Rhënens Nieuwsblad Prinses Wilhelmina De Wereld van WEEK-tot-WEEK „Amerongen is een schitterende gemeente eert koninklijke vrouwe f WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Vereniging „Ziekenzorg" te Rhenen hield ledenvergadering Klokkenrace van de R.M.C. Op bezoek bij de nieuwe burgemeester van Amerongen Fa. J. F. TAK 36c JAARGANG VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 Nr. 95 Verschijnt tweemaal per week in: Rhenen Eist Achterberg Veenendaal Amerongen O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt - Ederveen Renswoude Scherpenzeel WAARDE 15,— 2 PQ 094581 Officiële bekendmaking NUTTIGE WENKEN VOOR KLEINE GESCHENKEN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Voor advertenties en abonnementen: Boekhandel C. Waiboer, Herenstraat en Reklamebureau J. Baars, Fred. v. d. Paltshof 3, Rhenen en R. Rijkse, Dijk 8, Achterberg Redaktie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven VALLEI Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Eenzaam, maar niet alleen", is de titel van hel boek, waarin Prinses Wilhelmina van haar leven verhaalt. Teruggetrokkenmaar niet vergeten" zou men kunnen zeggen nu het nog onverwachte overlijden van deze Oranjevorstin levendige herinneringen tem groept aan haar regeerperiode, wel een der meest be ivo gen tijdperken uit de ge schiede nii van het Nederlandse volk. land, zouden thans moeten bekennen, dat het hoogstwaarschijnlijk aan deze vrouw en aan de wijze, waarop zij haar taak vervulde, te danken is, dat Neder land èn Oranje heden ten dage hechter één zijn dan ooit tevoren. Toen Koningin Wilhelmina de rege ring aanvaardde, heerste alom grote blijd schap. Immers, er was een tijd geweest, waarin men meende de Oranjezon te zien ondergaan. De drie zonen van Ko ning Willem III waren gestorven. Uit zijn tweede huwelijk met Emma van Waldeck Pyrmont was een meisje geboren. Kon dat, een vrouw op de troon van Nederland? De verhouding tussen volk en Oranje huis was min of meer gespannen. Onder drie koningen moest het constitutioneel koningschap gestalte krijgen en dat ging met wrijvingen gepaard. Het is Koningin Wilhelmina geweest, die er voor het eerst in is geslaagd als grondwettelijke vorstin zó te regeren, dat haar positie nimmer onduidelijk is geweest. En toch drukte haar persoon lijkheid het stempel op die regeerperiode; zij wist haar persoonlijke opvattingen meer dan eens te doen gelden. Maar daarin vertolkte zij dan ook steeds die gevoelens, die leefden bij haar volk. We denken maar aan haar befaamde beslis sing, de oude president Kruger een vei lige overtocht naar Europa te garande ren op een van haar kruisers. Zij begon haar regering in een tijd, waarin sociale en politieke spanningen tot een uitbarsting dreigden te komen. Teveel werd, haars ondanks, het vors tenhuis hierbij betrokken, zodat het ener zijds werd verheerlijkt, anderzijds ver guisd. Met name de tegenstelling „Oran jehoven'' en „de socialen" trok de po sitie van ons vorstenhuis scheef. Langzamerhand is dat anders gewor den, vooral toen onder de dreiging van agressie het Nederlandse volk de een heid zocht en die zag gesymboliseerd in Oranje. Bijzonder sterk kwam dit tot uiting tijdens de bezettingsjaren. Koningin Wilhelmina was niet popu lair in de zin, zoals men dat tegenwoor dig verstaat. Haar opvoeding, haar om geving, noch haar karakter maakten dit mogelijk. Maar zij was geliefd. En dat niet in overdreven, sentimentele zin. Men zag in haar de verpersoonlijking van alle waarden, welke