Wat er in 1962 gebeurde VEENENDAAL AMERONGEN ELST ACHTERBERG RHENEN OVERBERG EDERVEEN RENSWOUDE GENEVER MDZ a DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 28 DECEMBER 1962 Nr. 102 er <r co rr o Direct geschikt voor UHF ontvangst TV FT 200a. Schit terend 59 cm appa raat. Bediening geheel aan voorzijde. Fijnaf stemming. Gestabili seerde horizontale en verticale synchronisa tie. Contourregelaar met 3 standen. Zin volle automatisering. 998,- co H m 73 <n Geen leeftijdsgrens Geen wachttijd HELPT ELKAAR" V.G C.N. SCHERPENZEEL JANUARI De heer J. Visser begon het jaar 1937 bij de politie. Op de eerste werkdag van 1962 vierde deze gevierde hoofdagent der halve zijn mooi afgeronde 25-jarig jubi leum. Kort daarop was er een gasmysterie, waardoor een geheel gezin en een winke lier met personeel buiten westen gingen. Ook woedde er een niet-alledaags brand je: in een vogelkooi. In de tweede week van januari herdachten vele boeren het feit, dat zij 25 jaar in de Veenendaalse afdeling van de CBTB verenigd waren, begonnen al kandidatenlijsten voor de raadsverkiezing in mei los te komen en kwam het USO voor een handjevol men sen in Veenendaal musiceren. Winkeliers overtraden de wet op de uitverkopen en waren boos, omdat zij niet gewaarschuwd waren. 24 januari diende Veenendaal de muze beter: het complete Ned. Studenten orkest kreeg boerekool met worst te eten. De nieuwe politieverordening die de ge meenteraad een dag later op tafel kreeg was slechter verteerbaar; het stuk liet zich zeer moeilijk lezen. Dit werd goed gemaakt door een sluitende gemeentebe groting en een aanbestedingsklaar ont werp van het raadhuis. FEBRUARI In de eerste helft van februari kreeg Veenendaal een onder-de-maatse woning toewijzing voor 1962: 80 stuks, al het ex tra's voor de buitengewone omstandighe den van de plaats inbegrepen. De wet houder die het aanging was ontstemd en velen met hem. Men hoopte nog op de fabrikantenvereniging, die over meer ging onderhandelen. Een broodnodig recreatie oord genaamd „De Schalm" en aangelegd op de z.g.n. Batterijen bij De Klomp, be gon vorm te krijgen. Half de maand: ,,Komt Wim Bleyenberg terug naar zijn geboorteplaats?" Nog maar een vraag, maar zekerheid was er omtrent dat ver miste 15-jarige meisje zij was weer te recht. De bakkers konden het nog niet eens worden over een wijkverdeling, hoe wel zij zo mooi gebruik hadden kunnen maken van een nieuwe plattegrond van Veenendaal, die in die dagen verscheen. 21 februari liet .Bergbad" de gemeentelij ke garantie varen en zette „zondags open" op de poorten. Een dag later had de ge meenteraad lof en kritiek op de begroting; stelde een sportraad in, maar was niet te spreken over het uitblijven van de sport hal. „In september rijksgoedkeuring raad- huisbouw", een mooi slotstuk van dit be grotingsvuurwerk. In de laatste februari- week kregen 2600 meisjes en jongen een lijvig formulier thuisgestuurd, het begin van een gigantische enquete van de ge meente onder de jongeren. MAART 2 maart: Inderdaad, Bleijenberg komt naar Veenendaal. Maar alleen op Koning innedag. Om in zijn Amsterdamse elftal tegen Lenstra in diens Enschedese elftal te spelen. In die eerste week van maart vielen er onderscheidingen: ko ninklijke voor de twee gemeente-schoon maaksters wegens tientallen jaren trouwe dienst en „Miss Bril" voor een 19-jarig Veenendaals meisje. Zij was de mooiste achter glas van onze hele provincie. 9 maart: Veenendaals oudste werd 102 en zal zich niet druk gemaakt hebben over de vraag of er nu fluor in het drinkwater komt of niet. Iets ongewoons: Carnaval in Veenendaal (het bleef binnen de muren van 't Trefpunt). Midden februari bleek, dat er een Veenendaalse zakenman de wijk had genomen naar het buitenland met achterlating van 40 mille (schuld). Nog meer grote cijfers: een stadspark van 125.000 vierkante meter wordt door de gemeente op papier gepresenteerd. Op 28 maart stemmen we de provinciale staten bijeen en gaat de actie „Opgeruimd staat netjes" van start. In deze maand boekte men de 24.000 ste Veenendaler! APRIL Begin april stond de gemeenteraad sym pathiek tegenover direnbescherming, maar de 40 bomen die de schooljeugd plantte stonden daarmee in geen enkel verband. In de derde week ontdekte onze verslag gever dat het sportcomplex Panhuis ge stalte begon te krijgen. Voor de binnen sporten waren de serieuze plannen