PUROL in huis! Elsterse Hervormde Kerk tracht dringend op restauratie Dominee Stekelenburg „We zitten nog altijd op houten klap stoeltjes^" RHENEN Landbouworganisaties afd. Ederveen en De Klomp hoorden referaat over E.E.G.-aspecten I V. A. B. AMEKONGEN OVERBERG SCHERPENZEEL GENEVER MDZ Verbouwing gemeentehuis 25 mille duurder dan geraamd was Financiering bestrijding van varkensziekten nu geregeld KINDERZEGELS Opnieuw een draw voor VC Veenendaal nu tegen Phylos DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 Nr. 93 VAN 1819 Route rijtoer Sint Nicolaas ondergaat kleine wijziging door Rhenen Directe VARA-uitzending uit Rhenen Verbeteringen „Geen geld „Hele toer" Subsidie KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE GOED NIEUWS VOOR DE BEJAARDEN Nieuwe aanwinst voor Overberg UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL P. de Jonge (P.v.d.A.) tijdelijk wethouder VOOR DE BOER „Kijkzegt de ned. herv. predikant van ELST, dominee Stekelen burg nadat hij zijn zwarte hoed omzichtig op een stoel heeft neergelegd. We staan achter in het kerkgebouw dat al bijna anderhalve eeuw de loop der gebeurtenissen heeft doorstaan maar dat nu inwendig tekenen van zwakheid begint te vertonen. De kerk is niet groot, vrij sober van uitvoering maar toch hangt er een rustieke sfeer ondanks de sombere kleuren, de zwarte-bruine kringen op de muren en de driehonderd ruw houten klapstoelen „Kijk nu kunt u zelf zien dat de kerk hoognodig gerestaureerd moet worden". Met grote passen beent hij tussen de stoelen door naar voren, wrijft met zijn vingers over de foei-lelijke grauwe muur en verklaart dan:: „Allemaal vocht 't is de zuid-muurnog niet zo lang geleden zaten de mensen hier met de parapluie op naar m'n preek te luisteren. Nou is het dak gelukkig gemaakt maar die vlekken op de muur, die krijg je bijna niet wegDan plotseling loopt hij naar de preekstoel, wil wat zeggen maar bedenkt zich blijkbaar en gaat dan tenslotte aan de andere kant van de kerk tussen de stoelen staan. Ruw-houten klapstoelen geboren uit gekapte beukenbomen waarvan anders toch brandhout gemaakt zou zijn. Niet gelaktniet gebijtsthelemaal niets, gewoon ruw hout met noest en al. Sommigen zijn gebroken, de latten liggen los op de vloer. Om de kleding te beschermen hebben de kerkgangers kussentjes op de stoelen gemaakt, van allerlei kleuren en van allerlei soorten stof. De dominee zegt: „We moeten nodig nieuwe banken hebben De hervormde kerk in Eist werd in 1819 gebouwd toen Eist zelfstandig werd en dus niet meer bij Rhenen hoorde. Op enkele kleine uitzonderingen na is er in die 143 jaar uiterlijk niets aan de kerk veranderd. Ook niet aan de toren waarvan de anecdote de ronde doet dat ze die 's avonds in de kerk opbergen en 'm er 's morgens weer opzetten Na de oorlog werden de banken er uit gesloopt om er een houten vloer van te maken. Steen was veel te koud. Uit een aantal beuken-stammen werden De reeds eerder bekendgemaakte route voor de rijtoer van Sint Nicolaas op zaterdag 24 nov. is op enkele kleine onderdelen gewijzigd. Wij laten hier onder de definitief vastgestelde rijrich ting volgen: Utrechtsestraatweg - Fred. v. d. Palts hof - Herenstraat - Gemeentehuis - Herenstraat - Grebbeweg - Candialaan - Levendaalseweg - Kastanjelaan - Grebbeweg - Spoorbaanweg - Bruine Engseweg - Roghairweg - Simon Ste- vinweg - Prunuslaan - Eikenlaan - Sparrenlaan - Valleiweg - Dominees bergweg - Nieuwe Veenendaalseweg - Bantuinweg - Oude Veenendaalseweg - Fred. v. d. Paltshof - Molenstraat - Nieuwe Veenendaalseweg - Herenstraat - Fred. v. d. Paltshof - Torenstraat Markt. De Vara gaat in Rhenen vanuit het „Eigen