Voor onze oudere lezers.... Setter Set DAMPO Bronchi letten LAATSTE KHEDDA IN RIMBOE VAN KAKANKOTE DE BEVALLING THUIS TOEN DE SINT VOOR HET EERST OP EEN STOOMBOOT KWAM Een tuiltje herfstrecepten Winterdienst Treinen Winterdienst Bussen Drukwerk OP DOKTERS ADVIES: BIJNA 10.000 TWEELINGEN RHENEN BERENVRIENDEN VOOR DE KINDEREN verkouden nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY VOOR DE VROUW v.a. DE KLOMP van VEENENDAAL naar van RHENEN naar van ELST naar van AMERONGEN naar van RENSWOUDE naar is het visitekaartje voor uw zaak Drukkerij „De Gelderse Vallei" De pijlsnelle ontwikkeling, die zich In India voltrekt, brengt mee, dat tal van grote projecten bezig zijn verwaarloosd land in kuituur te brengen, vruchtbaar en bewoonbaar te maken voor duizenden hongerende en dak loze mensen. Nu ztJn dan de voorbereidingen getroffen voor de laatste „Khedda". Men is er bedroefd over en spreekt met weemoed van de laatste olifantenjacht ln Malsoer. Maisoer is een van die Indiase staten, die tezamen de Indiase Unie vormen; tweemaal zo groot als Nederland, ligt het op de zuidelijke punt van het sub-konti nent. Het land heeft 22 miljoen inwoners, over een paar jaar zullen dat er 25 mil joen of zelfs meer zijn. Een ruimte-vraag stuk dat dringen om een oplossing vraagt! De Indiërs betreuren iedere vierkante meter, die veroverd moet worden ten koste van het wild. De „Khedda" is een ingewikkelde onderneming; de voorbe reidingen duren vaak maanden. Deze drijfjacht op olifanten mag in het alge meen maar éénmaal in de tien jaar ge houden worden. Tijdens zo'n jacht schiet men de dieren uiteraard niet neer: ze worden op vernuftige wijze in het nauw gedreven en vervolgens door tamme olifanten een kraal binnenge leid. Behendige mannen moeten pro beren ze vast te leggen door, manoeu vrerend tussen de kolossale, stampende benen van de opgewonden reuzen, tou wen om hun benen te slingeren. Gelei delijk leren de dieren - onder het vrien delijk toezicht van de „mahout" en zijn olifant - de bevelen te gehoorzamen, boomstammen op te rapen en te ver voeren; kortom, alles waartoe een werkolifant maar in staat is. Deze „Khedda" is dus de laatste, die in Maisoer gehouden zal worden. Het woud van Kakankote, waardoor de Kapini-rivier zich slingert, verdient de naam oerwoud ten volle: ondoordring baar en bevolkt door slangen, en vol optrekken en de gewoonten van de oli fanten, zoals de plaatsen waar ze plegen te zwemmen, de tijden, waarop ze dat doen, enz. Is één der kudden gelocaliseerd, dan verzamelen zich onhoorbaar de zgn. „lawaai-makers". Zover is het overigens nog niet met deze laatste „Khedda" in Maisoer, die pas over enkele weken ingezet wordt Om de 20 meter zal dan een man, die zich verborgen houdt ach ter een boom, een olifantenkudde gade slaan. Deze mannen vormen het korps der lawaai-makers, dat opeens losbarst in een concert van bamboeratels op lege petroleumblikken. Maisoer, het gebied waar de laatste „Khedda" gehouden zal worden. Enkele tamme olifanten, die de mens helpen bij de zware werkzaamheden. verraderlijke moerassen, een gebied dus, waar olifanten zich volkomen thuis voelen. Op het ogenblik verzamelen zich vele honderden mannen uit de diverse dorpen in het woud van Kakan kote, allemaal ervaren olifanten jagers, die een zekere faam bezitten. Het oer woud is zeer uitgestrekt. Een heel oud, wat op de achtergrond geraakt volkje, lichter van huidskleur dan de Dravida's, heeft wel de beste „speurders" onder znn gelederen. Zij houden zich bezig met het vaststellen van de wildpaden, de omvang van de kudden waarin ze De laatste jaren loopt het percentage normale bevallingen, dat thuis plaats heeft terug. Vele jonge moeders gaan naar het ziekenhuis of naar een kraamkliniek om daar hun baby te krijgen. Daarbij spelen verschei dene overwegingen een rol. Als het de eerstgeborene betreft in een jong