P Jaren *60 t/m *62 leverden ruim 700 woningen op Jeugd Roode Kruis speelde weer voor Sinterklaas Ds, Langbroek hield boeiende lezing over taak van de kerk t.a.v. gestoorde kinderen AMERONGEN Contactavond Oranje-Wit te Eist cCH E Vi@LET Marcip an MORGENAVOND RAADSVERGADERING 57 huizen onbewoonbaar verklaard in die tijd msBEEBmm J Nationaal Klaverjastournooi „Het Gouden Glas" Kettingbotsing door vallende zak cement MARKTBERICHTEN Zilveren jubilaris bij Fa. Anbeek v. d. Meyden E.H.B.O.-Rhenen het sterkst Artifoto showde nieuwste Japanse camera's Jeugd bijzonder actief en meelevend ROUWSTOET PASSEERDE VEENENDAAL Men leerde van ze houden ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Ook Vtxfr2iekenfondsCed(ui!f V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE ATTENTIE Leuke kindermiddag van N.V.V. Besturenbond Voor de kantonrechter Twee legenden over Burgemeester en wethouders van Veenendaal hebben de gemeenteraad de half jaarlijkse nota inzake de stand van de woningbouw aangeboden. Tevens is hier in verwerkt de wjjie waarop b. en w. het woningcontingent 1962 hebben besteed. In 1960, 1961 en 1962 werden respectievelijk 96, 96 en 80 woningwetwoningen toegewezen. Van het woningcontingent 1961 is nog een gedeelte in aanbouw. Dit omvat 16 woningen in het Schrjjverspark en komt in december 1962 klaar. Van het contingent 1962 zijn in aan- B. en w. namen het voorstel terug en bouw 45 etagewoningen in het Schrij verspark, d.w.z. de fundering van deze drie blokken is klaar en het eerste blok is gevorderd tot de tweede etagevloer. Vermoedelijk in aug. 1963 zullen deze drie blokken worden bewoond. Verder werd begonnen met een com plex van 12 eengezinshuizen aan de Nijverheidslaan, die vermoedelijk in ju ni 1963 gereed komen. Aan de Zonnebloemstraat - in 't Hoorntje - is men reeds begonnen met een complex van 14 beneden- en 14 bovenwoningen. Vermoedelijk klaar augustus 1963. De benedenwoningen zijn bestemd voor bejaarden. In de sector particuliere premiebouw werden in 1960, 1961 en 1962 premie toegekend voor respectievelijk 26, 198 en 86 woningen. Hiervan zijn nog 263 woningen in aanbouw, waarvan een aantal blokken etagewoningen in het Schrijverspark en de bijzondere wonin gen die zijn begrepen in de bouw van het hervormde rusthuis. Over de jaren 1960 t.m. 1962 werd rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van 130 woningen in de vrije sec tor, waarvan nog 30 huizen in aanbouw zijn. In de jaren 1960, '61 en '62 zijn in totaal 57 woningen onbewoonbaar ver klaard, waarvan er inmiddels 9 werden afgebroken. 22 hiervan zijn onbewoond en 25 onbewoonbaar-verklaarde wonin gen zijn nog bewoond. Nieuwe Herv. Kleuter school in de pen De Centrale Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Veenendaal heeft de gemeenteraad verzocht om mede werking ingevolge de kleuteronderwijs wet tot het stichten van een kleuter school aan het Panhuis of in de omge ving daarvan. De overgelegde stukken voldoen vol gens b. en w. aan de eisen. Zij stellen de raad voor de medewerking te ver lenen. Subsidie voor speeltuinverenigingen De speeltuinvereniging „De Berm", verzoekt een subsidie van 300.een bedrag dat overeenkomt met het tekort van deze vereniging over 1962/1963. Bij de vaststelling van de gemeente begroting 1962 werd reeds rekening ge houden met een subsidie van 250. Het bestuur van „De Berm" meende destijds dat dit genoeg was. De ingediende begroting geeft een groter tekort aan, maar er zijn o.a. pos ten van 350.voor uitbreiding en 100.voor afschrijving opgenomen. B. en w. menen daarom dat het sub sidie op 250.kan worden gehand haafd. Geen gas maar olieverwarming in school Toen b. en w. in de vorige vergade ring de raad een krediet van 5500. voor de aanschaf van gaskachels voor de