Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Sint Nicolaas deed zijn jaarlijkse intocht muis omim In een uur tijds rond 20.000 gld. voor TV-aktie WmÊÈÊË Voor de KANTONRECHTER VEENENDAAL AMERONGEN SCHERPENZEEL ELST RHENEN Nieuws uit de omgeving ELST Ons kiesstelsel is onbevredigend ELST Wat nu weer 36e JAARGANG WOENSDAG 28 NOVEMBER 1962 Nr. 94 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ,WAAR IS HET NIEUWE RAADHUIS BRAZILIAANSE KINDEREN ZONGEN IN HET SPAANS. 0 GEMEENTEBESTUUR BANG VOOR DE ZAK? m „IK BEN 725 POSTKANTOREN DRAAIDEN OP VOLLE TOEREN 7000 DOOSJES V erantwoording Andere activiteiten ir SINT TOCH NAAR RENSWOUDE Ter elfder ure heeft Sint Nico laas besloten dit jaar tóch nog een bezoek te brengen aan de Rens- woudse kinderen, Naar verluidt hebben enige dames van winke liers een dringend beroep gedaan op de Goedheiligman die tot groot geluk van alle kinderen kans ge zien heeft een paar uurtjes van zijn druk bezet programma vrij te maken. MULDER verZEKERen is ZEKERheid Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent SINT NICOLAAS de goeie man schijnt nog steeds geen last te hebben van zijn ouderdom en zijn trouwe knechten hebben in het afgelopen weekeinde hun jaarlijkse intocht gedaan in onze omgeving. De weersomstandigheden waren niet bepaald florissant, doch ondanks de lage tempe raturen en de dreinende motregen was de jeugd in alle plaatsen present om hun Sinterklaas een grandioos onthaal te bezorgen. De middelen van vervoer waren nogal verschillend. In VEENEN DAAL en RHENEN maakte de Sint gebruik van een open landauer, in ELST stapte hij vanaf de boot in een open sportauto, terwijl hij in AME- Na op de grens te zijn verwelkomd door enkele bestuursleden van de Vee- nendaalse winkeliersvereniging begon de Sint vergezeld van twee Pieten en een twaalftal Spaanse edellieden, zijn intocht in Veenendaal. Voorafgegaan door de harmonie Cae- cilia bereikte de stoet via een gedeelte van Veenendaal-zuid geruime tijd na het geplande tijdstip het raadhuis waar de burgerlijke autoriteiten klaar ston den de hoge gast officieel welkom te heten. De Sint had kennelijk moeite zijn rijtuig te verlaten doch met hulp van één van zijn knechten bega/ de Sint zich naar het bordes van het raadhuis. Omdat burgemeester Hazenberg ver hinderd was, deed loco-burgemeester Ant. de Ruiter het woord. De heer De Ruiter kon de Sint meedelen dat de Veenendaalse jeugd zich dit jaar goed gedragen had en dat het aantal ver nielingen veel minder geworden was.. De Sint was hierover zeer verheugd en hij beloofde dan ook alle kinderen hiervoor te belonen. Over het nieuwe raadhuis zei hij: „Op mijn tocht hier naar toe zag ik op de Kerkewijk een groot gebouw in aanbouw. Ik dacht dat dit het nieuwe raadhuis was, maar later hoorde ik dat er nog geen steen voor het nieuwe gemeentehuis gebouwd is." Tenslotte riep hij de hulp in van jong en oud om „de kluis te openen" hierbij doelend op de winkelweek. Alvorens zijn rijtoer, ditmaal onder de muzikale tonen van de DS-harmonie, te vervolgen kregen de drie aanwezige wethouders een geschenk uitgereikt. Omstreeks half vijf nam Sinterklaas zijn intrek in hotel „De Korenbeurs". RONGEN en SCHERPENZEEL zijn trouwe vier voeter, de schimmel, bereed. Wat de onthaal in de diverse plaatsen betreft: de Grebbestad komt dit jaar de eer toe voor de meest kleurrijke entourage gezorgd te hebben. Het was daar groots opgezet hetgeen