EEN NATUURKIND VAN AFRIKA Bronchiletten VEENENDAAL UeU U eA tio-g, yeeri? ZELFVERNIETIGING VAN DE MENSHEID Huid-handen-lippen Tanden krijgen en duimzuigen ARAM De vorst van Suprania Veenendaalse koopman berecht TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 Nr. 89 RADIO BALLEG0IJEN 1 Spit,Spierpijn Boekbespreking door Eric Severeid ruw of schraal? PUROL VOOR DE VROUW: HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY Maak de komende avonden extra gezellig en neem Philips Televisie van Radio Ballegoyen dat geeft dubbele zekerheid: een uitstekend toestel en een uitstekende service, want Radio Ballegoyen staat altijd voor U klaar. RADIO EN TELEVISIE 1 Molenstr. 16 - Rhenen - Tel. 579 ter plaatse de enige door Philips erkende radio en T.V. service. Ook Europese, meer speciaal Nederlandse baby's willen hun ouders wel eens van hun nachtrust beroven, niet wegens ge brek aan fopspenen, welke bij ons in on bruik zijn geraakt, maar als er tandjes op komst zijn. In dit verband moet dan ge wezen worden op een nieuw wetenschap pelijk verkregen produkt, dat de baby's van pijn bij het tanden krijgen verlost. Enige druppels, aangebracht op het tand vlees van de zuigeling en alle pijntjes worden voorkomen, resp. bestreden. Duimzuigen door baby's en kleuters is, als het veelvuldig gedaan wordt, ongewenst. Elke arts zal dit bevestigen. Om het duimzuigen tegen te gaan heeft de research, na lang en zorgvuldig ex perimenteren, een onschadelijk doch doeltreffend preparaat samengesteld. Enkele druppeltjes daarvan, uitge smeerd op de kinderduim, maken deze juist voldoende minder prettig van smaak om als sabbel-attribuut te dienen. WEG MET DE BIJTRING Ter bevordering van het doorkomen' van tanden bij baby's plachten en ple gen vele jonge ouders hun baby een bijtring in de handjes te geven. Deze methode is ouderwets en verdient uit hygiënische overwegingen steeds min der aanbeveling. Beter voor het hier beoogde doel is de moderne bijtpop, en dan bij voorkeur het juiste type. Deze bijtpop is niet te groot, zeer licht van gewicht, plat van model, veerkrachtig en strikt hygiënisch ge prepareerd, namelijk zodanig, dat de baby door het bijten op deze pop het doorkomen van de tandjes zelf bevor dert. WASSEN EN SHAMPONEREN Het wassen en shamponeren van kleuters wordt een gemakkelijk en ple zierig werkje door twee hiervoor spe ciaal vervaardigde attributen. Op de eerste plaats is dit een nieuw soort kinderzeep, waarop Tom Poes-figuren staan. Zij blijven zichtbaar tot het laatste flintertje zeep. Een speciale kinder-shampoo is ont daan van bijtende bestanddelen. Komt, bij ongeluk, een spatje van deze sham poo in het kinderoogje, dan blijven tranen achterwege. Bovendien is deze shampoo in zeer bijzondere flesjes van plastic verpakt. Zij zijn bekroond met de beroemde Tom Poes-figuur, die af geschroefd kan worden en onder het shamponeren als speelgoed kan dienen. BLOEDWIJN IS GEEN LEKKERNIJ In onze jachtige tijd voel elk mens zich wel eens minder fit, onbehagelijk of DE ACTIE TEGEN „DER SPIEGEL" Twee beelden van het optreden van de West-Duitse justitie tegen het Duitse weekblad „Der Spiegel" in Hamburg. Boven: In een door het blad „Der Stern" in Hamburg afgestane kamer werkt het archief van „Der Spiegel", dat in zyn eigen door politie bewaakte gebouw niet terecht kan. Onder: Met exemplaren van „Der Spiegel", welke de beeltenis van de minister van defensie,Jozef Strauss dra gen, en met spandoeken demonstreren studenten al zittend in het centrum van Frankfort. vermoeid. Men kan dan beter niet z'n toevlucht nemen tot stimulerende mid