Kunst cn Vriendschap Rhenen viert zevende lustrum Keelpijn ASPRO MELIS OPTIEK HiXWlWH 1/001 6.40 pei weik Fa. G. J. HIENSCH - Zandstraat 111 - Marlet 17 RHENEN Woonwagen - los van tractor - rijdt dwars door kiosk EDE Volgend jaar ook B.P.D.-onderzoek in Veenendaal en omgeving «CH EYBOI.IT Helpt Het Kind KRUISWOORDPUZZEL Het lichaam en de geest Uw WONING... Piet van Beek NOVAK T.V, ZES INZITTENDEN WONDERWEL ONGEDEERD neem V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE OPGAVE NR. 21 Op dokters advies BRILLENPARADE VITRAGCS. GORDIJNEN. NAAR EIGEN SMAAK INGERICHT NOVAK I DIRECTEUR A. J. SPIES STIMULEERDE VIJF EN DERTIG JAAR GELEDEN DE OPRICHTING De Rhenense mondaccordeonvereniging „Kunst en Vriendschap" be staat 15 december vijf en dertig jaar. Onverbrekelijk aan deze vereni ging verbonden is de figuur van de heer A. J. Spies te Renkum, die al die jaren directeur is en zelfs vijf en dertig jaar geleden de stoot gaf tot de oprichting. Dirigent Spies is thans èèn en zeventig en hij is nog steeds actief. „Kunst en Vriendschap" zou deze krasse musicus voor geen geld willen missen. Hij had vijf en dertig jaar geleden al eenzelf de vereniging in Renkum, gaf in Rhenen een uitvoering, die onder meer werd bijgewoond door de heren D. van Dijk, J. W. Ruisch en wijlen J. ter Burg, met als gevolg dat dit driemanschap de definitieve stoot gaf tot de oprichting. Zij gingen een praatje maken met de heer Spies en op 15 december 1927 kon „Kunst en Vriendschap" onder voorzitterschap van wijlen de heer K. de Jong verrijzen om tot op de huidige dag een bekende plaats in de Rhenense gemeenschap te be houden. met zijn mannen eén concert in de Duis- burger theater, vooraf gegaan door een muzikale rondgang. Er was buitengewoon veel belangstelling van de zijde van de inwoners van deze grote industriestad. De rondgang werd besloten met een défi lé langs het stadhuis. Ter gelegenheid van dit bezoek ontving de vereniging van de directie van het „Rheinhofhotel" een door een staalfabriek vervaardigd aanden ken in de vorm van een handwerkaam- beeld. Oud gedienden Van de oprichters zijn nog in leven de heren J. W. Ruisch (oud-penningmeester), thans dus ere-lid en uiteraard de actieve directeur, die ondanks zijn hoge leeftijd nog iedere week trouw de repetities leidt. Verder zijn nog ereleden de heren H. Baijens, J. Buienhuis en D. van Dijk. On der de nog actieve leden bevinden zich ook al twee oud-gedienden. Het zijn de heren J. Verwoert, thans secretaris en al twee en dertig jaar lid, alsmede M. van STERK IN CONCOURSEN „Kunst en Vriendschap" groeide snel tot niet minder dan vijfenzeventig leden en al twee jaar na de datum van op richting konden de jonge ,en snel ge vormde muzikanten deelnemen aan een concours te Amersfoort. Dat was in 1929. Al meteen werd daar beslag ge legd op een eerste prijs met 306 punten. Tevens viel de vereniging de ereprijs ten deel. Dit mag toch wel worden ge zien als een bewijs van de grote levens kracht en bestaanszekerheid die direc teur Spies toen al had geschapen. Ter gelegenheid van het eerste lustrum nam het actieve bestuur het initiatief tot het zelf organiseren van een con cours. Het was een hele onderneming daar de financiën ontbraken. Penning meester Ruisch (thans erelid) vond ech- Directeur A. J. Spies mensensleven gewijd aan de muze SIERTUINEN IN RHENEN WAREN WEER BIJZONDER MOOI In hotel „Het Wapen van Rhenen" werden woensdagavond traditiegetrouw weer de prijzen bekendgemaakt en uit