het Nederlandse volk beslist niet wilde prijsgeven. Men wist, dat zij hierin zó volkomen één was met haar volk, dat dit volk haar blindelings vertrouwde. Haar volstrekte integriteit, haar principiële levensopvatting, haar vastbeslotenheid tot het vervullen van haar taak en het duidelijk besef, dat zij inderdaad regeerde „bij Gods genade", maakten haar met name in die donkere jaren, toen zij van haar volk gescheiden was, tot het idool van de strijd om de vrijheid. Zij had een grote opvatting van de taak van het constitutionele staatshoofd en zij had een open oog voor de ontwik keling van de geschiedenis. Het is zeer zeker niet alleen een opzien tegen een zeer zware taak geweest, dat haar er toe bracht, afstand te doen ten behoeve van haar dochter, onze Koningin Juliana. Zij begreep, dat deze taak moest worden volbracht in een tijd, die in vele op zichten anders was dan die van vóór de oorlog. Zij heeft dat reeds zien aan komen toen zij, zelf in de hofsfeer op gevoed, haar dochter nader wilde bren gen tot haar volk, haar temidden van haar toekomstige onderdanen liet ver keren en studeren. De starheid, die haar voorvaderen tel kens weer in conflict bracht met de ver tegenwoordigers der natie, was haar te enenmale vreemd. Wie zal zeggen hoe veel persoonlijke voorkeuren en antipa thieën zij heeft moeten overwinnen om zulk een gedragslijn te kunnen uitstip pelen? Maar het geheim van haar leven was, dat zij niet zichzelve zócht, maar eerst en vooral het belang van haar land ^n volk. Zij is waarachtig geweest de Eerste Dienares van de natie. Hoe merkwaardig het moge klinken omtrent een vorstin, die toch in geheel haar leven eerder conservatief dan voor uitstrevend scheen Koningin Wil helmina was actief betrokken in een ge luidloze revolutie, die zij bewust zich heeft helpen voltrekken. Wanneer het Nederlandse volk haar in dankbaarheid en eerbied gedenkt, is dat vooral om het voorbeeld van hoge plichtsbetrachting, dat zij onder alle om standigheden heeft gegeven. Om de wij ze, waarop zij haar dienende taak heeft vervuld. Zó heeft zij zich in het hart des volks gesloten. De laatste jaren trok zij zich volko men terug. Nu zij geen Koningin meer was trok zij, naar haar aard, ook hieruit de volstrekte consequentie Zij werd „ambteloos burger". Zelfs de titel „Ko ningin Moeder" wenste zij niet te voe ren. Ten volle maakte zij het koning schap los van de persoon, en hiermede diende zij zowel het land als de dy nastie. Laten wij niet vergeten, dat onze Ko ningin Juliana ontzaglijk veel te danken heeft aan de wijze, waarop haar groot moeder, de onvergetelijke regentes Em ma en haar moeder, haar taak verston den en vervulden. Een grote vrouw is heengegaan. In de rij van Oranjevorsten neemt zij een vooraanstaande plaats in. Zij, die zich indertijd afvroegen of een vrouw wel kon regeren in Neder- ï'RINSES WILHELMINA OVERLEDEN Een foto van H.K.H. Prinses Wilhelmina tijdens liet aanbieden van bloemen by een vergadering van de Koninklijke Ne derlandse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose, 24 september 1953 in de Haagse dierentuin. TEKENEN CONDOLEANCE-REGISTERS Boven: een beeld uit het paleis Het Loo en onder: een beeld uit Huis ten Bosch, waar registers gereed lagen om de be volking in de gelegenheid te stellen haar schriftelijke deelneming te betuigen bij het overlijden van H.K.H. Prinses Wil helmina. De Valleiriks is vorige week uit gegeven bij: A. P. v. Ginkel, Bloemisterij, Ker- kewijk, Veenendaal. en niet gevonden. De