nu niet bepaald gezegd kon worden van buur Veenendaal waar het dit jaar een beetje tam toeging. De kinderen hebben dit waarlijk niet gemerkt want overal waar de Sint verscheen klonken uit volle borst de bekende 5-decemberliedjes en zouden zij het liefst stuk voor stuk de Sint de hand gedrukt hebben. der waar het zo druk werd dat er enke le ruiten sneuvelden. Zaterdagmiddag precies om drie uur was voor AMERONGEN het zo lang verwachte moment aangebroken. „Zie ginds komt de stoomboot speelde „Ons Genoegen" en dat het in dit geval een witte schimmel was, deer de niemand. De jeiigd had echter zoveel aandacht voor de goedheiligman dat ze totaal vergat mee te zingen. Dit in tegenstelling tot de bejaarden van „De Ridderhof' waar de Sint aller eerst een bezoek bracht. Hier werd hij door personeel en bewoners luide toe gejuicht en toegezongen. Vervolgens maakte de Sint een tocht door het dorp, terwijl de twee Pieten druk waren met het strooien van peper noten. Het gemeentebestuur liet ook dit jaar weer verstek gaan. Aanvanke lijk leek het erop dat de bisschop een verdiend officieel welkom be reid zou worden, doch door onbe kende redenen kon dit plan geen doorgang vinden. t. In Veenendaal vergat de Sint, ondanks zijn druk bezette program ma, niet om enkele kinderen de hand te drukken. Ondanks dit hiaat mag de Sint terug zien op een zeer hartelijke ontvangst in Amerongen. Op een iets vroeger tijdstip - nl. don derdagmiddag - deed de Sint SCHER PENZEEL aan. Voorafgegaan door een geluidswagen werd een rondgang door het dorp gemaakt. Bij zijn aankomst aan de eierhal werden de deuren ge opend en reed Sint met zijn schimmel tot aan het podium. Namens de winkeliersvereniging en de Scherpenzeelse jeugd feliciteer de de heer Van Hoevelaken de Sint met zijn 523e verjaardag, hetgeen de Sint prompt verbeterde in 725 Burgemeester Hoytema van Konijnen burg beweerde dat er geen stoute kin deren waren „alleen het zogenaamde nozemtype laat nog wel eens wat te wensen over, omdat deze wel een ver nielzuchtig zijn wat betreft andermans goederen". Nadat de Sint enkele malen door de kinderen was toegezongen werden zij bij het verlaten van de hal op een zak met snoep getrakteerd. JAARVERGADERING GYMNASTIEKVERENIGING D.E.S. Weinig turnenthousiasten waren vrij dagavond j.l. naar de jaarvergadering van de gymnastiekvereniging D.E.S. in zaal Van Leth gekomen en erg schokken de dingen konden dus niet gebeuren. De jaarverslagen van penningmeester en secretaresse gaven van een gezond be leid blijk. Vooral dat van de secretaresse had pluspunten: in het ene jaar, dat de vereniging nu bestaat kwamen een prach tig vaandel en een eerste klas evenwichts- balk in het bezit van de vereniging, ver der steeg het ledental van 75 tot 165. Wensen waren er natuurlijk ook: een lange mat zou bijvoorbeeld van harte welkom zijn. In het bestuur kwam één wijziging, de heer Wildeman trad af, voor hem in de plaats kwam mej. M. van Rotterdam. Zij wordt tweede penningmeesteresse. Omdat het met het ploegje van ge huwde dames zo bijzonder goed gaat, werd besloten om de heren ook een kans te geven. Binnenkort kunnen dus de he ren, die zich niet al te jong meer voelen, maar toch wel aan lichaamsbeweging willen doen hun gang gaan. De ontvangst die de Sint in RHENEN ten deel viel was overweldigend. Er werd een complete optocht geformeerd en een groep ruiters in vol ornaat te paard gezeten plaatste zich