en ondertekend ingediend worden. N.C.V.B. NIEUWS Op woensdag 13 oktober a.s. hoopt de heer K. de Bonte voor de Ned. Christ. Vrouwen Bond afdeling Amerongen in het clubhuis een dia-avond te verzorgen, over zijn reis naar het heilige land. Door ziekte was de heer de Bonte niet eerder in de gelegenheid, deze tweede spreekbeurt te vervullen. Aangezien Israël de laatste 15 jaren in het brandpunt van de belang stelling staat van het wereldgebeuren en de ogen van oos en west op Israël zijn gericht zal voor deze lezing wel belang stelling bestaan. WEINIG BELANGSTELLING VOOR MUZIEKSHOW De muziekshow die zaterdagavond in het clubhuis plaats vond heeft weinig pu bliek getrokken. De belangstelling voor deze avond was zeer gering, ondanks dat de muziek en zang die hier gebracht werd van een goed gehalte was. Men had van de zijde der teenagers werkelijk meer belangstelling verwacht, daar de muziek en zang geheel op hen was ingesteld. De zaal was nog niet voor de helft gevuld, hetgeen voor de muzi kanten wel heel onplezierig spelen was. Vandaar ook dat het programma met veel te weinig vaart werd gebracht. Corrie Vink deed het uitstekend, ter wijl Nellie Hees wat haar stem betrof er ook mocht wezen. Jammer was het dat zij door te weinig mimiek een beetje saai voor de dag kwam. Hetzelfde gold ook voor enkele leden der band. Johnny wist de harten der tieners gauw te winnen, hetzelfde gold voor Caterine Buis, die op verzoek enkele nummers bracht. De goochelaar Aladin wist de zaal te boeien met enkele Chinese goochel- trukjes. De vorige USO-concerten werden op 7 april 1961 en 1 maart 1962 gegeven. De belangstelling voor deze concerten was teleurstellend. Het organiserend comité schrijft dit toe aan de ongeschiktheid van deze data. De laatste keer viel het concert samen met de uitvoering van de Johannes Passion in de Cunerakerk. Daarom is besloten de concerten in het najaar te geven, in de hoop dus dat dit het bezoek zal stimuleren. Voor de toegangsprijs behoeft men niet terug te schrikken. Deze is veel goedkoper dan in een grote stad, namelijk slechts f 1,25 en f 1,50. De uit te voeren werken zijn zeer aantrekkelijk. Een beschrijving daarvan laten we hier onder volgen en verder wordt verwezen naar de adver tentie in dit blad. Burgemeester en wethouders van Rhe nen menen dat er geen enkele aanleiding bestaat met een gewijzigd voorstel te komen met betrekking tot de samenstel ling van commissies uit de gemeenteraad. Men zal zich herinneren, dat in de verga dering van de raad van 2 oktober dit voorstel werd teruggenomen op verzoek van de PvdA-afgevaardigde mr. J. Deen, teneinde de fracties alsnog gelegenheid te geven tot nader beraad en overleg. Het oorspronkelijke voorstel komt nu aan de orde in de vergadering van ko mende dinsdag. Wel delen B en W de raad mede, dat iedereen volkomen vrij is van de voorstellen af te wijken. Inmiddels benoemden B en W de heer mr. J. Deen tot voorzitter van de ge meentelijke sportcommissie. Deze benoe ming is niet aan de raad. Voor het onderzoek van de gemeente begroting voor het komende jaar stellen B en W voor een commissie te benoemen bestaande uit de raadsleden D. Dirkse (PvdA), W. Klaassen (CHU) en P. Kosters (Vrije Partij). Er zal nog meer gestemd moeten wor den over personen, want er komt ook een voorstel aan de orde tot benoeming van een onderwijzer aan de openbare ulo school in verband met het vertrek van de heer F. Wijk in verband met diens be noeming tot hoofd van de openbare ulo te Kloosterveen-Smilde. Op de voordracht staat als nummer - de heer J. H. H. He geman, onderwijzer aan de openbare la gere school te Soesterberg. Tenslotte ligt er een voorstel om in de vacature D. H. Schaars als commissaris van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Rhenen" te benoemen dr. ir. P. C. Lin- denbergh te Leiden. De heer Lindenbergh is een technisch deskundige op water- leidingsgebied. De maatschappij tot Nut van het alge meen heeft met een kleurige folder haar winterprogramma huis aan huis ver spreid. In deze folder wordt op de eer ste binnenpagina de bibliotheek aange prezen met de ruim 1200 boeken, terwijl ook het volledige bestuur vermeld is. Voorts kan men lezen wat het Nut is, alsmede het doel Het programma luidt