Voor onze oudere lezers DE VALLEI Steeds meer gehuwde verpleegsters P H m Mogelijke medische gevolgen van de koude voor de Jeugd f* SCHERPENZEEL Prettige regeling werktijden mogelijk V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE DE VLUCHT OP DOKTERSADVIES „Wat zou ik graag nog eens de wacht doen! Of een avonddienst!" verzuchtte een getrouwde verpleegster. Waarom deed ze het niet? Waarom volgde ze niet spontaan het voorbeeld van de verpleegsters die tegenwoordig, de één na de ander na hun huwelijk weer in de verpleging gaan, ook wel voor halve dagen? Haar man vond het misschien niet goed, de kinderen zouden te kort komen, in ieder geval meende ze het beroep dat ze vroeger met hart en ziel uitoefende, moeilijk te kunnen combineren met huishouding en gezin. Het zijn begrijpelijke redenen. Toch bestaan er méér motieven die pleiten vóór het inschakelen van de gehuwde verpleegster dan er tegen. Niettemin vormt het aantrekken van ge huwde gediplomeerden voor de verpleging een probleem. Al zijn de hedendaagse ziekenhuizen tot moderne bedrijven uitgegroeid, ze nemen op het punt van het personeel een uitzonderlijke plaats in. Een be drijf sdirektie kan om der wille van de produktie veel gemakkelijker facilitei ten aan gehuwde werkkrachten verle nen dan een ziekenhuisdirektie. Aange paste werktijden, part time jobs, soms zelfs het reserveren van speciale funk- ties voor de huismoeder, het zijn de attrakties, door de moderne ondernemer uitgedacht om van de arbeidsreserve der gehuwde vrouwen te kunnen profi teren. Wat hun produkt betreft, hebben de bedrijfsdirekteuren in het algemeen met dood materiaal te maken. De ver pleging daarentegen gaat met levende mensen om, mensen die er wat hun ziekzijn betreft, geen vijfdaagse op na houden al zouden ze, desnoods alleen maar in de weekends, dolgraag beter willen zijn Dag en nacht draait het ziekenhuis door - dag en nacht zijn er mensen nodig om te verplegen. Het tekort aan verpleegsters heeft ook hier geleid tot een beroep op de getrouwde vrouw. Wonderlijke cirkelgang van de histo rie. Eens was het gezin de plaats om zieken te verzorgen, slechts de aller armsten gingen naar het gasthuis. Huismoeders vonden het een schande als man of kind aan vreemde zorgen moest worden toevertrouwd. Toen men later ziekenhuisopnamen meer alge meen aanvaardde, werd de verpleging een prachtig beroep voor de ongehuwde vrouw. De echtgenoten en moeders ble ven thuis, ze vonden het normaal dat ze zich bij ernstige ziekte van een huis- VEENENDAAL genoot niet tot diens verpleging behoef den te bemoeien. Daarvoor bestonden immers de ziekenhuizen, waar duizen den alleenstaande vrouwen zich inzet ten voor de medemens. Ook van ver pleegsters die een huwelijk aangingen, trokk ende meesten zich uit het beroep terug om zich uitsluitend aan het gezin te wijden. Wat een goed recht was. En wat in een recent verleden nog paste. Maar de tijd is veranderd. Nu er zo'n dringend gebrek aan verpleegsters heerst - zowel aan zaalzusters en wijk verpleegsters, als aan docenten en staf verpleegsters - gaat men in kringen van de volksgezondheidszorg weer uit zien naar de getrouwde vrouw: de in vroeger tijden van nature op zieken verzorging ingestelde figuur. Het aantrekken van getrouwde ver pleegsters geschiedt op sociaal-medische en economische indicatie. Er bestaat een reëel tekort. Maar aan de andere kant, aan die van de getrouwde vrouw, bestaat óók een leemte. Ook bij velen van haar dient een tekort te worden aangevuld. Er