Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Waardige installatie van Amerongens nieuwe burgemeester Voor de KANTONRECHTER Defilerende verenigingen - Vlaggende schoolkinderen Hartverwarmende redevoeringen Op oudjaarsavond na negen uur geen vervoer meer VOLKSKERSTZANC OVERBERG mmnaiMm Burgemeester en mevr. Platteel zeer hartelijk ingehaald in Ederveen mm$ omim 36e JAARGANG WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Nr. 100 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel IN FEESTTOOI VANAVOND MASSALE VOLKSKERSTZANG MULDER omgeving Nieuws uit de Wat nu weer Bedaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal TeL 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redabtie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bi) de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm IS cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent „Op 17 maart 1921 sprak mijn vader bij zijn in stallatie tot de toenmalige raad van deze gemeente de volgende woorden die ik tot mijn slotwoorden zou willen maken: Moge het mij gegeven zijn de belangen van de gemeente Amerongen, die mij vanaf heden zeer nauw ter harte gaan tot heil van Amerongen's ingezetenen te behartigen. Ik eindig met de wens dat Gods onmisbare zegen op mijn arbeid alhier moge rusten. En hiermede verklaar ik mijn ambt te hebben aanvaard!" Even was het stil in de propvolle raadszaal - toen klaterde een langdurig applaus op dat de nieuwe burgemeester van Amerongen, Jhr. Mr. O. R. van den Bosch, zichtbaar onder de indruk, staande in ontvangst nam. Zijn charmante echtgenote aan de Ondanks de dreigende zuid-west depressies had Amerongen zich deze middag in feesttooi ge stoken. Hoog van de trotse St. Andriestoren wapperde fier de natio nale driekleur, evenals op tal van andere plaat sen in het dorp. Omstreeks twee uur stond bij de Galak een glimmende Chevrolet klaar waarin zowel de loco-burgemeester K. G. Tiel als burgemeester Van den Bosch met hun echtgenotes plaats na men. Voorafgegaan door een enthousiast blazend „Ons Genoegen" ging het door het centrum van het dorp naar de Hof waar, dankzij het uitstekende werk van de rijkspolitie mannen, de perfecte or ganisatie geen ogenblik in gevaar kwam. overzijde van de groene vergadertafel drukte het boeket bloemen nog vaster tegen zich aan. Het was het moment waarop het burgemeestersecht paar gevoeld moet hebben dat de Amerongers de intocht en de installatie van maandagmiddag niet zo maar als een plichtpleging beschouwden. Inte gendeel - de nauwe familiebanden met de gemeen te - de overleden vader van de huidige burgemees ter was jarenlang de eerste burger van Ameron gen - traden bij vrijwel alle toespraken steeds weer op de voorgrond. Zelf zei de burgemeester hierover: „Ik beschouw het als een uitzonderlijk voorrecht mijn verantwoordelijk werk als burge meester te mogen uitoefenen in een gemeente, die verbonden is aan zovele persoonlijke herinne ringen". Toen de autoriteiten op de stoep van het raadhuis verschenen mevrouw v. d. Bosch gekleed in een bruine bontmantel begon het publiek dat zich achter de hek ken op de Hof had opgesteld, te applaudiseren. HET DEFILE Het defile dat hierna volgde, werd ge opend door de stram in de pas lopende mannen van de Vrijwillige brandweer, gevolgd door scholen en verenigingen. Vooral de jeugd was sterk vertegen woordigd, o.w. zelfs leerlingen van de kleuterschool die keurig in de maat ble ven en onder het lopen voortdurend naar