De toekomst van Enropa KLAPROOSDAG 1962 De ontwikkeling van de Nederlandse landbouw (III) ARAM ONS DAGELIJKS VOEDSEL E.E.G. snel groter EDERVEEN De Heer der slangen SCHAAKNIEUWS SCHERPENZEEL V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE OP DOKTERS ADVIES DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 Nr. 87 De oude droom, van een verenigd Europa lijkt sneller in vervulling te gaan dan werd verwacht. In plaats van 1970 zal volgens de jongste plannen de vol ledige douane-unie al in 1967, over vijf jaren, tot stand komen. Dit, dankzij een versneld programma, dat de Europese Commissie op tafel heeft gelegd. De mi nisterraad van de E.E..G. zal wel niet afkerig zijn van de versnelling. De laatste jaren is, meer nog dan werd verwacht, een toenemende Europese gedachte waar te nemen. De aanvrage van Engeland voor het lidmaatschap van de Europese Gemeenschap heeft daartoe veel bijgedragen. Volgens het nieuwe programma moe ten per 31 december 1965 de nu al ge halveerde invoerrechten worden te ruggebracht tot twintig procent om per 31 december 1966 helemaal te verdwij nen. Paspoortcontrole aan de grenzen van de E.E.G.-landen onderling en de talrijke administratieve handelsbeper kingen moeten geheel verdwijnen. Het programma voorziet ook in de ver snelde aanleg van de Europese snel wegen tussen de hoofdsteden en de voornaamste andere steden van de zes E.E.G.-landen. Tot de economische maatregelen be horen verder: harmonisatie van de om zetbelasting in 1970; vrijheid van ves tiging en kapitaalverkeer in de zes lan den; oprichting van een monetaire unie, die moet beginnen met nauwe samen werking tussen de zes nationale ban ken en met het. vaststellen van wissel koersen voor de zes valuta vóór januari 1966. De Europese Commissie wil ver der iedere maand enquêtes houden on der particuliere en staatsondernemin gen over de economische vooruitzich ten. Al deze ontwikkelingen zijn hoop gevend voor het nieuwe Europa. Toch zitten de nieuwe Europeanen met de handen in het haar. De ontwikkeling verloopt eigenlijk te snel en de zaak dreigt boven hun hoofden uit te groeien. Op de jongste vergadering van de mi nisters van de E.E.G.-landen kwam de bezorgdheid naar voren over de te snelle groei van de E.E.G. De instel lingen van „klein Europa" dreigen te groot en te log te worden door de vele aanvragen voor het lidmaatschap van de gemeenschap. De ministers van de Zes hebben hierover een geheime ver gadering gehouden. Na afloop hoorde men uitspraken, zoals „verwatering van de samenhang" en „ontstaan van On handelbare apparaten". De gemeen schappelijke organen dienen nu voor de zes landen - Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie leden van de Benelux, België, Nederland en Luxemburg. Vier Europese landen hebben nu onderhan delingen geopend over een toetreding: Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Wanneer deze landen zullen toetre den kan men niet meer spreken over de Europese Zes, maar over de Europese Tien. Brussel wordt dan een admini stratief centrum met gigantische kan toren. Nu al zijn de bureaus van de E.E.G. en Euratom indrukwekkende paleizen. Het wordt ook bijzonder moeilijk, zowel politiek als technisch, om de gemeenschappelijke organen te bestuderen. Politiek gezien moeten alle partners gelijke rechten hebben. De vraag is in hoeverre de kleine landen zich kunnen handhaven naast de grote leden, terwijl de grote leden onderling weer ruzie kunnen gaan maken over een eventueel leiderschap. Nu al zijn bondskanselier Adenauer en president