ASPRO Spar-margarine 37-7» 34-7 Doperwten 138-28 altijd 10% korting, altijd extra voordeel! DE VALLEI Dessert pudding 98-20 Chocolade 70-14 Rouwdienst in Ned. Herv. Kerk Ederveen aan vooravond van bijzetting H.K.H Prinses Wilhelmina RENSWOUDE Algemene financiële positie gemeente Rhenen is zorgwekkend Voor de Jeugd Uitslag van de grote St. Nic. kleurivedstrijd Helpt Het Kind Chocolade pasta po. c,é"e Bonbons ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN PRUMMEL Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug pakje X V zegelvoordeel pakje Goudse kaas Goudse kaas Edammer kaas 125 172-io% 138-io% roi Eierbeschuit Butterscotch Witte bonen in tomatensaus 60-12x KAARSEN CHOCOLAADJES 140-28 ct voordeel tablet Kransjes 200 gram/0-io% Kerststaaf van 200 gram 98-10% Nootkransjes 250gram 58-10% Vleeswaren met dubbel zegelvoordeel! Ontbl|tSpek zwoerd gram 48™1 O ct zegelvoordeel Leverpastei blikje 200 gram 56-11 ct zegelvoordeel Boterhamworst 200 gram 50-10 ct zegelvoordeel Vrijdagavond, werd in de Ned. Herv. Kerk te Ederveen een rouwdienst gehou den n.a.v. het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. De rouwdienst werd geleid door de plaatselijke predikant ds. K. Schipper. Na het zingen van Psalm 103 en het lezen van Openb. 7 koos ds. Schipper als uitgangspunt voor deze bij zondere dienst Openbaringen 7 vers 9 „En zie, ik zag een grote schare, die nie mand tellen kon, uit alle natiën en talen, staande voor de Troon en voor het Lam, bekleed met lange witte klederen". Dit bekleed zijn met lange, witte klederen bracht de predikant in ver band met de witte begrafenis van HKH Prinses Wilhelmina, een symbool van haar grote geloof. Vreesde men sinds enkele weken reeds; na berichten over de minder goede gezondheidstoestand van de Prin ses, nu de slag viel kwam hij nog on verwacht. Een Moeder des Vaderlands ging van ons heen. Zij was een wijze Landsvrouwe, die zich in 1948 terug trok in ruste. Geen rust om niets te doen, maar zij vond nog gelegenheid Ds. H. A. van Loon 25 jaar predikant Woensdag 12 dec. is het vijfentwintig jaar geleden, dat ds. H. A. van Loon uit 's-Gravenhage-Loosduinen werd be vestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Van Loon werd op 27 dec. 1913 uit een hoofdonderwijzersgezin te Rens- woude in Utrecht geboren. Hij bezocht eerst het chr. gymnasium te Utrecht, waar hij vervolgens ook nog aan de rijksuniversiteit theologie studeerde en in 1935 zijn kandidaats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerke lijk examen aflegde. Nadat de heer Van Loon in sept. 1936 door het provin ciaal kerkbestuur van Zeeland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk en hij in de winter 1936/1937 enkele maanden te Woerden werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij op 12 dec. 1937 door zijn zwager, ds. H. de Lange uit Arnhem, toen nog predikant te Wer kendam, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Grijpskerke in de classis Middelburg. Op 12 sept. 1948 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Loosduinen, waar hij ook weer door zijn zwager, ds. H. de Lange uit Arnhem werd bevestigd. Ds. Van Loon was indertijd te Loos duinen (deze gemeente heet thans 's-Gravenhage-Loosduinen) beroepen in de vakature van de toen nieuw ge stichte derde predikantsplaats. (Thans