gereikt van de door de plaatselijke VVV in de zomer van 1962 georganiseerde siertuinwedstrijd. De keuringscommis sie bracht verslag uit over haar bevin dingen en de aanwezigen konden vra gen stellen over aanleg, onderhoud en beplanting van siertuinen. De avond werd verder opgeluisterd met filmver toning. Dé uitslag was als volgt: Groep A - villatuinen: 1. A. Visser, Rijksstraatweg 312, beker en 15,2. H. A. van Ommen, Heren straat 55, ƒ10,—3. J. G. Koekoek, Grebbeweg 47, 5, Groep B - grote voortuinen: 1. K. Wagenvoort, Grebbeweg 57, beker en 15,—; 2. M. ter Haar, Rog- hairweg 22, ƒ10,—; 3. B. de Kroon, Utr.straatweg 25, 7,50; 4. H. Heijmen, Simon Stevinweg 25, 6,5. A. M. Sanders, Domineesbergweg 28, ƒ5,—; 6. J. van Laar, Levendaalseweg 1, 4, 7. mevr. Mutsaers, Nw Veenendaalsew. 194, 3,50; 8. A. van Geenhuizen, Le vendaalseweg 5, 3,—; 9. H. van Hoeve laken, Simon Stevinweg 8, 2,50; 10. G. Hovestad, Prunuslaan 2, 2,50. Groep C - kleine voortuinen: 1. G. van Brenen, Simon Stevinweg 5, beker en 15,2. C. H. Bosch, Grebbe weg 50, 12,50; 3. H. van Nellestijn, Nw Veenendaalseweg 33, 7,50; 3. mevr. Van Laar, Nw Veenendaalseweg 144, 7,50; 4. mevr. C. Keijman, Valleiweg 115, ƒ6,5. J. van Dom, Kastanjelaan 40, 5,6. Fam. Van Dolderen, Greb beweg 13-15, 4,7. N. C. van Walsem Jan van Arkelweg 8, ƒ3,50; 8. D. M. van Kleef, Schimmelpenninckstraat 10, 3,9. R. W. van Zwieten, Valleiweg 117, ƒ2,50; 10. W. Groenen, Utr.straatw. 36. ƒ2,50. Groep D - scholen, bedrijven enz. Door te lage eindcijfers geen prijzen toegekend. ter een handige oplossing. Hij sloot een lening, kon na afloop alles terugbetalen en hield nog een aardig duitje over. Er kon zelfs een reservefonds worden gesticht, waarvan men jaren de vruch ten heeft kunnen plukken. Het duurde nogal even voordat de vereniging voor de tweede maal een dergelijk evenement op touw zette. Dat was op tweede Pink sterdag in 1957, dus van vrij recente datum. Ook dit concours slaagde uit stekend, hetgeen aanleiding was voor de Bond van Mondaccordeonverenigin- gen „Kunst en Vriendschap" het bonds- vaantje toe te kennen. Buitenland De vereniging trok ook naar het bui tenland. In 1953 maakten de muzikanten een driedaagse trip naar Duitsland, waar men de gast was van de Hohner-fabrie- ken. Op uitnodiging van deze fabriek van muziekinstrumenten gaf directeur Spies „Kunst en Vriendschap" even na de oprichting. Achter de grote trom oprichtingsvoorzitter wjj- len de heer K. de Jong. Baaren, thans penningmeester en al dertig jaar aan de vereniging verbonden. Jubileumuitvoering Zaterdag 15 december geeft de jubile rende vereniging een feestelijke uitvoe ring in het Eigen Gebouw. Er is voor deze gelegenheid een keurig programma boekje verschenen. Uiteraard is hierin het muzikale gedeelte geenszins verge ten. De muzikanten zullen vier nummers ten gehore brengen. Daarnaast wordt de feestavond gevuld met toneel. Het wordt een blijspel getiteld „Haai voor de boeg", onder regie van Frans Brouwers en ge bracht door leden en vrienden van de vereniging. „Kunst en Vriendschap" belooft een waardige viering van het vijf en dertig jarig bestaan tegemoet te gaan, waar voor ongetwijfeld veel belangstelling zal bestaan. Woensdagochtend omstreeks tien uur is op de steile helling van de Grebbeberg, in de zeer gevaarlijke S-bocht tegenover hotel „De Greb be" in Rhenen, een woonwagen, die door een traktor tegen de berg werd opgetrokken, van zijn trekker losgeslagen en achteruit de berg weer afgereden. De