Jeugd in Australië mag op afbetaling kopen Setter Set ASPRO' Rheumatische pijnen De oorlog in Noord-Afrika kwam 20 jaren geleden in beslissend stadium (I) VEENENDAAL RENSWOUDE Dirigent „Ons Genoegen" nam afscheid OVER ZIEKTE EN NOG WAT VOORSPOEDIG GENEVER MDZ TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 Nr. 91 En voldoet goed aan haar verplichtingen Verloop van de strijd tot El Alamein nylons in de nieuwe notenkleuren: HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY GROTE BELANGSTELLING VOOR ST. NICOLAASTOCHT CHAUFFEUR WAS ZOEK M.A.C.-KAMPIOENEN NU DEFINITIEF BEKEND Moeder worden Supeh, de BA BY S ET Voor de boer Voederwaarde hooi en voor- jaarskuilen zeer goed neem (van onze correspondent in Australië) De directie van een groot warenhuis in Sydney heeft enige tyd geleden de proef genomen, om „teenagers" in de gelegenheid te stellen goederen op afbeta ling te kopen, zonder garantie door hun ouders. De directie heeft dezer dagen me degedeeld niet teleurgesteld te zyn door de jeugd; van de 4.000 jeugdklanten blij ken er slechts 80 niet te vlot aan hun afbetalingsverplichtingen te voldoen. Met de kerstdagen in het vooruit zicht. de tijd waarin Australië de in kopen welke gedaan worden die voor St. Nicolaas in Nederland verre ver slaat, had bedoelde directie - niet ge heel onbaatzuchtig - de jeugd in de ge legenheid willen stellen om op wat ge makkelijker wijze van hun zakgeld ar tikelen te kopen, dan wanneer dat te voren moet worden opgespaard of mo gelijk van de laatste week zakgeld aan geschaft. In maart van dit jaar werd plan door de directie aangekondigd en al dadelijk meldden zich de jongeren aan voor een „credit-nota". Het maximum krediet zou 50 pound dus ruim ƒ400,— bedragen. Dat kre diet werd niet zonder meer aan een ieder verschaft, zoveel mogelijk wer den de antecedenten van de aanvragers nagegaan. Thans zijn er totaal 4.000 jongeren die een afbetalingsregeling hebben ge sloten en de directie van het waren huis is goed over hen te spreken. Van de 4.000 af betalers zijn er 80 die spe ciale aandacht vergen; slechts 3 jonge lieden voldeden in het geheel niet aan hun verplichtingen. Geen luxe Er is geconstateerd, dat de jeugd in het algemeen geen luxe artikelen kocht; een belangrijk aantal der goederen was bestemd voor geschenken aan ouders, vrienden en vriendinnetjes en uiter aard ook voor hun sportliefhebberijen. -Ook werd vastgesteld, dat bij het ma ken van de keus de jongemensen be slist niet gemakkelijk waren. „Toen we dit systeem begonnen, zijn er mensen geweest die hun hoofd er over hebben geschud en vreesden, dat de jongemensen maar raak zouden ko pen. Dat is best meegevallen, minder dan 1 procent van de klanten kocht luxe artikelen", zo deelde de direktie van het warenhuis thans mede. De direktie was het systeem begon nen in een warenhuis in één der voor steden van Sydney, doch dat zal nu worden uitgebreid tot andere filialen, gezien de - ook voor het warenhuis - gunstige resultaten. Het „kerstprobleem" Hoewel uiteraard het schema het hele jaar door werkt, is dit speciaal van betekenis tegen kerstmis, de tijd van de geschenken in Australië. Want belangrijker nog dan op ver- paardagen enz. is het geschenk met kerstmis. Dan mag beslist niemand uit de familie- en kennissenkring worden overgeslagen. Dat vormt niet alleen voor de vol wassenen vaak een financieel probleem doch in sterker mate nog voor de jon geren, die zich evenmin aan hun ver plichtingen kunnen onttrekken. Alleen, Zijn uw banden in orde? De eige naar van deze bromfiets is een gewillige prooi voor het slip- spook, dat in deze tijd weer han denvol werk heeft. Ook al zijn uw banden niet zó slecht, het Verbond voor Veilig Verkeer ad viseert ook u te controleren of de profieldiepte van uw banden niet minder dan twee milimeter be