Dovo won in pittig duel op glad veld van Huizen met 2-0 Wedstrijd Kulan tegen Valleivogels had voortijdig einde VEENENDAAL RENSWOUDE ARAM De vorst van Suprania VRC was zeer ijverig en haalde verdiend gelijk spel in Zwolle, 1-1 Melkhandel Rijnders in het goud AMERONGEN SCHERPENZEEL BOEREN IN NOOD TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Nr. 100 VOORZETTEN VAN LINKS WAREN GEVAARLIJK Na rust drong Huizen op Panter gaf Scherpenzeel goed partij, maar verloor met 1-2 Twee spelers vrij ernstig geblesseerd Vervanger Knappe zege van Merino's op Hierden, 3-0 Nutsspaarbank verhuisd naar Kerke wijk Bromfietspiraat achtervolgd Tafeltennisoverzicht Verblind door tegenligger Chr. Bouwarbeidersbond vergaderde KRONIEK VAN HET LAND (II) Stormloop op de grenzen ALWEER ZO'N MOOIE BRIL VAN OPTICIEN Op een door de regen doorweekt en glad veld aan het Panhuis heb ben DOVO en Huizen een manmoedig voetbalgevecht geleverd waar bij de roodwitten met 2-0 als overwinnaars uittraden. Geheel volgens de spelverhouding was deze overwinning want DOVO's aanvallen wa ren meest open en directer. Daarnaast waren de voorzetten van de ook deze wedstrijd weer uitblinkende linksbuiten van Hal levensgevaar lijk en Huizen zou met een grotere nederlaag naar 't Gooi zijn ver trokken als de medeaanvallers de venijnige voorzetten van Van Hal in doelpunten hadden omgebogen. Huizen tobde het meest met een on machtige voorhoede, waarin rechtsbin nen Visser zo nu en dan wat vuur bracht. Arie Bout als rechtsbuiten was te traag en kon niet goed op tegen de uitstekende back Ad van Manen. Toch ontkwam het Dovo-doel al in de eerste minuut al een doorboring, om dat Visser in schietpositie gekomen de deklat toucheerde en doelman Harde- veld geslagen zou zijn geweest. De bal stuitte het veld weer in. Huizen ont ketende weer enkele aanvallen, maar de nieuwe 23-jarige midvoor v. d. Meer, overgekomen van de zondagclub Jan Hanzenkwartier uit Amsterdam, faalde in het afspelen en kwam feitelijk in het stuk niet voor. En dan in de 14e minuut een korte worsteling om de bal op links. Klaas van Hal liet back Boor zijn hielen zien en lanceerde een vlijmscherp en afge meten voorzet waar rechtsbuiten Die- peveen hoog opverend zijn hoofd tegen aan plaatste en doelman Westland was een geslagen man (1-0). Huizen wilde verandering in de stand brengen, maar listig hanteerde Dovo nu de buitenspelval waarin de wel snelle maar wat te individueel optredende Huizenaren steeds intrapten. Intussen had Van Hal op links al lang de slag op de linkervleugel gewonnen. Na een half uur daalde weer zo'n af gemeten voorzet voor het Huizendoel. Spil Honing sloeg de bal met de hand weg en hoewel Mol het leer in het doel trapte was er voor strafschop gefloten, waarop de wat flegmatieke B. v. d. Pol kwam aanwandelen om feilloos en listig de elfmeterschop in een doelpynt om te zetten (2-0). Bij Huizen was het alleen Visser die nu weer eens een knap schot van zijn voet liet rollen. De overigen lieten het bij dribbelpartijtjes. Het gladde veld speelde de spelers van Huizen ook par ten want zij kwamen veelvuldig ten val. Hoe Huizen ook probeerde de stand te wijzigen, spil v. d. Kraats en de zijnen stonden pal overeind. Rust 2-0. Dovo legde zich al op verdedigen toe, want de binnenspelers Schoeman en Van Manen waren naar het midden veld verhuisd. Later zagen we zelfs de Sportver. Panter heeft het bezoeken de Scherpenzeel dat hoger geklasseerd staat, goed partij gegeven en met een kleine nederlaag genoegen moeten ne men. Het werd 1-2 voor de Scherpen- zelers, die een harde noot moesten kra ken tegen de ijverige Panter-ploeg, die vele wijzigingen vertoonde. Niet minder dan vijf invallers ston den opgesteld, maar deze zwoegden dat het een lieve lust was. Keeper Aalbers, na enkele jaren weer in de ploeg op genomen, kon ook op