Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nieuwe normen voor toewijzing van woningen Voor de KANTONRECHTER Woningzoekenden kunnen nu zelf „uitrekenen" wanneer ze aan de beurt zijn LAAT ALLE HONDEN INENTEN TOESTAND OP CUBA ERNSTIG AUTO-ONGEUJK OVER DE RIJNBRUG BIJ RHENEN itfüUS OPTIL-U. 36e JAARGANG WOENSDAG 31 OKTOBER 1962 Nr. 86 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhencn Achterberg - Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Portemonnee gestolen Nieuws uit de omgeving De nieuwe puntenlijst Kon. opdracht voor Veenendaalse lerares DIERENBESCHERMING VEENENDAAL ADVISEERT CHAOS EN ANARCHIE ELST EHBO-ploegen gaan strijden om wisselbeker Chauffeur gedood kind aanvankelijk spoorloos LICHTEN UITGEVALLEN RENSWOUDE „Ons Genoegen" concerteerde voortreffelijk Wat nu weer v MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W« F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpr\jzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het gemeentebestuur van Veenendaal heeft voor onze omgeving iets volkomen nieuws uitgedacht voor het toewijzen van een woning aan het steeds stijgende aantal woningzoekenden in deze plaats. Het is een zogenaamde „puntenlijst" die voor iedere woningzoekende wordt ingevuld. Hierbij is het puntental zeer belangrijk, want zodra men 100 punten heeft, wordt de aanvraag op een speciale lijst vermeld, uit welke lijst naar verdere urgentie de gegadigden worden aangewezen. Daarnaast geldt natuurlijk nog een rege ling, die afhankelijk is van bijzondere omstandigheden. Deze regeling zal uitsluitend intern door burge meester en wethouders worden toegepast. Een andere belangrijke wijziging is, dat het spreekuur op don derdagavond komt te vervallen en men uitsluitend na schriftelijke oproep bij de Commissie van advies Woonruimtewet terecht kan. Bovendien zal de nieuwe wethouder van Volkshuisvesting geen speciaal spreekuur meer voor deze zaken houden, zodat, behoudens uitzonderingen, alles in eerste instantie ge concentreerd zal worden op de Woningcommissie. Naar aanleiding van deze nieuwe normen hebben wij een onderhoud ge had met de onlangs gekozen wethou der van Volkshuisvesting, de heer R. Koppenberg. ,,Er is - en dat wil ik graag met na druk stellen - in het verleden altijd correct en objectief gewerkt, maar als men woningen gaat verdelen ontstaan altijd klachten van: waarom hij wel en ik niet. Tot nu toe is de verdeling van de woningen altijd intern geschied. De ze nieuwe regeling is bedoeld om de mensen zelf ook een idee te geven hoever ze staan met hun aanvraag en welke kansen ze hebben." Triest De huidige situgtie noemde wethou der Koppenberg meer dan triest. „Er zijn minstens 1500 woningen nodig om de nood te kunnen lenigen." Op 15 september j.l. telde Veenen daal 550 inwonende gezinnen en niet minder dan 450 a.s. huwelijken. Alle maal gezinnen dus die dringend een huis nodig hebben. Hierbij dienen dan ook nog de woningzoekenden gerekend te worden wier huis verkocht is, die nog in nood- of krotwoningen wonen en de behoefte van de naar expansie zoekende bedrijven. Veenendaal heeft inmiddels vc$>r 1963 een bouwvolume aangevraagd van 1500 woningen. Flatbouw Veer iedere gemeente is het een eerste vereiste over bouwrijpe grond te beschikken en volgens wethouder Koppenberg is er in Veenendaal de laatste jaren enorm hard gewerkt om die achterstand in te halen. De Enge lenburg is praktisch vrij en als deze volgebouwd is, komt het plan „Dra- Op