Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grote St. Nicolaas-aktie met 10.000 gulden aan prijzen Voor de KANTONRECHTER DE COLCHOSEN BEZWIJKEN Nieuwe predikant bij Herv. Gem. in Veenendaal „BRIGADIER... GA ZO DOOR...!" WINNAARS KRIJGEN PRIJS IN ZILVERGELD UITBETAALD Omlijsting Nieuws uit de omgeving AMERONGEN SCHERPENZEEL Wat nu weer 36e JAARGANG WOENSDAG 21 NOVEMBER 1962 Nr. 92 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De kluis Supportersvereniging „Caecilia" vergaderde VECHTPARTIJ BIJ CAFE RUSLAND IN BEROERING Korpschef op jubileum-feest van brigadier Van Bruggen: Dienende dienst Voldaan Geen prestatie Toneeluitvoering MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktie: W* F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENT1IS Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,05 per kwartaal Losse nummers 15 cent De bijna veertig jarige Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" heeft het steeds ingewikkelder wordende vraagstuk welke-aktie-moeten-we-nu-gaan-voeren opgelost met een weliswaar niet helemaal originele maar toch aantrekkelijke actie, die bij het kopend publiek ongetwijfeld in de smaak zal vallen. Deze gehele St. Nicolaas- actie dankt zyn grootste aantrekkelijkheid aan het feit dat men de gewonnen prijs a contant uitbetaald krijgt, dus zonder de verplichting om het gewonnen bedrag bij de winkelier(s) te besteden. Bovendien en ook dat is uitermate be langrijk bij dergelijke acties bepaalt het publiek zélf op welke inzendingen de prijs zal vallen. Ditmaal wordt „ge werkt" met letter-combinaties en die combinatie waarop het gemiddelde aantal bonnen is gezet of het aantal dat er het dichtst onder ligt, is prysbepalend! Aan een dergelijke aktie, die a.s. vrij dagmorgen om 9 uur begint, zitten na tuurlijk ook allerlei andere regelingen en evenementen vast. Om te beginnen is de winkelsluiting gewijzigd. Op de volgende vier dagen zijn de winkels tot negen uur 's avonds geopend: DONDERDAG VRIJDAG MAANDAG DINSDAG 29 NOV. 30 NOV. 3 DEC. 4 DEC. In tegenstelling tot eerder gedane be richten, sluiten de winkels zaterdag- ZEIST: Mochten de eigenaren op korte termijn niet opdagen, dan zal de politie de twaalf opgevangen honden en een groot aantal katten afmaken. Zoals men weet worden loslopende honden en katten in verband met het hondsdolheid gevaar door de politie opgepakt. RENKUM: De staat waarin het hoofd bureau van politie verkeert, baart nog steeds ernstige zorgen. Er werd wel toestemming gegeven tot verbouwing, doch door allerlei oorzaken is hiervan nog niets gekomen. In het jaarverslag van de Renkumse politie wordt deze gang van zaken dan ook ernstig be treurd. WAGENINGEN: De Oranjevereniging be staat binnenkort 50 jaar. In verband hiermede zal in schouwburg Junushoff een herdenkingsdag worden gehouden. SOEST: In Soest is men begonnen met een geldinzamelings-actie voor de zus ters van het Groene Kruis. De vier zusters hebben nu een bromfiets als vervoermiddel maar omdat zij dag en nacht klaar moeten staan, heeft men vanuit de bevolking het initiatief ge nomen geld bijeen te brengen voor de aankoop van tenminste één auto. EDE: De 48-jarige textielhandelaar J. A. R. uit Ede, die op 16 augustus zijn winkel aan de Hogeweg in brand stak, is door de Arnhemse rechtbank zonder dat er uitspraak is gedaan in vrijheid gesteld. De verdachte heeft veertien weken in voorarrest gezeten. KATWIJKSE LOGGER GESTRAND Woensdagavond is de Katwykse logger Kw 140, „De Voorwaarts", rond een ki lometer ten zuiden van Bakkum aan zee op het strand gelopen tengevolge van het slechte zicht. Van de elf opvarenden zyn de kapitein en twee bemanningsleden aan boord gebleven om te assisteren by het vlotbrengen van het scheepje. De eerste pogingen hiertoe zouden donderdagoch tend plaatsvinden. middag 1 december om precies 6 uur! Op de verjaardag van St. Nicolaas, 5 december, houdt het winkelpersoneel eveneens om zes uur op. De rode bussen waarin de enveloppen gedeponeerd