blikopener spelen met wagens Setter Set FLORTN DE LANDBOUW IN AMERIKA ARAM JUMBO'S NIEUWE SPEL: VEENENDAAL AMERONGEN SCHERPENZEEL GENEVER MDZ Suprania TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Nr. 99 Wat is het verschil tussen een dierentuin en een wildtuin In een dierentuin zitten de DIEREN, in de wildtuin de MENSEN in een hok. WEES HUMAAN Nieuwe Sionskerk aanbesteed Enorme belangstelling aanbesteding school Uitslag van de Sint Nikolaasaktie van de Amerongse Middenstand Prof. dr. F. W. Grosheide 50 jaar hoogleraar Honder jaar groei nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA Fa. L. HEY DOOR JAAP BOEKKOOI Er is een oud-Hollands rijmpje dat zegt: 'k Zag twee beren broodjes smeren O, dat was een wonder Met een kleine variatie zou men dezer dagen in Zuid-Afrika hetzelfde wijsje kunnen zingen met de woorden: 'k Zag twee olifanten auto's kantelen O, het was geen wonder Het gebeurde kort geleden in de Kru- ger Wildtuin, zeker wel Zuid-Afrika's bekendste wildreservaat. Een Johan- nesburgse familie zette haar wagen stil om naar olifanten te kijken. Plot seling draafde een van de olifanten mannetjes naar de auto toe, de oren flapperend en harde trompetgeluiden uitstotend en probeerde met zijn slag- afrikaanse pers besproken, vooral ook omdat zulke aanvallen in tal van jaren niet zijn voorgekomen. Al jaren zijn de veldwachters in het Kruger-park bezorgd geweest over het gedrag van sommige bezoekers. De meesten gehoorzamen de regels van het park uitstekend; verlaten niet hun wa gen en voeren ook geen dieren. Maar nu bijna iedereen in Zuid-Afrika met een grote filmcamera kan pronken, worden er door sommige bezoekers aan de wildtuin andere eisen gesteld. Ze zijn niet zozeer in de dieren geïnteres seerd als wel in actie. Als een leeuw stil langs de weg ligt, dan is hij geen bijzonder goed filmobject. Maar als je hem aan het lopen kunt krijgen of Zó zag de auto er uit na de aanval tanden als een soort blikopener de mo torkap open te scheuren. De kap zag er spoedig als een verfrommeld stukje zilverpapier uit en daarna ging de oli fant het dak van de auto bewerken. Met een kwaad gebaar stak hij een tand dwars door het metaal, alsof het een naald in een oude sok betrof. De inzittenden bleven ongedeerd, maar ontsnapten ternauwernood aan de dood en de episode kreeg grote krantenkop pen door het hele land. Waarom viel deze olifant een auto aan, nadat nog een andere olifant een twee de wagen had proberen op te fromme len? Deze vraag is druk in de Zuid- zelfs kunt laten grommen met een wijd open bek, dan is de film geslaagd. Hetzelfde gebeurt met olifanten. Deze staan dikwijls lange tijd stil en dan worden de filmmensen ongeduldig. „Ik wou dat-ie ons bestormde", zeggen ze dan. ,,'t Zou een mooi filmpje worden". Daarom gaan sommige van de film mensen ertoe over om de dieren vanuit hun wagens te bekogelen met sinaas appelschillen, bierblikjes en zelfs lege flessen. Dan laten de dieren zelf ook wat actie zien. Veldwachters in het park weten bijvoorbeeld van een geval te vertellen waar een man zijn arm uit de wagen stak en een leeuw vriend schappelijk op zijn kop klopte. Of van een man, die zijn wagen verliet met een sinaasappel in zijn hand en deze rustig aan een oli fant voerde. Dikwijls gebeurt a* het dat, wanneer een olifantentroep in zicht komt, de grootste verkeers opstoppingen in heel Afrika in het Krugerpark plaats vinden. Olifanten die in zo'n geval de weg proberen over te steken, hebben geen kans. Een solide rij wagens blok keert ze. Een van deze kolossen hoeft maar ongeduldig te worden en het vuur is in de pan. Hij kan met één poot elke auto in elkaar trappen. In sommige tijden van het jaar ver liest, een olifant gemakkelijk zijn ge duld. Een