de Geer RIJLES? BshïS MARINO! Boerderij Geheime bijeenkomsten van rooms-katholieken Een episode uit het kerkelyk leven VEENENDAAL ACHTERBERG :,3l ÉBlï^J F f 1 A p I- 1 I 1 W; n. mmér Succesvolle jubileumtentoonstelling van „De Luchtreiziger AMERONGEN RENSWOUDE Groet een vrind en help een kind! Sl ^saS! *'ffifrw> '"V'i, Uitslag Sint Nikolaas-actie van Rhenense Middenstands Centrale bekend Show van „Rainbow Rockets" KRUISWOORDPUZZEL SCHERPENZEEL M handen HAMEA-GELElC-Eüa V. A. B. KIRPESTEIN In de begintijd van de Reformatie stond het een parochie, een pastoor, een kapittel, een klooster, een vicaris vrij zich al of niet te reformeren. De overheid verbood het hun niet en dwong er hen evenmin toe. Het duurde evenwel niet lang of deze vrijheid werd omgezet in een plicht. Reforma tie werd als christelijke eis opgevat en, als zij niet vrijwil lig plaatsvond, van overheidswege af gedwongen. Naar het inzicht dier dagen konden de Staten de rooms-katholieke eredienst in christelijke kerkgebouwen niet dulden. Zodoen de kwam daaraan een einde, ook te Veenendaal. De gehele bevolking, zo luidt de overlevering, ging tot de nieuwe leer over, uitgezonderd één gezin, de familie Van Kassei. In het kerkeboek vonden wij echter de mededeling, dat de Van' Kessels later tot het oude geloof terug keerden, hetgeen de conclusie wettigt dat ook zij omstreeks 1590 niet meer als katholiek bekend waren. Zij die van „het suvere evangelium" afkerig waren, waren verstoken van zielzorg en aangewezen op „mis en ser moen" van rondtrekkende priesters, die in woningen en boerderijen de eredienst verrichtten. Zulk een geheime plaats van samenkomst was te Veenendaal „in het achterhuys van sekere huysinge genaemt De Geer, staende in de Mid- delbuurt". Van Rutger Buddingh, on derschout van Rhenen en Willem Lam- bertsen van Hardeveld, onderschout van Stichts-Veenendaal, hadden de katho lieken het recht gekocht daar te mogen kerken, uiteraard heimelijk, tegen een som van 30 Carolusguldens. De boerderij en de landerijen waren eigendom van Vrouwe Geertruyd Mar- garetha van Blokland, douairière van de Heer Gerard van der Hem van Ne- dersteyn. Een opschrift op de dakgoot van de huizen op de hoek Geerseweg- Molenstraat herinnerde tot vóór enige jaren aan die militante katholieke fa milie: Heemsbergen. INCIDENT Op zondag 29 juni van het jaar 1710 werd op De Geer weer eredienst ge houden. Mevrouw van der Hem had daartoe het initiatief genomen „door welkers directie en toedoen deselve vergadering wierde gehouden". Een priester, een zekere N. van der Scheer, droeg het misoffer op. Onder de aan wezigen bevonden zich: Tomas Teunis en zijn vrouw Geertje, Aert Dirksen, Herman Jans, Jenneken van Galen, huisvrouw van Bastiaan Esscher, een knecht van Jan Timmer, Peter Tijssen, Jan „de poep" en zijn drie knechten, de dochter van vrouw Kolders, de doch ter van de overleden wijnkoper Bar- HOOFDPRIJS OP LOT NR. 403 De hoofdprijs, bestaande uit een draagbare radio, van de loterij Stich ting Jeugdwerk te Veenendaal, is ge vallen op lot nummero 403. De prijs kan afgehaald worden bij de heer A. H. van Pijpen, Westersingel 23 te Veenendaal. NIEUW BESTUUR BIJ CHU- KIES VERENIGING In verband met hun verkiezing tot raads lid zijn als bestuurslid der CH-Kiesvereni- ging afgetreden de heren A. Visser en C. v. Genderen. Tot nieuwe bestuursleden zijn gekozen de heren W. v. Amerongen en Dr. M. J. D. v. Dam. Het