nog steeds op komst. Paasmaandag 23 april was het ongekend druk, maar zonder ernstige ongevallen. Hetzelfde gold voor de internationale cross van de MAC Vee nendaal hoewel er danig werd „ge scheurd". In het laatst van april bleek, dat de fiscus zich met een aparte dienst in Veenendaal wil nestelen. Het Groene Kruis tracteerde het gestegen ledental op een contributieverhoging. „Sparta" had 35 jaar lang voor lenige plaatsgenoten ge zorgd. Koninginnedag, 30 april: koud, winderig, maar waardig gevierd. Pijpers en Caecilia bliezen in 't nieuw. Bleijen berg (met nog 10 Amsterdammers) kreeg aan de voetbalbroek van Lenstra (met nog 10 Twentenaren). MEI 4 mei kreeg de politie van de gemeente- CONTRASTRIJK BEELD: Ui I- W X er Ui r Ui N ui m ÏC. 2 cc <r co 3 -J c O 30 2 raad een nieuwe politieauto; de derde. Een dag later kon er in „Bergbad" geijs beerd worden, maar de kolenboeren wa ren nog steeds in actie. Zij deden een be roep op de flatbewoners, omdat deze hun te hoog boven de pet gingen. Half de maand ging de rolschaatsbaan in zuid open en de winkeliersvereniging zoch het met de voorjaarsactie in een paardenrace. Met extra bussen werden zelfs „paarden- sporters uit de Betuwe aangevoerd. Wie op het paard „Bertus" had gewed won de eerste race. Veenendaal deed met 1300 gulden wat terug voor ons aller „Leger". 24 mei stak burgemeester Hazenberg de sleutel in de nieuwe Herv. Ichthus Ulo. De raadsverkiezing op 30 mei had ach teraf bezien achterwege kunnen blijven. Ieder partij hield wat hij had. Zes vroede vaderen verdwenen van de tafel; zes de butanten gingen zitten. Bijna ging „De Samenwerking" de lucht in onverlaten probeerden het op te blazen. Bij één van de fabrieken werd even gestaakt. JUNI De eerste week van juni miste een slachter een varken van 200 pond en een andere heer 600 gulden. Beide zaken kwamen terecht. Het zwijn had zijn exe cutie twee dagen uitgesteld door achter een muur van het postkantoor onder te duiken. De vinder van de guldens bofte hij kreeg een glaasje bierGe meentelokalen duurder; een strop voor de verenigingen die er gebruik van maken. De schoolhoofden gingen de koppen bij elkaar steken, hetgeen een kans op ge lijke schoolvakanties inhield. Enorm druk was het met Pinksteren, op 10 en 11 juni. Veenendaals burgervader metselde vaar dig de eerste steen van een premieflat van Patr. Bouwvereniging in de Schrijvers- wijk. Bij die gelegenheid viel ook het be richt, dat de bouwvereniging eind 1961 1867 huizen te onderhouden had. In de week na Pinksteren lette de politie scherp op de aardappelprijzen. Er vielen geen processen-verbaal te betreuren. In deze tijd begon de politie ook met de mogelijk heid van betaling van boetes in gereed geld. Op 23 juni werd de speeltuin „De Berm" met veel overigens goedaardig vuurwerk opgeknald. Op dat moment was de onrust in de „textiel" al gestegen: in één bedrijf werd in de week die daar aan voorafging tweemaal het bijltje erbij neergelegd. Oorzaak: de rijksbemidde laars kwamen niet met een toezegging over winstuitkering voor de dag. Eind ju ni verhoogde de raad het subsidie voor de Oude Kerk-restauratie en verlaagde dit college de vermakelijkheidsbelasting voor circussen. JULI Voor Boltini waarschijnlijk wel de moei te; hij was begin juli met zijn circus in Veenendaal, compleet met opstandige be ren. Ook het arbeidsbureau droeg op zijn manier bij tot ontspanning: het trok een bemiddelaar voor artisten en musici aan. De Frisia deed voor één miljoen zijn fabriek van de hand aan de gemeente; de raad sloot de koop op 12 juli. 14 juli, de dag voor alles wat oud is: de eerste steen gaat in het kappitale herv. bejaar dencentrum in aanbouw. 16 juli, de dag voor alles wat jong is: het kindervakan tiewerk begint. Nóg met jeugdwerkleider Van Pijpen, maar voor het laatst, want deze gaat het in ander werk zoeken. De laatste dag van deze maand waren de bijenvolken ter markt. Minder talrijk dan andere jaren en ook van lagere kwaliteit. De gemeente stak ook wat geld in de markt, maar niet om er een toeristisch kijkspel van te maken. Dat willen de rechtgeaarde imkers niet. AUGUSTUS Verkeersongevallen op een bepaald punt van Rijksweg 12 blijven aan de orde van de dag en de oorzaken een mysterie. Als meest serieuze theorie geldt er aug. de wind. Nadat een bromster nog even zonder het te merken haar duozitster had verloren en een