van de grootste zorgen van de olifant is kiespijn. Dit komt blijk baar vaak onder deze dieren voor en hun humeur lijdt er vanzelfsprekend onder. Gedurende het paarseizoen zijn olifanten ook gevaarlijk. Als een auto toevallig tussen mannetje en wijfje be landt, kan het mannetje jaloers wor den op de wagen. Dan zijn er tijden van het jaar waar in olifanten te veel van een borreltje houden. Ja, schrik niet, olifanten kun nen dronken worden. Ze eten graag besjes van de Maroela-boom en als de ze gisten, wat dikwijls gebeurt, dan veroorzaken ze hetzelfde effect op mens en dier als een paar goede slokken je never of cognac. Na de recente ongelukken is de Na tionale Parkenraad van Zuid-Afrika streng gaan letten op bezoekers die zich niet aan de regels houden. Er kun nen boeten opgelegd worden tot een bedrag van 1.000,Als bezoekers buiten hun wagens gezien worden kun nen ze behalve de boete ook onmiddel lijk het park uitgezet worden. Het voeren van dieren is ook streng verboden, maar veel bezoekers kunnen dit niet laten, vooral niet als bavianen en apen, zoals zo vaak gebeurt, op hun wagen komen zitten en met de meest pathetische gezichten om een apenoot je bedelen. Met flapperende oren en luid trompetterend gaat hij tot de aanval over De natuurconservator van het Kru gerpark, de heer A. M. Brynard, zegt dat deze mensen de dieren een groot onrecht aandoen. De dieren worden op die manier zo gewend aan het ontvan gen van voedsel, dat ze lui worden en liever de hele dag op een auto wach ten dan zelf hun natuurlijke voedsel zoeken. Als het toeristenseizoen dan voorbij is blijven deze dieren - waarvan som migen hun hele leven slechts mense lijk voedsel hebben gegeten - achter zonder dat er voor hen iets te eten is. Dan is het te laat voor hen om zelf hun voedsel te zoeken en sterven ze binnen korte tijd. (Uit: Nieuws uit Zuid-Afrika) In het paarseizoen zyn olifanten gevaarlek Hü zoekt ztfn kost-hoog in de boom. Vaak kan men lezen, ook vaak horen Pak een konijn nooit hij z'n oren 't Is voor hen pijnlijk: Wat zij wensen Is 'n beter begrip, juist bij die mensen Die hen voederen of verzorgen 't Zij 's avonds, dan wel in de morgen Ze zouden tevens willen vragen Hen tegen Kerstmis niet te plagen En hen te martelen voor hun dood Reeds nu is hun verslagenheid groot Als zij ondeskundig worden geslacht Zo vragen eenden, kippen en kalkoenen (Waarom nog meerdere te noemen?) Mensen doe ons althans één plezier Martel nimmer ooit een dier Wanneer ge niet deskundig zijt Kwel ons dan niet mettertijd Voordat wij worden opgegeten De mensheid moest toch beter weten Maar als 't zover is, vraagt 't konijn Toch bovenal humaan te zijn Of liever nog, doe ons 't plezier Breng ons naar de vakman, de poelier Dieren, die eerstdaags 't haasje zijn ('t Zij eend of kip, dan wel konijn) Alsook kalkoenen hebben graag Dat men rekening houdt met boven staande vraag J. M. Architect Alb. van Essen te Voorburg heeft namens de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente van Veenendaal aanbe steed de bouw van een nieuwe Sions kerk aan de Adr. van Ostadelaan te Veenendaal. De bouw was geraamd op 422.536,en als laagste inschrijfster kwam uit de bus de fa. J. Boers en Zn. Zandstraat te Veenendaal met een be drag van 477.446, Hoogste inschrijfster was de fa. Te Pas en Gebben te Naarden met 542.000,Verder schreven in (van laag naar hoog): fa. W. Klaassen, Rhenen 481.900. fa. T. Nieboer, Veenendaal 494.250, fa. Kelderman en Zn, Ede., ƒ496.000, fa. v. d. Brink, Ede 520.000, fa. A. v. Dijk en Zn, V'daal 523.000, Bouwbedr. Boers Julianastr. Veenendaal 526.000, De gunning is nog in beraad. Met de bouw van de kerk zal voorlopig nog niet kunnen worden begonnen. Onder architect H. Brouwer te Vee nendaal