premie is ge stegen tot VIJFTIEN GULDEN. De nieuw uit te geven riks is genum merd met: Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag wordt de pre mie a contant uitbetaald. Op 27 november 1962 werd de alge mene ledenvergadering van de Vereni ging „Ziekenzorg" te Rhenen gehouden. Blijkens het jaarverslag werd er veel werk verricht door de wijkverpleegsters voor de wijze, waarop zij hun werk verrichtten, komt hen zeker een woord van lof toe. In Rhenen en Achterberg werden 1299 bezoeken gebracht aan kraamvrouwen; hulp werd verleend bij 66 bevallingen, terwijl 250 voorlichtingsbezoeken wer den afgelegd. Aan 231 zieken werden 3755 bezoeken gebracht. Voor de zui gelingenzorg werden 1202 bezoeken af gelegd. Het consultatie bureau voor De door de Rhenense Middenstands Centrale georganiseerde St. Nicolaas-actie in de vorm van een klokkenrace verloopt naar wens. De kopers zijn zeer actief met het doen van inkopen om zodoende in de klokkenregen terecht te komen. Men blykt over het algemeen zeer spitsvondig te zijn met het bedenken van slag zinnen die op het klokkenspel slaan. Nóg spitsvondiger is men met de klokken van twaalf verschillende uren. Overal zijn ruilbeurzen. Eén inwoner spraken wij die door ruiling al dertien wedstrijdformulieren had kunnen inzenden, een ander had er al twaalf gereed liggen. En op alle formulieren verschillende slagzinnen. De RMC-winkeliers in Rhenen zijn de eerstkomende dagen als volgt open: heden vrijdag 30 november tot 9 uur, zaterdag 1 december tot 7 uur, maan dag 3 en dinsdag 4 december tot 9 uur. De verplichte winkelsluiting op woens dagmiddag 5 december komt te ver vallen, op die dag zijn de RMC-zaken geopend tot 6 uur. Diezelfde woensdagmiddag wordt om zes uur 's avonds door de burgemeester de hoofdprijs uitgereikt op het Fred, v. d. Paltshof. Het belooft daar een drukte van belang te worden. Wie zal de fraaie auto winnen? Voorlopig blijft dat nog de alles beheersende vraag. Maar woensdagavond zal dat, in bijzijn van Sint Nicolaas. bekend worden. We zijn erg nieuwsgierig naar de uitslag. De jury, bestaande uit de heren mr. J .Deen, Notaris S. J. Vleer en de heer G. v. d. Steeg, staat voor een uitermate zware taak. Tot woensdag 5 december voorm. 11 uur kunnen de wedstrijd formulieren nog worden ingeleverd. JONGEN ONDER BROMFIETS Onderaan de Molenstraat liep een ongeveer tien jarige jongen van de fam. de J. te Rhenen spelenderwijs onder een passerende bromfiets. De knaap moest met een gebroken onderbeen naar het Julianaziekenhuis worden ver voerd. Eerste hulp werd verleend door dr. Almekinders die werd geassisteerd door de E.H.B.O.-ers Ten Hoope en Roordenburg. NOG MEER NIEUWS Omdat de benoeming van de nieuwe burgemeester pas gistermiddag bekend werd en de tijd onvoldoende was om ook reacties van andere autoriteiten met betrekking tot deze benoeming te peilen, komen wij in de eerstvolgende editie uitvoerig hierop terug. Redaktie. Gemeente Rhenen De burgemeester van Rhenen brengt ter kennis van de ingezetenen dat in ver band met het overlijden van Hare Ko ninklijke Hoogheid Wilhelmina Helena Pauline Maria, Prinses der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, enz. enz., vanaf heden tot en met vrijdag 7 december 1962 gedurende de ochtenduren (zaterdag 1 december uit gezonderd) ter gemeentesecretarie, afde ling algemene zaken, gelegenheid wordt gegeven het condoleance-register te te kenen. Rhenen, 29 november 1962 De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal. NIEUWE