OM GOED TE BEGINNEN KOFFIE RECLAME KOFFIE HALVE PRUS! SNOEPJE VAN DE WEEK super GELDERSE ROOKWORST DE VALLEI en® 0 P E 1 V. A. B. RENSWOUDE SCHERPENZEEL Morgenavond Raadsvergadering Officiële bekendmaking voor de Jeugd GOEDKOPER! GOEDKOPER! DE TWEEDE 250 gram «ciiavüOLOir KIRPESTEIN Tuinstraat moet verbeterd worden Grote belangstelling voor Kerstzangdienst Scherpenzeel kreeg 4000e inwoner Achterpad Schokkingstraat wordt beter Openbare dokter Hekster- school blijft bestaan Weg verhard die niet van gemeente was Behandeling gemeente begroting Verordening ter voorkoming van heling Bouwvergunning niet langer onbeperkt geldig MARKTBERICHTEN POPPEN UIT VELE LANDEN Bij aankoop van een pakje erwtensoep bij f4.- boodschappen voor slechts 15 cent DEZE AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG VAN 1 T/M 8 JANUARI 1963 BETERE WAAR iUYTER Bij aankoop van f 4.- de Gruytermerk-artikelen w.o. 250 gram koffie VEENENDAAL CITY-MOTORS-EDE B. en w. stellen de raad voor de bouw verordening op dit punt aan te vullen. Een bouwverordening zou moeten ver vallen indien zes maanden na de dagte kening nog geen aanvang is gemaakt met de werkzaamheden of men mat het werk nog niet verder is gekomen dan slopings- of grondwerk of voorbereidend werk. De bouwvergunning moet verder kun nen worden ingetrokken om de volgende redenen: a. het niet langer zijn van be langhebbende; b. het staken van de werk- jaamheden gedurende zes maanden; c. iet vertrekken van onjuiste of onvolledige gegevens. De Tuinstraat hoewel uit verkeers- oogpunt bezien niet behorende tot de be- angrijkste wegen in de gemeente ver- ceert volgens het gemeentebestuur in een :eer deplorabele toestand. De raad wordt daarom voorgesteld de Tuinstraat proviso risch te doen verbeteren, hetgeen zal om vatten het aanleggen van een nieuwe be strating van oude klinkers en het bijplaat- ;en van straatkolken. De kosten zijn geraamd op 20.000, Gemeente Veenendaal TOERISTENKAARTEN Ook in 1963 zijn weer toeristenkaarten verkrijgbaar. De toeristenkaart A 1963 is, evenals zijn voorgangers, weer ten hoog ste twee maanden geldig. Bij de aanvraag die tijdig en persoonlijk bij de afd. be volking van de gemeentesecretarie, Hoofd straat 92, moet geschieden, moeten twee pasfoto's worden overgelegd. De kosten bedragen 1, Men wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat een aanvraag o.a. in de volgende ge vallen wordt afgewezen: indien aan de aanvrager in 1963 reeds eerder een toeristenkaart werd ver strekt. - indien wordt vermoed, dat de aanvra ger voor andere dan toeristische doel einden naar het buitenland wil gaan. Een toeristenkaart wordt dus niet af gegeven als de reis verband houdt met hel verrichten van werk of zakelijke doel einden. In die gevallen heeft men een gel dig paspoort nodig. In de Ilerv. Kerk werd evenals an dere jaren eerste kerstdag een gezame- Rjke zangdienst gehouden. Voor deze dienst was zo'n geweldig grote belang stelling dat zelfs enkelen huiswaarts moesten keren. Aan deze dienst werd medewerking verleend door de zangver. „Con Amo- re" en het kinderkoor „De Lofstem". De Herv. en Geref. predikanten ver zorgden de liturgie en meditatie. De dienst werd geopend door het .inderkoor met „Hoe zal ik U ont vangen", het laatste couplet van dit ge zang werd in samenzang gezongen. Hierna ging ds. Slingenberg voor in jebed. Wederom zette het kinderkoor in met „Gloria in Exelcius Deo" en jongen hierna „Nu zijt wellekome". De Schriftlezing was uit Lucas 2, vers 8-20, waarna het kinderkoor zong ..Komt allen tezamen" en „Stille nacht". Als 2e Schriftlezing las men de Lof zang van Maria. Hierna wisselden de koren en zorgde „Con Amore" met