als volgt: Vrijdag 2 november: „De bouw van het Heelal" een lezing in hotel Buitenlust door dr. H. Hubenet uit Utrecht. Eind november komt er een avond met een bijzonder karakter. Bijzonderheden hierover volgen nog. Donderdag 13 december: Een raadzaal concert te verzorgen door mevr. Kingma- Wensing, mezzo-sopraan. Mevr. L. Bolle- Alant sopraan en Tomas Bolle piano. Dinsdag 22 januari: In het Clubhuis een causerie door Drs. M. L. Snijders, chef nieuwsdienst Wereldomroep. Hij zal spre ken over EEG, Nato, Euratom, EGKS, Raad van Europa, OEES, enz. Woensdag 20 februari: Filmavond in het Clubhuis. Maandag 18 maart: Poppentheater „De Schelleboom" in het Clubhuis. Een veel gevraagde Nutsavond. Dinsdag 2 april: Land en volk van Suri- SCHIETEN De uitslagen van de deze week door de leden van de Schietvereniging Scherpenzeel geschoten onderlinge wed strijd luiden als volgt: A. Wittenberg 48; J. ten Broek en P. Engelenburg 45; H. Pater en C. Valkenburg jr. 43; A. van Dusschoten en J. Vermeulen 42 en H. Berendse 40 punten. LUDWIG VAN BEETHOVEN Eerste symfonie Beethoven voltooide zijn eerste sym fonie in de jaren 1799-1800. Het werk is opgedragen aan Baron van Swieten, werd 2 april 1800 voor het eerst uitge voerd te Wenen en einde 1801 door Beethovens vriend Hoffmeister in Leip zig uitgegeven. Uit Beethovens schetsboeken blijkt, dat hij reeds in 1795 een symfonie heeft ontworpen, waarin een thema voorkwam, dat hij later in de eerste symfonie als hoofdthema van de finale zou gebruiken. In dat eerste ontwerp fungeerde het als hoofdthema van het eerste deel, waar het zeker minder op zijn plaats is. Beethoven verwierp dit plan tenslotte en het zoëven genoemde thema is het enige van deze schetsen, dat in zijn eerste symfonie, die eerst vijf jaar later gereed kwam, een plaats kreeg. Haydn componeerde in enkele jaren tijds zijn twaalf Londense symfonieën, Mozart had in 1788 in enige weken zijn drie beroemdste werken op dit gebied voltooid. Voor Beethoven was het com poneren van een symfonie blijkbaar iets anders dan voor zijn beide voor gangers. Hij had andere moeilijkheden te overwinnen, andere problemen op te lossen. Beethoven was bij het pu bliek bekend als componist van kamer muziek en zou nu voor het eerst met een symfonisch werk voor de dag ko men. Hij heeft zijn krachten willen meten en het is begrijpelijk, dat hij, wat vorm en inhoud aangaat, de grenzen der meesterwerken van Haydn en Mozart nauwelijks overschreed. In latere sym fonieën deed hij dit wel en in zoverre kan men het werk dus als een voor studie beschouwen. In Wenen heeft Beethoven in zekere mate „Mozarts Geist aus Haydns Hdnden" ontvangen, zoals Graaf Waldstein het uitdrukte in zijn afscheidswoord in Beethovens al bum, toen deze in 1792 naar Wenen vertrok om bij Haydn les te nemen. Uiteraard is de invloed van Haydn groter geweest dan die van Mozart. Vooral in de eerste symfonie is dit dui delijk. In bouw, omvang en instrumen tatie is het werk voor die tijd bijna conservatief: de inleiding is kort en heeft uitsluitend de functie de hoorder op een groot symfonisch werk voor te bereiden; van de hoofdvorm wordt in de hoekdelen en in het andante niet afgeweken; de omvang is nauwelijks groter dan bij Haydn of Mozart; het orkest bevat de gewone „klassieke" be zetting (2 fluiten, 2 hobo's, 2 klarinet ten, 2 hoorns, 2 trompetten, pauken en strijkorkest), waarin echter de klarinet ten nog zeer weinig solistisch op de VEENENDAAL voorgrond tredende humoristische trekjes, zoals het slot van het andante, doen vaak aan Haydn denken. Kenmerkend voor Beethoven zijn de veelvuldige één- en tweestemmige pas sages van de strijkers, die het werk zijn stoere, soms bijna bevelende ka rakter geven; het opmerkelijkst is ech ter het derde deel, dat van het menuet niet meer dan de naam heeft overge houden: dit bereidt duidelijk de snelle, soms spookachtige, vaak ook geestige en speelse scherzi van zijn latere wer ken voor. Het werk is, vergeleken met de derde symfonie of de ouverture Coriolan, misschien niet zo karakteristiek voor Beethovens muzikale persoonlijkheid; op zichzelf beschouwd echter een even wichtige en afgeronde compositie, ge lijkwaardig aan de beste scheppingen van zijn grote leermeester. Meer heeft hij