Gebouw" een directe radio-uit zending verzorgen. Deze vindt plaats op zaterdagmorgen 1 december van 10.15 tot 12.15 uur. Het programma be vat onder meer een radio-orkest, een ether-forum o.l.v. Mr. Cammelbeek, „Het hangt aan de muur en het tikt", praatjes met plaatsgenoten, enz. Plaatskaarten voor deze uitzending kunnen geheel gratis worden afgehaald bij het secretariaat van de afdeling van de Vara te Rhenen, Esdoornlaan 30. Voor zover voorradig worden ook kaar ten afgegeven aan andere belangstel lenden. R.A.V. IN CROSS LE SOIR Eerst thans vernemen wij dat negen leden van de Rhenense Atletiek Ver eniging te Rhenen afgelopen zondag hebben deelgenomen aan de grootste cross die ooit is gehouden, namelijk de „Cross Le Soir" in Brussel. De junior Miltenburg plaatste zich als nummer 322. Jan van de Pol moest de strijd staken. De drie senioren heb ben laten zien dat zij niet bang zijn voor een duwtje. Zij stonden met 3500 atleten aan de startlijn. Zij leverden een prima strijd. Na enkele kilometers kwam er al tekening in en Driekus Ver kerk kwam als nummer 680 binnen. Aart Looijen plaatste zich als nummer 1203 en zijn clubgenoot Henny van Oort als nummer 1224. VEILIGVERKEERSAVOND Het verbond voor veilig verkeer en de motor- en automobielclub „Macro" te Rhenen organiseren gezamenlijk een veilig verkeersavond op donderdag 29 nov. in hotel „Het Wapen van Rhenen". De heer Moens uit Loosdrecht, mede werker van het Ned. Peadagogisch In stituut te Zeist zal een en ander ver tellen over de mentaliteit in het ver keer en over de nieuwe verkeerswet- geving, zoals Prof. Belinfante deze be zig is op te stellen. Er is verder ge legenheid tot vragen stellen. GESLAAGD De heer G. van Breenen, wonende in de Molenstraat, slaagde voor het vak diploma kleinhandel in alle voederarti kelen. Hierdoor kan hij zijn bedrijf tot volle bloei brengen, mede in het belang van Rhenen's zakenwijk. driehonderd stoelen vervaardigd die er nu nog staan. Het enige wat uit het verleden stamt is het echt eikenhouten doophek waar vooral de dominee bijzonder voorzich tig mee omspringt. Lange tijd ging het goed maar toen werd het uiteindelijk toch te erg. De mensen moesten met de parapluie op de dienst bijwonen om droog te blij ven en er lagen, als het flink regende, hele plassen op de vloer. Het water vanuit het lekke dak deed een hard nekkige aanval op de witgepleisterde muren en de, gevolgen bleven niet uit Er moest iets gedaan worden. De dakbedekking werd geheel ver nieuwd, aan de zuidkant kwamen nieuwe glas-in-lood ramen, het toren uurwerk dat jarenlang defect geweest was werd hersteld, er kwamen nieuwe klokken en een gasverwarming. In zijn pastorie vertelt dominee Ste kelenburg hoe moeilijk dat alles ge weest is. En hierbij draait alles om dat ene begrip: „Er is bijna geen geld". „Onze kerk heeft in Eist op papier 2100 zielen maar de meelevende kern is klein. En alles wat er betaald moet worden komt op de schouders van die kleine kern. En omdat die kleine kern zo enorm offervaardig is, kon dit alle maal gebeuren." Die kern heeft dat bewezen toen er een gloednieuwe pastorie gebouwd werd die drie jaar later helemaal vrij was. Ondanks dat de eindjes ieder jaar aan elkaar geknoopt moesten worden, kwamen er nieuwe ramen 4500, werd het torentje provisorisch geres taureerd, kostom: de meest dringende verbeteringen konden gerealiseerd wor den. „De kerk heeft helemaal geen be zittingen", licht de dominee toe. „De inkomsten moeten helemaal uit de of fers van de gemeenteleden komen en dat is altijd een hele toer. Weet u, de meeste mensen hebben geen idee wat de kerk nodig heeft om in stand te blijven. Verplichte