gezin, zullen de aanstaande ouders vaak tegen de bevalling opzien. Zij hebben nog nooit zoiets bij de hand gehad en waar zouden moeder en kind veiliger zijn dan in een ziekenhuis, zo redeneert men vaak. Ook de vaak kleine behuizing maakt, dat men eerder in een ziekenhuis deze ge beurtenis wil afwachten dan in de normale omgeving thuis. Om de laatste overweging het eerst te bespreken; dit zal een ieder zelf moeten bekijken. Noodzakelijk voor een bevalling thuis is een rede lijk grote slaapkamer, die te verwarmen is. Het bed moet zo kunnen staan, dat degene, die de bevalling leidt, werken kan. Veel van de in onze tijd gebruikte bedden zijn te laag op de poten. Wil men dit bed gebruiken, dan zal men het vaak op klossen moeten zetten als de bevalling op han den is. Deze klossen en andere benodigdheden voor deze gebeurtenis zijn bij de plaatselijke kruisverenigingen tegen een geringe vergoeding te lenen. Tussen haakjes wil ik hier bij voegen, dat het niet alleen al om deze reden zeer nuttig is om lid te zijn van een kruisvereniging. Naar mijn persoonlijke mening behoort elk gezin lid te zijn van een kruisver eniging. Als de kamer aanwezig en ook het bed geschikt is gemaakt zijn er nog meer voorbereidingen te treffen. Men moet zorgen, dat er o.a. een tafel is, waarop het kind kan worden geholpen en waarop de arts of de vroed vrouw de benodigde instrumenten kan neerleggen. Desinfectiemiddelen en verband zijn ook nodig, maar iedere arts of vroedvrouw geeft ruim van tevoren aanwijzingen over hetgeen men in huis behoort te hebben. Daar gaat het in wezen ook niet om. Het is veel meer de vraag, wil men de geboorte thuis laten plaats hebben of niet? Wat het eerste punt betreft, of het nu veiliger thuis of in het zieken huis is, wil ik ook nog met u bespreken. U denkt misschien, veiliger thuis, hoe zou dat kunnen? Dat kan wel zeker. Het is de laatste jaren wel ge bleken, dat het aantal borstontstekingen van de vrouwen, die in een zie kenhuis bevallen veel groter is dan van de vrouwen, die thuis bevallen. De eigen omgeving, mits de verzorging van moeder en kind hygiënisch is, biedt minder gevaar voor infectie, dan het ziekenhuis, waar door het gebruik van allerlei geneesmiddelen bacteristammen huizen, welke ge vaarlijker zijn voor moeder en kind. Als men in de tijd voordat het kind wordt geboren, de indruk heeft, dat alles normaal zal verlopen, dat er dus geen bekkenvernauwingen zijn of andere afwijkingen bij de moeder, dan is het mijn mening, dat de moeder beter thuis de grote gebeurtenis kan afwachten. In haar eigen omgeving kan zij gedurende de weeën wat rondlopen en alles zal veel rustiger voor haar zijn dan dat ze bij deze nieuwe pijngevoelens ook nog in een vreemde omgeving wordt geplaatst. Een normale bevalling is in wezen ook niet iets, dat in een ziekenhuis thuisbehoort. Hoe rustiger de barende vrouw zich gevoelt, hoe vlotter de bevalling meestal verloopt. Dat een normale bevalling in het gezin behoort en niet in het zieken huis is overigens niet een particuliere opvatting van mijzelf. Onlangs be stond de Nederlandse Vereniging van Vrouwenartsen 75 jaar en, zoals het bij dergelijke gelegenheden meestal gaat - voerden verschillende autori teiten het woord. De directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, zei bij die gelegenheid, dat het te hopen was, dat het aan tal bevallingen dat thuis plaats heeft niet nog meer gaat teruglopen. Er zit nog een ander aspect aan de bevalling thuis en wel dat van de baby. Het kind, dat thuis wordt geboren, went vanaf de eerste dag aan de dagindeling en de omgeving van het huis. Het behoeft niet weer aan nieuwe regels te wennen. Als de pasgeborene een tweede of een derde kind is, is de bevalling thuis helemaal te prefereren. De oudere kinderen worden vanaf de eerste dag betrokken bij het nieuwe kind. De ervaring heeft geleerd, dat