wagen, waarin een vrouw en vijf kinderen zaten, reed tussen twee dikke bomen door en kwam tot stilstand tegen een langs de weg staande houten kiosk, behorende bij het genoemde ho tel. Wonder boven wonder liep geen der inzittenden enig letsel op. Allen kwamen met de schrik vrij. De wagen was aan de achterkant zwaar beschadigd. De kiosk en inventaris waren veranderd in één gro te puinhoop. ONDEUGDELIJKE VERBINDING De traktorbestuurder J. v. d. P. uit Wageningen had uit een soort liefde dienst de woonwagen op het kamp in Wageningen met een touw aan zijn trekker bevestigd om de bewoners, die niet over een ander middel van vervoer beschikten, over te brengen naar het woonwagenkamp in Amerongen. Toen v. d. P. de steile Grebbeberg opreed en terugschakelde in de tweede versnel ling, meende hij te voelen dat hij zijn vracht kwijt was. Hij keek om en zag de woonwagen achterwaarts de helling afsuizen, met het hier geschetste gevolg. Het touw, waarmee de trekstang aan de trekkerbalk was bevestigd, bleek niet afdoende te zijn geweest. Kiosk verschoven De heer P. van Londen, directeur van hotel „De Grebbe" en eigenaar van de kiosk, vertelde ons dat het gebouwtje niet minder dan tien centimeter van zijn plaats was geschoven. Er bevinden zich twee koelinrichtingen in voor ijs, die beiden zijn vernield. Hij schatte de schade op 5000,en heeft inmiddels de bestuurder van de trekker aanspra kelijk gesteld voor de aangerichte ra vage. Uitwijkmanoeuvre Een automobilist, komende uit de richting Wageningen, die de woonwagen op zich af zag komen, kon nog juist door een snelle uitwijkmanoeuvre het grote gevaar ontwijken. Ook hij kwam er met de schrik af. Zieke kinderen De eigenaar van de woonwagen was tijdens het ongeval niet aanwezig. Deze kwam pas later ter plaatse. Het bleek de in het centraal bevolkingsregister ingeschrevene G. J. de M. te zijn. De man was hevig geschrokken. In de wagen bleken zich twee zieke kinderen te bevinden. Deze zijn op ad vies van dr. Stegeman ter verpleging en behandeling overgebracht naar het zie kenhuis te Wageningen, nadat het gezin praktisch eerst de gehele dag in een verwarmd vertrek op het gemeentehuis van Rhenen had doorgebracht. De gehavende wagen werd onder po litietoezicht naar het woonwagenkamp in Wageningen teruggebracht. De rijks politie maakte proces-verbaal op. NIEUWSTE KAMPEERWAGENS LICHTER EN WEELDERIGER Een huis dat naar een terrein kan worden gesleept en binnen het uur in elkaar geschroefd is te zien op de In ternationale Tentoonstelling van Kam peerwagens die op 28 november j.l. in Olympia, Londen, is geopend. Het cen traal verwarmde huis, dat uit alumini um secties wordt samengesteld, bestaat uit twee slaapkamers, zitkamer, keu ken, badkamer en dubbele hal. Het is mogelijk het uit te breiden met een extra twee-persoons slaapkamer en een zitkamer met openslaande deuren die uitkomen op een overdekte veranda. Een van de grootste exporteurs van caravans ter wereld, die in het afge lopen jaar kampeerwagens ter waarde van drie-kwart miljoen Pond Sterling heeft verkocht, heeft in al zijn nieuwe modellen speciale verbeteringen aan gebracht om aan de eisen van kopers op het Continent te voldoen. Een van zijn kampeerwagens is slechts 3,04 meter lang, weegt 406,42 kg en kan door de kleinste auto worden getrokken. Er staan ongeveer 100 nieu we kampeerwagens op de tentoonstel ling en volgens de dagelijkse verslagen zijn er vele Europeanen onder de ko pers, hetgeen nauwelijks behoeft