Rook worst Instant Hele Siam Rijst;:::,, 2-89 met wat u bespaart als u bij Albert Heijn winkelt, /sfe-. STRIJK TAFEL Pjoer-rol 65 Zuurkool 1962, roerig jaar voor het Amerikaanse onderwijs Jaaroverzicht 1962 van de gemeente Veenendaal lluid-handen-lippen 10 GOEDE VOEDINGSVOORNEMENS Uitslag van onze Kerstpuzzel AH-prijzen schelen zóveel dat de PMC-premies u vanzelf in de schoot En met elke premie bespaart u nog eens een fiks bedrag... Stap morgen ;i vallen, binnen. Premie-van-de-Maand AH-Vacuum-Koffie A Kom ook naar TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 9 JANUARI 1963 No. 3 ruw of schraal? PUROL Een goede Kerst toegewenst MENUTIP Gelderse Pittig als het ritme van de Bongo-trom BONGO pot 50 gram Slagroom B«ar Brand tijdelijk 2 blikjes 1.69 Koffiemelk 3 blikjes 89 Soepgroenten 2 bnkj«,Nu 39 Erwtensoep met worst heel blik 89 Gerookt Vet Spek 500 gram 99 Albert Heijn Vanille per pakje ter kennismaking Mandarijntjes Geisha blik 89 Aardbeien op sap blik 59 Puddingsaus Tova 6 smaken fles 65 GOULASH Twe» onderwerpen hebben het Jaar 1962 tot een roerig jaar voor het Amerikaanse onderwas gemaakt. Het eerste was de kwestie van de federale subsidies aan de „col leges", het tweede onderwerp was de juridische strijdvraag inzake het gebed op openbare scholen. Beide onderwerpen zjjn meer dan incidentele vraagstukken z(j raken het wezen van het Amerikaanse onderwijs en van het Amerikaanse staatsbe stel, omdat zij beide te maken hebben met de verhouding tussen de federale en de besturen der deelstaten en met de verhouding tussen kerk en staat. Het onderwijs in Amerika valt bijna geheel onder verantwoordelijkheid van de deelstaten. In Washington zetelt weliswaar een ministerie van gezondheid, onderwijs en sociale zaken, maar dit ministerie doet niet veel meer dan coördineren, stimule ren en voorlichten. Het beleid wordt grotendeels gevoerd in de vijftig hoofd steden der deelstaten. Deze voor een mo derne staat wellicht wat vreemd aan doende situatie is het gevolg van histo risch gegroeide verhoudingen en van het feit dat de grondwet de overheid in Washington ook nauwelijk enige bevoegd heid geeft. Maar in de jaren na de twee- Huis van Afgevaardigden die zich met hand en tand verzetten tegen federale subsidies. Het belangrijkste onderdeel van het compromis was de uitbreiding van de subsidies aan bijzondere colleges. Het woord leningen werd uit de tekst ge schrapt. Het was nauwelijks nog een ver rassing dat dit compromis-voorstel op 20 september 1962 verworpen werd en wel met een meerderheid van 214 tegen 186 stemmen. Veel stemverklaringen zijn er in het huis niet afgelegd, maar men mag aannemen dat het voorstel schipbreuk heeft gele den op een of meer van deze klippen: vrees voor ondermijning ven de autono mie der deelstaten door „Washington"; vrees voor financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs; vrees voor invloed op confessioneel onderwijs. Natuurlijk is vrijwel niemand gelukkig met de afloop. Het paradoxale van de si tuatie is dat de regering helemaal geen voorstander was van het verworpen ont werp en dat grote onderwijsorganisaties, zoals de National Education Association (meer dan 800.000 leerkrachten) en de Pa rents Teachers Organization (twaalf mil joen leerkrachten, onderwijsdeskundigen en ouders) die juist in dit jaar een ver vulling van de oude wens, federale sub sidie aan openbaar onderwijs, verwachtten in de weken tussen 25 juni en 20 septem ber alle zeilen hebben bijgezet om aan neming van het compromis te voorkomen. Het succes van hun pogingen neemt niet weg dat de weg naar de oplossing van het Amerikaanse onderwijsprobleem dit jaar van een nieuwe barrière is voorzien: de verhouding openbaar-bijzonder onderwijs en de verhouding tussen kerk en staat. SNEEUWBLAZER VAN SCHIPHOL IN ACTIE OP RIJKSWEG 2 