vredelievend vlieg tuigje een noodlanding had gemaakt be gon de politie met het grote verkeerson- derzoek. Met het oplaten van 2000 ballon nen op 14 aug. werd het kindervakantie werk '62 uitgeluid. In de laatste week van aug. kon een globaal overzicht van de jongeren-enquête worden gegeven: vra gen werden serieus beantwoord. Als van ouds gingen op één van de laatste woens dagen van deze maand dit jaar 29 aug. honderden oudjes van start in de „toer der aow-ers". Het accent viel deze keer op het natuurschone circuit over de Ve- luwe. De 1000 gulden opbrengst van het veteranenvoetbaltoernooi en nog veel meer werd er „doorgedraaid". De Vallei startte met groeten van- en naar jongens in Nieuw-Guinea. Ritmeester vierde in augustus zijn 75e verjaardag op een wijze, een bejaarde industrie waardig. Het ging met stijlvolle bijeenkomsten, forse grati ficaties, een jubileumblad, bloemen, sher ry en hoe kan het anders ontelbare feestsigaren. Heel Veenendaal en wijde omgeving deelde mee in de feest vreugde door een gratis vuurwerk op lam- pegietersavond. SEPTEMBER Het nieuws van september viel op de 4e R. Koppenberg (37) finish'te voor titelhou der Joh. van Hardeveld (72) in de strijd om de derde PvdA wethouderszetel. De wethouders Ant de Ruiter en C. N. v. Kuijk behielden hun titel. De heer Van Hardeveld tekende overigens protest aan. Wout Jansen joeg zich in de 50 cc. naar het Ned. motorkampioenschap en een dol koebeest trok rondjes in de huiskamer van „slager". Hij ging niettemin ter ziele, evenals de kunstkring van het NVV; de droeve tijding kwam op 7 september. De volgende op 12 sept.: scheuring in de PvdA. Een gevolg van de wethoudersver kiezing. Joh. van Hardeveld begon met T. Verkuyl een „eigen partij. Ondanks dat ging het culturele leven zijn gang. Bur gemeester Hazenberg kreeg op 14 sept. het eerste seizoen-programma van het Cultureel Convent Veenendaal. Met de uitbundige viering op 17 sept. was de lampegietersavond, volgens de Vallei-ver slaggever, wel over het dode punt heen. Geen wonder met zo'n Ritmeestervuur werk, mompelden velen. Op 15 sept. werd er in de sport iets gebroken. Geen record, maar een doellat tijdens de wedstrijd Hui- zen-Dovo. De burgemeester verzorgde in de week daarop de fokveedag-opening. 26 september: het geharrewar over die ene wethouderstroon is nog niet van de lucht. Volgens de PvdA eist het politiek fatsoen teruggave van de zetels. Zelfs landelijk PvdA-voorzitter Suurhof kwam er voor in de benen. 28 sept.: Let op ons commentaar in de komende raadsverga dering, zeiden de „uitgetredenen". Van zelfsprekend hadden de veertien hand granaten die aan het eind van september gevonden werden waar niets mee uit te staan. Zij waren een herinnering aan de oorlog, evenals de Engelse majoor van het leger, dat ook Veenendaal bevrijdde, en die nog eens kwam kijken. Overigens niet naar die handgranaten. Bij alles kwam de Chr. Openbare Leeszaal meer in de belangstelling en hield J. Anbeek het maar liefst 60 jaar vol bij de textiel fabriek „Veenendaal". Weinig belangstel ling was er voor de invalidentocht van „Oranjedag" op de laatste zaterdag van september. OKTOBER Begin oktober was de laatste schermut seling over de omstreden wethouders plaats en de volgens de PvdA ingereken de zetels. Alles bleef zoals het was. De raad legde vlot 10 mille op tafel voor een schetsplan voor een overdekt zwembad, annex sporthal. 10 oktober was er al 26 mille binnen van de tweede collecte voor de restauratie van de Oude Kerk. De NS- directie kwam op inspectie: het Veenen daalse stationnetje werd er even voor wakker. Bij de opening van het nieuwe station aan de Klomp op 16 oktober bleek, dat we al die jaren een directiekeet voor een station hebben aangezien. Omdat hij ook eens iets wou doen wat hij nog nooit had gedaan kwam minister Aartsen op 25 oktober hoogstpersoonlijk de eerste steen van de Talmaschool op z'n plaats metse len. Het complete USO streek en blies op 30 oktober weer voor een volle zaal. Het woonruimte-puntenlijstje, dat eind okto ber loskwam, werd niet overal met ge juich ontvangen. NOVEMBER 2000 personen namen op 1 november de gerestaureerde Oude Kerk in gebruik. De Schrijversparkers zullen straks een res taurant bij de hand hebben; Fennis bouwt er één midden in het park. In vrijwel geheel Veenendaal wordt het varken ta boe verklaard. De raad gunde op 8 no vember het USO meer subsidie en de bioscoop minder belasting. Er waren wel wat bezwaren tegen het op zondag spelen, van het USO welteverstaan. Bij een fa milie aan de Rembrandtlaan eet men nu nog rode kool; men haalde er één uit de tuin van 7 kg. 16 november: wie nog pompt moet het water laten keuren. Po- litiebrigadier van Bruggen bestreed 25 jaar de misdaad. 