leeft, zo vernamen wij uit allerlei gesprekken, een bewust of sluimerend verlangen „weer de wacht in te gaan of weer eens de rond te maken", weer eens de ziekenhuissfeer te proeven. Niet omdat het dagelijks leven van de verpleegster in het zie kenhuis of in de wijk zo romantisch is, maar omdat de moderne vrouw een ge heel andere mentaliteit heeft dan haar grootmoeder. Die isoleerde zich in haar huis, dat ze demonstratief capitonneer de met veel gordijnen en kussens. De buitenwereld ging haar niet aan. Die knusse afzondering bevalt de moderne vrouwen niet. Zij mogen ronduit onvoldaan zijn. Ook in het gelukkigste huwelijk, met de beste man en de liefste kinderen. En omdat zo'n gevoel van onbevredigheid niet meer als onbehoorlijk geldt, omdat een getrouwde vrouw zich er niet meer voor schaamt om buitenshuis te gaan werken, komen steeds meer vrouwen voor de dag met het verlangen, actief deel te nemen aan het maatschappelijk leven. Dit actuele levensgevoel heeft, menen wij, al zo diep doorgewerkt, dat men in vele kringen het leven van een gehuwde vrouw die niets anders doet dan haar huishouding, terwijl ze met een beetje overleg tevens de gemeen schap zou kunnen dienen, enigszins als een luxe-leventje begint te beschouwen. In alle opzichten heeft een getrouwde verpleegster dus de wind mee als ze zich weer voor zover mogelijk aan haar oude beroep zou willen wijden. Er kunnen ook andere motieven dan de onvoldaanheid met het leven thuis een rol spelen, zoals de wens het ge zinsinkomen te verhogen, soms ook wel de dwingende noodzaak als kostwinner Memorie van antwoord-landbouw BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER HEEFT HET RIJK ƒ44 MILJOEN GEKOST De financiering van de bestrijding der besmettelijke dierziekten runder- tuberculose en de abortus Bang ge schiedt geheel door de veehouders zelf. Ook de kosten van de normale preven tieve enting van de runderen tegen mond- en klauwzeer worden door de veehouders gedragen. Voorts zal de Overheid financieel bijdragen in de ge organiseerde varkensziektenbestrijding, terwijl daarnaast nog financiële mede werking is verleend aan de versterkte bestrijding van de varkenspest. De kosten van de bestrijding van mond- en klauwzeer ingevolge de voor schriften van de Veewet komen ten laste van het Rijk. De inmiddels be dwongen mond- en klauwzeerepizoötie van het thans aflopende jaar heeft 43.279.368,gekost, terwijl naar schatting nog financiële verplichtingen lopen tot een bedrag van ƒ1,— mil joen. De totale kosten zullen derhalve ongeveer 44 miljoen bedragen. op te treden. We moeten ons vooral niet anders voordoen dan we zijn, niet de barmhartigheidszuster uithangen wan neer we weten dat we gewoon compleet mens willen zijn. Al is een getrouwde vrouw dol op haar man en kinderen, ze kan daarbij toch de beroepssfeer nodig hebben. Of, indien het huwelijk haar onverhoopt minder bevrediging schenkt dan ze verwachtte (b.v. bij kinderloos heid) afleiding en vervulling willen zoe ken in de verpleging. Zoals een ver pleegster ons zei: „Thuis merken ze niet wat ik doe, op de zaal heb je er dank van". Wil het in de praktijk reeds aanvan kelijk slagende experiment met de te werkstelling van de gehuwde verpleeg ster een succes worden, dan dienen er vier partijen tot elkaar te worden ge bracht: de directrices, de getrouwde verpleegsters, de ongetrouwde reeds aangestelde verpleegsters en de man nen. Ze hebben allemaal een stem in het kapittel. Ze moeten elkaar als men sen van deze tijd, die