PAUK p6AAr}7ot% Geen veldsporten, daar winter overheerst De Messias in het Jodendom DE LEZER 0.98 1.45 De drie rijke Griekse reders Sportleraar D. W. DE JONG Burgerlijke stand KERKDIENSTEN fabrieksrestanten KORSETTEN D. J. ANBEEK Elsterse school is niet warm te krijgen Lezing Volksuniversiteit Jazz-club ook in Veenendaal Gevonden en verloren DINSDAGKOOPJES Maatbeker Plastic tafelkleed Tafelkleed Fluit-melkkoker Ingekomen en vertrokken MARKTBERICHTEN Slag bij Salamis LUNTEREN MET DE RUG TEGEN DE MUUR ZONDAGDIENST Officiële bekendmaking Dur zijn een paar zake in et inventaris achtige overzicht van de Veense gemeen- teplisie die mijn getroffe hebbe. Ik weet niet of jelui de moeite genoome hebbe om et deur te kijke. Ik mot eerlik zegge, dat et op et eerste gezicht niet anzet tot leeze. Et is een ritsie cijfers dat hoege- neumd niet sappig lekt. En dan wil dur wel es de neiging bestaan om dur over heen te kijke. Een boekhauwer zei dur misschien nog wat sjeu in zien, mar veur de deursneemins is et niet zoo arg smeuïg. Dat dcchte jelui. Ik lees onder post 2: terzake van ver- keersmisdrijven: (let wel beste leezers, misdrijve, etgeen 'et woord zeit et al gien kattepies is) Ik lees dus onder ver- keersmisdrijve: rijje onder invloed vari alkohol: vierenveerting percesse van baal joy-riding: (net zoo min as de plisieboek- hauwer weet ik dus een Hollands woord veur) zes percesse van baal en overige: vier percesse van baal Maakt tezamen, an verkeersmisdrijve: vierenveftig stuks. Da's ruim één in de week. As we dus niet onder wille doen veur et jaar nee- gentienhenderd zeenzestig dan is dus van de week al weer een misdrijf op et ge bied van et verkeer geschied. Mar nou neeme we de cijfers es effe nauwer. En dan wil ik speciaal et kap- pitale antal jeneeverbaasies achter et stuur er zette teugenover de blage die uit branie wel es een toertie gaan make mit een andermans auto. Baar bin ik van geschrokke. Alle twee de soorte zijn levensgevaar lijk, mar dur zit verschil in. Et is heelegaar niet mijn bedoeling om de zes gevalle van plezierrijje goed tc prate, mar ik ken m'n eige in de toestand van vandaag den dag nog inleeve in de veere die dat soort jongelui tot die spurt drijft. Dur zijn nou eenmaal snake die gier gevaar zien. Da's erg, marze zijr jong. En verantwoordelijkheedes die ziji dur naar hullie smaak alleenig mar veui de auwere minse. As je jong bint dan wil ie wat. Den een dit, dan ander dit. En dur schijne dur te zijn die dur eige dur op een bepaald mement niet langer teuge kenne verzette. En as ie dan niet gauw een kermis mit botsautootjies bij de hand hebt dan kruipt dat soort in een echte auto et ken ze niet schele van wie die is en ze scheure dur op los as de Amerikaanse filmster die ze zaterdagsavus in de bieskoop van die uitgereekende bochies hebbe zien neeme. Mit de plisie op de hiele. Gevaarlike jochies zijn dat, mar ze zijn nog niet volwasse. Mar nou die andere vierenveertig. De dienderij zei me niet toestaan om dat es verder uit te pluize, mar ik mag toch wel anneeme dan minstens tweedarde van die vierenveertig rijjende zatlappe mon dig is gewist. En as we dan nog magge zegge, dat de verantwoordelikheedes dur alleennig veur de volwassene zijn dan vin ik die knape dubbelschuldig. Beste minse, et is veur mijn een antal dat ik in de verste verte niet had durve vermoede. Et is om bang van te wurde. Och, zee Bram, nou mot je dur reekening mee hauwe, dat de meeste stukke in de kraag pas in de nacht gezet zijn. En dan is dur weinig volk bij de weg. Et zou kenne gebeure dat degene die et angaat dur ok zoo over gedocht hebbe. As ze tenminste ok nog in een staat van dén- ke ware. En dat ze daarom toch mar achter et stuur getuimeld zijn. Dat maakt de zaak feitelik nog erger. Want hoe vaak is et niet gebeurd dat ze juust die eene man die in de nacht naar z'n werk toe most morsdood reeje en een gezin veur altijd et ongeluk in