p Wevenit in zuijö scheervffll Kerkconcert EÜB.O.-wedstrijd in „De Eikelkamp** AMERONGEN 0 1 L «C RENSWOUDE SCHERPENZEEL Veenendaal I wint „Vallei-wisselbeker" Automobiliste was de kluts kwijt V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Dr. Hubenet maakte reis door heelal DS. H. S. J. KALF 25 JAAR PREDIKANT Voor de kantonrechter Trotse greep uit Witteveen's winter-collectie: gezellige pakjes, waarin 'mooi' en 'tegen de kou' samengaan! Pakjes van wevenit. Maar dan ook: wevenit in zuiver scheerwol! Natuurlijk zuiver scheerwol, de oorspronkelijke wol, van de schapen vacht gewonnen. Pure wol met alle unieke eigenschappen van de natuurlijke vezel: sterk, elastisch, ventilerend, kreukherstellend. Niets haalt bij zuiver scheerwol - zoals Witteveen in wevenit toont! 79.- 57.50 Met hand tussen machine Zaterdag 10 november a.s. is er in de Chr. Cer. Kerk aan de Hoofdstraat weer een concert. De medewerkenden aan deze avond zijn de alom bekende organist Jan Bonefaas en de bas Henk van Mondsjou. Voor degenen die de concerten in deze kerk regelmatig bezoeken is Jan Bonefaas allang geen onbekende meer. Reeds tweemaal gaf hij in Veenendaal een concert Dat hij ook dit seizoen weer op het programma voorkomt is wel een bewijs dat deze organist ook bij het publiek in de smaak valt. Het „Vader en zoon vallen van de trap." Dat zou de kop van een krantebericht uit de dagelijkse stroom van ongelukken in en buitenshuis kunnen zijn, maar zaterdagmid dag bU de jaarlijkse „Vallei-E-H.B.O.-wedstryd" was dit het onderwerp, waar alles om draaide, want, zoveel mogelijk de echtheid benaderend, werd een dergelijk voor val aan de deelnemende ploegen voorgeschoteld. Deze wedstrijd op vlotte wijze ge organiseerd door de afdeling Eist, bood weer de gelegenheid aan de leden van de afdelingen Amerongen, Leersum, Veenendaal en Eist op sportieve en gelukkig onder nagemaakte omstandigheden, hun onderlingen krachten te meten. JAN BONEFAAS is een organist met voortreffelijke eigenschappen. Uit de school van Feike Asma afkomstig, ontwikkelde hij een min of meer eigen stijl, waarin Franse kenmerken niet vreemd zijn. Vooral legde hij zich toe op het zo belang rijke improvisatie spel. En wat dit be treft kan hij zonder meer een meester worden genoemd. Op landelijk niveau geeft hij regelmatig improvisatie cur sussen. Voor de muziekliefhebbers uit Veenendaal en omgeving die deze con certmeester nog niet kennen is er dus zaterdagavond een prachtige gelegen heid om hem te gaan beluisteren. Te meer, omdat hij deze maal optreedt met de baszanger Henk van Mondsjou. Een zanger met een stem als een klok, vol gens de heer Bonefaas. Vermeldenswaard is het wel dat de heer Bonefaas en Henk van Mondsjou reeds enkele malen samen voor de te levisie optraden. Een aantrekkelijk programma belooft een goede muzikale avond. Het ver meldt o.a. Fantasie-Toccatine over Ps. 33 van J. Zwart, orgelconcert no. Ill van G. F. Handel en een improvisatie over Ps. 99. Voor de bas staan er werkjes van Bach, Hëndel en Mendelssohn op het programma. Na de opening door de voorzitter van de afdeling Eist, de heer F. Roks, die he laas moest opmerken, dat er weinig pu blieke belangstelling was, toonden de verschillende ploegen onder de spieden de ogen van de juryleden, de heren dok toren Stegeman, Wijchers en Van Kekum, hun E.H.B.O.-kennis. Bij het bovengenoemde ongeval had de vader een ernstig hersenletsel en een hoofdwond opgelopen, de zoon had een sleutelbeen gebroken en een ernstige snij- wond aan de hand. Zo op het oog een ge makkelijke opgave, maar volgens de deel nemers en deskundigen, moest alles toch niet al te licht opgevat worden. Het leuke bij zo'n E.H.B.O.