niet meer in Oud hollandse beslotenheid zichtzelf zoeken, zien te vinden. Voor de directrices van ziekenhuizen heeft het werken met getrouwd per soneel specifieke problemen. Ze zit met dat ingewikkelde continubedrijf dat een ziekenhuis nu eenmaal is. Zij wil de gehuwden niet voortrek ken boven de ongetrouwden. Zij wil echter wel rekening houden met be grijpelijke wensen ten aanzien van het gezin. Zo kunnen de gehuwden min der gemakkelijk avond-, nacht- en weekenddiensten verrichten. Dit be tekent dat deze minder aangename diensten zwaarder drukken op de on getrouwde verpleegsters. Over het al gemeen tonen de niet-getrouwde ver pleegsters in de praktijk echter veel begrip voor de problemen waarvoor haar gehuwde collega's zich in verband met man en kinderen menigmaal ge steld zien. Door wederzijds begrip en inzicht in de situatie kunnen goede oplossingen worden gevonden. Een directrice vertelde ons dat ze de sollicitante altijd vroeg: „hoe zijn uw omstandigheden?" En dan ging ze met het dienstrooster puzzelen. Getrouwde verpleegsters die het salaris echt nodig hadden, maakten geen bezwaar tegen nachtdiensten, b.v. 15 nachten werken en 6 dagen vrij, of 6 nachten werken en 15 dagen niet. Anderen deden met z'n drieën één wacht. Ook wordt wel een dagdienst door twee verpleegsters waargenomen, die dan echter wel in staat zijn eenzelfde verantwoordelijk heid te dragen. De late dienst blijkt een een succes voor moeders met jonge kinderen en een studerende echtgenoot- babysitter. Met de vroege diensten moet in het algemeen zuinig worden omge gaan; de getrouwde vrouw die alléén maar de gemakkelijkste werktijden wenst, moet dan maar thuis blijven We spraken ook met full time ge trouwde verpleegsters. De weduwe of gescheiden vrouw, de kostwinner, maar ook de vrouw boven de veertig of vijf tig, die voor haar huiselijk leven in overleg met haar man een regeling weet te vinden, kan eventueel zaalhoofd worden, docente, zelfs directrice. Tenslotte de vierde medespeler in het teamwerk der hedendaagse verpleging: de echtgenoot. Sommige mannen jui chen het toe dat hun vrouw haar wereldje verruimt of méé verdient; an deren willen haar uitsluitend voor zich zelf houden en kunnen haar moeilijk aan de maatschappij afstaan. We zou den dan ook niet graag willen propa geren: laat iedere getrouwde verpleeg ster weer naar het ziekenhuis gaan of de wijk in. Het moet altijd een persoon lijke beslissing zijn, waarbij het geluk van het gezin moet worden bekeken in verhouding tot de nood van de gemeen schap. De ziekenhuizen proberen, hoe lastig het soms ook is, gunstige arbeids voorwaarden voor de getrouwde ver pleegster te scheppen. Op materieel ge bied gebeurt dat al; er wordt namelijk aan een toelage voor onregelmatige werktijden voor de verplegenden ge werkt, waarvan t.z.t. ook de gehuwde vrouw kan profiteren. Een zeer be langrijk punt vormt tenslotte de vak bekwaamheid. Een verpleegster is gauw genoeg weer ingewerkt, maar ze zal ook merken, dat de verpleegkunde zich in de loop van de jaren krachtig heeft ontwikkeld. Tegenover een eventueel iets ver flauwde routine staat echter de on schatbare „inbreng" van de getrouwde vrouw; haar levenservaring en moeder lijkheid. INKRIMPING RADIOTELEFOON VER KEER AMSTERDAM - HOLLANDIA Op verzoek van de telefoondienst op Westelijk Nieuw-Guinea is de radiotele foonverbinding Amsterdam - Hollandia voortaan nog slechts geopend op dinsdag, donderdag en vrijdag. Tot op heden was het verkeer mogelijk van maandag tot