joege? Nogmaals, dat cijfer heeft mijn ange- greepe. En ik ken toch niet anderst doen dan degeene die et afgeloope jaar onder die vierenveertig gereekend moste worde op et hart te binde: Beste minse, dat is je nou overkomme zonder de moord van een huisvader op je geweete te hebbe. Laat et ck nooit en te nimmer meer zoover komme en waarschouw een ieder die et mar anhoore wil deur middel van Je eige ervaringe. Dan wil ik etgeen wat gebeurd is vergeete. Wout Blauwkous. De eerste lezing in het nieuwe Jaar van de volksuniversiteit Veenendaal wordt woensdagavond 16 januari a.s. in gebouw 't Trefpunt gehouden Mr. A. de Haas zal komen spreken over de Messiaanse ver wachting in hel Jodendom. „Messias" is een hebreeuws woord, dat vergriekste vorm zijn weg heeft gevonden door de christelijke wereld. Het duidt op de joodse oorsprong van het „messias" begrip. De messiasgedachte is niet recht streeks bepalend voor het „dagelijkse" religieuse leven van de Jood. Toch is zij daarin steeds aanwezig. Het Jodendom is in zijn geschiedenis enige malen beroerd door acute messiaan- se verwachtingen. De reacties daarop hangen nauw samen met de vraag, wat het Jodendom „verwacht" van de „mes sias". En dit houdt op zijn beurt verband met de vraag, hoe het Jodendom zijn plaats ziet in de wereld van heden en toekomst. Plaatsbepaling ten opzichte van het nieuwe Iraël de staat en zijn ge meenschap en ten opzichte van de vraag, in hoeverre dit een messiaans ver schijnsel is, kan niet uitblijven Een poging tot benaderen van deze pro blemen zal worden ondernomen van bin- pen uit De veldsporten, dus ook de voet balsport, liggen geheel stil. Ook het komende weekend wordt niet gevoetbald. Voor enkele clubs uit onze streek betekent dit dat er al zes weken achtereen een gedwon gen rust bestaat. De winter duurt onverminderd voort en de stagnatie zal vermoedelijk van nog lange duur zijn. Het record in de vader landse voetbalsport werd geslagen in het seizoen 1941-1942 dus midden in de oorlog toen er niet gevoetbald werd van 30 no vember tot 27 maart. Hopelijk zal de dooi, die toch eens zal komen, nu eer- Als u naar sommige andere plaatsen in de omgeving kijkt, zult u zien dat Veenendaal, hoewel deze plaats op in dustrieel gebied toch erg vooruitstre vend is, op cultureel gebied achter ge bleven is. Gelukkig is ook hier voor uitgang te bespeuren. We denken hier bij aan de Volks-Universiteit, de Cefa en de U.S.O. concerten. Waarom zou het dan ook niet moge lijk zijn hier een jazz-club op te richten? Er zullen velen onder u zijn die een verkeerde voorstelling van jazz hebben. Dit is wel te begrijpen, omdat zelfs voor radio en televisie de begrippen jazz en amusementsmuziek docr elkaar gehaald worden. Jazz is niet in de eerste plaats teen- igermuziek, dus muziek zoals die ge bracht wordt door o.a. Cliff Richard, Elvis Presley en Anneke Grönloh. Ook aiet muziek met zoveel mogelijk gil lende guitaren en in het stof kruipen de zangers. Het is daarentegen een cultuurvorm die ontstond in het begin van deze ?euw in het zuiden van de Verenigde Staten onder de negers, die er be hoefte aan hadden hun gevoelens en ideeën om te zetten in muziek. Hun muziek was dus spontaan. De blanken hebben later deze vorm van muziek, Afrikaanse ritmen met Westerse harmonie, overgenomen en deze naar eigen goeddunken wat ver- mderd. Zo ontstonden de verschillen de stijlen in de jazz, zoals o.a. de z.g. oude New Orleans jazz, de Dixieland, de swing, cool en de Third Stream Jazz. Ook door deze grote verscheiden heid kreeg de jazz een grote populari teit. Vele mensen die deze muziek wilden begrijpen vormden groepjes waarin ze gezamenlijk deze muziek be oefenden of beluisterden. Zo ontston den ook in Nederland de verschillende jazz-clubs. Een jazzclub is dus een ver eniging van mensen die de ware jazz, in welke stijl dan ook, liefhebben en propageren. Welk perspectief biedt een jazzclub in Veenendaal? Hier zullen