-wedstrijd is altijd, dat het publiek zo meeleeft. Ie dereen zit te wikken en te wegen, hoe hij het zelf zou doen en of de collega E.H.B.O.-er of -ster het wel goed doet. Aan dat laatste schortte hier en daar wel eens wat, dat bleek toen de jury bij mon de van dr. v. Kekum, commentaar op de verrichtingen gaf. Vooral in algemene ver zorging en onderzoek waren de ploegen tekort geschoten, verder werden er rede lijke prestaties geleverd. Daarna was het woord aan de plaatse lijke arts dr. v. Ommeren, die de prijzen uitreikte. De afdeling Eist, winnaar van vorig jaar, mocht de wisselbeker, be schikbaar gesteld door het nieuwsblad ,De Vallei" niet behouden, want deze middag was het Veenendaal I dat de meeste punten verzameld had. De leerzame middag werd besloten door de heer F. Roks die in zijn slotwoord o.a. STROPERS IN AUTO AANGEHOUDEN Zondagmorgen heeft de jachtopziener J. K. uit Amerongen in samenwerking met de rijkspolitie een auto aangehouden, waarbij bij onderzoek bleek, dat de in zittenden in het bezit waren van vuur- buksen. Kennelijk waren ze er op uit om op wild te gaan jagen. Voor alle zeker heid werden de vuurwapens in beslag ge nomen en heeft de plaatselijke rijkspoli tie de zaak in onderzoek. de jeugdherbergouders van de jeugdher berg „De Eikelenkamp" bedankte voor het kosteloos beschikbaar stellen van de ontspanningszaal en verder de niet- E.H.B.O.-ers aanspoorde aan dit mens lievende werk deel te gaan nemen. De wedstrijd werd bijgewoond door het raadslid uit Eist de heer D. de Jong en de afgevaardigde van het districtsbestuur de heer Noordam, die tevens op goede wijze de wedstrijd leidde en de originele opgave had samengesteld. De uitslag van de ploegen luidt (maxi mum aantal punten 600): 1. Veenendaal I 455 punten 2. Eist I 430 3. Leersum 351 4. Eist II 290 5. Veenendaal II 289 6. Amerongen 220 Veenendaal I had ook de beste leider, n.l. de heer Van Ginkel, die 100 punten kreeg (maximum 140 punten). Tweede en derde werden samen de leiders van Eist I en Veenendaal II ieder met 90 punten, maar omdat de heer Knegjens van Eist I een betere ploeg had, besloot men hem de 2e prijs te geven. EXPOSITIE GARAGE VONK In de showroom, Industrielaan 8, houdt garage R. Vonk vandaag, nnorgen en over morgen een expositie van tjitroën en Pan- hard automobielen. Geshowd worden de modellen 1963 van bovengenoemde mer ken in de meest uiteenlopende uitvoerin gen. Kennelijk geschrokken van een lichte aanrijding met een andere auto, heeft de automobiliste mevr. L.-S. uit Ben- nekom vrijdagavond op de Markt nogal vreemde capriolen gemaakt, waardoor zij uiteindelijk nog meer schade aan richtte. Komend vanaf de Markt reed zij ter hoogte van de Hema het marktplein op. Waarschijnlijk door niet voldoende af stand te nemen, schampte zij een al daar geparkeerd staande auto, hetgeen echter alleen maar lichte materiële schade tot gevolg had. Mevr. L.-S. schrok hiervan zo erg, dat zij inplaats van te remmen vol gas gaf en haar stuur volkomen naar links draaide. Ze vergat het weer recht te trekken, zodat zij in een grote bocht weer terug ging in de richting vanwaar ze gekomen was, in casu de Hema Aan een aldaar geparkeerd staande auto heeft ze het te danken, dat ze uit eindelijk tot stilstand kwam, alhoewel ook nummero twee behoorlijk bescha digd werd. EERSTE PRIJS VOOR RITMEESTER De plaatselijke wandelsportvereni gingen Ritmeester en VDZ hebben j.l. zaterdag deelgenomen aan een wan deltocht in Didam. Ritmeester was bij zonder in vorm want met 690 punten wist men bij de 20 km beslag te leggen op de eerste prijs. VDZ behaalde op de 10 km de derde prijs met 573 punten. TEVEEL AAN BACHUS GEOFFERD Maandagavond laat is de Veenen- daler H. D., die onder invloed op de Nieuweweg fietste, door de politie aan gehouden en ter ontnuchtering inge sloten. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de hoek KI. Katerstraat-Dr. de Visserstraat verleende de bromfietser R. uit Veenendaal zaterdagmiddag geen voorrang aan de automobilist K. uit Dordrecht. Er was alleen materiële schade. NA BOTSING DOORGEREDEN De heer v. O. uit de Gortstraat deed bij de politie aangifte van het feit dat een bromfietser de achterzijde van zijn geparkeerd staande auto had bescha digd en na de botsing was doorgereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. VEENENDAAL ZATERDAG le HERFSTWANDELTOCHT Zaterdagmiddag zal in Amerongen de le herfstwandeltocht plaats vinden, welke is georganiseerd door de Ned. Chr. Wan delsport Bond en de daaronder ressorte rende vereniging De Woudlopers. Dit is de le wandeltocht van de serie 1962, wel ke bestaat uit totaal 4 tochten. Er zal worden gelopen in afsanden van 12 en 15 km. De start is vanaf het Clubhuis in Amerongen. Voor talrijke Nutsleden en verdere belangstellenden heeft dr. Hubenet vrijdagavond een interessante doch te gelijkertijd moeilijk begrijpbare cause rie gehouden over „De bouw van het heelal". Met behulp van schitterende dia's werd alles verduidelijkt. Het was zeer interessant dr. H. Hu benet uit Utrecht te beluisteren en naar zijn dia's te kijken. Voor hij de voor bereidingen voor deze causerie aanving, zo zei de heer Hubenet, had hij eerst aan zijn vrouw gevraagd, wat zij nu zou verwachten te horen als zij naar zo'n avond zou gaan, en naar datgene had hij zijn betoog vanavond ook op gebouwd. Om te beginnen vertelde de heer Hu benet iets van de aarde zelf en kwam men te weten dat de afstand van de aarde naar de zon 150.000.000 km was, en om de Nutsleden een indruk te ge ven hoever dat nu wel was vertelde hij hier als vergelijking bij dat de omtrek van de aarde 40.000 km is. Ook liet dr. Hubenet zien hoe zulke enorme afstan den gemeten werden. Vervolgens stegen de leden in ge dachten op van de aarde, en werden achtereenvolgens in vogelvlucht de zon, maan en sterren en de planeten be zocht, welke met behulp van dia's aan schouwelijk werden gemaakt, zodat als het ware deze hemellichamen oog aan oog kon aanschouwen. Ook werd door de dia's de zonnevlekken bekeken. Van de sterren deelde dr. Hubenet o.a. mede dat het er welgeteld, tenminste die met het oog te zien zijn, maar 3000 waren, al lijkt het vaak of het er veel meer zijn. Zo hebben de leden xan de Maat schappij tot het Nut van het algemeen, en het waren er zeer velen deze keer, weer een avond mee kunnen maken, die wel inspannend is geweest, maar toch ook bijzonder leerzaam en interes sant. De voorzitter deelde verder nog mee, dat het niet gelukt was dit jaar het 200ste lid in te schrijven. Verder had de voorzitter vele waarderende woor den voor dr. Hubenet uit Utrecht en dankte spreker voor zijn komst en nu weer op aarde terug was, waren er ook nog verschillende vragen, die allen door dr. Hubenet uiteengezet werden. Herdenkingsrede in Renswoude Woensdag 7 november a.s. zal het vijfentwintig jaar zijn geleden, dat ds. H. S. J. Kalf uit Bennebroek werd be vestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Kalf werd op 24 augustus 1914 te Amsterdam geboren. Hij bezocht eerst het gereformeerd gymnasium in zijn geboortestad en studeerde vervolgens eerst enige tijd klassieke letteren te Amsterdam en naderhand nog theologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Na dat de heer Kalf in 1936 door het pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij eerst enige tijd bij ds. G. Lans, toen nog predikant te Huizen in Noord Hol land werkzaam was geweest als hulp