aan het hoofd van de stoet. Twaalf kangoeroes van drie meter hoog, gezeten op scooters, hun jong in de buidel meevoerende, tuften ook in de stoet mee. De Rhenense zakenlieden lieten zich hierbij allerminst onbetuigd en sloten zich met hun versierde auto's bij de optocht aan. Een grote mensen menigte stond langs de gehele route opgesteld om de Sint te begroeten. Tijdens de officiële ontvangst op het stadhuis zei de Sint verheugd te zijn de lange reis achter de rug te hebben en weer in Rhenen te zijn. TIEL: Op ca 10 km afstand van Tiel, in Maasbommel, zal een modern jacht haven bedrijf gesticht worden. Het ter rein ea 2 ha groot vormt een bij uit stek geschikt punt voor de beoefening van de watersport in al haar geledin gen. RENKUM: In bijna één week tijds zullen in Doorwerth vier echtparen hun gou den huwelijksfeest mogen herdenken. Deze bijzonderheid is ook aanleiding ge weest tot contact met de televisie. EDE: Tijdens de laatst gehouden raads vergadering hebben weer tal van ver enigingen de zo nodige subsidies ont vangen. Zo kregen de muziekverenigin gen uit Otterlo en Harskamp, die bei den veertig jaar bestaan, ruim 6.000, DOORN: Het beroep dat destijds door de gemeenteraad bij de kroon is ingesteld tegen een besluit van G.S., is verwor pen. Thans loopt er nog een beroep i.v.m. het streekplan, doch men heeft weinig hoop op slagen. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. Tot de kinderen zei hij o.m.: „Als ik jullie blijde gezichten zie schijnt voor mij, ondanks het gure weer, tóch de zon". De Sint prees voorts de activi teiten van de winkeliersvereniging en van het gemeentebestuur. Hierop kreeg het gemeentebestuur een smakelijk cadeau aangeboden, ter wijl gemeentebode Bonnema in ver band met gezinsuitbreiding een fraaie fruitmand kreeg. Het Braziliaanse meisje Esjaritha zong met haar beide zusjes een aardig welkomstliedje in het Spaans. Nadat de lange stoet weer was gefor meerd volgde een uitgebreide rijtoer door de gemeente, waarvoor langs de route overal grote belangstelling be stond. De hoofdprijs van de RMC-actie werd op een praalwagen meegevoerd, een echte gloednieuwe auto. De sche mering daalde over de Grebbestad toen de stoet op de Markt werd ontbonden. Zijn bezoek aan ELST begon de Sint op de meest originele wijze: per stoom bootje)- Even over drieën kwam de bisschop en twee knechten de rivier opstomen om ter hoogte van het veer aan te leg gen. „Crescendo" blies er lustig op los tot het moment dat de Sint vaste grond onder de voeten had en hartelijk ver welkomd werd door de heer D. Slok. „In een bekend streekblad stond een bericht dat u niet zou komen. Daarom zijn wij bijzonder blij dat u tóch ge komen bent." De Sint verklaarde met de hand op zijn hart dat hij het juist fijn vond Eist te bezoeken en dat hij dat nooit ver geten zou zijn. „Dat bericht in de krant zal wel een vergissing zijn", meende de Sint. De rijtoer door het dorp - de Sint en zijn Pieten zaten in een open sport auto - trok grote belangstelling. Hier en daar werd gestopt om enkele ca deautjes uit te reiken en dank zij de vakkundige medewerking van de poli tie verliep alles in een vlot tempo. Later op de dag nam de Sint zijn intrek bij een plaatselijke middenstan- Vanaf het moment dat maandagavond op de t.v. de grandioze actie begon voor „Open het dorp" en de onvermoeibare Mies Bouman alle Nederlanders aanspoorde vóór kwart voor elf die avond hun