De Gaulle onderling plannen aan het smeden om te voorkomen, dat Enge land de beide vastelandmachten, Duits land en Frankrijk, te snel af is en in het spel van Europa een dominerende rol gaat spelen. De Europese ministers hebben nu aan de commissies van E.E.G. en Euratom opgedragen een rapport samen te stel len over de vraagstukken die de uit breiding van de gemeenschappen met zich brengt. Met behulp daarvan wil men de zaak dan in handen blijven houden. Pc commissie zal ook de mo gelijkheid moeten bestuderen van een Nederlands voorstel om de drie uit voerende organen van de E.E.G. - de Europese Commissie, de Hoge Autori teit van de E.G.G.S. en de Euratom- commissie - samen te voegen. Dat kan veel onnodige administratieve dwaal wegen voorkomen. De Europese eenwording staat de ko mende maanden voor belangrijke ge beurtenissen. De associatie of de aan sluiting van andere landen kan de ge meenschap doen uitgroeien tot een groot en machtig, maar aan de andere kant ook onhandelbaar lichaam. Het zal de taak zijn van de huidige leden om dit te voorkomen door een admini stratieve reorganisatie. De zes minister hebben dit wel inge zien. Het is te hopen, dat ook de re geringsleiders zuilen begrijpen, dat het nu niet de tijd is voor een politieke machtstrijd, zoals De Gaulle en Aden auer die leken te ontketenen over hun „politieke unie". VEENENDAAL Aantal slachtoffers van natuurrampen blijft hoog Aardbevingen, stormen en andere na tuurrampen eisen elk jaar nog duizen den mensenlevens ondanks de toeneming van de modernste alarmeringsstelsels en de vorderingen van de techniek. De aardbeving in Perzië van 1 septem-' ber veroorzaakte de dood van naar schat ting 12.400 mensen en de aardverschui ving in Peru in januari kostte ongeveer 4.000 mensen het leven. Nog in deze eeuw - 1920 - bedroeg het verlies aan mensen levens in China door een aardbeving rond 180.000. Dit dichtbevolkte, onmete lijke land is ook vaak het toneel geweest van enorme overstromingen van de grote rivieren, die ongetelde doden eisten. Overstromingen, orkanen, tyfoons, tro pische stormen, blikseminslag, brand, la wines en sneeuwstormen heffen elk jaar een zware tol. Verleden jaar verloren in de gehele wereld slechts 1300 mensen het leven door natuurrampen, hetgeen gro tendeels aan het bijtijds waarschuwen van de bevolking te danken is. In 1960 kostte een vloedgolf aan de Oostkust van Pakistan ongeveer 10.000 mensen het le ven. In Mexico veroorzaakte een orkaan in 1959 de dood van 1.500 mensen; een maand tevoren teisterde een tyfoon Ja pan: deze ramp kostte 4.466 mensen het leven. In dat jaar werden over de gehele we reld 10.334 mensen door stormen gedood. Storm en hoogtij kostten in februari 1953 in West-Europa 2.000 mensen het leven; in 1942 werd India eerst door een orkaan getroffen, die aan 11.000 mensen het le ven kostte, tengevolge van een daarop volgende vloedgolf werden 10.000 mensen gedood. In de Verenigde Staten worden jaar lijks honderden mensenlevens gespaard door een stelsel van waarschuwingen van het Weerbureau dat het gehele grond gebied bestrijkt en dat de snelle evacua tie van mensen uit bedreigde gebieden mogelijk maakt. Cijfers kunnen zo veel zeggen Cijfers en getallen kunnen dor zijn en droeg. Maar ze kun nen ook veel zeggen. Ze kunnen een we reld bevatteneen wereld van tegensla gen of van voorde len. Een wereld vol droefheid óf vol vreugde. Neemt U bij voor beeld het feit, dat U deze woorden leest in een tijd van hoog conjunctuur. U bezit tal van dingen waar van U vroeger niet kon dromen. U