werd gisterenmiddag in hotel „De Korenbeurs" aanbesteed het bouwen van een bijzondere lagere school, de Chr. Na tionale school III aan de Adr. van Osta delaan te Veenendaal. De belangstelling van de zijde van de aannemers was enorm. In totaal waren er 61 inschrijvers. Het werk was verdeeld in vier percelen. Voor het hoofdwerk schreven 26 aannemers in, voor het lood- gieterswerk 10, voor het eiectriciteitswerk 11 en voor het schilderwerk 14. De laagste inschrijvers waren: hoofdwerk: fa. G. Veen vliet. Veenendaal met 153.348,— loodgieterswerk: H. van Leeuwen, Och- ten met 12.380, electra: C. Drost, V'daal met 3.450, schilderwerk: fa. A. E. van den Broek, Veenendaal met 13.940,— Als hoogste inschrijvers kwamen uit de bus: hoofdwerk: M. v. d. Pas, Hilversum met 233.460,— loodgieterswerk: C. van Waale, Hilver sum met 20.742, •electra: fa. Groenendijk, Gouda 7.950,— schilderwerk: G. J. Brouwer, Hilversum 30.250, De bouw was geraamd op totaal f 185.000,- De gunning is aangehouden. In een bijzondere vergadering welke de Winkeliersvereniging had belegd vrijdag avond in hotel Buitenlust aan de Burg. v. d. Bcschstraat te Amerongen, vond de trekking plaats ten overstaan van notaris Vink. Bij deze trekking kwam de onderstaan de uitslag uit de bus. De hoofdprijzen vielen op de volgende nummers: De koelkast is gevallen op nr. 50003, de bromfiets op nr. 7646 en het rij wiel op nr. 30391. Van de prijzen der waardebonnen waren de volgende nummers van belang n.l.: Nr. 19336 40,te besteden bij fa. Bree- schoten; 49447 40,te besteden bij de Fa. Prattenburg en nr. 71696 ook 40,— te besteden bij Fa. Doornenbal. Dan waren er nog de nummers ter waar de van 50,25,en 10, Deze waren de nr. 49391 50,nr. 41340 25,—; nr. 23069 53791 en 66069 ter waar de van 10,—. De bonnen ter waarde van 5,vielen op de nummers 28370; 30158; 34102; 34308; 42542; 50743; 59451. De rest van de nummers waren allen ter waarde van 2,50. Wij laten ze hier onder volgen. 1032, 1163, 3163, 5650, 10157, 10336, 12476, 14094, 16420, 18493, 18763, 21911, 23268, 30067, 31024, 34074, 36475, 37434, 42079, 42591, 45222, 47001, 47126, '53662, 53918, 55123, 59454, 61102, 61751, 61956] 66075, 66085, 66386, 66944, 68599, 70543, 72036, 74105. ZATERDAGMIDDAG TWEEDE WINTERSERIE WANDELTOCHT Zaterdagmiddag a.s. zal men weer de winterseriewandeltocht houden. Dit is de tweede in de serie van 4. Deze tochten worden georganiseerd door de wandel- sportvereniging „De Woudlopers" onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandelsport- bond. Deze tocht wordt ook gewandeld in de plaatsen Achterveld, Huis ter Heide, Hilversum en in Amerongen. Men ver wacht buiten de oude bekende die altijd present zijn, ook veel van buitenaf. De starttijd zal zijn van 2.30 uur tot 3 uur vanaf het „Clubhuis" in Amerongen. Men kan kiezen uit twee afstanden n.l. 12 en 15 km. KERSTAVOND CHRISTELIJKE VROUWENBOND De kerstavond voor de Christen Vrouwenbond afd. Amerongen wordt gevierd op dinsdagavond 18 dec. a.s. op de gewone tijd in het zaaltje achter de Ger. kerk. De dames worden verzocht zelf een kaars met kandelaar mee te brengen, alsmede fruit of versnaperin gen voor de zieken. INTERKERKELIJKE BIJEENKOMST Voor de door de Herv., Geref. en Vrije Evangelische jongeren belegde Interker kelijke bijeenkomst in de gemeentelijke eierhal bes'tond zaterdagavond goede be langstelling. Nadat door de heer G. Co- zijnsen een openingswoord was gesproken zong het uit vijftig leden bestaande Am- bonezenkoor van de Molukse Evangelische kerk uit Barneveld als eerste lied: „Alles wat adem heeft, love den Heer Halleluja" en nog enkele Psalmen en gezangen, alles in het Maleis. Ds. F. Vroon, Geref predi kant uit Amsterdam hield een schriftle zing. Verder werd de avond