prediker werd hij op 7 november 1937 door G. den Duyn uit Wapenveld, toen nog predikant te Vinkeveen, bevestigd als predikant van de hervormde gemeen te van Renswoude in de classis Doorn. Daarna stond de jubilaris verder nog te Gouda 1941 tot 1944: Rotterdam 1944 tot 1949; Amsterdam-West en sinds 7 januari 1951 dient hij de hervormde gemeente van Bennebroek, waar hij werd bevestigd door ds. M. M. de Jong uit Amsterdam-West, toen nog predi kant te Nieuw Vennep. Tijdens zijn bijna twaalf jarige ambtsbediening te Bennebroek heeft ds. Kalf daar tal van beroepen ontvangen, waarvoor hij steeds meende te moeten bedanken. Van zijn hand verschenen een twee tal brochures, n.l. „Mag ik deze dans van U?" en „Liturgie". Verder was hij medewerker aan „De Hervormde Vaan" en aan „De Vaandrager", waarvoor hij de rubriek „De vragenbus" verzorgde. Ook werkte hij nog mee aan een dag boek onder redactie van prof. dr. G. C. Berkouwer en aan één onder re dactie van ds. J. Overduin. Tijdens zijn studententijd was ds. Kalf mede één van de oprichters van het studentendispuut „Sola Fide" te Amsterdam. Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. Kalf woensdagavond 7 november a.s. om half acht in zijn eerste gemeen te Renswoude in Utrecht een herden kingsrede uitspreken. Verder zal hij zaterdagmiddag 10 november a.s. van drie uur tot half zes in Restaurant Groenendaal te Heemstede recipiëren. Mr. Pieters eiste 25,of 5 dagen en rechter v. d. Brand kon zich daarmee verenigen. H. uit Ede verscheen vrijdag als ge machtigde in de zaak tegen zijn echt genote voor het Wagenings kantonge recht. Mevrouw H. had op een kruising, waar het uitzicht overigens goed was, met haar bromfiets geen voorrang gege ven aan een auto. Zij was hiermee in botsing gekomen en had vrij ernstige ver wondingen en een zenuwschok opgelopen, waarvan zij nog steeds niet hersteld was. Aan de auto was een schade van ruim driehonderd gulden ontstaan, die nog be taald moest worden. Mevrouw H. had haar bromfiets namelijk niet tegen wette lijke aansprakelijkheid laten verzekeren en zij moest nu ondervinden in welke moeilijkheden men door een dergelijke nalatigheid kan geraken. H. verklaarde, dat zijn vrouw de auto eenvoudig niet gezien had en zelf ook niet begreep, dat zij dit ongeval ver oorzaakt had. De officier mr. Pieters, nam de zaak zeer ernstig op en hij achtte de onop lettendheid van mevrouw H. wel een bij zonder slecht voorbeeld voor haar veer tienjarige dochter, die op de bagage drager had gezeten. Hij wilde echter re kening houden met de zware verwondin gen van deze verkeerszondares en hij liet het daarom in zijn eis bij 30,of 6 dagen. Ook rechter v. d. Brand vond, dat ver dachte al zwaar gestraft was door het letsel, dat zij had opgelopen. Het vonnis luidde daarop 25,of 5 dagen. Van B., chauffeur te Voorschoten, en Van de B. uit Veenendaal, eveneens chauffeur, stonden tegelijkertijd voor het Wagenings kantongerecht terecht voor dezelfde verkeersovertreding. Zij waren met hun vrachtauto's tussen aan beide zijden van de weg geparkeerd staande auto's doorgereden en dat wel op het zelfde moment. Uiteraard was het be schikbare stuk rijbaan hiervoor te smal geworden, zodat een botsing was ont staan. Verdachte Van de B. vertelde hoe hij nog had afgeremd, maar doorgegleden was toen de wagen van Van B. met een snelheid van zeker vijf kilometer per uur zich eveneens door de nauwe ope ning drong. Wanneer we een matige hadden ge had, had de aanrijding zeker voorkomen kunnen worden, meende hij. Ik rijd al 38 jaar en ik geloof zeker, dat veilig pas seren mogelijk was geweest, zij het dan ook krap. Mijn tegenstander reed echter veel harder en stond pas twintig meter