al die dames en heren op het bordes ble ven kijken. IN DE RAADSZAAL In de sfeervolle raadszaal (op de tafels en langs de wanden waren leuke bloem- De schoolkinderen van Overberg zongen de nieuwe burgemeester uit volle borst toe. integer mens, vriendelijk en welwillend tegen iedereen, ongeacht rang of stand" attendeerde loco-burgemeester Tiel er op dat Amerongen en de Amerongers in de loop der jaren zijn veranderd. ZELFBEWUST „U zult hier nu vinden een zelfbewuste bevolking, met een eigen mening over verleden en heden, gelukkig voor het grootste deel levend uit en naar hun christelijk geloof, zij het ook volgens goed vaderlandse trant nog verdeeld over verscheidene kerken, die thans echter in goede harmonie samenwerken", zo klonk het in de raadszaal en via de luidspre kers buiten op de Hof. Vervolgens stond de heer Tiel uitvoe rig stil bij de achteruitgang die Ameron gen in vroeger jaren heeft gekend en de stukjes aangebracht) hadden inmiddels de opleving, die zich pas ging voordoen na de Het plechtige moment waarop loco-burgemeester K. G. Tiel (rechts) de ambtsketen omhangt bij burgemeester Van den Bosch. genodigden hun plaatsen ingenomen. On der hen bevonden zich ook de echtgenotes van de raadsleden, burgemeesters uit de omliggende gemeenten, vertegenwoordi gers uit alle lagen der bevolking en fa milieleden van burgemeester Van den Bosch, zoals zijn bejaarde moeder. Net op het moment dat loco-bur gemeester Tiel de bijzondere ver gadering zou openen, kwam hij tot de ontdekking dat de voorzittersha mer ontbrak. Een ijlings toegescho ten ambtenaar zorgde ervoor dat dit onmisbare attribuut snel en zo onopvallend mogelijk ter tafel ver scheen. Loco-burgemeester K. G. Tiel een uitstekend redenaar! sprak als eerste •en levendige installatie-rede uit, waarin hij tal van punten aanroerde. Na de re putatie van de vader van Jhr. v. d. Bosch genoemd te hebben „een hoogstaand tweede wereldoorlog, onder de ambtspe riode van burgemeester Martens. Over het streekplan werd gezegd: „Dit streekplan treft ons dorp bijzon der zwaar en doorkruist in ernstige mate ons uitbreidingsplan. Amerongen wordt kunstmatig in een zeer nauw keurslijf gestopt, hetgeen aan het in lopen van de achterstand In welvaart onzer bevolking, een halt dreigt toe te roepen!" Voorts tobt Amerongen nog steeds met huizenbouw, de realisering van het re creatiegebouw, een natuurbad, een mu- ziekschelp, .rioolzuiveringsinstallatie, kort om zoveel urgente onderdelen, dat het burgemeester Van den Bosch wel even geduizeld zal hebben. Veel waardering had loco-burgemees- ter Tiel voor het gemeentelijk apparaat. Kundigheid, efficiency en enthousiasme werden in dit verband in één adem ge noemd, met zelfs nog een persoonlijk woord van dank aan het adres van ge meente-secretaris Magen dans. De taak van de burge meestersvrouw zag de heer Tiel verre van ge makkelijk. ,,In een dorp als Amerongen verwacht men niet alleen dat u een goede vrouw en moeder bent voor uw gezin, nee, u zult daar boven werkelijk belang stelling en medeleven moeten tonen voor het wel en wee van de be volking". AMBTSKETEN Na het uitspreken van de wens dat God de kracht en wijsheid mocht geven aan de nieuwe burgemeester, kwam het plechtige moment dat loco-burgemeester K. G. Tiel de ambtsketen om hing bij Jhr. Van den Bosch. Op dat moment had Amerongen na vele jaren weer een eigen burgemeester. Onder grote stilte werd vervolgens de rede van Jhr. Mh. Van den Bosch aangehoord, die gaarne