Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Kerstbomen krijgen extra bewaking 3? Voor de KANTONRECHTER Zelfs strooptochten met autos komen voor Kop er uit Luidruchtige grijsaard veroorzaakte uit kracht gegroeide burenruzie Amerongse raad herdacht verscheiden van H.K.H. Prinses Wilhelmina Na de witte begrafenis f 36e JAARGANG WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 Nr. 98 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar - Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpcnzeel RENSWOUDE Nieuws uit de omgeving MULDER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Hoe paradoxaal dit ook moge klinken: ieder jaar weer worden omstreeks deze tijd kerstbomen gestolen. En met name in de uitgestrekte bossen van zuid-oost-utrecht waar politie en boswachters al enkele weken een extra oogje in het zeil moeten houden. Vooral de boswachters zwerven op onge zette tijden door de bossen en wee degeen die op heterdaad wordt betrapt. „We geven minstens twee bonnen" zei èèn van de boswachters. „De ene voor het zich bevinden op verboden grond en de tweede natuurlijk voor vernielingen hij meende wat hij zei. Uit verhalen van deze mensen staat vast dat er jaarlijkse strooptochten worden We spraken met een boswachter die op de vraag, óf er inderdaad om deze tijd nog bomen werden ent vreemd, ant woordde: „Ja, daar draai ik niets om heen. Er worden er altijd gestolen, ook door particulieren en ook door mensen uit onze streek. Ze hakken de kop uit de Douglas (een soort denneboom) en zetten hem thuis of in de winkel. Iloe ze zo kerstfeest kunnen vieren, snap ik niet Het blijkt overigens heel moeilijk te zijn deze categorie dieven te pakken te krijgen. „Het is in tijd van twee minu ten gebeurd en ze zijn direct weer ver trokken". Dit is, om nog eens een voorbeeld te noemen, gebeurd aan een prachtige laan op Prattenburg. De boswachter of de politieman moet er net toevallig langs komen doch anders ligt de dader op h-at kerkhof Om het verlies van een stukje boom zal een groot-bosbezitter niet direct treuren, maar wanneer de top,uit deze bomen gehaald is, zetten de takken zich naar opzij uit en is de groei naar boven voor altijd uitgesloten. M.a.w. het is niet alleen de top maar de hele boom die verloren gaat. Brutaal Soms gaat men nog uiterst brutaal te werk ook. Een paar jaar geleden pres teerden twee mannen het om bij een prachtige oprijlaan op klaarlichte dag een kerstboom „op de kop te tikken". Natuurlijk liep dit fout en er werd geschreven. Om diverse redenen werd het geval later bijgelegd en kwam men overeen dat de beschadigde bomen wer den vervangen door nieuwe aanplant, op kosten van de vernielers uiteraard. De meeste boompjes worden echter in de duisternis gekaapt. Als men geluk heeft is het een kwestie van hooguit twee tot drie minuten Geen controle? Zijn er geen mogelijkheden tot een sluitende controle? „Neezeggen de boswachters, „want als wij iemand zien fietsen met een kersttboom, bewijs dan maar eens dat hij gestolen is. Daar is geen beginnen aan Er is wel eens gedacht aan het systeem van bewijsjes. Iedereen die een kerstboom koopt óf bij een kwekerij óf bij een handelaar zou dan in het bezit gesteld moeten worden van een bewijs. Op die manier zou de opsporing in vele gevallen eenvoudiger en doeltreffender zijn. Men kan nu hooguit een extra bewaking toepassen, hetgeen in middels al volop aan de gang is. Wispelturige handel Overigens is de handel in kerstgroen - en hieronder verstaan we dan kerst bomen, hulst en kersttakken - vrij wis pelturig. In de bossen worden namelijk op zeer geringe schaal originele kerstbomen ge kweekt. De fijnspar heeft in economisch opzicht voor de bosbezitter weinig waarde omdat de kwaliteit van het hout slechter is. Een nieuwe tak van „industrie" - sterk in opkomst - is hier de verkoop van kersttakken. Half oktober wordt er namelijk begonnen met het uitdunnen van de Douglas-bomen. gehouden de ene keer erger dan de ander. Een jaar of wat geleden bijvoorbeeld telde