Voltallig U.S.O. vermocht volle zaal te trekken Setier Set Verkoudheid ASPRO m 1 u r !T J R 1 POSITIEF NEGATIEF POSITIEF NEGATIEF RHENEN Taxichauffeur overvallen en beroofd SCHERPENZEEL Tentoonstelling „Ornithophilia" in Jaarbeurs-gebouw DE VOETGANGER een graag geziene verkeersdeelnemer Gewezen vijanden werden op een Gelderse camping goede vrienden KRUISWOORDPUZZEL - TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 Nr. 87 nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Kleurenfilmpiogramma van NCR(eis)V Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: Bijeenkomst Bijbelgenootschap 1 16 3' Wat was toch wel de oorzaak van het steeds slechts matig bezoeken van de USO-concerten. Het schijnt dat men deze oorzaak nu op het spoor gekomen is. Een voltallig Utrechts Stedelijk Orkest blijkt meer bezoekers te trekken dan een niet voltallig en terecht, want wat kan men van een verminkt orkest ver wachten. Natuurlijk, de toenadering is van twee kanten gekomen, de volledige bezetting maakte een zodanige uitbreiding van het podium noodzakelijk, dat de grootte van de zaal meer aangepast werd aan de omvang van muziekminnend Veenendaal. Klinkt bovenstaande wellicht wat sarcastisch, onmiddellijk moet toch gezegd worden dat het alleszins de moeite waard was het orkest zó te be luisteren. We mogen burgemeester Hazenberg dankbaar zijn voor zijn initiatief en hopen van harte, dat de in zijn kort openingswoord uitgesproken belofte, deze bezetting te continueren mits de opkomst ook in de toekomst even groot zal blijven, in vervulling zal gaan. Het orkest zoals het dan dinsdag- stuwing van de „golfslag". Helaas is avond te beluisteren was, bestaat uit dit niet zo eenvoudig te realiseren, ongeveer negentig leden. Vooral de strijkersgroep bleek aanzienlijk groter te zijn dan tot nu toe het geval was (er stonden zeven contrabassen!) en verder waren er nog enkele niet zo vaak in orkestwerken voorkomende instrumenten als harpen (twee) en de tamtam te zien. Voor de pauze stond dan ook nog de Steinway-vleugel op gesteld, echter niet als orkest - maar als solo-instrument. George van Renesse was solist in het derde pianoconcert van Ludwig van Beethoven, een concert dat minder spectaculair is dan het zeer bekende vijfde, maar muzikaal zeker op dezelf de hoogte staat. De uitvoering was prachtig. Solist en orkest speelden ge ïnspireerd en goed op elkaar afge stemd. De serene rust van het Adagio werd helaas verstoord door nogal wat geluiden uit de zaal. Het inhouden van de adem is op zo'n ogenblik meer. op z'n plaats, dan tijdens de donder van de pauken, hoe adembenemend dit op zichzelf ook is. Voor velen was onge twijfeld dit pianoconcert het hoogte punt van de avond. Voor vele anderen zal dit geweest zijn La Mer van Claude Debussy. De schoonheid van dit werk zou pas vol ledig tot zijn recht komen als het ver scheidene malen werd uitgevoerd. Pas dan gaat men de tema's kennen en on derscheiden en voelt men in alles de in de nieuwe notenkleuren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 „ARENA" HEEFT CLUBORGAAN De onlangs opgerichte korfbalvereni ging in Rhenen, die de naam draagt „Arena" heeft inmiddels ook een club orgaan „van stapel laten lopen." Daar deze vereniging nog maar pas „draait" en dus financieel nog wat ruimere armslag nodig heeft, is het geen luxe uitgave geworden, wel zijn wij ervan overtuigd dat het in een behoefte zal voorzien. De voorzitter van „Arena", de heer L. van Setten, schrijft er een