lucifers doosje met geld óf bij de levensmiddelenzaken te brengen óf bij de postkantoren, hebben de dorpen in onze omgeving in ongeveer een uur tijds TWINTIG DUIZEND gulden bijeengebracht! Honderden bereid willige handen hebben dit bedrag, bestaande uit dubbeltjes, kwartjes, guldens en centen uit de vaak zwaar beplakte lucifersdoosjes gepeu terd en er voor gezorgd dat het geld zijn bestemming zal bereiken. Op dit moment (dinsdag) kon nog geen definitief bedrag genoemd worden omdat op vrijwel alle bedrijven, instellingen, verenigingen e.d. acties op touw gezet zijn om nóg meer in te zamelen. De postemployes op het Veenendaalse postkantoor verwerkten maandagavond meer dan 7000 lucifersdoosjes. Hoewel kwart voor elf 's avonds de officiële sluitingstijd was, werd er vrij willig doorgewerkt tot bijna twaalf uur. Het resultaat was dan ook de moeite waard want het eindbedrag vormde ruim negenduizend gulden. Op straat was het 's avonds opmer kelijk rustig terwijl in de meeste woon wijken in de nachtelijke uren nog licht brandde, een bewijs dat er nog volop naar de tv. gekeken werd. Ook de bedrijven konden het merken dat er „marathon-t.v." was, want zel den zijn er op één dag zoveel vrije da gen opgenomen. De posterijen in Amerongen hebben te kampen gehad met bijna allemaal dichtgeplakte doosjes. Er waren er bij die met cellotape ol leukoplast zwaar „verzegeld" waren en zodoende bijzon der moeilijk geopend konden worden. „Een heidens werk", zei een PTT-er „maar we hebben het er graag voor over gehad." Dinsdagmorgen omstreeks acht uur kon de volgende balans opgemaakt worden, wat betreft de inzameling door middel van de lucifersdoosjes: VEENENDAAL 9.228,25 RHENEN 4.005,75 SCHERPENZEEL 1.862,— AMERONGEN 1.693,— ELST 951,70 RENSWOUDE 743,35 EDERVEEN556,43 OVERBERG 169,45 ACHTERBERG 77,98 Naast deze doosjes-actie beginnen ook allerlei andere activiteiten op gang te komen. Zo werd dinsdagmorgen bekend dat het personeel van de Streekwerk- plaats Zuid-Oost-Utrecht spontaan één uur loon aan de landelijke aktie afstond. Dit komt neer op ca. 100 gulden. De „schaduwen" van de komende kamerverkiezingen in 1963 vallen allengs over ons pad. Er is roering in de partyen. We bespeuren, dat de politieke de batten zich voorbereiden op wat er na deze regeringsparty en (minus de VVD) en de Party van de Arbeid. Maar warm maken kan het ons volk niet, wan het hui dige kiesstelsel belet dit. Voorheen, toen we het districtenstelsel hadden en b.v. Talma de geachte afge vaardigde van Tietjerksteradeel was, ging het veel levendiger toe. De kandidaat be zocht zijn district en sprak er plaats na plaats. Men kende hem persoonlijk en spande zich voor hem in. Er was een band tussen kiezers en gekozene. Er stel- nu gaat, maar praktisch is het doods, dor en antipathiek. We stemmen niet meer op personen, maar op lijsten. En deze lijsten worden in naam samengesteld door de kiesverenigingen, maar in wezen door de hoofdbesturen van de partijen. Zeker, we weten wel, dat de kiesverenigingen namen mogen opgeven, zelfs bij stemming #Éïi wWÈÊmM ■■■Bil t5t,. Zo zagen de Araeron- gers de Sint tydens zijn tocht door het dorp. Jfev-T a.: - Is. K;.V den zich bekwamer mannen beschikbaar. Men leefde in de Kamer met de debatten mee. Het was oneindig veel warmer, le vendiger, sympathieker. Zeker, er waren ook schaduwzijden; de minderheden in elk district telden eenvoudig niet mee en waren niet in de