moeten worden (dus niet per post opsturen!) staan opgesteld bij de volgende adressen: Fa. P. v. d. Bovenkamp, Patr.m.laan onder aan de Markt, bij Hoofdstraat 98 en bij fa. Van Eden a/d Nieuweweg. Na afloop van de aktie krijgen de prijswinnaars hun enveloppen thuis ge stuurd waarmee ze zich dan op vrijdag iustig ~is, dan zal ze alle 104 zegels in dat de aktie gaande is, voor 104,bij een deelnemende winkelier besteedt. Voor iedere gulden krijgt ze dan een zegel en net zoveel enveloppen als ze maar hebben wil. De vraag is nu dus: wat moet er met die 104 zegels gebeuren. Wel, om te be ginnen moet op zo'n enveloppe een let tercombinatie opgegeven worden van drie OPEENVOLGENDE letters, bij voorbeeld RST, ABC, XYZ of CDE. (Let wel: ADE mag dus niet, maar wél YZA of ZAB enz.) Aangenomen dat mevr. X erg gok- sche en geestelijke grondslagen, waarop deze Kerk rust. Dit had mede tot gevolg, dat de vraag aan de orde kwam, in hoeverre de Kerk der Reformatie na haar eerste wordings periode een legitieme ontwikkeling heeft doorgemaakt. In ons land heeft dit ge leid tot een vernieuwd onderzoek naar de theologische betekenis van de Nadere Reformatie, waarvan de resultaten echter tot nu toe niet eensluidend zijn. Zowel positieve als negatieve waardering komt voor. Vooral dit laats'e gaf dr. Graafland de stimulans om zich met deze zaak be zig te houden. Hij richt zich op de ont wikkeling van de geloofsbeschouwing in de Gereformeerde theologie, waardoor hij meent meteen een doorsnee te krijgen van de ontwikkeling van de Gereformeer de theologie in haar geheel. (Zie verder pag. 2) 14 december a.s. van 15.00 tot 19.30 uur in gebouw Eltheto kunnen vervoegen waar zo'n 10.000,of misschien nog meer in zilveren guldens uitbetaald zul len worden. Voor een muzikale attractie zorgt de D.S.-harmonie die donderdagavond 29 november a.s. om kwart over negen een taptoe geeft in het centrum van Vee nendaal. Het hoofdmotto is heel toepasselijk gekozen en luidt: Wie opent de kluis. Zoals bekend heeft iedere solide kluis of brandkast een bepaalde cijfer- en/of lettercombinatie alvorens de deur ge opend kan worden. één enveloppe doen, een bepaalde let tercombinatie er op vermelden alsmede haar naam en adres en vervolgens in één van de rode bussen deponeren. Het kan echter ook zijn dat mevr. X ietwat degelijker is en zeker wil zijn van een prijs. Dat kan, in dit geval, natuurlijk ook! Ze zal dan 26 enveloppen moe ten invullen (er zijn nl. max. 26 let tercombinaties mogelijk) en in iede re enveloppe 4 zegeltjes doen. Dan weet ze in ieder geval zeker dat ze 4 x 50 cent 2 zilveren guldens als prijs heeft. In korte trekken is dit de kern van de Dr. C. Graafland Dinsdag is de Supportersvereniging van de Veenendaalse Harmonie „Caecilia" in jaarlyksc ledenvergadering bijeen ge weest. Wegens ziekte van de eerste voorzitter werd de vergadering geleid door de tweede voorzitter, de heer C. Diepeveen. Bijzonder jammer was het dat er van de de zijde van de leden zeer weinig be langstelling bestond. De penningmeester kon in zijn jaarverslag een gunstig ge luid laten horen. Er was namelijk een flink batig saldo. De muziekvereniging heeft dan ook het afgelopen jaar weer een goede steun aan de supportersver eniging gehad. Zo kon de supportersver. een nieuw vaandel, enkele nieuwe trommen en nieu we verlichting aanbieden. Tijdens de ver gadering kwam wel duidelijk tot uiting welke grote financiële en morele steun de supportersver. voor de gelijknamige muziekver. is. Het bestuur sprak de hoop uit dat de supportersver. nog lang zou mogen blijven bestaan en dat het leden tal nog groter zou worden. In en achter het café W. aan de Hoofdstraat heeft zich zondagavond een vechtpartij voorgedaan waarbij rake klappen werden uitgedeeld. De 28-jarige gehuwde H. v. d. W. uit Veenendaal veroorzaakte moeilijkheden, zodat de politie er aan te pas moest komen. De eigenaar W. weigerde hem daarna de toegang tot de zaak waarop v. d. W. begon te schelden. Even later