8 jaar werd de Veenen daalse drieling Kalter op 19 november en vanaf de 21ste mochten we de kluis van de winkeliersvereniging open draaien. Er zat 10.000 gulden aan prijzen in! De herv. gemeente kreeg een nieuwe predikant in de persoon van dr. C. Graafland te Woer den. Medio november lieten de vogels- en konijnen zich bewonderen; er waren verschillende tentoonstellingen. „Waar is het nieuwe raadhuis" vroeg een strenge Sinterklaas bij zijn intocht. De laatste week van deze maand had zwarte dagen ring van Hof en Herenstraat werd aan besteed en begin juli was er de offici ële landenontmoeting op gebied van zwemmen, waterpolo en schoonspringen Nederland-West-Duitsland. Aan 't ein de van de maand werd de basis gelegd voor de R.M.C. In de komkommermaand (begin aug.) ontlekte men in de vijver bij de „Dui- ventoren" rëuzedonderkoppen. De televisie, de radio en de hele Ne derlandse pers gisten drie dagen wat 't voor kikkers zouden worden. Het wer den padden. Rhenen was al voor de televisie met de zwemmerij en kwam in september nog een keer voor de radio met een pracht uitzending over de Cuneralegen- de. Ook de Cuneratoren kwam op het scherm om de scheuren te laten zien. Begin oktober kreeg de nieuwe raad de eerste moeilijkheden bij de samen stelling van de commissies. Wethouder W. Klaassen (CHU) was vervangen door wethouder H. Griffioen (AR). Pe ter van de Haar trok zich er niets van aan en won de Katoenprijs 1962. Zijn foto kwam in de grote pers en toen Peter in een bus zat en twee jongens hem van die foto herkenden (niet we tende wat het winnen van de Katoen- prijs betekent fluisterden ze: „daar zit die katoenplukker!". De RMC, inmiddels vast in het zadel, opende begin november 't nieuwe weg dek. „En als om het oudejaar grandioos af te sluiten, verraste Sint Nicolaas de Grebbestad met een grootse intocht". JANUARI 3 jan. herdacht het echtpaar M. Tromper en N. Tromper-Visbein hun Gouden brui loft; 7 jan. eerste Jeugdkapeldienst in het Clubhuis; 17 jan. Amerongen wil klaar heid inzake de verdwijning van de naald; 31 jan. Burgemeester W. Martens hersteld van ziekte, leidde weer de raadsvergade ring. FEBRUARI 28 febr. Dodenbocht bij Galak hersteld. MAART Gemeenteraad beslist, dit jaar geen nieuw zwembad in Amerongen; 28 mrt. kinderkoor van zangvereniging „Asaf" voert operette „Goudhaartje en de Trou badour" op; 30 mrt. Amerongers trekken ter stembus voor verkiezing Prov. Staten. APRIL 9 april De heren T. Eijfius en W. A. v. d. Boogert werden door burgemeester W. Mariens onderscheiden wegens 35 jaar Januari: Het qieuwe jaar begon met een inbraak bij de Steenfabriek Rem merden. Een week later vierde de v.v.- „Musketiers" het tweede lustrum met een gezellige feestavond. Ook in Eist werden de nodige voorzorgsmaatrege len genomen tegen mond- en klauw zeer. Februari: „Crescendo" gaf een zeer ge slaagde uitvoering in café Sportlust. Maart: De altijd actieve E.H.B.O. deed mee aan de rayonwedstrijden te Veen endaal. Ds. Abelsma kwam spreken over het leven van de Markers. April: Het drama op de Franseweg was het onderwerp van veler gesprek. Half april begon Eist zich op te maken voor de naderende oranjefeesten. Mei: De E.H.B.O. hield in het wijkge- bouw haar jaarvergadering. Langs de Veenendaalsestraatweg werden waar schuwingsborden voor grof wild aange bracht. Juni: De gymnastiekvereniging „Oran je-Wit" gaf een grote turndemonstra- tie. Juli: Ten bate van de Musketiers jeugd organiseerde men een bazar in de open lucht. De bejaarden maakten weer een onvergetelijke tocht. Augustus: Crescendo kreeg de eervolle uitnodiging om in Antwerpen te komen spelen. De vraag: welke prijs zal de tabak doen? werd uitermate belang rijk. September: De E.H.B.O.