telt de herv. gemeente 's-Gravenhage- Loosduinen zes predikantsplaatsen, t.w. vijf wijkgemeenten en een predikant voor bijzondere werkzaamheden. Tijdens zijn ambtsbediening te Grijps kerke was ds. Van Loon o.a. lid van het classicaal bestuur van Middelburg; lid van de classicale commissie voor het Jongelidmatenwerk in de classis Middelburg en na de oorlog ook nog een paar jaar gedelegeerde voor Gemeente- Opbouw in de classis Middelburg. Thans is hij o.a. nog voorzitter van de afdeling Loosduinen van het Ned. Bijbelgenootschap; lid van de classicale zendingscommissie in de classis 's-Gra- venhage; sinds de oprichting in 1957 namens de herv. gemeente van 's-Gra- venhage-Loosduinen lid van de Haagse Sociale Akademie en hoofdredacteur van „Hervormd Loosduinen", sinds 1951 gecombineerd uitgegeven met het week blad „Hervormd Nederland". Naar wij tenslotte nog vernemen zal ds. Van Loon woensdagavond 12 dec. van half negen tot tien uur in de ka mers van de Dorpskerk te Loosduinen- recipiëren. Hoewel het niet in zijn be doeling ligt om een herdenkingsrede uit te spreken zal ds. Van Loon zondag morgen 16 dec. a.s. in zijn eerste ge meente Grijpskerke op Walcheren een preekbeurt vervullen. om in enkele boodschappen aan haar volk te wijzen op de ernst van het leven en op de betekenis van het persoonlijk geloof. Zij schonk ons in deze laatste periode zelfs nog haar boek „Eenzaam maar niet alleen". Zij leefde immer mee met de rampen en noden van ons volk. Haar volk was haar gezin, juist en temeer in de laatste wereldoorlog. Er is bekend geworden dat zij in die bange jaren veel gebeden heeft om red ding en bevrijding van haar diep ge troffen land en volk. H.K.H. Prinses Wilhelmina getuigde zeer openlijk van haar persoonlijk geloof in haar Schep per. Zo stond zij stil bij het standbeeld van de tijdens de Bartholomeusnacht omgebrachte Hugenotenpredikant Gas- pard Coligny en sprak deze twee woor den „Christus alleen". En in het grote Olympisch Stadion na haar overdracht van het koningsschap legde zij de forse belijdenis af „Ik heb de goede strijd ge streden, ik heb de loop beëindigd, ik zal het geloof behouden." De open Statenbijbel, die deze week op de kist was gelegd, opengeslagen bij Joh. 17, accentueerde nog eens haar vei'bonden zijn met God en Zijn Woord. Er gaat een sprake uit van haar witte begrafenis. Zij wilde dit. Zij getuigt daarmede voor het oog van ons allen van haar geloof, want het wit onder streept de rechtvaardigheid en de rein heid. In witte klederen worden Gods kinderen voor de Troon geleid. Ds. Schipper wees de gemeente erop dat het noodzakelijk is zich te bekeren omdat men met witte klederen, dus on besmet en onbedoezeld, zal kunnen ver schijnen voor de rechterstoel erop wij zende dat die klederen in het Bloed des Lams zijn gewassen. Op de zware stenen zerk, die zater dag wordt afgewenteld om het stoffe lijk omhulsel van de overleden Prinses door te laten naar haar laatste rust plaats staat gebeiteld „Hier wacht Wil lem I, Vader des Vaderlands op de Wederopstanding. Zo ook nu H.K.H. Prinses Wilhelmina. Na deze ernstige rouwrede werd twee minuten stilte in acht genomen en werd besloten met het zesde couplet van het Wilhelmus „Mijn schild ende betrou wen". BEGROTING 1963 SLUITEND Door sporthal kennelijk dikke streep Burgemeester