draagt: als de diepte van de groe ven minder wordt, komt de ver keersveiligheid in het gedrang! Deze norm geldt voor autoban den, maar ook fietsers en vooral bromfietsers moeten meer aan dacht besteden aan de toestand van hun banden. het staat te vrezen, dat het in bepaal de gevallen net zo zal zijn als bij de va ders en moeders; vanwege die kerstge schenken zit men een flink deel van het jaar in de afbetalingszorgen. De last drukt in het algemeen de Australiëer, die gewend is aan allerlei soorten van afbetalingssystemen, niet zo zwaar, doch het brengt de jeugd op deze wijze reeds jong op dit pad der zorgen. Er zij aan toegevoegd, dat de Australiërs door dat opgroeien in het afbetalingssysteem in het algemeen hun verplichtingen wel weten af te wegen; dit ondanks de soms felle aandrang welke door de winke liers tot verkoop van hun goederen wordt toegepast. Verloven op afbetalen Het behoort reeds lang niet meer tot de bijzondere feiten, dat b.v. verlo vingsringen op afbetaling worden ge kocht. Men doet dit ook wel middels een vooruitbetalings-systeem en het is beslist geen abnormale vraag indien, wanneer een meisje vol trots haar ver lovingsring aan haar kennissen laat zien wordt geinformeerd: „Contant of op afbetaling?" Het afbetalingssysteem zou voor der gelijke afbetalingen problemen kunnen geven, indien bij ingebreke blijven der betaling tot inbeslagname van het ge kochte zou moeten worden overgegaan! Blijkens een onderzoek bedraagt de gemiddelde afbetalingsschuld per hoofd der bevolking in Australië ongeveer 30 pound, dus plm. 250 gulden, bij een af betalingsbedrag van plm. 8 gulden per week. Kerstschulden Een niet onbelangrijk deel van dit bedrag kan onder de „kerstschulden" worden gerangschikt, vanwege de ge schenken die dan gekocht moeten wor den. Er worden door de Autraliëers weinig geschenken gegeven; verjaringen worden immers niet gevierd, behalve die van de 21ste verjaring en de jonge kinderen, doch wanneer de Australiër iets geeft, dan doet hij - of zij - het ook goed. En dat gebeurt dus met kerstmis met als gevolg, dat voor enor me bedragen gekocht wordt. Een ge middelde van 250 gulden per hoofd der bevolking kan worden aangenomen. Het lijdt geen twijfel of het „teenager- credit" zal het betrokken warenhuis geen windeieren leggen en het omzet cijfer ten goede komen. De 4.000 jeugdklanten die nu reeds voor een maximum van ruim 400 gul den konden kopen en dat ongetwijfeld ook hebben gedaan, helpen de omzet vergroten, vooral nu uitbreiding aan het systeem wordt gegeven. Het merkwaardige is, dat in het alge meen de Australische vaders en moe ders niet eens zoveel bezwaren maken tegen het systeem: er ook wel goede kanten in zien. Maar daarvoor zijn we hier dan ook in het land der afbetalingen! Twintig jaren geleden, in oktober 1942, werd in de uitgestrekte woestijn van Noord-Afrika een veldslag geleverd, die een keerpunt betekende in de tweede wereldoorlog. Op 23 oktober brak het Britse 8e leger, onder aanvoering van Mont- gomery, door de Duitse stellingen bij El Alamein. Het legendarische Afrikakorps van Rommel werd terug gedreven. Rommel zelf was voor een medische behan deling in Berlijn, maar keerde op de eerste berichten van de strijd ijlings terug naar het front. Maar ditmaal zag hij geen mogelijkheid meer om de kansen te keren. Zijn pantsereenheden moesten buigen voor de overmacht van de Engelsen. De Duits-Italiaanse terugtocht was begonnen, niets kon de nederlaag nog af wenden. De oorlog in Noord-Afrika was tot die gedenkwaardige oktoberdagen een aaneenschakeling geweest van opruk ken en terugtrekken voor beide partij en. Toen Italië in juni 1940 de oorlog verklaarde aan het praktisch verslagen Frankrijk en aan Engeland, duurde het enige tijd voor de Italiaanse maar schalk Graziani een aanval deed op de