men op een morgen bijna tweehonderd uitgehakte boom toppen van de Douglas. Aan de sporen kon men zien dat er ook een auto bij betrokken was. De boswachters weten welhaast zeker dat de buit in de grote steden op de markt is gebracht. Maar van de daders ontbreekt elk spoor Afgezien nog van het feit dat er op deze manier onherstelbare schade in de bossen wordt aange bracht, blijft nog be belangrijke vraag hoe is het mogelijk dat er juist met dit feest zulke dingen kunnen gebeuren. „Wij zijn half oktober al begonnen met de verkoop" zo zei hij tussen de bedrijven door „en onze bomen vinden hun weg door het gehele land". Vroeger heeft „De Dikkenberg" ook geëxporteerd naar Italië, Engeland en Duitsland, „maar we kunnen niet meer met de buitenlandse markt mee". Per meter De kerstbomen worden - voornamelijk aan de groothandel - verkocht per 25 cen timeter. Met gewicht of omvang bemoeit men zich niet - het gaat uitsluitend om de lengte. De officiële naam van de kerstboom is „pycia-exelsa" en per jaar worden er op de kwekerij tussen de 30.000 en 60.000 ge poot. Gerekend vanaf de zaaitijd tot aan Zo worden de kerstbo men van de kwekerijen naar de groothandel ge bracht nadat ze jaren lang met de grootste zorg zyn behandeld. Een dag later staan ze op de marklen op in de win kels te wachten op de kopers om opgetuigd te worden. Het einde is de brandstapel of de vuil nisbak. De takjes die anders aan het rot- tings-proces werden overgela ten, worden nu zorgvuldig ge knipt en tot pakken van rond 5 kg. gebundeld. Op deze wijze zijn er al duizenden pak ken naar de groothandel verhuisd, die over een paar weken in de etalages, win kels, schouwburgen en noem maar op te rug te vinden zijn. Er wordt zoveel mogelijk personeel in gezet om een zo hoog mogelijke opbrengst te bereiken, want na de kerstdagen heeft het groen geen enkele waarde meer De kerstbomen De handel in kerstbomen blijkt constant te zijn, althans zo vertelde ons de eige naar van een van de grootste kerstboom kwekerijen in Nederland, de heer A. P. v. .d Brink. Hij heeft thans het beheer over de meer dan 35 jaar oude kerstboomkwekerij aan de Cuneraweg tussen Veenendaal en Rhe nen met een oppervlakte van 21 ha. Donderdag j.l. stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht de ruim zestig-jarige Veenendaalse loswerkman Jan van H. De rechtbank te Arnhem heeft hem op 2 ok tober j.l. veroordeeld tot vier maanden met aftrek wegens „bedreiging met zware mishandeling", nadat de officier van justitie zes maanden met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering had geëist. De officier ging in hoger beroep. De procu reur-generaal by het gerechtshof eiste vier maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardeiyke terbeschikkingselling van de regering. Uit de verklaringen van zowel de zes getuigen charge als de twee getuigen decharge werd duidelijk dat Jan van H. ondanks zijn grijze haren er niet in is geslaagd de algemene eerbied van zijn buurtgenoten te verwerven. Volgens deze verklaringen hield hij zich veel onledig met razen en tieren en hij zette dit misbaar vaak voort ver na het versrijken van het middernachtelijk uur, vooral wan neer hij zich uithoudingsvermogen had ingedronken. De luidruchtige grijsaard moet zich sinds 6 juli j.l. koest houden. Op die dag raapte de politie hem van de straat op nadat hij een dreunend pak slaag had ondergaan van een jonge buurtbewoner. Die had ten slotte zijn geduld verloren. De grijsaard zou de jongeman tevoren met een mes hebben bedreigd onder het uiten van ijselijke termen als „ik steek je kapot" en „ik snij je je kop af". Sinds dien is de Veenendaler niet meer op vrije voeten. In de omgeving van zijn woon huis aan de Dijkstraat is het nu heel stil. „Net of het iedere dag zondag is", zei een buurdame. Jan van H. had het speciaal gemunt op de naast hem wonende familie Van K. Zijn grieven tegen de familie wortelden in een ver verleden, in de evacuatietijd, Ze bleven vaag, want Jan van H. eiste In de bossen waar