Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Agenda WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Amerongen door Streekplan Heuvelrug in keurslijf gedrongen CUBA - PARADIJS WERD DUIVELSEILAND Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Geen verplichting tot aansluiting op waterleiding! Oorlogs-verordening $&izcruUt£ale DAMES- ELST RENSWOUDE AMERONGEN 36e JAARGANG VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 Nr. 91 Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W- F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent POMPWATER MOET OP KORTE TERMIÏN GEKEURD WORDEN Alle inwoners van Veenendaal die hun drinkwater nog via een pomp produceren, hebben vorige maand van het ge meentebestuur een uitvoerig schrijven gehad waarin zij voor de keus gesteld worden óf spoedige aansluiting op het waterleidingnet óf er voor te zorgen dat dit jaar nog het pompwater chemisch en bacterologisch onderzocht en goedge keurd word. „Indien u de voorkeur geeft aan aansluiting op het waterleidingnet, zullen wg uw naam doorgeven aan de N.V. Veenendaalsche Waterleiding Maatschappij. Wij zulllen deze maatschappij alsdan verzoeken zich omtrent de aan sluiting en de daaraan verbonden kosten nader met u in verbinding te stellen", zo schrijft het gemeentebestuur vriende lijk. Wit de pompbezitter zulks niet uit een onderzoek blijkt dat tal van mensen de voorkeur geven aan goed pomp water boven leidingwater dan is hij verplicht vóór januari a.s. zijn pompwater te laten keuren. Het gemeentebestuur doet aan het slot van de brief een tweetal instituten aan de hand die hiervoor willen zorgen. De kosten lopen nogal uiteen: het ené instituut vraagt 159,per onderzoek, terwijl het tweede omstreeks 45,berekent. Het enige vreemde aan deze kwestie is, dat deze regeling gebaseerd is op een artikel uit de plaatselijke Bouw verordening van maart 1941. De straf op dit artikel is 2 maanden hechtenis of een geldboete van 300. Uit informatie bleek, dat in al die jaren geen aandacht aan dit artikel is besteed, met uitzondering dan van de nieuwbouw, en de nog talrijke pomp- bezitters in de gemeente vrij plotseling geconfronteerd werden met een ver plichte keuring. Het blijkt dat een deel van de aan geschrevenen inmiddels verzocht heeft aangesloten te worden op de water leiding en dus de pomp vaarwel zeg gen. Er buiten Van de zijde van de Waterleiding Mij. (een particuliere onderneming) werd verklaard, dat men hier geheel buiten staat. „Zo lang men goed water heeft, waarom zou men zich dan doen aansluiten?", is de daar heersende me ning. „Wij zijn een particulier bedrijf en oefenen nooit dwang uit". Andere gemeenten De situatie in andere gemeenten in onze omgeving is sterk uiteenlopend. In RHENEN bijvoorbeeld is iedereen, die binnen een bepaalde afstand van de hoofdbuizen van de waterleiding woont, verplicht om zich aan te slui ten De gemeente kent thans nog ca. 120 zogenaamde onrendabele aanslui tingen die binnenkort eveneens wor den aangesloten. Door deze verplichting zullen de pompen in de gemeente Rhe nen binnenkort tot het verleden gaan behoren. De plaatsen EDERVEEN, AMERON GEN en OVERBERG kennen geen periodieke controle van pompwater, noch een verplichte aansluiting op het waterleidingnet. De meeste raadsleden waren daar radicaal op tegen en er werd fel te gen deze verhoging geprotesteerd. Protesten Percelen in de gemeente RENSWOU DE die binnen 40 meter afstand van het hoofdbuizennet liggen, hebben een verplichte aansluiting op het water leidingnet. De plaatselijke bouwverordening is wat dat betreft gelijk aan die van Veenendaal want ook de Renswoude- WAT DOEN WE MET ONS INTERIEUR? Iedere vrouw die een huis heeft of ka- merbewoonstèr is, houdt er van een ei gen sfeer te scheppen en de haar toebe deelde woonruimte zo gezellig mogelijk en naar eigen persoonlijke smaak in te richten. Daarom heeft de N.C.V.B. voor haar ledenvergadering die 20 nov. a.s. zal gehouden worden (in het O.C.B. ge bouw) mevrouw Smit-Goeman uit Ren- kum uitgenodigd, die haar onderwerp: „Wat doen we met ons interieur?" zal behandelen. Een vraag, die zeker allen zal interesseren. Allen, ook niet-leden, zijn hartelijk welkom. 