bestuur is thans alsvolgt samengesteld: Voorzitter Dr. M. v. Dam, secrearis H. v. Wagens- veld, penningmeester J. Buddingh en le den W. v. Amerongen, B. v. Hal, A. v. d. Lustgraaf en C. C. M. v. Rijswijk. VC Veenendaal klopte Olympia I met een straat lengte: 3-0 Zaterdagmiddag heeft VCV met grote overmacht Olympia I uit Zeist geklopt. Het ditmaal volledig uitkomende VCV- team was dermate superieur, dat van een „strijd" eigenlijk geen sprake is ge weest. Serveren bleek vaak al voldoende. Met 15-6, 15-3 en 15-4 werden binnen een half uur de twee punten geïncas seerd. Vanavond spelen de VCV-ers tegen het 2e team van Olympia in Zeist. Op het eerste gezicht zouden wij een nog ruimere zege moeten durven voorspel len, dan welke vorige week op Olym pia I werd behaald. Het sterke vermoeden bestaat echter, dat Olympia II het reëele le team is, dat men echter uit taktische overwegin gen als 2e team heeft ingeschreven voor de competitie. Zo slaagde dit team er b.v. in het sterke „Forti" een gelijk spel af te dwingen. Van de reserve-teams mag men dit jaar geen kampioenschappen verwach ten. Een uitzondering vormt misschien het 3e meisjesteam, dat nog ongeslagen is. Uitslagen van vvorige week: Heren: VC Veenendaal I Olympia I: 30 VC Veenendaal II Cito III: 22 VC Veenendaal III SVC I: 03 Dames VC Veenendaal III Forti V: 30 GESLAAGD Voor het doctoraal-examen aan de Ec. faculteit der Vrije Universiteit slaagde onze plaatsgenoot C. Diepeveen. SCHAAKNIEUWS Maandag 3 dec. j.l. werd voor de on derlinge competitie van de Veenendaalse Schaakvereniging de 13e ronde gespeeld. De uitslagen waren: E, v. Ravenswaay-G. R. Kets01 D. J. Kruidhof-A. Blankespoor Vt-Va Chr. Baars-D. J. Anbeek 10 G. v. Bentum-A. v. d. Bovenkamp 10 C. van Ginkel-P. Keuning 01 M. de Kleuver-L. Ebskamp01 H. Heikamp-Chr. ter Hogt afg. C. Beijer-H. van Doorn 10 Tj. Schuurmans-M. van Dijk 10 E. J. Kalter-A. Reijmers 01 C. Wijnberger-Dr. M. J. D. v. Dam Vt-Vt H. G. Kruidhof-F. Luchsinger 01 K. Wijnberger-G. Achterbergafg. thold Bonmeister, voorts juffrouw Jo hanna Bonmeister, Willem Bonmeister, Dirck op Sloot, de hovenier van de heer van Renswoude, Hendrik Eimerts, de hovenier van Nergena enz. Aera Dirksen had De Geer in pacht en woonde er. Onder de kerkdienst vie len - in weerwil van de afspraak en de koop van godsdienstvrijheid door de katholieken - Rutger Buddingh en Wil lem van Hardeveld met de adjunct deurwaarder van Rhenen Joost Vas- trick plotseling binnen om verbaal op te maken. Buddingh drong naar voren om de priester te arresteren, zeggende: „Mijn heer, gij suit gelieven met mij te gaan, ik arresteer en detineer u". Mevrouw van der Hem vloog op, greep Buddingh „vóór aen sijn rock bij den dasde mouw of opslag van sijn rock" om de arrestatie te belet ten. Verontwaardigd voegde Buddingh haar toe: „Mevrouw, laat mij los en belet mij ninet in mijn affaires, of ik sal over U klagen, want gij doed mij kragt en ge weld." Hij poogde zich los te rukken, maar vergeefs. Zij hield hem vast me „soo veel forse (kracht) dat gemelden Buddingh sijn arm verscheyde mael omdraeyende, de'mouw of opslag van desselfs rok door de Vrouwe van der Hem vastgehouden, wierde gescheurd." Van de consternatie maakte priester N. v. de Scheer gebruik te paard te vluchten. Buddingh diende tegen Mevrouw een klacht in bij het Hof van Utrecht. In het register van informatiën en attestatiën betreffende