Britse stellingen in Afrika. Zijn tegen speler - de briljante Engelse generaal, later veldmaarschalk - Wavell, kon slechts een handjevol troepen in het veld brengen tegenover de 250.000 Ita lianen. Maar generaal Wavell wist met een schitterende omsingeling de Ita lianen volkomen te verrassen en met achterlating van 40.000 man aan doden, gewonden en gevangenen gingen zij op de vlucht. Wavell joeg achter hen aan en op 22 januari 1941 veroverde hij To- broek. Nog verder dreef Wavell de Italianen terug en eind februari moes ten zich 133.000 Italianen overgeven. De trotse Wavell zond Churchill een telegram met de lakonieke mededeling, dat het 10e Italiaanse leger had opge houden te bestaan. Helaas waren de krijgskansen voor de Engelsen op dat zelfde tijdstip in Griekenland niet zo gunstig. Griekenland was door Duits land aangevallen omdat de Italianen het daar niet alleen afkonden. Generaal Wavell moest troepen afstaan voor de campagne in Griekenland, waardoor hij in een wankele positie kwam. Hitier stuurde in deze periode gene raal Rommel met het Afrika-korps naar het woestijnfront. De Italianen kwamen er door dit Duitse optreden in Afrika bijna niet meer aan te pas. Rommel maakte handig gebruik van de verzwakking van de Engelse troe pen. Op 28 maart 1941 ging hij tot de aanval over. De verraste Britten wer den teruggedreven tot aan de Egypti sche grens. Toen kreeg Rommel te kampen met tegenslagen. De Duitse inval in Rusland had tot gevolg, dat de noodzakelijke aanvulling voor het Afrikakorps werd stopgezet. Daar kwam nog bij, dat de Duitse aanvoer der een bijzondere lange aanvoerlijn had gekregen door zijn snelle opmars, waardoor de bevoorrading van zijn fronttroepen bijzonder kwetsbaar was geworden. Op 19 november 1941 ging de Engelse generaal Auchinleck - Wavell was o- vergeplaatst naar het Verre Oosten in verband met de Japanse dreiging - weer tot de aanval over. De Duits-Ita liaanse eenheden moesten terugtrekken en eind december was Rommel weer op zijn oude stellingen terug. Nu was het weer de beurt aan hem om aan te val len en deze keer deed hij het wel bij zonder fel. In een overrompelende op mars stortten zijn tanks zich op de Engelsen. Binnen 48 uren viel de sterke vesting Tobroek. Rommel raasde voort door het woestijnzand, richting Egypte en het zo begeerde Suezkanaal. De Duitsers en de Italianen waren in een overwinningsroes. Mussolini ging naar Afrika om zijn intocht te houden in Egypte als dat zou zijn gevallen. Rom mel kreeg alvast een onderscheiding: de maarschalkstaf. Maar het wonder, waarop bijna nie mand aan de geallieerde kant durfde hopen, gebeurde. Auchinleck slaagde er in om met inzet van alle reserves stand te houden op slechts 60 km. van de Egyptische havenstad Alexandrië, in de El Alamein-stelling. Keer op keer liepen de Duitse pantsertroepen storm op de Britse verdediging, maar steeds tevergeefs. Op de duur ging dit Rommel meer kosten dan hij direct beschikbaar had. Een adempauze volg de. Generaal Auchinleck moest het veld ruimen voor generaal Montgomery. Op 13 augustus 1942 nam „Monty" het be vel over het 8e leger van Auchinleck over. Gebruikmakend van de stilstand in de gevechten, bouwde hij een nieuw leger op. Hij had bovendien het voor deel van een steeds groter wordende aanvoer van Amerikaans materieel. Op 30 augustus deed Rommel een felle aanval op de Engelse stellingen, maar deze mislukte volkomen. Dit was te vens de laaste keer, dat hij aanviel. De Engelsen maakten zich klaar voor de grote sprong voorwaarts. In een volgend artikel zal het ver loop van de daarop volgende gevechten en de ineenstorting van het Duits-Itali aanse front worden besproken. Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 OP ZOEK NAAR STOMME FILMS De directie van het Filmmuseum in Hollywood heeft een intensieve speur tocht ingezet naar de zeldzame films uit de kinderjaren van de cinematografie, waarvan geen exemplaren in het archief aanwezig zijn; zij hoopt hierdoor tal van onbekende films op het spoor te komen. Zij richt zich daartoe in de eerste plaats tot de oude exploitanten (of hun nabe staanden) van studio's, die reeds lang hebben opgehouden te bestaan. De directie streeft er naar in het film museum een volledige geschiedenis van het filmwezen te tonen: vooral uit de eerste tijd van de film ontbreken nog tal van opnamen, waarvan mogelijk nog exemplaren bestaan. Er wordt daarom een beroep gedaan op alle bezitters van zulke films om zich met het museum in verbinding te stellen. De afdeling stomme films vormt een belangrijk onderdeel van het museum. De directie is voornemens deze films in speciale voorstellingen aan een groot pu bliek te tonen en ze niet uitsluitend als museumstukken in uitgebreide archieven voor het nageslacht te bewaren. Hoe functioneert het Noord- Amerikaanse luchtverdedigings stelsel? Een „blip" - een schuivend lichtstreep je op een radarscherm - is voldoende om het Noordamerikaanse luchtverdedi gingssysteem in actie te brengen. Het systeem is opgebouwd uit drie linies, van waaruit alle vliegtuigen die het gebied binnenvliegen worden opgespoord. Verschijnt er op het radarscherm een niet van te voren aangekondigd licht streepje, dan stijgen onmiddellijk twee supersonische straaljagers op om pols hoogte te gaan nemen. Is er sprake van een bevriend toestel, dan verdwijnen de jagers weer; is dit niet het geval, dan wordt de aanval ingezet, zonodig ge volgd door een aanval van twee jagers, die vijf minuten na het eerste paar zijn opgestegen. Meestal duurt het niet meer dan vijftien a twintig minuten voor een onbekend toestel is onderschept. Tot nog toe behoefde men nooit tot een werke lijke aanval over te gaan, maar de waak zaamheid verslapt niet. Dit blijkt wel uit de ervaringen van een medewerker van PM - Maandblad voor Mannen - die in het artikel „Ik joeg op een ongeïdentificeerd vliegtuig" in het novembernummer van dit blad, verslag uitbrengt over deze ervaring. Voor de derde St. Nicolaas Wandel tocht van het Veenendaalse Wandelco mité blijkt overal in den lande grote belangstelling te bestaan. Voor de tocht, die op zaterdag 24 no vember a.s. gehouden wordt, zijn al in schrijvingen binnen uit Eindhoven, Rot terdam, Groningen, Barneveld en tal van andere plaatsen. Er is zelfs een school onder met 90 deelnemers. Hoe wel de deelname aan de tochten on beperkt blijft, zullen er tot het feest dat hierna volgt, slechts een bepaald aantal deelnemers toegelaten kunnen worden. Hier ter plaatse wordt op twee Verschillende tijden gestart, zodat er in gebouw Eltheto twee voorstellingen achter elkaar gegeven kunnen worden. Men kan dan max. 1000 deelnemers bergen. Op dit feest zal Sinterklaas met twee Pieten tegenwoordig zijn als mede het gezelschap Tony van Zwol uit de hoofdstad. Onderweg krijgen de deelnemers warme chocolademelk aan geboden door een plaatselijke melkin- dustrie. Alleen zal voor de beker vijf cent betaald moeten worden, tenzij men zelf in het bezit is van een kopje of beker. In Ede zyn zondagavond twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Het vreemde echter wat dat de chauffeur van één van de auto's, een Volkswagen, spoorloos verdwenen was. Men ging na van wie de auto was en kwam zodoende terecht bij de Veenen- daler M. A. de G. die echter niet beter wist dan dat zijn auto in een garage stond, elders in Veenendaal. Hij had hem ook niet uitgeleend en toch bleek de auto uit de garage verdwenen te zijn. De politie vermoedt dan ook dat hier sprake is van diefstal. De chauf feur is nog niet gevonden. TER ONTNUCHTERING INGESLOTEN Zaterdagavond heeft de politie de 21- jarige D. W. uit Ede ter ontnuchtering ingesloten. Hij lag met zijn bromfiets op de Nieuweweg. UIT DE BOCHT Doordat de Veenendaler v. C. zater dagmiddag bij de Sparrelaan te hard door de bocht ging en van een tegenligger schrok, botste hij met zijn auto tegen een lantaarnpaal. De auto werd flink be.