toezegde, zoveel als in zijn ver mogen is, aan een goede onderlinge sa menwerking bij te dragen. (Zie de volledige installatie-rede elders in dit blad). WONINGNOOD Namens de gehele raad werd het woord gevoerd door het oudste raads lid, de heer H. Blankestein. Deze her innerde aan de activiteiten van de va der van Jhr. Van den Bosch - „uw va der werd geremd door de grootgrond bezitters want concerns als Philips en Gero konden toendertijd geen meter grond krijgen" - en somde nadien een groot aantal vraagstukken op met be trekking tot de gemeente. Zijn slotwens was dat burgemeester Van den Bosch en zijn echtgenote nog lang onder Gods zegen zouden mogen werken. Gemeente-secretaris Magendans, die ook jarenlang onder wijlen burgemees ter Van den Bosch beeft gewerkt, sprak een welkomstwoord namens het gehele gemeente-personeel. De burgemeester van Rhenen, die het woord voerde namens de burgemees terskring zei o.a.: „De zorg en liefde voor deze gemeenschap zullen u en uw vrouw dubbel beloond worden". Ook de kabinetschef van de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland fe liciteerde Amerongen met de komst van deze burgemeester. Adjudant Zijl stra. groepscommandant van de Rijks politie vertrouwde zonder meer op een deskundige samenwerking. RIJTOER Voorafgegaan door gemotoriseerde rijkspolitie bezoch. burgemeester Van den Bosch in gezelschap van de wet houders Tiel en Van Barneveld met hun dames later op de middag Eist (gem. Amerongen) en Overberg. In Overberg was de toegangsweg en het schoolplein bij de \Herv. school ver sierd met talrijke vlaggetjes. Het hoofd van de school de heer Wijnand. heette het gezelschap op het schoolplein welkom, waarna de kin deren de burgemeester toezongen. Ds. Viegen zei: „U ziet hoe blij de jeugd is voor de komst van de nieuwe en jonge burgemeester. Wij wensen u een goede tijd toe". In hun verbouwereerdheid boden Maartje Hek en Nellie van Oostenbrug- ge het boeket bloemen aan de burge meester aan in plaats van aan mevr. Van den Bosch, doch aan het vriende lijke gebaar deed daze fout vanzelfspre kend niets af. Een driewei f nuLi-tl en een kern achtig dankwoord van de burgemeester besloten dit bezoek aan Overberg. Het sluitstuk van de installatie plechtigheden was een zeer druk be zochte receptie in de raadszaal die te gen zes uur ten einde was. Onder het bekende motto „Komt allen tezamen" wordt vanavond om acht uur in de garage De Haas aan de Kerkewijk een massale volkskerstzang-avond gehouden. De Schriftlezing wordt verzorgd door de burgemeester van Veenendaal, een huisvrouw, een ambtenaar, een verpleegster en een scholier. De alge mene leiding is in handen van de heer D. Dillingh en de muzikale leiding van de heer G. v. Zanten. In totaal werken mee twaalf koren en muziekgezelschappen. Aan de ingang zullen alle bezoekers een programma ontvangen, terwijl na afloop een kollekte wordt gehouden ter bestrijding van de onkosten. Zoals bekend is er voor de bejaarden een aparte zitplaatsen-regeling in het le ven geroepen. Blijkens een landelijke regeling zullen de openbare middelen van vervoer - bussen en treinen - op Oudjaarsavond na negen uur na genoeg stilgelegd worden. Dit om het bus- en treinpersoneel even eens in de gelegenheid te stellen het Oud-en-nieuw in huiselijke kring te vieren. Voor onze omgeving gelden de vol gende bepalingen: BUSDIENSTEN DE HAAS: Tot 9 uur 's avonds vertrekken de bussen normaal in alle richtingen. De ze diensten worden tot het eindpunt