280 98 DE VALLEI 49 pils of oud bruin jus d' orange X Doden van voor consumptie bestemde dieren DE KLOMP Cijfers over industrie en personeel in de afgelopen jaren Voor de Jeugd m wüm V. A. B. KIRPESTEIN 0 I? 1 L ^CWe¥H©lllI1F CITY-MOTORS-EDE extra belegen boeren-<i "7 n kaas l/JJ Luxe pudding Slagroom 2 blikken samen 169 Kersttulband per stuk 95 Amandelkransjes 250 gram 75 I - tL - Zalm fancy pink - per blik 119 Mayonaise per tube 49 Corned beef Borrelworstjes Casseler rib Snijworst tartaar o gram 69 DIEPVRIES - BRAADKIPPEN APPELMOES van da WEIHNACHTSSTOL KERSTTAFELLAKEN met 6 SERVETTEN L Injeenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 llilÉ f h "Xsi Het is helaas nog elk jaar nodig dat de Ned. Ver. tot bescherming van dieren ter voorkoming van onnodig leed moet wyzen op de juiste manier van doden van voor de consumptie bestemde dieren. Vaak worden kleine dieren op afschuwelijke wijze gedood. Er zjjn in ons land verschillende abattoirs, waar men tegen geringe vergoe ding de dieren kan laten slachten. Men kan zich voor het slachten van dieren ook tot bonafide poeliers wenden. Dierenbescherming wijst er op, dat o.m. het ophangen van konijnen en het levend plukken van kippen en derge lijke strafbaar is. Dit is echter geen dreigement: die renbescherming rekent op de goede wil van ieder weldenkend mens. Omdat dikwijls ondeskundig wordt opgetreden geeft dierenbescherming 'n aantal wenken voor pijnloos doden van kleine huisdieren. Het instrument voor het slachten (mes, hakmes, bijl) moet scherp en zonder bramen zijn. Is bedwelming on mogelijk dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar be neden hangt. Zolang bloed in de her sens is, leeft en voelt het dier. Gevogelte: Waar de kop vorm het toelaat, be- dwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop. Daarna snij de men de kop af. Voor grotere vogels als ganzen ver dient het aanbeveling deze van te voren zo in een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt. Is bedwelming on mogelijk dan snij de men met een scherp mes de kop af. Konijnen: Deze houde men bij de lendenen SINT NIKOLAASFEEST VALLEISCHOOL Het St. Nicolaasfeest voor de leerlin gen van bovengenoemde school werd gehouden op donderdag 6 dec. j.l. in het Trefpunt te Veenendaal. Vele ouders en oud-leerlingen waren aanwezig. Het openingswoord werd gesproken door het hoofd der school, de heer H. J. Scholten. Door de Edese Onderwijzers-toneel vereniging werd opgevoerd het toneel stuk „Ali-Ben-Hassan" Het was een stuk voor oud en jong in Oosterse sfeer, dat op voortreffelijke wijze voor het veotlicht werd gebracht. Alle aanwezigen werden onthaald op verschillende versnaperingen en enkele gelukkigen konden een mooie prijs uit de verloting bemachtigen. Aan het einde van het feest werd, zoals al vele jaren, een prachtige nieu we fiets gratis onder de leerlingen ver loot. De gelukkige winnares was Grietje van Donkelaar te Ederveen. Om half elf werd de in een zeer gezellige sfeer doorgebrachte avond gesloten. vast, zodat de kop naar beneden hangt en geve dan met een stevig stuk hout, b.v. een niet te lichte hamersteel, een krachtige slag op het achterhoofd ach ter de oren. Daarna late men ze ver bloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich - zoals ge zegd - tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier. Transport en bewaren van dieren: Gevogelte moet men ongebonden in een net met vaste bodem vervoeren. Vissen in water. Het afsteken van vuurwerk op de Oudejaarsdag: Dierenbescherming bereiken elk jaar klachten dat door het afsteken van knallend vuurwerk heel veel huisdie ren in grote angst worden gebracht. Zij doet daarom een beroep op de ouders en ook rechtstreeks op de jeugd om vooral geen knallend vuurwerk af te steken als er dieren in de nabijheid zijn. VEENENDAAL JAARVERSLAG E.T.I. Het Economisch