gevuld met koor- en samenzang onder leiding an John Buurman en Flfc) de Koning, bege leid met een electronisch orgel. Donderdag 13 dec. a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat prof. dr. F. W. Grosheide zijn inaugurele rede hield als hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en negen dagen later, n.l. zaterdag 22 dec. a.s. zal het vijfenvijftig jaar zijn geleden, dat hij werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Prof. dr. Frederik Willem Grosheide werd op 25 november 1881 te Amster dam geboren. Hij bezocht eerst het ge reformeerd gymnasium in de hoofdstad, waar hij verder ook nog aan de Vrije Universiteit studeerde, eerst enige tijd klassieke letteren en naderhand nog theologie en waar hij in 1907 op een proefschrift „De verwachting van de toekomst van Jezus Christus" promo veerde tot doctor in de fakulteit van de godgeleerdheid. Nadat de heer Gros heide in 1904 na praeparatoir examen door de classis Amsterdam was beroep baar verklaard in de Gereformeerde Kerken in Nederland en hij eerst on geveer een jaar leraar was geweest aan het christelijk gymnasium te Zetten, werd hij op 22 dec. 1907 door wijlen prof. dr. P. Biesterveld, toen nog hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, bevestigd als predikant van de Ger. kerk van Schipluiden bij Delft. In deze zijn eerste en enige gemeente werd hem in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam met ingang van 17 nov. 1912 „emeritaat" verleend. Prof. dr. Gros heide aanvaardde zijn professoraat op 13 dec. 1912 met een inaugurele rede over „De eenheid van de Nieuw Tes- tamentische Godsopenbaring" en heeft tot 1 jan. 1953, toen hem op éénenzeven tig jarige leeftijd eervol ontslag werd verleend veertig jaar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam exegense en ca noniek van het Nieuwe Testament ge doceerd. Prof. dr. Grosheide heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties en de- putaatschappen vervuld en zitting ge had in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. voorzitter van het Ned. Bijbelgenootschap en van de commissie voor de nieuwe vertaling, uitgaande van het Ned. Bijbelgenootschap; voorzitter van de gereformeerde predikanten vereniging; voorzitter van „Jachin", de ger. zondagsschoolver.; adviseur van het Centraal Verband van evangelisatie commissies; voor de generale synode van de Ger. Kerken in Nederland: de- putaat voor de geestelijke verzorging van de verstrooide gereformeerden in Frankrijk, voor de correspondentie met buitenlandse kerken, voor „enige ge zangen en liturgische formulieren" en voor advies inzake art. 36 van de Ned. Geloofsbelijdenis. Behalve zijn dissertatie verschenen van zijn hand nog tal van werken. Zo o.a. De geschiedenis van de Nieuw Tes- tamentische Godsopenbaring. De be vooroordeeldheid van de exegese; enige delen van de „Korte Verklaringen van de Heilige Schrift"; De Psalmen; Exis tentiële exegese; Commentary on the first epistle to the Corinthians en ver der nog tal van artikelen in diverse periodieken. Zo o.a. in De Heraut; Wit ter Velden; Gereformeerd theologisch Tijdschrift; Belijden en Beleven en ver der was hij ook nog medewerker aan de Bijbelse Encyklopedie en aan het Handboek voor Bijbelse Geschiedenis; Samen met pref. dr. G. P. van Itterzon uit Utrecht vormde hij de hoofdredactie van de tweede druk van de Chr. Ency clopedie, waarvan ongeveer een jaar geleden het zesde en laatste deel is verschenen. Prof. dr. Grosheide heeft tal van lief hebberijen. Hij bezit een grote post zegelverzameling; ex-libri's en tal van foto's van kerken. Verder heeft hij ook nog bijzondere belangstelling voor de schilderkunst. GELUKKIGE WINNAAR Tijdens de najaarsactie heeft de winke liersvereniging „Eendracht Maakt Macht" een actie gevoerd genaamd (1000 gulden min een cent). Na afloop van deze actie bleek de gelukkige winnaar van de 999,99 de heer G. J. Donkelaar, wonende aan de Vlieterweg 5 alhier te zijn. Vrijdag avond kwam het bestuur van de winke liersvereniging hem dit bedrag overhan digen. RAAD VOLGENDE WEEK DINSDAG BIJEEN De raad van Scherpenzeel komt dins dagavond 18 dec. in openbare vergade ring bijeen. De agenda telt 18 punten, w.o. vaststelling van de gemeente-be groting 1963 en aanbieding gemeente rekening 1961. Voorts zullen beslissin gen genomen moeten worden over ver schillende grondtransacties. Het ministerie van landbouw in de Verenigde Staten van Amerika werd in 1852 door Abraham Lincoln opgericht. Het was de tijd, waarin de adspirant-land- bouwer 160 acres (650.000 kwadraatmeter) grond cadeau kon krijgen, als hij zich verplichtte deze grond 5 jaar achtereen te bebouwen. In deze eeuw is de agra rische produktie de grootste van de wereld geworden. Vooral de uitvinding van de combine in de tachtiger jaren, een machine die door slechts 3 man bediend, het werk deed waarvoor tevoren 300 man nodig waren, bracht een enorme ont plooiing; de produktie liep tot een fabelachtige hoogte op. En de steeds voortschrijdende me chanisering, geleid door 14500 staats- voorlichters op het land, maakt ze nog steeds groter. Ze steeg in de periode van 1950 tot 1960 met een kwart, ter wijl tegelijkertijd de mankracht met een derde verminderde. Thans is ,er overvloed in de USA, zozeer, dat van de tarwe en de katoen de helft en van de voedergranen een vijfde deel moet worden uitgevoerd. De totale agrarische Uitvoer van de USA beloopt thans 14 miljoen ton per jaar, een hoeveelheid waarvoor 1 miljoen goederenwagens en 4000 vrachtschepen nodig zijn; de waar de ervan beloopt 5 miljard dollar. Maar de landbouwende bevolking van de USA (7 miljoen man) trekt hiervan niet het overeenkomstige pro fijt. Het gemiddelde boerengezin ver diende in 1960 per jaar 2675 dollar, terwijl het gemiddelde stedelijke ge zin een jaarinkomen maakte van 5911 dollar, een wel zeer groot verschil. De boer blijft aanmerkelijk achter en kan zich vaak slechts met moeite staande houden. Dat hieraan iets moet worden ge daan is duidelijk en de regering Ken nedy heeft het krachtig aangepakt. Als voornaamste geneesmiddel noemt men, dat de bedrijven groter moeten worden dan veelal het geval is. In stee van verbrokkeling moet er samenvoeging komen. De noodzaak blijkt uit het feit, dat thans 87®/© van de agrarische op brengst van l'/t4 miljoen grotere be drijven komt, de resterende 13®/o van niet minder dan 2 miljoen kleine be drijven. Dit beduidt, dat de laatste onecono misch werken. De moderne mechani satie eist grootbedrijf. Voorts nam men een serie noodwetten aan, die o.a. quo taregelingen invoerden (tijdelijk) voor produkten, die momenteel moeilijk ver koopbaar blijken. En nog tal van an- KON. BEGEER VERVAARDIGT PENNING H.K.H. PRINSES WILHELMINA De Utrechtse beeldhouwer Joop Hek man heeft het modelé vervaardigd voor de herdenkingspenning die de Koninklijke Begeer ter nagedachtenis van H.K.H. Prin ses Wilhelmina zal uitgeven. Hiermede wordt een gevestigde traditie voortgezet, daar bij het overlijden van Koningin Em ma en Prins Hendrik in 1934 eveneens herdenkingspenningen door deze ateliers zijn geslagen. Deze nieuwe penning zal binnenkort verschijnen in de onlangs ingestelde se rie penningen, welke gewijd zijn aan per sonen, die zich op de gebieden van weten schap en cultuur, of op andere, ideële wijze in hun werk voor de mensheid in bijzondere mate verdienstelijk hebben ge maakt. De dichter Guillaume van der Graft Is verzocht het gedicht voor de keerzijde van de penning te creëren. Deze