Kamer vertegenwoor digd. Thans hebben we de evenredige ver tegenwoordiging. De minderheden zijn thans vertegenwoordigd; elke stem kan tot haar recht komen. Maar - nu is de band tussen kiezers en gekozenen vrijwel weg. Theoretisch is het beter zoals het Voor zover thans bekend geworden is zullen de Sint en zijn knechten op dins dag 4 december ingehaald worden. Hier na zal de Sint in gebouw Rehoboth bij de jeugd aanwezig zijn waar dan een feestelijke middag wordt gegeven. lijsten mogen samenstellen en bij hun be sturen indienen. Maar vooreerst geeft het hoofdbestuur aanbevelingen, die dan toch wel zoveel invloed hebben, dat plaatselij ke acties vruchteloos blijven. En dan - we hebben van diverse par tijen wel zoveel geheimen gehoord over wat er met de uit de kiesvereniging ge komen cijfers gebeurt, dat dit opgeven van namen en stemmen over voorlopige lijsten velen een wassen neus moest lij ken. De hoofdbesturen maken de Ka mer, niet de kiezers. Dit heeft voorts nog een ander kwaad gevolg, nl. dat de kanshebbende plaatsen op de lijsten door de hoofdbesturen dus bij voorkeur worden gegeven aan kandidaten, die volgzaam zijn. Het accent ligt niet meer op de vraag, of de candidaat een groot en be kwaam man is, maar op de vraag of hij een goed partijlid is en de partij kan versterken. Mannen met een sterke persoonlijkheid kunnen hier niet tegen en trekken zich terug. Het peil van de Kamer is sinds de evenredige vertegenwoordiging werd ingevoerd, aanmerkelijk gedaald en de oorzaken springen in het oog. En de ge kozenen kennen de kiezers niet meer; zij kennen hun hoofdbesturen en dat is het voornaamste. Het stelsel is democratisch, och ja, daar niet van, maar het is zo doods en dor. Kan het anders? Ditmaal zeker niet, want de tijd zou in elk geval tekort zijn. Maar gemakkelijk zal het ook later niet gaan, want de partijen handhaven haar positie graag en begeren geen wet, die hun bevoorrechte plaats verzwakt. Het is met hun eigenbelang in strijd en zou dit dus moeten doorbreken. Herstel van de vroegere toestand is ook niet ide aal. We zouden een stelsel moeten hebben, dat het persoonlijk contact van kandidaat en kiezers herstelt en toch de evenredig heid handhaaft. Of dit kan? O zeker, Duitsland heeft een dergelijk stelsel, naar Duitse aard vrij ingewikkeld, maar in elk geval aan de beide gestelde eisen be antwoord. En we nemen aan, dat het ook nog wel beter kan dan in het Duitse stel sel. Indien men slechts wil, want hieraan mankeert het meeste. Op het Veenendaalse postkantoor waren de PTT-ers geweldig druk met het tellen van geld uit de lucifersdoosjes. Hier ziet u v.l.n.r. de heren J. C. Hofland, C. W. Croes en A. Pot. Van G., vertegenwoordiger te Lunte- ren, was met zijn personenauto een uit rit aan de Molenweg uitgereden, zonder de doorgang vrij te laten voor een jeugdige bromfietser, die over het fiets pad langs de weg naderde. De jongen was daardoor met de auto in botsing gekomen, doch gelukkig was alles nog vrij goed afgelopen. Ik voelde me wel schuldig, zo be gon Van G. vrijdag voor het Wagenings kantongerecht, maar het uitzicht is daar erg beperkt en het valt niet mee om verkeer op de weg aan te zien komen. Ik heb geremd en kwam voor driekwart met mijn auto over het pad te staan. Als ik met dezelfde snelheid doorge reden was, zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. De jongen op de brom fiets was pas zestien jaar en hij kreeg