DE HUREN VAN BEDRIÏFSPANDEN K^Dampo Voor onze oudere lezers.. ARAM DE OUDE DAG en DE VOEDING KRUISWOORDPUZZEL Helpt Het Kind Marihuanagebruik met alle middelen keren De vorst van Suprania TAXICHAUFFEUR OVERVALLEN G.V.V.V. VIERT FEEST Ds. H. Visser 55 jaar predikant SCHERPENZEEL Raad komt dinsdag bijeen Beroepskeuze in de landbouw OPGAVE 57 De huurverhogingen van woningen zyn steeds van bovenaf door de Huurwet op gelegd met doorbreking van de bestaande contracten. Ten aanzien van bedrijfs panden heeft de wetgever deze gedragslijn alleen gevolgd by de eerste huurver hoging van 1 Januari 1951. Maar by de daarop volgendo huurverhogingen heeft de wetgever voor bedryfspanden een ander systeem gekozen. Dit andere systeem houdt in, dat de huurverhoging alleen toepassing vindt, indien en voor zover verhuurder en huurder zulks overeenkomen. Ook by de laatste huurverhoging van 1 september 1962 is dit systeem ln de Huurwet neergelegd. De Huurwet bepaalt thans, dat de huur prijs van een bedrijfspand gelijk is aan de huurprijs van 31 augustus 1962, tenzij partijen nadien anders overeenkomen. Een eventueel na 31 augustus 1962 overeen gekomen huurprijs mag echter niet meer dan 10, 11 of 12 °/o hoger liggen dan de huurprijs, welke op 31 augustus 1962 maxi maal overeengekomen mocht zijn. Het maximum-percentage is hier afhankelijk van de klasse, waarin de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de gemeente, waarin het bedrijfspand is ge legen, heeft gerangschikt. Voor de eerste klasse geldt 10°/#, voor de tweede en derde klasse 11 en voor de vierde en vijfde klasse 12 *i*. Wij wij zen er op, dat dit maximum-percentages zijn. Verhuurder en huurder mogen de huurverhoging dus niet hoger stellen dan het betreffende percentage, maar zij mo gen wel een huurverhoging van een ge ringer percentage overeenkomen. THEORIE EN WERKELIJKHEID De Huurwet stelt een eventuele huur verhoging afhankelijk van een nadere overeenkomst van partijen. Dit betekent, dat de verhuurder niet op zijn eigen houtje de huur mag verhogen. Alleen met toestemming van de huurder kan de huur van een bedrijfspand verhoogd worden. De huurder heeft dus volledige vrijheid een door de verhuurder verlangde huur verhoging niet te betalen. Maar deze vrijheid is meer theorie dan werkelijkheid. De verhuurder kan name lijk de huur van het bedrijfspand op zeggen en dit tegelijkertijd opnieuw te huur aanbieden tegen een hogere huur prijs. Weigert nu de huurder het nieuwe huuraanbod, dan zal de verhuurder bij de rechter een ontruimingsproces tegen de huurder kunnen aanspannen. De Huurwet kent namelijk als ontrui- mingsgrond: Niet-aanvaarding door de huurder van een redelijk aanbod tot het aangaan van een nieuwe huurovereen komst met betrekking tot hetzelfde on roerend goed. De rechter zal dan moeten beslissen, of de huurverhoging inderdaad redelijk is. Alvorens te beslissen moet de rechter hieromtrent het advies inwinnen vap de Huuradviescommissie. Meestal vindt men het vragen van een toegestane algemene huurverhoging redelijk. Maar er kunnen natuurlijk omstandigheden zijn, die een huurverhoging onredelijk maken, b.v. als de oude huurprijs reeds zeer hoog is in verhouding tot andere vergelijkbare objecten of als de huurder hoge kosten aan het pand heeft besteed. Indien de rechter het nieuwe huuraan- GOED VOORBEELD De vele publicaties in dag- en week bladen, alsmede lezingen via radio en T.V. over de aan roken verbonden geva ren, hebben o.m. de leerkrachten van de lagere tuinbouwschool te Naarden de overtuiging geschonken, dat het vooral het Nederlands onderwijzend personeel is, dat het goede voorbeeld aan de jeugd zou kunnen geven. Een viertal leraren van genoemde school heeft de daad bij het woord ge voegd. Sinds een half jaar hebben zij gezamenlijk besloten het roken te staken. Omdat zij wel inzagen, dat