inleidend woord in. Daarin komt hij tot de conclusie dat de korfbalsport in Rhenen is aangeslagen en dat al prima resultaten in de competitie zijn bereikt. Hij streeft naar een honderdtal leden. Momenteel zijn het er vijftig. maar de gramofoonplaat biedt hier uit komst. Niettemin boeit het werk ook bij eerste beluisteren buitengewoon door zijn fraaie orkestratie en virtuoze behandeling van het orkestspel, fa cetten die door de indrukwekkende uitvoering onder Paul Hupperts goed tot hun recht kwamen. Voorafgaande aan het pianoconcert en dus ter opening speelde het orkest de ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar. Wagenaar was een Utrechts componist en zijn muzikale kwaliteiten werden zelfs ontdekt door een lid van het U.S.O. De ouverture is een goed klinkend stuk muziek dat o.a. doet denken aan de symfonische gedichten van Richard Strauss. Terecht ontvingen dirigent, solist en orkest enthousiast en langdurig ap plaus voor dat wat zij met zoveel over gave hadden gebracht. J. van de Putte. Een jaar en zeven maanden jeugdgevangenisstraf eiste de Of ficier van Justitie tegen de 19- jarige F. H. W. S„ machinist op de grote vaart, wegens roofoverval gepleegd op een taxichauffeur. De jongeman, woonachtig in Veenendaal, was op 3 juni met zijn schip in de haven te Rotter dam gearriveerd en had toen me teen flink de bloemetjes buiten gezet. Samen met een vriendin bezocht hij tal van café's en begaf zich vervolgens naar Den Haag. Daar huurde hij des avonds laat een taxi om zich mee naar Rotterdam te laten brengen, dit hoewel hij geen cent meer op zak had. Onderweg kwam het plan bij hem op zich van de auto meester te maken. Op de rijksweg in Delft verzocht hij de chauffeur even te stoppen en nadat hij een ogenblik uit de auto was geweest, kwam hij terug, gewapend met een En gelse sleutel. „Ik heb hier een revolver, kom uit je auto, laat de motor lopen en geef je portefeuille," zo beval hij de chauffeur. Deze verkeerde in de mening dat de jongeman in het bezit was van een revolver en stapte achter het stuur rad vandaan. „Ga voor de auto lopen," luidde het volgende bevel van de jonge man en ook daaraan voldeed de chauf feur onder bedreiging. Toen hij de kans schoon zag ging daarop de overvaller er met de auto vandoor doch werd in Dor drecht door de politie aangehouden. Dezer dagen stond hij heel bedeesd voor VERLICHTINGSCONTROLE IN RHENEN De afdeling Rhenen van het verbond voor veilig verkeer organiseert maandag 5 en dinsdag 6 november 's avonds van 7 tot 10 uur op het achterterrein van de NBM-garages aan de Zwarteweg een ver- linchtingscontrole op automobielen, mo toren, scooters en bromfietsen. Deze con trole vindt geheel kosteloos plaats. 1 MILJOEN SPAARGELDEN BIJ DE RAIFFEISENBANK TE RHENEN Tijdens de internationale Raiffeisen- spaarweek van 15 tot 20 oktober j.l. werd bij de Raiffeisenbank te Rhenen 1 miljoen aan spaartegoed overschreden. De inlegger, de 748e nieuwe spaarder sinds de opening van de bank in novem ber 1960 die door een storting de mil joen volmaakte, ontving een premie van 25 gulden. Het gezamenlijk tegoed van de Raiffeisen- banken bedraagt nu ruim 3.140.000.000, het tegoed van 1.450.000 spaarders. In gebouw 't Trefpunt zal de film dienst van de Ned. Chr. Reis Ver eniging op woensdagavond 7 novem ber een toeristische kleurenfilmpro gramma vertonen onder de titel: „Win tersport, subtropen en verder." De camera neemt de aanwezigen mee naar het wintersportparadijs Davos- Parsenn