bUna geen echte kerstbomen voorkomen, worden nu met man en macht de takjes van de Douglas-boom verzameld, zy doen voornameiyk dienst in etalages, winkels enz. en worden verhandeld in bundels van ca. 5 kg. evenmin eerbied op vanwege welspre kendheid. Duidelijker waren de uiteen zettingen van de buurtgenoten. Hun me ningen variëerden van „hinderlijke dron ken man" en „onmogelijk mens" tot „ab normaal". In het bijzonder zou hy zich „abnormaal" hebben gedragen „by het vallen van de bladeren". En als hij flink dronken was. Een dreun Zeven jaar lang moet hij de familie Van K. het leven zuur hebben gemaakt. Toen het begon was Jacob van K. twaalf jaar. In die jaren heeft hij zijn ouders horen uitschelden door Van H., zag hij ruiten ingooien van zijn woonhuis, werd hij uit de slaap gehouden door nachtelijk gebul der. Hij was een potige knaap geworden toen de lastige buurman hem op 6 juli 's middags aanhield. Deze liet een geo pend mes zien en schreeuwde „ik steek je kapot". Jacob antwoordde „als je wat wilt kom dan maar de weg op". De jon gen zette zijn bromfiets tegen een muur, gevolgd door Van H. op zijn sokken. Het ging even hard tegen hard maar de jeugd won. Juist kwam het mes er aan te pas toen Jacob de oudere man definitief neer sloeg. „Dat was me even een dreun", ge tuigde een jolige soldaat. De dreun maak te een eind aan zeven jaar burenruzie. Jacob bleef op zijn buurman zitten tot de politie verscheen. Die nam meteen het mes in beslag. Onhoudbaar In zijn requisitoir ieide de procureur- generaal onder meer- Het is uit de ver klaringen duidelijk geworden dat op de buurt niets aan te merken is. Wel op ver dachte. Hij is een onhoudbare figuur; te pas en te onpas gaat hij tegen iedereen te keer en zelfs als hij nuchter is vre- oorzaakt hij moeilijkheden. Mr. Holsteijn zag hem na het psychiatrisch onderzoek meer als patient en wilde aan de voor waardelijke terbeschikkingstelling ver bonden zien opname door Het Hoogland. De procureur-generaal vroeg om een ar rest op zo kort mogelijke termijn. De raadsman mr. J. Hekkelman vroeg om verpleging in een psychiatrische in richting; volgens pleiter is Van H. in de eerste plaats psychisch gestoord en in mindere mate alcoholist. De raadsman sprak vervolgens van een „uit haar kracht gegroeide burenruzie". Juridisch is het de vraag of Van K. zich wel bedreigd kon gevoelen. Hij no digde immers Van H. uit naar de weg en tuigde hem daar af - en dat was een ge voelige les - maar was hier nog sprake van bedreiging? Het was bekend dat Van H. nu eenmaal krasse taal gebruikte, maar tot geweldpleging niet overging. Mr. Hekkelman vroeg of toezicht van de reclassering niet de voorkeur boven verpleging verdient. Als hij het oude le ven hervat kunnen altijd nog andere maatregelen worden genomen. Uitspraak over veertien dagen of zo mogelyk over een week. Zowel de pro cureur-generaal als de raadsman waren het erover eens dat zo spoedig mogelijk een beslissing moet worden genomen ten aanzien van de bestemming van verdach te na zijn invrijheidstelling. Van H. ver blijft nu al bijna een maand langer in voorarrest dan de duur van de gerequi- reerde gevangenisstraf. Ook voor TELEVISIE KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. DE BIJZETTING VAN H.K.H. PRIN SES WILHELMINA. Langs het Kon. paar, dat zich in het portaal van de Nieuwe Kerk te Delft had opgesteld, wordt de baar de kerk ingedragen. het moment dat de gangbare maat be reikt is en de boom dus voor de verkoop in aanmerking kan komen, ligt maar liefst NEGEN JAAR! Men moet dan ook wisselbouw toepas sen, waarbij bemesting en onderhoud zeer belangrijke factoren zyn. De grote bomen van 8 tot 10 meter hoog, zijn grotendeels bestemd voor warenhui zen, pleinen, kerken en straten. Mét de kleintjes gaan ze naar Den Helder, naar Groningen, kortom naar alle delen van ons land. Bij de kweek van de kerstboom is de spin de grootste vijand. Ze voedt zich namelijk met het sap van de naald, zodat de boom na verloop van tijd bruin wordt en uitvalt. Een