- schadigd. GASTVROUWEN-CURSUS AFGESLOTEN Uitgaande van de afd. Huishoudelijke Voorlichting van de commissie Streek- belangen Zuid-Oost-Utrecht met mede werking van de C.P.B., zijn er voor de leden van de CPB een twaalftal voor lichtingsavonden en -middagen gehou den. Deze cursus, getiteld „Hoe ben ik een goede gast en gastvrouw?", stond onder leiding van de landbouwhuishoud- lerares mej. A. S. Vos uit Utrecht en werd gisteravond afgesloten. Als blijk van waardering voor de uitstekende leiding van mej. Vos, bood mevr. Van Doorn-Veldhuizen haar een boekenbon aan. Komende maandag start de CPB met drie lessen zieken verpleging. BEZOEK AAN KUNSTIJSBAAN De CJBTB afdeling Veenendaal is van plan om vrijdagavond 16 nov. a.s. een bezoek te brengen aan de kunst ijsbaan te Deventer. Dit -uitstapje gaat door onder voorbehoud dat de dag temperatuur niet te hoog is. VUIL TEGEN RUITEN Mevr. R .in de Valleistraat heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat onbekenden herhaaldelijk hopen vuil tegen de ruiten gooien. De politie stelt een intensief onderzoek in. Donderdag j.l. heeft de muziekvereni ging officieel afscheid genomen van haar dirigent de heer J. P. Hoolhorst. Door gezondheids redenen zag de dirigent zich genoodzaakt zyn werkzaamheden voor Ons Genoegen op te geven. Zeven jaren lang heeft de heer Hool horst als dirigent de muziekvereniging en haar belangen gediend. Ondanks hét gezag en plichtsgevoel dat de dirigent toonde was de verstandhouding buiten gewoon goed. Bewogen hebben dan ook allen in het repetitielokaal afscheid ge nomen. Hierbij werd de dirigent een grammo foonplaat aangeboden met de lievelings mars van de dirigent, de mars di Medici. Deze mars werd ook gespeeld toen de verenigingen Ons Genoegen uit Rhenen en Ons Genoegen uit Renswoude de di rigent een aubade brachten tijdens zijn ziekte. Naast dit geschenk werd een prachtige fruitmand aangeboden. Mede als dank kreeg mevr. Hoolhorst een prachtig bloemstuk. De scheidende dirigent hoopte dat de leden toch nog eens een bezoek zouden brengen. Als bijzondere wens hoopte hij nog contact te houden met Gijs Gijsbert- WERELDRECORDPRIJS VOOR EEN FOKSCHAAP Op een merino-veiling die onlangs te Adelaide in Australië is gehouden be haalde een fokram de ongelooflijke prijs van 10.000 A. Dat is in Ned. waarde zo ongeveer 85.000 gulden. Dit is de hoog ste prijs die ooit voor een fokschaap is betaald. De ram was afkomstig van de fokkerij „Collinsville" te Mont Bryan in Zuid-Australië. De laatste wereldrecord- prijs was 7.560 A. die' een jaar geleden op een verkoping te Perth is betaald. m: BOORTOREN VOOR DE IJTUNNEL Donderdagmiddag is een grote boor- ponton, welke gebruikt zal worden by de bouw van de IJ-tunnel door de spoor brug over het Oosterdok in Amsterdam gevaren. Het was een karwei-op-de-mi- nuut, aangezien er een druk treinverkeer over de brug bestaat. De ponton heeft vier poten van een meter of dertig, welke op de bestemder plaatse in de grond wor den gedraaid. Als de ponton dan stevig staat, wordt een boortoren op gebouwd, welke de palen, waarop de tunnel rust, in de IJ-bodem zal boren. De kampioenen van dit seizoen bij de MAC-..Veenendaal" zijn thans defini tief bekend. J.l. zaterdag werd de laatste rit ver reden, die wat de eindstand geen enkele verrassing meer opleverde. G. v. Ee uit Veenendaal werd bij de auto's kam pioen, bij de motoren J. v. Beek en bij de brommers J. W. Drost. Opvallend was dat alle drie de kampioenen wel geteld 148 waarderingspunten verza melden. De heren