Donderdag is op Rijksweg 2, Amster dam-Utrecht, een sneeuwblazer van de luchthaven Schiphol ingezet om de weg begaanbaar te kunnen maken. de wereldoorlog werd het steeds duidelij ker dat de federale kas het onderwijs vroeg of laat op de een of andere manier zou moeten subsidiëren maar zou met de federale dollars ook niet de federale invloed op het onderwijs toenemen? Dit laatste is in de ogen van vele Amerikanen een ongewenste tendens en men kan zich voorstellen jlat bij zoiets belangrijks als het onderwijs de kans, of het gevaar, op versterking van de federale invloed de gemoederen heftig beroerde. Even oud als de afzijdigheid van „Washington" van het onderwijs is de scheiding tussen kerk en staat ook de ze immers ligt verankerd in de grondwet. Er zijn echter situaties denkbaar waarin aan beide principes afbreuk zou kunnen worden gedaan. Het zou kunnen voorko men dat een der staten iets besluit dat inbreuk maakt op de scheiding tussen kerk en staat. Het zou ook kunnen voor komen dat er in Washington een voorstel Ln de maak is dat federale invloed via fe derale subsidies op onderwijs openbaar en bijzonder doet vrezen. Dat alles is in 1962 gebeurd en het gevolg was een grote verwarring der onderwijs-geesten. Op 25 juni verklaarde het Hooggerechts hof te Washington het gebed dat op de openbare scholen in de staat New York dagelijk voor de lessen wordt uitgespro ken in strijd met de grondwet. Met zes te gen een stem was het hof van mening dat dit gebed een inbreuk betekende op de scheiding tussen kerk en staat, ook al was tot dit gebed besloten door de volksver tegenwoordiging van de staat en ook al bestond de mogelijkheid dat kinderen van ouders die zulks wensten tijdens het uit spreken van het gebed het lokaal verlie ten. De opschudding over deze uitspraak was groot, niet alleen in de betrokken staat, maar ook ver daarbuiten want in niet minder dan 25 staten wordt een soort gelijk gebed uitgesproken. Om de voor naamste bezwaren op te noemen: inbreuk op de vrijheid van onderwijs, inbreuk op de autonomie der deelstaten. Op de dag dat het Hooggerechtshof zijn felomstreden uitspraak deed zat men in het Huis van Afgevaardigden te broeden op een voorstel voor federale subsidies aan colleges ten bedrage van ongeveer 2300 miljoen dollar. Het voorstel was een compromis tussen de wensen van de re gering die eerder in dit jaar had aange drongen op subsidie voor openbare col leges en leningen aan bijzondere colle ges in meerderheid confessionele in stellingen en bepaalde groepen in het Bevolking: Aantal inwoners op 1 jan. '62 Aantal ingekomen personen Aantal vertrokken personen Meer ingek. dan vertr 23920 901 (701) 776 (826) 125 Geboren Overleden Geboorte-overschot 24045 523 (509) 138 (131) 385 RECTIFICATIE In de bijdrage „De Heilige Geboorte in lied en dicht" zijn enige zinstorende fou ten geslopen. In de alinea over de nieuwe liederen „Gold dit oordeel niet meer het volks lied dan het kerstlied?" leze men i.p.v. kerstlied: kunstlied. Van O Kerstnacht, schooner enz. leze men Kersnacht. In de vierde strofe van W A. P. Smits gedicht De oude stal moet i.p.v. Zoo, in de armen onzer ziel staan: Zoo, in de armoe onzer ziel. BOUWPAKKET VOOR EIGEN ZWEMBAD Een Britse firma heeft haar intrede op de exportmarkt gedaan om zwem baden te verkopen. De zwembaden, die tussen de 5000 en 6000 gulden kosten, worden geleverd in de vorm van bouw pakketten. Het bouwpakket bestaat uit een serie kisten met gedetailleerde en rijkelijk geïllustreerde aanwijzingen voor de as semblage van de onderdelen. Er zijn tien verschillende ontwerpen, variëren de van het gewone langwerpige zwem bassin tot ronde zwembaden, of baden met gebogen hoeken. De firma geeft ook complete adviezen aan bouwers wat betreft de afmetingen van het bad dat zij willen hebben, de juiste che mische