aanslagen....? nee die ken nen wij niet. Ons restauratiefonds komt uit vrijwillige bijdragen, extra collec tes en allerlei acties. Zo hebben we tegeltjes verkocht, een oliebollen actie gehouden en onlangs hebben de meis jesverenigingen weer een verkoping ge houden die ruim achthonderd gulden opbracht". Een leningNeedaar voelen ze hier niets voor. De kerk is arm. maar heeft ook geen cent schuld. De medewerking is enorm. Onze kerk- voorgden bijvoorbeeld hebben ontzet tend veel liefde voor de kerk en ze werken er hard voor. Vrijwilligsters maken de kerk schoon, een wasserij deed de gordijnen gratis en zo komen we er". Om de kerk in al zijn glorie te her stellen is er 40.000 gulden nodig. Dat ze er op den duur komen, daar twijfelt de dominee niet aan. Maar.... deze restauratie kan niet lang uitge steld worden. Daarom heeft de kerk aangeklopt bij het gemeentebestuur om via de landelijke regeling in aanmer king te mogen komen voor subsidie. „Och" zegt dominee Stekelenburg, „ik geloof wel dat men ons terwille zal zijn. We vragen echt geen luxe maar ook het gewone is tegen woordig al zo duur. Banken in eikenhout kosten f 38,per zit plaats dat is dus zo al 12.000, Als hij de kerkdeur achter zich sluit, is het net of er een zware last op zijn schouders drukt. Pas bij de pastorie komt zijn optimisme weer boven en zegt hij bij het afscheid: „We komen er wel....!" Maandagavond hielden de afdelingen van de Gelderse Mij. van Landbouw afd. De Klomp en de C.B.T.B. afd. Ederveen gezamenlijk een vergadering, gewijd aan de problemen van de landbouw. De heer H. Visschers, 2e secr. van de G.M.v.L. hield een leerzame en uitgebreid referaat over het onderwerp „Waar gaan we met onze landbouw naar toe?" Spreker pretendeerde niet om nu met een pro fetische blik in de toekomst te voorspellen hoe de landbouw in de komende jaren zou gedijen. Wel gaf spreker een interessante uiteenzetting over de landbouw, die vooral thans en in de komende jaren geconfronteerd wordt met de samen werking in E.E.G.-verband. Die E.E.G.-doelstellingen werden dooi de heer Visschers nader belicht. Voor naamste beweegredenen van de zes landen zijn wel de afschaffing van de douanerechten en verdere handelsbe lemmeringen. Dat er een overgangs periode nodig is in verband met veler lei problemen was niet te vermijden. Recente voorbeelden werden doo rde spreker genoemd die nog niet aan het E.E.G.-doel beantwoorden. Zo zette Italië onlangs nog de invoer van kalfs vlees in zijn land stop, West-Duitsland stelde een minimumprijsregeling in. Dit was niet volgens de E.E.G.-gedachte. De overgangsperiode zal volgens spreker ongeveer 12 jaar bedragen en in 1969-1970 zullen de resultaten komen want dan zullen alle bepalingen van de E.E.G.-verdragen moeten worden opge volgd. De zes landen zullen gemeen schappelijk optreden tegen „derden", hoewel dit thans nog onduidelijk is om dat ook Engeland, thans nog buiten de E.E.G., mogelijk aansluiting vind. Compromissen zullen echter niet uit blijven. Zo belichtte spreker de recente neerslag in de pluimveewereld en ver klaarde de oorzaken. De voederprijzen waren in de zes landen geheel verschil lend en nu drong West-Duitsland voor al erop aan dit verschil te nivelleren, althans in ieder geval te berekenen bij in en uitvoer van eieren. Voor de pluimveehouderij, de granen en het varkensvlees ging op 31 juli de E.E.G. draaien. Voor melk en zuivel hoopt men in 1963 een regeling te tref fen. Als de verschillen in voederprijzen meer tot elkaar komen, zullen ook in de sector pluimvee de afzetmarkten weer geheel gaan lopen. West-Duitsland voerde bovendien nog eieren in uit lan den buiten de E.E.G., zoals