doet dingen, waaraan U vroeger niet eens dacht. Ja, als U - on danks alles wat nog te wensen overblijft - vandaag de balans opmaakt, dan ziet U een voordelig saldo. Gaat U nu eens 18, 19 of 20 jaar te rug en maak de stap naar 1944, 1943 of 1942. Vergelijk Uw leven van nu eens met dat van toen. Och, eigenlijk waren er toen maar een paar dingen die écht meetelden: Uw Vrij- heid, die U elke dag kwijt kon raken èn Uw voedsel dat al maar schaarser en slechter werd. Ja, wanneer U zich die tijd weer indenkt, is er eigenlijk tussen toen en nu geen vergelijking meer mogelijk, omdat de toestanden zo hemelsbreed verschillen. Ook voor anderen Dit geldt voor U. Dit geldt óók voor anderen, bij voorbeeld voor de men sen die op 10 november terugdenken. Want straks op 10 november is het weer KLAPROOSDAG, de internatio nale gedenkdag der oorlogsdoden. Voor U begon Nederland in 1945 te herrij zen, eerst langzaam en aarzelend, toen snel en zeker. Maar in de 30.000 ge zinnen in Engeland en Canada, in Amerika en Nieuw Zeeland en al die andere gealliëerde landen, slopen in mei 1945 de zorg en het verdriet de woningen binnen. Terwijl hier de be vrijdingsfeesten werden gevierd, kre gen die 30.000 mensen daar het bericht dat hun zoon, hun man, hun broer of hun vader niet meer zouden terugke ren. Ze waren begraven, ergens in Ne derland. Die 30.000 gezinnen omvatten zo on geveer 120.000 personen. In het hart van hen allen neemt Nederland een grote plaats in. Immers, ons land is voor hen het dierbaar plekje grond, waar hun familieleden hun laatste rustplaats vonden, toen zij voor onze vrijheid het offer van hun jonge leven hadden gebracht. Zij wachten op U! Voor déze mensen is het straks Klap roosdag. Voor hén werd het Nederlands Oorlogsgraven Comité opgericht, dat de Klaprooscollecte organiseeiT die op en omstreeks 10 november weer wordt ge houden. Dank zij deze collecte krijgt het Nederlands Oorlogsgraven Comité het geld om die talloze nabestaanden gastvrijheid in ons land aan te bieden en hen in staat te stellen de graven van hun familieleden te bezoeken. Vele tienduizenden zijn hier al ge weest. Met harten vol dank jegens het Nederlandse volk - dat door de giften aan de Klaprooscollecte dit bezoek had mogelijk gemaakt - zijn zij weer ver- Nederland, dat tevens in geheel Europa vestigingen heeft, is een lust voor het oog. De betimmeringen, plafonds e.d. zijn door Vege zelf aangebracht en in mo derne stijl gehouden. Een keur van ar tikelen ligt in de moderne ruimte uit gestald. Een opengekoelde vleesvitrine zorgt ervoor dat de vleeswaren en co mestibles fris en vers aan de clientèle kunnen worden verstrekt. De meest uiteenlopende artikelen zijn op aan trekkelijke manier geëtaleerd. Het interieur ziet er zeer licht en luchtig uit. Moderne verfpastels zorg den voor goede kleurencombinaties. Het is mogelijk - en dat is de enige zaak in Ederveen - van een semi-zelf- bedieningsregeling te profiteren. De ge hele winkelruimte omvat 60 m*. De fa. Wed. Hendriks is sinds ander half jaar met de Vege geassocisaeerd en dacht destijds bij de aansluiting niet dat zo kort nadien een herbouw nodig zou zijn. De bouw gebeurde snel en goed. De firma Gaasbeek en Hardeman verzorg den metsel en timmerwerk. Het schil derwerk, zeer modern uitgevoerd door de fa. Van Dijk en de elektriciteit door de fa. Hevel. De Ederveense zaken mensen hebben in enkele weken tijds een keurige prestatie geleverd door deze zaak zo snel te herbouwen. De fa. Wed. Hendriks, die zich in 1921 in Ederveen vestigde, kan terecht trots