en wethouders van Rhenen hebben de gemeentebegroting voor 1963 gereed en ter bestudering aan de gemeenteraad aangeboden. Het ligt in het voornemen tot behandeling ervan over te gaan in de vergadering van dinsdag 18 december. De begroting is sluitend met een bedrag van ongeveer een halve ton, doch de algemene financiële positie vervult het gemeentebestuur met zorg. Dit wordt onomwonden naar voren gebracht in het uitvoerige preadvies dat by de lawine van financiële stukken is overgelegd. De resultaten van de doorge voerde belastingherziening ingaande 1 januari 1963 zyn reeds volledig in de nieuwe begroting verwerkt, hetgeen naar raming een meeropbrengst geeft voor de wegbelasting van 20.000,vermakelijkheidsbelasting f 5000,~:i honden belasting 5000,of totaal 30.000,Door een minderopbrengst van de baat belasting in het dorp Eist van 2000,bleef er uiteindelijk maar 28.000, over. Wanneer men weet dat de gewone dienst een eindcijfer laat zien van 4.901.874,77 op ontvangsten en uitgaven en er op de kapitaaldienst per resto een nadelig slot is ontstaan van bijna twee en een half miljoen, dan moet men wel tot de conclusie komen dat er geen bokkesprongen meer gemaakt kunnen worden. GEEN SPORTHAL Het valt niet te verwonderen dat door de sporthal een dikke streep is gehaald. Vorig jaar deelden burgemees ter en wethouders de raad nog mee voornemens te zijn de mogelijkheid in studie te zullen nemen om te komen tot de bouw van een sporthal. In de stukken voor 1963 wordt over een dergelijke hal met geen woord meer gerept. De financiële toestand van de gemeente is zorgwekkend. Tijdens de begrotingsdebatten voor 1962 eiste de PvdA bij monde van de heer mr. J. Deen een post op de begroting van voorbereidingskosten voor deze bouw, opdat deze urgente zaak voor de sport in Rhenen niet zou verslappen of wor den uitgesteld. Hoe deze fractie thans zal reageren is momenteel nog een vraag. Het antwoord zal echter niet lang meer uitblijven. In voorbereiding Om nog even bij de sport te blijven, in voorbereiding zijn de aanleg van een sportveld voor Eist en de uitbreiding van het sportterrein „Candia" te Rhe nen. Voor deze objecten zullen in 1963 kredieten worden aangevraagd. Dit zal ook gebeuren voor de verbetering van de Nieuwe Veenendaalseweg en de Zandheuvelstraat, voor de bouw van een openbare en een bijzondere kleu terschool te Rhenen en voor de bouw van een openbare lagere school te Rhe nen. Reeds in de primitieve begroting zijn al een reeks kapitaalswerken geraamd, die direct voor uitvoering in aanmer king komen. Het zijn de verbetering van de straatverlichting in de oude wijken, verbetering van twee school lokalen in de openbare lagere school aan de Nieuwe Veenendaalseweg (Ban- tuinschool), bouw nieuwe rijwielstal lingen bij de school in Achterberg (Valleischool) en de beplanting langs wegen in de Meent. Ook de verbetering van de stadsbos- sen zal onder de loupe worden geno men. Onderwijs, straatverlichting, bo men en bossen nemen een urgente plaats in op de nieuwe begroting. Op het tweede plan komt opnieuw het on derwijs, met daarenboven de verbete ring van twee wegen en de sportvel den in Eist en Rhenen. Grote slokop De begroting van de burgerlijke in stelling voor maatschappelijke zorg is de grootste slokop. Bedroeg de subsi die voor 1962 nog 216.000,voor 