Denemarken en zelfs uit Polen. Een moeilijk te verteren maatregel voor Nederland was het Duitse voorstel ook de produktie te laten meetellen en het verschil in produktie bij in- en ex port te berekenen. Daar kwam Neder land met zijn grote eierproduktie niet zo best af. Geheel billijk is deze rege ling overigens niet, want Nederland kan toch niet helpen dat men een zo efficiënte pluimveehouderij heeft in te genstelling tot b.v. Italië of West-Duits land. In Duitsland werden aan de con sument bovendien toeslagen verleend. De E.E.G. is voor ons land van essen tiële betekenis aldus de heer Visschers. Wij moeten onze grote agrarische pro duktie exporteren en zijn binnen de E.E.G. zeker van een goede afzetmarkt. In de rundvee-sector zal alles in 1967 haar beslag krijgen. Spreker drong er op aan voor een kwaliteitsprodukt te zorgen, want met een nog meer stijgen de welvaart zullen de consumenten al leen maar fijnere en veredelde land- bouwprodukten vragen. Ook de tech nische mogelijkheden en automatisering in de werkzaamheden verdienen aan dacht te krijgen, daar de mankracht steeds duurder zal worden. In het kader van de E.E.G. zullen alleen vakmensen hun kansen krijgen. Concluderend zei spreker dat de toekomst in de land bouw er in E.E.G.-verband niet zo som ber uitziet. Velen maakten daarna ge bruik van de gelegenheid tot vragen stellen. VEENENDAAL Op dinsdag 27 nov. en woensdag 28 nov. 1962 wordt door het comité „Auto tocht Bejaarden" wederom een tweetal avonden georganiseerd ten behoeve van de autotocht 1963, in hotel „Buitenlust" te Amerongen. Op dinsdag 27 november is er een ge zellige avond voor alle bejaarden uit Amerongen en Overberg en tevens wor den op deze avond uitgenodigd alle autobezitters en bezitsters die voor gaande jaren de tochten voor de be jaarden hebben medegereden alsmede de ordonnansen. Op woensdagavond 28 nov. wordt iedereen uitgenodigd die belang stelt in het werk voor de bejaarden. De entree voor deze avond is gesteld op een gul den per persoon. Voor deze beide avonden is wederom de medewerking verkregen van de be kende goochelaar „Mr. Bossini". De op brengst is bestemd voor de bejaarden- tocht in 1963. WANDELNIEUWS VAN „DE VRIJE WANDELAARS" Ondanks het koude weer tverd zater dag j.l. door de wandelsportvereniging „De Vrije Wandelaars" deelgenomen aan de Rijnbrugtocht te Rhenen. Omdat er maar keuze was uit twee afstanden, had deze vereniging zijn groepen ge combineerd en behaalde dan ook weer een eerste prijs. JE LEERT VAN ZE HOUDEN „Je leert van ze houden" is de titel van de film die de-vrouwelijke leden van de N.C.V.B. woensdagavond 28 nov. a.s. gaan zien in het Clubhuis aan de Kon. Wilhelminaweg te Amerongen. Ook wekt het bestuur jonge meisjes van 16 jaar en ouder op, om naar deze film te komen kijken. Zaterdagmorgen werd een nieuwe kruideniers- en textielwinkel geopend, die speciaal op het gebied van textiel een aanwinst genoemd mag worden. Volgens de eigenaar, de heer J. An- tonides was men in 1959 al begonnen met het aanvragen van een bouwver gunning en in mei 1962 werd eindelijk begonnen met de bouw van deze win kel met woonruimte. De loco-burgemeester, de heer Thiel, opende zaterdagmorgen door het open trekken van de gordijnen deze nieuwe zaak en wenste de eigenaar veel succes toe. Ook de heren Maagdendans en Van Barneveld, resp. gemeentesecretaris en wethouder, gaven blijk van belangstel ling. De winkel getooid door 31 bloemstuk ken gaf een vrolijk aanzien. Aan de lin kerzijde kruidenierswaren en aan de rechterzijde textiel en in het midden een koelvitrine voor vleeswaren. Al met al een zeer belangrijke aanwinst voor Overbergs