in deze gevallen de jaloezie veel minder optreedt, dan wanneer de moeder uit het ziekenhuis thuiskomt en meteen een nieuw gezinslid meebrengt en dat juist de eerste tijd zoveel aandacht en zorg van de moeder nodig heeft. Hoe normaler alles verloopt hoe veel minder kans op spanningen binnen het gezin. Last but not least is er het aspect van de vader. Thuis kan hij zich veel nuttiger maken dan in het ziekenhuis. Als er geen nachthulp aanwezig is zullen de eerste nachten wel wat van de vader vragen, maar dat is geen bezwaar. Ook de man mag wel weten dat hij vader is geworden en dat dat ook werk meebrengt. Natuurlijk zijn er gevallen, die in het ziekenhuis thuisbéhoren: de pre notie zorg schift die gevallen wel. In dit artikeltje wilde ik U alleen nog eens onder Uw aandacht brengen, dat het normaal is, dat een vrouw thuis bevalt en dat aan een bevalling in een ziekenhuis ook bezwaren kleven. ARTS. Natuurlijk zijn er altijd kijkers bij de „Khedda". De hoogste ambtenaren van de staat Maisoer, de onttroonde Maha- radja's - die nog steeds hun paleizen bewonen - en buitenlandse gasten. Zij worden in zgn. „loges" ondergebracht, planken in bomen, die met takken goed gecamoufleerd zijn. Met ingehouden adem slaat men de „operatie" gade, ziet, hoe de olifanten, die nog niets onge woons vermoeden, rustig een bad ne men met hun jongen in de Kapini- rivier. Maar snel gaat de zon op in de tropen van India en de leider van de kudde geeft het sein om dieper het schaduwrijke bos in te trekken. Toch aarzelt hij: onrustig zet hij beide oren overeind, die ieder geruis opvangen, zijn staart zwaait heen en weer. Dan laat hij de schrille olifantenkreet horen: Alarm! Intussen is het geratel van alle kanten sterker geworden: de „lawaai makers" zijn nu druk bezig. De kudde zoekt een uitweg, maar helaas: alleen de weg naar de kraal staat nog open. Zo vluchten de olifanten deze rich ting tenslotte uit en vallen in handen van de mens. In de „pilkana" wacht de gevangenen een opleidingscursus van een maand of drie. Dan behoren óók zij tot het tamme leger der onvermoeibare werkers Bomen vallen, ingenieurs en landmeters treden aan; bulldozers wor den ingeschakeld. En de olifanten zul len op hun eigen wijze meehelpen om wat eens hun onvervreemdbare woon plaats was, pasklaar te maken voor de mens. Tussen 1959 en 19C0 is de bevol king van Engeland en Wales met 369.000 aangegroeid tot 45.775.000, al dus blijkt uit de cijfers die de Re gistrar General heeft gepubliceerd. In de afgelopen tien jaar is de be volking van de twee landen met bijna 2.000.000 toegenomen hetzij door geboorte of door immigratie. In zijn statistisch rapport voor 1960 deelde Registrar mede dat er een record oogst aan babies was - 785.000 levend geborenen, het hoog ste aantal in enig jaar sinds 1947. Hierbij waren 9.086 tweelingen en 77 drielingen. In 1960 waren de bruidsparen jonger dan ooit. Meer dan een kwart van de meisjes die trouw den waren nog geen twintig; een op de tien huwelijken waren tus sen jongens en meisjes van bene den de twintig. De meest populaire leeftijd voor meisjes om te trou wen was 23,3 jaar, 2,4 jaar jonger dan de gemiddelde leeftijd van hun echtgenoten. In 1960 waren er 526.268 sterfgevallen, hetgeen neer komt op een gemiddelde van 11,5 procent per 1000. Dit is het laagste cijfer sinds 1957. Ouwehands Dierenpark nam het ini tiatief beren te schenken aan gemeente besturen of andere overheidsinstellin gen in Nederland, die plannen mochten hebben in hun contreien een berenkuil te stichten. Van alle kanten kwamen reeds aanmeldingen binnen. De „in schrijving" is echter nog niet gesloten, zodat berenvrienden voorlopig nog te recht kunnen. KEGELCLUB E.A.V. HAD GOEDE START IN COMPETITIE De eerste competitie-wedstrijd in de A-klasse van de Arnhemse Kegelbond is door kegelclub „E.V.A." uit Rhenen glansrijk gewonnen. De wedstrijd