dit vooral in den beginne geen eenvoudige opgave zou zijn, heeft mep een boetepot ingesteld, waarvan de eerste inleg 5,— bedraagt. De sanctie hierop is, dat eenieder, die de gemaakte afspraak zou overtreden en zich toch aan rookgerei zou vergrijpen, het in de boetepot aanwezige bedrag moet verdubbelen. Hoewel geen direkte in vloed wordt uitgeoefend op de leerlingen van deze school om het roken te staken, is toch gebleken dat dit goede voorbeeld door een aantal leerlingen wordt nage volgd. De autoriteiten, die voor de volksge zondheid in ons land verantwoordeiyk zyn, achten het gewenst, dat het sluipend en potentieel gevaar, dat in gebruik van marihuana en de sluikhandel daarin, is gelegen, met alle middelen wordt ge keerd. Dit standpunt wordt ook ingenomen door het technisch comité van deskundi gen over verslavingsvergiften van de Wereldgezondheidsorganisatie. Het roken van marihuana kwam hier te lande vroeger nauwelijks voor. De in druk bestaat, dat het gebruik van mari huana in ons land toeneemt. Ofschoon er een groot verschil is in individuele gevoeligheid en sociale re acties, waardoor marihuana soms als een onschuldig genotmiddel wordt beschouwd, kan het gebruik van marihuana tot ver slaving leiden en hoogst ongewenste ge volgen voor de volksgezondheid en in sociaal opzich hebben. In Azië, Afrika en Latijns-Amerika vindt het gebruik van marihuana en van andere preparaten van dezelfde plant, een (sub)tropische variëteit van hennep, reeds eeuwen op uitgebreide schaal plaats, waardoor in sommige landen een hoge mate van verslaving is ontstaan met alle sociaal nadelige gevolgen van dien. bod redelijk acht, kan hij de huurder een termijn van ten hoogste een maand gun nen om het aanbod alsnog te aanvaarden. Ais de huurder het aanbod dan nog niet aanvaardt, zal de rechter hem tot ont ruiming moeten veroordelen. WAARDELOZE CLAUSULE Soms bevat het huurcontract een clau sule als: „Indien tijdens de huurtijd door de overheid een huurverhoging mocht worden toegestaan, zal deze terstond door de huurder bijbetaald moeten worden." Een dergelijke clausule is waardeloos. De Huurwet stelt de huurprijs van een be drijfspand gelijk aan die van 31 augus tus 1962, „tenzij partijen nadien anders overeenkomen". In het Voorlopig Verslag over het wets ontwerp, dat tot de jongste huurverho ging heeft geleid, betreurden verscheide ne leden van de Tweede Kamer het, dat de verhuurder, die te goeder trouw zijn bezit ter wille van de huurder voor lan ge termijn verhuurde, nu gedupeerd wordt. Zolang het huurcontract voort duurt, kan de verhuurder immers niets beginnen tegen de huurder, die geen huurverhoging wenst te betalen. Eerst nadat het contract afgelopen is, zal de verhuurder een nieuw contract kunnen aanbieden en - bij weigering daarvan door de huurder - ontruiming kunnen vorderen. In de Memorie van Antwoord wees de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid er op, dat het woordje „na dien" reeds bij de huurverhoging van 1 april 1960 ingelast was ten einde de bedoeling van het facultatieve (naar ver kiezing) huurverhogingssysteem voor be drijfspanden beter tot haar recht te doen komen. Deze bedoeling werd in de prak tijk gefrustreerd (getorpedeerd), doordat verhuurders reeds bij voorbaat alle even tuele in de toekomst toegelaten huurver- Nieuw onderzoek naar de vrije-tijdsbesteding Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal binnenkort opnieuw een onderzoek naar de vrije-tijdsbesteding in Nederland instellen. De enquête zal zich ditmaal richten op de avond- en weekend-beste ding gedurende de wintermaanden en de samenhang tussen enkele vormen van vrije-tijdsbesteding, waarbij de radiobe luistering en het televisiekijken bijzon dere aandacht zullen krijgen. De uitkomsten betreffende de luister en kijkgewoonten zullen het mogelijk ma ken de situatie