in Zwitserland en toont let terlijk alles wat van een wintervakan- tie in de bergen vertoond kan worden. Het prachtige uitgestrekte, over de he le wereld beroemde skigebied boven Davos, Parsenn. Heerlijke wandelingen, demonstraties kunstrijden, hardrijden, en dat allemaal op de grootste ijsbaan van Europa. Dan naar Brazilië, waar verrassende filmbeelden vertellen over het leven van alledag van de in 1911 gestichte Gereformeerde Nederlandse kolonie Carambei. De film heeft tot doel, het onder de aandacht brengen en het ondersteunen van „Weerzien Overzee", een orgaan van de Christelijke Emigratie Centrale en de Nederlandse Christelijke Reis- Vereniging ter bevordering van fami liebezoek aan emigranten. Tot besluit een bezoek aan Spanje. Een rondgang door de historische ste den Segovia en Avila en tevens een bezoek aan de koninklijke verblijven Sanildefonso, een „Versailles in minia tuur" en het fameuze Escoriaal. de rechtbank en bekende de feiten. Hij begreep zelf niet hoe hij tot zijn daad was gekomen, zo verklaarde hij. De presi dent constateerde dat het een piratentac- tiek op de weg was. Taxichauffeurs zijn toch al bijzonder kwetsbaar bij de uitoefening van hun be roep, zo merkte de Officier van justitie in diens requisitoir op en daarom vond hij een strenge straf noodzakelijk. De verdediger mr. A. J. Schouwenaar meende dat voor verdachte een heropvoe ding gewenst is, omdat de opvoeding veel te wensen heeft overgelaten. PI. verzocht clementie Uitspraak op 13 nov. De afdeling Scherpenzeel van het Nederlands Bijbelgenootschap, hield maandagavond in het verenigingsge bouw Filalethes een bijeenkomst. Na dat deze bijeenkomst door ds. P. W. van der Veen op de gebruikelijke wijze was geopend werden twee kleuren- filmpjes vertoond, betrekking hebben de op het werk van de Bijbelgenoot schappen in de wereld. De eerste film handelde over papier fabricage en was getiteld „Bladeren van de boom." De kijkers werden op de hoogte gebracht van de vele moeiten en offers die gebracht worden om een volk, in dit geval Eritrea (Afrika), de Bijbel te geven in hun eigen taal. De tweede film getiteld „En vertel al wat gij gezien hebt". De z.g. Rem- brandtbijbel geeft de reisroute aan. Veel van wat wij misschien al wisten, wordt tot leven gebracht en geeft ons menigmaal het gevoel, dat het voor ons bekend terrein is, waar velen, die er nooit zullen komen, met iets van heimwee aan denken. Ter afwisseling werd door de zingen de zusjes Riek en Janny v. d. Burgt zang ten gehore gebracht begeleid door muziek van W. v. d. Berg, B. Bouw meester en G. Inkenhaag. OP ELK POTJE PAST WEL EEN DEKSELTJE Het was een vreemd verhaal, dat de eigenaar, (een Rotterdammer) vertelde, tenminste het leek vreemd. De hond had al sedert een jaar moeilijkheden met de spijsvertering, vooral wanneer hij gulzig gegeten had. Pijnkrampen traden op, die na enkele uren weer verdwenen. Sedert enkele dagen was het nu helemaal mis. De pijn verdween niet en ook andere verschijnselen of het ontbreken daar van, wezen erop, dat de spijsvertering volledig geblokkeerd was. De algemene toestand nam ziender ogen af. Routine onderzoek bevestigde de mededelingen, doch gaf geen ant woord op de vraag, wat de oorzaak zou kunnen zijn. Röntgenfoto's leerden, dat een vreemd voorwerp zich in de buik bevond, maar wat? Op de ene foto was het een langgerekte schaduw, op een andere een ring Operatie moest vol gen. In de darm bleek zich een 6 cm. lange dikke rubberbuis te bevinden. De