Technologisch Instituut, kortweg genoemd het E.T.I., is een in stelling ter bevordering van de economie in de provincie Utrecht. Hoewel het jaar 1961 al weer bijna twaalf maanden achter ons ligt staan er in het ETI-verslag over 1961 een aantal feiten, die nu ook nog het vernemen waard zijn. Dit geldt dan voor namelijk het overzicht van de belangrijkste industriële centra in de provincie. Hierin zijn cijfers opgenomen van het aantal industrievestigingen per gemeente met het aantal personeelsleden dat daarin werkzaam was. De cijfers hebben betrekking op de jaren 1959, 1960 en 1961. Wij kunnen ons met het verstrekken van cijfers en het maken van vergelijkingen en zo nodig een enkele opmerking beperken tot de ge meenten in de z.o.-hoek van de provincie. VEENENDAAL had in 1959 35 vesti gingen met in totaal 6778 personeels leden, het jaar daarop 39 vestigingen met 6891 werknemers en het afgelopen jaar - 1961 - 42 vestigingen met een totale personeelsbezetting van 6942. In 1961 stond Veenendaal wat het aantal vestigingen betreft gelijk met Soest, maar het totale aantal personeel overtreft dat van Soest, een gemeente met ongeveer een gelijk aantal inwo ners als Veenendaal, verre. Soest telde in totaal 1844 man personeel in zijn vestigingen. Zelfs Zeist met zijn 65 industrieën ligt met 4228 personeelsleden ver ach ter op Veenendaal. Een bewijs, dat in Veenendaal - na Utrecht uiteraard - de meeste grote in dustrieën van de provincie zijn geves tigd. Veenendaal staat wat het totaal aan tal werkers aangaat onder Amersfoort, echter die gemeente heeft nog geen 1000 man personeel meer - met 104 ves tigingen. RHENEN stond met 28 vestigingen op één lijn met de gemeente Baarn. Overigens liep het aantal vestigingen hier terug met drie. Rhenen stond daar door in 1961 weer op hetzelfde peil als in 1959. Het totale personeel steeg van 1277 in 1959 naar 1282 in 1960 en liep weer terug naar 1179 in 1961. In AMERONGEN waren in 7 bedrij ven 235 personen werkzaam. Dit was in 1961. Overigens deed zich hier de eigenaardige situatie voor dat van 1960 op 1961 het aantal vestigingen met één steeg en het totale personeel terugliep. 1959: 7 vestigingen, personeel 198. 1960: 6 vestigingen, personeel 253. De omstandigheid - zo staat er nog in het verslag te lezen - dat er enkele - hoewel kleine - bedrijven door gebrek aan uitbreidigsmogelijkheden dit jaar naar andere provincies zijn afgevloeid, behoeft in dit stadium nog geen ver ontrusting te wekken. Toch zou voor al ook voor kleine plaatselijke bedrij ven, welke een snelle groei te zien geven, de mogelijkheid groter moeten zijn om ter plaatse of in de directe om geving ruimte te vinden. En verder: Opmerkelijk is, dat, wan neer per gemeente de industriële ont wikkeling wordt bezien, er een steeds sterker wordende tendens is tot grotere concentratie van de industriële bedrij vigheid in bepaalde centrumgemeenten en wel in het bijzonder in Amersfoort en omgeving en in Veenendaal. Verschijnt als bijlage van het streekblad ,.De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN: 20 dec. Ellie Kerseboom Martine Willems-van Beveren Jan Hannink Annemarie Huibers Elsje Karin de Weyer Gerda v. d. Heuvel Bertie v. Beek Ferry Lemmen Janny Scheffer Magda Nap Tom v. d. Wee Bram v. Kooten Jan Willem Henzen Henk Drost 1 jan. Gerard Pas Rijk Roor Gerard Leppers Gertje van Harn 2 Laura Hoevens Jan v. Amerongen Teuni v. Heerdt Joke v. d. Wee Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER Van de week heb ik helemaal geen zil verpapier ontvangen. Jammer. Sparen pullie allemaal nog eens hard mee! Wel kreeg ik een brief van Amy van de Klift. Amy hartelijk bedankt. Je schreef dat de verjaardagen van je broertje en zusje er niet in stonden vorige week. Dat klopt want ik heb ze nooit gekregen, maar nu komen ze er volgende keer toch ook bij Maar Eelbert en Alie, in ieder