3UN6HANS PRISMA pontiac omeca voor betere uurwerken VEENENDAAL Vrijdag: Konijnententoonst. VKV achter hotel Vonk, 7.30 - 10 uur. Witspartbord-aktie Veilig Ver keer op de Markt, 10 -13 en van 2-6 uur. GVVV-feestavond in Eltheto, 8 uur. Zaterdag: Konijnententoonst. achter ho tel Vonk, 10 - 21 uur. AMERONGEN Vrijdag: Ontw.avond van NVV-Bestu- renbond in Buitenlust, 8 uur. RENSWOUDE Zaterdag: Uitvoering kinderkoor in Re- hoboth, 7.30 uur. DE KLOMP Maandag: Verg. Gelderse Mij. v. Land bouw bij Hupkes, 7.30 uur. SCHERPENZEEL Dinsdag: Raadsvergadering 7.30 uur, Ge meentehuis. ELST Dinsdag: Lezing „Zuid-Oost-Utrecht" bij Stuyvenberg, 8 uur. naren die binnen de 40-meter lijn wo nen, moeten óf hun pompwater laten keuren of zich aansluiten. Wat dat keuren betreft, hierover is in de gemeenteraad in maart van dit jaar nogal wat deining geweest. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid in Utrecht verhoogde name lijk het tarief per onderzoek van 47. tot 159.—. De meeste raadsleden waren daar radicaal op tegen en er \verd fel tegen deze verhoging geprotesteerd. Het gemeentebestuur besloot zich eerst eens duidelijk te laten berichten over deze drastische verhoging maar., tot op heden heeft men nog geen ant woord ontvangen. Tot zo lang wordt er rustig afgewacht en blijven de Dens- woudse pompen (niet-onderzocht) wa ter pompen! VERKOPING VOOR RESTAURATIE-FONDS Maandagavond a.s. houdt de meisjes vereniging een openbare verkoping van allerlei werkstukjes die in de loop der tijd bij elkaar gebracht zijh. De op brengst van deze .verkoping die in ge bouw Pniël gehouden wordt, is be stemd voor het restauratiefonds van de N.H.-Kerk. WAARDE 10,— Vorige week is de Vallei-riks uit gegeven bü: Berkhof - Poelier Boslaan, Veenendaal en weer niet gevonden. De premie is zodoende gestegen tot TIEN GULDEN. De nieuw uit te geven riks is genummerd met: 4 SS 001114 Bü inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Een huis-tuin en keukenpomp zoals er tegenwoordig nog veel in gebruik zijn. Oud-politie-adjudant Bosma overleden Dinsdagmiddag j.l. is in z(jn woning te Bennekom plotseling overleden de heer G. Bosma, gepensioneerd adjudant van politie. Voor vele Veenendalers was de heer Bosma geen onbekende hij was ruim 20 jaar brigadier van de Edese gemeen tepolitie met als standplaats het voor malige Gelders-Veenendaal. De heer Bosma werd 67 jaar. Morgenmiddag zal de begrafenis plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Veenendaal. BURENRUZIE Een burenruzie op de Pelikaanstraat eindigde woensdagmiddag in een com plete smijtpartij toen mevr. B. bij haar buurvrouw, mevr. A., ruiten begon in te gooien. De politie trad bemiddelend op. INENTINGEN RECHTSSTREEKS Eigenaars van honden en katten die hun dieren willen laten inenten tegen hondsdolheid, kunnen zich thans rechtsstreeks tot de plaatselijke die renarts wenden. De opgave hiervoor gaat dus niet meer via de politie. UITVOERING v.v. RENSWOUDE De voetbalvereniging Renswoude houdt zaterdag 24 november a.s. haar jaarlijkse uitvoering in gebouw Rehoboth. Aan deze avond wordt medewerking verleend door de Happy Players uit Doorn en het zan geresje Hennie Vermeulen uit Scherpen zeel. Jonge mensen zijn door gebrek aan woningen, gedwongen Overberg te verlaten Naar aanleiding van een rondvraag van de heer H. Blankestijn (Gem. bel.) over het onderhoud der tuinen bij de Marinewoningen, die hij de „vergeten hoek" noemde, en wees op de grote wildernis die daar heer ste, deelde de voorzitter de loco-burgemeester de heer