vond plaats op de altijd weer moeilijke banen in Voorthuisen, doch de EVA-spelers Bos, Hoefsloot, Hoogstede, Robertz en Stevens lieten zich niet afschrikken en waren goed in vorm waardoor zij het fraaie totaal van 1064 hout behaalden. De uitslag was: 1. EVA, Rhenen 1064 hout 2. Onder Onsje, Voorthuisen 1017 hout 3. DVR, Ede 978 hout 4. JAN, Arnhem niet opgek. De hoogste series van die avond wer den gescoord door de EVA-leden S. Stevens met 225 hout en B. Hoogstede 219 hout. „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan." Dat versje kennen jullie allemaal. Maar jullie weten ook wel, dat er niet altijd stoomboten zijn geweest. Het is al meer dan honderd vijf tig jaren geleden, dat de eerste stoom boot te water werd gelaten. Sinterklaas bestond toen allang en hij stond er naar te kijken. Hij was bij zijn broer Santa Claus in Amerika, die zijn verjaardag op Kerstmis viert. Deze San ta Claus was helemaal weg van die boot zon der zeilen. Sinterklaas niet. „Ik vind het maar een drijvend petroleumstel", zo mopperde Sint in zijn baard. „Mij krijgen ze er niet op". En ze kregen hem er ook niet op, totdat Ja, dat zal ik jullie eens vertellen. Het is al honderd jaren geleden, maar als Sint eraan denkt, dan wordt zijn grijze haar nog grijzer Sint was in Santander aan boord gegaan van het goede schip „San Juan" geladen met stuk goederen, levend vee, alle spullen van de Sint en Sint en Piet zelve. De San Juan zeilde met een goede wind. Maar O wee, reeds de eerste nacht brak het onweer los. Het schip zeilde in de Golf van Biskaje (kijk het maar na op de kaart), en die golf noemt men wel het zeemansgraf. Het stormt er vaak heel erg. En ook toen stak er een storm op, waar nog geen enkele vorige storm mee te vergelijken was. Het ene moment werd de San Juan bijna op geheven tot aan de wolken om daarna weer diep in het golfdal neer te smakken. Tot over maat van ramp brak de fokkemast en scheurde het grootzeil. Stuurloos dreef de San Juan rond in de opgezweepte zee. Sinterklaas zag groen van zeeziekte en Piet heel lichtgrijs, zo bleek was hij. Deze toestand duurde een hele week. Aan boord was het een onbeschrijfelijke wanorde. Het levend vee bulkte aanhoudend en verspreid de zo'n verschikkelijke lucht, dat Sint het ge hele schip afzocht naar een wasknijper, om deze op zijn eerwaarde neus te zetten. Maar hij vond er geen Eindelijk ging de storm liggen en met heel veel moeite slaagden Sint en Piet erin het zwaar gehavende schip naar de haven van Bordeaux te brengen. Daar moest het worden opgeknapt al vorens zij verder konden gaan. Er moest een nieuwe mast op het schip worden gemonteerd en dan nam wel enkele dagen in beslag. Deze dagen werden goed benut. Het vee werd gelucht en voorzien van een warme stal en goed voer. En voor het eerst sinds een hele tijd kreeg Sint weer eens trek in spiegeleieren met ham. Na de reparatie van de San Juan zetten zij hun reis voort en zij arriveerden zonder verdere ongevallen, maar met veel vertraging door tegen wind, op het IJ te Amsterdam. Het was toen (let op de datum) 24 december. Bijna drie weken na Sint Nicolaas' verjaar dag. Er was geen mens om hem te verwelkomen. De mensen hadden Sints verjaardag al doorge schrapt op hun kalender Eenzaam liepen Sint en Piet door de straten van Amsterdam. Amsterdam was toen nog veel kleiner en knusser. Er reden nog geen auto's en trams en er was dan ook letterlijk geen kip op straat. Sint en Piet gluurden de huizen binnen en zij zagen vaders, moeders en kinderen. Ze zongen niet „Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht". Weineen, ze zongen kerstliederen. Ze aten geen taai-taai en speculaas, maar kersttulband. Sint luisterde naar de kerstliede ren, die hij wel mooi vond, want hij was na tuurlijk een vroom man, maar toch liepen hem de tranen in de baard. Zo arriveerde hij in „De Rode Leeuw" (die