ds. Slingenberg voor een Ke.rstcantate ge naamd „Bethlehem" welke cantate werd afgesloten met „Amen" door het koor. Na een samenzang van enkele verzen bracht ds. L. v. d. Peut een meditatie over Lucas 2, vers 17. Hierna werd in samenzang gezongen „Dit is de dag die God ons schenkt", 4 coupletten. Aan het einde zongen de beide koren Gez. 29 in de bewerking van P. Kiel. Ds. Slingenberg eindigde met dankgebed en men zong nog het „Ere zij God". De orgelbegeleiding werd verzorgd door mej. G. Fledder. welke ook altijd de koren begeleid. Aan de uitgang werd weer de beKende collecte gehouden. Alle aanwezigen waren vol lof over de koren. Vooral over het kinderkoor, dat in deze dienst geweldige prestatie's heeft geleverd. Dit was de eerste keer dat het kinderkoor aan deze dienst meewerkte. Donderdagmorgen hing op het ge meentehuis te Scherpenzeel de vlag in top. De reden hiervan was, dat de heer Bos. wonende aan de Brinkkanterwcg, aangifte was komen doen van de ge boorte van zjjn zoon Pieter. In vele gevallen is dit geen zaak om over te schrijven, doch in dit geval wel, aangezien de gemeente Scherpenzeel de 4000ste inwoner gekregen had. Dagen te voren, het was gewoon een sport geworden, was het secretariepersoneel aan het rekenen geslagen en waren in formaties ingewonnen bij de plaatse lijke artsen hoe de kansen er voor stonden. Burgemeester en wethouders bezoch ten de familie en boden hun gelukwen sen aan vergezeld van een spaarbank boekje ten name van de nieuwe we reldburger met als inleg 40,(één cent per inwoner) en een fruitmand voor mevr. Bos. Figuur c. EEN KABOUTER DIE KAN KLIMMEN Teken de kabouter na op een stuk ste vig papier of karton. Knip een gleufje langs de stippellijn boven en onder zijn wantjes. Knip de kabouter uit en je hebt figuur 1. Nezm een vrij lang stuk draad en knoop de einden aan elkaar vast, zodat hij een lus vormt. Schuif de lus aan de voor kant door de onderste gleuf en haal hem er aan de voorkant uit. Zorg er voor, dat de knoop ongeveer 2 cm. be neden de kabouter is (fig. 2). Draai de kabouter om en maak slechts één van de twee draden met een stukje plakband aan zijn rug vast (fig. 3). Plaats de top van de lus om iets hoogs en de kabouter is klaar om zijn klim partij te beginnen. Als je aan het ene draad trekt zal de kabouter langs het draad omhoog klim men en als je aan de andere draad trekt zal hij weer helemaal naar beneden glijden. De afwatering en het achterpad bij het binnenterrein tussen de Mr. Schok kingstraat en de Dr. de Visserstraat be hoeven verbetering, aldus b. en w. Zij willen hier een asfaltverharding en een riolering met enkele straatkol ken laten aanbrengen. Aan de raad wordt hiervoor een kre diet gevraagd van 8500. Volgens de lager onderwijswet moet de raad van een gemeente besluiten tot opheffing van een openbare school voor gewoon lager onderwijs, indien het aantal leerlingen in een gemeente met minder dan 25000 ingezetenen min der bedraagt dan 50. Echter, deze be paling is niet van toepasing als de be langen van het onderwijs de instand houding van de school vorderen. De raad moet ten aanzien van de openbare lagere Dokter Heksterschool aan de Sandbrinkstraat een dergelijke beslissing nemen. Over 1962 bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen 48; op 16 januari 18, op 16 mei 46 en op 16 september 50. B. en W .menen dat de school niet zonder meer moet worden opgeheven. In de eerste plaats is het gemiddeld aantal leerlingen maar twee beneden het minimum en in de tweede plaats moet de uitbreiding van de gemeente in het oog worden gehouden. De school is bijzonder gunstig gelegen ten opzichte van de Schrijvers wijk en daarom mag een