een plaatselijke fabriek heeft zich een diefstal voorgedaan van een portemonnee, inhoudende ongeveer vijf tig gulden. De politie stelt een intensief onderzoek in. De werknemer C. D. uit Veenendaal had enkele kledingstukken in zijn kastje gehangen op de afdeling waar hij werk te. Het kastje was niet afgesloten. Toen hij om kwart voor zes naar huis wilde gaan en zich ging omkleden, kwam hij tot de ontdekking dat zijn portemonnee verdwenen was. Hij deed onmiddellijk aangifte. AFGELEID DOOIt BABY Op de Pr. Bernhardlaan is de brom fietser J. v. H. uit Veenendaal zater dagmiddag aangereden door een auto en met diverse verwondingen naar zijn woning overgebracht. De aanrijding ontstond doordat de automobilist F. uit Zeist werd afgeleid door zijn zoontje, dat achter in de auto in een reiswieg lag. Hij keek ach terom en stuurde geheel links van de weg, juist waar de bromfietser reed. GEEN RIJBEWIJS Bij een gehouden controle heeft de politie een motor uit het verkeer ge nomen van A. v. d. B. uit Ochten. De bestuurder bleek niet in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. DOORN: Opperwachtmeesters Chr. Eg- gens, tijdelijk gestationeerd in Doorn, is benoemd tot rayon-commandant in Hamersveld (groep Leusden). Hierdoor is het het Doornse politiekorps nog meer onderbezet geworden. LEERSUM: Ds. A. Baars van de Ned. Herv. Gem. heeft het beroep naar Kat wijk aan de Rijn aangenomen en zal binnenkort uit Leeresum vertrekken. RENKUM: Tijdens een voetbalwedstrijd in Oosterbeek waren twee spelers het niet met elkaar eens. Ze gingen op de vuist waardoor de een zodanig aan zijn gezicht gewond werd, dat hij naar het ziekenhuis overgebracht moest worden. NIJKERK: In Nijkerk is bij de bouw van een garage aan het licht gekomen, dat de fundamenten niet aan de gestelde eisen voldoen. De aannemer zal nu een groot gedeelte weer moeten afbreken, hetgeen een schadepost betekent van minstens 20.000, gonder" ten noorden van de Vallei straat aan de beurt. Wél is de wethouder van mening dat flatbouw voor de Veenendaalse ge meenschap een ramp is. „We zitten er aan vast omdat we, willen we een be taalbare huur bereiken, de grond effi ciënt moeten gebruiken. Maar de mensen zelf zijn er eigen lijk nog niet rijp voor. De jongere generatie misschien wel, maar de ouderen hebben een bepaalde angst voor een flat. Ze moeten hun tuin tje missen en noem maar op Weigeren Het schijnt inderdaad nog vrij veel voor te komen dat woningzoekenden een flat weigeren. Mag dat? Iedere woningzoekende die wil weten of zijn aanvraag een se rieuze kans maakt, kan nu zelf aan de hand van de volgende factoren uitrekenen hoe hij er voor staat. Zodra men 100 punten of meer heeft, wordt de aanvraag over geheveld naar een speciale lijst waaruit, naar urgentie de gega digden worden aangewezen. Let wel: of men nu net 100 punten haalt of bijvoorbeeld 120, maakt in principe geen verschil. Het gaat er om: haalt men de 100 punten of meer, dan komt men op de urgentielijst. Haalt men ze niet, dan is er voorlopig nog geen kans op een woning. Ten overvloede zij nog eens ge steld dat de uiteindelijke beslis sing of een woning wel dan niet wordt toegewezen, in handen is bij burgemeester en wethouders. De Woningcommissie heeft uit sluitend een adviserende taak. Het puntenaantal volgens de nieuwe regeling wordt gevormd door de volgende factoren a. leeftijd van man en vrouw samen; b. leeftijd van de oudste van beiden; c. 6 punten voor de gehuwde status; d. 3 punten voor elk kind, met een maximum van 12 punten; e. 3 punten voor elk jaar, dat men als woningzoekende in deze gemeente is ingeschreven, met een „maximum van 9 punten. Voorbeelden: 1. man 28, vrouw 26, 2 kinderen, 3 jaar ingeschreven. Aantal punten in dit geval 28 +26 (leeftijd samen) 28 (leeftijd oudste) 6 (gehuwd) 6 (2 kinderen) 9 (3 jaar inge schreven) 103. 