en met vrijdag. De openstellingstijden blijven ongewij zigd t.w. van 9.00 uur - 13.30 uur. WAARSCHUWINGSSYSTEEM BIJ ON GEVALLEN. Op een verkeersweg by Londen worden proeven genomen met een waarschuwingssysteem, dat de weggebrui kers over een afstand van enkele kilome ters van te voren waarschuwt, dat er een ongeval heeft plaatsgevonden De gro te waarschuwingsborden worden bediend vanaf een centrale politiepost. De mensen op de post krijgen hun meldingen van de politie, de eerste hulp of de voorbygan- gers op de plaats van het ongeluk, die eventueel gebruik kunnen maken van een telefoon, welke aan de waarschuwings borden is aangebracht. 1BfiÉÉ» H9É - DENK NIET TEVEEL AAN HET OUDER WORDEN Een ruim zeventig jarige koordirigent, die al enkele jaren een koor van oudere mensen in Amsterdam leidt, meent dat zingen een verjongende invloed op de mens uitoefent. Maar dat geldt niet voor zingen alleen: alles wat iemand met plezier doet, kan daarbij worden geteld. Want een mens, die plezier in iets heeft, voelt zich behaaglijk, en wie zich behaaglijk voelt, heeft opgewekte gedachten en dat is van grote invloed op het lichaam. Wie zorgen heeft, ver oudert vroeg, wie van nature opgewekt is, blijft gewoonlijk veel langer jong. Dat men ouder wordt, bemerkt men gewoonlijk het eerst aan een spoediger optredende vermoeidheid. Maar eigen lijk is het al verkeerd om te zeggen: ik bemerk, dat ik een dagje ouder wordt. Neem liever wat meer rust, schei eens wat eerder uit met werken of breng wat meer afwisseling in de bezigheden. Ook dat houdt vermoeidheid tegen. Mevrouw Roosevelt, die ver in de ze ventig was en nog altijd actief, zei eens: als ik voel, dat ik moe begin te worden, begin ik aan iets anders, dan gaat het vanzelf over. Over oud worden spreekt zij niet en dat zal niemand doen, die weet hoezeer de geest het lichaam beheerst. Suggestie is een grote kracht en als we onszelf gaan suggereren, dat we aan het oud worden zijn, verminderen we ons zelf vertrouwen in ons lichamelijk en ver standelijk kunnen. Vergeten we namen? Och kom, jonge mensen weten ook niet dadelijk alles. Dat wil nog niet zeggen, dat we oud worden! Laten we liever in het vervolg een ezelsbruggetje ver binden aan een naam, die we graag willen onthouden. Alleen al het verzin nen van zo'n ezelsbruggetje houdt de geest soepel. Niet teveel denken dus aan het ouder worden, maar trachten de geest jong te houden door belangstelling te hebben in alles wat die verdient. Ons niet af sluiten voor andere mensen, maar mid den in het leven blijven staan. En bezig blijven, allerlei dingen doen, waarin we plezier hebben. En vooral niet denken: dat kan ik niet meer, daarvoor ben ik te oud. TEHUIS MET SPORTVELDEN In Amstelveen zal een tehuis worden opgericht, dat twee nieuwigheden heeft. Allereerst: enige vrouwelijke medische studenten zullen er kamers krijgen in ruil voor werkzaamheden, die zij in haar vrije tijd kunnen verrichten. Werkstudenten dus in een tehuis voor ouderen. Dat dit een gevolg is van het gebrek aan personeel, ook in dergelijke tehuizen, behoeft wel niet te worden gezegd. De oplossing is echter een pri meur voor ons land. Ten tweede: bij het tehuis komt een flink grasveld, dat gedeeltelijk zal wor den ingericht als croquetveld en ge deeltelijk als midget-golfbaan. Want hoe langer hoe meer gaat men het nut van lichaamsoefeningen voor oudere mensen inzien. We behoeven niet stijf te worden, we behoeven niet moeilijk uit onze stoel op te staan, we behoeven niet met benen