AFDELING OP INSTUIF De in de voormalige ambtswoning van de burgemeester heropende „In stuif" begint 11 december met een nieuwe afdeling, namelijk radiobouw. Dit werk voor de dakloze jeugd van 13 tot 18 jaar wordt gedaan onder deskun dige leiding. Er zal ongetwijfeld belang stelling voor bestaan. Het is in elk geval een goed idee van de organisatoren, die daarmee bovendien zeer nuttig werk verrichten. VARA UITZENDING GAAT DOOR De uitzending „Rotonde" van de Vara, die op zaterdag 1 december in het „Ei gen Gebouw" wordt gegeven en recht streeks voor de microfoon wordt ge bracht, gaat normaal door. JONKHEER MEESTER OSCAR RUDOLF van den BOSCH 34 jaar wordt over enkele weken de nieuwe burgemeester van Amerongen. In de loop van donderdag werd deze benoeming bekend en vanaf dat moment is er al een druk contact geweest met het huidige gemeentebestuur van Amerongen en de nieuw-benoemde burgemeester. De officiële instal latie zal zeer waarschijnlijk op 17 december a.s. plaats hebben. Het meest frappante aan deze benoe ming overigens is wel dat de vader van Jhr. Mr. van den Bosch van 1921 tot 1946 burgemeester van Ame- rongen-Leersum is geweest en de nieuwe burge meester dus een groot deel van zijn jeugd in de on middellijke nabijheid van zijn toekomstige stand plaats heeft doorgebracht. Zowel hijzelf als zijn charmante echtgenote vinden Amerongen „een schit terende gemeente" temeer daar beiden een grote lief de hebben voor de natuur en deze volop in en om de gemeente Amerongen te vinden is. Jhr. Mr. v. d. Bosch is vanzelfsprekend bijzonder ingenomen met deze benoeming en ook tijdens ons bezoek in de avonduren in zijn tegenwoordige woning in Bloemen- daal stond de telefoon roodgloeiend van de vele ge lukwensen die hij in ontvangst mocht nemen. Jhr. Mr. v. d. Bosch, die onmiddellijk nieuwe burgemeester over de afkoming bereid was een interview toe te staan, van zijn benoeming, is een dynamische persoonlijkheid en bijzonder sympathiek. Hij spreekt snel en met kennis van zaken. In het bijzijn van zijn echtgenote - Jonkvrouwe J. A. Feith - vertelde de ft Voor zover thans bekend is, zullen ter nagedachtenis van het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina, de volgende evenementen plaats hebben: VANAVOND (vrydag 30 november) wordt er in de Oude Kerk op de Markt te Veenendaal een gemeenschappelijke rouwdienst gehouden, uitgaande van de predikanten v. d. Berg, de Jong, Vroegindewey, Wisgerhof, Keuning, Langbroek, Van Enk, Overduin, Bos, Goedhart en Wielenga. Deze dienst, waarbij die predikanten het woord zullen voeren, begint om acht uur precies. (De kerk is open om half acht). 0 In verband met het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina liggen ter gemeentesecretarie Hoofdstraat Veenendaal vanaf maandag des voormiddags 912 uur en nam. van 25 uur condolance-registers ter tekening. Alle geplande festiviteiten in het kader van de St. Nicolaasactie in de verschillende plaatsen gaan door, doch zonder begeleiding van mu ziekkorpsen. „Inderdaad - het kwam voor mij geheel onverwacht en ik moet u zeggen, wij zijn er erg mee inge nomen. Amerongen vinden wij een schitterende gemeente." Hier moest het gesprek alweer afge broken worden voor de zoveelste tele fonische gelukwens, hetgeen later op de avond nog vele keren zou gebeuren. Jeugd in Leersum Jhr. Mr. v. d. Bosch werd op 22 juni 1928 in Leersum geboren. (Zijn vader was van 1913 tot 1921 burgemeester van Leersum en van 1921 tot aan zijn pensionering in 1946 burgemeester