zijn op haar naar de eisen des tijds in gerichte levensmiddelenzaak, die aan de toch al steeds groeiende zakenpan- den van Ederveen er weer een toevoeg de die op alle punten kan wedijveren met een dergelijke zaak in grotere pro vincieplaatsen. Meegroeiend met de bevolkingsaan was van de laatste jaren ging ook de middenstand mee en de nieuwe Vege- winkel is weer zo'n aanwinst voor het dorp, dat eerlang door een prachtige verkeersweg wordt doorsneden, waar aan ook het thans herbouwde pand is gelegen. Uiteraard kwamen vele zakenrelaties, vrienden, familieleden en cliëntèle de fa. Hendriks haar compliment maken en feliciteren. ONBEKEND SCHILDERIJ VAN REM BRANDT ONTDEKT. Dit is de „Steniging van de Heilige Stefanus", het schilderij van Rembrandt, dat door Nederlandse kunsthistorici in Lyon in Frankrijk is ontdekt. Het doek, dat 90 bij 123 cm meet wat tot nu toe totaal onbekend: Het werd in 1625 toen Rembrandt 19 jaar oud was, vervaardigd. Sedert 1844 is het in het bezit van het museum in Lyon. Zorgen voor de toekomst Agrarisch Nederland zal heel goed op zijn tellen moeten passen wil het niet in de maalstroom van de Europese Economische Gemeenschap verdrinken. De E.E.G. gaat grote inspanningen vragen, alleen een gezonde landbouwhuishouding zal zich in de komende jaren staande kunnen houden. In zijn begroting legt mi nister Marijnen (Landb.) dan ook telkens de nadruk op de noodzaak van een krachtige opbouw van de Nederlandse landbouw. Het woordje E.E.G. is waar schijnlijk de meest voorkomende lettercombinatie in zijn gehele begroting en dat is geen gevolg van een slecht taalgebruik. „De Nederlandse land- en tuinbouw zullen meer dan ooit aandacht moeten besteden aan een versterking van hun concurrentiepositie, mede door een verdere verbetering van de interne en externe produktie-omstandigheden", aldus de minister. trokken. Maar tienduizenden anderen wachten nog. Vol spanning! Zou mis schien in 1963 het bericht komen, dat ook zij naar Nederland kunnen gaan? Zij wachten op U, op Uw gift als U de collectebus op Klaproosdag wordt voorgehouden. Want cijfers kunnen zoveel zeggen. Dertigduizend graven betekenen der tigduizend gezinnen met verdriet om een lege plaats. Maar een collecte opbrengst met hoge cijfers betekent een streep zonlicht in het treurige leven van hen die zoveel missen, Helpt U daarom óók mee op 10 november het leed te verzachten? Dank der nabestaanden De nabestaanden weten dat vooral de collectanten ertoe bijdragen de Klaprooscollecte te doen slagen. Daar om willen zij aan twee en twintig van hen - uit elke provincie twee, door loting aan te wijzen - een gratis reis naar en vakantie in Engeland aanbie den. Zij doen dit via hun organisatie van oudstrijders en nabestaanden „The British "Legion", uit dankbaarheid voor hetgeen Nederland op Klaproosdag doet. Freek van der Meer. Nieuw levensmiddelenbedrijf van VéGé geopend Woensdag werd de vlag gehesen bij het geheel herbouwde Vege levensmid delenbedrijf, dat geëxploiteerd wordt door de fa. Wed. H. Hendriks aan het pand Hoofdweg 69. De wegenbouw firma, die de Hoofd weg reconstrueert, had haar uiterste best gedaan de weg tot de ingang van de zaak klaar te krijgen voor de dag van de feestelijke opening. Deze nieuwe zaak, onderdeel van de 1700 winkels van dit grootbedrijf in Al in het komend jaar zal de E.E.G.