als stokken te lopen. We moeten er alleen wat voor over hebben: geregeld wat lichaamsoefenin gen doen. Op een voorlichtingsbijeenkomst van leidsters bij het ouderenwerk van de U.V.V. zei dr. J. Th. R. Schreuder, de man, die in ons land het eerst met de revalidatie van oudere mensen is be gonnen en die als dè autoriteit op dat gebied in ons land bekend staat, dat alle oudere mensen wat gymnastiek zouden moeten doen. Dat is nu twee jaren geleden. Sindsdien zijn er door de U.V.V. enkele tientallen gymnastiek clubs voor ouderen opgericht. Iedereen, die er aan deelneemt, is enthousiast over de resultaten. En dat niet alleen. Het maakte de mensen ook opgewekter, ze lachen en hebben pret met elkaar, gooien elkaar ballen toe en de kwink- Een engel is in Jozefs droom verschenen. Hij sprak tot hem: „Sta op en neem het Kind en Zijne Moeder, vlied dan naar Egypte opdat Herodes' afgunst Het niet vindI" „Hij zond zijn boden uit om 't heilig Kind te zoeken en wil Het naar het leven staan. Zo, sta dan op, begeef U naar Egypte en God, de Heer, zal met U gaan." En Jozef heeft zijn vrouw en Kind genomen en is vertrokken in de donk're nacht, hij reisde vele, vele dagen lange en heeft het Kind in veiligheid gebracht. Geboren in een stal, als Kind reeds vluchtend, verborgen levend, ver van huis in ballingschap; in 't later leven vervolgd, versmaad, en stervend aan het Kruis. Maar sinds die dag is wel Zijn Koningsster gaan rijzen Hij overwon de dood, Zijn zending was volbracht, en glorierijk werd Hij ten Hemel opgenomen, terwijl de wereld nü van Hem zijn heil verwacht. A. H. slagen vliegen eveneens door de lucht. E. Rubbens-Franken. LICHAAMSOEFENINGEN Schouders en enkels losmaken Het inzicht breekt baan, dat we niet helemaal zijn overgeleverd aan de zo genaamde kwalen van de oude dag. Het is namelijk mogelijk om met ge ringe moeite veel van deze kwalen te voorkomen, zodra we het lichaam geven wat het, behalve verstandige voeding en doelmatige rust, zo dringend nodig heeft: beweging! De tijd, waarin het stilzitten en stil liggen tot de voorgeschreven richtlijnen behoorden, is voorbij. We weten nu, dat uit al deze bewegingloosheid niets dan ongemak en ellende voortkomen. Sta eens op Hoe pijnlijk is het niet om weer over eind te komen, nadat we twee of drie uren doodstil naar de televisie hebben zitten kijken. Als men tussen de bedrij ven door eens even opstaat en armen en benen beweegt of om de stoel heen loopt, dan is dit al een opluchting en is het opstaan na afloop veel minder bezwaarlijk. Doen Als we nu door ervaring met grote zekerheid weten dat eenvoudige be wegingen, die zich aanpassen aan de leeftijd en aan de mindere of meerdere geoefendheid, het lichaam op peil kun nen houden, waarom zouden we er dan niet eens mee beginnen? Maak de schouders los! Zittend of staande, los of met één hand aan de leuning van de stoel: schouders rollen, hoog, achter, laag voor. Deze oefening maakt de borstkas vrij en bevordert een goede ademhaling. I Eu de enkelgewrichten! Zittend: linker- en rechtervoet, beurt voor beurt, rollen in het enkelgewricht, vooral niet spannen en vijfmaal iedere kant. Albertine Vellenga. VOOR DE VROUW Speklappen: een uitkomst voor de huisvrouw Januari is een moeilijke maand voor de huisvrouw. Want de goede huisvrouw heeft haar december-budget met al die feestdagen overschreden, om het haar familie naar de zin te maken. Hieronder enkele tips, die het budget weer in evenwicht kunnen brengen. Speklappen hebben een hoge calorie- waarde