Voor onze oudere lezers... DE CHINESE MUUR IN ONS LEVEN RHENEN Commissie van onderzoek begroting 1963 samengesteld ONTMOETING EN HERKENNING Er zijn mensen die voor boek houder in de wieg schijnen te zijn gelegd en anderen die een wonderbaarlijk talent vertonen om bloembollen te kweken. Als het waar is dat een bepaald beroep zijn stempel drukt op het karakter van de beoefenaar er van en omgekeerd iemand met een bepaalde instelling zich het meest aangetrokken voelt tot een beroep dat correspondeert met deze instelling, dan moeten er in ons land vele uiteenlopende karakter zijn. De telling van beroepen na de laatste oorlog wees uit dat er in Nederland niet minder dan 4200 beroepen zijn! Ondanks dit verschil in geaardheid, dat zicht altijd en overal openbaart of het nu in Heerenveen is of Sittard, Amsterdam of Hindelopen is er echter een klein afgebakend terrein waarop al deze men sentypen elkaar vinden. Elkaar ontmoeten en herkennen. Is het U opgevallen dat aan de huiselijke haard zelfs staatshoofden, prin cipiële tegenstanders, eensklaps ontdekken dat ze eigenlijk meer met elkaar gemeen hebben, dan ze altijd gedacht hadden? Om dat de sfeer van dit bij uitstek intieme ter rein appelleert aan het algemeen menselij ke in elk mens. Hij moge president zijn of krantejongen, boekhouder of bollenkweker, professor of sneeuwruimer, principieel vrij gezel of getrouwd, zolang er een hart tegen zijn ribben slaat, zal hij dezelfde neiging volgen die filosofen van oudsher typeren als „menselijk". Deze typisch menselijke neiging is het gevoel ergens thuis te wil len zijn. De drang naar geborgenheid. Het verlangen naar een eigen territoir. Als het goed is, voelen wij ons thuis in onze woning thuis. Thuis duidt niet alleen een plaats aan, maar ook en vooral een sfeer. Een intieme omgeving waar conflic ten worden uitgevochten en bijgelegd, lief de wordt gegeven en ontvangen, kinderen vreugde brengen of diep telerstellen, status wordt opgehouden of te grabbel gegooid, kortom waar geleefd wordt, passief en actief. DE CHINESE MUUR 2 PRINCIPES PRIKKELING, FUNCTIE EN HARMONIE VAN KLEUREN EEN CENTRAAL PUNT WANNEER U PHILIPS TELEVISIE KIEST RADIO BALLEGOYEN ADI0 BALLEGO IJ EN Vliegende zendelingen hielpen Papoea's Voor de kantonrechter door ARMAND VERVEER De Chinese Muur in ons leven loopt evenwijdig aan de straat waarin wij wonen. Zie maar eens die kleine Hol landse huizen, fris en net op een rijtje staan, op of naast elkaar, van buiten op elkaar gelijkend als twee druppels water. Maar vergist U niet. Lijken onze huisjes van buiten bedrieglijk veel op elkaar, van binnen variëren ze al is het soms hoè gering ook per individu. Ieder individu in Neder land leidt vandaag de dag een dubbel leven. Het hangt er maar van af aan welke kant van de Muur, of zijn voor deur, hij op een bepaald moment staat. Leidt hij buitenshuis een leven dat onderworpen is aan de regels van de maatschappij, binnenshuis heeft hij zijn eigen regels. Zijn specifieke ka raktertrekken brengt hij tot uitdruk king in de lijnen van zijn interieur. Die vrijheid heeft hij aan déze kan van de Muur. Hebt U wel eens gemerkt, als U voor het eerst bij iemand op bezoek komt, dat U door het bezien van het huis onvermoede aspecten aan zijn persoon ontdekt? Verwachtte U bij die droge boekhouder bijvoorbeeld een grillige faun op een Hong-Kong- doos aan te treffen? Of bij professor X het toppunt van smakeloosheid? Of: U merkt eensklaps hoe goed een per soon bij zijn omgeving past, of zijn omgeving bij hem. Een schok krijgen wij als we op zekere dag ontdekken, dat we in een huis wonen, dat ons eigenlijk