- ontwikkeling grote invloed uitoefenen op het markt- en prijsbeleid in de landbouw. Bepaalde mogelijkheden om de expert van Nederlandse agrarische produkten te bevorderen zullen niet meer aanwezig zijn. Daar staat dan te genover, dat men gelijke kansen heeft in de verschillende lidstaten van een voltooide gemeenschappelijke markt. Om het bedrijfsleven bij verbetering van de produktie-omstandigheden te kunnen helpen zijn op de begroting grotere bedragen uitgetrokken voor de activiteiten, die hiervoor van groot be lang zijn. In de eerste plaats noemt de minister onderwijs, onderzoek, voor lichting en cultuurtechniek: „Voorop gesteld moet worden", aldus de begroting, „dat de verantwoordelijk heid in de eerste plaats ligt bij de wer kers in land- en tuinbouw zelf. De krachtige ontwikkeling van het orga nisatiewezen in land- en tuinbouw maakt het hun mogelijk deze verant woordelijkheid te dragen en de samen werking met de overheid in goede ba nen te leiden." Het bedrijfsleven moet, zo zegt mi nister Marijnen, activiteiten ter bevor dering van de export krachtig ter hand nemen. Gedacht kan worden aan gemeenschappelijke exportpropaganda, tentoonstellingsactiviteiten, het open breken van nieuwe markten enz. ONDERZOEK Nederland heeft na de oorlog een uitgebreid apparaat voor agrarisch on derzoek opgebouwd. Dat zal echter nog danig moeten worden uitgebreid wil men de voorsprong op de andere lan den niet verliezen. Gezien de mate, waarin bijvoorbeeld de andere E.E.G.- landen de laatste jaren hun landbouw kundig onderzoek hebben uitgebreid, is die kans helemaal niet denkbeeldig. Het beleid van de minister is er dan ook vooral op gericht die onderdelen van het onderzoek te versterken, die in hun ontwikkeling zijn achtergeble ven, of door de evolutie als nieuwe taak op de voorgrond treden. De voor 1963 voorgestelde uitbreiding is voor het grootste deel bestemd voor de verdere opbouw van het instituut voor veeteelt- kundig onderzoek, het instituut voor de pluimveeteelt en het instituut voor landbouwbedrijfsgebouwen. Ook zal het rijk financiële bijdragen geven voor de stichting van proefbedrijven voor de varkenshouderij. De toenemende vraag naar produk ten van hoge constante kwaliteit zal (79) De volgende ochtend staat een kleine ruiter- groep reisvaardig voor de hoofdpoort van het ka steel Bari. Vol van dankbaarheid doen jonker Mario Sylvia en haar vader, Aram en de zijnen uitgeleide. Het afscheid is bijzonder hartelijk, en pas als Aram beloofd heeft bij de bruiloft van Sylvia en Mario terug te komen, laten dezen h«n met spijt vertrek ken. De ruiters, met Aram aan het hoofd, zijn slechts korte tijd onderweg, als hen vanaf een zijpad de oude reiswagen van El-Kazzar tegemoet komt. „Welnu", zegt de slangemeester slepend, als hij zijn paard tot stilstand heeft gebracht; „Heb je je schuld aan mij ingelost, Aram?" „Dat heb ik", is het koele antwoord, „Crimo van Barletta stortte, na een ont vluchtingspoging, in een ravijn. Zijn zuster wacht in de kerker van Bari op het oordeel van haar rechters. Je wraaklust is dus gestild, El-Kazzar, ge hebt mij het leven gered, ik zal je dus ongemoeid laten. Maar waag het niet, je ooit nog binnen mijn landpalen te vertonen". Met een minachtend spot lachje, zonder Aram nog een woord waardig te keu ren, geeft El-Kazzar zijn paard de zweep en bolde rend verdwijnt de reiswagen in de stofwolken van de zandweg De avondzon ligt reeds als een rode vuurbol aan de kim, als de ruitergroep de landpalen van Bar ranca bereikt. Aram is weer thuisEINDE. het noodzakelijk maken, dat in de ko mende jaren nieuwe onderzoekingen ter hand worden genomen. Daarmee zal ook bij de lopende onderzoekingen op het gebied van de plantenziekten, ver edeling, bodem en besmetting, fysiolo