aanzienlijke stijging van het aan tal leerlingen in de toekomst worden verwacht. Indien de school thans zou worden opgeheven, schrijven b. en w. aan de raad, dan moet het niet uitgesloten worden geacht, dat binnen een bepaald aantal jaren weer naar schoolruimte moet worden gezocht. Het is gebleken, dat de Zandheuvel- weg voor een derde is verhard. De verschillende eigenaren van deze weg zijn hierin per abuis niet gekend en nu kan de gemeente bezwaarlijk deze eigenaren verder verplichten tot onderhoud van de weg die zij zelf niet verbeterd hebben. De logische consequentie is daarom volgens b. en w. het onderhoud over te nemen voor rekening van de gemeente. Met een tweetal eigenaren kon reeds overeenstemming worden bereikt om voor de symbolische prijs van 1. over te nemen. Met anderen wordt nog onderhandeld. De gemeentebegreting die door b. en w. aan de raad is aangeboden zal in twee raadsafdelingen worden onder zocht. De burgemeester wil de raad ter be handeling van de begroting bijeen roe pen op dinsdag 22 januari a.s. 's mid dags om vier uur. Volgens het wetboek van strafrecht is strafbaar de goud- of zilversmid, kashou der, horlogemaker, rijwielhandelaar, uit drager, opkoper of tagrijn die enig voor schrift overtreedt dat de gemeenteraad heeft vastgesteld met betrekking tot het register dat deze personen verplicht zijn aan te leggen en bij te houden. Deze bepaling is in het leven geroe pen ter bestrijding van de heling en ter bevordering van de opsporing van ver miste goederen. Volgens b. en w. van Veenendaal heeft de praktijk, blijkens een mededeling van de inspecteur van politie uitgewezen, dat de voorgeschreven aantekeningen niet voldoende zijn en dat het gewenst is op dit stuk nog andere voorzieningen te treffen. In verband daarmee ligt het in het voornemen van het gemeentebestuur een verordening ter voorkoming van heling vast te stellen. Het ontwerp van een dergelijke veror dening zouden b. en w. ter voorbereiding willen voorleggen aan een bijzondere raadscommissie. Zij stellen de raad voor een bijzondere raadscommissie van vijf leden en twee plaatsvervangers te be noemen. In de bouwverordening van de gemeen te Veenendaal wordt niet gesproken van de geldigheidsduur van een bouwver gunning, terw(jl daarin ook niet de mo gelijkheid is opgenomen om een verleen de bouwvergunning in te trekken. Zowel het een als het ander vinden b. en w. leemten in de bouwverordening. Zoals de situatie thans is kan men een verleende bouwvergunning jaren laten liggen voordat men er gebruik van maakt. Hierdoor kan het wijzigen van stedebouw- kundige voorschriften volkomen worden ondermijnd. MORGEN NOG INENTEN VAN HONDEN EN KATTEN De door de gemeente georganiseerde massale inenting van honden en katten tegen hondsdolheid draait op volle toeren. Vrijdag jl. was men drie dagen lang be zig en waren in de brandweerkazerne aan de Industrielaan 1000 dieren ingeënt. Per dag bereikt men een gemiddelde van 400 dieren. Er is morgen 3 januari nog gele genheid tot inenting. Voor honden van 2-3.30 uur, voor katten van 3.30 tot 5 uur. VEILIG VERKEERSCURSUS De afd. Veenendaal van het Verbond voor Veilig Verkeer gaat weer een cur sus geven, waaraan iedereen kan deel nemen. In totaal beslaat de cursus vijf avonden, één avond per week Kosten 50 cent per avond. Men start morgenavond. De cursus wordt gegeven in de brand weerkazerne aan de Industrielaan. SCHERPENZEEL Op de vorige week gehouden markt werden 1.085.000 eieren aangevoerd. De prijs varieerde van 14,75 tot 15,75. De handel was vlug. De aanvoer van biggen bedroeg 115 stuks en de prijs varieerde van 45,tot 55,per stuk. De handel was matig. Gemeente