A. Diepeveen en J. de Gooijer hadden de rit van zaterdag uitgezet, die voornamelijk door de Be tuwe voerde. De auto's en motoren kregen 59 km. te verwerken, terwijl de brommers 47 km. moesten puzzelen. De heer Jetten uit Ede was bijzonder in vorm want hij liep slechts vier strafpunten op. De einduitslag was: Auto's A: 1. D. C. Jetten, Ede 4 sp.; 2. J. van Ravenswaaij, Veenendaal 19 sp.; 3. A. Veenendaal, Woudenberg 50 sp.; 4. J. de Fluiter, Veenendaal 64 sp. en 5. H. C. van Ruis wijk, Ede 96 sp. Auto's B: J. van Dellen, Baarn 23 sp.; 2. G. v. d. Burg, Eist 73 sp.; 3. H. Kos ter, Eist 107 sp.; 4. W. Veenhof, Veen endaal 108 sp. en 5. M. van Doorn, Veenendaal 116 sp. Motoren A: 1. J. van 't Veen, Veen endaal 65 sp.; 2. A. Hagoort, Veenen daal 111 sp. Motoren B: 1. G. J. v. d. Lustgraaf, Veenendaal 51 sp. Brommers A; 1. Roseboom, Ede 7 sp.; 2. W. Drost, Veenendaal 8 sp.; 3. J. Kel derman, Lunteren 9 sp.; 4. A. E. Schreuders, Ederveen 9 sp. en 5. drs. P. J. v. d. Wolff, Veenendaal 9 sp. Brommers B: 1. J. C. v. Dijk, Veenen daal 11 sp.; 2. D. van Harn, Veenendaal 12 sp.; 3. G. Stomphorst, Veenendaal 60 sp.; 4. E. van de Brink, Ede 63 sp. en 5. J. v. d. Brink, Ede 64 sp. De MAC Veenendaal organiseert op maandag 10 december a.s. de traditio nele Sinterklaasrit met na afloop een gezellige feestavond. „De hopeloze verwarring die altijd op de dag van vertrek aan boord heerst, overviel me een beetje toen ik „door kwam". In mijn ogen was het een vol slagen chaos, maar toch ook weer een chaos waarin iedereen doelbewust rondliep. Juist die mensen welke je nodig hebt zijn er niet en over de rest breek je je benen. Mijn chef, bij wie ik me melden moest, was ook zoek. Voor alle zekerheid ben ik nog op de brug geweest, om daar even, en heus niet alleen voor hem, te kijken. Ik werd er met fanatieke haast weer wegge schopt. Toen ik hem eenmaal had, was het uit met het schone leven. Er stond een afwas op me te wachten om van te rillen. Veel van het uitvaren, niet te verwarren met de uitvaart uit Rotter dam heb ik daarom ook niet gezien. Zo nu en dan een blik door een patrijs poort gaf me echter het idee dat ik niet te veel miste. Eenmaal buitengaats zag ik tot mijn grote vreugde dat de Noordzee er als een wat te grijs uit gevallen biljartlaken bij lag. Tot Sout hampton bleef het zo. We vertrokken daarvandaan toen het donker was voor Cobb. De vaargeul van Southampton is d.m.v. bakens met klokken uitgezet. Ik zat op het achterdek een beetje voor me heen naar de golven te sta ren toen ik het gekling van kerkklok ken meende te horen. Bijgelovig ben ik helemaal niet, maar het klonk wel luguber. Het waren de boeien, maar het duurde een tijdje voordat ik het in de gaten had. Maar in die tijd streed mijn gezond verstand met allerlei ban ge voorgevoelens. Ik voelde me niet lekker ook al omdat ik wat last van zeeziekte had. Tenslotte ging ik naar mijn hut. Bij het wakker worden ont dekte ik tot mijn grote vreugde dat ik mij opperbest voelde, dat kon, want we lagen op de rede van Cobb. Voor bij Cobb begon de ellende. Ik werd zeeziek. Er stond een beetje deining en het schip, zoals het een schip betaamt, begon mee te doen. Tot zover was alles precies volgens de regels. Maar mijn maag begon ook mee te doen en dat vond ik niet helemaal zoals het behoor de .Zeeziekte is heel grappig, als je kunt toekijken, hoe iemand anders het er slecht mee heeft. Het is een ander geval als je er zelf last van hebt. Iedere keer als die beroerde schuit naar be neden gaat, klimt je maag omhoog. Soms zover dat het misgaat. Dat ge beurde 4 maal op die dag bij mij. Je hoofd speelt trouwens ook het spelletje De kennis hiertoe TrTT*T^ en juisle Baby- ill'i i I j verzorging in een |TL_| I De heer J. C. Griffioen uit Veenen daal heeft, als werkstudent, een zeereis gemaakt naar