delen, want daartegen heeft de me dische wetenschap terecht grote be zwaren. Daarentegen kan in vele ge vallen bloedwijn helpen. De vraag is echter: wat is bloedwijn? Aan welke eisen moet bloedwijn be antwoorden om inderdaad als zodanig gepresenteerd te mogen worden? De bonafide pharmaceutische indu strie stelt tegenwoordig minimum eisen aan bloedwijn. Volgens recente onderzoekingen behoren er 23 opbou wende elementen in bloedwijn aan wezig te zijn, waarvan de wijn zelf er slechts één is. Tot de genoemde be standdelen behoren de zgn. „bio-ele- menten", waarbij aktief Lecithin. Aan die wetenschap heeft u genoeg om in derdaad bloedwijn te krijgen, als u er bij uw drogist om vraagt. PLANTENKWEKERS AARDAPPELEN MET DIKKERE SCHIL Britse plantenkwekers proberen ron dere aardappelen met dikkere schillen te kweken, die het produkt een betere bescherming geven, aldus is vorige week op de Good Packaging Exhibition in London medegedeeld. Britse technici werken aan machines die de aardap pelen „zachtaardiger" zullen behande len. en reumatische pijnen wrijft U eveneens wee met COMPETITIERIT MOTORCLUB Zaterdag 10 november a.s. houdt de MAC Veenendaal een oriëntatierit, die tevens de beslissing zal moeten brengen in de competitie. Deze competitie geldt alleen voor rijders in de A-klasse. Voor de B-rijders heeft men evenwel de route vereenvoudigd en in deze klasse zijn ook mooie prijzen beschikbaar. Inschrijving voor deelneming - met auto's, motoren en bromfietsen - vanaf een half uur voor de start om half drie bij hotel La Mon- tagne. DAMMEN Maar laat U dan toch niet langer weerhouden, eens moet het er toch van komen. Komt U maar eens kijken bij Radio Ballegoyen en bewonder de meesterlijke serie Philips Televisie toestellen. Het zijn stuk voor stuk staaltjes van knap vakmanschap. Kies hieruit de beste voor Uw beurs en Uw smaak en profi teert van de vele voordelen dit Radio Ballegoyen U biedt: In de Verenigde Staten woont een bescheiden, rustige vrouw, die, als haar waarschuwingen en onheilspellende mededelingen in wijde kring doordringen, opnieuw de waarheid aantoont van de al-oude wysheid, dat een grootse gedachte slechts doorbreekt wanneer de tyd er ryp voor is. Die vrouw is Rachel Carson, een biologe, die wereldvermaardheid verwierf door haar boek „The Sea Around Us". De gedachte, die niet alleen de hare is maar steeds meer aan kracht en aanhangers wint, werd geboren uit de steeds toenemende bezorgdheid dat de mens vergeet een kind van de Natuur of van God te zyn en dat hy is gaan geloven dat hy de Natuur kan „veroveren". In zyn hovaardy is hy goed op weg zyn plaats in de Natuur en daarmee, zichzelf te vernietigen. Hij kan misschien zelfs nog verder gaan en „Einde" schrijven onder de ge hele geschiedenis van de Schepping. Professor Albert Schweitzer heeft reeds 'gezegd, dat de mens het vermogen heeft verloren te voorzien en te voor komen en dat hij zal eindigen met de vernietiging van de aarde. Met deze uitspraak van de grijze mensenvriend vangt het nieuwe boek van Rachel Carson, „Silent Spring" aan. Het is een dun boek, maar op elke bladzijde zo onthullend, dat het niet zal nalaten diepe indruk op de lezers te maken, de chemische industrie te schokken en mo gelijk een nieuwe politieke kwestie in het leven zal roepen die haar weg vindt dwars door alle partijen en ge zindten. Zij spreekt in haar boek niet over een mogelijke zelfmoord van de mens heid tengevolge van een atoomoorlog en zij behandelt slechts en passant de „straling" en haar gevolgen. Zij laat het aan meer bevoegden over de ver ontrustende kwestie van de nieuwe „wonder-geneesmiddelen" te behande len en welke cumulatieve uitwerking Hoestdrank in tabletvorm.95ct deze hebben op lever, zenuwstelsel en geslachtsorganen. Zij voelt zich geroe pen een heftige aanval te doen op het thans vrijwel algemeen gebruik van de synthetische, zowel anorganische als organische, chemicaliën die in grote massa's op onze bossen, bouwlanden, moerassen en in de woningen versto ven worden. Het is niet mijn bedoeling hier een onthullend overzicht te geven van de enorme schade, die reeds aan het mi lieu waarin de mens leeft is toege bracht, van de onberekenbare schade die de toekomst mogelijk zal openba ren, van de zelf-vernietigende aard van tal van vroegere en hedendaagse po gingen schadelijke insecten uit te roeien of van de wijze, die de schrijf ster uitvoerig behandelt, waarop scha delijke insekten vernietigd kunnen wor den zonder het evenwicht in de natuur te verstoren. Men moet het boek lezen en daarna de tegenaanvallen van de chemische vennootscappen volgen, die zeker niet zullen uitblijven. Slechts zo zal men in zicht in het moeilijke vraagstuk kun nen krijgen en vervolgens handelend moeten optreden omdat het welzijn van de mensheid hier op het spel staat. Het is mogelijk dat de schrijfster in sommige opzichten te ver gaat, geob sedeerd als zij is, door de nieuwe, in trigerende en geheimzinnige gevaren, die wij vrijwillig rond ons opstapelen in de lucht die wij inademen, het voedsel dat wij eten, het water dat wij drinken. Het is echter een feit, dat de schrijfster goed beslagen ten ijs komt en zich van haar verantwoordelijkheid steeds bewust is. Uit het verleden ken nen wij hervormers op politiek, economisch of wetenschappelijk ge bied die de meesten van ons aan vankelijk fanatici toeschenen, omdat wij onze onwetendheid onze rust niet wilden laten verstoren en er altijd op uit waren ons wijs te maken, dat alles wel weer op zijn pootjes terecht zou komen wat in vele gevallen ook in derdaad gebeurde. Maar aan drie van haar stellingen valt niet te tornen: Onze generatie is de toepassing van chemicaliën als ge nees- en verdelgingsmiddelen uit de hand gelopen; hetzelfde kan gezegd worden van het gehele complex van toepassingen der atoomenergie met de daarmee samenhangende straling. De gevolgen voor de gezondheid en het f DOOR V JAAP BOEKKOOI J leven der mensen van de invoering op grote schaal van de nieuwe stoffen in de huishouding der natuur zijn niet alleen onbekend, maar zelfs nauwelijks te schatten. Wij hebben, als het niet al te laat is, het punt bereikt, waarop wij ons ten stelligste van alle maatregelen moeten onthouden, waarvan cle gevol gen ons niet bekend zijn. Het boek is niet geschreven om een alarmtoestand op te roepen het be vat slechts de inzichten van een steeds toenemend aantal geleerden en den kers, die er van overtuigd zijn dat het onheil reeds veel verder is voortge schreden dan de meesten van ons den ken. Er zijn onder hen mensen, die al le vroegere gevaren en crisissen, waar aan de mensheid heeft bloot gestaan geringer achten, omdat die van voor bijgaande aard waren, terwijl de hui dige bedreiging van de mensheid on verminderd doorgaat en steeds groter wordt - het kwaad van thans is mis schien onherstelbaar. Het is geenszins juist te denken dat het enige gevaar voor de mensheid ligt in een atoomoorlog, waardoor de klok enige duizenden jaren wordt terugge zet. In enkele streken op onze planeet is er overbevolking, een gevolg van de goed bedoelde invoering van de preven tieve geneeskunde en de schrijfster trekt een adequate vermeerdering van de voedselproduktie in