te ver bazen aangezien een op iedere zes kam peerwagens die in Groot Brittannië worden gebouwd naar het Continent wordt uitgevoerd. Vele fabrikanten bie den modellen te koop aan die zijn aan gepast voor zakengebruik als mobiele banken, kantoren, winkels, spreekka mers en tentoonstellingsruimten. GEMEENTE EDE BEVOLKINGSSTATISTIEK OVER DE MAAND OKTOBER 1962 Geboren: Overleden: Geboorte-overschot: Gevestigd: Vertrokken: Vestigings-overschot: M. 67 13 54 235 147 88 V. 65 16 49 191 104 87 Tot. 132 29 103 426 251 175 Aant. inw. 30 sept. '62: 30722 30543 61265 Totale verm. okt. '62 142 136 278 Aant. inw. 31 okt. '62 30864 30679 61543 Aantal gevestigde gezinnen: 66 Aantal vertrokken gezinnen: 28 Aantal huwelijken: 34 Verhuizingen binnen de gemeente: Aantal personen: 471 Aantal gezinnen: 92 Aantal aangiften: 209 Loop der bevolking van 1 januari t.e.m. 31 oktober 1962 M. V. Tot. Vermeerdering Geboorten: 630 591 1221 Vestiging: 1576 1462 3038 Vermindering Overlijden: 172 149 321 Vertrek:1396 1159 2555 M. V. Tot. Aant. inw. op 1 jan.: 30226 29934 60160 Totaal vermeerdering: 2206 2053 4259 Totaal: 32432 31987 64419 Totaal vermindering: 1568 1308 2876 Aant. inw. 31 okt. '62 30864 30679 61543 Vermeerdering sedert 1 januari: 1383 wegens geboorte: 900 wegens vestiging: 483 TRANSPORTONDERNEMER KREEG AUTO CADEAU De autotransportondermer uit Zeist, de heer J. Vermeer kreeg op een blauw fluwelen kussen een paar autosleutels aangeboden. Bij die sleutels behoorde een complete grote personenauto. De wagen, een Mercedes-Benz 190, was geen Sinterklaasverrassing, maar alleen het gevolg van een bezoek, dat de heer Vermeer begin oktober bracht aan een bedrijfswagenstentoonstelling in Utrecht. Eén van de bezoekers zou naar eigen keuze een vrachtauto of een per sonenauto ontvangen. Een notaris had tevoren bepaald welk nummer van de toegangskaart voor de show, recht zou geven op de auto. In de zeer stijlvol versierde bedrijfs ruimte van de N.V. AGAM, de impor- trice van Mercedes-Benz, vond de plechtige overdracht plaats. De „onthulling" van de auto geschied de door de heer Vermeer en zijn echt genote, waarna zij, hoewel zij wisten hoe de wagen eruit zag, toch wel even perplex stonden toen de auto in het felle licht van schijnwerpers zichtbaar werd. Ook zichtbaar werd toen een charmante Present Girl, die de zeer vol dane eigenaar de autosleutels overhan digde. OPLOSSING PUZZEL NR. 48 Horizontaal: 1 Berkel, 6 Betuwe, 11 ree, 12 Dover, 13 wel, 14 An, 15 sir, 16 kin, 17 eb, 19 kreen, 22 edik, 25 eer, 26 meer, 28 Laban, 30 menig, 31 potlood, 32 label, 34 adder, 37 Orel, 38 Inn, 40 Oslo, 41 degel, 43 ha, 45 dar, 46 gil, 47 B.S., 48 Ede, 50 meter, 51 reu, 52 Mal den, 53 Renkum. Verticaal: 1 Brakel, 2 een, 3 re, 4 edik, 5 lorre, 6 beker, 7 Erin, 8 uw, 9 wee, 10 Elburg, 18 rib, 20 eerlang, 21 ben, 23 Dakar, 24 kapel, 26 Meddo, 27 eikel, 29 nol, 30 moa, 32 Lochem, 33 bel, 35 Dss, 36 Rossum, 38 Ieren, 39 neger, 41 dame, 42 lire, 44 Ada, 47 beu, 49 el, 51 R.K. VOOR DE BOER Op initiatief van de CBTB afdeling Veenendaal, de Coöp. „De Klomp" en Land- bouwvcorlichtingsdienst werd maandagavond in hotel De Korenbeurs een voorlich tingsavond over Bodem, Plant en Dieronderzoek gehouden. Door de heren Dr. Gras huis, dr. Joling en Ir. Groendijk werd het doel en de werkwijze van dit onderzoek uiteengezet. De druk bezochte voorlichtingsavond werd geopend door de heer A. van 't Voort. HOOGSTE RENDEMENT De eerste spreker, dr. Grashuis, zei dat men