1963 zal deze worden 251.500,alzo 35.500,méér! De oorzaken hiervan worden aangegeven. Zij moeten wor den herleid tot meerdere kosten bij het onderbrengen van kinderen in gestich ten en inrichtingen, kosten van tewerk stelling van mindervaliden op de streekwerkplaats te Veenendaal (groot f 11.238,kosten van tewerkstelling van debiele jongens op de streekwerk plaats te Veenendaal 9466,tegen vorig jaar 2500,kosten van ver pleging van armlastigen in ziekenhui zen, sanatoria e.d. 15.000,en ver sterkende middelen, bijdragen in de kosten van ziekenfonds en ziekenhuis verzekeringspremies, alsmede kosten voor hulp in de huishouding ten be hoeve van armlastigen. Ook het bedrijf gemeentewerken ver toont ten opzichte van 1962 een stij ging van lasten van 87.000,Ge deeltelijk zijn dit hogere personeels lasten, verder zitten hier nog in de aanschaffing van een vrachtauto en de hogere raming van leveranties en diensten door derden van ca 30.000, Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN VAN DEZE WEEK ZIJN: 13 dec. Jaap Kramer 13 Jan Willem Henzen 13 Ria van Viegen 14 Bertie Rotterdam 16 Woutje v. d. Bijl (Rhenen) 16 Tonny Hootsen (Achterberg) 18 Ada Roks (Eist) 19 Wobke ter Hoeven Alle jarigen van harte gefeliciteerd, nog veel jaartjes erij en een heel pret tige verjaardag. Tante Jos. ZILVERPAPIER EN CAPSULES De afgelopen week was het niet zo druk met zilverpapier brengen. Maar er zijn er toch twee die hun best gedaan hebben en dat zijn Bart de Rooy en Gertje van Harn geweest. Jongens van harte bedankt. Krijgen we de volgende keer van de anderen ook weer wat? Daag. Tante Jos. Beste meisjes en jongens, Ik heb van de week wel drie brieven en een kaart ontvangen. Dat vond ik erg fijn van jullie, dat jullie me ge schreven hebben. Ik kreeg van Ria van Viegen een briefkaartje met haar ge boortedatum erop. Ria heb je gezien dat je er ook bij staat? Ik kreeg nog een leuke brief van Lida v. d. Oosterkamp. Nou, Lida, je hebt goed je best gedaan op die brief. Heel hartelijk bedankt. Annie van Zwetselaar heeft me ook geschreven. Een hele lange brief. Leuk zeg Annie, maar je doet zo somber over je kleuren, je zult er heus wel iets van terecht gebracht hebben. Je schreef dat dat je slechtste cijfer was op school, maar dat is niet zo heel erg als je voor de andere vakken wel goede cijfers hebt. Als er nu weer eens een keer een tekening instaat, dan dce je toch maar weer mee, wie weet win je wel eens wat. En de brief die het verste hier van daan kwam, was van Jopie Willemse. Deze kwam helemaal uit Breda. Zo Jopie dus jullie hebben ook in Veenen daal gewoond. Je vind het zeker wel fijn dat jullie De Vallei nog hebben nu kon je ook meedoen. Nou Jopie tot een volgende brief zullen we maar zeggen. Alle schrijfsters en schrijvers heel har telijk bedankt. Tante Jos. Beste neven en nichten, Sjonge, wat heb ik een werk gehad om al die prachtige kleurplaten van jullie te bekijken. De een was nog mooier dan de ander. En iedere dag bracht de post maar weer nieuwe zendingen. Ik wist er op het eind bijna geen raad meer mee. Maar. schrik maar niet ik heb ze allemaal stuk voor stuk bekeken. Vooral de kleintjes onder jullie hebben hun uiterste best gedaan en ik weet zeker dat jullie allemaal een volgende keer weer van de par tij zult zijn. Jullie zijn natuurlijk verschrikkelijk nieuwsgierig naar de uitslag he? Nou hier komt hij dan: GROEP A 0-5 JAAR GROEPB5 - 8 JAAR 1. Hans Bleijenberg, Korte Molenstraat 26, Veenendaal 2. Diana Will, Rembrandtlaan 75, Veenendaal Wilma van Wiesingen, KI. Katerstr. 