altijd vreemd is gebleven. Voelt U zich dan niet al te zeer geschokt, eerder verblijd, want dit is het begin van de zelfkennis. Komen wij niet door dwaling tot inzicht? Neem die professor X van daarnet eens. Een briljant geleerde en een persoonlijkheid. Toen wij hem voor het eerst een bezoek brachten, bleek behalve zijn boekerij letterlijk niets in zijn huis met zijn hooggeleerd per soon overeen te stemmen. Later bleek dat hij de mogelijkheden om een huis in te richten niet kende en zich er ook niet voor interesseerde. Vorig jaar op zijn trouwdag, hebben wij hem een boek over woninginrichting codeau gedaan Wij zullen ons verder niet verdiepen in „karakterologische studiën" of „be- roepenclassificaties", maar willen een paar principes en mogelijkheden noe men, waarmee U kunt werken bij de nrichting van Uw huis. Iedere lezer op lezeres kan dan voor zichzelf uit maken wat voor soort interieur hij of zij het geschikst vindt. Proefnemingen hebben aangetoond, dat 9 van de 10 mensen bij het bin nenkomen van een vertrek de blik via de vloer richten naar de recht tegen over hen liggende wand om dan onge veer van het midden van deze wand naar boven te gaan om tenslotte iets naar rechts af te wijken. We leren hieruit dat de vloer, bewust of on bewust, het eerste de aandacht tot zich trekt. De vloer is bovendien de basis waarop heel het meubilair steunt en ook de plaats waarop het kamer- verkeer plaats vindt. De keuze van vloerbedekking is in de eerste plaats afhankelijk van de druk die de vloer in het vertrek te verduren heeft. In een druk belopen kamer kiezen we daar om een sterke vloerbedekking die de ze druk verdragen kan. Hierbij laten we ons dus door een praktisch motief leiden. Maar aangezien het oog ook wat wil hebben, speelt het esthetische element hier ook een rol. In samen hang met de omringende kleuren, kie zen wij een passende kleur. Houdt als het kan ook rekening met het profiel van de vloer. Een vloerbedekking kan een glad op pervlak zijn, maar kan ook geprofi leerd zijn, zoals bijvoorbeeld bij co- cosmatting het geval is. Maak Uw keu ze niet overhaast, maar bekijk eerst eens rustig een aantal brochures, die op aanvraag verkrijgbaar zijn. Vloer bedekking is nu niet bepaald een aan koop van een kwartje. Bij de inrichting van een huis zijn er 2 leidende principes: doelmatigheid en een esthetisch principe. Volgens deze 2 principes kunt U woon-, slaapkamer, keuken, gang, heel De Chinese Muur in ons leven loopt evenwijdig aan de straat waarin wy wonen het huis inrichten. Bij het in prak tijk brengen van genoemde principes blijft er nog genoeg ruimte over om de verbeeldingskracht uit te leven. Over ruimte gesproken, zij het nu in concrete zin, de moderne opvat tingen gaan bij de inrichting van een huis niet meer uit van de hoeveelheid meubels die in de woonruimte ge plaatst worden, maar van de be schikbare ruimte. In de ons toegeme ten ruimte, plaatsen wij, liefst eerst op papier en daarna in de werkelijkheid de meubels. Er moet ruimte in huis zijn, opdat we ons vrij kunnen bewe gen. Zowel lichamelijk als mentaal. Licht en lucht moeten via raam, ven ster of andere opening vrij het huis binnen kunnen stromen. Geen muf heid of schemerige vertrekken meer, zoals men die vroeger veel en nu ook nog wel heeft. Vloer, wanden en pla fond vormen van binnenuit gezien de voornaamste begrenzingen van de woonruimte. Zoëven hebben we ge zien, hoe de wand als tweede elemen in het vertrek, de blik vangt. Geef daarom de wand de aandacht die ze verdiend. Overweeg allereerst wat voor kleur er op de wand komt. Een kleur die uiteraard harmonieert met