reeds enige jaren in ons land het BPD-onderzoek kennep. Zulk een onder zoek heeft reeds plaats gevonden in Wou denberg, Hoogland, Borculo, Abcoude, Lopikerwaard en Rhenen. „Iedere boer", aldus spreker, „wil het hoogste rendement van zijn veestapel verkrijgen." Hiervoor moeten drie factoren in orde zijn: Ten eerste de bodem waar de be mestingstoestand in evenwicht dient te zijn. Zowel een overmaat als een tekort van een bepaalde voedingsstof heeft zijn invloed op de plant en later weer op het dier wat zich hiermee voedt. Daarom wordt bij een BPD-onderzoek bodem, plant en dffir bekeken en onder zocht. Dit onderzoek is in de provincie Utrecht mogelijk door de uitstekende sa menwerking tussen de Prov. Gezondheids dienst voor dieren, de landbouwvoorlich- tingsdienst en dr. Grashuis. Werkwijze De werkwijze bij dit onderzoek is als- volgt. Het grond- en gewasonderzoek re- sorteert onder de Landbouwvoorlichtings- dienst. In de zomer dit is de meest gunstige tijd, vindt de veterinaire inspec tie plaats. Dan worden door dr. Grashuis en dr. Joling de kalveren, pinken en melkkoeien bekeken op de uitwendige verschijnselen van gebreksziekten. Hun bevindingen wor den vastgelegd en de boer krijgt een voor lopig advies. Later wordt door de Gezondheidsdienst op de bedrijven bloed, urine en mestmon- sters van het vee genomen om de uitslag van de inspectie te toetsen. Dan krijgt de boer een volledig advies. Gebreks verschijnselen Dr. Grashuis behandelde vervolgens de meest voorkomende gebreksverschijnselen van het vee in deze streek. Dit zijn o.m. fosfaatovermaat in de bo dem hetgeen onderstandigheid bij het vee veroorzaakt, koper-, cobalt- en na- triumgebrek, merendeels veroorzaakt door een tekort hiervan in de bodem. Het mangaangebrek dat meestal voor komt wanneer de kalktoestand van de grond te hoog is. Tekorten in het dierlijk lichaam kunnen ook optreden door aan wezigheid van maag- en darmwormen. Monsters Door dr. Joling, direkteur van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren werd het dieronderzoek toegelicht. Na de veterinaire inspectie worden op de bedrijven van enkele dieren bloed- en urinemonsters genomen. Van dit bloed wordt langs chemische weg het koper-, kalk-, fosfor- en magne siumgehalte bepaald. De urine wordt op natrium en kalium onderzocht. De mest wordt microscopisch op de aanwezigheid van maag- en darmparasieten onderzocht. Van dit onderzoek krijgt de boer en de veearts uitslag en advies. Nadrukkelijk stelde dr. Joling dat de Gezondheidsdienst ALLEEN on derzoekt. De eventuele verdere ge zondheidszorgen van het vee is het werk van de plaatselijke dierenarts. Uitvoerig ging dr. Joling nog in op het veelvuldig voorkomen van ingewandpara sieten en de bestrijding hiervan alsmede op de onvruchtbaarheid van het vee. Geen wonderen De derde spreker van deze avond Ir. Groendijk stelde allereerst dat men van dit onderzoek geen wonderen moet ver- VEENENDAAL wachten. Toch raadde hij iedere boer aan van deze nu geboden gelegenheid gebruik te maken. „Bij iedere boer die economisch en tech nisch denkt gaat het om één ding: een zo hoog mogelijk inkomen uit zijn bedrijf te halen. Hierbij kan het BPD-onderzoek u helpen. Voor bodem en plant de ge wenste bemesting, voor het dier de juiste voeding, dit vooral wat de sporenelemen ten betreft", aldus ir. Groendijk. Het bezoek op de bedrijven voor een veterinaire inspectie alsmede bloed-, uri ne- en mestonderzoek is kosteloos. Voor het grondonderzoek gelden