-puzzelrit trok veel belangstelling. Bij de kerk in Eist deed zich een ernstig verkeersongeval voor, waarbij een 61-jarige bromfiet ser ernstig gewond werd. Oktober: Op de Rijksstraatweg raakte een melkauto door het gladde wegdek in een slip en sleurde daarbij een an dere auto meters ver mee. „Zuid-Oost- Utrecht" bestond 10 jaar en organi seerde een grote herfstexcursie. November: Een personenauto die plot seling moest afremmen, gleed door en kwam pas onder een vrachtauto tot stilstand. De bejaarden zagen zichzelf op het witte doek. De film werd opge nomen tijdens de jaarlijkse tocht. December: Sint Nicolaas bezocht ook nu weer de Elsterse kinderen. Hij kwam nu per boot aan. Het jaar 1962 heeft voor Achterberg een rustig verloop gehad. Er zijn wel enkele belangrijke gebeurtenissen geweest. Zo zijn in het afgelopen jaar belangrijke ver beteringen aangebracht in verband met TERUG UIT NIEUW GUINEA In de haven van Den Helder arriveer den donderdagochtend de laatste twee schepen van de Koninklijke Marine uit de wateren rond Nieuw Guinea: Hr. Ms. „Overijssel" en Hr. Ms. „Luymes". De „Luymes" had een grote zending orchideeën uit Nieuw Guinea aan boord, welke gedurende de zes weken lang durende overtocht verzorgd werden door bootsman L. Fraanje, hier gefo tografeerd met de commandant van de bodem, luitenant ter zee le klasse J. H. de Gruyter. voor de ratten; de gemeentelijke vanger snapte er op één punt 85. DECEMBER Op de eerste december liet de Sint zich nog uitgebreid in zuid zien. Aan bouw grond geen gebrek, bleek tijdens de raads vergadering van 6 december. Jac. Slok zei de raad vaarwel. De winkelierskluis ging open met JKL 10.000 harde guldens rol den eruit. Ondanks dat ging er nog 27.000 gulden naar het dorp, dat open moet. En er was nog meer in 't verschiet. Op 12 december werd de wacht al betrokken bij kerstbomen, die er voor het wegkappen staan en om in de sfeer te blijven: het volk zong kerstliederen op 19 december in garage De Haas. Het jaar 1962 zette voor Rhenen's Burgemeester slecht in. Half januari brak in het holst van de nacht brand uit in de ambtswoning. Met man en macht werd nog zoveel als mogelijk was van de inboedel naar het naast „Bella Vista" gelegen gemeentehuis versleept. Naast verdriet bracht januari ook vreugde en wel tegen het eind van de maand, toen de vereniging „Zieken zorg" het nieuwe wijkgebouw in feest stemming kon openen. Op de drempel van februari werd Rhenen geplaagd door inbrekers. Op talrijke plaatsen werden kraken gezet, van de daders ontbrak elk spoor. Er was in die dagen nog een ander soort inbrekers, dat waren de jongelui die samen het jeugdcomité 10x10 had den gevormd en met veel succes geld los maakten bij de Rhenenaren voor de anti-hongeractie. Maart bracht de Statenverkiezingen en in april kreeg „Rhenens Belang" 'n nieuwe voorzitter, hetgeen de eerste stap zou betekenen op de weg naar een heid in de middenstand. De voetbal vereniging „Rhenus" werd kampioen en promoveerde naar de eerste klas. De kampioenen in de politiek gingen hun candidaten wegen voor de in zicht zijn de gemeenteraadsverkiezingen. Mei begon met de jaarlijkse herden kingen op het Grebbekerkhof en stond aan het eind in het teken van de na derende motorcross op de Grebbeberg. Juni was voor de Ouden van dagen die de „Efteling" bezochten. De verbete- trouwe dienst bij Vrijw. Brandweer; 9 april raad verkoop weduwenhuisjes voor restauratie aan de heer W. A. van Bijlert te Delft; 14 april Palmpaasoptocht. 30 april (oranjefeest) Enkele kinderen bo den burgemeester Mariens bloemen aan tijdens aubade. MEI 5 mei Dodenherdenking; 30 mei Ame rongers gaan ter stembus voor verkiezing gemeenteraad. JUNI Plm. 13 juni Kolom terecht. Er ging door ons gehucht, Een wonder gerucht. Het ging over mij de Kolomme. Ik was, ik verdween, maar kwam weeromme. 13 juni Amerongse bejaarden gingen uit. 14 juni burgemeester W. Martens vraagt ontslag per 1 okt. als burgem. van Ame rongen; 30 juni 7e Stichtse Heuvelrug- tocht werd gelopen door 1300 wandelaars. JULI 6 juli Raad van Amerongen op Excur sie bij de Stuw werken; 21 juli Teenager- show in Sportpark „De Burgwal"; 26 Juli Avondmarkt op de Hof georganiseerd door VVV een succes. AUGUSTUS 8 aug. Amerongse emigrante Janette van Wijk kreeg hoogste australische on derscheiding; 2-3-4 aug. Amerongen vier de laat Oranjefeest; 11 aug. Begin Ame rongse lichtweek, zwakker dan vorige ja ren; Amerongers uiten kritiek op licht week via „Sprekershoek"; 25 aug. Pasge boren baby van voorzitter van muziek- ver. „Ons Genoegen" kreeg serenade; 30 aug. Wethouder De Bonte kreeg ko ninklijke onderscheiding uitgereikt van burgemeester W. Mariens. SEPTEMBER 1 sept. NVV organiseerde groot kinder feest; 27 sept. juffrouw Scholte neemt af scheid van het chr. onderwijs onder zeer grote belangstelling; 21 sept. Café ,,d' Oranjeboom" door felle brand geheel uit gebrand; 22 sept. Ruim 60 deelnemers bij gehouden Veilig Verkeersrit. OKTOBER 28 okt. Burgemeester Martens nam af scheid van Amerongen in een bijzondere raadszitting; 3 okt. W.S.V. „De vrije Wan delaars heeft 100e lid ingeschreven; 26 okt. CHU-fractie van Amerongen huldigde scheidende wethouder K. de Bonte. 