vloer, plafond en meubilair. Er zijn kleuren die activeren, tot actie, werkzaamheid en beweging prikkelen en passieve kleuren die iemand rus tig maken, tot gepeins en passiviteit brengen. Geel, oranje, rood of schakeringen van deze 3 kleuren, zijn actief; blauw, paars, groen gelden als passieve kleuren. Com binatie van actieve en passieve kleuren is natuurlijk mo gelijk. De kleuren vervullen naast deze psychologische werking ook een andere functie. Rood bijvoorbeeld heeft de eigenschap opdringend te zijn. Het is alsof deze kleur op je toekomt. Rood aangebracht op de „korte" wand van een langwerpig vertrek doet dus door zijn opdringend karakter, het vertrek minder langwerpig, bijna vierkant lijken. Bovendien doet rood warm aan; zodat men er goed aan doet in een „koel" vertrek, waarin bijna geen zon komt, toonaarden van rood aan te brengen op een of meter wanden. In een vertrek waar de zon het grootste deel van de dag warmte geeft, brengen we een kleur aan die .koel" aandoet. Zo'n „koele" kleur is blauw. Op deze manier krijgen wij een gevoelsmatig warmte-evenwicht. De func tie van blauw is een terugwijkende. In de „pijpenla" van daareven kunnen wij de „lange" wand minder lang doen lijken door deze een blauwe tint te geven. Een kleur die zowel wat warmtewerking als functie aangaat, volkomen neutraal is, is groen. Pas er echter voor op dat de kleu ren in het interieur niet onharmonisch met elkaar in botsing komen. Er zijn zoals U weet maar drie hoofd kleuren: geel, rood en blauw. Alle andere kleuren kunnen slechts door combinatie werden verkregen, eventueel ver licht of verdonkerd door wit of zwart. De kleuren van het spectrum zijn: rood, oranje, geel, groen, blauw, indi go, violet. Kleuren die in dit rijtje direct op elkaar vol gen, harmoniëren het minst met elkaar. Rood en oranje dus niet, rood en geel wel, oranje en groen wel, geel en blauw ook, geel en groen weer niet, enzovoort Denk er wel aan, dat als we in dit verband een kleur noemen bijvoorbeeld rood, we er tevens alle schakeringen hiervan eronder verstaan. Want hoeveel tinten rood zijn er niet? Oneindig veel. Als wij met vloer en wand klaar zijn, rijst de vraag: hoe meubileren we het huis verder? Ga van een cen traal punt uit. Dit centrale punt is bij eet- en werkhoek de tafel. Groepeer daaromheen de stoelen en de overige meubels. In de slaapkamer is het centrale punt van waar uit de beschikbare ruimte gebruikt wordt, het bed. Voor de verschillende soorten bedden, tafels, stoelen, behang, vloerbedekking, gordijnen, zonwering en andere binnenhuis-artikelen, verwijzen we naar een ander cen traal punt: de vakman-woninginrichter. Hij immers kan U deskundig voorlichten omtrent de duizend en één moge lijkheden op dit gebied. Praat eens met zo'n man. Nog twee dingen: schaf niet alles tegelijk aan, maar bij gedeelten. Dat feeft U de tijd om vertrouwd te raken met wat er in huis staat. Als U zich in de omgeving heb in geleefd, merkt U vanzelf wel wat U nodig hebt. Zo ver mindert U het risico van een minder geslaagde aankoop. En bekijk vooraf thuis eens brochures, tijdschriften of boeken. Dit heeft het voordeel dat U zich een idee kunt vormen, voordat U het terrein aan de andere kant van de Muur verkent. Vloer en wand, twee elementen die het eerste de blik vangen. Er wordt hard gewerkt aan de gemeentebegroting voor het jaar 1963. In de raads vergadering van dinsdagavond werd een commissie van onderzoek benoemd, die zal bestaan uit de heren D. Dirkse (PvdA), W. Klaassen (CHU) en P. Kosters (Vrye PartU). Aan de heer F. Wijk, onderwijzer aan de openbare ulo, werd eervol ontslag ver leend in