voorgeschiedenis was verklaard. Had het dier gulzig, met grote brokken, ge geten, dan was er geen passage meer, pijn volgde. Na vertering kon het voedsel door de buis passeren. Enkele dagen geleden echter had het dier een stuk worst met loodje gegeten en dat loodje was als een dekseltje op de buis gaan zitten, toen werd alle voortgang verhinderd. Maar waarom zagen wij dat loodje niet op de röntgenfoto, lood laat zich bij het röntgenen zo goed zien? Een loodje aan de worst, kenmerk van het ware, is geen lood meer maar allumi- nium. Die rubberbuis! De baas van de hond repareert auto's en vorig jaar miste hij opeens een schokbrekeronderdeel. De hond zelf kan nu weer worst eten, bij brokken. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP I Het Diaconessen Ziekenhuis in Para maribo. In Paramaribo wordt hard gewerkt om het Diaconessen Ziekenhuis - actie 4xZ.N. - tijdig gereed te krij gen, omdat het gebouw volgende maand officieel in gebruik zal worden genomen. De van 8 tot en met 10 november a.s. in de Julianahal van de Jaarbeurs te Utrecht te houden 54e tentoonstelling van de Kon. Ned. Vereniging „Ornitophilia" belooft zijn voorgangers in grootte en belangrijkheid te overtreffen. Zij zal een oppervlakte van 7000 vierkante meters beslaan, waarvan 4000 vierkante meter wordt ingenomen door een 150-tal stands, waarin handel en industrie hun nieuwste vindingen op het gebied van voeding, huisvesting, verzorgingt ziektebestrijding en verpakking zullen demonstreren. De overige ruimte zal worden benut voor de huisvesting van een zeer uitgebreide collectie kippen, kalkoenen, konijnen en pelsdieren. Evenals vorige jaren zal de sportafde- ling van „Ornithophilia" uitsluitend jonge dieren vertonen, d.w.z. dieren, die in dit jaar geboren zijn en die zich voor het eerst in wedstrijdverband zullen meten met dieren van collega-fokkers om fraaie prijzen, o.m. geschonken door leden van het Koninklijk Huis, provinciale- en ge meentelijke autoriteiten en de organise rende vereniging. Voor de sportfokkers zijn de „Ornitho- philia"-tentoonstellingen hoogtijdagen voor hun liefhebberij, omdat men daar nationaal en internationaal collega-fok kers ontmoet met wie men ervaringen uit wisselt en vriendschapsbanden aanknoopt of verstevigt. Het aantal sportliefhebbers neemt volgens de heer dr. R. Kuipers, voorzitter van de organiserende vereni ging, de laatste tijd sterk toe tengevolge van de bekorting van 'de arbeidstijd. Hoe langer hoe meer ziet men n.l. in de pluim veehouderij een nuttige en prettige vorm van vrijetijdsbesteding. Maar naast het facet van de vrijetijds besteding maakt de Ned. pluimveehouderij ook een belangrijke bron van ons nationa le inkomen uit. Ten bewijze hiervan gaf de heer Kuipers op een dezer dagen te Utrecht gehouden persconferentie enkele cijfers. In 1961 bedroeg de export van Nederlandse eieren en pluimvee 600 miljoen en bezaten wij 25 miljoen leg kippen. Deze gegevens werden nog aan gevuld door Ir. E. F. Geesink, inspecteur Niet iedereen zal het met ons eens zijn dat de voetganger een graag geziene ver keersdeelnemer is. Toch is het zo: in de meest letterlijke zin van het woord is de voetganger graag gezien door élke weg gebruiker. In die zin namelijk, dat elke weggebruiker de voetganger, die in het donker over 's Heren wegen wandelt, graag ziet en er liever niet door wordt verrast. gangers zelf kunnen voorkomen slacht offer te worden van een verkeersongeluk. Namelijk door op buitenwegen aan