een goede rentree terugzien. De strijd ging aanvankelijk gelijk op en de thuisclub was ook vrij regelmatig voor het doel van Scherpenzeel te vin den. Na een kwartier nam Panter de leiding toen een vrije trap een scrim mage ontstond die door invaller Van Essen werd besloten met een doeltref fend schot in de hoek (1-0). De strijd golfde heen en weer naar beide doelen. Het was een forse maar zeker niet unfaire wedstrijd. Na een half uur kwam Scherpenzeel op gelijke voet toen een van de lat terugspringen de bal werd opgevangen en goed werd geretourneerd naar de touwen. 1-1. Na rust was Panter aanvankelijk in de meerderheid. Vooral Van Wijk wist nogal eens gelegenheid voor een schot te vinden. De keeper van Scherpenzeel was echter een moeilijk te nemen hin dernis. Na een half uur liet Panter de teu gels even vieren en maakte daarbij een foutje door de linksbinnen ongedekt te laten. Hij stevende op het doel af en schoot onhoudbaar in. 1-2. Panter ontketende toen een slotoffen- sief, waarbij de ploeg weer werd ge wijzigd. Sas werd aanvalsleider; Van Kooten weer spil en Van Wijk back. Vooral de duels tussen Sas en de Scherpenzeelse spil waren van allure. Hoe Panter ook aanviel, de schoten van Van Essen, Remmerden en Van Wijk konden het doel niet meer tref fen. Scherpenzeel moest alle reserves aan kracht aanspreken om Panter te verhinderen de gelijkmaker te scoren. Intussen een hoopgevende wedstrijd voor de in degradatiezorg verkerende Panter-ploeg. buitenspelers op eigen helft opereren. Het ondoordachte spel van Huizen en de wel zeer grote onzuiverheid van de schoten, belemmerden een Huizens succes. Arie Bout schoot op een meter af stand naast en v. d. Meer kogelde hoog over. Neen, de rust en het overleg was VAN HAL voorzetten op maat bij Dovo te vinden. Knappe passes naar van Hal mondden dan weer uit in zeer gevaarlijke voorzetten, zo verraderlijk voor Westlands veste dat er eigenlijk meer Dovo-aanvallers aanwezig hadden moeten zijn om deze voorzetten om te buigen. Alleen de zeer ijverige Jaap Mol kwam dan echter opdagen en had weinig geluk met zijn schot. Een droge knal van Jaap Mol werd door keeper Westland prachtig gestopt. Fel en fana tiek weerden vooral enkele Huizense spelers zich. Daarentegen stelde Dovo een verrassend en qua opzet zeer goed slotoffensief, waarbij zelfs v. d. Pol en Diepeveen wandelingen naar het doel ondernamen zonder echter de uitste kende goalie Westland te verschalken. In deze periode zat er beslist nog een Dovo-doelpunt in. In de laatste minuten kreeg ook Bout nog eens een kans, maar keeper Hardeveld doorzag het gevaar. Een echte felle en bij vlagen knap gespeelde voetbalwedstrijd eindigde in een verdiende 2-0 zege voor de Vee- nendalers, die de rechte weg naar het doel zochten, terwijl Huizen zich ver loor in individualistische op het oog ook interessante voetbal trekjes, die echter geen effect sorteerden. Daar vele clubs niet in het veld kwa men nestelde Dovo zich op de tweede plaats omdat ook NDSM haar wedstrijd verloor. De stand luidt nu: Noordwijk 12 16 Dovo 13 16 NDSM 13 16 IJsselmeervogels12 15 CSCA 12 14 Kozakken Boys 12 14 Quick Boys 12 14 Huizen 13 14 's-Gravenz. S.V11 9 ZCFC 12 8 Ter Leede 12 5 Rijsburgse Boys 12 5 De voor de bezetting van de eerste plaats in de derde klasse zo belangrijke wed strijd tussen Kulan en Valleivogels (Scherpenzeel) had een abnormaal einde. De strijd werd 20 minuten voor het einde door de wel zeer zwak leidende scheids rechter Okken uit Utrecht gestaakt omdat de aanvoerder van Valleivogels hierop aandrong. Toen men in de kleedkamer overleg pleegde werden de gemoederen wat gesust en wilde men weer verder spelen, maar toen vond de arbiter het welletjes en het was trouwens ook niet meer mogelijk vanwege de invallende duisternis. De oorzaken van de onprettige situatie waren de vrij