intensie ve bespuiting me chemische middelen van minstens vijfmaal per jaar is dan ook geen overbodige luxe. Maarook bij deze kwekery gaat er een verzoek naar de politie om extra aandacht. De boompjes zijn in deze dagen niet veilig! „En ook de hulst - de altijd groe ne heester met glimmende har de, stekelige bladeren en rode bessen - is niet veilig. Dat spul is duur omdat het zolang duurt eer je er van oogst. En dat is ook heel vaak gestolen Voor wie op de betekenis van het na derende feest let, een vreemde gewaar wording. Doch helaas een ware! PROTEST VAN DOVO AFGEWEZEN Het protest van DOVO ingediend terT zake het niet toekennen van een straf schop in de wedstrijd tegen ZCFC in Zaandam werd door de protestcommissie afgewezen. KOSTELOOS RATTENVERGIF Bij de dienst van gemeentewerken Rhenen kunnen de inwoners van de Grebbestad, die last hebben van ratten, gratis vergif verkrijgen zolang de voor raad strekt. Vrijdagavond 7 dec. j.l. werd in een speciale raadsvergadering, welke vooraf ging aan de normale openbare vergadering, het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina op plechtige wijze herdacht. Staande werd enige minuten stilte in acht genomen. Terwijl de loco-burgemeester vooraf twee proclamaties voorlas, en bekend maakte. Vervolgens werd besloten een telegram van rouwbeklag te zenden aan H.K.H. Koningin Juliana. De rede die de loco-burgemeester uitsprak laten wij hier in z'n geheel volgen. Het verscheiden van H.K.H. Prinses Wilhelmina is een zeer groot verlies voor heel ons volk. Zij was een konink lijke Vrouw in de meest waarachtige zin. In de lange rij der Oranjevorsten waarmee ons land gezegend is geweest, behoort zij tot de grootsten en besten. De traditie van Willem de Zwijger, Stadhouder-Koning Willem 3 en Koning Willem 1, van welke 3 voorvaderen zij verschillende eigenschappen in zich verenigde, heeft zij voortgezet. Als kind van een jonge Moeder en een oude Vader die haar reeds na negen jaar ontviel, werd zij opgevoed in een eenzaamheid en op een afstand van het volk, die wij ons nauwelijks meer kunnen voorstellen. Maar met de in tuïtie der Oranjes voelde zij toch ons volk zeldzaam goed aan. Als meisje was zij werkelijk beeldschoon, en hoewel omgeven door rijkdom en bewonderaars geprezen en gevleid, en verkerende in JONGENS UIT WATER GEHAALD Zaterdagmiddag zijn Wimpje Koenen en Keesje Geluk, allebei vijf jaar oud, in het water van de Grift gevallen. De heer van D. uit Veenendaal, die de jongens in het water zag liggen, be dacht zich geen moment en redde ze zo van een zekere verdrinkingsdood. Ook de redder liep een nat pak op. een positie van grote macht, ging zij niet de makkelijke en plezierige weg die zo vele kinderen van de groten der aarde zijn gegaan. Neen, met ijzeren wilskracht koos zij onder de liefdevolle leiding van haar wijze en vrome moeder, de harde en moeilijke weg van dienen en leiden van haar volk. Begaafd met een scherp verstand, een bijna onvoorstelbaar goed geheugen (na iemand éénmaal gezien en gesproken te hebben, herkende zij deze na ettelijke jaren nog en kon zo het gesprek hervatten) een onkreuk bare eerlijkheid en een zelden falende intuïtie, was zij zeker geen .makkelijke' vrouw. Nimmer makkelijk voor zich zelf, was zij dit ook niet voor anderen. Zij stelde zeer hoge eisen, waaraan zij zelf voldeed, doch waaraan anderen moeilijk konden voldoen. Voor een (Zie verder pag. 2) De dood: de toegang tot het leven! Zo is ons 't Godd'lijk woord gegeven, O, laat dit diep het hart doordringen. Door duisternis tot licht gekomen Veel schoner dan de schoonste dromen van al Uw stervelingen. De dood, de opstanding, hei leven, hoe nauw zijn zij tesaam verweven, tot vreugde voor ons hart. Geen droefheid past ons bij het scheiden, Het einde van veel zorg en lijden verlicht ons aller smart. Want smart om wie is heengegaan, komt grotendeels toch hier op aan dat wij ons zelf beklagen. Laat ied're ziel in vrede gaan, recht op het nieuwe leven aan. Wil het met Christus wagen! A. H. KERSTZANGDIENST