twijfel, omdat de insekten zich beter dan wij dachten kunnen instellen op de chemische oor log die wij hun hebben opgedrongen en wij eigener beweging het evenwicht in de natuur verstoren. Dergelijke verschrikkelijke voorspel lingen waren tot dusver het uitsluitend domein van de science fiction; maar wij dienen uit de in vijf jaar bereikte suc cessen in de ruimtevaart de les te trek ken dat wat vandaag nog fantasie is morgen werkelijkheid kan zijn en dat wat in de geest uitgedacht wordt ook verwezenlijkt kan worden. De mens heeft zich de vernietiging van alle leven op aarde reeds ingedacht en waarom zou ook dit niet verwezen lijkt kunnen worden? Door ontelbare, vaak onzichtbare en ook niet bewust gewilde daden gaat de mensheid voort op deze gevaarlijke weg en zal zich te gronde richten als niet spoedig maat regelen getroffen worden. Indien vrees voor de noodlottige gevolgen tot het stellen van daden noopt is reeds veel gewonnen, maar als inzicht en ver- stant dit bewerkt, des te beter. Het slangenpark in Port Elizabeth. Deskundige voorlichting veilig en vakkundig onderhoud van Uw toestel, ook in de komende jaren. De garantie waar U recht op hebt. Desgewenst een prettige betalingsregeling, zoals U het meest schikt. Elk land heeft, als een kleine categorie tussen zijn grote bevolking, een groep die we „natuurkinderen" zouden kunnen noemen. Dit zijn de mensen, die de stad achter zich laten, reizen en trekken, onder de open hemel slapen en niets in de natuur aan hun oog laten ontsnappen. Nederland had zo'n man in dr. fac. Thijsse, de man die o.a. de wonderen van Texel en Nederlands rijke vogelleven voor anderen opensloot. Uit de aard van de zaak is Nederlands natuurleven dat van het kleine, tenminste in vergelijking met Zuid-Afrika. Waar de Nederlandse natuurliefhebber enthousiast het eerste voorjaarsstamelen van een roodborstje beluistert, of een zeldzame otter in het gezichtsveld van zijn verrekijker krijgt, vragen in Afrika reuzen zoals olifanten, nijlpaarden en rhinocerossen de aandacht. Eén van de bekendste natuurkinderen van Zuid-Afrika is een bijzondere 20- jarige jongeman van Johannesburg met de naam Daryl Danridge. Toen hij nauwelijks van school was, trok Daryl al het Afrikaanse veld in en leefde van wilde bessen, kikvorsen, hage dissen, palingen en mosselen, terwijl hij voor zijn levensonderhoud slangen ving om die weer aan het Transvaalse slan genpark (tussen Johannesburg en Pre toria) te verkopen. Daryl hééft een heel eigen theorie, nl. dat de mens die vrij door Afrika be weegt, niets van wilde dieren te vrezen heeft. Hij zette die theorie op de proef toen hij na een slangenvangst in Swazi land bij het Transvaalse Slangenpark te rugkwam. Met een van de opzichters, de heer Cecil Tasker, begon hij over pythonslan gen te praten. Tijdens het gesprek, waar bij de heer Tasker volhield dat pythons gevaarlijk zijn en Daryl het ontkende, kwam het uiteindelijk tot een wedden schap: Daryl zou een week in de python- kuil doorbrengen om de ongevaarlijkheid van pythons te bewijzen. Voordat hij de kuil instapte zei Daryl: „Pythons zijn net als honden. Slechts sommigen zijn brutaal en proberen ie bijten. En als er een om je heenkrult om je dood te drukken, dan neem je z'n kop en wikkelt hem weer terug." Een week land was Daryl in het mid delpunt van de belangstelling in Zuid- Afrika. Zijn foto (tussen de pythons) stond elke dag in de krant en verslaggevers hingen aan zijn lippen. Duizenden men sen kwamen hem aangapen in het Slan genpark, terwijl hij heerlijk achterover op zijn slaapzak in de kuil lag, naar de radio luisterde