29, Veenendaal Areke Verhoeks, Trambaanweg 15, Rhenen Thea Meerkerk, Adr. van Ostadel. 10, Veenendaal Ria Sanders, Molenstraat 6, Renswoude Hanny Kneepkens, Rhenen Lidia van Biesbergen, Amerongen 1. Martina Verveerd, Franseweg 127, Eist (Utr.) 2. Elly Weisfeit, Rembrandtpark 76 Veenendaal Elleke van Dijk, Jan van Nassaulaan 4, Veenendaal Rienie Viegen, Amerongen Koosje Braafhart, Meentweg 2, Bennekom Gertje van Viegen, Vughtstraat 20, Roosendaal Wouter Corpelis Versloot, Zanddijk 44a, Rozenburg Teunie Jagtenberg, Dwarsweg 56, Overberg GROEP C 8-11 JAAR GROEP D 11 - 16 JAAR 1. Willy de Jager, Bruine Engseweg 24, Rhenen 2. Joop v. d. Haar, Dijkstraat 106, Veenendaal Leo Doeve, Boslaan 1, Veenendaal Arie Gunter, De Postmeester 20, Amerongen Kees van Voskuilen. Pr. Bernhardl. 32, Veenendaal Matie van Laar, Rhenen Eefje de Gooyer, Schras 19, Ederveen Cobie Worst, Achterberg 1. Willy de Jager, Bruine Engeseweg 24, Rhenen 2. Jos Tollenaar, Cuneraweg 205, Achterberg Margriet de Jager, Bruine Engseweg 24, Rhenen Riet van der Wee, Zandstraat 84, Veenendaal Jacquelien Rippe, Buurtlaan-oost 163, Veenendaal Pleuntje van Laar, Meidoornlaan 6, Rhenen Janny v. d. Kaa, Renswoude Ada van Essen, Parallelweg 14, Overberg. Alle prijswinnaars krijgen hun prijs thuisgestuurd en ik hoop dat jullie er veel plezier van zult bele ven. De neven en nichten die geen prijs hebben gekregen zou ik willen zeggen: gewoon volhouden en een volgend keer weer meedoen. Dan heb je weer een kans en. wie weet win je de hoofdprijs. Tenslotte allemaal bedankt voor jullie deelname en een heel prettige kerstvakantie! TANTE JOS. KERKEWIJK17 VEENENDAAL TEL.3313 OokVo&Ziekenfondstizde/i!! dan lijm je de zijden vast met plak band (fig. 4). Je kunt de kegels maken van stevig gekleurd papier en je kunt ze ook versieren met vilt of katoen. De armen zijn twee stukjes stof of pa pier van 4 x 2'/« cm. Vouw het in de lengte en lijm of naai ze aan elkaar. De toverfee (fig. 5) heeft twee stuk jes grijze stof als wanten, welke aan de binnenkant van de armen zijn vastge lijmd. Haar hoed is een klein kegeltje. Het schort is gemaakt van een stukje katoenen stof. Lijm haar op de goede plaats. KOOP VANDAAG Kinderpostzegels De vleugels van het engeltje zijn ge maakt van wit papier - zoals je ziet afgebeeld in fig. 6. De vleugeltjes kun nen ook van pastelkleurig papier wor den gemaakt. Je begint een papieren cirkel te maken met een straal van 4 cm. Knip daarvan een kwart deel weg. zoals in fig. 7, door de stippellijnen is aangegeven. Het rondje bovenaan knip je ook weg. De sterretjes lijm je erop. Met een klein steekje bevestig je de vleugels op de goede plaats. De leuke figuurtjes (fig. 8) hebben als hoofd een walnoot. De oren zijn me loenzaadjes - je kunt daarvoor ook vilt of stevig papier gebruiken. Hun lichaam Griep EERVOLLE VERMELDINGEN Groep A 0 - 5 jaar. Ceesje v. d. Bijl, Eist (Utr.) (3 jaar); Henk v. d. Haar, Veenendaal; Freddy van Doorn, Veenendaal. Groep B 5 - 8 jaar. T. Takken, Veenendaal; Piet v. d. Kolk, Amerongen; Petry van Beek, Doorn. Groep C 8 - 11 