ontstond er een vechtpartij waarbij W. o.m. in zijn duim werd gebeten. Van de W. werd naar het bureau overgebracht om te kalmeren. Het gemeenschappelijk landbezit, het dusgenaamd colchosen-systeem, is een der hoofdkenmerken van het Russische communisme. Maar alles wijst erop, dat dit weldra verleden tyd zal worden. Diepe indruk maakte het reeds in Rusland, dat Gcmoelka, die de proef afdwong het in Polen met herstel van het particulier bezit te wagen (in Polen is 85 van de grond thans in particulier bezit), zulk een enorm succes hiermee had, dat hy zelfs Rusland uit zyn overschotten kon bedienen. En voorts zyn de Russische cijfers zelf welsprekend. In Rusland is 4 in particulier bezit (stukjes eigen grond, die de boeren voor privé behoeften rondom hun huis mogen hebben) en 96 in de hand van colchosen. Maar bijna de helft van de gezamenlijke vet-, melk- en vleesproduktie, 60 van de aardappeloogst en 72 van de eieren komt van die stukjes privé bezit! De opbrengst van die stukjes is zo enorm veel groter dan die van de colchosen, dat het eenvoudig onhoudbaar is ge worden. Stel dat mevrouw X. in de periode St. Nicolaasactie. Dr. C. Graafland uit Woerden heeft het door de hervormde gemeen te van Veenendaal op hem uitgebrachte beroep in de vakature van ds. Jac. Vermaas, die op 27 mei van dit jaar naar Huizen in Noord-Holland is vertrokken en die daar een week later intree heeft gedaan, aange nomen. Dr. Cornelis Graafland werd op 20 au gustus 1928 te Gouda geboren en was eerst ongeveer drie jaar werkzaam op een accountantskantoor. Naderhand deed hij staatsexamen gymnasium A en studeerde vervolgens nog thologie aan de rijks uni versiteit te Utrecht, waar hij in 1951 zijn kandidaats-, ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk-, in januari 1957 zijn doctoraal examen aflegde en op 20 april van het vorige jaar (1961) bij prof. dr. S. van der Linde op een proefschrift „De zekerheid van het geloof", een onder zoek naar de geloofsbeschouwing van eni ge vertegenwoordigers van reformatie en nadere reformatie, promoveerde tot doc tor in de fakulteit van de godgeleerd heid. Nadat de heer Graafland na zijn voor bereidend kerkelijk examen van septem ber 1952 tot januari 1953 eerst ongeveer vier maanden bij dr. H. Schroten te Rot terdam - Charlois werkzaam was geweest als stage-kandidaat (leervicaris) en hij in juli 1953 na een te Utrecht gehouden col loquium was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 13 september van dat zelfde jaar (1953) door ds. G. Boer uit Huizen in Noord Holland, toen nog pre dikant te Gouda, bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Amei- de en Tienhoven in de classis Gorin- chem. Op 16 maart 1958 verwisselde dr. Graafland deze gemeente met die van Woerden, waar hij ook weer door ds. G. „Wij in het korps zijn dankbaar dat u hier niet vandaan gemar cheerd bent. Ik geef u deze raad: Hou het zo! U mag in het korps aan spraak maken op een groot respect van degenen die onder en boven u dienen!" Deze niet mis te verstane loftuiging op capaciteit en kwali teit sprak burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg vrijdagochtend tot de jubilerende brigadier Van Bruggen die op deze dag mét echtgenote en kinderen uitvoerig in het zilveren zonnetje werd gezet. Het bleef tij dens de huldiging echter niet alleen bij woorden: Integendeel want de „daden" bestonder, uit het aanbieden van enveloppes met inhoud, bloe men en andere waaruevolle geschenken. Thans heeft - niet zonder voorkennis van Moskou, met name van Chroestsjew - een bejaarde Oekrainsche vrouw (69 jaar), Nadjeschda Saglada, erelid van de communistische partij, de kat de bel aan gebonden. Zij publiceerde in de Prawda Ukrainy een stuk, waarin zij uitlegde, waarom het colchosensysteem zo steriel is en een nieuwe koers eist. Zij legt uit, hoe slecht er wordt gewerkt op de col chosen. Als er 1 of 2 man te laat komen, gaat er niemand aan het werk totdat zij er zijn; gaat iemand zitten, dan gaan allen