wij in het kort iets van zeggen, hoewel er nog geen vastomlijnd plan is, want het idee is nog in het beginstadium. Er zul len avonden georganiseerd worden met lezingen over jazz, avonden waar jazz platen gedraaid worden met uitleg van een kenner, en waarop Nederlandse jazzcombo's zullen muciseren. der intreden dan in dat genoemde Jaar het geval was. In ieder geval zaterdag en zondag alleen beoefening van de sporten, die binnenshuis kunnen geschieden (met uitzondering van de schaatssport uiter aard). VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de period# van 27 december -962 tot en met 9 januari 1963 lederen damestas, inh. portemonnaie en psalmboek; bruine herenportemonnaie met inh.; grijze linker glacé; paar meiajes of jongens schaatsen; herenarmbandhor loge met metalen armband; grijze rech ter herenhandschoen; wollen mohairsjaal; beige damesjumper; bruin-witte jongens muts; bruine portemonnaie met inh; grij ze rechter herenhandschoen; bruine stof fen boodschappentas met rotan handvat ten; bruine want; 4 of 5 kolenzakken; grijze gebreide muts met groene pluim; wit-zwarte hond; rode ijsmuts; schaal ran weegschaal; groene handschoen met wit te blokjes; lichtgrijs zadeldekje; karton nen doos. inh rollen Bolletje's Beschuit; 2 autosleutels; ruige beige muts; bruin lederen herenhandschoen. In hetzelfde tijdvak zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven; rode autoped zonder zitje; zilveren arm band met 10 bedeltjes; rond dameshorlo ge met zwart bandje; donkerblauw psalm boekje, waarin naam Roelfke Ede; blauw wit wollen sjaal; herenbril met bruin montuur; bedelarmband; zwarte ragen- broek; bedelkettinkje met drie bedel tjes; marokkaans lederen tasje, inh. porte monnaie en een psalmboekje; 100 gram groene wol; damesschakelarmband; bruin lederen herenportemonnaie met inh.; bankbiljet; wit lederen damesportemon- naie met inh. w.o. foto's; herenarmband horloge met metalen bandje; blauw wollen das; bruine herenportemonnaie met inh. gouden meisjeszegelring met monogram B.S.; paar zwarte lage herenschoenen en een grijze manchester pet; wollen beige damesmuts; bruin lederen herenportemon naie met inh.; bruineknipportemonnaie m. inh.; paar bruine dameshandschoenen; mondharmonium merk „Bravo" 100; paar enveloppen met huiswerk; paar lederen handschoenen; bruin lederen rechter handschoen; herenportemonnaie met inh.; rode hondenpenning no. 21483; beige por temonnaie met inh.; bruin lederen hand schoen; paar herenglacé's; groene brom fietstas, inh. sleutels; 2 bruine jongens wanten; bruine linker herenhandschoen; doublé dames armband horloge met dito armband, merk „Andora". RENSWOUDE Gevonden: 4 schoenklemmen en sleu tel (Behorende bij een paar schaatsen). Uw onmisbare keukenhulp van doorzichtig plastic met duidelijke maat verdeling voor diverse produkten. A Kost nu slechts Flinke maat in diverse frisse decors. Extra koopje Zware uitvoering en dan als bijzonder koopje dubbeldik met wollen rug A Q 110 - 140 cm Hoogglanzend aluminium 2 L. inhoud, bespaart U veel werk en melk, geeft fluittoon wanneer de melk bijna kookt Nu voor de A QA extra lage prijs van Alleen dinsdag 15 januari Hoofdstraat 7 Tel 3103-Veenendaal Natuurlijk zal er ook een huisorkest geformeerd moeten worden. Hier is in middels al een begin mee gemaakt. Als u het idee van een jazzclub niet interessint vindt, kunt u nu beter iets anders gaan lezen, want hier volgen nog enkele zakelijke mededelingen. Maar is dit wel het geval en als u het ook wilt steunen kunt u zich op geven als u ouder bent dan 16 jaar, bij L. L. Coïni, P. H. van Rijnstraat 31 en R. J. G. Thoomes, Kerkewijk 55 in Veenendaal. U zult er spoedig meer van horen. J. de Jong R. J. Jonker RHENEN Ingekomen personen: D. van Mil van Rotterdam; J. A. Gondrexon gez. van 's-Gravenhage; W. Brouwer van 's-Gra- venhage; M. Y. van der Kwaak van Leer sum; A. A. Wanders gez. van Wagenin- gen; M. Th. A. van