2. man 26, vrouw 28, 1 kind, 1 jaar ingeschreven. Aantal pun ten 26 28 (leeftijd samen) 28 (oudste) 6 (gehuwd) 3 (kind) 3 (inschrijving) 94. Komt dus nog niet in aanmer king. Na één jaar is de man 27, de vrouw 29 en staat het gezin 2 jaar ingeschreven. Aantal punten wordt dan 27 29 (sa men) 29 (oudste) 6 (ge huwd) 3 (kind) 6 (inschrij ving) 100. Komt dan wel in aanmerking. „Natuurlijk mag dat! Maar of het verstandig is We kunnen en mo gen niet over iemands portemonnaie beschikken, maar de ervaring leert dat de huren steeds hoger komen te lig gen. Mensen die toendertijd niet in een flat in het Rembrandtpark wilden en nu in de Schrijverswijk wonen, hebben hun beslissing nog wel eens betreurd." Overigens liet wethouder Koppen berg een waarschuwend geluid horen aan het adres van die (jonge) mensen, welke veelal met financiële steun van hun ouders een reeds bewoond huis kopen in de verwachting dat de be woners er over 2 a 3 jaar wel uit zul len gaan. „Wij zullen absoluut geen mede werking verlenen om die mensen er uit te halen en we zullen de koper zeker niet helpen voor de rechterlijke uitspraak er is!" Bewondering Veel bewondering had wethouder Koppenberg voor de Woningcommissie en de vroegere wethouder van Volks huisvesting, de heer Joh. v. Harde- veld. „Ik ben er van overtuigd dat er uit stekend werk is verricht, maar altijd weer hoorde je klachten van: zie je wel, als je maar op 't spreekuur komt en: als je maar een kruiwagen hebt. Affijn u kent dat wel. Vandaar dat wij om te beginnen die punten-telling hebben ingevoerd. Ie dereen kan nu zelf uitrekenen en con troleren hoe de kansen staan. Verder hebben we de spreekuren veranderd. Voorheen hield de ene don derdagavond de wethouder van Volks huisvesting spreekuur en de volgende donderdag de Woningcommissie. Bij dit systeem bestaat de kans dat men langs elkaar heen werkt. Bovendien die spreekuren op de don derdagavonden waren een verschrik king. De mensen stuurden om vijf uur 's middags al hun kinderen om er te gaan zitten en dan losten ze elkaar af om toch maar aan de beurt te komen. Soms zaten ze er drie uur om dan hooguit tien minuten met de commissie te praten. Ze zaten elkaar min of meer op te warmen - begrijpelijk! en vaak hing er een geprikkelde stemming. Dit alles willen wij nu voorkomen door het instellen van een vast spreek uur op aanvraag. Zij die de Woning commissie wensen te spreken kunnen een formulier in vullen en krijgen dan een schriftelijke oproep thuis. De Wo ningcommissie kan zich dan geval voor geval voorbereiden terwijl de woning zoekende geen uren hoeft te wachten." Aldus wethouder Koppenberg. Wethouder R. Koppenberg. Om te komen tot een doelmatige bestrijding van de hondsdolheid heeft het bestuur van de Dierenbescherming afdeling Veenendaal kontakt opgenomen met de plaatselijke dierenartsen om de mogelijk heid te bespreken van collectieve inenting van honden tegen de ge vreesde ziekte. Nadat eerst bleek dat er geen serum aanwezig was, heeft men een dag later, met medewerking van de politie, een defini tieve regeling kunnen treffen. Zo zal ten huize van