de LINKERKANT van de weg te lopen, het verkeer tegemoet. Dit is een wettelijke maatregel, die uitsluitend en alleen ten doel heeft de voetganger te beschermen. Het Verbond voor Veilig Verkeer ves- tigd vooral op de naleving van dit voor schrift „met klem" de aandacht: het is voor uw eigen bestwil, voetganger! HERFST- EN WINTERGEVAREN Om gezien te worden kan de voetganger gebruik maken van een complete kerst boomverlichting; succes is dan wel ver zekerd, maar het lijkt ons een beetje om slachtig. Beter is: lichte kleding dragen; liever een lichtgekleurde regenjas, dan een donkere wintermantel, want licht gekleurde stoffen reflecteren het schijn sel uit koplampen (en eventueel aanwe zige straatlantaarns) beter dan donkerge kleurde. Reflecterende strips of ander materiaal voldoet nog beter, in het bijzonder op onverlichte buitenwegen. Het Verbond voor Veilig Verkeer stelt tegen kostprijs voor voetgangers een zgn. reflectorklem ter beschikking, welke bestaat uit een opvallende gele reflector gemonteerd in een verende klem van plastic. Deze kan men aan jaspand of broekspijp klemmen, zonder dat de kleding wordt beschadigd. Een reflectorklem kan men bestellen bij het Verbond voor Veilig Verkeer, Servet straat 5 te Utrecht, en wel per briefkaart met aan de voorzijde drie postzegels van twaalf cent extra voor onkosten. Op de briefkaart vermelde men „reflectorklem". Deze klem kan niet alleen door de voet ganger zelf worden gebruikt. Ook als het hondje wordt uitgelaten, kan een reflec torklem aan de halsband of lijn goede diensten bewijzen. Fietsers, die nog dui delijker hun voornemen om van richting te veranderen willen aangeven, kunnen de klem aan hun mouwen klemmen; auto mobilisten kunnen er een op de achter uitkijkspiegel zetten, zodat het achterop komend verkeer eerder wordt geatten- deex-d op verblindende verlichting; enz. Vooral nu tal van zebrapaden (nog) niet voldoende verlicht zijn, kan de klem nut tig zijn. Op zebrapaden overstekende voet gangers moet immers de overkant van de straat kunnen bereiken, zonder dat het rijdende verkeer hen hierin belemmert. De moeilijkheid is natuurlijk, dat de voet ganger niet gezien wordtEen reflec torklem kan deze moeilijkheden opheffen. Behalve lichte kleding en reflectorklem men is er nog een punt waardoor voet van de pluimveeteelt, die er o.m. op wees dat de totale waarde van de export van pluimveeprodukten in 1961 kan geschat worden op circa 850 miljoen. Van de totale exportwaarde van de in 1961 ge- exporteerde produktie in de land- en tuinbouwproduktie kwam 15 pCt. uit de sector pluimvee en eieren. Ondanks deze optimistische cijfers ziet het er volgens Ir. Geesink met onze pluimveehouderij op het ogenblik niet zo rooskleurig uit. Tengevolge van de vorig jaar ingetreden sterke prijsverlaging van de eieren is de financiële opbrengst van onze pluimvee-export over de eerste ne gen maanden van dit jaar met rond 90 miljoen gulden gedaald in vergelijking met vorig jaar. Een en ander is volgens spreker een gevolg van de ontwikkeling van pluimveehouderij in onze partner- landen van de E.E.G. Naar aanleiding hiervan bepleitte Ir. Geesink modernise ring van de pluimveehouderij, o.a. door mechanisatie en verhoging van de een heden leghennen tot duizend of meer stuks. Aanmerkelijk gunstiger achtte Ir. Gee sink de situatie in de sector slachtkuikens waar men meer modernere methoden ge bruikt en op welk gebied nog voldoende mogelijk tot verruiming van de consump tie bestaat. KLEINE