de normale prijzen van het Bedrijfslaboratorium. Na de pauze was er gelegenheid tot vragen stellen, welke uitvoerig door de inleiders werden beantwoord. De voorzitter deelde nog mee dat deel name aan het BPD 15,per bedrijf zal bedragen. Zij die hiervoor interesse heb ben kunnen zich opgeven bij de heer Tijsseling van de Landbouwvoorliohtings- dienst. Een 25-tal boeren gaven zich reeds de ze avond op. KOOP VANDAAG Kinderpostzegels HORIZONTAAL: 1 wiel, 3 bundel, 5 maand van het jaar, 6 zeehond, 7 ge sloten, 9 sociëteit, 10 plechtige gelofte, 13 lichaamsdeel, 14 kan men op schrijven, 15 rijzig, dun en smal, 17 lidwoord, 18 voegwoord (Fr.), 20 vlaskam, 23 ka rakter, 25 stuk stof, 27 iedere keer, 29 emeritus (afk.), 31 zeker kantoor boek, 33 schittering, 35 vogel, 36 hangt in de gang, 39 rechten inbe grepen (afk.), 40 in de regel, 44 boom, 46 nobel, 48 boom, 51 deel van de mast, 52 jongensnaam, 53 metalen vaatwerk, 55 vogel, 57 stap, 58 pa troon, 59 op die plaats, 60 voorvoegsel, 61 jon gensnaam, 62 gevange nis, 63 sluiskolk, 64 stapel. VERTICAAL: 1 wijnglas, 2 donker, 3 schuier, 4 zwart in de wapenkunde, houten vat, 8 tevens, 11 achting, 12 aanwijzend voornaamwoord, 15 sportterm, vis, 17 halsdoek, 19 vast rantsoen, 21 brij, 22 oude lap, 23 meisjesnaam, 24 getal, waardoor men deelt, 26 meervoud (afk. Lat.), 28 zuivelprodukt, 30 dwaze ge woonte, 32 huisdier, 33 gewicht (afk.) 34 na dato (afk.), 35 putemmertje, 36 heks, puntig voorwerp, 38 ons inziens (afk.), 40 voorzetsel, 41 oude lengtemaat, 42 voorzetsel, 43 pret, 45 plotseling, 47 druipnat, 49 waterkering, 50 tijdrekening, 53 oude benaming voor liter, 54 Europeaan, 56 de gezamenlijke hoeveelheid, bekende stad in Frankrijk. Zolang de mens over zichzelf en zijn bestemming in deze wereld ge dacht heeft, zolang bestaat er dat moeilijke probleem van het lichaam en de ziel en van het lichaam en de geest. Verscheidene levensterreinen raken aan dit probleem, waarop ik in deze medische rubriek niet verder inga. Het is echter wel zo, dat ook de medicus dagelijks met dit probleem van lichaam en geest te maken heeft. Hij kan bij heel wat van zijn pa tiënten waarnemen hoe de geest lichamelijke processen beïnvloed en hoe ook omgekeerd de lichamelijke toestanden hun weerslag geven op het geestesleven van de patiënt. Het beoordelen van dit soort zaken valt niet altijd mee; vaak is het een heel samenspel van factoren, maar aan de hand van enkele eenvoudige voorbeelden kunnen we er toch wel iets nader op in gaan. Wie heeft niet eens meegemaakt, dat, hoewel hij urenlang heftige kies pijn had, op de stoep van de tandarts totaal geen pijn meer gevoelde. De angst voor mogelijk ergere pijn verdringt op dat moment de werkelijke pijnsensatie. Dit is dus een geestelijke reactie op een zuiver lichamelijke pijn. Deze verdringing van lichamelijke pijn door een geestelijke prikkel is een reeds lang bekend feit. Er zijn medici geweest, die hebben getracht zó een houding by de patiënt om te vormen, zodat deze minder pijn ge voelde. De methode van de zogenaamde pijnloze baring is hiervan een voorbeeld. De wetenschap benuttend, dat, indien iemand zich geestelijk bezighoudt met een andere prikkel, de pijnprikkel minder tot het bewustzijn door dringt De vrouw leert tijdens haar zwangerschap allerlei oefeningen, die zij volledig beheerst bij de bevalling; het is een feit, dat over het ge heel gesproken de bevallingen met behulp van deze methode gedaan, ge makkelijker verlopen, al blijft