K. G. Tiel mede dat hiernaar reeds een uitgebreid onderzoek was ingesteld. De plannen waren reeds zover gevorderd, dat voor deze „vergeten hoek" een radi- kale verandering zal plaats vinden. „Deze hoek," aldus de heer van Tiel, „is niet zo'n vergeten hoek als U wel denkt". De zandbank noem de spreker een rommel en deze zal dan ook veranderen in een parkeer plaats. Verder zijn er plannen voor de woningen een speelplaats voor kinderen te maken de schuurtjes zullen dichter naar de huizen worden gehaald en uit het oogpunt van verkeersveiligheid, zal ook de straat worden verlegd en verbeterd. De definitieve plannen zullen in de vol gende raadsvergadering welke in december zal plaats vinden behan deld worden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaal weg 2 - Tel. 2918 le HERFSTWANDELTOCHT IN AMERONGEN Zaterdag 17 nov. j.l. werd in Ame rongen de door de Woudlopers geor ganiseerde herfstwandeltocht gehou den, welke onder auspiciën stond van de N.C.W.B. Deze tocht welke na een onderbreking van enkele jaren haar reputatie heeft voortgezet, op dit ge bied van dit soort wandelingen, had De raadsvergadering van gisteravond werd vlot afgewerkt. De notulen werden zonder meer goedgekeurd. Evenzo wer den ook de ingekomen stukken welke 3 goedkeuringen bevatte o.a. het aangaan van een geldlening door de gemeente groot 250.000,—; verkoop grond aan J. L. Èngelaar uit Rhenen; en verkoop grond aan P. Rebergen en Zn. te Ame rongen; verder waren >r een medede lingenblad van de Vf,*!iiging tot Be scherming van het Drinkwater en een uitgave van het ministerie van Maat schappelijk Werk, voor kennisgeving aan genomen. Punt drie der agenda, n.l. het aangaan rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten voor 1963. Hierin is bepaald dat de gemeente voor 1963 in rekening-courant opnemen kan tot een bedrag 175.000, Ook dit punt ging er vlot en zonder com mentaar door. Het verzoek van de Vereniging „Groene Kruis" tot inzake een renteloze geldle ning der gemeente, groot 10.000,kon ook aller goedkeuring wegdragen, met de aantekening, dat voor eind 1962 met de bouw is aangevangen. PROTEST Bij punt 5 der agenda n.l. een crediet- verlening voor het bouwen van 8 wo ningwetwoningen, vroeg de heer Doorne bal (A.R.) of het niet mogelijk was nu al een deel van deze woningen in Over berg te bouwen. De voorzitter achtte dit echter niet ver standig temeer, daar tegen het streek plan zal worden geprotesteerd en boven dien de aannemer bedoelde woningen voor deze prijs alleen in Amerongen kon bouwen, maar niet een deel van deze wo ningen voor dezelfde prijs in Overberg. De heer Buis (PvdA) wees er op, dat bij het verdelen van de grond rondom deze huizen, in verband met het aanbren gen van een laag andere grond, de grond niet hoger zou worden dan de ligging der huizen. De vaststelling der huren van de wo ningwetwoningen aan de Prins Hendrik laan ging er ook vlot door, daar deze huurprijs was vastgesteld door de minis ter van volkshuisvesting. BEKAAID Bij de behandeling van het streekplan Utrechtse Heuvelrug vond de heer H. Blankestein (Gem. Bel.) dat Amerongen er maar erg bekaaid afgekomen is. De grond die er nog was en die Amerongen hard nodig had voor zijn eigen inwoners te herbergen, moet nu blijven liggen. Amerongen had volgens de heer Blanke-' stein nog 300 woningen nodig. nog een vrij behoorlijk aantal wande laars. Het aantal deelnemers bedroeg ruim 88. Ongetwijfeld hebben de wandelaars genoten van de prachtige herfstkleuren, die al was het dan niet meer zo als een paar weken terug, toch op verschil lende plaatsen nog prachtig. Tot en met zaterdag avond houdt de VKV haar jaarlijkse konij nententoonstelling ach ter hotel Vonk. De ju ry, bestaande uit mevr. Koning-Roos en de hr. Werner, maakte gister avond de uitslag van de keuring bekend. Dit zijn de 3 mooiste ex emplaren van de ten