jaar. Ineke Atteveld, Veenendaal; Aaltje v. d. Vendel, Ede; Anneke Wijnberger, Veenendaal. Groep D 11-16 jaar. Gerrit Hovestad, Eist (Utr.); Piet Ver meulen, Veenendaal; Tinie Hardeman, Bennekom. <1> DE KLEREN VAN EEN ESKIMO ZIJN HET MEEST GESCHIKT (2) DE OUDERDOM VAN IJSBERGEN 1. Een Amerikaanse deskundige is van mening, dat de kleren, welke aan de Amerikaanse soldaten zijn gegeven, die op de Noordpool dienen, niet zo goed zijn als die, waarin de Eskimo's gekleed gaan. Kleding, gemaakt van pels, zijn zowel warmer als lichter dan enig ander soort Noordpoolkleding. De lucht tussen de haren van het vel isoleren de kleding. 2. Natuurkundigen in de Verenigde Staten hebben ont dekt, dat de ouderdom van ijs kan worden vastgesteld door de zuurstofbellen, welke daarin zijn gevonden. Puur ijs in een dikke laag heeft een blauwe kleur, zegt men, maar het ijs in de ijsbergen is gewoonlijk wit, vanwege de talloze kleine luchtbellen, welke zich daarin bevinden. Deze luchtbellen laten de samenstelling van de atmosfeer zien, toen het ijs werd gevormd. Enige tijd geleden heeft men stukken ijs bestudeerd, welke het expeditieschip „De Blauwe Dolfijn" had meege nomen van zes verschillende ijsbergen aan de kust van Labrador. Het bleek, dat vier van de zes stukken ijs lucht bevatten, welke zowat gelijk waren aan de lucht van vandaag. Aan de andere kant was er aanzienlijk minder zuurstof in de luchtbellen van he tijs van de andere twee stukken. Volgens de natuurkundigen kon dat betekenen, dat dit ijs vele jaren geleden - misschien wel miljoenen jaren geleden - was gevormd. Handm voi fiparnrgdk CRATIfi zegel ct voordeel 500 gram volvette belegen 500 gram volvette jonge 1/4 jonge 32-6 zege! ct voordeel Uw Thee-verrassing! 140-28 ct voordeel Wafelmelange pok. 110-22 ctïSSeel Snoepje met 20% korting! zakje 49—10 ct voordeel zeer fijn blik zegel ct voordeel Ct zegelvoordeel 2 pakjes 49-io% samen voor 2 pakjes WMM 'Wm ■M ct zegelvoordeel Kerst-lekkernijen gesorteerde Koekje met 10% Figuur a. Engeltjes, toverfeeën en leuke figuurtjes Hazelnoten, welke nu nog omhulsels hebben (fig. 1) zijn geschikt om er hoofdjes van engeltjes en toverfeeën van te maken. De omhulsels lijken op haar en kunnen zo nodig worden bij geknipt. Boor heel voorzichtig een gaatje in het eind van de hazelnoot. Vouw een pijpereiniger door midden en schuif het gebogen einde in het gaat je (fig. 2). De eindjes van de pijpereini ger doe je in een omgekeerde kegel, welke de mantel vormt. Zo moet je de kegel maken: teken een cirkel met een straal van 6 cm. Knip daarvan een derde deel weg (fig. 3) is een spar, welke een dag of twee in huis moeten hebben gelegen, voordat het topje mag worden geopend en je hem onderste boven zet. Als hij niet overeind wil blijven staan knip je de spar een beetje bij totdat hij in even wicht blijft staan. Steek voorzichtig een punaise in de spar (fig. 9) en boor een gaatje in de walnoot. Druk de walnoot in de punaise. Teken of verf de ge laatstrekken. Het haar is mos en wordt op dq juiste plaats gelijmd. Als je een paar grote kastanjes hebt kun je daar van één voor het hoofd gebruiken, in plaats van een walnoot. Een kleine pa pieren kegel zal hem er feestelijk doen uitzien (fig. 10). Al deze figuurtjes zullen leuke Kerst versieringen zijn. 4

De Vallei | 1962 | | pagina 4