dierenarts M. Hoo- genboom, Populierenlaan 6, Veenendaal, maandag 5 en dinsdag 6 november a.s. gelegenheid zijn tot inenting van de honden, beide dagen na zeven uur 's avonds. Geïnteresseerden moeten zich echter vóór vrijdagmiddag a.s. 12 uur opgeven bij het politiebureau. Deze voor-inschrijving is gedaan met het oog op een eventuele toeloop die dan niet te verwerken zou zijn. Voor gezonde honden bestaat er geen enkel bezwaar om ze te laten inenten. Voor oude of zieke honden raadplege men eerst de dieren arts. Er zal een lijst van de geënte honden worden aangelegd, terwijl de eigenaar een certificaat krijgt, wat o.a. dienstig kan zijn bi; een eventuele reis naar het buiten land. Hoewel het normale tarief 15,be draagt, is dit door bemiddeling van de Dierenbescherming Veenendaal te ruggebracht tot 10, Een inenting tegen hondsdolheid is van zelfsprekend niet alleen een bescherming voor de hond, doch meer nog voor de huisgenoten. Men wordt dringend verzocht geen kinderen met honden te sturen! NAUWKEURIG Overigens wordt het bevel om de hon den aan de lijn te houden overal vrij nauwkeurig opgevolgd. Het is opvallend zo weinig honden men op straat ziet en als ze er zijn lopen ze keurig aan het nempje. In ACHTERBERG moest in twee geval len een waarschuwing worden gegeven. In VEENENDAAL werd het 2-jarig zoontje van de fam. Van L. in zijn vingers gebeten door een hondje van de fam. R. waar men op visite was. De dierenarts zal het hondje onder controle houden. Een RHENENS meisje dat in Veenen daal werkzaam is werd de Zandstraat tor tweemaal toe door hetzelfde hondje gebeten. Het meisje stelde zich direct onder dokters behandeling, terwijl de po lice een speurtocht ondernam naar het zwerfdier. Verder zijn er tal van mensen die los lopende honden naar het politiebureau overbrengen, waar de dieren in speciale hokken in quarantaine gehouden worden. Tot nog toe heeft zich gelukkig nergens een ongeval van hondsdolheid voorge daan. Vorige week donderdag is Prin ses Marijke begonnen aan een mu ziekstudie, algemene vorming, fluit en piano. Haar lerares is mej. Loes Coïni (&4) uit Veenendaal, die iede re donderdag per hofauto van het Utrechtse conservatorium afge haald wordt om op paleis Soest- dijk de lessen aan Prinses Marijke te geven. Mej. Loes Coïni begon op 10-jarige leef tijd haar pianostudie bij Gijsbert van Zan ten, die haar zover heeft opgeleid dat zij met succes toelatingsexamen deed voor het Conservatorium in Utrecht. Sinds enkele maanden heeft zij daar haar opleiding voltooid, waar zij zich een be gaafde leerling toonde. Reeds enige tijd geeft zij les bij Muziekinstituut Van Zan ten en sinds kort ook aan de Muziekschool van het Conservatorium te Utrecht. Voorlopig zal H.K.H. Prinses Marijke elke donderdag les krijgen. De heer Jo- han van den Boogert, directeur van het conservatorium, zal zich regelmatig op de hoogte stellen van de vorderingen van prinses Marijke. Toen Fidel Castro vier jaar geleden erin slaagde de macht op Cuba te ver overen, hoopte de arme bevolking van Cuba op verbetering van haar lot. De toestand was er n.l. onder Batista voor haar vrijwel ondragelijk. Cuba werd be heerst door een coterie van zeer ryken, die het arbeidende volk in de letterlijke zin van het woord „uitbuiten". De suikerlords veroorzaakten de Castro-revolutie als laatste redmiddel van het volk. Maar het is de vraag of men de verlopen vier jaar nuttig heeft gebruikt. De revolutie beschouwde het als haar