New-York. Wat h(j allemaal meemaakte schryft h(j in zyn tweede brief: V mee. Als het schip omhoog gaat, zakt het bloed een paar ogenblikken wat uit je hersens weg en dat voelt ook wat vervelend aan. Maar als de nood het hoogst is, is de redding het meest nabij. Toen ik me, na de visjes gevoerd te hebben, weer met de reling als steun omhoog rees, stonden er drie zeelui naar me te kijken. Ze keken erg mede lijdend. „Voel je je erg beroerd", vroeg de een. „Spek en droogbroodeten", zei de tweede, en „vooral niet drinken". Ze kletsten me tenslotte 'n rood hoofd, waarop middenip een grote aardbei ge plant was die als neus scheen te fun geren. „Je moet vanavond zoveel drin ken, dat je denkt, dat alles weer nor maal is". De arme kerel scheen later later gedurende de hele reis last van zeeziekte te hebben. Niettegenstaande al deze goede raadgevingen ben ik weer beter geworden. Zelfs toen we latei- storm kregen, bleef mijn maag in houd op zijn plaats. In het volgende artikel zal ik U misschien met enkele foto's, vertellen wat voor indruk de steden, die wij aandeden, op mij maak ten. se. Deze heeft de dirigent al die jaren trouw van de bus gehaald, zijn tas ge dragen en elke repetitie bijgewoond.„Dit is mij zo vertrouwd geworden dat ik dit zeker zal missen. Gijs heeft zich een eigen plaatsje verovert bij Ons Genoe gen. De muziekvereniging is reeds weer voorzien in de vacature van dirigent. In de heer Reijnhoudt heeft men een goede opvolger gevonden. De heer Reijnhoudt afkomstig uit Amersfoort is tevens ver bonden aan het conservatorium en zal voorlopig Óns Genoegen leiden. De veehouders hebben met behulp van zeer grote hoeveelheden stikstof meststoffen (nooit in de geschiedenis is er zoveel stikstof gestrooid) gepoogd om de grasgroei in nazomer en herfst nog extra te activeren met als resul taat dat de schérpste kantjes van het ruwvoedertekort wat werden afgesle pen. Toch is de toestand op veel be drijven nog penibel. Een lichtpunt bij deze sombere ge luiden is, dat de voederwaarde van het vroeggewonnen hooi en de voorjaars- guilen zeer goed is. Dit heeft ir. L. G. Oldenbanning onlangs medegedeeld in een beschouwing voor de microfoon over de ruwvoederpositie. Uit de resultaten van de duizenden ruwvoedermonsters die inmiddels door het Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek zijn onderzocht, blijkt dat de zetmeelwaar- de gemiddeld ongeveer 20 a 30 gram per kg hoger ligt en het eiwitgehalte 3 a 5 gram boven het gemiddelde van de laatste tien jaar. De belangstelling voor het onderzoek van najaarskuilen is zeer goed te noe men. De kwaliteit en voederwaarde van de eerste herfstkuilen lijken goed. Of dit zo blijft is natuurlijk de grote vraag. Over het algemeen zijn herfstkuilen minder goed geslaagd dan voorjaars- kuilen. Het is zaak dat de veehouders hier goed op letten bij het bepalen van de volgorde van het openen van de kuilen omdat uit recent wetenschap pelijk onderzoek naar voren is gekomen dat het voeren van slecht geslaagd kuilvoer het optreden van slepende melkziekte in de hand kan werken. De goede kwaliteit van het ruwvoer kan dus als een lichtpuntje worden beschouwd in de benarde situatie waar in vele boeren thans verkeren, ofschoon de hogere voederwaarde het tekort aan massa niet goed kan maken. HIJ KREEG UITSTEL In Brixworth in Northamptonshire werd de boer Sidney Smith door een politie agent opgehaald, omdat hij een gevange nisstraf moest ondergaan voor een wets overtreding. Hoewel hij op dat moment bezig was zijn schapen te scheren, liet hij zich rustig meenemen, om zich niet tegen de overheid te verzetten en zodoende nog meer straf op te lopen. Zodra hij in de gevangenis was aangekomen, verzocht hij om onmiddellijk fn vrijheid re wor den gesteld om zijn schapen te kunnen scheren, die veel van de warmte