toonstelling: rechts de Engelse hangoor (van oortop tot oortop 64 cm!) eigenaar J. G. v. d. Lustgraaf. Midden: de kleurdwerg eigena resse mevr Van Kruis- tum-v. Santen en links de Hollander eig. van de heer H. J. v. Kruis- tum. Daarom stelde de heer Blan kestein voor om aanvragen om vesti gingsvergunningen van niet Ameron- gers resoluut te weigeren en de grond te bewaren voor de Amerongers. Voorzitter stond volkomen achter de bezwaren van de heer Blankestein, ech ter zijn voorstel tot weigering van vesti gingsvergunningen voor niet Amerongers achtte spreker uitgesloten, daar de Kroon hier nooit toestemming voor zou geven. Wel was voorzitter er erg voor, te trach ten Amerongers zoveel mogelijk een wo ning te verschaffen. VINGER IN DE PAP De heer Tenge (VVD) was het niet met de voorzitter eens, dat de gemeente het voorgaande niet in de hand zou heb ben. Per slot van rekening is het de ge meente die bouwrijpe gronden bezit en dus wel degelijk een hele vinger in de pap heeft. De heer Tenge was het in zijn vrij lang betoog geheel eens met de heer Blankestein, al wilde spreker niet zo ver gaan als de heer Blankestein, toch was hij er erg voor, dat de gemeente maat regelen nemen zou en dit goed onder ogen zou zien. Hü deed dan ook een dringend be roep op de gemeente, om alles te doen wat nodig is. Wat het Streekplan betreft, zei spre ker dat Amerongen een achterstand had in te halen, de toestand op andere plaat sen was misschien nog wel beperkter, maar daar had men tenminste geen één zijdige bevolking. Door het streekplan zijn uitbreiding en groei geheel onmogelijk geworden. „On ze gemeente moet een grotere armslag hebben dan andere gemeenten, een arm slag die wij zo dringend nodig hebben, daat dit onze eerst noodkreet zijn in ons bezwaar." Ook had spreker een ernstig bezwaar dat de schade van en tegen het streek plan slecht geregeld was, hier moet fi nancieel tegemoet gekomen worden. Nu is geen enkele zekerheidstelling. Wat de schadevergoeding betreft zei de voorzitter, dat bij de provin cie een half miljoen hiervoor is gereserveerd. Daarom had de voor zitter vertrouwen in de provinciale overheid. De heer Tenge was hier nu niet zo heel zeker van. IN DE KNOEI De heer C. Brinkman (CHU) aanslui tend op de heren Tenge en Blankestein, zou wanneer die weigering van vestiging aan niet-Amerongers door zou gaan, wel bang zijn dat men in de knoei zou komen met de industrieën, die juist op deze ma nier personeel moeten aantrekken. Ook pleitte hij voor de aannemers, daar spreker bang was, dat deze aan nemers in Amerongen geen kopers voor hun dure woningen zouden vinden in Amerongen. Want zo zei spreker, wie hebben hoofdzakelijk woningen nodig in Amerongen? De mensen met de kleine beurs, aldus spreker. Spreker vindt het erg dat bedrijven als de Steenoven van Timmermans met ruim 100 werknemers en een firma Henzen met 105 werkne mers, voor hun personeel geen woning kunnen bouwen, zelfs niet op eigen grond. De voorzitter memoreerde nog eens in zijn antwoord aan Brinkman, dat ook hier in de bezwaren voet bij stuk werd gehouden. Voorral de 4 woningen welke de heer Timmermans op eigen terrein voor zijn personeel had willen bouwen, zou spreker alles doen wat mogelijk was om deze woningen alsnog te doen ver rijzen. De heer v. d. Dikkenberg vroeg om meer armslag voor partikuliere wo ningbouw in Overberg. Jonge men sen worden uit Overberg verdreven, daar er geen woningen voor hen zün. De heer v. Barneveld (AR) sprak als wethouder en het speet hem geweldig dat dit streekplan tot stand gekomen was, met alle respect voor de deskundigheid van de ontwerpers. Voor de oorlog, zei spreker, was de grond in 1 a 2 grote handen, nu hebben zich verschillende vreemde mensen hier gevestigd en heb ben meegeholpen Amerongen te maken Jeugd ruggegraat van revolutie Het langgerekte - bijna negenhonderd kilometer