31 okt. Chr. besturenbond Amerongen- Leersum opgericht. NOVEMBER 7 nov. Hervormden en gereformeerden houden gezamenlijke dankstond; 14 nov. Amerongse vroede vaderen gaan in be roep bij de Kroon betreffende het streek plan Utrechtse Heuvelrug; 27 nov. Ge zellige avond in Hotel Buitenlust voor be jaarden georganiseerd door het comité „autotocht bejaarden" Amerongen. DECEMBER 3 op 4 dec. 1600 neratvellao gestolen ter waarde van 100.000,— bij Nerstfokkerij „Renard", Amerongen; IT dec. Installatie nieuwe burgemeester. het onderwijs. De o.l.-school is zowel wat het plein, interieur en verwarming be treft belangrijk verbeterd. Ook is in dit jaar de kleuterschool officieel in gebruik genomen, waarvoor het aantal leerlingen groter is dan de ruimte. Verder is de straatverlichting in het afgelopen jaar belangrijk verbeterd. De Vrijw. Brand- het organiseren van grote wedstrijden en weer herdacht haar 35 jarig bestaan met een druk bezochte receptie in het buurt schapshuis. De gymnastiekvereniging „Ex celsior" heeft dit jaar grote aktiviteit ont plooid met uitvoeringen, verenigingswed strijden, onderlinge wedstrijden voor de jeugd, vaardigheidsproeven waarvoor alle deelnemers slaagden en voorbereidingen voor wedstrijden in rayon verband, die in de komende maanden in Leersum en Woudenberg worden gehouden. Bij de Ned. Herv. Kerk kwam in dit jaar de nieuwe pastorie gereed en werd het in terieur van Bethel geheel vernieuwd. De vereniging „Achterberg Belang" heeft in 't afgelopen jaar wel enkele van haar wensen in vervulling zien gaan, toch zijn er bij haar voor 1963 nog verschillende wensen o.a. verdere verbetering van de straatverlichting, woningbouw enz. 1962 was in vele opzichten voor O ver berg een goed jaar, en dan om te be ginnen voor de oud-gereformeerde ge meente, die een eigen voorganger kreeg in de persoon van ouderling E. Duin uit Hilversum. Overberg's Belang kreeg die belang stelling die het toekomt Loco-burge meester Van Tiel van Amerongen bracht een uitgebreid werkbezoek. En dat het niet alleen bij woorden van wege de gemeente bleef blijkt uit de nieuwe zandstrooier, de verbetering van verschillende wegen door de bochten eruit te halen en de plaatsing van schrikhekken. Het Roode Kruis voer er ook wel bij: een huis-aan-huisactie leverde vele nieuwe leden op. Overberg „leverde" ook een raadslid. De heer M. Doornenbal werd de derde uit Overberg die zitting kreeg in de gemeenteraad van Amerongen. Zowel de geestelijke als de stoffe lijke mens kwam aan zijn trekken. De eerste met een leesbibliotheek en de tweede met een mooie nieuwe - de eer ste Overbergse - textielzaak. Tenslotte vereerde ook Amerongens nieuwe burgemeester bij zijn installatie Overberg met een bezoek. Bij dit alles is ook nog een somber geluid te horen. Van gemeentewege zijn in Overberg in jaren geen woningen gebouwd en ook in 1962 was dit weer merkbaar. Vele jongelui verlieten O- verberg noodgedwongen om elders te gaan wonen. En ook in 1962 liep het aantal leerlingen van de school weer merkbaar terug. VOOR VERZEKERING VAN ZIEKENHUISVERPLEGING SPECIALISTENHULP HUISARTSENHULP APOTHEKER SANATORHJMVERPLEGING EN ANDERE KOSTEN i» Vraagt vrijblijvend inlichtingen: Ede. Grotestraat 1 23, tel. 0 8380-8646. Wageningen, Gen. Foulkesweg 28, tel. 0 8370-2841 Het dorp Ederveen heeft in het nu praktisch afgelopen jaar op velerlei ge bied veranderingen ondergaan. Het voornaamste aspect qua uiterlijk van het dorp, is wel de reconstructie van de verkeersader van De Klomp naar Lunteren, de hoofdweg die dwars door Ederveen voert. Op 17 juli sneuvelden de eerste bo men langs de oude weg en thans is het gehele project voor driekwart gereed. De verlichting vanaf De Klomp moet nog worden aangebracht, evenals een gedeelte van de trottoirs in het dorp. Dan is men dezer dagen ook begonnen met de verbetering van