is er nog op het Damrak, ga maar kijken) en de goede waard vertelde hem wat een rampjaar het was geweest, doordat de Sint niet was ge komen. „Duizenden kinderen", zo vertelde hij, „liepen op de morgen van zes december te hui len omdat zij niets in hun schoen hadden ge vonden. Balen hooi en wortelen, allemaal be stemd voor het paard, lagen naast de vuilnis bakken. En de bakker in de Warmoesstraat was zo kwaad geworden, dat hij zijn gehele voorraad koekevrijers op straat had gesmeten. De kinderen uit die buurt waren er goed meemaar zij waren dan ook de enigen. Gaat U in alle stilte maar weer weg", ried hij de Sint, „en liefst in burger. Amsterdam heeft U niet meer lief. Weet U, dat de Schout en de Schepenen al van plan zijn om de Sint-Nicolaaskerk een andere naam te geven?" Tijdens het verhaal van de waard, dacht Sint aan de woorden, die Santa Claus destijds had ge sproken bij de tewaterlating van de stoomboot. En Sint is geen man, die zijn ongelijk niet wil bekennen. Hij besloot om toch maar een stoom boot te kopen. Het volgende jaar tuurde hij vanaf zijn stoom boot door een verrekijker naar de wal. Het stond er zwart van de mensen. Ten eerste wilden de mensen de stoomboot zien. Maar zij waren toch ook, ja, vooral voor Sint Nicolaas gekomen. De tijd heelt alle wonden en een jaar is een lange tijd. Men was de narigheid van vorig jaar al weer vergeten. Nu was Sint er weer en zo keurig op tijd! En toen gebeurde het jongens en meisjes, dat een moeder, die met haar twaalf kinderen aan de kade stond, met stokkende stem en een brok in de keel begon te zingen: „Daar ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan!" Een hoogbe jaarde schoolmeester schreef het op en ieder een wilde het leren. En wij zingen het nog, maar er zal een tijd komen, dat er zelfs voor Sinter klaas geen stoomboot meer zal zijn; Dan zullen we zingen: „Daarginds komt 't atoomschip uit Spanje weer aan." Want wat er ook in de we reld mag veranderen, Sinterklaas blijft altijd dezelfde. Tom Lodewijk. PENSIOEN VOORBEREIDINGSCURSUSSEN Het zou helemaal niet zo vreemd zijn als een directeur van een fabriek, werk plaats of wat dan ook bij het zien van degenen, die over een paar jaren met pensioen gaan, zich zou afvragen: „Wat zouden ze gaan doen? Wat rondhangen of zouden ze een bepaald doel voor ogen hebben?" Een volgende fase zou kunnen zijn, dat hij die vraag eens aan zijn bedrijfsleider, personeelchef, maatschappelijk werker of -werkster voorlegde. Nog beter zou het zijn als hij degenen, die over een jaar of drie, vier met pensioen gaan, eens bij elkaar riep en hen erop wees, dat het goed zou zijn zich al vast wat op die ja ren voor te bereiden, een plan op te ma ken of maatregelen te treffen voor het geen zij van plan zijn te gaan doen. Het inkomen wordt dan ineens veel kleiner, daarom kan er beter al vast een en an der worden aangeschaft zolang het volle loon nog wordt geïncasseerd. In de Verenigde Staten van Noord- Amerika is men ons, ook wat dit betreft, vooruit. Heel wat grote bedrijven geven daar pensioen-voorbereidingscursussen. Kleine bedrijven doen het vaak gecom bineerd. In sommige bedrijven bestemt men deze voor de 60-jarigen, in andere voor de 63-jargen, weer andere bedrijven stellen de cursussen open voor iedereen, die er belangstelling voor heeft. De er varing heeft namelijk geleerd, dat vele 60-jarigen niet verschijnen als men de cursussen alleen voor hun leeftijdsgroep bestemt. Valse schaamte, dat men de zes kruisjes is gepasseerd? De cursussen worden tijdens werktijd gehouden met 10 a 15 deelnemers. Niet meer, omdat er vooral persoonlijk con tact moet zijn. Gewezen wordt op de waarde van bezig-zijn en op de leegte, waarvoor men komt te staan als het da gelijks werk wordt neergelegd en er niets anders is om het te vervangen. Ook, en dat is heel belangrijk, dat de mens het aan zijn mens-zijn