lange, maar zeer smalle - eiland Cuba, dat niet geheel onverwacht aanleiding is geworden tot een ernstige wereldcrisis, was tot voor enkele jaren bij de Amerikanen alleen bekend als een aards paradijs. Koele winden vanover de diepblauwe Atlantische Oceaan ver fristen de badgasten op de brede, witte stranden. De bergen, rivieren en lang gerekte valleien van Cuba oefenden een grote aantrekkingskracht uit op de Amerikaanse toeristen. Havanna werd een wereldstad, met bars en nachtclubs, die volledig op de dollar waren afgestemd. Weinig hiervan is overgebleven na de vier jaren, waarin Fidel Castro, „de baardige student", aan het bewind is. „Cuba is een tropisch 1984 gewor den", zo schreef, onlangs een Ameri kaanse journalist, een van de weinigen, die na de revolutie het eiland konden bezoeken. Hij herinnerde daarbij aan het sinistere toekomstbeeld, dat Geor ge Orwell de mensheid voorschotelde in zijn wereldberoemde en inmiddels verfilmde roman „1984". De romanfigu ren leven in een staat, waarin ieder spoortje van individualisme wordt ver moord. Het gehele leven wordt be- heersd door „big brother", de grote dictator. Cuba is, aldus de verslagge ver, overladen met dergelijke big bro thers. Vanaf muren, schuttingen en vlaggen in iedere stad, in ieder dorp over het gehele eiland staren de ge zichten van Lenin, Mao Tse Tung en Fidel Castro. Het baardige gezicht van de student-president verschijnt overal naast het glimlachende voorkomen van Nikita Chroestsjov. De lange rijen voor vuile etalages van lege winkels, die de straten van Havanna kenmerken, horen telkens weer de kreten van de revolutie: „Ven- ceremos" (we zullen overwinnen) en „Patria o Muerte" (Vaderland of dood). Maar de dood schijnt nog te over winnen op het rampzalige eiland. Ar- tot wat het nu is. Het vroegere college zo verdedigde de heer v. Barneveld het oude college, had ook veel liever anders gewild. We hebben hier 188 woningzoekenden, waarvan 175 voor woningwetwoningen. We zouden veel liever meer bouwen. Spreker vroeg zich verder af, of de han del drijvende middenstand zover geko men was, wanneer wij alle vestigings vergunningen aan niet-Amerongers had den geweigerd? Wel maande spreker tot voorzichtigheid. En daarbij goed opletten wat en hoe men de gemeente in komt. Na Verder nog enkele sprekers geant woord te hebben zei voorzitter dat het streekplan geen wet van Meden en Per zen was, en de soep nooit zo heet gege ten werd, als zij werd opgediend, maar in elk geval doen wij wat we kunnen. Waarna de bezwaarschriften werden goedgekeurd. De vaststelling besluiten openbare kleuterschool en een wijziging schade vergoedingsverordening, gingen zonder meer door. De begrotingswijziging was beiders, die zich voorthaasten over de Malécon, de brede boulevard van Ha vanna, kunnen de geweersalvo's horen, die weerklinken uit La Cabana, het grimmige, door de Spanjaarden ge bouwde stenen fort, dat de haven over heerst. Vrijwel dagelijks sterven hier, bij de el parédón, de executiemuur, Cu banen. Maar niemand op de boulevard draait er zijn hoofd voor om. De mens went aan geweld. Honger is het woord, dat voorlopig, ondanks de Russische schepen, die voortdurend de Cubaanse havens bin nenlopen, de revolutie kenmerkt. Voedsel is schaars op Cuba. Het ge rucht, dat ergens kippen te koop zijn is genoeg om een lange rij slordig ge klede huisvrouwen te verzamelen. Bo nen en rijst zijn wel verkrijgbaar, maar het is moeilijk om een winkel te vin den, waar men het maandelijks voor geschreven rantsoen van drie pond vlees, 2 ons boter en vijf eieren ver koopt. Eieren zijn er helemaal niet meer. Wel kan men in ieder winkeltje de nieuwste boekjes van Mao Tse Tung kopen. Twintig kilometer buiten Havanna, bij een stadje met de oude Spaanse naam Torrens, is een groot tenten kamp ingericht voor de Russische mili tairen - officieel „technici" en „des