verder stil, terwijl ik direct kon stoppen. Het klinkt wat vriendelijker als u in plaats van tegenstander het woord medeverdachte gebruikt, wees mr. Pie ters Van de B. terecht. Deze medeverdachte, Van B., verklaar de eveneens, dat met wat goede wil on gelukken vermeden hadden kunnen wor den. U zult toch moeten erkennen, dat een van u beiden er beter aan gedaan had te stoppen, merkte de rechter op. De officier van justitie noemde het ge beurde een academisch voorbeeld van verkeersfatsoen. U had niet op uw vermeende voorrang moeten blijven staan. En zeker had ik dat niet verwacht van iemand, die al 38 jaar rijdt, zo zeide hij tegen Van de B. Wanneer u bovendien in andere weggebruikers tegenstanders ziet, getuigt dit van een verkeerde men taliteit in het verkeer. De eis luidde voor beide chauffeurs 25,of 5 dagen. Verdachte Van de B. probeerde er zich nog onder uit te praten, maar dit gelukte AMSTERDAM ROTTERDAM EINDHOVEN UTRECHT HAARLEM MAASTRICHT (WéBe) NIJMEGEN AMERSFOORT AMSTELVEEN Wevenit in een simpele, uiterst mo dieuze vorm: een recht 3-delig pakje met gevoerde rok. Rand-garnering geeft jasje apart cachet! Kies uit vijf kleurencombinaties a la mode. Hier is een wevenit pakje van zuiver scheerwol in drieën: rokje, jasje èn blouse! En wat zo aardig is: het streepje van de blouse komt terug op het jasje. In beige, marine licht en donker, lichtgrijs, bordeaux. 69.75 Praktische mode! Dit 2-delig weve nit pakje heeft gevoerde rok. Ook zónder ceintuur heel leuk! Noteert u de kleuren: anthraciet/wit, anthra- ciet/blauw, zwart/groen, beige/bruin hem niet. Het vonnis tegen ieder van de verdachten was conform de eis. V., administrateur te Wassenaar, liep een proces-verbaal op doordat hij met zijn auto op de Ritzema Bosweg te Wa- geningen een voorrangsfout had gemaakt. Daardoor was een aanrijding ontstaan. V. zei vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht niets te zijner verdediging aan te kunnen voeren, dan het feit, dat hij destijds overwerkt was. Hij toonde een doktersverklaring, waarin dit bevestigd werd. Had u wel gemerkt, dat u een krui sing naderde? vroeg mr. v. d. Brand. Ik ben een ogenblik volkomen van de kaart geweest, bekende verdachte, het was een soort bewustzijnsvernauwing. De officier betreurde het, dat derge lijke bijzonder gevaarlijke omstandighe den als overwerkt zijn, pas achteraf blij ken. Wanneer men in een auto gaat zit ten moet men vrij zijn van zorgen. Eis en vonnis 150,of 30 dagen. H., tekenaar te V., liep door zijn goed heid een dagvaarding op om vrijdag voor het Wagenings kantongerecht te verschij nen. H. had in Eist, terwijl hij een brom fiets bestuurde, een meisje, dat een rij wiel bereed, voortgeduwd. Dat meisje was die dag niet erg goed en omdat ze daar tegen een heuvel op moest heb ik haar wat geholpen, pro beerde verdachte. Zijn riddelijk smoesje ging echter niet op. Blijkbaar was hij de verklaring, die hij destijds tegenover de politie afgelegd had, vergeten. H. had toen namelijk ge zegd, dat het meisje haast had om in Amerongen te komen, waar zij op moest bellen voor een nieuwe betrekking. Mr. Pieters eiste een tientje of twee dagen. Voor deze keer wilde rechter v. d. Brand het bij het schikkingsbedrag, 7,50 of 1 dag, laten. Tijdens werkzaamheden aan een frees machine in de aannemerswerkplaats van de heer Joh. Overeem, Dorpsstraat 150 te Scherpenzeel, kwam vrijdagmid dag de pLm. 20-jarige J. Cozijnsen uit Woudenberg, met zijn linkerhand in aanraking met de machine, tengevolge waarvan drie vingers en zijn duim ge deeltelijk werden afgesneden. Op me disch advies is hij naar de Lichtenberg overgebracht en aldaar ter behandeling opgenomen.

De Vallei | 1962 | | pagina 8