ernstige blessures van spe lers van beide partijen. Na een kwartier werd de Kulan-speler van Hall gebles seerd en speelde hinkend verder. Na een half uur viel back Veenvliet van Vallei vogels de Kulan-linksbuilen Faber aan en bij zijn val brak Faber zijn sleutelbeen. Twintig minuten voor het einde snelde middenvoor Vlaanderen op het Scherpen zeelse doel af. De uitstekende keeper Iprenburg snelde Vlaanderen tegemoet en pikte hem de bal af waarbij Iprenburg ech ter zodanig aan het hoofd werd ver wond dat hij een hersenschudding op liep. Het publiek achter de doelen raakte hierna slaags en toen maakte scheidsrech ter Okken (die tegen de voorgaande on regelmatigheden niet was opgetreden) er een einde aan. Kulan's elftal was voor dit duel dras tisch gewijzigd. Vlaanderen en Van Hall waren naar voren gezonden, Jan Hensen stond nu rechtsbuiten en Faber linksbui ten terwijl Diteweg in de halflinie ge plaatst was. Maar liefst acht spelers ston den op andere plaatsen dan normaal het geval was. De zenuwen speelden een gro te rol in de beginfase. Goed spel was evenmin mogelijk op het door de regen glad geworden veld. Eerst na een kwar tier kreeg Bovenkamp een kans maar keeper Iprenburg stopte het schot vak kundig. Domselaar van de Vogels schoot hoog over, van Hall werd toen gebles seerd en hinkte maar wat mee. Kulan kreeg toen verschillende kansen, maar Vlaanderen en Hensen raakten de paal. Op links was Faber zijn tegenstander herhaaldelijk te vlug af, zo ook in de 30e minuut waarbij Veenvliet de Kulan man blokkeerde en hij ten val kwam met bo vengemeld gevolg; een sleutelbeenbreuk. Na rust was Kulan sneller dan Vallei vogels. Het elftal van de gasten trok zich terug voor eigen veste. Bij Kulan werd voorts van Hall vervangen door J. Sukkel en bij Valleivogels Domselaar door Over- eem. Een vrije trap voor Kulan wegens een te harde tackle van Veldhuizen joeg Vlaanderen net onder de lat, maar Ip renburg keerde het schot fantastisch. Hij hield er een pijnlijke rug aan over, daar hij achterover had gerekt om de bal over de lat te slaan. Kulan bleef aanvallen en na een al gemene Kulan-aanval kreeg Hensen een kans, maar zijn schot stuitte tegen een Valleivogels-been. Na 25 minuten dan de ren van Vlaanderen en de verwonding van doelman Iprenburg waarna de orde was verstoord en de wedstrijd een ontij dig einde kreeg. Hoe de instanties verder zullen beslissen over deze wedstrijd die praktisch over een kampioenschap beslist, zal moeten worden afgewacht. De Merino's hebben zaterdag in een goede wedstrijd weer twee punten bin nengehaald door met 3-0 van Hierden te winnen. Deze overwinning kwam voornamelijk tot stand dank zij het uit stekende keeperswerk van doelman Blankespoor, die vele aanvallen van de Hierdense aanvallers onderbrak en zich moedig verweerde. Overigens begon Hierden deze wed strijd met een fel offensief waartegen de Merino's achterhoede alle zeilen moest bijzetten om een achterstand te voorkomen. Na 10 minuten kwamen de Merino's los, hetgeen ook in een doel punt resulteerde. Cees Sukkel was doorgebroken en gaf aan Piet v. d. Bo venkamp een gelegenheid die deze cor rect benutte (1-0). De aanvallers van Hierden probeerden alles om maar ge lijk te komen, maar de defensie met Blankespoor aan het hoofd gaf geen krimp. Het werd zelfs 2-0 voor Merino's toen J. v. d. Berg op links een actie on dernam, een goede voorzet gaf die door de produktieve P. v. d. Bovenkamp in een doelpunt werd omgezet (2-0). Felle schoten van de Hierdense voor hoede werden rustig onderschept door de Merino's achterhoede en zo bleef de stand tot de rust 2-0. Na de rust weer een fel offensief van Hierden, maar er was beslist geen door komen aan voor de zwoegende Veluwe- naren. Merino's begon nu beslist aardig te spelen en bracht goede combinaties op het gras. Hierden kwam weer