te lij den hadden en daarvan wel zouden kun nen sterven. De rechter verklaarde, dat de overheid bij de uitvoering van haar plicht geen onrecht mocht verwekken. Dit zou volgens hem gebeuren als de boer geen gelegenheid zou krijgen zijn schapen te scheren, want dat zou dan als dierenmishandeling beschouwd kunnen worden, met veel kwade kansen voor de boer. De boer kreeg dus uitstel om dan na de scheer zijn tijd uit te zitten. BOERDERIJBRANDEN SEPT. 1962 De Hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Z^ken deelt mede, dat in de maand september zes en twintig boerde- rijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, twee in Friesland, twee in Drenthe, twee in Overijssel, vijf in Gel derland, twee in Noord-Holland, drie in Zuid-Holland, zes in Noord-Brabant en drie in Limburg. De directe schada door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.158.510,-. Vijf van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei, één door broei in haver, vier door het spelen met vuur, drie door aard- resp. kortsluiting, één door een defecte drooginstallatie, één door vonken op een rieten dak, één door vonken uit een tractor, één door een oliekachel, terwijl in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze bran den kwamen 78 kalveren, 32 varkens en 6000 stuks pluimvee om. MINDER MOESTUINEN IN DUITSLAND Bij de landbouwtelling 1960 in West- Duitsland is gebleken, dat de Duitsers minder groenten in eigen tuin gaan ver bouwen, zelfs op het platteland. In de periode van 1949 tot 1960 is de totale op pervlakte groente in de moestuinen van de landbouw- en bosbouwbedrijven terug- FLORYN Metaal op textiel biedt vele mogelijkheden Bi'itse textiel-ingenieurs hebben een gemetaliseerde stof uitgevonden. Deze nieuwe stof heeft aluminium folie op een achterlaag van katoen, kunstzijde, nylon of ander materiaal. Het materiaal is zeer veelzijdig. Het kan niet alleen worden gebruikt voor ruimte-pakken en decoratieve kleding, maar evenzeer als deklaagje voor tropische vruchten die in schepen over de rivier worden ver voerd alvorens verscheept te worden en als tent in tropische en poolgebieden. Wanneer de reflecterende zijde naar binnen wordt gekeerd, blijft de warmte in een tent behouden; wanneer de re flecterende laag naar buiten wordt ge keerd - in de tropen - wordt de hitte van de tent afgeleid. Er wordt een kleef stof gebruikt om de metaalfolie en de stof bijeen te houden; het aluminium volgt de contouren van het textiel. Omdat het aluminium gebroken is op de plaats waar de draden elkaar kruisen, is het mate riaal poreus en doorschijnend. De alu minium in het materiaal is water werend, kan worden geverfd en reflecteert 95 procent van het licht dat er op valt. gelopen van 92000 ha tot 47000 ha. Dit betekent niet dat de oppervlakte tuin bouw in Duitsland kleiner is geworden, integendeel! De echte tuinbouwbedrijven zijn in bovengenoemde periode in geheel Duitsland toegenomen. Öok daar gaat de tuinbouw zich dus meer specialiseren. 146.000 tuinders zijn op landbouwgrond reeds een tuinbouwbedrijf begonnen. ELECTRONISCHE ONDERGRONDSE TUINSPROEIER Het Moist O'Matic Sprinkler-systeem is een ondergrondse methode van het be- spoeien van grasvelden e.d. die werkt met automatisch geregelde sproeiers. De afsluiters van deze sproeiers worden op afstand bediend; er is een electronische apparatuur die het water toevoert of af sluit naar gelang de omstandigheden. Dit systeem dat onlangs in de Verenigde Sta ten werd geïntroduceerd, wordt normaal op de waterleiding aangesloten. De druk behoeft slechts gering te zijn, het ver bruik is 60 liter water per minuut. De Moist O'Matic is zowel bestemd voor par ticulieren als voor golfbanen e.d. en in stellingen die velden te verzorgen heb ben, aldus Zaadbelangen.

De Vallei | 1962 | | pagina 3