of een detectiveromanne tje las. Iemand bood hem een baseball-masker aan om zijn gezicht te beschermen. Een vrouwelijke bezoekster wilde hem met 50 pond vet insmeren, „zodat de slangen geen houvast op je zullenkrijgen". Daryl wees elk aanbod van de hand. Overdag had hij met de pythons geen last. Alleen 's avonds ondervond hij een probleem: Ze wilden allen lekker warm bij hem in de slaapzak kruipen. Een kleintje van ongeveer 1.50 meter sliep permanent in het voeteneinde en Daryl beschreef hem als „mijn vriend". Maar als een 4 meter lange python samen met de anderen in de slaapzaak wilde krui pen, dan gooide Daryl hem er uit. Een van de slangen had de liefhebben de gewoonte om hem elke nacht over zijn gezicht te likken en een wijfje ver raste hem op een morgen door twee eie ren naast zijn kussen te leggen. „Blijk baar voor ontbijt", zei Daryl. Het amu santste ogenblik voor bezoekers was 's morgens vroeg, wanneer Daryl biefstuk Daryl in de pythonkuil. 2 „Een drietenige prent en steeds slechts twee poten?" vraagt Aram verwonderd. „Daar moet ik het mijne van hebben. Marco, mijn mantel en hand schoenen. We gaan eens kijken, welk vreemd dier er in mijn gebied rondzwerft" Even later loopt de jonge ridder naast de jager langs het brede pad, dat van de slotpoort van de burcht Bapranca omlaag- voert naar de bossen. Het is een grauwe november dag en een kille herfstwind doet Arams mantel in wijde plooien opwaaien. „Het moet een reusachtig dier zijn," zeg Falco opgewonden. „De prenten zijn diep in het zand gedrukt, wat op een zwaar ge wicht duidt. En het vreemdste, Messire, heb ik U nog niet eens verteld!" „En dat is?" vraagt Aram nieuwsgierig. „De afstand," antwoordt Falco op ge heimzinnige toon. „De afstand tussen elk paar spo ren is soms niet minder dan vijf, ja soms zes me ter, Messire!! Dat kunnen alleen de sporen zijn van een monsterachtig groot dier, de sporen van een draak!" (Wordt vervolgd) Maandag j.l. werd in 't Trefpunt een wedstrijd gespeeld tussen VDC I en Doorn. Het was een spannende wed strijd en het werd een overwinning voor VDC I. De stand werd 12-8. De persoonlijke uitslagen waren als volgt. VDC I DOORN en eieren op bed at. Dan hees hij zich uit zijn slaapzak en begon de pythons als lange slierten macaroni uit de zak te trekken. Op één voorval na, bezorgden de py thons gedurende de hele week geen last. Dat ene voorval was toen op de laatste nacht een van de slangen die Daryl zelf gevangen had, zich om hem heen begon te wikkelen en hem in zijn hand beet. Daryl wikkelde hem volgens zijn eigen nieuwerwetse methode weer terug en de slang werd afgemaakt. „Nu deze onrust zaaier uit de weg is, zal er niets meer gebeuren", zei Daryl droogweg. Toen hij uit de kuil kwam, had hij zijn weddenschap van 250,— gewonnen. Met dit geld en met andere verdiensten wil hij uiteindelijk een vrachtwagen kopen om daarmee veldwachter te worden. Sedertdien heeft Daryl weer veel avon turen beleefd op zijn zwerftochten. In September ging hij op een lange trektocht door feitelijk onbegaanbaar ge bied, met slechts sandalen aan zijn voe ten, om arendsnesten te fotograferen. Hij kwam vier uur nadat het donker gewor den was bij zijn kamp terug met twee pythons om zijn nek. De grootste woog 30 kilo en Daryl moest 20 minuten touw trekken aan zijn staart om hem te pakken te krijgen. Daarbij had hij onderweg ook nog een luipaard ontmoet. Op een van zijn zwerftochten werd Da ryl door een woedende buffel bestormd, maar klom bijtijds in een boom. Een an dere keer raakte een uiterst-giftige co braslang tussen zijn kale enkels terecht. Met zijn