kundigen" - die in grote getale op Cu ba zijn aangekomen. De Russen dra gen geen uniformen. Zij worden in overdekte vrachtwagens van de ha venstad Mariel naar het kamp ge bracht. Cubaanse militaire politie be waakt het kamp. Machinegeweren zijn opgesteld langs de toeganswegen. Schattingen van Westerse diplomaten op het eiland zeggen, dat er ongeveer zesduizend Russen op Cuba zijn aan gekomen. De militaire ondersteuning van Rus land gaat nog verder. Naast de nu he vig omstreden raketbases heeft Castro van Rusland zware tanks en super sonische Mig-straaljagers gekregen. De- Jets zijn van het type Mig-21, die het kunnen opnemen tegen de nieuwe Amerikaanse jachtvliegtuigen. De stemming op het eiland is vol gens Westerse diplomaten en journa listen moeilijk te peilen. De guajiros (boeren) schijnen ontevreden te zijn. Russische agrarische deskundigen zijn naar het eiland gekomen om te ver tellen hoe zij het land moeten bewer ken. Maar de suikerproductie - suiker door moeilijkheden onder het personeel o.a. ziekte enz. nog niet helemaal ge reed en werd dan ook aangehouden. RONDVRAAG De heer Blankestein had de vraag die allemaal voor de eerste keer schriftelijk waren ingediend, over de tuinen in de Mariniershoek ingediend, waarop voor zitter met grote verrassing voor de dag kwam met een voorlopig plan, inzake deze vergeten hoek. Ook de raadsleden uit Overberg zagen hun al zo lang gekoesterde wensen van avond vervuld. Enkele bezwaren kwa men er echter nog wel, maar deze wer den allen naar bevrediging opgelost. Ook zal er voor Overberg een zandstrooier worden aangeschaft, zodat er bij glad heid sneller gestrooid zal kunnen worden, daar deze strooier in Overberg gestation- neerd zal worden. Voor de smalle Haarweg wilde voor zitter éénrichtingverkeer invoëren, maar dit stuitte op verschillende bezwaren, waarna men overeenkwam, dat men het hier zou proberen met een snelheidsbe perking. Men hoopt hiermede het zware vrachtwagenverkeer te weren. De heer Hasselaar vertolkte de dankbaarheid namens de Overber- gers, en memoreerd dat de Over- bergers wel even met hun oren hebben staan klapperen. De kosten voor al deze werken in Overberg gaan f 3000,kosten, waar de raad volledig mee akkoord ging. Op het gemeentehuis te Amerongen werd gisteren het huwelijk voltrokken tussen de heer C. Bruys (24) en mej. J. v. Tolij (21). Omdat de bruidegom secretaris is van de voetbalveren. GVVV te Veenendaal, werd het bruidspaar opge wacht door een ere haag van jeugd-le- den. is het voornaamste exportproduct van Cuba - is dit jaar met dertig procent teruggevallen en de verwachtingen voor 1963 zijn niet gunstig. Ook heeft Castro zijn belofte, iedere Cubaanse boer een eigen stuk land te geven, niet ingelost. De arbeiders zijn evenmin te vreden. De lonen zijn niet gestegen, maar gedaald. Het abcenteïsme in de bedrijven neemt volgens „Ghé" Ghue- vara, de communistisch geschoolde economisch adviseur van Castro, „on rustbarende vormen aan". Op straatmuren, wasbakken, fa brieksschoorstenen en schuttingen staat soms in slordige krijtletters het „Abajo Fidel" - „weg met Fidel". Dagelijks vluchten 200 middenstanders en oudere vaklieden naar Miami in Florida. In deze Amerikaanse staat bevinden zich al 235 duizend Cubaanse vluchte lingen. De ruggegraat van de revolutie wordt echter gevormd door de jeugd. De jon geren komen gemakkelijk onder de invloed van de stormachtige leuzen en de beloften van Castro tijdens de uren- durende televisie-redevoeringen. Ze ventigduizend teenagers zijn uit de dor pen van Cuba's platteland naar de ste den overgebracht, waar zij staatson derwijs volgen. Het onderwijs is doordrenkt met po litiek. In plaats van zinnen, zoals „de pijp van mijn oom ligt op tantes tafel", leert men zinnen zoals „de held van Vietnam stierf in zijn strijd tegen het imperialisme".

De Vallei | 1962 | | pagina 1