Veenendaal Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat alle bekende houders van honden een aangiftebiljet voor het belastingjaar 1963 is toegezonden. Houders van honden, die geen aangifte biljet hebben ontvangen, zijn verplicht vóór 20 februari 1963 aangifte te doen ter gemeentesecretarie, Hoofdstraat 92 alhier, door invulling en ondertekening van een aldaar verkrijgbaar aangiftebiljet. Zij, die in de loop van het belasting jaar houder van een hond worden, zijn verplicht hiervan opgaaf te doen ter ge meentesecretarie binnen 14 dagen na het tijdstip, waarop de belastingplicht ont staat. Niet Invulling of onjuiste invulling heeft verhoging tot het vijfvoudige van de aanslag tengevolge. Veenendaal, 2 januari 1963. Burgemeester en wethouders voor noemd: De burgemeester J. Hazenberg. De secretaris D. Blankespoor. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres Parallelweg 10 Veenendaal ZILVERPAPIER Nou, jullie hebben nu weer je beste beentje voorgezet. Ik kreeg van de week een hele berg zilverpapier, n.l. van Greetje Noot, Lenie Meerwijk, Jan v. d. Weedhof, Helmi, Marinel en Jan v. d. Kraats. Van Greetje Noot kreeg ik alleen maar een zak zilverpapier maar geen geboortedatum. Greetje,'zou je dat dan een keer wil len schrijven. Beste Meisjes en Jongens, Wat leuk van julie dat jullie me zoveel nieuwjaarskaarten sturen. Jullie snappen natuurlijk wel dat het voor mij onbegon nen werk is om jullie allemaal persoon lijk een kaartje te sturen. Daarom doe ik het maar door middel van dit briefje. Ik wens jullie allemaal een prettige jaar wisseling en veel goeds in 1963. Met veel groeten van Tante Jos. DE JARIGEN VAN DEZE WEEK: 3 jan.: Henk v. Ravenswaay, Anneke Baars; 5 jan.: Gerda Bruinsma, Wout Roze- boom; 6 jan.: Geusje v. d. Linden, Lineke Rusch, Geurt Alberti, Marijke v. d. Bo gaard, Jan v. d. Kraats; 7 jan.: Suusje Achterberg, Hennie ter Maaten, Louis Budding. Meisjes en jongens allemaal van har te gefeliciteerd en veel plezier. Tante Jos. (1) Duizenden kleine meisjes vragen voor hun verjaardag een pop. Gedurende vele jaren hebben meisjes dit ge daan. In verschillende musea in de wereld kun je poppen van verschillende leeftijden zien. De oudste is uit de tijd toen er nog geen Kerstmis bestond. De oude Egyptenaren maakten voor hun kinderen poppen van leem. Het haar hadden zij gemaakt van kralen (I). De oude Griekse en Romeinse kinderen speelden ook met lemen poppen (II). In bijna alle landen van de wereld zijn poppen van hout gemaakt. De Zuidamerikaanse Indianen maakten poppen uit repen van palmbladeren (III). In vroeger dagen wer den de Zweedse poppen gemaakt van berkeschors. De Eskimo's hebben poppen gemaakt van geweien en been deren van rendieren en hier zie je een voorbeeld van een Engelse houten pop uit het jaar 1850 (IV). (2) Een Franse prinses kreeg eens een pop, welke vele duizenden francs had gekost, wat een fortuin was in de tijd, dat er in Frankrijk prinsessen waren. Later was het onder de volwassen meisjes de mode om haar vriendin nen poppen cadeau te doen. De poppen waren gekleed in kleren naar de laatste mode en nadat de moeder de kle ren had bestudeerd, werd de pop aan haar kinderen ge geven. Toen koningin Victoria van Engeland nog een kind was had ze meer dan 100 kleine houten poppen. Zij waren van allerlei grootte, maar alle gezichten waren min of meer hetzelfde. Zij waren gekleed in de mooiste kleren en waren nauwkeurige evenbeelden van hetgeen werd gedragen door beroemde toneelspeelsters, histori sche personen. Deze kleren werden ook gedragen door vriendinnen aan het hof op bijzondere gelegenheden. Te genwoordig zijn poppen min of meer mechanisch en als men in deze trant