boetstraffelijke procedures van 1707-1711 in het Rijksarchief te Utrecht komt geen uitspraak voor. Wel is de zaak op de rol geweest, maar een eindvonnis is toen niet gewezen. Ook niet in volgende jaren. De zaak blijkt gesepo neerd te zijn. Nu de Geer gaat verdwijnen, leek het ons dienstig de episode uit bewogen ja ren in de Veenendaalse kerkgeschiedenis te verhalen. D. PHILIPS dig en juist, omtrent de sexuele proble men voor te lichten. Weliswaar wordt er vaak op de middelbare scholen veel aange daan, maar de belangrijkste taak hebben toch nog de ouders zelf Bij de uitgang had men enkele werken tentoongesteld van deze vereiniging, en kon men verschillende boekwerken kopen, waarvan door velen druk gebruik werd gemaakt. Ook kon de vereniging verschil lende nieuwe leden inschrijven. Een recente opname van boerderij De Geer (in de winterse mist gehuldin Veenendaal-zuid, die binnenkort ge sloopt zal worden. C.B.U. OPENDE NIEUWE BEDRIJFSRUIMTE Met feestelijk vertoon, waartoe ook een drukbezochte receptie behoorde, heeft het confectiebedrijf ,De Utrechtse' een nieuwe bedrijfsruimte in gebruik genomen. Sinds de vestiging op het Industrieterrein heeft de CBU een forse groei doorgemaakt, hetgeen o.m. blijkt uit het feit dat het hier de tweede uitbreiding betrof. Ditmaal kwam er een belangrijke verbetering in de personeels-accommodatie. De recep tie welke ter gelegenheid van de ope ning werd gehouden, werd druk be zocht. UITSLAG ONDERLINGE WEDSTRIJDEN JEUGDGROEPEN MEISJES De door Excelsior georganiseerde on derlinge wedstrijden voor de kleutermeis jes en de meisjes van 8-11 jaar zijn bij zonder goed verlopen. Voor deze wed strijden waren ook enkele bekers en me dailles beschikbaar gesteld. Bij de kleu termeisjes werd de eerste prijs gewon nen door Cobie v. d. Burg, 2e werd Heini Gesink. Bij de meisjes 8-11 jaar was de eerste prijs voor Reina v. d. Burg. Tweede werd Femmy Vos. Alle deeneemsters ont vingen een verenigingsdiploma. I» '•t* I f B Sx v B wmm De jubileumtentoonstelling die de E.V.P. „De Luchtreiziger" ter gelegenheid van haar 40 jarig bestaan het afgelopen weekeinde heeft gehouden, is voor de volle hon derd procent geslaagd. Niet minder dan 1096 duiven werden er ingebracht die van zelfsprekend en niet in het minst van de züde der „duivenmelkers" grote be langstelling trokken. Donderdagavond toen de inzenders hun duiven kwamen brengen, werden zij di rect al verrast met een herinneringsvaan tje dat zij kregen aangeboden. Ook de ereprijzen lieten op dit jubileum feest niets te wensens over. Ze bestonden uit een prachtige collectie bekers, w.o. een van het gemeentebestuur, en een aan tal artikelen die door fabrieken en mid denstanders geschonken waren. Nadat vrijdag vijf keurmeesters hun oor deel over de duiven bekend gemaakt had den de heren hadden het lang niet ge makkelijk! gingen om precies zeven uur de deuren los om de bezoekers binnen te laten. Zaterdagavond werd er om zes uur al een begin gemaakt met het uitreiken van de ere-prijzen, terwijl later op de avond ruw of «Chrool Twee belangrijke bijeenkomsten voor landbouwers Voor de landbouwers in onze omge ving staan er op maandag 10 dec. a.s. twee belangrijke bijeenkomsten op het programma. In de eerste plaats betreft het een lezing in het Buurtschapshuis te Ach terberg waar het hoofd van de Vee nendaalse BB, de heer J. H. Wilmink, een nadere uiteenzetting zal geven over de brochure „Radio-actieve neerslag in de landbouw". Dit boekje is bedoeld om begrip bij te brengen voor de gevolgen die radioactieve neerslag met zich mee kan brengen en om aanwijzingen te geven hoe men zich daartegen kan be schermen. De besturen van de CBTB en het ULG in Rhenen hebben gemeend om over dit onderwerp méér voorlich ting te geven en de heer Wilmink ver zocht te komen spreken. Na de pauze zal het geheel met lichtbeelden wor den verduidelijkt. Diezelfde avond (dus maandag 10 dec.) komen in hotel De Korenbeurs te Veenendaal drie deskundigen korte in leidingen houden over het moderne Bo dem-, Plant- en Dier-onderzoek (BPD). Het zijn dr. J. Grashuis, Ir. Tj. Groeit- dijk en dr. K. F. Jolink. Hier gaat het over het tegenwoordige BPD-onderzoek waarbij het onderlinge verband tussen bodem, plant en dier wordt bestudeerd. Men tracht daarbij minder gunstige bedrijfsresultaten in verband te brengen met bodem en plant en deze zodoende op te lossen. (Kop- ziekte, kopergebrek, mangaangebrek enz.) Om nu de veehouders in Veenendaal en omgeving in de gelegenheid te stel len hun problemen voor te leggen aan Dr. Grashuis, organiseren CBTB afd. Veenendaal, landbouwvoorlichtings- dienst en Coöp. Landbouwver. De Klomp en Omstreken in de zomer 1963 een aantal dagen waarin Dr. Grashuis persoonlijk de bedrijven bezoekt die zich hiervoor opgeven. Hij bekijkt het rundvee op deze bedrijven en adviseert aan iedere boer persoonlijk wat betreft de oplossing van eventuele gebreken die zich voor doen bij de betreffende veestapel. de verkoping plaats vond van bonnen voor eieren en jonge duiven. Hiervoor bèstond direkt als grote be langstelling, vooral voor de oude dui ven die beschikbaar gesteld waren. Al met al een succesvolle tentoonstel ling waarop de jubilerende vereniging met trots kan terugzien. POLIO-INENTING Op maandag 10 december a.s. zal in het Groene Kruisgebouw te Amerongen voor de laatste maal gelegenheid worden gege ven tot het laten inenten tegen polio voor de kinderen geboren in 1961 die de 4e in- jecie zullen ontvangen. De ouders worden verzocht het inen tingsboekje niet te vergeten en op het tijdstip vermeld op de oproepingskaart, te verschijnen. In Overberg zal de inenting in het kamp Overberg plaats vinden en wel om 3.45 u. 12 DECEMBER VERGADERT ARJOS De Arjosclub Amerongen-Leersum zal op 12 december weer haar maandelijkse vergadering houden in het lokaal ach ter de Ger. kerk te Amerongen. Het onderwerp van deze avond luidt: „Perspectieven vanuit een A.R.-visie" en zal worden behandeld door mej. A. Ashouwer, 2e secretaresse van het Prov. Verbond „Utrecht". Het bestuur wekt de jongeren op toch vooral deze vergadering bij te wo nen. NAGIFT VOOR „OPEN HET DORP" Voor de kollekte ten bate van de actie „Open het dorp" die op spontane wijze door de Vrijwillige Brandweer is gehouden, is nog een nagift binnenge komen van ruim vijftien gulden. In totaal kon dus een bedrag over gemaakt worden van 2015,85. Een woord van dank aan gevers en mede werkers is hier zeer zeker op zijn plaats. Nutsleden zagen de film „Kringloop" De Nutsleden en vele andere belangstel lenden waren donderdag j.l. in het Club huis byeen om te luisteren naar de Sexuo- loog en Neuroloog Dr. W. F. Storm uit Amsterdam. Als onderwerp had dr. Storm de bespreking van de film „Kringloop Ter verduidelijking van het gesprokene werd ook de gelijknamige film vertoond. Deze avond was