winkelstand. VOORRECHT EN PLICHT Maandagavond kwamen de leden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in zaal Marktzicht bijeen, onder leiding van haar presidente, mevr. Zwaan-den Hertog. Het belangrijkste punt op de agenda was wel de lezing van de heer M. Knoop uit Deventer over Spanningen in het hedendaagse gezinsleven. Een boeiend onderwerp, waar met gro te aandacht naar geluisterd werd. De spr., die aan verschillende opleidingscursussen pedagogiek doceert komt dagelijks met allerlei problemen in aanraking. In deze veranderde wereld ontstaan spanningen tussen ouders en kinderen om meer vrij heid en meer zakgeld. Een goede opvoeding is rijk aan goede voorbeelden. Het is een voorrecht om kinderen te mogen opvoeden, maar ook een plicht. Altijd opnieuw staan de ou deren voor de taak aan de morele vor ming, en daardoor aan het welzijn van een nieuwe generatie te werken. Wat zullen de jongeren van heden er morgen als volwassenen van maken? Tot slot tekende spreker een denkbeeldige driehoek voor vaststaande regels: Arbeid, spelregels en vrijheid, maar in de drie hoek het belangrijkste woord: „Geloof." AANBESTEDING Namens B. en W. van Scherpenzeel had dinsdagmorgen in hotel De Hertog van Gelre de openbare aanbesteding plaats van de aanleg industrielaan met bijbe horende werken. Er waren twaalf in schrijvers die als volgt inschreven: A. Lesterhuis, Apeldoorn 138.800, M. Kosterman, Wijk bij Duur stede 128.880,— J. Merbis, Veenendaal 128.000, H. Hazeleger, Ede 126.200,— Henzen, Eist (Utr.) 125.500, G. J. v. Schoonhoven, V'daal 125.400, v/h K. van Barneveld, Huis ter Heide 119.580, A. Quint, Renswoude 119.220,— H. van Asch, Soest 118.500, A. v. d. Voorde, Amstelveen 112.000, J. v. d. Ham, Nijkerk 108.200,— Gooisen Wegenbouw, H'sum 103.000, De raming was 108.000,en de gun- ning is voorlopig aangehouden. FLORYN De ruim twintig punten tellende agenda werd dinsdagavond door de Scherpenzeelse raad, onder voorzitterschap van burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, in goed anderhalf uur doorgewerkt. Tot het belangrijkste punt behoorde de benoe ming van een tijdelijk wethouder, nu Dr. Renken voorlopig niet in staat is zijn iunctie uit te oefenen. Door de PvdA werd de heer P. de Jonge kandidaat gesteld. Na stemming bleek de heer De Jonge met 8 van de 10 stemmen te zijn gekozen. 7,50 de m2 ten behoeve van de bouw van fabrieken. In de begrotingscommissie werden de nieuw benoemde raadsleden gekozen, te weten mevr. Boer-Cazemier (PvdA) en de heren M. Veldhuizen en G. van Root- selaar (CHU). De volgende raadsvergade ring zal 18 december aanstaande plaats hebben. P. de Jonge (PvdA) De raad ging akkoord met verkoop van grond aan de N.V. Bouwkas Neder landse Gemeenten ten behoeve van de bouw van 16 industriewoningen aan de Willaerlaan. De rijksgoedkeuring is hier voor reeds ten dele binnen, deelde de voorzitter mee. Bovendien was de goed keuring ook ontvangen voor de bouw van de bungalows, geprojecteerd aan het Oosteinde. Onder door de raad te stellen regelen, kunnen burgemeester en wethouders het destijds van de accordeonver. Fortissimo aangekochte gebouwtje verhuren. Tijdens de discussie hierover bleek, dat er een gegadigde zich voor koop gemeld had. De verbouwingskosten van het gemeen tehuis waarvoor destijds een krediet be schikbaar was gesteld van 30.000,— bleken achteraf niet voldoende te zijn en bleken nadat de noodzakelijke verbete ringen waren aangebracht 25.000,ho ger te liggen. Na enige discussie hierover ging de raad accoord het beschikbaar ge stelde krediet te verhogen en te brengen op 55.000,—. Verder ging de raad accoord met de verbetering van