in moeilijkheden en 20 minuten na rust wist invaller C. Blankespoor de bal van een Hierden-verdediger afhandig te maken, bracht de bal op en gaf een prachtige voorzet, die de toegelopen Wim Pleyler met een ferme kopstoot in een doelpunt omzette (3-0). Merino's bleef het beste van het spel behouden, hoewel Hierden zich nog niet gewonnen gaf al was de achterstand zo groot. Tien minuten voor het einde kreeg Hierden een vrije trap te nemen op de 16-meterlijn. Een keihard schot vloog naar de bovenhoek, maar in vol le lengte opverend wist doelman Blan kespoor een doelpunt te voorkomen. Met 3-0 kwam het einde van deze goede en ook sportieve wedstrijd. Jeugdvoetbal: De junioren verloren j.l. zaterdag van de sterke DOVO-junioren met 1-4. De adspiranten behaalden hun eerste suc ces. Tegen de adspiranten van Rhenus werd met 1-1 gelijk gespeeld. A.s. zaterdag zijn alle jeugdelftallen ook vrij. DVSA-NIEUWS Zondag-voetbal: Door het slechte weer ging de vriend schappelijke wedstrijd DVSA - Voor waarts (uit Utrecht) niet door. Voor de competitie zijn DVSA 1 en 2 zondag a.s. en met de kerstdagen vrij. Waarschijnlijk speelt DVSA 1 zondag om half 3 op De Burgwal een vriend schappelijke wedstrijd tegen De Meern dat in de le klasse speelt. Zaterdag-voetbal: DVSA 1 kwam j.l. zaterdag in Maars- bergen tegen Valkenheide 1 in het veld. Na een minder prettige wedstrijd won DVSA met 2-3. Reeds in de eerste helft nam DVSA een 2-1 voorsprong. In de tweede helft kwam DVSA eerst nog op 3-1, waarna Valkenheide tenslotte de eindstand op een 3-2 zege voor DVSA bepaalde. De wedstrijd Valleivogels 2-DVSA 2 werd op verzoek van DVSA uitgesteld. Voor a.s. zaterdag zijn DVSA 1 en 2 vrij. Ruim 10 jaar geleden opende het Be stuur van de Stichting Nutsspaarbank Wageningen een kantoor in het beken de Polderhuis aan de Hoogstraat te Veenendaal. Er bestond toen reeds een kleine kring van inleggers, die thans is uitge groeid tot 11.500 spaarders. Hieronder zijn begrepen een groot aantal spaar rekeningen van verenigingen, kerke lijke en andere instellingen en spaar- clubs. Het inleggerskapitaal is inmiddels de f 12.000.000,gepasseerd zodat de Nutsspaarbank Veenendaal op het o- genblik een van de grootste bijkantoren van Nederland is. Deze snelle groei deed dringend de behoefte ontstaan aan meer ruimte, dan het Polderhuis kan bieden. Het bestuur, dat reeds geruime tijd naar een oplos sing voor het ruimtegebrek zocht, is er in geslaagd, een gebouw aan te ko pen, dat evenals het Polderhuis voor Veenendaal vele herinneringen oproept namelijk het huis Kerkewijk 6, waarin laatstelijk Dr. Reydon heeft gewoond, en zijn praktijk heeft uitgeoefend. Daarvoor was dit pand in gebruik bij Dr. Hekster, die ook in de Veenendaalse gemeenschap een zeer bijzondere plaats heeft ingenomen. De Nutsspaarbank heeft, zoveel mo gelijk met behoud van de bestaande toestand, van de historische boerderij- dokterswoning een aan de tegenwoor dige eisen voldoende kantoorruimte we ten te maken met aansluitende woon ruimte voor de beheerder. De kantooringang is links van het ge bouw aan de Frisia-zijde. Men komt eerst in een ruime wachtkamer en aan sluitend in het kan oor, waarin vijf lo- kuiten zijn aangeöïSthc. Door de schei ding van de wachtkamer en het kan toor, en bovendien door de afzonder lijke loketten is de persoonlijke behan deling gewaarborgd. Tenslotte heeft men nog de beschikking over een apar te machinekamer en een spreekkamer, waar men in volkomen vertrouwelijke sfeer zijn zaken kan afdoen. Het geheel maakt en uiterst verzorg de indruk. Met ingang van vandaag is de bank in de nieuwe behuizing met haar werkzaamheden begonnen. SUCCESSEN VAN VEENENDAALSE VOGELVRIENDEN Wederom behaalden enkele leden van de Veenendaalse Vogelvrienden mooie re sultaten op de Nat. vogeltentoonstelling te Hilversum. De heren