georganiseerd door het Nut in samenwerking met de N.V.S.H. Sint bracht bezoek aan Renswoudse kinderen Dank zij de bemiddeling van de geza menlijke middenstand heeft de Sint dit jaar een min of meer officieel bezoek aan Renswoude kunnen brengen. Om half drie dinsdagmiddag arriveerde de Spaanse gast per auto bij gebouw Re- hoboth waar alle kinderen in grote span ning zaten te wachten. Toen de Sint en zijn knechten het gebouw betraden werd hij enorm hard maar tegelijkertijd hartver warmend toegezongen. De Sint onderhield zich geruime tijd met de kinderen, terwijl ook enkele onderwijzeressen en onderwij zers voor hem moesten verschijnen. Na de gebruikelijke tractaties vertoonde de heer G. Vermeulen verschillende leuke kin derfilms. Na afloop van de geslaagde mid dag werd de jeugd met een aardig pre sentje verrast. De dag daarop bracht de Sint nog een kort bezoek aan de Kleuter school. Sinterklaas bood ook hier de kin deren enkefe tractaties en geschenken aan. Ds. Den Ouden sprak over „Zon en Schild,, Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die donderdagavond in Filalethes haar maandelijkse vergade ring hield, trad als spreker op ds. N. den Oudsten uit Amersfoort, over de inrichting voor geesteszieken „Zon en Schild" te Amersfoort. De vergadering werd gepresideerd door mevr. Van Kampen-Bouw. Nadat de presidente de vele aanwezi gen had verwelkomd, deelde zij mede dat mevr. Helms had bedankt als pro pagandiste en mevr. Boelhouwer ge vraagd zou worden dit werk te willen doen. Hierop vertelde ds. Den Oudsten over het leven van de mensen op Zon en Schild, waar hij negen jaar als pre dikant werkzaam was. Dertig jaar ge leden werd deze inrichting geopend en sindsdien is er niet veel veranderd in de wijze van genezen van de mensen die ziek zijn in hun denken. Wie vroe ger in een dergelijke inrichting terecht kwam, was feitelijk opgeborgen en maakte weinig kans er eens uit te ko men. De inrichting fungeerde als een soort gevangenis, met gestichtskleding, getraliede ramen en gesloten deuren. Gelukkig is er de laatste jaren veel veranderd:'de mensen mogen zelf hun kleren kiezen, naar de kapper gaan etc., kortom het karakter van de inrichting is meer huiselijk geworden. De patiënten die er verpleegd worden zijn evenwel zeer moeilijk te genezen. Spreker noemde het geestelijk ziek zijn een van de allerergste ziekten die be staan, maar zei daarbij nadrukkelijk nooit te moeten geloven aan boze gees ten, zoals in de Bijbel staat. De duivel laat zich immers niet genezen en er zijn heel veel patiënten, die na een poos weer genezen naar huis gaan. Met voorbeelden uit de praktijk illu streerde de predikant hoe met veel ge duld en liefde veel verbetering kan worden gebracht in de toestand van de schijnbaar hopeloze patiënten. Na deze uiteenzetting werd een film ver toond over het leven op een inrichting, dat heus ook wel vrolijk kan zijn. De bekende UNICEF-kaarten zijn er weer. Een bijzonder gelukkige keus dit jaar rrul zes mooie series. Voor wie het nog niet weet: UNICEF-kaarten worden elk jaar over de hele wereld verkocht ten behoeve van het Wereld-Kinderfonds UNICEF. UNICEF helpt het lot van 600 miljoen zieke en ondervoede kinderen in de ontwik kelingsgebieden verbeteren door grootscheepse campagnes ter bestrijding van hon ger, ziekte en onwetendheid. De UNICEF-kaarten zijn dubbele kaarten en zijn ver krijgbaar als Nieuwjaarskaarten met