de Vlieterweg, aankoop van perceeltjes grond in de Nieuwstraat ten behoeve van de riolering, de bouw van 14 auto-boxen aan de Pr. Marijke- laan, vergoeding pachtschade aan de heer Kater, verkoop grond aan de heer Vlaan deren uit Scherpenzeel, Van de Vorst uit Veenendaal en Brombacher uit Rotter dam. Overeenkomstig de Leerplichtwet wer den in de commissie tot wering van schoolverzuim die uit zeven personen be staat, wegens vertrek van het school hoofd N. Klei, benoemd de heren P. A. de Graag, hoofd van de bijzondere school aan de Glashorsterdijk en F. Algra, hoofd ULO-school aan de Pr. Marijkelaan. Met terugwerkende kracht zal vanaf 1 januari 1962 aan het gemeentepersoneel, overeenkomstig het rijkspersoneel, een eenmalige procentuele verhoging van 2,2 procent van het maandsalaris worden uit gekeerd. Tot slot ging de raad accoord met de verkoop van plm. 1750 m2 aan de heer Okker te Meern en 10.000 m* grond aan United Exporters Ltd. te Rotterdam voor Dit is nog een opname van het kinder koor „Renswoude", dat j.l. zaterdag avond zo'n bijzonder geslaagde uitvoe ring gaf. Deze groep koorleden zijn gekleed in het costuum van de operette „Pepi de herdersjongen" Ket bestuur van het Landbouwschap heeft op voordracht van de hoofdafdeling Vee houderij in de vergadering van 14 november een besluit ter financiering van de be strijding van varkensziekten vastgesteld. De bestrijding van varkensziekten door de gezondheidsdiensten voor dieren zal gestimuleerd kunnen worden dankzij een bedrag van 5,5 miljoen gulden dat de minister van Landbouw voor dit doel aan het Land bouwschap ter beschikking wil stellen. Van dit geld ontvangt het Landbouwschap jaarlijks een bepaald bedrag per deelnemende veehouder. Voor de opeenvolgende tien jaren is dit bedrag gesteld op respectievelijk 70,65,60,55,45, 30,—, 20,—, 15,—, 10,— en 5,— gulden. Bij deze overheidsbijdrage dient men de gelden te rekenen welke beschikbaar komen door de heffing van negen cent per geslacht varken, die door het Pro- duktschap voor' Vee en Vlees op verzoek van het Landbouwschap is ingesteld. Als deze inkomsten in de toekomst gelijk blijven, mag worden verwacht, dat over een periode van tien jaren in totaal 9,5 miljoen gulden ter stimulering van de varkensgezondheidszorg zal kunnen wor den benut. Met dit geld zullen salarissen en reis-, kosten van dierenartsen en laboratorium- personeel van de gezondheidsdiensten worden betaald, de onkosten van de in geschakelde praktizerende dierenartsen worden vergoed, laboratoriumkosten in verband met de varkensziektenbestrijding worden betaald. Ook zal uit deze gelden worden geput voor propaganda onder de veehouders betreffende de varkensgezond heidszorg. De identificatie- en registratiekosten verbonden aan het afgeven van certifi caten inzake gezondheidstoestand en plaatsgevonden entingen zullen ermee be streden worden, evenals de kosten van stimulering van de K.I. op de aangesloten bedrijven. Voorts dient dit geld voor de kosten van vaccinaties, die voor de lan delijke varkenspestbestrijding noodzakelijk zijn. Ten einde het grootste effect voor de gehele varkenshouderij te bereiken, is in het thans door het bestuur van het Land bouwschap genomen besluit vastgelegd, dat de aan de gezondheidsdiensten te ver lenen bijdragen grotendeels zullen dienen ter stimulering van de gezondheidsmaat regelen op de grotere fokbedrijven. De hoofdafdeling Veehouderij van het Landbouwschap heeft begroot, dat het aantal deelnemende fokbedrijven in de loop van de tien jaren zal toenemen van 4.500 in het eerste jaar tot 37.000 in het tiende jaar. Daarmee zal tenslotte 45 °/o van de fokbedrijven aan de gezondheids zorg deelnemen. Op deze bedrijven zal waarschijnlijk 80 °/o van het aantal in Ne derland geboren biggen worden geprodu ceerd. Mede in verband met mogelijke ont wikkelingen die zich op korte termijn in E.E.G.