Evenals andere jaren zal er ook dit jaar weer een gezamenlijke kerstzangdienst worden gehouden in de Hervormde Kerk. De dienst zal worden gehouden le kerst dag 's avonds 7.30 uur. Ds. L. v. d. Peut zal een meditatie houden. Ds. Slingenberg zal het liturgisch gedeelte verzorgen. Te vens zullen medewerking verlenen de Chr. Gem. zangver. „Con Amore" en het kinderkoor „De Lofstem" onder leiding van de dirigent Joh. Wegen. EDE: In het Julianaziekenhuis is een 56-jarige inwoner van Ede overleden die bijna 5 maanden geleden ernstig gewond werd bij een verkeersongeval en sindsdien niet meer bij bewustzijn is geweest. Hij bestuurde destijds een bromfiets en hij werd aangereden door een hem inhalende bromfietser toen hij plotseling linksaf sloeg. SOEST: De bekende wandelsportver eniging „Olympia" heeft vorige week het zevenjarig bestaan herdacht. Van af de oprichting heeft men in totaal 345 prijzen weten te winnen. BARNEVELD: Nu de parkeermogelijk- heden aanzienlijk zijn verruimd langs de Amersfoortsestraat en de Kap- teynstraat, heeft de politie een vrien delijk verzoek tot de Barneveldse be volking gericht om zich vanaf het parkeerterrein te voet naar de kern van het dorp te begeven. Dit om te voorkomen dat voor de dorpskern nog verdergaande parkeerbeperkin- gen zullen moeten worden voorge schreven. B., elektromonteur te Veenendaal, moest vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht verschijnen omdat hij op de kruising Arnhemseweg-Nieuwe Kazer nelaan te Ede met zijn auto geen voor rang verleend had aan een militaire lesauto. Daardoor was een botsing ont staan. Ik verkeerde destijds in de veron derstelling, dat de auto stil stond, ver klaarde verdachte. Toen ik echter doorreed bleek de militaire wagen lang zaam op te rijden. Bij de botsing werd mijn zoontje zwaar gewond, terwijl de auto alleen nog maar geschikt was voor de sloop. De instructeur van de lesauto, die als getuige optrad, vertelde, dat hij zijn leerling met een snelheid van ongeveer twintig kilometer per uur de kruising had laten oprijden, toen verdachte met een flinke vaart naderde. De officier, mr. Pieters, concludeerde, dat B. geen ander verkeer verwachtte en daarom te weinig snelheid minder de. Hij kreeg echter niet de indruk, dat B. een roekeloos rijder was. Verdachte is bovendien al bijzonder zwaar gestraft doordat hij zijn eigen zoontje het zie kenhuis heeft ingejaagd, zo voegde hij er aan toe. In verband hiermee wilde hij zijn eis beperken tot f 50.of 10 dagen. De raadsman van B. wees erop, dat de verkeerssituatie ter plaatse op het mo ment van de aanrijding nogal ondui delijk was. Inmiddels is daarin door het plaatsen van een verkeersbord verande ring gekomen. Rechter v. d. Brand zeide bovendien nog rekening te zullen houden met de door verdachte geleden schade. Hij was namelijk alleen tegen wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd. Het vonnis luidde 30.of 6 dagen. XXX Aan mej. V. te Ede werd vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen ten laste gelegd, dat zij op de Sport- maar tegen een hek was gebotst en beschadigd werd. Verdachte verklaarde, dat zij de auto niet aan had zien komen toen zij van een zijpad de weg opreed. De B., de bestuurder van de wagen, stelde een vordering van 45.in wegens de toegebrachte schade. Deze zaak zal u leren beter uit te kijken of - als u dat niet kunt - u te gen wettelijke aansprakelijkheid te ver zekeren, zei mr. Pieters tot de ver dachte. Hij eiste vervolgens 15.of 3 da gen en toewijzing van de civiele vor dering. Rechter v. d. Brand vonniste conform. XXX A., landbouwer te Lunteren, was met laan met haar fiets geen voorrang had zijn auto op dusdanige wijze een uit— verleend aan een personenauto, die rit aan de Meulunterseweg in zijn haar nog net had kunnen ontwijken, (Zie verder 2e blad) 1922-1962 Assurantiekantoor Elg. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid" VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000

De Vallei | 1962 | | pagina 1