verplicht is om aan de jaren, die hem méér dan vroeger zijn gegeven, een nuttige bestemming te geven. Er wordt verklaard waardoor er een z.g. bejaardenvraagstuk is ontstaan en een arts vertelt een en ander over „ver standig verouderen". Als het meest een voudige en minst kostbare geneesmiddel voor vele werkelijke en alle vermeende kwalen geeft hij de raad: blijf bezig. Gepensionneerden komen over hun er varingen vertellen en tenslotte krijgt ie der de gelegenheid om te vertellen waar mee hij denkt zijn tijd te gaan vullen. Is hiervoor een verdere scholing nodig, dan zorgt het bedrijf voor de nodige cursus sen: bijen houden, tuinieren, kippen hou den, handenarbeid, honden fokken. Met degenen, die niet tot een besluit kunnen komen, wordt een afzonderlijk gesprek gevoerd, waarbij men zich op de hoogte tracht te stellen van de achtergrond van hun leven en datgene, waarnaar vroeger de belangstelling wel eens is uitgegaan. Gewoonlijk komt er dan wel iets te voor schijn, waarbij men kan aanknopen. Meestal wordt de vrouwen van deze man nen verzocht bij het gesprek aanwezig te zijn; het betreft immers het leven van beiden. Een enkel bedrijf in ons land heeft de waarde van deze pensioen-voorbereidings cursussen ingezien en tracht degenen, die met pensioen gaan, iets voor deze tijd mede te geven. GOED HANDWERK EN EEN SLAB VOOR HET KLEINKIND Enige jaren geleden is in ons land op gericht de Stichting „Goed Handwerk" en wel met het doel om het peil van de vrouwelijke handwerken in ons land om hoog te halen. Er worden nu en dan tentoonstellingen en verkoopdagen ge houden en men kan er nu zelfs een z.g. toondoos voor ouderen aanvragen, waar in zich allerlei handwerken bevinden, die nog gemakkelijk kunnen worden gemaakt als de ogen wat achteruit gaan of weinig inspanning meer kunnen verdragen. Die toondoos kan worden aangevraagd bij mevr. M. Banning-Hoek, Sonderdank- straat 39, 'Den Haag. Men mag haar on geveer vier dagen behouden. Het uitleen- geld bedraagt 3,50, maar ook de vracht heen en terug moet worden betaald (2 x 1,Er zijn ook grotere koffers, waar in zich veel van de handwerken van de Hoestdrank in tabletvorm.95ct Stichting bevinden, uitgewerkte voor beelden ook, patronen enz. De handwer ken in de kleine doos zijn eenvoudiger. Het uitleengeld van een grote koffer be draagt 7,50, de vracht is dan 2 x 2,50. Misschien is het iets voor clubs of wel een clubje vriendinnen om eens zo'n doos aan te vragen en daardoor op nieuwe ideeën te komen. Voor 3,p. j. kan men lid van de Stichting worden (50 cent entreegeld). Gironummer penningmeesteres „Goed Handwerk", Rijswijk, 45 47 00. Leden ont vangen 3 maal per jaar een mededelin genblad, benevens een handwerklijst, waarop alle handwerken, die de Stichting uitgeeft, staan vermeld, alsmede kleuren, prijzen en ook een kleine beschrijving. Leden mogen verder tegen een kleine vergoeding boeken lenen uit de hand- werk-bibliotheek en zij hebben gratis toegang tot tentoonstellingen, die de Stichting organiseert. Voor lidmaatschap kan men zich opgeven bij mevr. A. van Rossum-Goudart, Zegveldstraat 23, Den Haag. Een handwerklijst kan men aanvragen bij mevr. E. Haasbroek-Kuipers, Vaillant- laan 74, Den Haag. Wij zijn echter van plan om U nu en dan op een handwerk, dat op deze lijst vermeld staat, opmerk zaam te maken. Ditmaal bijvoorbeeld op een slab van een wit/rood Ploegruitje, maat 22 x 34 cm, rood geborduurd met siersteken óf met siersteken en band be werkt, eveneens in wit/rood. Prijs, voor- gewerkt, 2,45. Bestellingen bij de pen ningmeesteres. E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN Deze gymnastiekoefeningen dienen om die spieren en gewrichten te oefenen die in het dagelijks leven niet of weinig of in de nieuwe notenk/euren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 na- niet goed worden gebruikt. Dat kan tuurlijk voor