in de herfst 1962 te ver gelijken met die in het najaar van 1960, waarop het vorige onderzoek betrekking had. Het is voorts de bedoeling inzicht te verkrijgen in de invloed van de vrije zaterdag op de vrije-tijdsbesteding zome de in de verschuivingen welke zich heb ben voorgedaan in de vrije-tijdsbezighe- den sedert de laatste enquête, die be trekking had op de vrije-tijdsbesteding in de winter van 1955/'56. hogingen voor zich gingen bedingen. De betreffende praktijk werd in sommige ge vallen door de rechtspraak gebillijkt, al dus de Minister. WANNEER ZAL DE HUURPRIJSBEHEERSING WORDEN OPGEHEVEN? Bij de huurverhoging van 1 april 1960 heeft de regering de bevoegdheid gekre gen om de gehele huurprijsbeheersing voor al het gebouwd onroerend goed af te schaffen. Ook kan zij de huurprijs beheersing afschaffen ten aanzien van bepaalde categorieën van gebouwd on roerend goed. Bij dit laatste is speciaal gedacht aan bedrijfspanden, die zuiver het karakter van kapitaalgoed dragen. In de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp, dat tot de huurverhoging van 1 april 1960 leidde, meende de Minis ter van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid, dat thans de tijd gekomen was om de huurprijsbeheersing af te schaffen voor bedrijfspanden, waarvan de jaarlijk se huurprijs hoger is dan 5.000. 3.500,of 2.500,— al naar gelang het pand gelegen is in een gemeente van de eerste klasse, van de tweede of derde klasse dan wel van de vierde of vijfde klasse. NIET OVER EEN NACHT IJS In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer aangaande de huurverhoging van 1 september 1962 werd de vraag gesteld. of bedrijfspanden naar het oordeel van de regering onder de bepalingen van de Huurwet dienden te blijven vallen. De regering gaat hier kennelijk niet over één nacht ijs. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer be raadt de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid xzich nog over de vraag, of ten aanzien van bepaalde be drijfspanden tot liberalisatie zou kunnen worden overgegaan. Alvorens hieromtrent te beslissen zou de Minister het rapport van de Commissie-Houwing willen af wachten. Aan deze Commissie is opge dragen een onderzoek in te stellen naar het vraagstuk, of de gehele privaatrech telijke positie van de huurder van be drijfsruimte nog wel in overeenstemming is met de eisen des tijds. Mr. C. A. B. B. DE KONINGIN EN DE REUS Met ontzag bekykt koningin Elizabeth II van Engeland het skelet van de Ierse reus Charles Byrne, die van 1761 tot 1783 leefde en een lengte had van 2,45 meter. Het skelet staat in het „Hunierian Mu seum", dat een onderdeel is van een medische school in Londen. De nieuw bouw van deze school werd door de ko ningin geopend, waarna zy een rondgang maakte, welke haar o.m. door het mu seum voerde. De 65-jarigen van nu Waardoor hebben vele gepension- neerden het zo moeilijk? Veel van wat we in ons leven doen spruit voort uit onze jeugd. Ongemerkt nemen we heel wat van vader en moeder over en wat we in onze jeugd hebben geleerd, blijft ons gewoonlijk ons gehele leven bij. Hoe nu was de jeugd van de meeste mannen, die nu 65 jaar en ouder zijn? Vader werkte van 's morgens vroee tot 's avonds laat en had alleen op zondag wat tijd voor zichzelf en voor de kin deren. De kinderen gingen merendeels als ze van school af kwamen, ook werken. Zo lang ze maar konden. Men zegt weieens, dat de jeugd „vormend" werkt; deze jeugd werd alleen maar werken geleerd. Werken en nog eens werken. Toen de achturige arbeidsdag werd ingevoerd was de man, die nu 65 jaar is, ongeveer twintig. Er kwam toen wat tijd voor liefhebberijen, maar, nog eens, wat men in de jeugd niet heeft geleerd, daar begint men op latere leef tijd niet zo gemakkelijk meer aan. Juist in die tijd, omstreeks 1920, begon de film aandacht te vragen. Nog wat