Nieuwjaarswensen in de vijf officiële talen van de Verenigde Naties, of als correspondentie- en aankondigingskaarten zonder tekst, met blanco binnenzijden. SCHIETEN Door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel werden dinsdagavond tij dens een onderlinge competitie, de vol gende resultaten geschoten: E. v. d. Werk 89; A. Valkenburg Tzn. 87; N. Klumpenaar en J. Koudijs 84; M. Be- rendse en P. Engelenburg 83; R. van Eist en C. Valkenburg jr. 82; H. Be- rendse 81; J. Vermeulen 79; H. Pater 78; J. ten Broek en A. van Dusschoten 75; A. van Eist en E. van Setten 70; R. v. d. Burgt 67; A. Blanken en G. van Eist 64; T. Bronius 52 en J. van Eist 26 punten. FOTO: Ook voor hen is de opbrengst van de Unicef-kaarten. Om te beginnen is er een alleraardig ste serie van vijf kaarten in vrolijke kleu ren van de jonge Spaanse schilderes Roser Agell. De serie heet Vogels en hun vriend jes en toont kinderen in Zuid-Amerika, India, Noord-Amerika, Europa en Afrika in hun spel met de daar levende vogels. Dan heeft Arnold Blanch twee kaarten gemaakt, die bij uitstek Kerstgroet-kaar ten zijn: De Boodschapper en De Pelgrims. Deze Amerikaan, wiens werk in een groot aantal musea in de Verenigde Staten te zien is, geeft in deze sobere ontwerpen blijk van poëtische verbeeldingskracht. Sneeuwpret is een blijde, kleurige kaart die door de in Rusland geboren en in 1905 naar Amerika geëmigreerde schilder Leo Schutzman speciaal voor het Kinderfonds werd ontworpen. De bejaarde kunstenaar, die op zijn 73ste jaar pas met schilderen begon, heeft zijn ontwerp niet meer als UNICEF-kaart mogen zien; in maart van dit jaar is hij op 83-jarige leeftijd over leden. De kleuren zijn fris, gedurfd en toch natuurlijk. Een ontwerp van de alom bekende Zwit serse kunstenaar Max Hunziker werd de Met de slagzin „Onmin tevoren, Carillon in toren, Eenheid ging gloren, R.M.C. geboren" heeft de familie J. B. Meiresonne, wonende aan de Achterbergsestraatweg te Rhenen de eerste prijs gewonnen uit de R.M.C.-klokkenrace, georganiseerd door de Rhenense Middenstands Centrale, ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest. VEEL BELANGSTELLING Er was woensdagavond 5 december veel belangstelling op het Fred. v. d. Paltshof. Het was alom bekend dat daar om zes uur door de burgemeester de uitslag bekend zou worden gemaakt van de winnaars van de eerste zes prijzen. Niet alleen de bestuurders van de RMC, maar ook de juryleden mr. J. Deen, no taris S.J. Vleer en de heer G. v. d. Steeg waren daarbij aanwezig en verder nie mand minder dan St. Nicolaas met zijn trouwe knecht. Nadat de voorzitter van de RMC een kort inleidend woord had gesproken, kreeg namens de jury de heer Deen het woord. Hij dankte de rijkspolitie voor de loyale medewerking tijdens de werkzaamheden van de jury en voor het gehouden toezicht, waarna hij er de nadruk op legde dat het geen kleinig heid was geweest om uit de duizenden inzendingen de uiteindelijke winnaar te halen. De jury had gewerkt met naam loze wedstrijformulieren. Van tevoren had het RMC-bestuur alle namen van de inzendingen laten verwijderen. Een contranummer zorgde ervoor, dat het winnende formulier kon worden „thuis" gebracht bij de inzender. Het bleek in dit geval de hier genoemde Rhenense familie te zijn, die buitengewoon ver rast was met deze welkome surprise. De burgemeester was zo vriendelijk de prijswinnaars bekend te maken. Voor de eerste zes prijzen waren dit: 1. J. B. Meiresonne, Achterb.straatw. 