geval nog gefeliciteerd. Tante Jos. Figuur a. HANDTASJE VOOR EEN MEISJE BEURS VOOR EEN JONGEN TABAKSZAK VOOR VADER Deze drie voorwerpen worden volgens hetzelfde model (fig. 1) van dun leer ge maakt. Het tasje bestaat uit drie delen, namelijk het langwerpige stuk (fig. 2) van 28 x 7 cm., dat de zijkanten en de bodem vormt en twee stukken, welke je uitknipt, zoels de dikke lijn in figuur 3 laat zien. Vergroot dit diagram zo, dat de zijden van de kleine vierkanten 1 cm worden. Naai de delen aan de verkeerde kant met kleine rijgsteekjes vast. Draai daarna de zak binnenste buiten (fig. 4). Knip of snij heel voorzichtig 16 gaatjes uit op gelijke afstand van elkaar op on geveer IVï cm. afstand van de boven rand. Snij twee leren repen van Va cm. breed en Vï m. lang. Begin in het midden van het voorstuk en steek de reep van buiten door het eerste gaatje links, dat is het derde gat van het zijstuk. Daarna steek je de reep van binnen uit door het volgende gaat en zo ga je verder. De ein den knoop je aan elkaar vast. De twee de reep steek je door het eerste gat rechts van het midden dat is het derde gat van het rechter zijstuk en zo door zo als je met de eerste reep hebt gedaan. Ook hier knoop je de einden vast. Het wordt een tabakszak als je de repen ron dom in elk gaatje steekt en de einden aanelkaar bindt. Als dit zakje als beurs wordt gebruikt dan moet een broekophouder of de broek riem door de twee repen worden gesto ken, waarna de beurs in de broekzak wordt gestopt. Mocht de beurs eruit val len dan zal zij hieraan blijven hangen. o t o 7cm i O 28 cm CL B 48-42 ANWB-lichtwijzers binnen kort in groot aantal steden Alle ploegen van de ANWB-Wegwij- zerdienst zijn thans bezig aan de uit voering van een groot aantal projecten, waarbij binnen de tijd van slechts vijf wekennog vóór Kerstmis, liefst 850 ANWB-borden worden geplaatst. De plaatsing van een zo'n grote hoe veelheid borden in zo'n korte tijd be tekent een record in de geschiedenis van de Bond en is het gevolg van het feit, dat nog voor het einde van het jaar een aantal nieuwe wegvakken zullen worden opengesteld. De ANWB heeft zich reeds vanouds tot doel gesteld om voor wat betreft de routeaanduiding gelijke tred te hou den met de totstandkoming van nieuwe wegen. Tot de wegen die, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, in deze periode voor het verkeer gereed kwa men of komen behoren: Afsluitdijk- Harlingen ,Roosendaal-Zevenbergen, Oosterhout-Breda, Barneveld-Veendam, 2e rijbaan gedeelte provinciale weg Den Haag-Rijs wij k-Delft, de provinci ale weg Oosterwolde-Smilde en de au tosnelweg om Amersfoort. Behalve dat de Bond in het afgelopen jaar in zeven steden in totaal 96 hoge lichtwijzers plaatste zullen zeer binnenkort ook Alkmaar, Almelo, Breda, Den Haag, Enschede, Hilversum en Kampen dit hypermoderne systeem van richting aanduiding krijgen. Bovendien zal in Haarlem en Utrecht, waar reeds de lichtwijzers staan, een tweede serie worden geplaatst. Het is de bedoeling van de ANWB om zo lang zamerhand alle traditionele wegwijzers binnen de grotere steden te vervangen door de lichtwijzers, die wel gerekend moeten worden tot het laatste snufje op het gebied van de bewegwijzering, omdat zij, zowel overdag als bij duis ternis, een zeer duidelijke leesbaarheid van reeds grote afstand hebben, het geen vooral binnen de bebouwde kom van groot belang is om tijdig te kunnen voorsorteren. Voorts is de Bond nog in overleg met de gemeentebesturen van Helmond, 's-Hertogenbosch, Leiden, Roosendaal, Rotterdam, Schiedam en Voorburg ten einde in 1963 ook in deze gemeenten lichtwijzers te kunnen gaan- plaatsen. Figuur b. EEN SPEL MET KERSTMANNETJES Op de volgende manier kun je heel vlug en gemakkelijk een paar Kerstman netjes maken. Neem de omhulsels van twee gewone lucifersdoosjes. Teken de hoofden van twee Kerstmannetjes