droge humor zegt Daryl: „Jam mer genoeg glipte hij net weg, anders had ik hem verkocht" Met deze en vele andere avonturen heeft Daryl bewezen dat de wilde dieren in Afrika, als ze maar met rust gelaten worden, geen mens kwaad willen doen. En dit kan van sommige soorten van homo sapiens in Afrika niet gezegd wor den! H. v. d. Brandhof L. v. d. Vlist 20 J. Vermeer J. v. Laar Jr02 D. Bouman A. v. Egdom 02 A. Keyman G. Duivenvoorde 20 E. de Kleuver J. v. Laar Sr. 02 J. Roks D. v. Vulpen 11 D. Hendriksen G. Hoogland 11 J. H. de Roder H. Koetsier 20 B. Valkenburg C. den Toorn 20 Kalter W. v. Ginkel 2—0 Volgens een recent bericht uit de Sowjet- pers is er in Rusland een schreeuwend tekort aan fopspenen door schromelijke achterstand in de produktie van dit arti kel. Dientengevolge worden honderddui zenden Russische jonge ouders van hun nachtrust beroofd door krijsende zuige lingen. „Deze verdachte dient volkomen verantwoordelijk gesteld te worden als degeen die dit ongeluk heeft veroorzaakt. Allerlei omstandigheden hadden voor hem een waarschuwing moeten zijn dat hy zich op glad ys begaf, toen hy zich vol goot met sterke drank. Zo sloeg hy in de wind dat hy een proeftyd tegen zich had staan. Ook het feit dat het wegens Hemelvaartsdag geweldig druk was op de weg, kon hem er niet van weerhouden achter het stuur te gaan zitten". Deze ernstige vermaningen richtte de Officier van Justitie tegen de 27-jarige koopman in gevogelte, J. S. uit Veenen daal, die terecht stond voor de Utrecht se politierechter om zich te verant woorden voor een aanrijding die hij volgens de tenlaste legging had veroor zaakt doordat hij onder invloed was van sterke drank. Het was 1 uur in de nacht van 31 mei dat S. in zijn auto over de Dorps straat te Renswoude reed. Doordat hij plotseling naar de linkerzijde van de weg ging bracht hij het tegemoet ko mend verkeer in grote moeilijkheden. Een vrachtauto kon hem nog net ont wijken, maar een personenauto er vlak achter bestuurd door een 22-jarige aan nemer M. van L. had geen vrij uitzicht waardoor hij de tegemoetkomende auto niet meer kon ontwijken. Volgens de getuigenverklaring van deze laatste had hij dadelijk na het on geluk enige woorden met S. gewisseld, maar toen hij hem enige tijd later weer opzocht was hij nergens meer te vin den. Kennelijk danig in de war, had dezê zijn toevlucht gezocht in een na bijgelegen café. Ook de politierechter kon zich voorstellen dat de schrik er bij verdachte in zat. Niettemin constateerde de politie bij een bloedproef een alkoholpercentage dat ver boven het toelaatbare uitging, nl. 2.30 pro mille. De wachtmeester verklaarde ter zitting dat hij nog nooit in ongunstige zin met'verdachté te ma ken had gehad. Er gingen volgens hem wel geruchten, die niet bepaald ge zond te noemen waren. De verdediger opperde in zijn plei dooi de mogelijkheid dat verdachte het slachtoffer was geweest van een opwel ling van bewusteloosheid. In deze me ning werd hij nog versterkt, gelet op ontbreken van slingerend rijden. Daar naast voerde hij aan dat een koma zeer wel paste bij de lichamelijke gesteld heid van zijn cliënt. De officier péésisteerde evenwel bij zijn eis te weten: tien dagen gevange nisstraf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. Het vonnis viel uit op drie weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk met toezicht van het Consultatiebureau voor Alkoholisme gedurende de proeftijd en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. in de nieuwe notenkfeuren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165

De Vallei | 1962 | | pagina 3