Gebr. v. d. Haar werden evenals in Amsterdam weer stam- kampioen met zalmkanaries, terwijl ook de heren van Essevelt en v. Wijk diver se mooie prijzen wisten te behalen. DIEFSTAL BROMFIETS OPGEHELDERD Een werknemer van een der plaatse lijke bedrijven deed bij de politie aan gifte van de vermissing van zijn brom fiets. In verband hiermee heeft de po litie in Ochten een 14-jarige jongen aangehouden die inmiddels heeft be kend. Ook de bromfiets is weer terecht. Op de Industrielaan heeft de politie gisteren een bromfietspiraat achter volgd die met een snelheid van 65 km over de weg reed. Hij werd in zijn woning aangehouden en zijn bromfiets in beslag genomen. Het bleek de 24-jarige S. uit Veenen daal te zijn, die zijn bromfiets dusdanig opgevoerd had dat het meer op een motor leek. De „brommer" werd on verwijld in beslag genomen. BEVORDERD De wachtmeester der Rijkspolitie te Renswoude, de heer J. C. H. van Ooijen, is bevorderd tot wachtmeester eerste klas. In de Overgangsklasse rest de meeste teams nog slechts één wedstrijd voor de eerste competitiehelft n.l. het uit gestelde programma van 8 december. Ritac leed haar zoveelste nederlaag. Nu werd met 6-4 verloren van mede gegadigde voor de laatste plaats RTTV. Door deze overwinning is het team uit Rhenen, Swift uit Wageningen weer gepasseerd. Dit laatste team moest met 7-3 zijn meerdere erkennen in OTTC uit Oss. Climax moest aantreden tegen het sterke JCV in Vught. Dit team bewees verleden week zijn kracht door St. Katrien zijn eerste nederlaag te bezor gen, en ook Climax was kansloos tegen deze tegenstander. Het werd de derde 9-1 nedralag in succesie voor de Veen- endalers, die hierdoor weer een plaatsje zakten. Morgen ontvangt Climax be zoek van RTTC uit Ravenstein dat sa men met St. Katrien aan kop gaat en ook hier zal weinig eer aan zijn te be halen. Trouwens ook het verdere program ma bied weinig perspectief voor de ver tegenwoordigers van de Gelderse Val lei. We achten zowel Ritac als RTTV kansloos tegen respectievelijk St. Ka trien en JCV terwijl ook Swift tegen TIOS een zware strijd tegemoet gaat. In de eerste klas blijft Panter prach tig op dreef. Weer werden twee nieuwe overwinningen behaald. Hiervan waren Kema en Cap het slachtoffer die beiden met 9-1 in de Veenendalers hun meer deren moesten erkennen. Een hard werkend elftal van VRC heeft tegen het sterk geachte Be Quick 1928 in Zwolle een alleszins verdienstelijk resultaat behaald in de vorm van een draw met de cijfers 1-1. Het elan van de VRC ploeg was deze middag onblusbaar en zü hebben het Be Quick uiterst lastig gemaakt. VRS moest in de eerste helft tegen de straffe wind optornen. Er ontstonden en kele gevaarlijke momenten voor het doel van de Racing maar ook aan de andere kant werd het Zwolse doel onder vuur genomen. De beginaanvallen van Be Quick werden echter door VRC knap af geweerd. Toch werd het even gevaarlijk voor VRC maar R. van Engelenburg kopte de bal uit het verlaten doel. Bertus Cor- nelissen moest eveneens al zijn talenten tonen om de gastheren van een voor sprong af te houden. Langzaam maar ze ker kwam echter ook VRC in de aanval. W. Verwoerd kopte enkele centimeters naast het doel van Be Quick. Na 25 mi nuten mocht M. van Kooten een vrije trap nemen, die de keeper van Be Quick in grote moeilijkheden bracht. VRC kreeg een veldoverwicht maar doel punten kwamen er vooralsnog niet uit. Ruststand 0-0. Na rust tempo van VRC hoger VRC begon na rust direct het tempo te verhogen en stevende vol enthousiasme op 13 ,,Wij zijn leden van de stam der Bwana's" vertelt Moira, „van wie mijn vader, Totama, het stamhoofd is." Ze wijst op de oude neger met de kroesbaard, die vermoeid op zijn kruk leunt. „Reeds maanden vluch ten wij voor de Messiriazij dreven ons Noord waartstot in Barbarijehun leger veroverde een groot deel van