behandeling van het water en het onderhoud van het voltooide bad. Alle onderdelen, zoals waterzuiverings installatie, springplank, sproeistukken, trapjes e.d. worden bijgeleverd. De con structie van deze zwembaden is uniek: de wanden worden opgetrokken van holle betonnen blokken, die zo zijn uit gevoerd dat zij met stalen haken aan het grondstuk kunnen worden vastge zet. Daarna wordt beton in de blokken gegoten, en wanneer dit hard is gewor den is een solide geheel verkregen. Aantal inwoners per 31-12-'62 24430 Totale toename v. d. bevolking 510 (254) Aantal voltrokken huwelijken 217 (214) Aantal ingeschreven echtscheidingen 4 5) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de getallen van 1961. In de maand maart van 1962 werd de 24.000 inwoners gepasseerd. Veenendaals oudste inwoonster, mevr. de wed. G. van Ojik-van Remmerden vierde op 9 maart 1962 haar 102de verjaardag. De oudste inwoner de heer W. C. van Doorn werd op 21 februari 1962 99 jaar. Uitbreidingsplannen Ingetrokken werden de plannen Zonne bloemstraat en Tuinstraat. Gedeeltelijk goedgekeurd werd het plan Schrijvers- wijk. In een vergevorderd 'stadium van voorbereiding zijn de plannen Engelen burg, Industriewijk I en II en Dragonder. Drink watervborziening Aanschrijving diverse personen inzake eventuele aansluiting op waterleidingnet. Uitbreiding waterleidingnet langs de Nieuweweg. Uitbreiding waterleidingnet langs de Stationsstraat. Woningbouw Aantal gereed gekomen woningen: gemeentewoningen 0 7) woningwetwoningen 176 0) particuliere woningen 95 60) Totaal gereed gekomen271 67) Opheffing onbewoonb. verklaring 271 Gesloopt 3 5) 268 Onbewoonbaar verkl. woningen 14 5) Totale vermeerdering woningvoorraad 254 In aanbouw: premiewoningen patr. bouwver. 48 0) woningwetwoningen101 (192) particuliere woningen 226 (187) Totaal in aanbouw 375 waarin begrepen: 28 bijzondere woningen behorende bij het in aanbouw zijnde be jaardencentrum en 8 vrijgezellen flats. Brandweer Hogedruknevelspuit voorzien van een mo bilofoon installatie. Verkeer en vervoer Nieuw Station Veenendaal-De Klomp in- gebruik genomen. Kanaalweg en Kastan jelaan zijn verbeterd. Verbetering Juliana- straat en D.S. van Schuppenstraat. Verbe tering Molenstraat. Verbetering Gerard Doustraat. Voltooiing reconstructie Zand straat en Panhuis. Uitvoering grond-, straat- en rioleringswerken tussen de Vij gendam en de Eenvoudlaan. Verbetering gedeelte Benedeneind. Handel en Industrie. Mopavi met de productie begonnen. 25 jarig jubileum Hollandia Tricotage fa briek. 75-jarig jubileum van de Ritmees ter Sigarenfabriek. Opening nieuw pand van de firma Van Ham aan de Industrie laan. Nieuwe garage geopend van de fir ma Hogendoorn aan de Nieuweweg. Grondaankopen Aangekocht werd in 1962 26 ha., 55 are en 43 ca. grond alsmede 50 woningen en boerderijen en een fabriefscomplex, voor een totaal bedrag van 1.787.198, Grondvcrkopen Verkocht werden in 1962 1 woning en een gebouw ex brandweerkazerne. De totale oppervlakte van de grondverkopen be droeg 4.45.12 ha. tot een totaal van l.lc27.066.De totale optie-verlening was ongeveer 0.43.12 ha. In voorbereiding zjjnde werken. Bouwrijp maken complex De Engelenburg. Riolering en verbreding van de Parallel weg. Reconstructie Prins Bernhardlaan en Stationsstraat. Uitbreiding gedeelte In dustrieterrein. Aanleg verbindingsweg Franse Gat naar Panhuis. Aanleg verbin ding Kanaalweg-Westersingel. Doortrek king J. G. Sandbrinkstraat naar de Schrij verswij k. JAAROVERZICHT 1962 VAN DE GEMEENTEPOLITIE De korpssterkte bedroeg het gehele jaar 34 man. Opgemaakt werden de navolgende aan tallen processen-verbaal: 1 Terzake misdrijven genoemd in Wetboek van Strafrecht: waarbij gemeen gevaar voor personen en goederen werd te weeggebracht tegen het openbaar gezag tegen de openbare orde zedendelichten diefstal