waarschijnlijk met dit werk nog niet beoogd. J. S. BACH Concert d kl. t., voor twee violen en strijkorkest Tijdens de Bach-renaissance was het dubbelconcert het eerste vioolconcert, dat men leerde waarderen. De beide solopartijen zijn in dit werk gelijk waardig. In het eerste deel (een drie stemmige fuga) ondersteunt het orkest de solisten in de expositie: het thema wordt door de tweede solist ingezet te zamen met de tweede violen; het ant woord is aan de eerste solist toever trouwd, samen met de eerste violen. De violoncelli met het clavecimbel laten de derde inzet horen. In de diver- timenti worden de solo-instrumenten harmonisch gesteund door het orkest, dat in de tuttipassages het thema ver werkt. Bijzonder fraai zijn de solopar tijen behandeld. De beide vioolmelodie- en omspelen elkaar voortdurend en zijn door hun ritmische afwisseling prachtig te volgen. In het tweede deel (Largo) zijn uit sluitend de solisten aan het woord; het orkest speelt hier een zuiver begelei dende rol. De prachtige breedopgezette melodie wordt beurtelings door de bei de solisten ten gehore gebracht, waar tegen de andere een omspelende melo die in zestiende figuren laat horen. Het derde deel (Allegro) heeft even als het tweede een ingewikkelde vorm. Ook hier is de taak van het orkest, hoewel niet in zo sterke mate als in het Largo, begeleidend. De contrapun- tiek der solopartijen is zeer geserreerd: de beide instrumenten volgen elkaar veelal op de voet en vullen elkaar rit misch aan. Bach heeft in zijn vioolconcerten de Italiaanse stijl enorm verrijkt, zowel door zijn polyphonie als door zijn har monische middelen. Het dubbelconcert is een compositie, die ook door zijn magnifieke melodiek terecht een voor aanstaande plaats inneemt tussen de meesterwerken onzer muziekcultuur. FRANS SCHUBERT Zesde symfonie Een veel verspreide opvatting wil, dat Schuberts composities tijdens zijn leven niet of onvoldoende gewaardeerd worden. Men haalt ter staving van de ze mening vaak het grafschrift van de grootste dichter van Oostenrijk, Grill- parzer, aan, die immers meende, dat, wat de dood begroef, een „rijk bezit" doch nog „schonere verwachtingen" in hield. Toch is deze opvatting maar ten dele juist. De door de Oostenrijkse musicoloog Otto Erich Deutsch verzamelde docu menten tonen aan, dat er reeds om streeks 1820 mensen waren, die het vermogen bezaten Schuberts bijzondere hoedanigheid als liedcomponist te on derkennen. Anders echter stond het met de symfonicus Schubert. Er werden ongeveer honderd werken van Schubert tijdens zijn leven gedrukt, waaronder liederen en zulke belang rijke composities als de pianosonate in G, op. 78 en het strijkkwartet in a, op. 29. Van zijn symfonieën werden er ver scheidene uitgevoerd, maar geen enke le werd gedrukt. De onder-schatting van zijn symfonisch talent had tengevolge, dat zijn grootste werken jarenlang in schrijftafels bleven rusten en stichtte bovendien grote verwarring in de chro nologie van zijn werken. De zesde symfonie staat, wat tijds duur en instrumentatie betreft, geheel in de ban van de door Schubert zozeer- vereerde meesters Haydn en Mozart, wier werken hij tijdens zijn opleidings- tijd als orkestlid had leren kennen. Toen hij dit werk schreef, had zijn melodische inventie reeds een geheel eigen gestalte gekregen, getuige de ruim driehondei'd liederen, die hij toen reeds geschreven had. Die melodische inventie heeft ook op zijn instrumentale werken een stempel gedrukt; wie aandachtig luistert, merkt al spoedig, dat de verwantschap met Haydn en Mozart zich tot een uiter lijke gelijkenis beperkt en voornamelijk voortkomt uit Schuberts behoefte om op het gebied der instumentale muziek de banden met de traditie niet te bre ken. De zesde symfonie werd tijdens Schu berts leven waarschijnlijk alleen ten huize van Otto Hatwig in Wenen uitge voerd; de eerste openbare uitvoering werd gegeven op 14 december 1828 in de Redoutensaal te Wenen, onder lei ding van Johann Baptist Schmieder. Junior is een héle meneer in dit moderne kostuum Jazeker... schuingeplaatste zakken en gladde pantalon. 79.- tot 118 - Nieuw - pas binnen! Ele gante collectie ankiets en sokken uit Italië; effen en met streep 2.95 tot 5.95.

De Vallei | 1962 | | pagina 5