later kwam de radio, die ook het ent housiasme! voor voetbalwedstrijden aanwakkerde. Aan een andere, meer aktieve besteding van de vrije tijd, die zojuist veroverd was, deed dit alles zeer veel afbreuk. Men had niet ge leerd zichzelf buiten het werk om be zig te houden en nu kwamen juist al lerlei nieuwe vindingen de passieve tijdsbesteding versterken. Men geraak te er daardoor steeds meer aan gewend zich te laten vermaken. Zelf iets doen, iets knutselen, wat handenarbeid ver richten, werd door velen geringschat tend als „werken" beschouwd. Waarom zou men zich inspannen als de wet acht uren werken voorschreef? En zo ging men het leven door, zich niet bewust van de benauwende leegte, die zich zou doen gevoelen als voor de laatste maal, na de 65-ste verjaardag, de gang naar fabriek, werkplaats, kan toor zou zijn volbracht. De gezond heidstoestand van de mens van 65 jaar is tegenwoordig merendeels zo, dat naar rust nog helemaal niet wordt ver langd. Door velen wel naar het neer leggen van het werk; men wil „vrij" zijn, men vindt 't nu „welletjes", maar waarmee de tijd moet worden gevuld, weet menigeen niet. Nog iets anders speelt bij dit alles een rol. Vóór er fabrieken met ma chines kwamen, werd er in hoofdzaak „handwerk" verricht. Dat gaf vreug de; het met de eigen handen vervaar digde product, of het nu een stoel was of een paar schoenen, kon als het klaar was met trots en voldoening worden bekeken. De 65-jarigen van nu en ve len van hen die ouder zijn, hebben die „vreugde aan het werk" niet gekend. Voor velen van hen bestond „werken" uit een verscheidene malen per dag herhaalde zelfde handeling. Men werk te aan soms maar een heel klein onder deel van een product. De machine deed het verder, of er waren anderen, die weer een ander onderdeel vervaardig den. De mens zelf „schiep" niet en dat is nu juist de vreugde van het werk. Amerikaans filmpje In Amerika, waar men „het pro bleem van de lege handen" eerder heeft onderkend dan bij ons, heeft men er een filmpje over gemaakt, dat in ons land wordt vertoond door de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volks gezondheid. Dit zegt wel genoeg: lege handen kunnen de geestelijke gezond heid schaden. „Steps of age" heet het filmpje, waarvoor moeilijk een Neder landse vertaling is te geven. De hoofd figuur is een kraanmachinist, voor wie het ogenblik is aangebroken, waarop hij met pensioen zal gaan. Het kost hem moeite de cabine, waarin hij zo lang zijn werk heeft gedaan, te verla ten. De kameraden kijken al eens ter sluiks naar boven en zijn vrouw, die hem is komen halen, begint hem zelfs te roepen als zij vreest, dat er met hem iets niet in orde is. Als uit een ver doving ontwaakt komt hij dan naar beneden. Samen verlaten ze de fabriek, maar het duurt niet lang of hij zet de pas er in en gaat alleen verder. Bij een brug gekomen zet hij een tas met gereed schap op de leuning en gooit de in houd stuk voor stuk het water in. Men ziet hoe de kringen, die hierdoor wor den veroorzaakt, langzaam uiteen vloeien en hoe daarna ook het leven van de man wegebt in de volgende maanden. Wat hij gaat doen? Niets. Hij gaat alleen maar met zichzelf zitten dam men, uiting van een voortdurend be- zigzijn met het eigen „ik", dat geen inmenging van een ander toelaat, zelfs niet van zijn vrouw. Hij heeft voor niets en niemand meer belangstelling. Het alleen met zichzelf zitten dam men symboliseert het wegvallen van de medemens. Hij heeft geen „part ners" meer. Overdreven? Zulke gevallen komen werkelijk voor. Mensen, die bijvoor beeld met zichzelf gaan zitten kaarten en geen inmenging van anderen dul den. Zij willen alleen zijn, alleen met zichzelf. Tot een of andere activiteit zijn zij niet te bewegen. Medisch is vastgesteld, dat inactiviteit een nade lige uitwerking op het lichaam heeft en ook op de geest. De geest