-verban,d kunnen voordoen, heeft men het financieringsbesluit een beperk te werkingsduur gegeven. Het besluit zal uitsluitend betrekking hebben op kosten welke van 1 mei 1962 tot 30 april 1963 voor de varkensgezondheidszorg worden gemaakt. Blijkens het financieringsbesluit moeten de deelnemers aan de bestrijding van varkensziekten aan bepaalde voorwaarden voldoen. Onder meer wordt vereist, dat een deelnemer op 30 april 1963 ten minste in de zes onmiddellijk voorafgaande maanden als zodanig bij de gezondheids dienst is ingeschreven. Voorts moet hij aan de bestrijding hebben deelgenomen volgens het reglement dat het bestuur van het Landbouwschap voor de deelne mers heeft vastgesteld. Aan de deelnemer, die aan de voor waarden voldoet, wordt een tegemoetko ming verleend van 5,in de kosten van de eerste inseminatie van elk van zijn tussen 1 november 1962 en 30 april 1963 kunstmatig geïnsemineerde zeugen. Voorts ontvangt hij 0,50 in de kosten van iedere tussen 1 november 1962 en 30 april 1963 verrichte enting tegen varkens pest bij zijn varkens (met een maximum van 50,voorzover daarbij gebruik is gemaakt van door de Gezondheidscom missie voor Dieren daartoe aangewezen entstoffen. Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale hnid. GEBOUW VOOR RADIO EN TELEVISIE Een Engelse architect heeft een belang rijk actueel probleem opgelost: om één gebouw te ontwerpen voor radio- en te levisie-uitzendingen. De plannen voor het nieuwe gebouw, het nieuwe 3 miljoen kostende hoofdkwartier voor de program ma's van de B.B.C. Midland Region in Birmingham, zijn op 12 november j.l. be kend gemaakt. De architect, de heer John Madin uit Birmingham zei dat er geen precedenten waren en dat er voor zover hem bekend was geen gebouw in de wereld bestond dat was ontworpen om aan de eisen van beide media tegemoet te komen. Hij heeft negen maanden lang in Groot Brittannië en in het buitenland radio- en televisie studio's bestudeerd alvorens zijn ontwerp te maken. Hij heeft de zes radiostudio's door een binnenplaats van de twee televisiestudio's gescheiden en beide verbonden aan een technisch centrum en een kantoorgebouw van enkele verdiepingen. Achter dit blok komen de gebouwen voor de decors en een laboratorium voor het ontwikkelen van films. Hierachter komt een basis voor de reportagewagens en een auto park. De studio's zijn ruim en het is mo gelijk om zo nodig nog een extra tele visiestudio aan het geheel toe te voegen. GEBRUIK Zaterdagmiddag speelden de VCV-heren in de zaal van de Herv. ulo tegen het Utrechtse Phylos I, dat evenals de VCV-ers, nog ongeslagen was. Beide teams handhaafden dit predikaat, want de wedstrijd eindigde in een gelijk spel. Het peil van deze wedstrijd was maar matig hetgeen wellicht werd veroorzaakt door de gebrekkige accommodatie: de overigens mooie zaal is voor volleybal beslist te laag en te klein. Bij VCV was Gert van de Bovenkamp goed op dreef. In de le set nam VCV door goed aan- valsspel snel een 7-3 voorsprong. Bij 11-6 kon de goed serverenoe Phylos- ploeg echter nog alle kanten uit en maakte goed gebruik van de deze mid dag zwakke opvangtechniek der VCV- ers: 11-13. ^Smashes van Gert van de Bovenkamp (3 x) en Ad Slik (2 x) UITWEDSTRIJD VOOR VCV-HEREN TEGEN FORTI De competitieleiding van de NeVoBO schotelt het VCV-herenteam een zeer zwaar aanvangsprogramma voor. Het aantal uitwedstrijden overtreft het aan tal thuiswedstrijden aanmerkelijk, ter