openbare W. van de Westeringh- school aan de Prins Bemhardlaan vroe gen werd hiertegen van verschillende zijden bezwaar gemaakt. Men meende dat verwarming met oliekachels voor deliger zou zijn. voor betere uurwerken In „Esplanade" te Utrecht werd de finale verspeeld van het eerste Natio nale Klaverjastournooi, op initiatief van het gilde „Het Gouden Glas". De bedoeling van dit gilde is ieder jaar een kampioenschap van Nederland uit te schrijven. Bij de finalisten bevond zich ook de Veenendaler J. L. Lochtenberg, met als partner de heer M. E. Hensen uit Eist. Het aantrekkelijke voor de spelers van deze finale was, dat de geluksfac tor, welke bij ieder kaartspel zo'n grote rol kan spelen, volkomen was uitge schakeld, daar ieder koppel dezelfde 40 van te voren uitgezochte spelen te verwerken kreeg en hieruit dus zoveel mogelijk punten moest zien te halen. Vooral dit punt werd tijdens de prijs uitreiking, welke geschiedde door het in vol ornaat geklede gilde van „Het Gouden Glas", nogeens extra onder streept, daar de 10 prijswinnaars door toepassing van dit systeem zich ook werkelijk de sterkste klaverjassers ge toond hadden. Des te groter de prestatie van de he ren Lochtenberg en Hensen om uit dit sterke gezelschap de eerste prijs te be halen, zodat thans Veenendaal en Eist een kampioen van Nederland in hun midden hebben, hetgeen nog niet is voorgekomen. Tevens heeft dit koppel zich direct geplaatst voor de Finale 1963 waarin zij hun titel moeten verdedigen. K zijn inmiddels tot de conclusie gekomen dat olie inderdaad goedkoper is. Zij vragen nu een krediet van 3900. voor de aanschaf van oliekachels en bijkomende werkjes. Hoofdwaterleiding in de Stationsstraat De Edesche Waterleiding Mij. N.V. is voornemens in de Stationsstraat te Veenendaal een hoofdleiding aan te leggen en wil hiervoor een overeen komst aangaan met de gemeente Vee nendaal. Weliswaar ligt hier een leiding maar met een te geringe capaciteit. Het is b.v. niet mogelijk brandkranen hierop aan te sluiten, hetgeen uiteraard zeer bezwaarlijk is. Bovendien willen negen eigenaren van percelen aan de Stationsstraat hun huizen op het waterleidingnet aanslui ten. B. en w. van Veenendaal, die de raad voorstellen de overeenkomst aan te gaan, schrijven nog dat door de tot standkoming van deze voorzieningen mede de mogelijkheid wordt geschapen om, waar nodig, te voorzien in de be hoefte aan deugdelijk drinkwater. De aanleg van deze hoofdleiding zal met zich brengen, dat de gemeente jaarlijks garant moet zijn voor een be drag van 368.75, althans gedurende de eerste vijf jaar. Een zak witte cement, die van een vrachtauto viel is de oorzaak geweest van een kettingbotsing op de Rijksweg 12 tussen Veenendaal en Maarsbergen. Drie personen werden ernstig of licht gewond en drie auto's werden zwaar beschadigd. De opstuivende cement legde als het ware een stofgordijn boven de rijksweg. Ieder uitzicht ging verloren en enkele automobilisten die gingen remmen vlogen op elkaar. De 31-jarige heer H. uit Dusseldorf en de 28-jarige heer uit Rijswijk (Z.H.) wer den ernstig gewond, terwijl een 15-jarige duitse jongen lichte verwondingen opliep. Allen werden per ambulance naar het Veenendaalse Juliana-ziekenhuis ver voerd. AANGEREDEN DOOR BROM FIETSER De 34-jarige Veenendaalse heer B., die vrijdagavond met zijn vrouw op het fiets pad van de Kerkewijk reed werd aange reden door een bromfietser, die hem wil de passeren. De heer B. maakte zo'n zei ling dat hij aan de overkant bij het Groe ne Kruisgebouw terecht kwam. Hij werd per ambulance naar het Streek ziekenhuis te Bennekom vervoerd, maar kon daarna weer naar zijn woning te Veenendaal gaan. Hij was niet ernstig ge wond. VEERTIEN DAGEN GRATIS BUNGALOW De fam. H. v. Lingen aan het Rembrandt- park Veenendaal heeft een prijs gewonnen bij de ledenwerf-actie van de NCRV. De ze bestaat uit een gratis vakantie van twee weken in een fraaie bungalow er gens in Nederland. De radiovereniging heeft in het kader van deze ledenwerf acties ook enkele bungalows besproken bij de camping „De Thijmse Berg" te Rhenen. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 118.000 stuks. Prij zen van 12,— tot 15— per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 55 stuks. Prijzen van 38,— tot 50,— per stuk. Handel traag. „Fantastisch zei de 12-jarige Rinie Bruxvoort dinsdagavond en verder deèd hg bijna geen mond meer open. Zo verbluft was hij door de prachtige ge schenken die twee meisjes van het Veenendaalse Jeugd Roode Kruis hem kwa men aanbieden. Boeken etui een spel pennen, en alles gloed nieuw. Vader en moeder Bruxvoort vertolkten de dank van Rinie die negen maanden in het sanatorium heeft gelegen en sinds kort weer thuis was. Meer dan vjjftig chronisch zieke en invalide Veenendaal se kinderen hebben gisteravond passende geschenken gekregen. Hier speelden Gea Niemeyer uit Vee nendaal (links) en Dinie van Lienden uit Rhenen (rechts) voor Sinterklaas b\j Rinie Bruxvoort (midden). Dit was een van de keren dat dins dagavond meer dan vijftig invalide en chronisch zieke kinderen in Veenendaal verblijd werden met St. Nikolaas ca deaus, onder het motto „Door de jeugd - voor de jeugd". Het Jeugd Roode Kruis is daar vorig jaar mee begonnen o.l.v. de bestuurs leden de dames A. Parlevliet en G. v. Schuppen en de heer B. v. Benthem. Ditmaal werd de geld-inzamelings- aktie op vrijwel allé scholen flink ge steund door de autoped-race van het Chr. Lyceum, die ruim 600,op bracht. Zodoende konden allemaal nieuwe geschenken aangekocht wor den. Voor het inpakken en distribueren zorgden de meisjes van het J.R.K., die overal dankbaar werden onthaald. Maandagavond bracht een deputatie van het J.R.K. niet minder dan 175 boeken naar het Juliana ziekenhuis voor de kinderafdeling. Hoewel de ont vangst hier wat tegenviel, werd dit la ter rijkelijk vergoed toen eenzelfde zending bij het Streekziekenhuis werd gebracht en de meisjes door enkele dames van het ziekenhuis-bestuur har telijk werden ontvangen. Er zijn plannen om deze sympathie ke jeugd-actie een volgend jaar nog grootser op te zetten. Op verzoek van het afdelingsbestuur Veenendaal van de vereniging „Phila delphia" heeft dominee C. Langbroek woensdagavond een boeiende lezing ge houden over de taak en roeping van de Christelijke kerk ten aanzien van de gestoorde kinderen. Voor deze bijeenkomst bestond een opmerkelijk grote be langstelling, terwijl de aanwezigen de rede van de predikant met intense aan dacht hebben gevolgd. Om iedereen in de gelegenheid te stellen het besprokene nog eens aandachtig te bestuderen werden er aan het einde van de avond ge- tencilde boekwerkjes uitgegeven met de complete rede van de predikant. Ds. Langbroek had als titel voor zijn lezing gekozen: de gestoorde schaapjes van de grote kudde. In eerste instantie ging hij na wat men in het verleden van deze „vreemde" mens dacht. Men liet ze in de oudheid maar wat rondlopen en ze waren de schrik en „narren" voor de omgeving. Soms sloot men ze op in gevangenissen en in som mige gevallen doodde men deze onaan gepaste mensen. GEEN HALT In de middeleeuwen, aldus ds. Lang broek, zag men de zwakzinnigheid als een „bezeten zijn" docr demonische krachten. Allerlei magische tendenzen en bijgeloof hielden de mensen afzijdig en afkerig van de gestoorde mens. „We moeten helaas constateren dat de kerk hier geen krachtig halt heeft geroepen!" In de 15e eeuw kwamen de zgn „dol huizen" en werden de gestoorden op gesloten in cellen en dwangbuizen. Zij kwamen op onmenselijke wijze aan de ketting te liggen. Pas