dichter heeft dit voorjaar tevens het gedicht vervaar digd voor de penning gewijd aan het zil veren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. in de nieuwe notenkleuren: Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 WEGENWACHT EN ANWB- RICHTINGSBORDEN OP NIEUWE RONDWEG OM AMERSFOORT Als op 17 december a.s. de nieuwe auto snelweg om Amersfoort officieel wordt opengesteld voor het verkeer door de mi nister van Verkeer en Waterstaat drs. H. A. Korhals, zal ook de ANWB-Wegwijzer- dienst gereed zijn met het plaatsen van 188 grote blauwe richtingsborden. Deze nieuwe rondweg om Amersfoort, die uit 2x2 gescheiden rijstroken bestaat, is een belangrijke verbetering voor het snel verkeer uit het Westen van het land rich ting Zwolle en Apeldoorn. Tot nu toe ging het verkeer door de buitenwijken van Amersfoort hetgeen vaak tot ver- keersgevaarlijke situaties leidde. Deze nieuwe autosnelweg is tevens op genomen in de reeds bestaande wegen wachtroutes. De ANWB-Wegenwacht zal hier patrouilleren van 's morgens zeven tot 's avonds elf uur. BOERDERIJBRANDEN OKT. 1962 De Hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand oktober dertig boerderijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Zes van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Friesland, twee in Drenthe, vijf in Overijssel, zes in Gelder land, één in Noord-Holland, zeven in Noord-Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 2.377.100,-. Zes van deze branden werden veroor zaakt door blikseminslag, één door een gascomfoor, twee door hooibroei, één door aardsluiting, drie door het spelen met vuur, één door loodgieterswerkzaamheden, één door sintels uit een kachel, één door een houten balklaan in de schoorsteen, terwijl in veertien gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 7 stuks rund vee, 24 varkens en 170 stuks pluimvee om. dere plannen en maatregelen staan op het programma. Men laat de agrariërs beslist niet in de steek. Een met het bovenstaande samen hangende moeilijkheid is, dat er thans overproduktie is. Dat wil niet zeggen, dat er teveel voedsel zou zijn. Want een aanmerkelijk deel van de wereld lijdt honger. Maar deze mensen hebben geen geld om het voedsel te kopen. De waarde van het landbouwoverschot van de USA bedroeg in 1961 5V* miljard dollar, een bedrag, te groot om-zonder meer weg te schenken. Dit overschot drukt uiteraard het inkomen van de Amerikaanse boer omlaag. Maar in de overtuiging, dat het voed sel daar moet komen, waar het nodig is, hebben de USA een „Food for Peace"-programma opgesteld (voedsel ter bevordering van de vrede), dat tweeërlei combineert. In de overtui ging, dat het voedselprobleem alleen een gezonde oplossing kan vinden, als de hongerenden leren door eigen in spanning produktief te zijn, wil men dit bevorderen en tegelijk zoveel mo gelijk voedsel schenken. De uitvoer volgens dit program bedroeg in 1960- 1961 1Vt miljard dollar. De Amerikaanse aanpak toont tevens, dat landen, die overproduktie voor uit voer bestemmen moeten, er wijs aan doen dit zelf aan te pakken op de ma nier als ginds gebeurt. Laat men het aan anderen over, dan hebben kleine mogendheden de grote kans achteraan te komen. Alleen indien men het zelf aanpakt, wordt ook de eigen bevolking op gezonde wijze geholpen. AANLIJNGEBOD HONDEN ZEKER NA 1 MAART A.S. NOG VAN KRACHT Zoals de minister van landbouw en vis serij eerder heeft kenbaar gemaakt, zal hij opheffing van het aanlynvoorschrift nader overwegen. Hiertoe kan zeker niet worden overgegaan aleer een duidelijk in zicht zal zijn verkregen van de staat van immuniteit der honden in het gehele land. Dit deelt minister Marijnen schriftelijk mede in antwoord op betreffende vragen van het lid der