uitgereden, zodat het er in feite op neerkomt dat na 9 uur 's avonds geen enkele bus meer uit Veenendaal ver trekt. Alleen de bus van 21.57 uur naar Eist maakt hierop een uitzondering. Deze ene dienst na negen uur zal dus wel gereden worden! BUSDIENSTEN N.B.M.: Hetzelfde geld voor de NBM-bussen met dien verstande dat er na 9.30 uur 's avonds niet meer van de beginpun ten vertrokken wordt. SPOORWEGEN DE KLOMP: De laatste trein in de richting Utrecht vertreki op Oudejaarsavond om 21.07 uur en de laatste trein in de richting Arnhem 21.30 uur. BUSDIENSTEN E.A.T.O.: De laatste verbinding op Oudejaars avond van Rhenen naar de Betuwe (Tiel) is de bus van 21.30 uur. Zo nu en dan doen zich in 's mensen bestaan gebeurlijkheden voor ten aanzien waarvan bij zeer velen de behoefte leeft, niet tegenstaande alle verschil van inzicht welke er overigens ook bestaat, eensgezind op te trekken, samen te werken, samen te zijn. Ook dit jaar hebben de organisatoren van de Volkskerstzang- avond weer de mogelijkheid geschapen om aan die behoefte uiting te kunnen geven. Ik ondersteun volgaarne hun oproep om de vreugdevolle boodschap van het Kerstfeest in een eensgezind samenzijn an dermaal met elkaar te beleven. De Burgemeester van Veenendaal J. Hazenberg. KERSTSAMENKOMST IN OUDE KERK De hervormde jeugdraad heeft voor za terdag 22 december a.s. een kerstsamen komst belegd in de Oude Kerk op de Markt. Medewerking verlenen Ds. A. Vroegindeweij met een kerstmeditatie, het herv. evangelisatiezangkoor „Con Amore" met kerstliederen en zuster A. D. Slob van „Zon en Schild" te Amersfoort, die zal declameren over de Advent, het kerst gebeuren en de toekomstverwachting. De bijeenkomst begint om half acht; iedereen is welkom. Bij de ingang zullen programma's worden uitgedeeld. VOGELSHOW IN DE PATRIMONIUMSCHOOL Vóór en tijdens de kerstdagen houden „de Veenendaalse vogelvrienden" een gro te vogelshow in de Patrimoniumschool. Aan deze tentoonstelling, die gehouden wordt op zaterdag 22, maandag 24 en woensdag 26 december is een keuring ver bonden. 300 vogels zullen op een oppervlakte van 200 vierkante meter worden tentoongesteld in prachtige volieres, vitrines en ten- toonstellingskooien. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de omlijsting van de tentoonstelling door tuinaanleg, welke zal worden ver zorgd door de Veenendaalse gebr. van Dijk. UITSLAG VERLOTING Bij de gehouden verloting door de wan delsportvereniging V.D.Z. zijn prijzen ge vallen op de volgende nummers: 1290, 576, 1402, 1558, 1500, 335, 234, 1095, 1255, 129, 1325, 1672, 1674, 905, 863, 1715, 1078, 1055, 1228. De prijzen kunnen tot 15 januari 1963 worden afgehaald op het adres Parallel weg 65. ENKELE WINKELIERS DONDERDAG TOT 9 UUR OPEN In verband met de komende feest dagen is voor a.s. donderdagavond een landelijke regeling getroffen t.b.v. het kopend publiek. O.a. ook in Veenen daal zijn enkele winkeliers op deze avond tot 9 uur open. GESLAAGD Een dezer dagen slaagde onze plaats genoot Henny Engelenhoven voor het examen bromfietsmonteur. Dit examen werd afgenomen in Amsterdam. KERSTBOUT GESTOLEN Bij de landbouwer M. Ploeg aan de Heuvelsesteeg alhier werd een vette gans gestolen, die bestemd was voor de Kerst mis. Van D., een scholier uit Oosterbeek, moest vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht terecht staan omdat hij bin nen de bebouwde kom van zijn woon plaats 40 kilometer per uur gereden had met zijn bromfiets. Ik was op weg naar