wijl bovendien moet worden aangetre den tegen de allersterkste tegenstan ders. Tot nog toe bleven de VCV-ers ongeslagen en ook het Culemborgse Forti achten wij niet in staat de Vee- nendalers - mits zij volledig uitkomen - te kloppen. Gezien echter het feit, dat ook Forti nog ongeslagen is, zou het ons niet verbazen als de VCV-ers we derom met een gelijk spel genoegen moeten nemen. brachten deze set toch nog bij VC Vee nendaal: 16-14. De 2e set was het dieptepunt van deze wedstrijd. Slecht serveren, veel tech nische fouten en een laag tempo bij VC Veenendaal gaven Phylos een ruime kans tot scoren. De toch wel hardslaan- de Utrechters lieten deze kans niet voorbijgaan en met 8-15 brachten zij de stand in evenwicht: 1—1. Geïnspireerd spel van VC Veenendaal en zwak ver weer van Phylos kenmerkten de derde set. Services van Sipkema en Piet van de Bosch brachten snel 7-2. De effect volle services van Ad Slik en goed spel in de VCV-defensie voerden de score op tot 13-2 en ondanks een tweede Phylos-time-out drukten de VCV-ers door: 15-2. De verwachtingen der VCV-suppor- ters waren na deze indrukwekkende setzege hoog gespannen, doch de VCV- ers lieten zich in gewonnen positie toch nog weer verrassen. Dick Bovenschen tekende met zijn kanonservices snel 3-0 aan en vrij gemakkelijk kwamen de VCV-ers op 8-4. Peuterig spel en slecht opvangen in de defensie gaven Phylos echter de kans op 8-8 te komen. Een VCV-wissel mocht nog niet baten en een veel technische fouten makend VCV zag snel tegen een 9-13 achterstand op. Een time-out leek nog redding te bren gen, want Piet van de Bosch serveerde - geholpen door smashes van Willemsen en Van de Bovenkamp VCV op match point: 14-13. Bij deze stand ging de service over wat door de Utrechters dankbaar werd uitgebuit om driemaal de nerveuze VCV-defensie te verrassen: 14-16. Het eerste damesteam speelde in Rot terdam tegen ZVC.KV en ook deze der de wedstrijd werd een kansloze 3-0 nederlaag. Het is echter beslist de moeite waard voor de VCV-sters niet bij de pakken te gaan neerzitten, want achter de schermen wordt ijverig ge werkt aan een versterking van het team: verschillende speelsters, die vorig jaar of het jaar daarvoor in het team speelden, zullen waarschijnlijk binnen kort hun entree maken om zodoende te proberen het hoofdklasserschap weer voor een jaar te verzekeren. KLEURENTELEVISIE TEGEN EIND '64 De B.B.C. is van plan voor het einde van 1964 kleurentelevisie in te voeren. De programma's zullen in eerste instan tie beperkt blijven tot het gebied van Londen. Er zal slechts twee uur per week worden uitgezonden. Tegen het einde van 1965, wanneer de B.B.C. hoopt dat 60 procent van Groot Brittannië kleurentelevisie zal kunnen ontvangen, zal twee uur per avond worden uitge zonden. REHABILITATIE VAN GEVANGENEN Twee gevangenissen in Noord Enge land nemen deel aan een plan om ge vangenen te helpen zich aan het leven in de gemeenschap aan te passen. Vol gens dit plan zal aan geselecteerde ge vangenen uit de gevangenissen van Liverpool en Manchester worden toe gestaan om voor hun straf afloopt over dag uit werken te gaan. Des avonds moeten zij dan weer naar de gevange nis terugkeren. De assistent-gouverneur van de Strangeways Prison, Manches ter, de heer C. C. Farmer Wright, heeft dit plan op 12 nov. j.l. bekendgemaakt. Hij zei: „Ze zullen in staat zijn normale lonen te verdienen en een deel van hun loon zal naar hun gezinnen worden ge zonden. Een deel van hun loon zal ook worden gebruikt voor hun levenson derhoud in de gevangenis. De rest wordt gespaard voor wanneer zij ont slagen worden uit de gevangenis.

De Vallei | 1962 | | pagina 5