kennelijk les in het rijden van degene, die achterop zat. Die heeft ook nog met zijn voeten over de grond gesleept om snelheid te verminderen, want de knaap die stuurde heeft niet geremd, 't Gebeurde op een zondagmorgen om streeks tien uur en ze hadden dus wel een stille tijd en ook een stille weg voor hun rijles uitgekozen. De bromfietser had makkelijk een aanrijding kunnen voorkomen door even van het pad de rijbaan op te gaan. De weg en het fiets pad, die beide niet of maar in zeer ge ringe mate verhard zijn, zijn alleen van elkaar gescheiden door witte paaltjes. Als hier een verdachte voor het hekje komt, horen we dikwijls hoe de andere partij een aanrijding had kun nen voorkomen. Ik wil hier helemaal in het midden laten of dat inderdaad mo gelijk was geweest. We mogen van een andere weggebruiker niet verwachten, dat hij na een overtreding van ons fout loos rijdend een aanrijding weet te voorkomen. Verdachte heeft zelf gezegd dat hij de uitrit met een snelheid van ongeveer dertig kilometer per uur uit kwam en dat hij alvorens het fietspad op te rijden niet gestopt is. Een der gelijke gevaarlijke manoeuvre zou ik bestraft willen zien met 60,of 12 dagen. Ik stond al V/t tot 2 seconden stil toen de bromfietser tegen mijn wagen botste, voerde Van G. nog aan. Als het uitzicht zo slecht is als u beweert had u wel wat langzamer mo gen rijden, antwoordde mr. v. d. Brand, die vervolgens de boete verhoogde tot 75,of 15 dagen. Aan K., chauffeur te Schagen, werd vrijdag voor het Wagenings kantonge recht ten laste gelegd, dat hij op de slechts 3.60 meter brede Grebbedijk met een vrachtauto een hem tegemoet komende personenauto gepasseerd was met een snelheid van 40 kilometer per uur of althans met een veel te grote vaart. Bovendien had hij gereden op een B-weg, die uitsluitend bestemd was voor voertuigen van ten hoogste 2 m. breed, terwijl de vrachtauto een breed te had van 2.20 meter. De bestuurder van de personenauto was hierdoor in moeilijkheden gekomen. (Zie verder pag. 2) De Veenendaalse PTT-ers bleven even min achter, tastten ook in hun beurs en haalden ongeveer ook honderd gulden op. De telefonistes in Veenendaal belden elkaar dinsdagmorgen op en diezelfde middag nog was er 76 gulden om af te dragen. Verschillende bedrijven en drukke rijen hebben spontane inzamelingen ge houden. Gistermiddag om drie uur deelde men ons mee dat de directeur van de Kon. V.S.W. persoonlijk naar Amsterdam zou gaan om de diverse in gezamelde bedragen uit Veenendaal aan Mies Bouman te overhandigen. Wat de overige plaatsen betreft werd uit Amerongen gemeld dat de heer Von Illsemann het initiatief heeft genomen om een grote collecte te houden. De vrijwillige brandweer heeft de taak op zich genomen om deze collecte te hou den. De verkeersagenten van Glasgow zijn uitgerust met lichtgevende uniformen. Ze dragen fluorescerende plastic-pun ten op de helmen, mantels en mouwen om hen beter zichtbaar te maken. Volgens een officiële schatting telt In donesië thans 2 miljoen georganiseerde communisten. Brigitte Bardot en haar echtgenoot Jacques Charrier die in 1959 in het huwelijk traden, zijn van plan weer te gaan scheiden. Vier Engelse werkvrouwen hebben sa men een prijs van 1.400.000,— gulden in de voetbalpool gewonnen. Professor Mazzoni, een der knapste Ita liaanse chirurgen, is benoemd tot lijf arts van Paus Joannes. 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1