Arnhem. Door- pas moeten versnellen of haastig achter uit moeten springen om niet door de auto gegrepen te worden. Een politieman, die bij de oversteekplaats op post gestaan had en nu als getuige verscheen, hoofdagent K. uit Oosterbeek, vertelde bovendien, dat verdachte luid geclaxoneerd had om de dat ik de helling af kwam merkte ik te voetgangers aan de kant te jagen. laat, dat ik vlugger ging dan 30 kilometer voerde Van D. aan. U woont in Oosterbeek, dus het zal wel niet de eerste keer geweest zijn, dat Ik woon nog niet zo lang in Ooster- Aan Van H., bedrijfsleider te Utrecht, beek en de eerste drie maanden ging ik werd vrijdag voor het Wagenings kan- steeds met een motor naar school in tongerecht ten laste gelegd, dat hij op 5 u daar reed, veronderstelde rechter Tid- Arnhem, vertelde verdachte. Toen mocht juli met zijn scooter voetgangers gehin- dens. Die helling is er nu eenmaal en 'ik dus 50 kilometer rijden. derd had, die via het zebrapad bij de We- daar moet u rekening mee houden door De officier mr, Ellens, wilde hier reke- verstraat de Utrechtseweg te Oosterbeek gas te minderen. Het gebeurt herhaalde- ning mee houden en eiste 15,— of 3 wilden oversteken. lijk, dat men daar een te hoge snelheid dagen. Vonnis conform. Er was niemand aangereden, maar de voert. U hebt toch zeker wel gemerkt, dat mensen, die zowel van het linker als van u een berg afreed? -tl- het rechtertrottoir kwamen, hadden hun Niet waar, ontkende verdachte hef tig, ik heb wel de claxon gebruikt, maar dat was voor een meisje..dat plotseling de weg opliep, zo'n vijftien meter voor het zebrapad. Ik reed met matige snel heid, maar moest om haar te ontwijken gas meerderen. En dat was nu juist verkeerd, vulde rechter Tiddens aan. Een voetgangers oversteekplaats moet u met matige snel- (Zie verder pag. 2) tDit bedeltje is ontwor pen door een edelsmid. Niet alleen door het te kopen, maar ook door het te dragen helpt U mee de stichting van een dorp voor blijvend lichamelijk gehandicap ten te realiseren. Prijs 1,75 welk bedrag geheel ten goede komt van „Het Dorp". Goud - Zilver - Uurwerken Ook Ederveen, als deel van de grote gemeente Ede, heeft maandag haar nieuwe burgemeester Dr. P. J. Platteel op hartelijke wijze ver welkomd. Nadat de nieuwe burgemeester aan de Klomp was verwel komd in de vroege maandagmorgen door een huldigingscomité vond de feitelijke installatie plaats in de Bergpoort te Ede, waarna nog een plechtige kranslcgging volgde bij het Mausoleum. 's Middags maakte het gezin van Burgemeester Platteel een rijtoer om kennis te maken met de zes buitendor pen van Ede. Als vijfde van die buiten dorpen stond Ederveen oj5 het pro gramma. Om drie uur arriveerde Dr. Platteel, zijn echtgenote en beide zoons vanuit Voorts de beide artsen en vertegen woordigers van de Marktcommissie; de Chr. Boeren en Tuindersbond; de Chr. PlattelandsvrouwenbondLandbouw en Pluimveeorganisaties; Coop. De Klomp en Omstreken; de muziekver. „Irene" en vele andere en particulieren drukten het echtpaar Platteel warm 1922-1962 Assurantiekantoor Eig. R. R. MULDER Makelaar in Assurantiën Kerkewijk 167 - Veenendaal verZEKERen is ZEKERheid VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN (1e en 2e) FINANCIERINGEN auto's, motoren, enz. Telefoon 08385-3000 Wethouder M. Wiege- raadt bevestigt hier de ambtsketen bij de oud-gouverneur van Nieuw-Guinea Dr. P. J. Platteel, thans bur gemeester van Ede. de richting Lunteren aan het Marktge- Louw au.i de Sehras. De