de kust, zodat ons niet anders overbleef dan zee te kiezen Maar wij vluchten niet alleen om ons zelf te redden, MessireMaar ook om de mensen van dit land te waarschuwen.... want de Messiria zullen komen, met vele boten en duizen den krijgers om Uw land te veroveren!!" Aram kan een glimlach van ongeloof niet onderdrukken. Wat kunnen deze primitieve krijgers uitrichten tegen de kastelen van Napels? Misschien was hij minder gerust geweest, als hij gezien had, hoe de Messiria, met de gebaarde man voorop, tussen de bomen naderslopen, ongezien door de wachters op de torentransen (Wordt vervolgd) Zuivelbedrijf D. H. Rijnders aan de Slot. de Bruinestraat in Veenendaal-zuid herdenkt deze maand een gouden bedrijfs.jubileum. Het is namelijk precies een halve eeuw geleden dat de vader van de huidige firmant, wijlen de heer D. G. Rijnders, aan de Nieuweweg een melkzaak begon. Het bedrijf heeft zich in de loop der jaren sterk ontwikkeld, zodat de hittekar-van-vroeger een modern pand is geworden met uiteraard moderne hulpmiddelen. Op de inmiddels gehouden receptie kreeg de huidige firmant zeer vele gelukwensen en geschenken aangeboden. De oprichter van het bedrijf kwam uit Amsterdam en was oorspronkelijk schilder van beroep. De heer Rijnders trouwde met de Veenendaalse mej. H. A. van Wagensveld - inmiddels ook al overleden - en werd schilder bij de toenmalige firma Hey in de Hoofd straat. Vader Rijnders bleef dit twee jaar en besloot toen om gezondheidsredenen een melkzaak te beginnen. In Amster dam kocht hij enkele koperen melky bussen, schafte zich paard-en-wagen aan en begon zo vanuit de winkel aan de Nieuweweg een klantenkring op te bouwen. Het melkslijten in die dagen .was overigens heel wat anders dan vandaag aan de dag. 's Morgens om zes uur haal de vader Rijnders de (volle) melk bij de boer, begon om een uur of acht met venten en was dan pas tegen de avond klaar. Dit kwam mede doordat zijn klanten over geheel Veenendaal ver spreid waren en men soms bijna een uur kwijt was om één liter melk te bezorgen. Toen vader Rijnders in 1931 stierf, zette zijn 14-jarige dochter - de tegen woordige mevrouw Waayenberg - de zaak voort. Dag in dag uit trok zij er met de hit „Puk" op uit en lange tijd is zij, evonak haar vader, een vaste verschijning in het dorpsbeeld geweest. In 1912 nam haar jongere broer D. H. het doel van de gastheren af. Na 10 mi nuten de openingstreffer voor VRC toen M. van Kooten van zeker 25 meter af stand prachtig in de rechterbovenhoek knalde. 0-1. Halverwege de tweede helft zakte het tempo van VRC. De thuisclub nam di rect het initiatief over. VRC moest nu met man en macht gaan verdedigen. Uit een der aanvallen van Be Quick wist de rechtsbinnen de gelijkmaker te scoren. 1-1. VRC kreeg het in de slotfase nog moei lijk, maar bleef overeind. Hoewel J. van Kooten nog eens de bal uit het doel moest koppen. Toen het einde kwam hadden bei de ploegen met het gelijke spel loon naar (ijverig) werken gekregen. VRC neemt nu een plaatsje in de mid denmoot van de ranglijst in, die er als volgt uitziet: Go Ahead K10 17 Voorwaarts 11 14 Owios 11 14, Be Quick '28 10 13 Bennekom 11 13 Nunspeet 11 12 VRC11 8 Elb. Sportcl10 6 Sparta E10 5 DOS '37 11 4 Wijlen de heer D .G. Rijnders, oprichter van het Zuivelbedrijf D. H. Rijnders, dat thans het 50-jarig bestaan herdenkt. Op het kruispunt Ryksstraatweg-Holle- weg z(jn dinsdagavond om kwart voor zes twee auto's met elkaar in botsing ge komen. Er ontstond zware materiële scha de. De bestuurder van een personenauto, W. uit Amerongen, wilde linksaf de Holle- weg inrijden. Bij het voorsorteren moest hij stoppen voor een tegenligger. Een hem achteroprijdende bestelauto, bestuurd door E. uit Veenendaal, merkte doordat hij verblind werd, de voor hem stoppende auto niet op en botste er tegenop. Nie mand liep