ieder verschillend zijn. De post b.v., die zijn levep lang door het lopen is getraind, zal heel andere oefeningen moeten doen dan iemand, die op het kantoor heeft gewerkt. Voor ou deren, die hun werk achter de rug heb ben, komt het voor het merendeel tegen woordig op hetzelfde neer: geen bewe ging - teveel zitten. Bovendien denkt menigeen dat men van beweging slijt of moe wordt of voor al voorzichtig moet doen. Dat vooral heeft gemaakt, dat er een grote spier- stijfheid ontstaat, terwijl de gewrichten in hun bewegingsmogelijkheid beperkt worden. Dit' wordt dan allemaal toege schreven aan het ouder worden en dat is in de meeste gevallen niet waar. Spie ren en gewrichten kunnen los en soepel zijn; daar zijn ze op gebouwd. Oefening 1. Draai de arm rond in het schoudergewricht, voor, hoog, achter, laag. Eerst links dan rechts. Als het goed gaat beide tegelijk en als het nog beter gaat hierbij licht doorveren in de knie- en. Oefening 2. Houd een stoelleuning vast en maak met één been een ronddraaien de beweging vanuit het heupgewricht. Als het goed gaat wordt de kring, die de voet beschrijft, gaandeweg groter. Albertina Vellenga. Vindt u het ook prettig, de lucht van warme appelen, knolselderij en stokvis op te snuiven. Dan hebben wij hier echt iets voor u bedacht. De recepten zijn voor vier personen en u kunt er tot in het voorjaar van genieten. Probeert u ze eens. GROENTETROEF 1 koolraap van ongeveer 1 kg, 1 kleine selderijknol, zout, 2 grote uien, 50 gr doorregen spek, een eetlepel boter of margarine, selderij groen. De koolraap in plakken snijden en deze schillen en wassen. De plakken in blokjes snijden. De koolraap in weinig water met zout 10 minuten voor koken. De knolselderij schoonmaken, wassen, in blokjes snijden en toevoegen. De groenten samen nog 10 minuten koken. De boter of margarine smelten. Het spek in plakjes snijden en in de boter of margarine langzaam uithakken. De uien schoonmaken, kleinsnijden en in het vet gaar en heel lichtbruin bak ken. De groenten eventueel afgieten en vermengen met de gebakken uien. Het gerecht afmaken met gewassen en fijn gesneden selderijgroen. STOOFSCHOTEL MET STOKVIS EN PREI Vz SU kg geweekte stokvis, 1 1 Va kg aardappelen, (1 ui) IV2 kg prei, zout pe per, boter of margarine, Vz dl azijn of citroensap. De stokvis opzetten met'zoveel water met zout, dat hij juist onderstaat en 10 minuten tegen de kook aanhouden. De vis uit het water halen, van vel en graten ontdoen en in stukjes verdelen. De aardappelen schillen, wassen en in blokjes snijden. De prei schoonmaken, in de lengte doorsnijden, schoonspoelen, in stukken snijden en nogmaals goed wassen. (De ui schoonmaken en klein snijden.) Een deel van het viskooknat afgieten. De aardappelen, stokvis, prei (en ui) achtereenvolgens in de pan doen. Het geheel gaarkoken in 15 a 20 minuten. De massa desgewenst afgieten, dooreen mengen en op smaak afmaken met azijn of citroensap, boter of margarine, peper en zout. APPELSTROEDELTJES 20 stuks) 250 gr (ruim 3 kopjes) bloem, zout, 1 ei, dl 1/t kopje) lauw water, 25 gr (2Vt eetlepel) zachte boter of margarine, 2 beschuiten, 750 gr zachtzure appelen, 50 gr (Va kopje) krenten, 50 gr (Va kopje) rozijnen, (50 gr amandelen) 150 gr lVt kopje) suiker, geraspte citroen schil, 1 theelepel kaneel, 25 gr gesmol ten boter of margarine, melk, poeder suiker. De bloem in een kom zeven. In het midden van de bloem in een kuiltje het zout, ei, water en de zachte boter of margarine leggen. Van het midden uit alles goed door elkaar roeren. Het deeg met de hand zolang kneden, tot het elastisch is en niet meer plakt aan kom en handen. Het deeg op een warme plaats 20 minuten laten rusten. De appelen schillen en in dunne schijfjes snijden. De rozijnen en krenten in wei nig water 10 minuten wellen en laten uitlekken. (De amandelen opzetten met zoveel water, dat ze onderstaan. Als