in 1798 kwam hierin verbetering toen een Franse geneesheer ondanks ernstige waarschuwingen van het ver plegend personeel, ongewapend de cel van een krankzinnige binnentrad. Hij sprak rustig en overtuigend met deze mens en ontdekte dat er kalmerende kracht van zijn spreken uitging. Dit was een belangrijke ontdekking. In de 19e eeuw komt men langzaam los van allerlei magische opvattingen en wordt er ook vanuit de Chr. kerk anders over deze mensen geoordeeld. STROOM VAN AKTIVITEITEN De predikant meende dat het toch met name onze eeuw is, waarin de zorg voor de zwakzinnige mens pas goed los komt. Er breekt een nieuwe visie door zowel vanuit de medische wetenschap als ook vanuit een meer bijbelse men senbeschouwing. „Er zijn vandaag moderne gestichten en goed toegeruste gestichtsartsen voor de zwaarste gevallen als psychosen. Steeds meer wint de gedachte dat ook de predikanten zich hebben te verdie pen in psychologie en psychoterapie" zo zei de predikant. ONZE GESTOORDE KINDEREN Ds. Langbroek stelde vervolgens de belangrijke vraag: Hoe ziet de kerk de ernstig gestoorde kinderen van de ge meente? Wat belijdt zij van onze kin deren die niet normaal zijn? Worden ze maar weggehouden uit de gemeen schap der kerk? Wat doet de gemeente van Jezus Christus met onze kinderen? Om op deze vragen een antwoord te kunnen geven is het nodig dat we na gaan wat het Woord van God hierover openbaart. In dit verband attendeerde de predi kant op het feit dat er overal in de Bijbel een bewogenheid Gods is over alles wat ellendig en nooddruftig is en naar Hem vraagt. Hij bewees dit aan de hand van diverse bijbelteksten. Samenvattend kunnen we dus zeg gen: God richt zijn ontferming op alles wat weerloos en zwak is. Bo vendien mocht het volk Israels zich niet afmaken van de hulpbehoe venden maar zij moesten mee-be wogen zijn over hen". „Hiermede hebben we duidelijk ge lezen in het Woord Gods hoe de taak en roeping der kerk ligt t.a.v. onze af wijkende kinderen. Laat ze tot mij ko men en verhindert ze niet. De kerk heeft ze te zien als de gestoorde schaap jes van de grote kudde." Ds. Langbroek was tenslotte van me ning dat de kerk in het bijzonder gees telijke leiding heeft te geven aan de ouders van de gestoorde kinderen. „Niet in het minst in de samenkomst der ge meente hen in de dienst der gebeden te gedenken." Voorts heeft de kerk te belijden dat ook deze gestoorde schaapjes zowel als de anderen in de gemeente Gods be grepen zijn. Zo belijdend dient ook haar houding en medeleven jegens hen en hun ouders betoond te worden. De heer G. J. de Gooyer (53) herdacht vorige week het heuglijke feit 25 jaar in dienst te zijn bij de fa. Anbeek v. d. Meyden Zn. aan de Nieuweweg te Veenendaal. Tijdens een gezellige en min of meer intieme bijeenkomst in de morgenuren werd de jubilaris gehul digd, terwijl 's avonds in hotel „La Montagne" een receptie werd gehouden. In de woning van de directeur werd de jubilaris met echtgenote en dochter, staande door zijn collega's en directie verwelkomd. De heer Anbeek v. d. Meyden sprak zijn zilveren vertegenwoordiger toe, waarbij het de indiensttreding van de heer De Gooyer in herinnering bracht. „Toen ik zesentwintig jaar geleden door Nijkerkerveen kwam zag ik een man langs de weg staan die zijn hand opstak. Hij had twee grote pakken bij zich. koffie en thee, waarmee hij bij een klant de deur was uitgegooid De heer Anbeek v. d. Meyden nam hem mee en korte tijd later was de heer De Gooyer vertegenwoordiger van de fa. Anbeek v. d. Meyden. „We zijn 25 jaar geleden in zee gegaan", zo sprak de directeur, „en we hebben er nooit spijt van gehad. Je ijver en plichts betrachting hebben we altijd bewon derd." Als blijk van waardering kreeg de jubilaris een schitterend horloge ten geschenke, „niet