verwondingen op. Maandagavond vergaderde in 't ver enigingsgebouw Filalethes de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. De heer Lagerwey verwelkomde in zijn openingswoord de afgevaardigden van de zusterorganisa ties van het NCB en stond stil bij het werk van de afdeling en de organisatie in zijn geheel. Hij achtte het zeer nood zakelijk, dat de leden van de afdeling ook wisten wat de bond feitelijk in houdt. Wat hebben wij aan een christelijke bond, als wij zelf niet eens weten wat het inhoudt?, aldus de voorzitter. Juist doordat wij de chr. organisatie gekozen hebben, zijn wij verantwoording schul dig over die keuze, wat betekent, dat wij op de hoogte dienen te zijn met alle verwikkelingen en moeilijkheden in die organisatie. Door ons moet iets naar voren komen van onze levens keuze. Momenteel is het aardig rustig in de organisatie, maar dat het daarom juist tijd is om zich in te leven in de problemen en vraagstukken die er zijn, zoals een land zich in vredestijd oe fent voor de oorlog, zo moeten wij niet stil zitten, maar actief zijn. Hierop besprak de heer Leenheer, districtbestuurder van het NCB, de ver anderde rol van de vakbeweging en vooral de veranderde rol van de leden in die vakbeweging. Het ontstaan van de vakbond was immers: „Wat ik al leen niet kan, kunnen wij samen wel". Hij achtte het lezen van de bondsor ganen van groot belang, evenals het bezoeken van de ledenvergaderingen. Als een lid van de bond op een leden vergadering niet verschijnt, ontzegt hij zich het recht van kritiek op de be slissingen van de bond. Door de heer Lagerwey en Leenheer, werd de heer De Koning namens de bond gefeliciteerd omdat hij 25 jaar lang de voorzittershamer had gehan teerd. Als waardering ontving hij een elektrische deken en zijn vrouw een bloemetje. VERKIEZING De uitslag van de deze week gehouden verkiezing voor notabelen is als volgt: G. Veenvliet 27; A. Werkman 6. T. H. H. Werner 27; C. van Ede 4. In de plaats van Joh. Overeem voor twee jaar: J. F. ten Broek 27; N. Druiff 5 stemmen. Rijnders haar zware taak over. Hij nam in 1955 het drastische besluit van de Nieuweweg naar een geheel nieuw pand in Veenendaal-zuid te trekken, een be sluit dat zakelijk gezien zeer juist was. De vooruitgang van het bedrijf in de loop der jaren typeert zich wellicht het beste in de gebruikte middelen van vervoer. Er werd begonnen met een hittekar, later werd dit in volgorde een aanhangwagen achter de fiets, een transportfiets, een bakfiets en een mo torcarrier. Al geruime tijd is er nu een bestel wagen op de weg, terwijl de heer Rijn ders Jr. naast de melkhandel ook een zuivelhandel met succes heeft opgezet. m Het Nederlandse agrarische apparaat vormt op het eerste oog een schitterend geheel. Op ruim 2 miljoen hectare Nederlandse cultuurgrond werken nu onge veer 150 duizend boeren en 85 duizend landarbeiders. Jaarlijks wordt voor onge veer zeven miljard (7.000.000.000) gulden geproduceerd. De jaarlijkse export aan agrarische produkten bedraagt ongeveer 4,8 miljard gulden. Toch verkeren dui zenden Nederlandse boeren in financiële moeilijkheden. De strubbelingen doen zich vooral voor in het zogenaamde gemengde bedrijf. Tijdens de protestvergade ring van duizenden boeren in Den Haag werd duidelijk gesteld: de agrarische bevolking heeft geen schijn van kans te delen in de welvaart. Minister Marijnen (landbouw) heeft ondersteuningsmaatregelen aangekon digd. Op - naar de landbouworganisa ties'hopen - ruime basis zullen voor schotten worden verstrekt. Miljoenen zijn daarvoor gereserveerd. Maar men betwijfelt of het wel voldoende is. De oorzaken van de huidige moeilijkheden liggen grotendeels in het buitenland. Overschotten op de wereldmarkt heb ben gezorgd voor een agrarische storm loop op de grenzen. Nederland, dat tweederde van de agrarische produktie