verband met diens benoeming tot hoofd van de openbare ulo in Kloos- terveen-Smilde. De heer Klaassen sprak waarderende woorden over deze onderwijskracht, die hij node zag vertrekken. De voorzitter sloot zich daarbij volkomen aan. Het ont slag werd dan ook op de meest eervolle wijze verleend. In de vakature Wijk be noemde de raad de heer J. H. H. Hege man, thans onderwijzer aan de openbare lagere school te Soesterberg. De heer E. P. van Dijk (Vrije Partij) vond het een gokje, omdat de heer Hegeman thans bij het lager onderwijs werkt. De voorzitter kon deze mening gedeeltelijk wel delen, doch hij had wel vertrouwen in deze kracht. Tot commissaris van de N.V. Waterlei ding Mij „Rhenen" in de vacature Schaars zal door de burgemeester worden be noemd de heer dr. ir. P. C. Lindenbergh te Leiden. De heer Drost, die opmerkte dat de heer Klaassen hem in de vorige vergadering had betiteld als waterfitter, feliciteerde het college, daar hij de heer Lindenbergh persoonlijk kende als een bij uitstek deskundige op waterleidingge bied. De heer Scholte maakte van de ge legenheid gebruik te informeren wanneer er fluor in het water komt. De voorzitter wenste eerst het advies af te wachen van de provincial raad van de volksgezondheid De meningen zijn momenteel nogal sterk verdeeld. DURE WATERTOREN De jaarstukken van de N.V. Waterlei ding Mij „Rhenen" waren voor de heer De Jong (PvdA) aanleiding te informe ren naar een bedrag van 30.000,zijn de herstelkosten van de watertoren „De Koerheuvel". Spreker had destijds gein- formeerd wat de herstelwerkzaamheden zouden gaan kosten en toen meende hij de voorzitter een bedrag te hebben ro- ren noemen van 8000,Deze bestreed dit. De hoge kosten waren nodig geweest voor achterstallig onderhoud van de to ren en waarschijnlijk zou er nog meer voor moeten worden uitgetrokken in de toekomst. Spreker achtte het van groot belang de hotelruimte te handhaven in verband met het gebrek hieraan in de gemeente, vooral nu er weer een hotel gaat verdwijnen. (Het Wapen van Har- denbroek). Nog even roerde de heer Kerkstra (CHU) de tarieven van de waterleiding aan, door zich op te werpen als voorstander van een rekening-courant systeem. De voorzitter was het er niet mee eens. In zo'n geval gaat men 's winters bezuinigen om 's zomers meer te kunnen gebruiken. Dit zal tot gevolg hebben dat de maxi mumcapaciteit hoger moet worden, het geen aanmerkelijk meer kosten met zich brengt. Tengevolge van een wiziging in de overeenkomst met de maatschappij zal de gemeente in het vervolg 500,per jaar gaan betalen voor water dat nodig is voor brandblussing, besproeien van wegen en plantsoenen, doorspoelen van rioleringen enz. De levering van water voor open bare gebouwen, scholen e.d. zal over de meter plaats hebben tegen betaling van 20 cent per ms. De vraag van de heer V. de Voort (KVP) of dit ook geldt voor bijzondere scholen, werd bevestigend be antwoord. NIEUWE UITKERINGSBEDRAGEN INGEVOLGE DE ALGEMENE, OUDERDOMSWET EN DE ALGEMENE WEDUWEN. EN WEZENWET Binnenkort is de publikatie te verwach ten van het Koninklijk besluit waarbij de nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de Algemene Ouderdomswet en de Alge mene Weduwen- en Wezenwet zijn vast gesteld. De nieuwe bedragen gelden vanaf 1 september 1962. Ingevolge de AOW zullen de alleenstaanden per jaar 1518,gaan ontvangen en de echtparen 2358, Ingevolge de AWW zullen de weduwen zonder kinderen beneden 18 jaar per jaar 1740,krijgen en de weduwen met kin deren beneden 18 jaar 2496,Voor we zen tot 10 jaar is het nieuwe bedrag op 552,vastgesteld, voor wezen van 10 tot 16 jaar op 828, en