EINSTEIN Een Engelse jongen van 16 jaar, Bri an Bramson, heeft zijn studie aan de universiteit een dag onderbroken om in Londen een voordracht te houden aan het Instituut van atoomonderzoek. Tot stomme verbazing van de daarbij aanwezige geleerden gaf hij daarbij een glasheldere uiteenzetting van de beroemde relativiteitstheorie van Ein stein. Een van de profs zei na afloop: mijn oude leermeester heeft eens geprobeerd mij deze theorie uiteen te zetten, maar ik begreep er niet veel van. Nu is me alles duidelijk geworden. (De theorie van Einstein houdt onder andere in dat het tijdsverloop niet het zelfde is voor twee waarnemers die zich ten opzichte van elkaar verplaat sen). Uit gegevens ons verstrek door de Centrale Directie van de Volkshuisves ting en de Bouwnijverheid, willen we een positief geluid doen horen, om dat over ca. 'n maand de miljoenste na-oorlogse woning gereed zal komen, verbluffend resultaat van jaren bou wen. En om dit cijfer méér (positieve) achtergrond te geven, zijn de volgen de cijfers wel zeer illustratief. In de periode van 1911 tot 1945 (34 jaar) wer den er in ons lieve land één miljoen woningen gebouwd, over het tweede miljoen deden we dus zeventien jaar en het volgende of derde miljoen zal in 1973, na elf jaar dus, gereed zjjn gekomen! Anders vertaald betekent dit: één woning per 18 minuten, één woning per 9 minuten, één woning per 6 minuten! Kritiek op de nieuw bouw is er te over, kritiek van men sen die wonen en uiteraard van men sen die niet wonen. Vóór de oorlog, zo weet een ieder zich te herinneren, stonden er huizen volop te huur én te koop, letterlyk voor een appel en een ei. En men vergeet, dat ook thans één crisis als „voor de oorlog" voldoende zou z(jn om overal weer huizen te huur te vinden, én te koop. Men ver geet dat er thans meer kamers per persoon ter beschikking staan dan voor de oorlog. En, oh ja, over dat bakonnetje en die kleine douchecel gesproken. Zomaar wat feitelijkheden, in telcgramsljl, op de wijze van „weet u nog". Toen de kelder, het kolenfor- nuis, de petroleumtoestellen, de pomp, de kom met lampetkan, het stoffer en 't Is allemaal waar, we leven in een welvaartsstaat, we hebben huis aan huis televisietoestellen en bromfietsen, we kennen de vijfdaagse werkweek en een jaarlijkse vakantie in het buiten land. Er is werk voor iedereen, maar huizen voor jong-gehuwden zijn er niet. Wij hebben gelukkig een dak bo ven ons hoofd, maar niettemin zoe ken wij al naar een grote huis, liefst met een tuin natuurlijk, maar er is gewoon geen kans op, er worden alleen maar etagewoningen gebouwd, van die betonnen wooncellen waar je de kat van de bovenburen hoort stampvoeten, drie kamers met een balkonnetje waar van je altijd bang bent dat het er af waait en een douchecel waarin je je niet kunt keren. Je vraagt je eigenlijk af hoe ze aan die huurberekening ko men en dat komt elke maand maar te rug en de minister maar van welvaart spreken 't Is een litanie die men eindeloos kan voortzetten, een onderwerp dat ons Hollanders, die zo graag van huiselijk heid en gezelligheid spreken bijzonder na aan het hart ligt. Gespreksstof vol doende, méér dan voldoende want de krantekoppen der laatste jaren hebben hun werk wel gedaan. „Voorgevels van nieuwbouw weggewaaid", „Woning nood neemt toe", „Voor krotopruiming geen bouwvolume" enz. enz. Boven dien weet elke leek dan nog dat onze bouwvakarbeiders in Duitsland gaan werken, dat er geen materialen zijn omdat we hier gebakken