wachtwoord, wat eens graaf Mirabeau tijdens de Franse revolutie uitriep: „Verbryzel het gou den kalf van het kapitalisme enlaat ons de stukken delen". Hiernaar handel den zij. De Fidelisten dachten nu zelf als sui kerlords te kunnen gaan leven, betoog den hard, luierden nog harder en lieten het werk aan de dwazen over. In een gummifabriek in Havanna bijv. werd dit jaar per maand 51/» dag produktief gewerkt; de overige 25 dagen waren vrije dagen of feestdagen. En zo is het overal, ook in de colchosen van het sui- kergebied, met als gevolg dat de suiker- produktie, Cuba's voornaamste be staansmiddel, tot tweederde van voor- De jaarlijkse EHBO-wedstrijd om de Vallei-wisselbeker zal ditmaal worden georganiseerd door de EHBO afd. Eist (Utr.). De wedstrijd vindt plaats op zaterdagmiddag 3 november a.s. in de ontspanningszaal van de Jeugdherberg „De Eikelkamp." Evenals vorige jaren wordt aan deze wedstrijd deelgenomen door de afde lingen Amerongen, Leersum, Veenen daal en Eist. Genoemde afdelingen ko men elk met twee ploegen uit. In de jury nemen zitting de doktoren Stegeman en Wijchers uit Rhenen als mede dokter Van Kekem uit Maarn. Naast de Vallei-wisselbeker zijn nog enkele andere fraaie prijzen te winnen. De wedstrijd begint om precies half drie en is voor ieder vrij toeganke lijk. Even over de Rijnbrug in de richting Resteren vond vrijdag avond omstreeks 7 uur een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een personenauto. De bestuurder van deze laatste wagen werd op slag gedood. De ravage was groot. Met zijn vrouw en twee zoons reed de aannemer J. G. Rohaan, afkomstig uit Beusichem, uit de richting Kesteren naar Rhenen. toen tijdens een noodweer de verlichting van zijn wagen uitviel. In een stormregen en volslagen duisternis par keerde hij de wagen langs de kant van de weg. Daarna plaatste hij een waarschu wingsdriehoek op het wegdek en ging zelf achter de wagen staan met een rood knipperlicht. Zijn vrouw en zijn vijftien jarige zoon bleven in de auto zitten, terwijl zijn elfjarig zoontje in de wagen stapte van de heer M. uit Rhenen, die te hulp was gekomen en een garagehou der in Rhenen zou waarschuwen. Plotse ling stormde de vrachtwagen, bestuurd door een inwoner uit Wekerom, vanuit de richting Kesteren op de onverlichte wagen af. De chauffeur zal het rode knipper licht niet en met een enorme klap vloog de vrachtwagen achterop de onverlichte personenauto, waartussen de heer Rohaan werd verbrijzeld. De paniek wat ontzet tend. De vrouw van de aannemer en diens zoon, die beiden nog in de wagen zaten, bleven ongedeerd. De heer M. uit Rhenen had ook een klap van de botsing gehad. Hij moest naar een ziekenhuis worden gebracht en had het andere kind meege nomen om het de verschrikkelijke aan blik van het ongeval te besparen, een boodschap achterlatende, die naar later bleek practisch iedereen zich niet meer kon herinneren door de emoties. Twee uur lang heeft men in de grootste ongerust heid om het lot van het kind gespeurd en tenslotte vond men het bij buren van de heer M., die zelf inmiddels in het ziekenhuis te Wageningen was opgenomen met een bekkenfractuur. In Ederveen is men no steeds volop bezig met] de reconstructie van de: Hoofdweg. Bulldozers en] draglines graven dag in] dag uit om deze belang- ryke verkeersader zo' spoedig mogelük in orde! te hebben. De bedoeling is dat men vrydag a.s de Hootsenstraat bereik en Jan is voor de Eder veners het ergste lee geleden. Het nieuw wegdek