de Nieuweweg dat tegelijkertijd tot het wegverbete- ringsobject behoort. Ederveen zal in de zomer van het nieuwe jaar 1963 een ge heel ander aanzien krijgen. Een moder ne autoweg, omzoomd door trottoirs voert dan door het dorp terwijl boven dien de gehele Hoofdweg dan voorzien is van riolering. Jammer dat enkele onteigeningskwesties er de oorzaak van zijn dat het gehele plan, o.a. nabij De Klomp nog niet geheel tot haar recht kwam. Een brede uitmonding van de Hoofdweg op Rijksweg 24 is daardoor nog niet mogelijk. Hopelijk krijgt dit ook in 1963 haar beslag. Deze grootste wens van Ederveen werd dus in 1962 vervuld. Blijven nog enkele onvervulde wensen over zoals de stichting van een Wijkgebouw voor het Groene Kruis en een Verenigings lokaal. Een en ander hangt van velerlei factoren af, meest financiële, maar er zal wellicht een basis te vinden zijn. In volgorde van datum volgen dan hier de belangrijkste gebeurtenissen in het dorp Ederveen gedurende het afge lopen jaar. 13 jan.: De in Den Helder door een ongeluk omgekomen Ederveense mili tair Evert Boonzaayer werd onder gro te belangstelling met militaire eer ter aarde besteld; 17 jan.: Opening van nieuwe meubelshowroom aan Nieuwe weg; 27 jan.: Ederveen nam afscheid ran de arts Dr. van Ringelestijn, waar bij bijna 1000 oud-patiënten en belang stellenden van deze markante persoon en zorgzame arts afscheid namen; 3 febr.: Feestavond van plattelands jonge ren zeer druk bezocht; 15 febr.: Afde ling Ederveen van Vrije Boeren opge richt; 28 maart: Verkiezing voor Prov. Staten. Verlies voor A.R.-Partij, winst voor Boerenpartij; 30 maart: Muziek - ver. „Irene" kreeg nieuwe uniformen; 2 april: H. Stomphorst 40 jaar in dienst bij eierfirma; 13 april: Brand in kleu terschool; 28 april: Opening van diep- vrieskluis aan Bruinhorsterw.; 30 april: Koninginnedag verliep rustig met bal lon oplating; 9 mei: Beplanting van stroken in nieuwbouwwijk; 12 mei: Mu- ziekver. „Irene" gaf jaarlijkse uitvoe ring; 16 mei: Groene Kruis vergaderde. Nog geen nieuw wijkgebouw; 25 mei: Echtpaar v. d. Weyden-Looyen viert gouden bruiloft; 30 mei: Verkiezing Gemeenteraad. Winst voor CHU; verlies voor AR; 4 juni: Café v. d. Linden kreeg andere eigenaar; 17 juni: Zweef vliegtuig landde aan De Klomp; 25 ju-, ni: Driejarig knaapje op Nieuweweg door bromfiets aangereden en gedood; 30 juni: Burgemeester Oldenhof nam afscheid wegens benoeming tot lid van Ged. Staten van Gelderland; 17 juli: Eerste werkzaamheden aan Hoofdweg begonnen. Bomen werden gekapt en wegtraject uitgestippeld; 31 juli: Im kersvereniging kreeg wisselbeker voor grote ledenwinst; 11 aug.: Teenager show van The Blue Sharks; 1 sept.: Wijkzuster benoemd, maar bleef niet in functie wegens gebrek aan woning; 18 sept.: Keuring van fjordenpaarden aan De Klomp; 25 en 26 sept.: Twee jaarlijkse bazaar voor Herv. Kerk bracht som van ruim 5100.op; 3 okt.: Bejaarden maakten gezellig uit stapje naar Volendam; 13 okt.: Brand weer kreeg vijfde prijs bij oefening; 27 okt.: Teenagershow van v.v.-Adven- do ter ere van eerste lustum; 31 okt.: Nieuw levensmiddelenbedr. aan Hoofd weg heropend; 26 nov.: Ederveen gaf 556.voor Open het Dorp; 4 dec.: Koninklijke rouwstoet na overlijden H.K.H. Prinses Wilhelmina trok voorbij ogen van vele Ederveners langs De Klomp; 7 dec.: In Ned. Herv. Kerk, rouwdienst geleid door ds. K. Schipper; 6 en 7 dec.: Twee dagen gelegenheid tot schaatsen op ijsbaan. Duizenden op gladde ijzers; 17 dec.: Nieuwe Burge meester Dr. P. J. Platteel bezocht op rijtoer door buitendorpen van Ede ook Ederveen. Vele honderden schoolkinde ren en overige ingezetenen maakten kennis met Burgemeestersgezin. JANUARI Mevrouw van Burker> aan de Barneveld- sestraatweg vertelde over haar hobby, het maken van poppen. De hevige januari- storm richtte gelukkig weinig schade aan. Aan het einde van de maand kwam een verbod af voor het nemen van melkmon- sters i.v.m. de varkensziekte. FEBRUARI In de herv. kerk werd een zangavond gehouden van de Bijbelkioskvereniging. Naast het consultatiebureau stelde het Groene Kruis ook een kleuterbureau in. MAART Op 16 maart hield de v.v. „Renswoude" de jaarlijkse contactavond. Een weèk daarvoor vergaderde de C.B.P.B. afd. Renswoude. APRIL In gebouw Rehoboth werd een gezellige teenagershow gehouden. De Oranjecom missie maakt bekend dat er niet veel feesten zouden komen omdat