gie en plantenteelt meer dan voorheen rekening moeten worden gehouden. Voorrang moet worden verleend aan onderzoek naar objectieve meetmetho den ter bepaling van de kwaliteit als basis van een noodzakelijke standaar disatie van kwaliteit en sortering. Daarnaast moet aandacht worden be steed aan de factoren, die de kwaliteit van het produkt in zijn oorspronkelijke of bewerkte vorm beïnvloeden. Alle terreinen van onderzoek zullen hieraan een bijdrage moeten leveren. CULTUURTECHNIEK Tijdens de afgelopen jaren konden loon- en prijsstijgingen door bijzondere stijging van de produktiviteit in de cultuurtechnische sector worden ge compenseerd. Door nieuwe arbeidsme- thoden, machines e.d. kon nog een be langrijke ontwikkeling worden bereikt. Door het bereikte hoge niveau zal het groeitempo niet kunnen worden vol gehouden. Loon- en prijsstijgingen als gevolg van de vijfdaagse werkweek gaan nu haar invloed doen gelden, zo verwacht minister Marijnen. Een en ander leidt tot een druk op het uit voeringsniveau. In het kader van de E.E.G. moet vol gens de Nederlandse minister een ge meenschappelijk structuurbeleid wor den ontwikkeld, waardoor bestaande gebreken in de landbouwstructuur worden weggenomen. De ontwikkeling moet echter evenwichtig zijn en men zal met natuurlijke produktie-omstan digheden rekening moeten houden. In theorie ontstaat dan de mogelijkheid, dat de verschillende landbouwproduk- ten worden voortgebracht op de daar voor van nature meest geëigende plaat sen. De Europese Commissie heeft voorbereidingen getroffen voor een dergelijk gemeenschappelijk cultuur beleid en zal beginnen met jaarlijkse structuurrapporten, die een inventari satie geven van de diverse landelijke maatregelen. Maandag j.l. werd voor de onderlinge competitie van de Veenendaalse Schaak vereniging de 9e ronde gespeeld. De uit slagen waren: G. Blankestijn - H. G. Kruidhof1-0 A. Blankespoor - G. R. Kets afg. M. v. d. Bovenkamp - H. Heikamp 1-0 A. v. d. Bovenkamp - P. Keuning 0-1 G. Achterberg - M. de Kleuver 0-1 H. v. d. Meent - D. Anbeek Vï-'/ï E. van Ravenswaay - H. J. van Aller 1-0 C. ter Hogt - H. van Beek 1-0 Dr. M. J. D. v. Dam - K. Wijnberger 1-0 M. van Dijk - H. van Doorn 0-1 NEDERLAAG VOOR V.S.V. I Het eerste tiental van de Veenendaalse Schaakvereniging speelde zaterdag j.l. een competitiewedstrijd tegen V.S.G. I uit Ermelo. De Veenendalers hadden al en kele jaren achtereen van deze sterke ver eniging verloren en ook nu trok men weer aan het kortste eind. De voorlopige uitslag is 7-2 voor V.S.G. I. De afgebro ken partij zal waarschijnlijk in remise eindigen. De individuele uitslagen waren: V.S.G. I V.S.V. I A. Visscher - J. W. Boelens 1-0 A. J. Viester - M. v. d. Bovenkamp afg. J. Visscher - G. A. Blankestijn Vi-'/i A. C. de Groot - J. B. Griffioen 1-0 K. A. Bekker - H. Heikamp 1-0 L. Timmer - F. Luchsinger Vt-'/j J. H. Denee - J. Konings Vt-V* W. Lam - G. R. Kets 1-0 J. Koster - C. Beyer 1-0 H. J. Licher - C. van Genderen Vt-'/s In deze dagen van de anti-hongeractie wil ook ik nog eens met U stilstaan bij onze voeding. Van verscheidene kanten hebt U kunnen horen wat de anti-hongeractie beoogt. U hebt o.a. op de televisie kunnen zien hoe moeilijk het probleem van de goede voeding is in de onderontwikkelde gebieden. Wat mij zelf in die uitzending heeft getroffen is het feit, dat er soms goed voedsel aanwezig is, althans binnen bereik van sommige bevolkingsgroepen, maar dat er door onwetendheid of door vooroordelen geen gebruik van wordt gemaakt. Misschien herinnert U zich het