andere vermogensdelichten het overige 18 totaal 2 terzake verkeersmisdrijven: rijden onder invloed van alcohol joy-riding overige totaal 79 3 terzake overtredingen: verkeersovertredingen 2162 Algemene Politieverordening76 overige 638 totaal 2876 Sedert 20 juni 19662 de datum van in werkingtreding voor deze gemeente werden uitgereikt: 245 betaalde waarschuwingen 2,50 244 betaalde waarschuwingen 5,00 107 betaalde waarschuwingen 7,50 alzo in totaal in contanten2635,00 Met de politie-voertuigen werd in totaal 95000 km afgelegd; de Ford Zephyr 38500 km. de Panhard sinds zijn ingebruikne ming op 15 juni 16.500 km. De Chevrolet bestelwagen, die sinds de aanschaf van de Panhard als ongevallenwagen dienst doet en die sedert 1956 in dienst is, is thans aan vervanging toe. Verkeersongevallen met de vergelijkende cijfers van 1961: 1961 1962 aantal 282 318 lichtgewonden 64 81 zwaar gewonden 42 52 doden 4 6 een toename van het aantal van 13*/». In de gemeente verblijven momenteel 117 vreemdelingen naar nationaliteit verdeeld als volgt: Italianen 43 Duitsers Belgen Indonesiërs Zwitsers Fransen 43 Spanjaarden 3 14 onbek. national. 2 11 1 10 Amerikanen 1 10 Bulgaren 1 8 Denen 1 8 Staatlozen 1 3 LEDENVERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL Alle per 31 december 1962 periodiek af tredende leden van de Utrechtse Kamer van Koophandel, zijn herkozen. Onder hen bevindt zich het Veenendaalse lid, de heer Ant de Ruiter. Het bestuur is on gewijzigd als volgt samengesteld: voor zitter J. M. Fentener van Vlissingen en ondervoorzitters: Ir. A. F. C. de Pont, J. Serton, R. J. F. Staffhorst en drs. J. de Vries. Als u hoort tot degenen, die een nieuw jaar met nieuwe moed en goede voor nemens willen beginnen, komen wij enige suggesties brengen op het gebied van de voeding. Misschien kunt u een of meer van onderstaande regels in uw plan- nenlijstje een plaats geven of houdt u er zich al aan 1 Wanneer u na de feestdagen op de weegschaal gaat staan en ziet dat de wijzer wel wat erg ver doorslaat, neem u dan voor om minder vetten en zoe tigheid te gaan eten en niet te bezui nigen op (karne)melk, vlees, vis en eieren, groente en fruit. 2 Wanneer u een kleuter thuis hebt, die niet wil eten, geef hem dan kleinere porties en maak u niet bezorgd wan neer hij eens naar uw smaak wat erg weinig eet. Uw ogen zijn vast veel groter dan zijn maag. Als een kind aan maaltijden geen trek heeft, komt dat in vele gevallen doordat hij „tussen door" te veel heeft gegeten. 3 Zorg ervoor, dat geen van de gezinsle den zonder ontbijt en zo nodig ook zonder gezellig en voldoende lunch pakket of broodtrommeltje de deur uit gaat. 4 Wanneer u aan het ontbijt alleen zoe te beleggingen op de boterham geeft en thee of koffie drinkt, stap dan eens over op hartig beleg: kaas, pindakaas, ei of vleeswaren en geef bij voorkeur melk in een of andere vorm (melk- drank, pap of yoghurt). 5 Wanneer u een dochter van 14, 15 jaar hebt, die een goede eetlust heeft en aan de lijn wil doen, laat het haar dan niet zoeken in een beperking van de maaltijden, in minder eten en drinken van het gewone voedsel dus, maar in meer lichaamsbeweging. 6 Beschouw vitaminepreparaten niet als een noodzakelijk bestanddeel van het dagelijks menu. Zorg, dat de voeding ook zonder die preparaten goed is: vol doende gevarieerd en samengesteld uit normale levensmiddelen kan hij dat zeker zijn. Alleen vitamine D moet u de kinderen apart geven. U weet het: R in de maand, dan levertraan óf een vitamine D-preparaat óf hoogtezon. Niet alle tegelijk. 7 Wanneer uw kinderen nog niet aan snoep verslaafd zijn, neem u dan voor ze er ook niet aan te wennen. Willen ze iets tussendoor, geef ze dan bij voorbeeld wat rauw fruit, groente, ro zijnen of nootjes (als ze zich er niet meer in kunnen verslikken). Als zoe tigheid zijn koek en biscuitjes bij een beker thee, melk of vruchtesap te ver kiezen boven zuurtjes en dergelijke kleverige lekkernijen. 