zitten. Ieder is bevreesd méér te doen dan een ander; of harder te werken dan een ander. Het tempo regelt zich naar de langzaamste. Maar in hun vrije tijd ont plooien de boeren een enorme activiteit op de eigen grond. Saglada vraagt daarom, dat thans radicaal wordt ingegrepen. Zij formuleert het pldus: a. men moet de marxistisch-leninse idee van de col lectieve bearbeiding van het land laten MEISJE AANGEREDEN Op het rijwielpad ter hoogte van de bushalte Galak is vrijdagmiddag het 7-jarig dochtertje van de fam. F. door een bromfietser aangereden. Het meis je stond bij de halte te wachten en be gaf zich op het fietspad juist op het moment dat de jeugdige bromfietser W. uit Veenendaal naderde. Het kind moest zich onder dokters behandeling stellen. Omdat de brom fietser de leeftijd van 16 jaar nog niet bereikt had, kreeg hij een proces-ver baal. De dames en heren-organisatoren van deze huldiging hadden de theorie zaal van de brandweerkazerne weten om te toveren tot een gezellige ruimte waar voldoende plaats was voor bijna alle geüniformeerde kollega's van de brigadier, vroegere wapenbroeders, fa milieleden en niet te vergeten het vol tallige gemeentebestuur alsmede secre taris D. Blankespoor. Burgemeester Hazenberg stak als eerste een gloedvolle jubileumrede af. Of de jubilaris nu het meest rustige moment van zijn diensttijd beleefde, waagde burgemeester Hazenberg te betwijfelen. „Als ik uw staat van dienst na ga, - kan gezegd worden: vele functies doch Boer uit Huizen toen nog predikant te dezelfde lijn/. Qp 1 oktober '45 Lunteren, werd bevestigd. wag de zdveren jubilaris naar Veenen- Dr. Graafland is sinds november 1958 baal gekomen en volgens de burge- sekretaris van het hoofdbestuur van de meester was het hele korps blij dat de Hervormde Bond voor Inwendige Zen- brigadier niet uit Veenendaal „weg- ding in Nederland op Gereformeerde gemarcheerd" was. „Ik raad u aan: hou grondslag en sinds maart van het vorige ^et ZQ IJKWET OVERTREDEN Bij gehouden controle op de naleving van de bepalingen van de IJkwet wer den enkele personen bekeurd omdat ze niet-geijkte gewichten in voorraad hadden. I varen en het colchosenland in particulier bezit onder de boeren verdelen; b. men moet het colchosenmachinebezit ter be schikking van de particuliere boeren stellen; c. de opbrengsten moeten door staattransportmiddelen naar de vrije markten worden gevoerd. En het ziet ernaar uit, dat Saglada ge lijk krijgt. Rusland moet! De crisis in de voedingsmiddelenvoorziening duurt reeds zo lang en nam zulk een omvang aan, dat geen langer uitstel mogelijk is. Chroestsjew nam dit voorjaar enkele maatregelen ter voorziening, nl. verho ging van de prijzen voor vlees en boter, maar het helpt niet genoeg. Er moet ste viger worden aangepakt. En Chroestsjew wil dit. Hij bereidt de grote hervorming thans voor. De 40 miljoen mensen, die in de landbouw zijn betrokken, accep teren het direct; maar de talloze com munistische politici verteren het moei lijker. Gelukkig komt Lenin Chroestsjew te hulp. Men vond te juister tijd een getypt ontwerp van Lenin uit 1918, waarin hij schetst hoe van het oorlogscommunisme op de „nieuwe economische politiek", de NEP, kon worden overgegaan. De Praw da publiceerde het haastig en noemde het van buitengewone betekenis. Het is dus duidelijk, dat Chroestsjew van plan is het Poolse zo goed geslaagde voorbeeld na te volgen. Ruslands colchosen gaan bezwijken. Men zal blijkbaar naar het woord van Lenin uit 1918 „bij het kapita lisme in de leer gaan om het socialisme te kunnen toepassen." De enorme hervorming houdt vanzelf Chroestsjew geweldig bezig. Ze is belang rijker dan het hem toch niet reeds erg sympathieke Cuba, belangrijker ook dan Berlijn. Terecht! Het Russische volk moet eerst eten hebben. In een agrarisch land als Rusland staat het agrarisch probleem geheel bovenaan. En Chrostsjew is realist genoeg om het zwaarst te laten wegen wat het zwaarste ls. Voor het Westen bevat dit inmiddels goede tactische