voor wezen van 16 tot 27 jaar op 1080, In deze bedragen is de compensatie voor de huurverhoging inbegrepen. De nieuwe uitkeringen betekenen voor de onge- huwden, die AOW-pensioen genieten, een maandelijkse verhoging van 13, en voor de gehuwden een verhoging van 17,Weduwen zonder kinderen ont vangen 13,50 meer en weduwen met kin deren 17,Voor wezen beneden 10 Is dat een wijs besluit. Doch een ketting is niet sterker dan de zwakste schakel. Blijf daarom verstandig en stapt naar Want bij een betrouwbaar toestel behoort een vakkundige hande laar. Philips officiële erkenning staat borg voor Uw vertrouwen. RADIO EN TELEVISIE Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 ter plaatse de enige officieel door gj Philips erkende Radio- en Televisiewerkplaats. (U .ui».,, jaar bedraagt de verhoging 3,50 per maand, voor wezen tussen 10 en 16 jaar 5,en voor wezen tussen 16 en 27 jaar 6,50. Bij de uitbetaling van de pensioenen vopr de bejaarden en de weduwen over de maanden september en oktober is op deze verhogingen reeds een maandelijks voorschot gegeven. Deze voorschotten be droegen voor alleenstaande AOW-trek- kers 6,50 per maand en voor echtparen 7,Weduwen zonder kinderen ont vingen een voorschot van 6,50 en we duwen met kinderen 7,per maand. Voor wezen zijn geen voorschotten ver strekt. De reeds ontvangen voorschotten zullen uiteraard in mindering worden gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de be doeling de achterstallige bedragen in de maand november uit te betalen. BEZOEK AAN KINDEREN IN HET EIGEN LAND Enige tijd geleden vertelden we van de organisatie „Wij komen" in Naar- den, die voor ouders van emigranten de mogelijkheid opent hun kinderen in het andere werelddeel te bezoeken. Maar er zijn ook vele ouders, die kin deren in het eigen land hebben, wel eens bij hen op bezoek zouden willen gaan, maar daarvoor om de een of an dere reden - merendeels de moeilijk heid van het vervoer, vooral als men slecht ter been is - geen kans zien. Dit heeft de S.H.V.B. te Emmen, de Sportieve Hulp voor Bejaarden, die is opgericht door leden van de atle tiekvereniging „De Sperwers", op het idee gebracht, een autovervoersdienst in het eigen land te organiseren. Een 25-tal automobilisten in Emmen is nu lid van de S.H.V.B. Als bewijs van er kentelijkheid hebben zij een zilveren speldje ontvangen, dat een reikende hand voorstelt en waarin de letters S.H.V.B. staan vermeld. De bejaarden dienen minstens veertien dagen van te voren hun aanvrage voor vervoer in te dienen. Verder moeten zij een ver klaring tekenen, dat zij „op eigen ri sico" worden vervoerd. Vaak gebeurt het helaas, dat be jaarden, die beslist in aanmerking ko men om te worden vervoerd omdat een treinreis voor hen te enenmale on mogelijk is, dit niet willen of durven vragen. Men heeft dat ook bemerkt bij de tweede taak van de S.H.V.B., het verlenen van kleinere diensten: een brief of een recept wegbrengen, het schrijven van een brief, het invullen van een ambtelijk stuk, boodschappen doen, ramen lappen, het omspitten van een tuintje. Niet dus het verlenen van hulp bij langdurige ziektegevallen of het geven van gezinshulp, hetgeen de taak is van andere instanties. Iedere aanvrage, die bij de S.H.V.B. binnenkomt, wordt eerst door een commissie van toezicht onderzocht. In deze commissie zit ook een hoofdamb tenaar van sociale zaken. Op gods dienstverschillen, politieke richting of graad van welstand wordt niet gelet, het gaat uitsluitend om het helpen. De commissie van toezicht heeft zich nu met een schrijven tot o.a. de artsen gewend om te vragen of deze willen waarschuwen, wanneer