stenen ook alweer exporteren, dat nieuwbouw on- De Over-Betuwe kreeg dit seizoen haar eerste camping. Zij is gelegen aan de oude Rijksweg Arnhem-Nijmegen in een gebied, dat tijdens de tweede wereldoorlog, na de slag om Arnhem, negen maanden het toneel is geweest van heen en weer golvende gevechten tussen geallieerde troepen met Nijmegen als basis en Duitse troepen met Arnhem als basis. Deze zomer zette op een goede dag een Duitser zijn tent op op de camping. Na zich even georiënteerd te hebben zei hij tegen de camping beheerder: „het ziet er hier nu beter uit, dan tijdens de winter '44-'45, toen heb ik maandenlang vanuit Arnhem geschoten op geallieerde troe- pencencentraties in dit gebied en heb ik hier ook regelmatig harde ge vechten moeten leveren." Nog geen uur na dit gesprek reed een Engelsman de camping op. De campingbeheerder verwelkomde de nieuwe gast. De Engelsman vroeg de beheerder of hij hier ook tijdens de oorlog had gewoond. Hij kende de omgeving van de camping n.l. nog uit de winter "44-'45. Hij was toen in Nijmegen gelegerd geweest en had op Arnhem geschoten en was in de buurt van de camping in man tegen man gevechten met de Duit sers gewikkeld geweest. Zonder verder iets te zeggen, beduidde de beheerder - een man, die in de illegaliteit zeer goed werk heeft verricht - de Engelsman even met hem mee te gaan. Hij liep regelrecht met hem naar de Duitser; stelde de heren aan elkaar voor en zei toen: „Jullie hebben maanden lang op elkaar geschoten en met elkaar gevochten en ik mag blij zijn, dat ik, die er tussen in heb gezeten, het vege lijf heb gered. Nu ben ik echter de baas en ik vind, dat jullie je tenten maar naast elkaar moet zetten en moet zien zo gauw mogelijk vrienden te worden." Enigszins beduusd gaf de Engelsman aan dit verzoek gevolg en zette zijn tent op, naast die van de Duitser. In het begin was de verstandhouding nog wat moeilijk. Dit werd echter zeer spoedig beter. De heren gingen er met hun gezinnen gezamenlijk op uit en er groeide een gemeend wederzijds respect. Men raakte zelfs zo op eikaars gezelschap gesteld, dat besloten werd de vakantie op de camping te verlengen. Tenslotte scheidden de vroegere vijanden als goede vrienden. OPGAVE NR. 12 r 2 3 V 5 7 /O /J /6 '7 2/ 22 2V 25- z7 28 V) 3o 32 3V 36 39 V, 42. HORIZONTAAL: 1 circus, 8 muzieknoot, 9 pers. voornaam woord, 10 meisjesnaam, 12 ka rig, 15 lidwoord, 16 nauw, 18 aaardsoort, 19 kever, 20 ieder, 22 een der profeten, 24 slaap ziekte, 25 einde, 26 familielid, 28 vogel, 29 sportterm, 31 spoe dig, 33 boom, 35 voorzetsel, 36 bekend dier, 38 jongensnaam, 39 voornaamwoord, 40 spil van een wiel, 42 beheerder van een landgoed. VERTICAAL: 1 rozenkrans, 2 Rom. munt, 3 rivier in Duits land, 5 mijnheer (Eng.), 6 paardekracht (afk.), 7 onder wijzer, 11 voorvoegsel, 13 te vens, 14 eer, 15 muzieknoot, 17 genieting, 19 tandvormig bovendeel van een kasteel muur, 21 stuk stof, 23 water in Z.H., 27 gravin uit het Holl. Huis, 28 scharnier van een hengsel, 30 water in Friesland, 32 dolheid (Fr.), 34 soort van onderwijs (afk.), 36 hoofddek sel, 37 halsdoek, 39 mangaan (afk.), 41 sint (afk.) OPLOSSING Nr. 71 Horizontaal: 1 Vuren, 5 sik, 7 opera, 11 telg, 12 abt, 14 oom, 16 Deil, 18 rem, 20 Aaron, 23 Ede, 24 ar, 25 del, 27 por, 28 sim, 30 A.D., 31 gezel, 33 emmer, 34 Ni, 36 Megen, 38 troon, 39 Dr, 40 de, 42 pekel, 44 kor, 45 ui, 46 Loil, 48 Terek, 50 edel, 52 gom, 53 lever, 54 Ned., 55 ster, 57 beleg, 59 Deen, 61 An, 62 kam, 63 Nepal, 