kan sen, om enkele moeilijkheden te regelen. jaar praeses van het breed moderamen van de classicale vergadering van Gouda. Verder vervult hij nog enige bestuurs- funkties van plaatselijke verenigingen. Behalve zijn dissertatie publiceerde dr. Graafland een artikel in „Theologica en j Reformata" en verder verzorgde hij voor de uitgave (boek) „Roeping en Belofte" een bijdrage over Kerk en Avondmaal. In een kort telefoongesprek, dat wij maandagmiddag met dr. Graafland had den deelde hij ons nog mede, dat hij het winterwerk te Woerden hoopt te kunnen afmaken en dat hij onvoorziene omstan digheden voorbehouden na Pasen (14 en 15 april van het volgend jaar intree te Veenendaal hoopt te doen. UITREKSEL DISSERTATIE Dr. Graafland heeft zijn dissertatie „De zekerheid van het geloof" verdeeld in vier hoofdstukken: Eerst handelt hij over Calvijn, daarna over Calvijns leerlingen en eerste volgelingen, vervolgens over de nadere reformatie en tenslotte over het piëtisme van de achttiende eeuw. In de inleiding van zijn studie zegt hij: Een verheugend resultaat van de theologische bezinning der laatste decennia is, dat wij opnieuw oog hebben gekregen voor de actuele betekenis der Reformatie. Daar door is het steeds duidelijker geworden, dat het niet mogelijk is om een verant woord en gezaghebbend woord te spre ken in de Kerk van vandaag, tenzij wij eerst zijn doorgedrongen tot de histori- De burgemeester zei er van over tuigd te zijn dat de brigadier in het korps aanspraak kan maken op een groot respect van alle hoger en lager geplaatsten. „Ik ben wars van slappe gezags dragers", zo zei de burgemeester. „Zij kunnen alleen maar de maat schappij kapot maken. We hoeven echt niet de bullebak uit te hangen, maar op correcte wijze onze die nende dienst verrichten." De jubilaris wenste hij tenslotte nog vele voorspoedige jaren toe. De korpschef van politie, inspecteur W. C. H. Dekker, had wel eens mensen ontmoet die zo'n 25-jarig jubileum eigenlijk onzin vonden. „Dat is niet waar", zo verklaarde hij, „want je moet ergens houvast hebben. Je moet iemand op een bepaald mo ment kunnen zeggen hoe je over hem en zijn werk denkt." Dit deed de inspecteur dan ook met de volgde woorden: „Wij hebben een taak van dienen en dat is jezelf ter be schikking stellen van de gemeenschap. Aan die taak brigadier hebt u vol daan. Een groot gedeelte van de ge meente weet dat en bij het korps weten ze het allemaal!" Brigadier Van Bruggen vierde vrijdag zijn zil veren jubileum. V.l.n.r. mevr. Van Bruggen, de jubilaris, burgemeester Hazenberg en inspec teur Dekker. Aan het slot van zijn toespraak wilde hij de jubilaris graag een kort maar krachtig advies geven met de uitdruk king: Brigadier ga zo door. Als blijk van waardering kreeg brigadier Van Bruggen een kostbare encyclopedie en een boek, terwijl mevrouw Van Brug gen, die ook tal van waarderende woor den in ontvangst mocht nemen, een. boeket bloemen werd aangeboden. Nadat een oud-collega van de Politie- troepen, de heer Rijpkema, en brigadier Van Muyden, namens de Chr. Bond van Politieambtenaren hadden gespro ken, vroeg de jubilaris zelf het woord. Om 25 jaar bij de overheid te zijn vond hij helemaal geen prestatie. Wel wilde hij grote dank aan God brengen en deze dank komt bij ons op de eerste plaats", aldus de brigadier. Ook had hij niets voor een huldiging ge voeld omdat „tevredenheid over jezelf een slechte eigenschap is". Veel dank bracht hij aan zijn twee (aanwezige) oudere broers en adjudant Stappenbelt. „Ik heb van u machtig veel geleerd." In de middaguren werd een receptie gehouden waar zeer velen de jubilaris persoonlijk kwamen gelukwensen. Waarom zweeg je zolang is de titel van het toneelstuk, dat de toneelver eniging ,,'t Scherm" uit Woudenberg op uitnodiging van de Oranjevereniging voor het voetlicht bracht in het ver enigingsgebouw Filalethes. De spelers kweten zich uitstekend van hun taak. De regie was in handen van de heer Th. van Vugt uit Driebergen en gri meur was de heer v. d. Schout uit Zeist. Voor de aanvang van het toneel werden de aanwezigen begroet door de tweede voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer Jonker. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. Mej. B., directrice van een vormings centrum te Bennekom, stond vrijdag voor het Wagenings kantongerecht terecht om dat zij niet voldoende rechts gehouden had toen zij met haar personenauto van de Bergstraat de inrit naar het gemeen tehuis te Ede opreed. Zij was daardoor in botsing gekomen met een andere per sonenauto,, die haar over de inrit tege moet kwam rijden. t„ „„„„„„-„uniiii, Aan K- uit Rhenen werd vrijdag voor ik er met een wijde boog omheen. Voor daar lirhtta mpf' r top pn do indprp het kantongerecht te Wageningen ten- ik dat deed heb ik nog achterom geke- dat W °P he, rijwielpad kei en toen heb ik niemand gezien. automobilist stopte juist in de bocht en zeker een halve meter van zijn rechter zijkant. Ik meende, dat ik voldoende rechts hield. langs de Nude met zijn bromfiets naar links gezwenkt was, terwijl een andere bromfietser, de 16-jarige glasblazer B. Als getuige kwam nu de eigenaar van de koe, de landbouwer J. van D., naar voren. In de eerste plaats liep ik met De oprit naar het gemeentehuis is seren. Daarop was een aanrijding ge- 4l/z meter breed en uw auto 1V« meter, merkte de officier op. Er was dus vol doende ruimte. Uw tegenligger stopte P!S" d* koe geheel ln de berm en niet op het pad, zo betoogde hij, en bovendien kan omdat hij de botsing aan zag komen en fietspad en de grasberm, vertelde ver- nog wilde proberen die te voorkomen, dachte en omdat ik bang was, dat die volgd, waarbij belden kwamen ,e vallen. da, er njeü mee ,e mJken bebben gebadi Er liep een koe op de rand van het ^an.1 de aan"jding vond pas een hon- Eis 30,— of 6 dagen. Het vonnis luidde coaform. misschien een zijsprong zou maken op derd meter verder plaats. Ik heb goed gezien, dat K. naar links kwam. Dat klopt, bevestigde verdachte. Toen het moment, dat ik er naast was, reed ik de koe gepasseerd was ben ik geleide lijk aan weer naar rechts gegaan. Ik weet alleen zeker, dat ik niet naar links uitgeweken ben. Nu luidt uw verweer dus opeens weer heel anders, verbaasde mr. v. d. Brand zich. Eerst zou het door de koe gekomen zijn en nu geeft u toe, dat die er toch eigenlijk niet veel mee te maken had. U begrijpt toch wel wat er hier zoal gezegd wordt? vroeg de officier aan K., die vijf jaar geleden uit Hongarije naar Nederland vluchtte en zo ,nu en dan nog wat moeite met zijn Nederlands had. Verdachte verzekerde echter, dat hij alles vlot kon volgen. B., de tweede bromfietser, verscheen eveneens als getuige en hij verklaarde, dat K. met zijn linkerhand iets aan het motortje van zijn bromfiets had gedaan onder het rijden, waardoor hij plotseling naar links gekomen was. Tevoren had hij goed rechts gereden, zodat B. het niet (Zie verder pag. 2) Een Britse edelman is gekozen tot secretaris van een golfclub tegen een salaris van 120,in de week. Een in Holland kamperend echtpaar uit Zweden kreeg de schrik van hun leven toen een jongeman met zijn bromfiets dwars door de zijwand van hun caravanluifel reed. Londen's hoogste gebouw, dat thans in aanbouw is, wordt in totaal 186 m hoog. In diezelfde toren komt een draaiend restaurant dat eters onder het tafelen een prachtig uitzicht van Londen zal bieden. Een Amerikaanse firma heeft een stoel in de handel gebracht van waaruit men zittend de twist kan leren dan sen. Op een veiling in New York heeft één diamant het recordbedrag van an derhalf miljoen gulden opgebracht. Negen Zweedse schooljongens hebben samen in de voetbalpool twaalfduizend gulden gewonnen. In Rusland bestaat het plan om in 20 jaar een serie gasbuizen aan te leg gen van 140.000 km. Volgens de UNESCO neemt het aantal volwassen analfabeten in de wereld jaarlijks met 20 tot 25 miljoen toe. In 1957 waren er 700 miljoen ;malfabeten. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1