werkt met zijn negatieve gedachten afbre kend op het lichaam en zo wordt dit van twee kanten gesloopt. Niet voor niets wordt er telkens weer de nadruk op gelegd: blijf bezig, zoek een lief hebberij, doe wat, ga vooral niet zitten „niets doen". E. Rubbens-Franken. Lichaamoefeningen Gevraagd werd op welk tijdstip van de dag men het best kan oefenen. In het algemeen is het het beste om 's morgens te oefenen, dan heeft men er de hele dag plezier van. Maar voor uitgesproken avondmensen, dat zijn zij voor wie de avond nooit lang genoeg is, zou het een kwelling zijn om 's mor gens te oefenen, doordat zij zo moei lijk opstaan als gevolg van de korte nachtrust. Dus dan maar 's avonds oe fenen. De uitgesproken ochtendmensen, die na tien uur 's avonds geen mond meer opendoen en 's morgens er uit vliegen, oefenen natuurlijk 's morgens. Voor hen zou het een kwelling zijn om de avond te rekken met oefeningen, waar van ze klaarwakker worden, zodat ze niet voor vier uur weer Inslapen. Ieder moet dus het tijdstip van de gymnastiekoefeningen regelen naar ei gen geaardheid. De hoofdzaak is, dat het gebeurt! Oefening 1. Ga in spreidstand staan en hef de armen zijwaarts. Buig voorover, klap vlak boven de grond in de handen. Nu oprichten en boven het hoofd in de handen klappen. Kijk de handen na. (Dan is de rug recht). Oefening 2. Een evenwichtsoefening. Staande: Ga op één been staan en hef het andere been zo hoog mogelijk. Niet te lang, drie tellen is in het begin voldoende. Dit is een moeilijke oefening. Voor kom ongelukken door U vast te hou den aan de leuning van een stoel. Albertine Vellenga. De Haagse rechtbank veroordeelde de 19 jarige machinist op de grote vaart F. W. H. S. uit Veenendaal tot 2 jaar jeugd- gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest wegens overval op een taxichauf feur in de nacht van 4-5 juni. De jonge man, die juist van een zeereis in Rotter dam met zyn schip was gearriveerd, was daarna aan de zwier gegaan en vrywel al zyn geld in Amsterdam opgemaakt. Hij liet zich per taxi naar Rotterdam brengen doch kwam op de rijksweg bij Delft op het idee de chauffeur te bero ven. Hij liet de man onder een voorwend sel stoppen en deed daarna voorkomen, alsof hij in het bezit was van een re volver. Hij dwong de chauffeur om uit te stappen en diens geld achter te laten, waarna de jongeman er met de taxi van door ging, doch in Rotterdam werd hij aangehouden. De Officier van Justitie had tegen ver dachte 1 jaar en 7 maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist. Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan van de voetbalvereniging GVVV wordt vanavond in gebouw Eltheto een feestavond gehouden. Het speciale actie comité heeft hiervoor het gezelschap Tony van Zwol aangetrokken dat een gevari eerd en aantrekkelijk programma vol met sketches, muziek en zang, zal brengen. 4 De vreemdeling, die, steunend op twee krukken, moeizaam voortstrompelt, kijkt verschrikt om als hij Arams voetstappen achter zich hoort naderen. Het is een kleine gebogen man met een diepbruine huidskleur. „Gegroet vreemdeling," zegt Aram, de man verbaasd opnemend, „wie zijt ge en vanwaar komt ge, als ik vragen mag?" De ogen van de man glijden onrustig van Aram naar Falco, maar hij spreekt geen woord. Dan, juist als Aram zijn vraag wil herhalen, zet de man zijn hand aan de mond en stoot een hoge, langgerekte kreet uit. „Wat bete kent dit?" vraagt Aram verbaasd, „waarom geeft ge geen antwoord?" „Gij mij niet geloven, als ik U antwoord geef," zegt de vreemdeling in gebroken Italiaans. „Ik een, twee, veel keren gezegd aan blanke mannen mijn verhaal, maar geen man ge loven mijPlotseling breekt hij zijn woorden af. Er klinkt zacht gekraak in het struikgewas en dan treedt, tot Arams stomme verbazing, een jong meisjes tussen de bomen naar voren met aan haar zijde