en zijn niet duur. Zij smaken vrij wel bij iedere stamppot. Het eiwitgehalte is echter laag, zodat de meest gelukkige oplossing is, naast groente en aardappelen ook peulvruchten in de stamppot met spek te verwerken. Onze voorvaderen deden dit ook al. De originele Leidse stamppot bestond uit spek, wortelen, witte bonen en een sedert dien uitgestorven knolsoort. Suggesties (aardappelen en speklappen zijn vanzelfsprekend, dus worden niet ge noemd): witte kool, witte bonen, tomatenpuree knolraap, capucijners rode kool, witte bonen, appelen, uien bruine bonen, uien, wortelen prei, witte bonen groene kool, groene erwten zure appelen, witte bonen, uien Bij al deze stamppotten smaakt rode bieten-salade als voorgerecht. Niet duur, wel gezond. XXX Persoonlijke verwarming voor automobilisten Voor automobilisten, die de verwarming in hun wagen liever niet gebruiken, om dat ze er slaperig van worden, is er goed nieuws. Een Franse onderneming fabri ceert thans vesten, die electrisch ver warmd kunnen worden. De vesten, die op de electrische installatie van de auto worden aangesloten, kunnen onzichtbaar onder de bovenkleding worden gedragen. Ze worden voorlopig alleen nog in Frankrijk geleverd met stroomsterkten van 6, 12 en 24 Volt. XXX Boodschappen doen een man niet waardig Nog veel mannen zijn van mening, dat het boodschappen doen een zaak voor de vrouw is en dat dit eigenlijk niet met de „waardigheid" van de man strookt. Al thans volgens de resultaten van een on derzoek, dat onlangs in Duitsland onder een groep gehuwde mannen is gehouden. Volgens de meesten van hen behoren mannen slechts in geval van nood de in kopen voor het gezin te doen. Opmerke lijk is echter, dat 37°/« van de ondervraag de mannen meenden, dat in sommige ge vallen mannen beter kunnen inkopen dan vrouwen, daar deze niet altijd op de prijzen zouden letten. 6e UITZENDING VAN JONGE BOEREN EN TUINDERS NAAR CANADA In april 1963 zal een zesde groep jonge boeren en tuinders naar Canada vertrekken. In het bezit van een visum en een werkvergunning zullen zij voor een periode van negen tot achttien maanden op Canadese bedrijven gaan werken. Hiermede volgen zij het voor beeld van de 350 jongens, die vanaf 1958 reeds aan de uitzendingen hebben deelgenomen. Tijdens hun verblijf in Canada zijn de jongens te gast in Canadese gezin nen. Zij krijgen de gelegenheid land en volk van Canada te leren kennen en een mooie en rijke ervaring in hun jonge jaren op te doen. Op last van de Canadese autoriteiten zullen de deel nemers aan de uitzending na hun ver blijf in Canada naar hun vaderland moeten terugkeren om daar hun erva ringen uit te dragen. De voorbereiding van deze Canada uitzending in Nederland ligt voorname lijk in handen van de Drie Centrale Landbouw Jongerenorganisaties. Deze Jongerenorganisaties beleggen in het kader van deze voorbereiding op maan dag 7 jan. 1963 te beginnen om 10.30 uur in het Groothandelsgebouw te Rot terdam (café-restaurant Engels) een grote voorlichtingsdag over Canada en de Canada-uitzending. In het program ma van deze dag is opgenomen een be zoek aan het stoomschip „Rijndam" om belangstellenden voor de uitzending reeds nu met het schip te laten kennis maken, waarmee de deelnemers aan de uitzending 1963 de overtocht zullen maken. Voor aanmelding kan men zich rich ten tot het adres: Landbouw Jongeren organisaties, Nieuwe Parklaan 105, 's-Gravenhage. Nu we weer in een echte winterse periode leven wil ik vandaag eens met U stilstaan bij de