van vervaardigen blijft doorgaan, zal een kind geen fantasie meer nodig hebben en dat zou heel erg jammer zijn. Figuur a. EEN SNELLE MANIER OM PANNE LAPPEN TE MAKEN Je gebruikt daarvoor veelkleurig was echt katoenen weefsel en een lint. Be halve dit heb je ook nog nodig een afgedankte badhanddoek of enig ander geschikt materiaal als invoeging. Knip de twee buitenlagen van één stuk van 52 x 27 cm. (fig. 1.) Vouw de stof dubbel met de goede kan ten tegen elkaar. Op 1 cm. afstand van de rand naai je de twee zijden met stiksteken aan elkaar (fig. 2). Keer nu de goede kant naar buiten. Maak hier van twee exemplaren en pers deze op met een warm strijkijzer. Knip uit de badhanddoeek enkele vier kante stukken van 24Vïx24'/ï cm. Doe een gelijk aantal van deze vierkante stukken in de hoesjes, welke je net hebt gemaakt. De randen van de stof moet je 1 cm. naar binnen vouwen en de opening naai je dicht met kleine overhandse steken. Nu naai je in elke hoek, door alle lagen heen, een paar steken, zodat de binnenlagen niet van elkaar kunnen, (fig. 4). Naai een stuk gekleurd lint aan elk paar pannelap pen (fig. 5), zodat iedereen die ze ge bruikt ze om haar nek kan hangen. Figuur b. EEN ITALIAANS EZELTJE Deze kleine ezel kan in de twee mand jes verschillende dingen dragen: of dunne gezoute krakelingen voor de soep, of een peper- en zoutvaatje, elk in één mandje, of twee kleine flesjes olie en azijn, of sigaretten in beide mandjes. Als je zo'n leuk klein ezeltje wilt ma ken, heb je daarvoor nodig een bun deltje natuurlijk gekleurd raffia (met nylonraffia kun je het gemakkelijkst werken) en daarbij ook wat donker bruin materiaal. Allereerst maak je een geraamte van nogal stijf ijzerdraad (fig. 1). De pootjes zijn ongeveer 8 cm. lang en er moet tussen de voor- en achterpoten onge veer 7 cm. ruimte zijn, terwijl de ge hele lengte van het lichaam 14 cm. is. Eerst wikkel je een stuk donkerbruin raffia enkele malen in lengterichting (1 cm.) om het uiteinde van de poot (fig. 2) en dan om beide draden heen naar boven toe (fig. 3). De rest van de poot moet je omwikkelen met na tuurlijk gekleurd raffia. Als je dit met alle vier de poten hebt gedaan, doe je precies hetzelfde met de achterkant van het lichaam (fig. 4), terwijl je voor een dikke laag in het midden zorgt. Doe dit ook met zijn snuit. Doe wat wol aan beide kanten van de kaak, voordat je zijn kop en nek omwikkelt. Breng de voorpoten op de goede plaats aan (fig. 5). Vul het lichaam op met wol en om wikkel het lichaam verder. Zet daarna de achterpoten op de goede plaats en maak het omwikkelen af. Geef de ezel een gevlochten staart. Voor de rr-inen naai je wat gekruld raffia op de nik en haak van raffia een paar oren. De man den maak je door het raffia te vlechten en daarna aan elkaar te naaien. Je hebt voor elk mandje een vlecht van ongeveer 150 cm. lengte nodig. De uit einden van de vlecht maak je vast, ter wijl je uitstekende haren afknipt. Bij 't maken van het mandje begin je met de bodem. Vanuit het midden vorm je een platte spiraal, waarvan je elke cirkel aan de voorgaande moet vastnaaien met nylondraad. Je moet zoveel cirkels ma ken totdat de spiraal een middellijn van 4Va cm. heeft. Hierna moet het mandje zelf worden gemaakt, waarbij je er ech ter op moet letten, dat de cirkels niet wijder worden dan de middellijn van de bodem. De kanten van het mandje moeten 4*/s cm. hoog zijn. Naai de mandjes vast aan weerszijden van een bandje van 5 cm. lengte en plaats het bandje dwars over de rug van het ezel tje. Haak een paar teugels, naai ze aan, geef het ezeltje ogen en het is klaar om te worden weggegeven als cadeau.

De Vallei | 1963 | | pagina 2