exporteert, heeft van deze exportslag dubbel te lijden. Juist het gemengde landbouwbedrijf is vrijwel geheel op de export afge stemd. Dit is een gevolg van de na oorlogse ontwikkeling. Vlak na de oor log kon men nog maar weinig heil vin den in de produktie van rogge, haver en KERKEWIJK 17 VEENENDAAL TEL.3313 Ook Voert 2iekeflfcmds(!ed&i U aardappelen. De kleine bedrijfjes - veelal niet groter dan zeven hectaren - schakelden over op het fokken van kip pen en varkens. Veevoer werd ge ïmporteerd. De Nederlandse landbouw kreeg voor een groot deel het karakter van een veredelingsbedrijf. Dit werd door de regering krachtig gestimuleerd. De situatie op de wereldmarkt gaf daar toe alle aanleiding. Overal heerste schaarste, zodat de prijzen hoog lagen. Deze verhoudingen konden echter zo niet blijven. In de jaren vijftig kwam tenslotte de overvloed. Daarvan begint men nu de last te on&ervinden, ook al doordat men juist in de overgang naar een Europees landbouwstelsel zit. Aan vankelijk konden de prijsdalingen op de wereldmarkt geen invloed hebben op de Nederlandse gemengde bedrijven. Nederland importeerde ook vrijwel al het voedergraan, dat nodig was en zo lang de prijzen van dit voer sterker daalden dan die van de uiteindelijke produkten, was er nog geen vuiltje aan de lucht. De prijzen van eieren bleven hoog, de export van varkensvlees kon tegen redelijke prijzen gehandhaafd blijven. De spanningen knapten voor het eerst in de zuivelsector. Maatregelen om door prijsbeheersing de overpro- duktie af te remmen mislukten. De boer, die door de lage prijzen met vier koeien niet aan zijn opbrengst kwam, nam er een koe bij. Het extra werk en de hogere kosten voor de voeding konden hem niet deren. De melkplas nam toe en ook de botervoorraden. De verhoudingen zijn dit jaar nog moei lijker geworden door een sterke da ling van de prijzen voor rund- en var kensvlees. Dit heeft een dubbele in vloed, doordat de garantieprijs voor melk is afgestemd op de vleesprijzen. Tenslotte viel ook de derde steunpilaar voor het gemengde bedrijf weg: de eieren en slachtkippen konden geen goede prijzen meer maken. Men neemt aan, dat de huidige moei lijkheden voor wat betreft de vlees- en eierprijzen, van tijdelijke aard zullen zijn. Dit voorjaar zijn grote - te grote - aantallen kalveren en jong vee aange boden. Het aanbod was zo groot, door dat er door de slechte zomer een tekort aan wintervoer dreigde te ontstaan. De slechte eierprijzen en de lage opbreng sten van slachtkippen ontstonden door een onverwachte scherpe concurrentie van Amerika en Canada. Men be schouwt dit als een bijverschijnsel van het tot stand komen van de Europese Economische Gemeenschap. Voor het van kracht worden van de E.E.G.-regels voor voedergranen (met hoge heffingen op uit derde landen aangevoerde granen) schakelde de A- merikaanse en Canadese telers over van voedergranen op de produktie van slachtkuikens. Dankzij een groot weten schappelijk apparaat slaagde men aan de overzijde van de Oceaan er in slachtkuikens van goede kwaliteit te produceren tegen matige prijzen. Daar mee overstroomde men de Franse en de Duitse markt, met het gevolg, dat de Nederlandse exportteurs in een mise rabele hoek kwamen te zitten. Frankrijk en Duitsland schrokken er niet voor terug de E.E.G.-regels een beentje te lichten. Nederland bleef ech ter steeds keurig in het Europese ga reel. Het gemengde bedrijf moest daar voor betalen. Overigens was dit al vóór het totstandkomen van de E.E.G. voor speld: het Nederlandse gemengde be drijf zou de eerste jaren een moeilijke aanpassingstijd doormaken. De kleine boeren vrezen nu, dat zij, door gebrek aan financiële ruggesteun, deze aan passingstijd niet zullen overleven. Men vraagt zich af of de regeringssteun in deze verhoudingen wel voldoende is.

De Vallei | 1962 | | pagina 3