ligt er uitste kend by en beteken voor Ederveen een zee belangrüke verbetering Van L., een 19-jarige tekenaar uit Wageningen, moest vrijdag voor het kantongerecht in zijn woonplaats ver schijnen omdat hij op de openbare weg, althans in een plantsoen, gevoetbald had. De voetbal werd in beslag geno men en Van L. ging op de bon. De politie heeft je al verscheidene malen gewaarschuwd, maar schijnbaar ben je hardhorend of nog niet tot de jaren des verstands gekomen. Het moet nu maar eens afgelopen zijn met dat gevoetbal op straat. Het verkeer heeft er hinder van en als dat zo doorgaat gebeuren er straks no grote ongeluk ken, aldus de officier, die vervolgens 15,of 3 dagen en verbeurdverkla ring van de in beslag genomen bal eiste. Ik ben niet met de bal op straat geweest en ik heb het verkeer dan ook niet gehinderd, verdedigde verdachte zich. Dat plantsoen was toch niet veel meer dan een verwaarloosd veld. Een voetbal kan heel makkelijk door een ruit getrapt worden of de straat oprollen. Als er dan iets gebeurd ligt de dader meestal op het kerkhof, 't Is dus zeker geen zinloos verbod, leg de rechter v. d. Brand geduldig uit. In verband met de verbeurdverkla ring van de voetbal, wat voor de jon geman uiteraard ook reeds een gevoeli ge straf betekende, verlaagde de rech ter de boete tot 10,of 2 dagen. ■8- Van H., fabrieksarbeider te Ede, was met zijn auto achteruit uit een uitrit aan de Asakkerweg te Ede gekomen en daarbij had hij zo slecht opgelet, dat hij in botsing was gekomen met een voetgangster met een kinderwagen. Ge lukkig was alles nog goed afgelopen. Van H.'s verkeersfout had echter heel wat ernstiger gevolgen kunnen hebben en daarop wees rechter v. d. Brand vrijdag met nadruk toen de autobe stuurder voor het Wagenings kanton gerecht verscheen. Het uitzicht was zo slecht, dat ik niemand aan kon zien komen, klaagde verdachte. Dan had u vooruit de weg op moe ten rijden, antwoordde de officier. Als je achteruit rijdt neem je nu eenmaal risico's en bij een slecht uitzicht is dat helemaal onverantwoordelijk. Eis 50, of 10 dagen. Vijftig gulden? zei Van H. ver baasd, en de schikking was maar 15, Dan had u dat maar moeten be talen, vond de rechter. Ik vind 't veel te weinig voor deze manier van rijden. 50,— of 10 dagen en als u 't er niet mee eens bent kunt u binnen veertien dagen in hoger beroep gaan bij de rechtbank in Arnhem. 8- C. uit Driebergen-Rijzenburg had zijn vrouw, die geen rijbewijs bezat, onder zijn toezicht laten rijden met de splin ternieuwe DAF-personenauto, die hij juist gekocht had en waarmee het echt paar die middag het eerste ritje maak- (Zie verder pag. 2) „Ons Genoegen" heeft zaterdagavond in gebouw Rehoboth de eerste van de twee jaarlijkse uitvoeringen gegeven, waarvoor flinke belangstelling bestond. (Komende zaterdagavond vindt de tweede plaats). Het geheel nieuwe repertoire werd ditmaal niet afgewerkt onder leiding van dirigent Hoolhorst, daar deze om gezondheidsredenen zijn functie als zo danig heeft moeten neerleggen. De lei ding is thans in handen van de heer J. Boom. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer Rijnbout, directeur van het muziekkorps Huzaren van Boreel. Verwacht wordt dat a.s. zaterdag avond aanwezig zullen zijn baron en jonkers Taets van Amerongen. heen terugliep, dat de deviezenvoorraad tot 6 miljoen dollar zonk en dat dage lijks de beste krachten het eiland ont vluchtten (er zijn thans niet minder dan 235.000 Cubaanse vluchtelingen in de USA). Bovendien wordt de import hoe langer hoe duurder en schaarser. Levensmiddelen zijn op de bon; deze vermeldt als rantsoen o.a. per mmnd 5 eieren, 3 pond meel en 2 ons boter, zegge en schrijve per maand. Met water verdunde melk is alleen voor kinderen te krijgen. En dan mag men nog blij zijn een winkel te vinden, die deze „voor raad" leveren kan. Verhongeren doet men nog niet; rijst en bonen zijn er nog voldoende; maar aangenaam is het le vensmiddelenpakket allerminst. En dit ligt niet aan de blokkade, doch aan de Cubanen zelf. Fidel Castro weet dit ook en oproepen om harder te werken staan overal aangeplakt. Maar men volvoert het niet. Castro riep de Russen om hem te helpen de revolutie te doen slagen, maar de Russen konden de Cubanen helemaal niet „disciplineren". Een Pool se diplomaat te Havanna verklaarde ronduit: „Het is hier geen communisme; het is de reinste anarchie". De Tsjechen oordeelden precies eender. En Moskou trok de beste krachten weer terug, aan gezien de chaos op Cuba geen hoop bood vooralsnog. In deze omstandigheden zette Rusland de begonnen pogingen om in wat thans de wereld beroert, de poging om mili tair Cuba te gebruiken. Volgens het In stituut voor de scheepvaart te Bremen waren er de laatste 6 weken niet min der dan 100 schepen met V/t miljoen ton voorraden vanuit havens van het Sovjetblok naar Cuba onderweg. De helft van deze schepen waren charter schepen van westelijke landen. Een groot deel van deze ladingen bestond uit wapens en militaire uitrusting, als mede technici en soldaten. Ze hebben zelfs een speciale haven op Cuba, n.l. Mariel dicht bij Havanna, waar strenge controle nieuwsgierigen op een afstand houdt. Niet ieder te Moskou is blij met dit militaire avontuur, dat een duidelijke bruskering van de USA inhoudt. Maar niettemin is men er reeds verder mee gevorderd dan het publiek wist. En de grootste moeite wordt nu, hoe er weer mee op te houden, indien een atoom oorlog zal worden vermeden. Ook Rus land is niet oorlogszuchtig, maar is met een onvoorzichtig avontuur verder ge gaan, dan met staatsmanschap verenig baar is en zit nu met de gevolgen, die nog meer staatsmanschap vereisen dan het avontuur zelf. De krachtige Ameri- kaanse maatregel was te' Moskou niet verwacht. Men hoopte in troebel water te kunnen blijven vissen. En dat ging nu niet meer. -8- Aan de Azerbeidsjanse universiteit is aan een 32-jarige vrouw, doctor in de historische wetenschappen, de titel van professor verleend. •8- In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er in Amerika 29.500 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. -8- Een onderwijzeres in de Oehal kan - geblindoekt - met behulp van haar vingers een krantentekst lezen. ■8- Japan heeft thans 95 miljoen inwoners en is op drie na het dichtst bevolkte land ter wereld. (Alleen België, Neder land en Formosa zijn nog dichter be volkt). 8- Het vorig seizoen zijn bijna 100.000 Ne derlanders naar de wintersport ge weest. 8- Een grote Australische fabriek gaat boter in poedervorm produceren. 8- In Venray zijn twee sneeuwwitte eek hoorns gevangen, volgens deskundigen een zeldzame verschijning. ■8- Omdat ze het „veel gemakkelijker" vond heeft een Italiaanse filmster een dure sportauto op afbetaling gekocht. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. 1922-1962 Assurantiekantoor Eio. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enx. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1