om vroeger op te staan maar om eerder naar huis te gaan!" Mevrouw De Gooyer aan wier adres eveneens woorden van waardering wer den gericht, kreeg een fraai boeket bloemen. Tot slot sprak de jubilaris een kort maar krachtig dankwoord. In gebouw Elthet? zyn zaterdagmiddag een aantal EHBO en Rode Kruis-ploegen uit deze omgeving in een sportieve strijd gewikkeld geweest. De inzet was de Greb- bebe-wisselbeker en het moet gezegd: er is flink voor gevochten. De opdrachten waren lang niet ge makkelijk, terwijl de heren jury-leden, de doktoren Schoo uit Arnhem, Rademakers uit Ederveen en.Boerema uit Amersfoort, een kritisch oog hadden. De eind-uitsiag bij de ploegen: 1 Rode Kruis Rhenen 177 punten, 2 EHBO Op- heusden (175) 3. EHBO Rhenen (173) 4. EHBO Renkum (156) 5. EHBO Veenendaal (146) en 6. EHBO Eist met 105 punten. De klassering voor de leidersprijs was: 1. EHBO Rhenen 81 pnt. 2. EHBO Opheus- den 80 pnt. 3. EHBO Veenendaal 77 pnt. 4. Rode Kruis Rhenen 66 pnt. 5 EHBO Kesteren 57 pnt. en 6 EHBO Renkum met 50 punten. DAMMEN Maandag j.l. speelde VDC I een wed strijd in Driebergen. Het werd een over winning voor VDC I. De stand werd 9-11. De persoonlijke uitslgen waren ls volgt: Driebergen VDC I W. Oostenbrugge—H. v. d. Brandhof 0—2 J. W. Dijkhorst—J. Vermeer1—1 N. de Groot—D. Bouman 1—1 B. J. Spork—H. Edink 02 J. N. Sonnevelt—E. de Kleuver 1—1 H. Liebeek—J. Roks 11 P. HilgemanD. Hendriksen1—1 J. v. BrummelenJ. H. de Roder 02 J. Rijnsoever—A. Kalter 20 W. Bosgraaf—J. Roodbeen2—0 In de bovenzalen van hotel de „Ko renbeurs" heeft Artifoto twee dagen achtereen de nieuwste Japanse came ra's geshowd. De inrichting van de showruimte was in de sfeer gebracht van dit oosterse land waardoor het ge heel een nog aantrekkelijker cachet kreeg. Geen wonder dat men niet over gebrek aan belangstelling te klagen had. Wat de camera's betreft het 6x6 en 6x9 formaat is verdrongen door het kleinbeeld en het formaat 18x24 dus 72 opname's van één kleinbeeldfilm. Bovendien wint de kleuren-fotografie steeds meer terrein en verwacht men dat het zwart/wit over ca. tien jaar grotendeels tot het verleden behoort De camera's zelf - juweeltjes van apparaten! - worden steeds compacter en gemakkelijker hanteerbaar. Veel aandacht trok ook de camera met een 5 cm. objectief dat meer licht opvangt dan het menselijk oog en de telelens van 600 mm. die meer weg heeft van een mitrailleur. De prijzen varieerden bij de camera's van 88.— tot over de 1000.—. De miniatuur-camera's eens zo groot als een luciferdoosje trokken eveneens veel belangstelling. Dit zijn de zgn. spion netjes waarmee men ongemerkt kan fotograferen. Naast de camera's was ook veel aandacht besteed aan de klein beeld en 8 mm. projectoren. Ook op dit gebied staat de techniek niet stil en het moet voor de foto- en filmlief hebbers een unieke kans geweest zijn om zich volledig met de moderne snuf jes op de hoogte te kunnen stellen. Al met al kan Artifoto terug zien op een vakkundige en hoogst interessante show. De heer Anbeek v. d. Meyden (links) huldigt hier zijn zilveren jubilaris G. J. de Gooyer (rechts). Midden: mevrouw De Gooyer. MAC HOUDT ST. NICOLAAS-RIT De MAC Veenendaal houdt maandag avond 10 december a.s. een St. Nico- laasrit met een lengte van ca. 25 km. Hoewel deze rit bij duisternis gereden wordt, heeft men geen schijnwerper nodig, daar de aanduidingen zodanig zijn gekozen, dat deze met behulp van de normale verlichting duidelijk waar neembaar zijn. Na afloop van de rit hoopt men nog enige tijd gezellig bij een te blijven. Ondanks de veel voorkomen klach ten over de moderne jeugd („ze zyn nergens voor warm te krijgen") zyn het toch maar de jongeren die zich doorlopend inspannen voor charita tieve doeleinden. Een sprekend voorbeeld hiervan zijn o.a. de