60, „Onmin tevoren, Carillon in toren, Eenheid ging gloren, MRC geboren"; (Fiat 500). 2. H. Mol, Esdoornlaan 34, „Rhenens Mooie Cuneracarillon. Beide dezelfde initialen, Rhenens Middenstands Cen trale" (koelkast). 3. G. Stevens-Kromhout, Herenstraat 104, „Ons carillon galmt blijde mee: officiële „Verenigde-Naties-kaart" in deze serie. Mededogen is een briljante schil dering van een engel, neerziende op een man, die met gebogen hoofd voor hem staat. Twee Afrikaanse schilders uit de Poto- Poto-School in Brazzaville hebben dit jaar hun intrede gedaan in de rij van kunste naars van wereldformaat, die in de loop der tijden hun ontwerpen aan UNICEF hebben afgestaan. In kunstkennerskringen in Parijs en New York zijn de Poto-Poto- schilders heel bekend; hun werk is een moderne versie van de oorspronkelijke Afrikaanse kunst. Rituele dans van Frangois Thango is een ritmisch ontwerp met toetsen rood, blauw en wit op een gele ondergrond. Ce remonie voor de vangst werd ontworpen door Raphaël Mounkala en geeft in prach tige kleuren een sterke suggestie van het leven in het oerwoud. Het ontwerp van de kaart Levensblij heid in harmonische pasteltinten is ont staan op het weefgetouw van een zes tienjarige Egyptische dorpsmeisje: Garya Mahmoud. Ze is een leerlinge van Ramses Wissa Wassef, die ernaar streeft in een aantal weefcentra de jonge Egyptische generatie op eigen kracht tot kunstzinnige scheppingen te brengen. Al deze UNICEF-kaarten worden ver kocht voor 4per doosje van tien kaarten met tien enveloppen, 4,bete kent voor het Kinderfonds: 8 dagen lang een flink glas melk voor 40 ondervoede kinderen. Een bedrag van 40,bete kent genoeg DDT om 80 kinderen voor een jaar lang tegen malaria te bescher men. De opbrengst van 50 doosjes helpt UNICEF aan een volledige verpleegsters- uitzet. U ziet dus wel hoe veel kleintjes ook hier weer één grote maken; een gro te aanvulling op de zo noodzakelijke geld middelen van het Wereld-Kinderfonds. Het Wereld-Kinderfonds, dat uitslui tend op vrijwillige bijdragen aangewezen is, doet een beroep op allen, die in de wel vaartslanden leven: help de 600 miljoen kinderen op onze wereld, die zo veel te kort komen, die ziek of ondervoed zijn, die onze hulp zo hard nodig hebben. Groet een vrind en help een kind! Het Nederlands Comité UNICEF is ge vestigd in Den Haag: Molenstraat 15 A. Het wordt bijgestaan door vele honderden vrijwillige medewerkers, die in eigen om geving de kaarten verkopen. In Gelderland kunt U de UNICEF-kaar ten ook kopen door een postwissel 4, 0,25 voor verzending) te versturen aan UNICEF p. a. T. v. Zoest, Bremstraat 63, ARNHEM. eindelijk één RMC" (herenrijwiel). 4. W. Groenen, Utr.straatweg 36, „Rhenen kan behoorlijk mee, door 't carillon en RMC" (koelkast). 5. Mevr. Bleumink. Kastanjelaan 6, „Ons carillon hoort bij 't Stichtseland, als RMC bij middenstand" (kinder rijwiel). 