er geen geld was. MEI Renswoude herdacht zijn gevallenen aan de voet van het monument. Aan de school met de Bijbel werd een nieuwe onderwij zeres benoemd. JUNI „Ons Genoegen" nam op 9 juni de nieuwe muziektent feestelijk in gebruik. De herv. jeugdverenigingen maakten hun jaar lijks uitstapje, ditmaal naar Marken. De commissie voor uitbreidingsplannen keurde het uitbreidingsplan Noord van de gemeente af. Een beter bericht was de verbetering van de straatverlichting in de Dorpsstraat. JULI Bij de gebr. Brouwer ontvreemdden onbekenden een bedrag van 2000 gulden. Op 18 juli maakte de harmonie Caecilia een mars door het dorp met daarna een concert. AUGUSTUS De brandweer maakte het jaarlijkse uit stapje naar Arnhem en Nijmegen. De raad kwam op de 24ste voor het laatst in de toenmalige samenstelling bijeen. SEPTEMBER Renswoude's raad koos voor de volgen de vier jaar de twee wethouders. Zeer veel kinderen deden mee aan de Lam- pegietersavondoptocht. OKTOBER In gebouw Rehoboth gaven de Veen- zangers uit Veenendaal een concert waar voor slechts matige belangstelling be stond. De NSVB hielde een verkoping die ruim 600 gulden opbracht. NOVEMBER De gemengde boerenbedrijven kwamen in financiële nood. Dominee de Vries uit Driebergen kwam spreken over „Pink stergemeenten". In de kerken werden weer de dankstonden gehouden. DECEMBER Een trekker die de Dorpsstraat wilde oversteken veroorzaakte een aanrijding. 2 januari: werd mevr. Leenders-Vos kuilen aan de Vlieterweg met haar ba by bedwelmd door kolendamp. 17 januari: brak brand uit in de maal derij van de fa. Bakker aan de Molen weg. 25 januari: de geheel gemoderniseer de slagerij van Bakker en Zn. aan de Dorpsstraat werd heropend. 12 februari: werd de verbouwing van het raadhuis aanbesteed. 24 februari: gaf de mondaccordeon- ver. „Bravo" haar winteruitvoering in de Soos (achteraf bleek dit de laatste uitvoering in haar bestaan te zijn ge weest. 8 maart: herdacht de heer Jan van Veldhuizen uit de Marktstraat de dag dat hij 40 jaar bij de fam. Royaards werkzaam was geweest en werd hem een koninklijke onderscheiding uitge reikt. De fam. T. Valkenburg aan de Oude Barneveldseweg herdacht de dag dat zij vijftig jaar geleden in het huwe lijk traden. 11 maart: de fam. Wagensveld, wa nende Molenweg 34 herdacht de dag dat zij 60 jaar geleden waren getrouwd. 21 maart: was B. du Pree, Oosteinde, 40 jaar werkzaam bij Overeem N.V. De huldiging vond plaats in hotel De Hertog van Gelre en werd hem een Koninklijke onderscheiding uitgereikt. 30 maart: herdachten Methorst, Root- selaar en Vonk, de dag, dat zij 25 jaar bij de Driekleur werkzaam waren. 14 april: gaf de gymnastiekvereniging Doto haar jaarlijkse uitvoering. 14 mei: bij een watertemperatuur van 12-13 graden werd het zwembad open gesteld. 29 mei: maakten de bejaarden hun jaarlijkse uitstapje. 2 juni: vierde Bart van der Haar z'n 98ste verjaardag. 19 juni: vertrok de wachtmeester Van Dam naar z'n nieuwe standplaats Nun- speet. 21 juni: maakte de vrijwillige brand weer haar jaarlijkse uitstapje. 6 juli: nam de zangvereniging Soli deo Gloria deel aan een concours te Leerdam. 14 aug.: werd door de schietver. een concours georganiseerd waaraan door de aangesloten verenigingen van de SKGV werd deelgenomen. 31 aug.: werd in de gem. eierhal af scheid genomen van het hoofd der school met de Bijbel, de heer N. Klei. 8 sept.: werd het zwembad gesloten. 18 sept.: werd door de leerlingen van de lagere landbouwschool, met door hen opgefokte kalveren, deelgenomen aan een fokveedag te Renswoude. 22 sept.: ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan werd door de muziek- ver. Caecilia in de gemeentelijke eier hal een jubileumavond gehouden. 25 sept.: overleed de oudste inwoner, de heer Bart van de Haar. 4 okt.: werd het nieuwe ver.gebouw Filalethes officieel in gebruik genomen. 29 okt.: promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht J. C. Overeem tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen. 23 nov.: met een enorme klap, die ver in de omtrek was te horen, vloog de kippenschuur (10 bij 3,5 meter) van C. Lagerwey aan de Hopeseweg door een gasontploffing uit elkaar. 22 nov.: deed St. Nicolaas, gezeten op een schimmel zijn intrede in Scherpen- zeel. Na een rondrit door het dorp wer den in de gem. eierhal de kinderen ge- tracteerd. FLORYN

De Vallei | 1962 | | pagina 5