van Amerongen-Leersum) Het grootste deel van zijn jeugd bracht hij in deze plaats door. Nadat hij het Chr. Lyceum in Zeist had door lopen, begon hij zijn studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1952 studeerde hij af en aanvaard de hij een functie bij „Amstelleven" op de juridische afdeling. Tweeënhalf jaar JHR. MR. O. R. VAN DEN BOSCH burgemeester van Amerongen. J later (in 1955) werd hij benoemd tot plaatsvervangend kabinetschef van de Commissaris van de Koningin te Haai-- lem. In 1960 trad hij in het huwelijk met Jonkvrouwe J. A. Feith. Studie in Leiden Mevrouw van den Bosch is de trotse moeder van een l'/ï jarige dochter, die zij net even tevoren naar bed gebracht had. Zij woonde tot en met de oorlog in Indonesië, studeerde te Leiden voor kandidaat in de Franse letteren en heeft later in diverse grote steden in het westen des lands gewoond. Haar grootste hobby is, evenals van haar echtgenoot, de natuur. (zie verder pag. 4) KILT. Het is bekend dat Schotten die voor „echte" Schotten willen doorgaan on der hun kilt van zes meter schotse stof niets „aanhebben" Dat is de reden waarom de schotse „Lochaber pipe band" niet meer zal optreden. Zij zijn tot de ontdekking geko men dat hun dertig jaar oude kilts zo tot op de draad ver sleten zijn, dat men er dwars doorheen kan kijken. Allicht geeft hun dat tijdens hun op treden een gevoel v^n gêne. Maar, daar ze niet genoeg geld hebben om nieuwe kilts (die kostbaar zijn) te kopen, heb ben zij moeten besluiten de band te ontbinden, want, zeg gen zij, geen echte Schot kan zich verlagen tot het bespelen van de doedelzak in een ge wone pantalon. EQUIPAGE. Sinds enige dagen rijdt er door Lyon een équipage met in grote letters het opschrift „Spoed! Genees middelen". De leidsels worden gehanteerd door een Lyonse apotheker, die zich op deze manier wil wreken op de rechter die hem zijn rijbewijs afnam omdat hij ergens te lang had geparkeerd. De wraak bestaat hierin dat hij met zijn langzaam verkeer" het verkeer op de drukke kruispunten in de stad op houdt en in de war brengt. Op deze manier hoopt hij de rech ter tot andere gedachten te brengen. JE WEET NOOIT... De schilder Marc Chagall, die van de Franse minister André Malraux opdracht heeft ge kregen om de plafonds van de Parijse opera te beschilde ren, heeft gewacht met een begin te maken tot na de Franse verkiezingen. „Je weet nooit", zei hij, „of een even tuele nieuwe minister wel ak koord gaat met de beslissingen van de vorige." Hij kan, sinds de overwin ning van De Góulle een feit is geworden, nu rustig aan het werk gaan. BANK. Iedereen heeft wel z'n dierbare jeugdherinnerin gen. Voor een der ministers van Buiten-Mongolië liggen die in Parijs. Toen hij een de zer dagen die stad bezocht stond hij erop het lyceum Michelet te bezoeken en er in de bank plaats te nemen waar in hij dertig jaar geleden de lessen had gevolgd. Daarna vroeg hij aan de rector een exemplaar van een toneelstuk van Victor Hugo. Ik wil het in het Mongools vertalen, ver telde hij ter toelichting, maar, voegde hij er aan toe, geef me niet „Notre Dame de Paris", want dat heb ik al vertaald. LAATSTE. Een Parij zenaar ontmoet op vakantie in Nor- mandië een kleine jongen en vraagt: „Hoe heet je?" „Net als m'n vader, meneer" „Hebben jullie een groot ge zin?" „Zo groot als er borden op tafel staan." „En hoeveel borden staan er dan?" „Wel, ieder heeft het zijne." zuigelingen werd 50 maal gehouden. Het aantal propraganda-bezoeken ten behoeve van het consultatie-bureau