voorbeeld van die men sen, in Afrika, die dicht genoeg bij de kust woonden om regelmatig vis te eten, maar dat door verkeerde gewoonten geen gebruik van deze prachtige voedingsbron werd gemaakt. Het idee om in Afrika moestuinen aan te leggen om de mensen daar door nieuwe voedingsmogelijkheden te schenken, vind ik schitterend van eenvoud en afdoend. Zo wordt een onderontwikkeld gebied een stuk cultuur geschonken, dat de bewoners werkelijk uit de misère opheft. Ervaringsfeiten uit onze beschaving kunnen zo heilzaam werken voor de komende generaties „onderontwikkelde" mensen. De situatie vraagt overigens wel om een verbetering als men de lage cijfers hoort van de gemiddelde levensverwachting van deze mensen. In vergelijking met deze onderontwikkelde gebieden lijken alle praatjes over onze voeding een luxe. Wij kunnen dagelijks uit een grote ver scheidenheid kiezen, ook als we om financiële redenen toch moeten schiften. Als we in onze streken spreken over een verantwoorde voe ding, dan zijn we ons wel bewust, dat zulke grote voedingsfouten, zoals er by de onderontwikkelde volkeren bestaan, by ons niet voorkomen. Toch heeft het ook voor ons wel zin om stil te staan by onze voeding. Ten eerste, omdat lang niet iedereen enig idee heeft van de grondslagen van een goede voeding en ten tweede omdat, indien men wel enig idee hiervan heeft, het gezinsinkomen op een „gezondere" manier kan wor den besteed. Het ligt in onze Westelijke landen dus allemaal niet zo dramatisch, maar dat er nu helemaal niets meer te wensen zou zijn op het gebied van de volksvoeding, is zeker niet waar. Een goede voeding houdt in principe in, dat bij elke maaltijd een hoeveelheid eiwit, koolhydraten, vetten, mineralen en vitamines worden opgenomen. Eiwitbronnen zijn: vlees, vis, ei en melk. Dit zijn dierlijke eiwitten. Verder kunnen als plantaardige eiwitbron dienen: erwten, bo nen, aardappelen, brood en rijst. Het eiwit in de voeding is van zeer grote betekenis voor groeiende personen en heeft een beschermende functie wat betreft onze gezond heid. Wel moet worden bedacht, dat al deze genoemde voedingsmiddelen niet gelijkwaardig zijn; van vlees, vis en ei wordt door het lichaam een veel nuttiger gebruik gemaakt, dan van bijvoorbeeld het eiwit uit erwten en bonen, waarvan veel verloren gaat met de ontlasting. In deze voedingsmiddelen zit het eiwit als het ware verpakt in cellulose-wand- jes, welke het lichaam niet alle verteert en zo gaat er dus ook weer veel onverbruikt het lichaam uit. Verder houdt een gezonde voeding in een dagelijkse portie groente, die met weinig water behoort te worden gekookt en vooral niet langer dan strikt nodig is. Variëren we zoveel mogelijk de soort groente, dan komen we zeker aan onze benodigde hoeveelheid vitaminen toe. Wel is het zaak in het oog te houden, dat in ons zonarme land de vitamine-D- vorming onder invloed van het zonlicht, beslist in de winter te weinig is voor kinderen. Daarom behoren alle kinderen in de herfst- en winter maanden extra vitamine-D te krijgen in de vorm van de geconcen treerde druppels of als de lepel levertraan. Sinds deze toediening van extra vitamine-D algemeen in ons land is ingeburgerd, zien we veel minder gevallen van rachitis (Engelse ziekte dan vroeger. Waarvoor velen zich moeten hoeden is een overvoeding met teveel vetten en koolhydraten. In onze beschaafde wereld zijn heel wat men sen van de „natuurlijke" voeding afgeraakt, snoepen teveel en eten te veel wittebrood, waardoor zij teveel geld besteden aan voedsel, dat zij beter zouden kunnen vervangen door eenvoudiger kost. Het is in dit verband met de wereld anti-hongeractie nogal navrant om op te merken, dat in heel wat beschaafde landen juist de overvoeding tot een medisch probleem wordt. Geeft U rekenschap van wat U eet en besef, dat sober heid, eenvoudig voedsel met overleg toebereid uiteindelijk het beste is voor Uw gezondheid. U behoeft geen voedseldeskundige te zijn om Uw gezin gezond eten voor te zetten als U maar een paar van de genoemde regels goed in het oog houdt. 