een groot, katachtig dier!! (wordt vervolgd) Zaterdag 17 november a.s. zal het vyf- entwintig jaar zyn geleden, dat ds. H. Visser uit Sassenheim werd bevestigd als predikant in de Christeiyke Gerefor meerde Kerken in Nederland. Ds. Visser werd op 1 juli 1879 te 't Loo by Apel doorn geboren. (Zyn vader was daar in- dertyd huisknecht in het Koninklyk Pa leis). Hy was eerst enige tyd werkzaam in de koninklyke moestuin te 't Loo en studeerde naderhand nog aan de theolo gische school van de Christeiyke Gere formeerde Kerken in Nederland, welke in die dagen nog te Ryswyk in Zuid- Holland was gevestigd. Nadat de heer Visser op 1 juli 1907 zijn kandidaatsexamen had afgelegd en toen ook door het college van curatoren van de theologische school te Rijswijk was beroepbaar verklaard in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland nam hij uit een viertal beroepen dat naar Veenendaal aan, waar hij op 17 novem ber van datzelfde jaar (1907) door wijlen prof. P. J. M. de Bruin, toen nog hoog leraar aan de theologische school van de Cchristelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Rijswijk, in het ambt werd bevestigd. Op 9 mei 1915 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Leeuwarden, van waar hij op 3 september 1931 naar die van Dordrecht vertrok. Tenslotte diende ds. Visser tot 1 december 1955, toen hem na achtenveertig volbrachte dienstjaren op ruim zesenzeventig jarige leeftijd eme ritaat werd verleend, nog veertien jaar de Christelijke Gereformeerde Kerk van Sassenheim. Na zijn emeritaat heeft ds. Visser tot het vorige jaar nog geregeld preekbeurten vervuld. Ds. Visser werd bij herhaling afgevaar digd naar particuliere synodes en naar de generale synode van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Verder heeft hij in de loop der jaren vele bestuursfunkties en deputaatschap- pen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. enige jaren curator van de theologische school van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn; de- putaat ad artt. 19 en 49 van de Dordtse Kerkorde; deputaat voor de buitenlandse Zending en secretaris van de deputaten tot beheer van de jubileumgave 1834 - 1934. Ds. Visser was indertijd medewerker aan de Christelijke Gereformeerde Scheurkalender en tijdens zijn ambtsbe diening te Óordrecht redigeerde hij de Christelijke Gereformeerde Kerkbode van Dordrecht. Ds. Visser heeft indertijd tal van be roepen gehad. Zo o.a. tijdens zijn ambts bediening te Veenendaal zeventien en te Leeuwarden nog twee meer. De Rege ring erkende de verdiensten van ds. Vis ser met hem te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Of we het prettig vinden of niet, we worden iedere dag een dagje ouder. Ve len van ons, 1 op de 10, zyn al een dagje ouder - boven de 65. Hoe de oude dag ons bevalt hangt voor een groot deel af van onze gezondheid en daar spreekt de voe ding weer een woordje in mee. De gebreken, die volgens het spreek- De raad van Scherpenzeel komt dins dagavond in openbare vergadering by- een. De agenda telt niet minder dan 23 punten, waaronder tal van voorstellen' betreffende ver- en aankoop van grond. Naast de aanbieding gemeentebegroting zal tevens een tijdelijk wethouder be noemd dienen te worden. Punt 17 behelst een beschikking op een vijftal bezwaar schriften tegen aanslagen hondenbelas ting, punt 18 de benoeming lid commissie wering schoolverzuim en de beschikbaar stelling van gelden voor de invoering cursus machineschrijven op de Ulo school. INBRAAK Zondagavond, terwijl de familie Van Ginkel, wonende aan de Barneveldseweg, naar de kerk was, hebben tot nog toe onbekende daders zich door verbreking toegang tot de woning verschaft. Een maal binnen hebben zij de overgordijnen gesloten en alles ondersteboven gehaald, zoals linnenkast en bedden. Vermoedelijk is naar geld gezocht, doch