leerlingen van de Kon. Juliana- school. Voor de actie „Open het dorp" ging een jachthond de klassen door en dit bracht mét de activiteiten van het onderwijzend personeel ruim zeshon derd gulden op. Diezelfde avond heeft een deputatie jongenren dit bedrag aangeboden in het RA I-gebouw aan Ageeth Scherphuis. Daarnaast verkochten de kinderen in totaal voor 2500,aan kinder postzegels, werd er 200,ingeza meld voor Zonnegloren, offerde men het eigen Sinterklaasfeest op voor een actie van een dagblad, zamelde men 360,in voor het dierenasiel De Hazenberg in Amerongen, kortom wer den tal van acties gesteund. Vanzelfsprekend gebeuren deze din gen in alle jeugd-kringen, hetgeen de directeur van genoemde school uit spraak deed doen: „We hebben hele maal niet over die tegenwoordige jeugd te klagen!" De rouwstoet met het stoffelijk over schot van H.K.H. Prinses Wilhelmina is gisteren in de namiddag ook Vee nendaal gepasseerd. De witte lijkauto, geëscorteerd door motorrijders en voor afgegaan door een auto waarin Z.K.H. Prins Bernhard gezeten was, kwam van de richting Ede en bereikte via de Klompersteeg en een gedeelte Nieuwe weg Rijksweg 12. Op de te volgen route was alle verkeer stilgelegd. Woensdagavond 28 nov. j.l. hield onder deze titel zuster A. J. de Haan een cau serie voor de Ned. Christ. Vrouwep Bond te Amerongen. Later werd de causerie van zr. de Haan nog toegelicht door middel van een film over het werk in de stichting 's Heeren Loo-Lozenoord uit Ermelo. In haar voorwoord herdacht de presi dente de overleden prinses Wjlhelmina en verzocht tenslotte om 2 coupletten van het Wilhelmus te zingen. Vervolgens heette zij alleen hartelijk welkom, in het bijzon der de jonge meisjes die deze avond ook aanwezigen waren en gaf het woord aan de spreekster zuster A. J. de Haan. Deze schilderde in een korte toe spraak het werk van de stichting voor zwakzinnige kinderen n.l. de Stichting 's Heeren Loo-Lozenoord uit Ermelo. Zij wees er echter op, dat dit in wezen niet allemaal kleine kinderen zijn, daar er bij zijn die de zestig al gepasseerd wa ren, maar zij waren wat hun verstande lijke ontwikkeling betreft nog precies kin deren. Toch leer je aldus zuster de Haan, in je werk op deze stichting van deze kinderen houden. Zij wekte dan ook de jonge meisjes die er vrij veel opgekomen waren op om als zij er iets voor voelden te komen werken in deze stichting. Zij zouden dan zelf mer ken hoe een prettig werk dit was, en vooral een dankbaar werk. Interessant is het ook nog te vermelden, dat de minder gehandicapte kinderen op deze stichting zelf hun ontspanningsprogramma en avon den verzorgen. Duidelijk bleek dit ook uit de film van de stichting die hierna gedraaid werd. Maar zoals al gezegd is, ook hier veel gebrek aan personeel. Aan het einde van de avond kon de presidente nog meedelen dat de afdeling nu 100 leden telt, en in verband hiermede het bestuur met één lid uitgebreid zal worden. De kerstavond zal worden gehouden op dinsdag 18 dec. a.s. in het zaaltje achter de Ger. Kerk. Verder deelde zij mede dat de Jaarvergadering zou plaats vinden in de loop van februari 1963. KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 Bij de voetbalvereniging Oranje-Wit is de laatste tijd iets mis, want alle drie de elftallen verkeren op de ranglijsten in de onderste re gionen. Het bestuur is dan ook terecht van mening, dat daar snel verandering in moet komen, maar klaarblijkelijk zijn de meeste spe lers het daar niet mee eens, want de contactavond j.l. vrijdagavond werd maar door een paar van hen bezocht. Het was de bedoeling, dat op deze avond eens over de moeilijkheden gepraat zou worden en verder zouden enkele ervaren bestuursleden uit Utrecht het woord voe ren. Door de slechte opkomst, kwam van het eerste