zuigelingen beliep 213 en de propagan- da-bezoeken voor het volgen der cur sussen 7. Er werd een moedercursus ge geven voor 30 dames. Voor de kleuter zorg werden 17 zittingen van het kleu terbureau gehouden en 272 huisbezoe ken afgelegd. De arts werd meermalen geassisteerd bij het inenten van babies en kleuters tegen pokken, polio, kinkhoest, difte rie en tetanus. Voor de tuberculose-bestrijding von den 188 bezoeken plaats; er werden 24 gezinnen met 29 patiënten ingeschreven en 1 gezin met 2 patiënten afgeschre ven. In verband met de bejaardenzorg werden 188 bezoeken bij 34 patiënten afgelegd. Het aantal bestralingen met het diathermie-toestel beliep 1355 en die met de hoogtezon 304 tezamen 360 uren vergend. Op de spreekuren werd 13 maal poliklinisch geholpen. In 35 gevallen werd de laatste hulp verleend. Uit het magazijn van verplegingsar- tikelen werden 967 maal artikelen uit geleend; er werd voor circa 650, nieuwe verplegingsartikelen aange schaft. Voorts werd de Emmabloem- collecte georganiseerd. Er werden 90 maatschappelijke be zoeken afgelegd. Voor de rheumatiek- bestrijding bedroeg het aantal huis bezoeken 42 bij 13 patiënten; bovendien werden hier 70 verpleegbezoeken ver richt. De kanterbestrijding vergde 55 huis bezoeken bij 11 patiënten en voorts 336 verpleegbezoeken bij 8 patiënten. Voor Eist (U) gelden de volgende ge gevens: Er werden 669 bezoeken ge bracht aan 45 kraamvrouwen; hulp werd verleend bij 33 bevallingen, ter wijl 95 voorlichtingsbezoeken werden afgelegd in 40 gevallen. Aan 47 zieken werden 1056 bezoeken gebracht. Voor de zuigelingen beliep het aantal bezoe ken 796. Op het consultatiebureau voor zuigelingen werd 23 maal geassisteerd. Voor de kleuterzorg vonden 140 be zoeken plaats. Er werden een moeder cursus en een kleutercursus georgani seerd. De arts werd meermalen geassis teerd bij inentingen tegen polio en pok ken. Voor de tuberculose-bestrijding werden 157 bezoeken afgelegd, er ston den 10 gezinnen onder controle. In verband met de bejaardenzorg werden 146 bezoeken verricht bij 20 pa tiënten. en voor rheuma tiekbestrijding 8 bezoeken. Er vonden 40 maatschap pelijke bezoeken plaats in 8 gezinnen en bezoeken voor kanterbestrijding 40 stuks. Voorts 25 bezoeken voor ge- brekkigenzorg. In 8 gevallen werd de laatste hulp verleend. Er werden hoogtezon-bestra- lingenij verricht gedurende 17'/* uur. Uit het magazijn van verplegingsar tikelen werden 171 maal artikelen uit geleend. Ook werd de Emmabloem-col- lecte verzorgd. De heer J. J. Th. Visscher te Rhenen werd als bestuurslid herkozen. Voor zitter is thans de heer B. Stegeman, arts te Rhenen. In dienst der Vereni ging zijn: Zr. G. H. Feitsma en Zr. J. Slagter voor Rhenen en Achterberg. Z. C. Terwey voor Eist (U). Voor dames speciale TABAC serie parfum, zeep Eau de Cologne. (MAJA. BOLDOOT, COTY, YARDLEY, TOSCA, 4711, SOIR DE PARIS, ACOSY, enz.) toilettasjes, poeder, lipstics. Voor heren Old Spice, gehele Tabac serie haarlotion, haar borstels, toilettas, Brylcreme, scheerapparaat, zeep enz. Drogist - Ass. Apoth. Hoofdstraat 106 Tel. 2576 Oudste drogisterij ter plaatse. Dit bedeltje is ontwor pen door een edelsmid. Niet alleen door het te dragen helpt U mee de stichting van een dorp voor blijvend lichamelijk gehandicapten te reali seren. Prijs 1,75 welk bedrag geheel ten goede komt van „Het Dorp". Goud. Zilver, Uurwerken Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalwcg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1962 | | pagina 1