afwijkingen, die direct of indirect het gevolg zijn van een koude periode. Allereerst kan de koude zelf aanleiding geven tot bevriezing van lichaamsdelen; vooral de meest uitstekende lichaams delen zijn in dit verband kwetsbaar. Oren, vingers en tenen lopen het meeste gevaar. Warme kleding is dan ook beslist noodzakelijk. Verder is ruim schoeisel gewenst; tenen, die gekneld in een schoen zitten hebben een slechtere bloedcirculatie, waardoor de kans op bevriezing veel groter wordt. Warme, wollen sokken in een ruime schoen zullen voor ons kli maat wel voldoende bescherming geven tegen bevriezing. Goede bloedcirculatie is de beste bescherming tegen bevriezing. In dit verband wil ik nog eens een veel verspreid fabeltje tegenspreken. U weet, dat een geringe hoeveelheid alcohol de bloeddoorstroming bevor dert; de bloedvaten worden hierdoor namelijk wat wijder. Tevens echter wordt de oppervlakkige warmte-af gif te groter, zodat men wel het ge voel van warmte krijgt, maar dit is bedriegelijk, want de warmte-afgifte aan de buitenwereld wordt groter, zodat er geen warmtewinst ontstaat, neen, integendeel de lichaamswarmte vermindert. Als U dus nog de kou in moet, dan geen borreltje drinken. Het is iets anders als U bij voorbeeld daarna naar bed gaat, dan kan het de behaaglijkheid ver groten. Is er een bevriezing opgetreden, dan is het verkeerd de patiënt zo snel mogelijk te ontdooien; dus de patiënt niet pal voor een hete kachel plaatsen. Het beste doet men als men de bevroren delen geleidelijk op temperatuur brengt. Dit kan men het best doen door met de hand of wollen doeken te wrijven. Plaatst men een bevroren deel direct in de warme straling van een kachel, dan beschadigen de weefsels nog meer; er komen dan namelijk stoffen vrij, welke schade toebrengen aan die weefsels. Bevriezing gelijkt in haar verschijnselen veel op verbranding. Ook bij bevriezing onderscheiden we eerste, tweede en derdegraads let sels. Een eerstegraads bevriezing kenmerkt zich door een witte huid. Dit stadium laat geen blijvende gevolgen na. Alleen zal men bemerken dat zo'n lichaamsdeel spoedig blauw wordt indien het weer aan de koude wordt blootgesteld; er is vaak een overgevoeligheid voor koude nader hand. Bij een tweedegraadsbevriezing treedt - net als bij verbranding - blaarvorming op en de huid ziet hierbij blauw. Evenals bij de verbran ding doet men er goed aan de blaren met rust te laten en ze vooral niet open te knippen, want daarmede wordt dan de deur geopend voor in fectie. Het is het best, de bevroren delen met de blaren steriel te ver binden en zich onder medische behandeling te stellen. Bij een derde graads bevriezing is het bevroren lichaamsdeel onherroepelijk verloren. Er is een parallel tussen bevriezing en verbranding, want ook bij bevriezing blijft de schade, die de bevriezing aan een lichaamsdeel aan richt niet beperkt tot dat lichaamsdeel alleen, maar het doet zijn in vloed gelden op het gehele lichaam. De shock door bevriezing kondigt zich aan door een haast onbedwingbaar gevoel van slaap en dit ellendige feit heeft al menig slachtoffer geëist. In ons klimaat loopt het met de bevriezing niet zo'n vaart al komt het zeker wel voor. Verder zal men zich in de koude moeten hoeden uoo> verbranding, want menigeen is al te dicht bij de kachel gaan zitten en in de slaap in brand geraakt. Mocht U een verbranding oplopen bedenk dan, dat steriliteit een eerste vereiste is bij de behandeling. Ook brandblaren met rust laten en deze alleen steriel