uiteraard weinig terecht, maar één afgevaardigde uit Utrecht, de heer Troost, was toch zo sportief zijn plicht te doen. De heer Troost had het in de stijl van de beroemde Karei Lotsy gezocht. Ook zijn ,donderspeech" zal menig voetballer VEENENDAAL op de stoel van enthousiasme heen en weer hebben doen schuiven. Hij weet de slechte resultaten en de slechte opkomst aan een slechte clubgeest, een euvel waar tegenwoordig vele verenigingen aan lij den. Hij gaf bestuur en leden de raad om niet meewerkende leden aan de kant te zetten, zodat men een gezonde kern over houdt, waar wat mee te bereiken is en die tevens een voorbeeld is voor de jeugd. De voorzitter de heer van Kooten dank te tenslotte de spreker en hoopte, dat de ze avond toch nog van nut geweest was voor de loop van de verdere competitie. MELK OVER STRAAT EN DRIE WIELER BESCHADIGD Vele kostbare litertjes melk vloeiden maandagmorgen vroeg over straat, toen in de Vordel de automobilist de heer v.d. K. uit Opheusden in de duisternis de driewieler van melkslijter v. G. niet op merkte en er pardoes tegen opreed. v. G. was gelukkig net bij een klant, zo dat hij evenmin als v. d. K. verwondingen opliep. De driewieler en auto werden be hoorlijk beschadigd. Het abonnements-kwartaal van ons blad is per 1 december ge ëindigd. Derhalve verzoeken wij onze per giro betalende abonné's het abonnements-geld heden op onze giro-rekening (56.34.27) over te maken. De administratie BEELD GEPLAATST BIJ RIDDERHOF Bij het bejaardencentrum De Ridder hof is zaterdag het tuinbeeld geplaatst dat in feite nog tot de inventaris van het te huis behoort. Het is een fraai bronzen beeld, ontworpen door mevrouw Van de Berg uit Amsterdam en voorstellend e?n meisje dat een harp bespeelt. Zaterdagmiddag 1 december j.l. had de besturenbond van het N.V.V. in Amerongen voor de jeugd een film middag georganiseerd waarvoor goede belangstelling bestond. Tot slot werd nog een Sint Nicolaas-film vertoond. Het was een goed gevuld Clubhuis afgelopen zaterdagmiddag. Ruim 400 kinderen hadden een plaatsje weten te veroveren, en dat zij er geen spijt van hebben gehad, bleek wel uit hun spon tane lach tijdens de vertoning van de film van de overbekende Charly Chap lin. Ook werd er nog met de kinderen een hersengymnastiek gehouden, het geen bij gebrek aan een goede ge luidsinstallatie haast ondoenlijk bleek. Het was niet mogelijk boven de kin derstemmetjes uit te komen, waardoor het wel wat lawaaierig toeging. Veel beter ging het ballonnen blazen. Tot slot werd nog een Sint Nicolaas- film vertoond, waarbij de liedjes uit volle borst werden meegezongen. Aan de uitgang kreeg ieder kind nog een rolletje drop aangeboden. (Vervolg van pag. 1) meer vuil gedeponeerd, verdedigde E. zich. Een agent had mij gewaarschuwd, dat ik het puin weg moest halen, maar nadat dit was gebeurd kreeg ik op last van de bur gemeester toch nog een bekeuring. Het zelf overal storten van huisvuil en dergelijke kan onmogelijk toegestaan worden, zo betoogde de officier, mr. Pie- ters. Wanneer men het in dit geval had getolereerd, zou men het ook aan anderen moeten toestaan. Op een gegeven moment dient echter één lijn te worden getrokken. Daar verdachte van goede wil was ge weest, wilde mr. Pieters het laten bij het schikkingsbedrag van 10,of 2 dagen. Ook rechter v. d. Brand was van me ning, dat dit soort overtredingen van de politieverordeningen niet toegestaan kun nen worden. He vonnis luidde conform de K., bouwvakarbeider te Ede, had zich met een Citroen op de openbare weg be geven, waarvan een band te glad en de stuurinrichting ondeugdelijk was. Tech nisch verkeerde de auto in een slechte staat van onderhoud. Ik heb de stuurinrichting meteen ge maakt, daar mankeerde heus niet zoveel aan en daarom vond ik het