zij in hun praktijk een geval tegenkomen, dat voor hulpverlening in aanmerking komt. Is dit alles in Uw gemeente ook mogelijk? TERUG NAAR DE GEPENSIONNEERDEN In het gebouw van de Joodse In valide te Amsterdam is een tentoon stelling gehouden van allerlei kunst zinnige producten van bewoners. Er waren heel bijzondere werkstukken bij, schilderijen, naaldwerk, boetseerwerk en bijzonder was ook, wat de voor zitter, de heer A. van Santen, in zijn openingswoord zei. „Het is frappant, dat de bejaarde mensen, die in dit te huis verblijven, dikwijls bij zichzelf vroegere hobby's herontdekken of mo gelijkheden, voor de ontwikkeling waarvan zij in hun jonge leven nooit tijd hadden". Dit is geheel in de geest van dr. Lillien Martin, over wie on langs werd verteld. „Ga bij Uzelf na wat U vroeger graag hebt willen doen, knoop daarbij aan." „De verveling, die men bij ouderen zo vaak tegenkomt", ging de heer Van Santen verder, „zou waarschijnlijk niet voorkomen, wanneer alle mensen een jaar voordat zij worden gepension- neerd eens met een psycholoog gingen praten over hun hobby's. Deze zou dan kunnen adviseren wat veer een be paalde liefhebberij moet worden aan geschaft, zodat later eventueel geld gebrek geen beletsel voor de hobby behoeft te vormen." Het is wel wat veel gevergd om daarvoor particulier een psycholoog te raadplegen, hoewel er misschien veel leed later door zou worden voorkomen. In grote bedrijven heeft men er een andere oplossing voor gevonden, waar over we een volgende keer zullen ver tellen. Want langs vele omwegen - die noodzakelijk even moest worden betreden, zijn we nu weer aangeland bij de gepensionneerden, die onlangs de aandacht hadden en die zich, naar wij hopen, in die tussentijd niet al te veel zullen hebben verveeld. VLIEGERS MAKEN Het oplaten van een vlieger is zowel voor kleinzoon, vader als grootvader een spannende, boeiende bezigheid. Grootvader zou in ieder geval de vlie ger kunnen maken; hij heeft er de meeste tijd voor. Hoe? Vraagt U maar eens het stencil „Vliegers maken" aan bij het Landelijk Voorlichtingscentrum voor Ouders en Opvoeders, 's-Graven- dijkwal 60, Rotterdam. Prijs: 50 cent verzendkosten. Giro 125635. E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN Over elastiek Alles wat men zelf aan elasticiteit en veerkracht kan opbrengen is meege nomen en wat men zich weer kan verwerven door oefening is louter winst. Bij het ouder werden kan het zijn dat de elasticiteit van de weefsels ver mindert, maar het is nog altijd een open vraag of deze vermindering van elasticiteit een gevolg is van het ouder worden of een gevolg van het niet tot zijn recht laten komen van de bewe gingsmogelijkheden van spieren en ge wrichten. Waarom kan de een alles en de ander niets? Zeker is het, dat het minder goed Tijdens het Nederlands bewind zijn zo wel zending als missie met lichte, een- motorige vliegtuigen diep doorgedrongen in Nieuw-Guinea's over de grond prac- tisch ondoordringbare binnenland. Hun taak lag niet alleen op godsdienstig ge bied, want de vliegende zendelingen hiel pen de primitieve Papoastammen boven dien door het geven van onderwijs en het verstrekken van medicamenten, zo lezen wij in het lucht- en ruimtevaartmaand blad AVIA, welks novembernummer aan dit onderwerp een boeiende en kleurrijk geïllustreerde reportage wijdt. Tot in de legendarische Baliemvallei penetreerden de ranke Cssnavliegtuigen van de Ame rikaanse Missionary Fellowship en de Nederlandse Missie Luchtvaart Vereni ging. Vaak moest men in de berggebieden lan dingsstrips in het oerwoud uithakken, waarheen dan met behulp van dragers