het water kookt ze afgieten en afspoelen met koud water. De amandelen pellen en in kleine stukjes snijden of hakken.) De krenten, rozijnen (amandelen), sui ker, kaneel en wat geraspte citroen schil door de appelen mengen. Het deeg op een met bloem bestoven tafel of aanrecht met een bebloemde deegrol zeer dun uitrollen. De handen met bloem inwrijven. De lap tussen beide duimen en wijs vingers nemen en aan alle kanten uit rekken, totdat hij bijna zo dun als vloei papier is. Een scheurtje kan dichtge plakt worden met een beetje warm wa ter. Uit deze deeglap kleine lapjes van 15 bij 15 cm snijden of raderen met een kartel wielt je. De lapjes bestrooien met fijngemaakt beschuit. De gesmol ten boter of margarine op de lapjes druppelen. Het appelmengsel in kleine bergjes er midden op leggen. De vier hoeken naar het midden dubbel slaan. De stroe- deltjes bestrijken met melk en op een ingevet bakblik zetten. De stroedeltjes in een matig warme oven gaar en lichtbruin laten worden in ±30 a 35 minuten. Het gebak be strooien met gezeefde poedersuiker en warm of koud geven. naar ARNHEM: 6.22 (alleen van ma. t/m vrijd.) 7.30 (alleen op werkd.) 7.44 (ma. t/m vrijd.) 8.30 - 9.30 enz. tot en met 15.30 - 16.38 - 17.30 - 18.19 (alleen van ma. t/m vrijd.) - 18.42 - 19.30 - enz. t/m 22.30 - 23.43 - 0.30 (alleen zon. en feestd.) naar UTRECHT: 6.03 (alleen ma. t/m vrijd.) 6.55* (ma. t/m vrijd.) 7.07 (alleen op werkd.) 7.17 (ma t/m vrijd.) 7.41* - 8.07 - 9.07 - enz. t/m 23.07. stopt NIET te Maarsbergen. ARNHEM: (Holleweg) 6.22* - 6.25* - 7.22* - 7.52 - 8.22* - 8.52 - 9.22* - 9.52 - 10.22* - 10.52 - 11.22* - 11.52 - 12.22 - 12.52 - 13.22 enz. t/m 20.52 - 21.52 - 22.52. AMERSFOORT: (Holleweg) 5.50* - 6.20* - 6.50 - 7.20* - 7.50 - 8.50 - 9.50 - 10.50 enz. t/m 20.50 - 22.20. UTRECHT: (Patr.laan) 5.15* - 5.40* - 6.15* - 6.40* - 7.15* - 7.40 - 8.40 - 9.40 enz. t/m 22.40. ELST: (Holleweg) 6.35 (niet op za. en zond.) 6.57* - 7.57 - 8.57 - 9.57 - 10.57 - 11.57 enz. t/m 22.57. EDE: (Patr.laan) 5.55* - 6.25 (niet op za. en zond.) 6.55* - 7.55 - 8.55 enz. t/m 22.55. BARNEVELD: (Patr.laan) 6.40* - 7.40 - 10.40 - 13.40 - 16.40 - 17.40 - 18.40 - 2140. ARNHEM: (stad) 5.33* - 6.03* - 6.33* - 7.03 - 7.33* - 8.03 - 8.33 - enz. t/m 21.33 - 22.33 - 23.33. UTRECHT: (stad) 5.30* - 6.15* - 6.45 - 7.15 - 7.45 - 8.15 enz. t/m 22.15. AMERSFOORT: (Herenstraat) 5.26* - 5.56* - 6.26 - 6.56* - 7.26 - 8.26 - 9.26 enz. t/m 20.26 - 21.56. VEENENDAAL: Zelfde tijden als AMERSFOORT met bo vendien: 7.56* - 8.56* - 9.56 enz. t'm 20.56 - 22.26 - 22.56 - 23.56 (alleen op za., zon en feestd.) TIEL-GELDERMALSEN: 7.12 - 8.19 - 10.19 enz. 16.19 - 18.19 - 20.19 (tot Tiel). ARNHEM: (Kerk 6.21* - 6.51* - 7.21* - 7.51 - 8.21 - 8.51 enz. t/m 21.21 - 22.21 - 23.21. UTRECHT: (Kerk) 5.42* - 6.27* - 6.57 - 7.27 - 7.57 enz. t/m 22.27. VEENENDAAL: (Kerk) 6.55 (alleen ma. t/m vrijd.) 7,28* - 8.28 - 9.28 enz. t/m 23.28. ARNHEM: (Dorp) 6.16* - 6.46* - 7.16* - 7.46 - 8.16 - 8.46 enz. t/m 21.16 - 21.46 (tot Rhenen) - 22.16 - 22.46 (tot Rhenen) - 23.16 - 23.46 (tot Rhenen) - 0.46 (tot Rhe nen). UTRECHT: (Dorp) 5.47* - 6.32* - 7.02 - 7.32 enz. t/m 22.32 - 23.02 (tot Zeist) - 23.32 (tot Zeist). VEENENDAAL: 7.07* - 8.07* - 8.35* - 9.07* - 10.07 t/m 13.07 - 13.35 (alleen zat.) 14.07 t/m 17.07 - 17.35 (ma. t/m vrijd.) - 18.07 - 18.35 (ma. t/m vrijd.) - 19.07 enz. t/m 23.07 - 0.07 - 0.55. UTRECHT: 5.30* - 6.02* - 6.35* - 7.02* 7.35* - 8.02 - 9.02 enz. t/m 23.02. AMERSFOORT: (Kerklaan) 6.01» - 6.31* - 7.01 - 7.31* - 8.01 - 9.01 enz. t/m 21.01 - 22.31. ARNHEM: 7.11* - 7.41» - 8.41 - 9.41 enz. t/m 17.41 - 18.11 (ma. t'm vrijd.) 18.41 t/m 22.41 - 0.11 (tot Rhenen). Daarom juist moet u er verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt besteed. Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 VEENENDAAL TELEFOON 2022*

De Vallei | 1962 | | pagina 4