Tweede Kamer, mejuf frouw Ten Broecke Hoekstra. Voorts zal een effectieve controle op het verbod om na medio januari, medio februari, resp. ultimo februari 1963, in de onderscheide ne delen des lands honden, die niet over eenkomstig het ter zake bepaalde zijn geënt, in het openbaar mee te voeren, zeer aanmerkelijk zijn gediend met hand having van het aanlijnvoorschrift. Dit voorschrift zal dan ook na 1 maart 1963 aanvankelijk van kracht blijven, niet lan ger echter dan de minister zulks in het ream ener verantwoorde bestrijding van de hondsdolheid geboden zal achten. VOOR DE BOER TUINBOUWGIDS 1963 IS VERSCHENEN De Tuinbouwgids 1963, een uitgave van de directie Tuinbouw van het mi nisterie van Landbouw en Visserij is thans verschenen. Meer dan 200 des kundigen uit kringen van de voorlich ting, het onderzoek en de praktijk heb ben hun medewerking verleend bij het samenstellen van de inhoud van deze 20e jaargang. Uit het grote aantal be stellingen blijkt nu reeds dat deze nieuwe uitgave weer snel zijn weg zal vinden naar het steeds toenemende aan tal gebruikers. De Tuinbouwgids dankt zijn ruime bekendheid aan de vele, waardevolle gegevens en adviezen die elk jaar op nieuw in dit bezoek worden geboden. Zowel voor de tuinbouwer bij de uit oefening van zijn bedrijf, als voor hen die op een andere wijze bij de tuinbouw betrokken zijn, is deze gids een rijke bron van inlichtingen met uitgebreide gegevens op velerlei gebied. Ook de 20e jaargang biedt weer een veelheid van actuele onderwerpen. In de nieuwe uit gave zijn weer de nieuwste gegevens opgenomen over rassenkeuze, teeltmo gelijkheden, grondbehandeling, ziekten en onkruidbestrijding en technische hulpmiddelen. Daarnaast zijn de jaarlijks terugke rende gegevens in de verschillende ru brieken, weer geheel opnieuw bijge werkt. De overzichtelijke indeling van de inhoud en een uitgebreid register van zaken maken het mogelijk het boekwerk snel en doeltreffend te kun nen raadplegen. Een uitvoerig register van personen en instellingen comple teert deze belangrijke uitgave. Het ge hele werk dat meer dan 760 bladzijden telt, is rijk voorzien van tekeningen en foto's, zowel in zwart-wit_als in kleuren. Omdat steeds een groter aantal ge bruikers van de Tuinbouwgids het nut van dit belangrijke handboek gaat in zien door jaarlijks de laatste uitgave bij de hand te willen hebben, raden wij u aan deze uitgave te bestellen bij uw organisatie, bij de boekhandel of recht streeks bij de Staatsuitgeverij te Den Haag. De prijs van deze nieuwe jaar gang bedraagt 9,50 per exemplaar. (12) De zwarte krijgers der Messeria-stam treden eerbiedig terzijde, als de grote baardige man uit het bos tevoorschijn komt. „Te laat, gromt hij, met een woedende blik op de massieve poortdeur van het kasteel, die beschermend dichtdraait achter de vluchtelingen. „Te laat, maar als ze menen achter die hoge muren veilig te zijn, dan vergissen ze zich!" Binnen geeft Aram de poortwachter, die stomverbaasd naar al die donkere bezoekers kijkt, snel zijn bevelen. „Verdubbel de wachtposten op de torentransen! Zodra jullie iemand in de buurt van het kasteel zien, kom mij dan onmiddellijk waar schuwen!" Even later zitten de negers rond het knappende haardvuur in de grote ridderzaal. Presto, Arams trouwe schildknaap, neemt de vreemde be zoekers nieuwsgierig op. En Agua fluistert plagend: „Dat zijn vast kannibalen. PrestoDie eten een mens met huid en haar opalleen kleine joggies als jij geven ze aan de poes, die daar zitPresto staart benauwd naar het luipaardTerwijl een bediende met lichtelijk trillende handen voor elk der negers een kom soep inschenkt, begint het meis je Moira haar verhaal (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1962 | | pagina 3