op de ver keerde plaats, want de heer Van Ginkel heeft hiervoor een plaatsje gevonden waar niemand het zal zoeken. Met een tientje aan klein geld moesten de daders zich tevreden stellen. „Beroepskeuze in de landbouw" was het onderwerp, waarover Ir. J. H. Wiers- ma, directeur van de Christelijke M.L.S. te Putten, op uitnodiging van het bestuur van de CBTB maandagavond op een ver gadering, die werd gehouden in het ver enigingsgebouw Filalethes, sprak. Nadat de voorzitter, de heer Overvest, deze vergadering op de gebruikelijke wij ze had geopend en een inleidend woord had gesproken, werd het ^voord gegeven aan de spreker van die avond. Het aantal werknemers in de landbouw daalt nog steeds, doch dit is niet actueel doch een verschijnsel van direct na de oorlog. In de toekomst zal dit aantal nog steeds da len en zal in verband met de mechanisatie per man meer gepresteerd en geprodu ceerd moeten worden. Een gelukkige om standigheid is dat de beroepskeuze groter is geworden. Traditioneel koos men vroeger het be roep van de vader, doch op het platte land is dit niet meer mogelijk. Omdat de tijd kostbaar is, dient men in de tegen woordige tijd reeds vakman te zijn voor men de praktijk ingaat. Zoals monteurs, schilders, bankwerkers, etc. Spreker spoorde de aanwezigen aan om hun zoon of zonen, waarvoor in de landbouw geen toekomst is, direct na afloop van de la gere school een keuze te maken, want wanneer men hiermede wacht en op la tere leeftijd moet omschakelen veelal tot gevolg heeft dat men een daling op de maatschappelijke ladder maakt. Wanneer in de landbouw geen toekomst is gaat dit ten koste van het kind. Beroepsop leiding kost geld, aldus spreker, doch hij drong aan investeer in uw kinderen daar dit dubbel en dwars terugkomt. woord met de ouderdom meekomen, zijn niet allemaal door een goede voeding te voorkomen. Maar een goede voeding kan er wel toe bijdragen, dat men zoveel mo gelijk weerstand tegen infectieziekten heeft en ook dat men minder kans loopt ten prooi te vallen aan kwalen, die door overdadig eten in de hand worden ge werkt. Die weerstand dateert natuurlijk niet van vandaag of gisteren. Zijn hele leven lang is de mens bezig aan zijn gezond heid te werken of hem te vergooien. Wat hij vroeger gegeten heeft is van invloed op hoe hij er nu van binnen uitziet. De voeding in het verleden en in de tegen woordige tijd is van belang. Men is nooit te oud en nooit te jong voor een goede voeding. Wanneer men in de ouderdom alles verdraagt, is het goed om dagelijks een ruime portie groente, wat fruit, niet al leen wit- maar ook bruinbrood en/of rog gebrood te eten. Deze voedingsmiddelen zijn niet alleen gezond, omdat ze veel vitamines en mineralen bevatten, zy be vorderen bovendien een regelmatige stoel gang. En daar hapert het nog wel eens aan. Beschouwt u fruit toch niet als een extraatje. Eet het iedere dag, als het maar even mogelijk is. Het hoeven heus de dure soorten niet te zijn. U kunt ook eens afwisselen met vruchtesap. Ook melk en of karnemelk verdienen een plaats in het dagelijks menu, en wel bij voorkeur tenminste een halve liter. Van een deel kan pap gemaakt worden. Let u dan wel een beetje op de suiker: een teveel is niet goed. Ook in koffie en thee is matigheid met suiker gebo den. Als broodbelegging kunt u het beste niet alleen zoetigheid nemen, vooral indien uw lichaamsgewicht aan de hoge kant is. Neemt u liever een hartige belegging, bij voorbeeld kaas - die is ook gemakkelijk te bewaren als u hem aan een stukje koopt. Van eieren en vleeswaren behoeft u niet af te zien, tenzij u een bepaald dieet moet volgen waarin ze verboden zijn. Ook fruit kan heel goed als brood belegging dienst doen. Het brood kan het beste dun besmeerd worden; welke vet- scort u gebruikt doet er dan niet toe. Nu de warme maaltijd. De alleenstaan den onder u