burgemeester was vergezeld van de vier wethouders der gemeente Ede en de fractievoorzitters der verschil lende politieke partijen uit de gemeen teraad. Onder hen merkten we ook de heer Koekoek fractievoorzitter van de Boerenpartij op. De stoet werd opgewacht aan het Marktgebouw door de muziekvereni ging „Irene", die vrolijk inzette met het lied „Holland jubelt". Het Ederveense gemeenteraadslid de heer G. Hardeman leidde de nieuwe burgervader het gebouw binnen waar schoolkinderen van alle scholen met vlaggetjes zwaaiden. Drie scholen en een kleuterschool waren present. Aan een feestelijke dis zette het burgemees tersgezin zich neer waar mevr. Plat teel een prachtig gekleurd bouquet bloemen werd aangeboden door Piet Lato en Ceeltje Schuur, kinderen van de Chr. Kleuterschool. De plaatselijke Ned. Herv. Predikant Ds. K. Schipper heette namens de be volking van Ederveen de nieuwe burge meester hartelijk welkom. Ds. Schipper zei dat Ederveen in de grote kring van de uitgestrekte gemeente Ede maar een klein schakeltje was en hoopte dat dit kleine dorp niet schuil zou gaan achter de anderen, die groter waren. De predi kant hoopte dat de burgemeester als een Vader voor de gemeente zou zorgen en besloot met de wens „God zegene U en hij stelle U tot een zegen voor ons allen". Burgemeester Platteel zei dat hij voor allen het goede wenste en voelde zich niet als onderwijzer want in zijn jeugd had hij ook wel eens gespijbeld en zich verstopt om geen beurt te krijgen, een grap die met hilariteit werd ontvangen. Daarna werden vertegenwoordigers van verenigingen e.d. aan de nieuwe burgervader voorgesteld. Achtereenvol gens maakten drie hoofden van scho len t.w. de Hervormde Koningin Julia- naschool; de School met den Bijbel en de Valleischool te De Klomp kennis met de heer en mevrouw Platteel. de welkomsthand. Vriendelijk wuivend vertrok het gezelschap kwart vo,r vier naar Bennekom, de laatste van de zes buitendorpen, die kennis maakten met het nieuwe burgemeestersgezin. O O DOORN: De Dorpsstraat in Doorn zal op korte termijn een geheel ander aanzien krijgen. Om het gehele re constructieplan te verwezenlijken zal de oude openbare school afge broken moeten worden en de grond in de herverkaveling moeten worden opgenomen. BARNEVELD: De Barneveldse tele fooncentrale is met 400 aansluitingen uitgebreid. Het aantal telefoonnum mers is daardoor tot 1600 gestegen. Ongeveer 70 inwoners van het dorp hebben hiervan al kunnen profiteren. WAGENINGEN: Uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat zich omstreeks half oktober bij de gezamenlijke uni versiteiten en hogescholen 7.880 eer stejaarsstudenten hadden laten in schrijven. EDE: De gemeenteraad van Ede heeft een krediet van 11.000.beschik baar gesteld voor restauratie en ver bouwingswerkzaamheden aan de bur gemeesterswoning aan de Oude Arn- hemseweg. ■fr Voor versiering van een hotel in Accra heeft een Indische handwe verij een wandtapijt vervaardigd, dat 40 meter lang en II meter breed is en 2000 kg. weegt. Ook voor TELEVISIE- KIJKERS zijn ont- spiegelde glazen ideaal. Hoofdstraat 51 (naast de apotheek) Telefoon 3184 Veenendaal. Ziekenfondsleverancier. VEENENDAAL Woensdag: Volkskerstzang in garage De Haas. Deuren open 7.15 uur. Aanvang 8 uur precies. Donderdag: Kerstwijdingsavond voor be jaarden in gebouw Eltheto 7.30 uur. AMERONGEN Woensdag: Kerstkantate van Asaf in St. Andrieskerk, 8 uur. Filmavond NW ln Clubhuis, 7.30 uur.

De Vallei | 1962 | | pagina 1