op een stuk karton of stevig papier, waarna je deze kleurt en uitknipt. Deze hoofden plak je op de twee omhulsels van de lu cifersdoosjes. Vouw een rood stuk stof of een vier kant rod crêpepapier tot een driehoek. Maak in de twee tegenoverliggende hoe ken een knoop en steek je hand tussen de twee lagen en zorg ervoor, dat het hoofd op je wijs- en middelvinger rust. In de ene arm steek je je duim en in de andere je ringvinger en pink. Voor kleine kinderen van 4 of 5 jaar oud kun je dan een voorstelling geven met behulp van deze twee Kerstmannetjes. Je kunt de Kerstmannetjes laten praten, kerstver- haaltjes laten vertellen en allerlei grap pige lingen laten doen. De kinderen zul len het altijd leuk vinden. diverse smaken - per pakje 30 •Ml KJja» sp halve kilo nu voor hartige feesthapjes en bij elk stuk kaas hebt u recht tot koop van EXTRA SPAARZEGEL 10 cent of melkkoetje gratis! Nu sneller sparen. Voor meer variatie in hartige hapjes per blik van 149 voor 1Z9 per blik van 110 voor 98 bijzonder fijn - 100 gram #5 In bijna alle Simon de Wit-fillalen 800 gram Bestel tijdig Neem daarbij ook een literblik mooiste Goudreinetten iiterbiiK Bestel bij ons de fijne Die hoort er bij! Zolang de voorraad strekt: samen voor jn Geniet met volle teugen van: rode of witte 2x1/1 fles samen QOC van 358 voor OAll Heerlijk Brabants Bier 3 grote pullen samen voor Vergeet niet voor de feestdagen van onze PI overheerlijke zoutjes in huis te nemen een-en-al gezondheid 1/1 fles 175 3 Geldig t/m 31 december Figuur c. 1 WAT HEBBEN WE HIER Eerst moet je de twee kinderen door het doolhof van voetpaden brengen naar de hoek, welke tegenover de plaats ligt, waar ze nu staan. Als je ze daar hebt ge bracht, teken je een lijn van punt 1 naar punt 2 en zo ga je verder totdat je punt 36 hebt bereikt en dan zie je wat het voorstelt. Figuur c. 2 KERSTGESCHENKEN Wat denk je dat de Kerstman in zijn zak heeft? Je moet de repen langs de stippellijnen uitknippen en ze op de juis te manier tegen elkaar leggen. Als je dat hebt gedaan zul je zien wat de Kerstman allemaal bij zich heeft. Een paar woorden over K1'"fy1 11 1 NM Kerst geschenken 1 1 Sr i S' 'Pjs-gf. *yt- IJwfc 1 Vele van onze Kerstgewoonten komen voort uit het ver leden en verre landen. Het goede plan om Kerstgeschenken te geven is zo oud als de weg naar Rome. Het is zelfs ouder dan de Christelijke Kerstviering, want wij hebben deze ge woonte overgeërfd van de oude wilde'Noormannen. In vroe ger dagen deelde de kasteelheer honderden geschenken uit aan het volk, dat op zijn land woonde. De giften bestonden voornamelijk uit voedsel, drank, kaarsen en koeken. De koe ken hadden menselijke en dierlijke vormen en konden net zo groot zijn als een klein kind. Als hun nakomelingen kun nen wij de huidige peperkoeken beschouwen, die in de eta lage van de bakkerswinkel liggen. De kinderen kregen heel vroeger ook Kerstgeschenken, heel lang voordat er sprake was van een Kerstman. 2 Elk kind leende een bord - een Kerstbord - welke zij op de grond buiten de deur zetten als het donker begon te wor den. Men vertelde de kinderen, dat het kindje Jezus ge schenken in de borden van de zoete kinderen zou doen. Stoute kinderen kregen natuurlijk geen geschenken. De Kerstman verscheen voor het eerst toen de fantasie van de mensen de Kerstengeltjes verwarden met de goede oude Sint, die eerder in december geschenken gaf aan de kinderen. Op sommige plaatsen doet hij dat nog steeds. De kerstman va rieert in de verschillende landen. Soms wordt hij vergezeld door een nare kameraad, die een roe bij zich draagt om de kinderen, die geen geschenken verdienen, te slaan. De meest merkwaardige Kerstman - gezien door onze ogen - bezoekt Hawai. Hij komt aan staan op een glijplank op de top van een golf, alleen maar gekleed met een toverhoed en een rode heupdoek.

De Vallei | 1962 | | pagina 4