het een grote uitzondering als iemand in het geheel niets voelt bij de bevalling. Maar nogmaals, een in onze ogen rustige en zo ontspannen mogelijke geestelijke gemoedstoestand, doet het lichamelijke proces van de geboorte zeer veel goed. Om nog eens terug te komen op dat voorbeeld van de zieke kies van de patiënt op de stoep van de tandarts. Het is ook mogelijk, dat de patiënt ineens een barstende hoofdpijn krijgt of zich ineens tot overgevens toe misselijk gaat gevoelen. Dit zijn ook reactiepatronen, welke lichamelijk lijken, maar die van geestelijke oorsprong zijn. Hoe iemand reageert: door hoofdpijn te krijgen, door misselijk te worden, door buikpijn te krijgen, dit alles is afhankelijk van zijn of haar karakter. Het is zelfs komen vast te staan, dat mensen met eenzelfde karakter ook hetzelfde op een moei lijke situatie reageren. Zo komen we tot wat we noemen de psychosomatische ziekten. Als iemand steeds op een moeilijke situatie reageert met buikpijn door darm kramp, kan men zich voorstellen, dat die voortdurende darmkramp een lichamelijke schade kan aanrichten, die op de duur een kwaal wordt.. Het spreekt vanzelf, dat bij zulk een lijden naast een lichamelijke be handeling zeker een bespreking van dit reactiepatroon op zijn plaats is. Over de managerziekte wordt tegenwoordig veel geschreven. Ook bij dit ziektebeeld nemen we aan, dat voortdurende geestelijke spanning het lichaam ziek maakt. Ook bepaalde maagzweren ontstaan door surmenage. Nu is het natuurlijk een moeilijk probleem wat surmenage is. Ook dat ligt voor elke persoonlijkheidsstructuur weer anders. Van zwaar werken wordt een mens niet ziek. Het is ongelooflijk wat het lichaam kan pres teren mits de mens zich hierbij gelukkig gevoelt. Wat dus voor de een zwaar, maar natuurlijk werk betekent, is voor het andere karakter een niet te verdragen situatie. Ons karakter en hoe we in ons verdere leven reageren, is voor een groot deel afhankelijk van onze opvoeding. Een ieder, die is belast met de opvoeding van jonge mensen doet goed zich te realiseren hoe belang rijk deze taak is en dat een zo harmonisch mogelijk verlopende jeugd vérstrekkende gevolgen heeft, ook voor het lichamelijke welzijn van het kind. Vroeger dachten we, dat asthmapatiënten alleen in hoge, zuivere lucht konden genezen, nu weten we, dat een aantal van deze kinderen geneest als zij maar een tijd uit hun eigen omgeving worden gehaald. Ik ben me ervan bewust, dat er nog heel en heel wat meer over dit alles te zeggen is, maar ik wilde u ditmaal eens iets laten zien over dit myste rieuze verband van lichaam en geest. Een verband, dat al heel lang be kend is getuige het gezegde, mens sana in corpora sanem, hetgeen wil zeggen, een gezonde geest in een gezond lichaam, maar het omgekeerde „een gezond lichaam door een gezonde geest" is zeker zo waar. ARTS. SPECIAALZAAK HOOFDSTRAAT 51 (naast dc apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. DOOR: Emmalaan 28 Tel. 2039 VEENENDAAL Deskundige voorlichting. Voor nog geen gulden per dag zelf TV thuis! En dan... een 59 cm rechthoekig grootbeeld kristalhelder, contrastrijk beeld e natuurgetrouwe geluidsweergave e prachtig slanke kast in gepolitoerd noten of teak (slechts 33 cm diep) Ons speciale huursysteem: e geen koopplicht e wel kooprecht (met terugbetaling van V» der betaalde huur) geen borgstorting Inclusief service en verzekering, ook na de garantie. Met U.H.F. (2e programme) 80>- meer

De Vallei | 1962 | | pagina 4