8 Zorg, dat de maaltijden niet alleen uit slappe, zachte kost bestaan zoals stamp pot en pap en zorg dat er iedere dag iets hards te kauwen is ook voor de volwassenen; werk voor de tanden en kiezen, ook werk voor de darmen. 9 Neem u voor om 's winters net zo veel verse groente te eten als 's zo mers, van alle beschikbare soorten ge bruik te maken en ze met evenveel zorg toe te bereiden. 10 En lest best: gebruik de maaltijden niet om klachten en standjes te spuien. Maak ze vooral gezellig. BEZOEK VAN BUITENLANDSE GASTEN AAN NEDERLANDSE HOTELS GEDURENDE DE EERSTE NEGEN MAANDEN VAN 1962 Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt mede dat gedurende de eerste negen maanden van 1962 bijna 3,3 min. overnachtingen van buitenlandse gas ten in hotels werden geregistreerd. Ten opzichte van de overeenkomstige pe riode van 1961 betekent dit een toe neming van 112.000 overnachtingen of bijna 4 Het grootste aantal bezoekers met 1.173.000 overnachtingen kwam uit Duitsland. Ten opzichte van de eerste negen maanden van 1961 betekent dit een toeneming van 32.000 overnachtin gen of bijna 3*/«. Het aantal overnachtingen van gasten uit Zwitserland en uit Denemarken nam vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1961 toe met elk ruim 9*7». Voor Frankrijk was de toeneming bijna 8% en voor het aantal overnachtingen van bezoekers uit de Verenigde Staten van Amerika bijna 5°/o. Voor bezoekers uit Engeland en Schotland bedroeg de toeneming 1 Een achteruitgang vertoonden de overnachtingen voor gasten uit België en Luxemburg (bijna 2 Noorwegen (2°/o) en Zweden (bijna 8*/«). Het aantal overnachtingen van ge allieerde militairen nam in de eerste 9 maanden van 1962 ten opzichte va* 1961 toa mat 16.000 of bijna 15*/e. Onze kerstpuzzel heeft de meeste puzzelaars nog wel wat hoofdbre kens gekost. Dit bleek o.a. uit de reacties welke binnenkwamen, doch ondanks dat bleven er een groot aantal juiste oplossingen over. De zin die via de kerstballen in de boom gevonden moest wor den luidt: Bijzonder sympathiek was het gebaar van vele inzenders die via de briefkaart hun beste wensen voor onze mede werkers overbrachten. Er waren ook nog enkele foutieve oplossingen, zoals „een gouden kerst toegewenst" enz. Als prijswinnaars kwamen uit de bus: 1 H. van Nienw-Amerongen-Schotsman, Buurt- dwaisweg 3 in Ederveen. (Een grote dooe luxe dames- of herenpost bedrukt). 2 L. Wassink, Dennenlaan 34 in Veenendaal. (een gratis jaarabonnement op ons blad) 3 A. van Dijk, Eenvoudlaan 42 in Veenendaal (een doos luxe dames- of herenpost bedrukt). 4 C. Maljers, Koenestraat 18 in Amerongen. (een doos Oud-Hollandse visitekaartjes be drukt). 5 G. van Appeldoorn, Kuilweg 2 in Rhenen. (een doos glad-wit visitekaartjes bedrukt). (De prijswinnaars, m.u.v. nummero 2, worden verzocht zo spoedig mogelijk mee te delen met welke tekst hun drukwerk bedrukt dient te worden, waarna toezending volgt). REDAKTIE. BeginPNIé Spaar PMC-premies eeeeeeeeeeéee 250 GRAM 89 500 GRAM Mager Zuurkoolspek «0 «rmm 79 Casseler-rib dikk* piakkan 100 gram 69 Oploskoffie 0#^ METALEN Crème gemoffeld bulsstaal verstelbaar voor 4 hoogten Bestelnummer 675 CLUBPRIJS Vergelijkbare winkelwaarde 44.50 ln PMC-cheques Joegoslavische BLIK 1.^-9 de meest verse koffie van aJlo vaeuumblik 250 gram Vol-aromatisch-goudm«rk 1.72 Mild-geurig-groenmerk Mild-krachtig - roodmark 1.45 Pittig-paartmerk 20 Originele Engelse cakcrol met jam ■8HHH I HKTKR LEVEN Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie. Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor hebt betaald, dan wordt u door Albert Heijn het volle bedrag vergoed. Prompt... zonder enige bedenking. Albert Heijn

De Vallei | 1963 | | pagina 3