66 le, 67 L.K., 68 drama, 69 lelie, 71 ra, 73 tiara, 75 rebel, 76 Ur, 78 sas, 79 leg, 81 nek, 82 hé, 83 tas, 85 patat, 87 les, 88 haan, 90 aam, 91 Ari, 93 Peet, 94 knaap, 95 pos, 96 kroes. Verticaal: 1 veer, 2 Ulm, 3 Rg, 4 na, 5 stap, 6 koor, 7 om, 8 ed, 9 ree, 10 Aïda, 11 traan, 13 ba, 15 on, 17 leder, 19 Wezep, 21 rob, 22 Timor, 25 dem, 26 leger, 28 smook, 29 men, 32 Lek, 33 erker, 35 ido, 37 netel, 39 die, 41 eigen, 43 leven, 45 Uddel, 46 los, 47 lor, 49 regel, 50 eed, 51 lijn, 53 lemma, 56 tak, 57 baars, 58 Dalen, 60 eer, 62 kraam, 64 per, 65 libel, 67 Leuth. 68 dis, 70 eek, 72 Avest, 74 pet, 77 raak, 79 lamp, 80 gaas, 82 hees, 84 San, 85 pa, 86 tr, 87 Lee, 89 na, 90 A.P., 92 ik, 93 Po. blik, dc wastobbe op bok, de plaat uit het Verkade-album, de smalle straten volgebouwd volgens een eindeloos her haald honingraatmotief, de Ijzeren dakramen, de alkoof Weet u het allemaal nog? En nu, in die gehorige, te kleine, te hoge woningen? Flats met dikwijls vaste wastafels, centrale tv- vuilstortkokcrs, alle nieuwbouwhuizen met een douche of badruimte, warm watervoorzieningen, blokverwarming antennes, ruime straten met heel veel groen, aansluiting op water, gas en electriciteitsnet, hoge woongebouwen met liften, boodschappenliftjes b(j bouw in vier etages, gemeenschappe lijke tuinen. Over 'n maand ongeveer komt de miljoenste na-oorlogse wo ning gereed. Dat betekent dat ten minste éénderde van onze bevolking in een nieuwbouwwoning woont! Eén miljoen huizen, waarvan niet minder dan 70*/« uit ééngezinswoningen bestaat Een huis per negen minuten en over enkele jaren zal elke zes minuten een woning gereed komen. Tóch is er nog woningnood, roept de zeer negatief ingestelde pessimist, ver getend dat de woningnood vóór de oorlog groter was en hU vergeet bo venal dat ons volk voor nog méér huizen eenvoudig niet voldoende heeft overgehad. Omdat we de sherry wil den en de scooters, de tv's en de bui tenlandse reizen. Ondanks alle kritiek is tr reden te over om by de miljoen ste woning de vlag wijd uit te hangen! Wim Alings, Jr. verantwoordelijk duur is omdat stu- cadoors en timmerlieden met zwarte lonen zoet gehouden moeten worden en bovendien wordt er dan nog slecht gebouwd, want alle na-oorlogse wo ningen, althans de met Rijkssubsidie tot stand gekomen huizen, zijn te klein, te gehorig, te hoog en ga zo maar door. De mens van '62 is mede dank zij de nieuwbouw een massamens ge worden, een bewoner van cel 225 c of 443. En dan zwijgen we nog maar over alle nood waarvan we kennisnemen: de woonschuiten, de oude spoorwa gons die als behuizing gelden, de onbe woonbaar verklaarde woningen die niettemin sinds jaar en dag onderdag bieden aan grote gezinnen, de nood woningen destijds voor vijf jaar ge bouwd, die echter nog steeds worden bewoond, heel de onmetelijke ellende van de samenwoning, compleet met de kleine en geniepige pesterijtjes over en weer, de groene urgentieverklaringen, de vergeefse bezoeken aan het Bureau voor Huisvesting, enz. enz. Het is een litanie zonder einde, een eentonige wijs, overbekend, omdat we allemaal - in onze naaste familie- of kennissen kring - wel werden geconfronteerd met het spook van de woningnood, dat men thans het optimistisch adjectief „sta tistisch" meegeeft Geen negatiever geluid dan dat waar in de na-oorlogse woningbouw én het woningbeleid der overheid worden be zongen. Of het een strikt eerlijk ge luid isZie ook de „positieve" kant van deze kwestie.

De Vallei | 1962 | | pagina 3