schikkings voorstel van 50,nogal hoog, klaagde verdachte. U moet met reparaties niet wachten tot u een bekeuring krijgt, repliceerde rechter v. d. Brand. Bij het onderzoek door de politie was gebleken, dat de linker- en rechter stuur- kogel zeer veel speling vertoonden door dat beide kogels afgesleten waren. De officier vatte dit geenszins als een bagatel op en hij eiste 50,of 10 dagen voor de deplorabele toestand van de stuurinrichting, alsmede 30,— of 6 dagen voor de gladde band. Bovendien vroeg hij een verbeurdverklaring hiervan. Reschter v. d. Brand vonniste met 2 x 50,en onttrekking aan het verkeer van de bewuste band. ■fr F., fruithandelaar te Nijmegen, was op de Utrechtseweg te Oosterbeek met zijn auto linksafgeslagen zonder een hem ach teropkomende wagen vrije doorgang te verlenen. Daardoor was een botsing ont staan. Verdachte probeerde zich vrijdag voor het Wagenings kantongerecht te veront schuldigen met de opmerking, dat zijn bui tenspiegel beregend was, waardoor hij geen voldoende uitzicht had gehad. Een binnenspiegel was in de auto niet aanwe zig. Als u via de spiegel niets kon zien had u zelf maar achteruit moeten kijken vond rechter v. d. Brand. Ook de officier vond, dat verdachte be tere voorzorgsmaatregelen had moeten treffen wanneer zijn buitenspiegel hem bij regenweer niet genoeg zicht bood. Ach teropkomende automobilisten mogen in geen geval de dupe worden, zo betoogde hij. De eis luidde 75,— of 15 dagen. Verdachte vond dat wel wat hoog voor iemand, die al jaren rijdt en nog nooit eerder voor een overtreding was gever baliseerd. Rechter v. d. Brand vonniste echter con form. (amandelpers) (1) Niemand weet eigenlijk precies hoe amandelpers werd uitgevonden, maar zowel de Italianen als de Duit sers beweren de eersten in de wereld te zijn, die deze Kerstdelicatesse maken. Op een dag in de Middeleeuwen hielp een bakkersdochter in Venetië haar vader in de bakkerij. Het meisje dacht, dat zij deeg voor een cake moest maken, waarin zij amandelen moest doen. Maar het meisje was verliefd en zij stond aan haar vriendje te denken, terwijl zij werkte. Hoe dan ook ze gooide de gewichten door elkaar, zodat ze er veel amandelen in deed en slechts een klein beetje meel. Toen het deeg klaar was ontdekte haar vader wat ze had gedaan en hij was erg boos. Hij gaf haar een flinke uitbrander en terwijl hij daarmede bezig was nam hij een klein stukje deeg en proefde het. Plotseling verscheen er een glim lach op zijn gezicht. Hij proefde er nogmaals van en was verrukt. Hij sneed het deeg onmiddellijk in kleine stuk ken en verkocht het zoals het was en het werd een groot succes. Hij noemde het nieuwe product naar St. Marcus, de beschermheilige van Venetië en in het Latijn werd het „Marei pain" - of Marcus' brood genoemd. (2) De Duitse lezing is als volgt: Een rijk man was van plan een diner te geven en gaf zijn kok opdracht een dessert met amandelen te maken. De kok gaf de keuken jongen een flinke portie amandelen en zei hem de aman delen tc pellen en te vermalen. Nadat de jongen dit had gedaan gaf hij het aan de kok, die eenzelfde hoeveelheid suiker met de amandelen vermengde en maakte er deeg van. Hij maakte van het deeg kleine figuurtjes, hetgeen een succes werd op het diner. De naam van de kok was Franz Marzip en hij, noemde het mengsel Marcipan, naar zich zelf. De uitvinding bezorgde hem een baan als kok bij een prins in Brandenburg en toen de prins stierf keerde Marzip terug naar zijn geboorteplaats, Lybeck, waar hij een fabriek opzette. Er is misschien wel wat waar in het Duitse verhaal, omdat er verscheidene hon derden jaren geleden een grote „Marcipan"-fabriek in Lybeck is geweest en vele mensen Lybeck als de „ge boorteplaats" van amandelpers beschouwen.

De Vallei | 1962 | | pagina 2