in wekenlange tochten brandstof moest worden opgevoerd. Hoewel de bevolking zich meestal voor de gegeven hulp dank baar betoonde, kwamen de zendelingen toch wel eens in conflict met nog in een stenen tijdperk levende stammen. Soms werd bij de krijgsdansen een vliegtuig wiel doorboord en nog kortgeleden vielen tachtig doden te betreuren bij een over val op een geimproviseerde kerkdienst. Zelfst scheervluchten met een zendings vliegtuig bleken toen niet in staat, de moordzuchtige krijgers te verjagen. Toch willen de zendelingen en missio narissen hun werk ook onder Indonesisch bewind graag voortzetten. Vliegende Mi LuVa-pater Edmund Vergouwen, thans met verlof in Nederland, zei: „Als wij er mogen blijven, dan gaan we door!" gaat, zodra de elasticiteit van buiten af moet komen. Nu is dat moeten ook al weer betrekkelijk: niemand moet elastieke kousenbanden dragen (tenzij op dokters voorschrift), of sokken met elastische boorden. Het is altijd dui delijk te zien waarom dat niet moet. Elastiek laat strepen en groeven na in de huid, het drukt de capillairen (de kleine huidbloedvaten) dicht, waar door de circulatie van het bloed wordt gestremd. Alles wat het verkeer stremt, stremt het gehele verkeer. Men kan veel beter alle knellende dingen weglaten. Geef het lichaam ruimte, frisse lucht en beweging! Oefening 1. Staan met gesloten voeten: beide ar men tegelijk (als dat te moeilijk is dan één voor één) rond rollen door voor, hoog (handen nakijken!) achter, laag. Hierbij tegelijkertijd licht door veren in de knieën (als het kan). Oefening 2. Staan met de armen zijwaarts ge heven: de voeten in spreidstand, naar links draaien (niet te ver!), de linker hand nakijken. Naar rechts draaien en de rechterhand nakijken. Albertine Vellenga. Van de B. uit Ede verscheen vrijdag voor de tweede maal voor het Wage- nings kantongerecht omdat hij op de Arnhemseweg te Ede voor het post kantoor het wachtverbod, dat daar geldt, genegeerd zou hebben. Tijdens de eerste behandeling enkele weken geleden gaf v. d. B. toe zijn auto voor het postkantoor geparkeerd te hebben, maar zo betoogde hij, dit had niet langer dan een minuut of vijf geduurd. In die tussentijd had hij al leen zijn postbus geleegd en even vluchtig de adressen op de poststuk ken nagekeken om te controleren of er geen voor anderen bestemde brieven bij waren. Bovendien vertelde Van de B. toen, dat hij meende binnen de wet telijke termijn van tien minuten te zijn gebleven. Hij beriep zich daarbij op een toelichting op de wetsartikelen, be stemd voor intern politiegebruik, die hij eens op een politiepost in had mo gen zien. Ditmaal verscheen de verbalisant, hoofdagent L. uit Ede, als getuige en hij vertelde, dat de auto er al stond toen hij er aan kwam lopen. Daarna duurde het nog vijf minuten voor v. d. B. het postkantoor verliet. Er kon dus geen sprake meer zijn van een onmid dellijk laden of lossen van goederen. Het boek met de door verdachte be doelde toelichting kwam nu ter tafel en inderdaad stond daarin vermeld, dat meestal een tijdslimiet van tien minu ten aangehouden werd voor proces verbaal opgemaakt werd. De officier van justitie, mr. Pieters legde echter snel uit, dat dit op enkele grote steden sloeg, waar de politie in verband met het parkeerprobleem de overtreding soms oogluikend enkele minuten toelaat. Men kan daar echter nooit een beroep op doen, want wet en jurisprudentie kennen geen tijds limiet. De eis luidde 10,of 2 da gen. Dat had er in die toelichting dan wel eens bij mogen staan, vond ver dachte. Ik had de indruk, dat het voor het hele land gold.

De Vallei | 1962 | | pagina 4