hebben misschien niet altijd lust en moed om aan het klaarmaken van deze maaltijd te beginnen. Toch is het goed dagelijks warm te eten. Misschien kunt u met een even oude tot veel jongere vriend of vriendin, die er net zo voorstaat als u, afspreken een of meer dagen per week bij elkaar te gaan eten. Ook voor de warme maaltijd is het pa rool: matig zijn met boter, margarine of vet en met suiker en zoetigheid. Wanneer uw arts u dit niet voorgeschreven heeft behoeft u niet extra voorzichtig te zijn met zout. Blijft u het maar met mate ge bruiken. U kunt het u gemakkelijk maken door panklare groente te nemen en af en toe een blikje of diepvriesgroente en toetjes waar u weinig aan te doen hebt, zoals fruit, yoghurt, desgewenst pap of vla in flessen of kan-en-klaar pudding poeders. Daar hebt u vrijwel geen afwas van. Ook door aardappelen en groente samen in één pan te koken spaart u af was èn brandstof. Van groente en aardappelen hebt u het meeste profijt als u ze dagelijks vers kookt; vlees en vis daarentegen kunnen gerust voor een paar dagen tegelijk klaar gemaakt worden, als u ze tenminste koel kunt bewaren. Wilt u zich een tocht naar de slager of vishandelaar besparen, geef dan een ei bij de aardappelen en groente of verwerk kaas in de maaltijd (b.v. in een stamppot of stoofschotel of als toetje op een beschuit of cracker). KOOP VANDAAG Kinderpostzegels Horizontaal: 1 gem. in Gelderl., 5 dorp in Gelderl. onder Eist, 10 jongensnaam, 11 scheikundig element (afk.), 13 vreemde munt, 15 eikenschors, 17 verborgen, 20 rivier (spaans), 22 vreemde munt (afk.), 23 moeder van Apollo en Artemis, 24 lengtemaat (afk.), 25 rivier in Engeland, 27 dorp in Friesland onder Leeuwar- deradeel, 29 inwendig deel van een vis, 30 opstootje, 32 bekende afkorting, 33. gem. in Gelderland., 35 vat met een hengsel, 37 meisjesnaam, 39 water in Bel gië, 40 de beeldenaarszijde van munten, 42 stuk hout, 43 munt in Nederl. (afk.), 45 eind, 47 voor, 49 geplaveide weg, 52 grond die bij een hoeve behoort, 54 rivier in Italië, 55 plaats, landstreek, 56 bijwoord, 57 telwoord, 59 houten hamer, 61 plaats in Gelderl., 62 ik (Lat.), 64 ontkenning (Eng.), 65 telwoord, 67 dorp in Gel derl. onder Druten, 68 water in Gelderl. Verticaal: 2 ieder, 3 Water in Friesland, 4 muzieknoot, 6 boomscheut, 7 acade mische titel (afk.), 8 achting, 9 plaatsje in Gelderl. onder Gorssel, 11 gem. in Lim burg, 12 plant, 14 leesteken, 16 eer, 18 zangstem, 19 zuster, 21 wereldtaal, 26 gem. in Gelderl., 27 zijn kleren gauw verslijtend, 28 monddoek, 29 gem. in Gelderl., 31 meisjesnaam, 34 Europeaan, 35 bekende afkorting, 36 railroad (afk.), 37 schei kundig element (afk.), 38 stoomschip (afk.), 41 vrucht, 43 kleur, 44 zeer langzaam (muziek), 46 gave, 48 cilindervormig voorwerp, 50 doortochtgeld, 51 vaarwel, 53 vlug, 58 tovergodin, 59 het noodsein, 60 donkergrijs en dunbladig gesteente, 61 nauw, 63 voornaamw., 66 voegwoord. OPLOSSING PUZZEL VORIGE WEEK Horizontaal: 1 ster, 5 list, 9 peer, 11 Anna, 12 eik, 13 nes, 15 neb, 16 takel, 20 opa, 22 keper, 26 riet, 27 pan, 29 ido. 31 loge, 32 Ede, 33 handeling, 35 Lee, 36 sa, 37 halt, 38 eden, 39 R.K., 40 sela, 41 E.K., 43 dok, 44 nar, 45 te, 46 leer, 48 en, 50 soda, 52 tint, 53 dm., 55 den, 57 perkament, 60 ara, 61 Ares, 63 sen, 64 neg, 65 mais, 66 moker, 68 nap, 70 palet, 71 rem, 73 pos, 74 dol, 75 idem, 77 oase, 78 eend, 79 Aken. Verticaal: 1 speet, 2 teil, 3 eek, 4 Rr, 5 la, 6 Inn, 7 snek, 8 tabel, 10 Leo, 14 spit, 16 tres, 17 Aida, 18 Kee, 19 kant, 21 adie, 23 pol, 24 Eger, 25 reeks, 27 Palamedes, 28 n.d., 30 onderling, 33 hal, 34 gek, 37 hek, 40 sop, 42 bar, 44 net, 45 top, 47 ent, 48 Edam, 49 Nero, 51 aren, 42 teen, 53 drie, 54 mast, 56 nek, 58 knap, 59 Mn., 60 aal, 62 serie, 65 malen, 67 rede, 69 por, 70 pose, 72 men, 74 dak, 76 md., 77 o.a.

De Vallei | 1962 | | pagina 4