1. dagelijks een behoorlijke portie eiwit; 2. dagelijks een behoorlijke hoeveelheid groente met weinig water ge kookt en niet te lang gekookt; 3. kinderen regelmatig vitamine-D extra geven in de zonarme periode; 4. weinig snoepen en weinig zogenaamde luxebrood op tafel brengen; 5. waken voor teveel vetgebruik. Meer behoeft U niet te weten, al blijf ik het zelf een van de mooiste taken van de huisvrouw vinden het dagelijks maal voor haar gezin zo goed mogelijk te maken. Daarom raad ik U aan zoveel mogelijk gebruik te maken van wat deskundigen U op dit gebied kunnen leren. Vraag eens folders aan bij het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, Koningin negracht 42 te Den Haag. Lees eens een goed boek hierover uit de biblio theek. Probeer U dagelijks rekenschap te geven van de belangrijkheid om een zo goed mogelijk voedsel op tafel te brengen. Tot slot wil ik nogmaals zeggen, dat wij het voorrecht hebben te wonen in streken, waar we het op dit gebied zo goed hebben en be denk de anti-hongeractie goed voor Uw naaste, die minder is be voorrecht. ARTS MOEILIJKHEDEN IN DE LANDBBOUW Tijdens de dinsdagavond in café Markt- zicht gehouden vergadering van de Gel derse Maatschappij van Landbouw, heeft de secretaris van het hoofdbestuur, de heer Ir. W. J. Kneppelhout, een causerie gehouden over de hedendaagse moeilijk heden in de landbouw. Nadat de voorzitter, de heer J. M. Hou terman, een inleidend woord had gespro ken, waarbij hij zijn tevredenheid toonde voor de goede opkomst, ondanks het slechte weer en de bestuursaangelegen heden waren afgehandeld, werd het woord gegeven aan de spreker van die avond. Tijdens deze vergadering zette spreker het landbouwbeleid uiteen. Volgens hem waren er, evenals in de politiek, opkla ringen te constateren, althans het sche mert in de toekomst op het gebied van de landbouw mede in verband met de inwerking treding van de EEG. Uitvoerig ging spreker in op de betekenis van de EEG en hoe de kansen voor de landbouw hierbij lagen. Vervolgens besprak hij de door het KNLC op korte termijn te nemen maat regelen, aangezien de besprekingen met de betrokken minister in eenste instantie geen enkel resultaat had opgeleverd. Van belang achtte spreker het om voor de landbouwer een redelijk inkomen te ga randeren, want de beloning voor de ar beid ligt nog altijd 16 »/o ten achter bij andere takken van bedrijf. Om iets te bereiken liggen de kaarten beter dan twee jaar geleden, aldus spre ker, mede in verband met de op komst zijnde verkiezingen. Spreker gaf de ver zekering dat de situatie door het KNLC nauwgezet wordt gevolgd. Tot slot werd de heer Harthoorn in de commissie van het landbouwschap her kozen. DAME AANGEREDEN Dinsdagavond werd mevr. Gijsbertsen, wonende in de Marktstraat, terwijl ze op haar fiets door de Marktstraat reed, van achteren aangereden door een auto be stuurd door Van E. uit Scherpenzeel, ten gevolge waarvan zij kwam te vallen en over hevige hoofdpijn klaagde. Beide voertuigen werden beschadigd.

De Vallei | 1962 | | pagina 5