6. E. van Laar, Molenstraat 35, „Het carillon speelt mee met de actie van RMC" (radiotoestel). OPGAVE NR. 48 Zaterdag 15 december a.s. zullen de Rainbow Rockets, mede ter gelegenheid vaij het éénjarig bestaan, in hun woonplaats Renswoude een muzikale show geven. Aan deze show zullen verder nog meewerken „The Blue Comets" uit Tiel en The Mill Band Sisters uit Veenendaal. Laatstgenoemden behaalden reeds een eerste prys op een concours te Rhenen. De zang wordt gebrach door Dorien Deighton, terwijl Hen- neke Deighton de begeleiding op zich neemt. De zaal van het Clubhuis was vrij goed bezet. De film liet duidelijk zien de kring loop van de mens, en de ontwikkeling vanaf de geboorte tot het volwassen wor den van de mens. Uit de vragen die er gesteld werden, welke Dr. Storm allen duidelijk uiteenzette, bleek wel dat al tijd nog vele voorstanders maar ook vele tegenstanders te vinden zijn over deze voorlichting. Vooral wanneer het gaat om voorlichting van de sexuele problemen aan onze jeugd Toch heeft het zijn nut aldus, Dr. Storm om de jeugd vroegtij- INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST Zaterdag 8 dec. a.s. om half acht des avonds zal er in de gemeentelijke eier- hal, die hiervoor speciaal wordt ver warmd, een Interkerkelijke bijeen komst worden gehouden, georganiseerd door de kontaktgroepen van de Ned. Herv. Jongemannen vereniging en de Vrije Evang. Jongeren. Medewerking aan deze bijeenkomst is (toegezegd door het ruim 50 leden tel lend Ambonezenkoor „Djemat de Bie zen" van de Molukse Evang. kerk te Barneveld, die ook voor de radio op traden, door John Buurman en Flip de Koning uit Rotterdam met hun elek tronisch orgel, waarmee ook de samen zang zal worden begeleid en door ds. F. Vroon uit Amsterdam die een toespraak zal houden. GESPAARD Op het bijkantoor van de Nutsspaar- bank te Scherpenzeel werd gedurende de maand november ingelegd 60.425,57 en terugbetaald 19.659,86. Het tegoed aan de inleggers bedraagt thans 910.558,22. VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE OPLOSSING PUZZEL NR. 9 Horizontaal: 1 ruiter, 4 donker, 7 erker, 9 mede, 10 idee, 12 teer, 13 dreef, 14 trog, 15 rekel, 18 met, 20 pater, 23 gelijk, 25 mentor, 26 dartel, 27 melis, 29 droes, 31 log, 32 vrees, 37 beer, 39 leger, 40 lire, 41 node, 42 deeg, 43 derde, 44 rondte, 45 plooi. Verticaal: 1 raster, 2 toer, 3 reeds, 4 drift, 5 niet, 6 reiger, 8 krekel, 9 melk, 11 erwt, 16 emmer, 17 einde, 18 merel, 19 tij dig, 21 aster, 22 Eelde, 23 gom, 24 kas. 28 logger, 29 dobber, 30 oven, 33 enig, 34 soe pel, 35 slede, 36 order, 38 rood, 40 leem. HORIZONTAAL: 1 water in Gelderl., 6 deel van Gelderl., 11 soort van hert, 12 stad aan 't Nauw van Calais, 13 bron, 14 meisjesnaam, 15 mijnheer (Eng.), 16 deel van het gelaat, 17 afnemend getij, 19 kieskeurig (gewestelijk), 22 azijn, 25 achting, 26 natuurlijk waterbekken, 28 schoonvader van de aartsvader Jacob, 30 onbep. telwoord, 31 voorwerp om te schrijven, 32 adreskaartje, 34 giftslangetje, 37 stad in Rusland, 38 zijtak Donau, 40 stad in Noorwegen, 41 plaat van een hand pers, 43 uitroep, 45 honigbij, 46 kreet, 47 bill of sale (afk.), 48 gem. in Gelderl., 50 lengtemaat, 51 hond, 52 dorp in Gelderl. onder Heumen, 53 gem. in Gelderl. VERTICAAL: 1 gem. in Gelderl., 2 telwoord, 3 muzieknoot, 4 als 22 hor., 5 papegaai als aanspreking, 6 kan men uit drinken, 7 oude naam v. Ierland, 8 be- zitt. voornaamw., 9 flauw, 10 gem. in Gelderl., 18 deel van het skelet, 20 binnen kort, 21 mandje, 23 hoofdstad van Fr. West-Afrika, 24 vlinder, 26 dorp in Gelderl. onder Winterswijk, 27 vrucht van de eik, 29 zandheuvel, 30 uitgestorven vogel soort, 32 gem. in Gelderl. 33 schel, 35 duchess (afk.), 36 gem. in Gelderl., 38 Euro peanen, 39 zwarte, 41 juffrouw, 42 vreemde munt, 44 meisjesnaam, 47 afkerig, 49 oude lengtemaat, 51 godsdienst (afk.).

De Vallei | 1962 | | pagina 4