verbinden. Veel mensen hebben er met de koude last van, dat hun huid van gezicht en handen gaan „springen"; 's avonds insmeren met vette crème kan dat voorkomen. Vooral ook de lippen niet vergeten. Gladheid op straat brengt heel wat ellende met zich mee in verband met mogelijke fracturen. Oudere mensen doen er goed aan thuis te blijven, want juist de oudere mensen breken gemakkelijker een been. De dijbeenfractuur is hierom berucht. Al met al zit er heel wat vast aan de winter, maar een gewaarschuwd mens telt voor twee, zegt een oud vaderlands spreekwoord. ARTS Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adros Parallelweg 10 Veenendaal HIER ZIJN ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN VAN DEZE WEEK 10 jan. Joke Hofland (Rhenen). Edie Jansen Nettie v. Braak 12 jan. Hannie Henken 13 jan. Eefje de Gooyer (Ederveen) Sonja v. Hardeveld 14 jan. Ineke Kuupers Evie v. d. Weerthof Reiny v. Walsem 15 jan. Wout Rozeboom. 16 jan. Truusje van Dijk Alle jarigen van harte gefeliciteerd en een heel prettige verjaardag van Tante Jos. ZILVERPAPIER Er is van de week niet zoveel zilver papier binnen gekomen. We hebben al leen iets van Sonja van Hardeveld gehad. Volgende keer weer beter hoor jongens. Wel heb ik weer een stel nieuwjaars kaarten gehad. Meisjes en jongens jullie allemaal heel hartelijk bedankt. Verder kreeg ik nog een brief van Ineke Diepeveen en van Riet van der Wee. Ine- Figuur a. EEN LEUKE MASCOTTE VAN TOUW ke jij schreef de verjaardagen van je broertje Arend en van je vriendinnetje Ria in je brief. Maar wil je me dan ook nog even schrijven wat jullie geboorte jaar is. Dan kunnen jullie ook op de kalender bijgeschreven worden. Doe je dat even Ineke? Ja, Riet dus jij was een van de gelukkigen met je ballpoint. Hij deed het goed schreef je, dat is dan erg fijn. Riet ik hoop dat je nog eens een briefje zult schrijven. Ineke en Riet heel hartelijk bedankt voor jullie brieven. Tante Jos. In figuur b. zie je hoe de mascotte in verschillende etappes wordt gemaakt. Je kunt zien, dat het hoofd, de nek en de armen zijn gemaakt van één stuk touw (fig. 1). Omwikkel de nek enige malen met wat raffia en leg er dan een knoop in. Trek enige lussen uit het weefsel van het touw om er de oren van te maken. Het haar maak je van wat uitgeplozen touw en bevestig je bovenop. Haak van wat raffia een gezicht (fig. 2). Je kunt het gezicht ook van vilt maken; de ogen en de mond knip je er dan uit. Lijm het vilt op de goede plaats en naai het hier en daar vast aan het touw. Ge bruik voor de achterkant van het hoofd eventueel ook een stuk vilt, als je denkt dat het haar niet goed verborgen wordt. Geef het lichaam nu de goede vorm en maak het aan de armen vast, zoals je dat in figuur 3 kunt zien. Maak een dubbele knoop (fig. 4), welke je op de borst vastbindt (fig. a). Maak van raffia een schort, dat je om het lichaam vast maakt (fig. 5), terwijl je ook raffia om de enkels en polsen moet binden. WAT EEUWIG LEEFT De A.T.S. houdt op vrijdag 11 janu ari aanstaande haar jaarlijkse uitvoe ring in de Sociëteit. Opgevoerd zal wor den het toneelstuk „Wat eeuwig leeft" door W. Dumont. JAARVERGADERING De G.M.v.L. houdt donderdag 10 ja nuari aanstaande haar jaarvergadering in café Marktzicht. Op de agenda staat vermeld: Bestuursverkiezing in ver band met het overlijden van het be stuurslid A. v. d. Peut. Verder zal de ere-voorzitter, de burgemeester van Scherpenzeel iets vertellen over zijn reis naar vreemde landen.

De Vallei | 1963 | | pagina 4