Vliet van Waddinx- veen; J. Steenman gez. van Wageningen; A. de Boer van Koog aan de Zaan; J. de Waal van Edam; J. M. van den Bosch g.m. v. d. Brandhof van Veenendaal; J. Hulshoff van Wageningen; J. Mouthaan gez. van Maurik; J. van de Pol van Vee nendaal; G. van Dorland g.m. van Dijk van Veenendaal; F. W. Wichhart van Zwitserland. Vertrokken personen: M. N. Versteeg g.m. van Wakeren naar Veenendaal. AMERONGEN Ingekomen personen: W. A. Ossendorp van Amsterdam; S. A Ketz van Rhenen; J. G. Blaas van Heerde; C. van Roekel- van Kempen van Leersum; H. W. C. van Veenendaal-Schuchardt van Leersum; J. G. Langenhoff van Australië; Dj. Djurre- ma van Doorn; J. L. Habets van Doorn; F. B. Jansen van Ede; G. Jansen-van Geffen van Wageningen; H. J. M. Habets- Claassen van Maastricht. Vertrokken: M. W. Rijnten naar Zeist. SCHERPENZEEL Op de woensdag gehouden markt wer den 1.080.000 eieren aangevoerd. De prijs varieerde van 14,72 tot 15,per hon derd stuks. De handel was goed. De aanvoer van biggen bedroeg 145 stuks en de prijs per stuk varieerde van 44,tot 56,De handel was matig. Er zijn drie rijke Griekse reders, die de hele wereld kent, Aristoteles Onassis, Stavros Niarchos en Stratis Andreadis. Onassis is wel het meest bekend, en door zijn schepen en miljoenen, én door zijn rol in het vorstendom Monaco, én door zijn scheiding, én door zijn exploitatie van de enige Griekse luchtvaartmaatschappij. Maar Niarchos doet weinig voor hem onder. Hij bezit een machtige vloot en een van de Grootste Griekse ondernemin gen, de Helleense werf ter waarde van 80 miljoen gulden te Skaramanga aan de golf van Salamis; voorts is hij een groot pa triot en persoonlijk vriend van koning Paul en koningin Frederica. Maar thans treedt een derde hoe langer hoe meer naast genoemde twee magnaten naar vo ren nl. Stratis Anreadis, ook rijk en mach tig. Andreadis begon als professor in de economie en bouwde vervolgens een enorm rijk op van banken, vervoermaat schappijen, verzekeringsmaatschappijen, het Atheense Hiltonhotel, nog een paar fabrieken en ook enige schepen. Andrea dis wil thans zijn scheepsbelangen uit breiden en o.a. een werd bouwen van 110 miljoen gulden de Eleusis, ook aan de golf van Salamis. Ieder begrijpt, dat dit een nieuwe slag van Salamis betekende. De vorige werd uitgevochten, 2442 jaar geleden, tussen de vloot van de koning der Perzen Xerxes, die op zijn gouden troon gezeten de uitslag afwachtte, en de Griekse vloot. Maar voor het moderne Griekenland is de nieuwe slag bij Sala mis belangrijker dan de toenmalige over winning op de Perzische vloot. Want Niar chos eiste een regeringsverbod tegen de werf van Andreadis en de eerste minis ter Karamaniis weigerde, zeggende, dat de regering onmogelijk bestaande Griek se ondernemingen door beschermende maatregelen tegen mogelijke andere Griekse ondernemingen kan gaan begun stigen. Maar Niarchos neemt dit niet. Hij verklaart, dat als de regering zulk een werf te Eleusis toelaat, hij met zijn werf naar Marokko vertrekt. Hij heeft 3500 man aan het werk op zijn werf en Grieken land is arm; zijn vertrek zou een ramp zijn. Niarchos weet dit natuurlijk. Kara maniis sprak opnieuw met Andreadis en trachtte hem te bewegen met zijn nieuwe werf naar het zuiden van het land te gaan, maar Andreadis wil dit niet. De premier houdt echter vol. Hij belegt nu een bespreking tussen de twee magnaten met. het doel hen te bewegen een* fusie aan te gaan. Of dit lukt is de vraag. Aan de Griekse pers antwoordde de premier op haar informaties: „Niarchos en An dreadis zijn koppig als Griekse ezels". Hij kan het weten. Maar hij houdt koppig vol, want een fusie zou voor alle partijen de mooiste oplossing zijn, daargelaten hoe Onassis ze zal opnemen. JAARFEEST VAN C.P.M. EN C.J.B.T.B. In „De Blijde Wereld" te Lunteren houdt de CPM en CJBTB een gezamen lijk jaarfeest op zaterdag 12 januari a.s. Er is een aantrekkelijk programma met muziek en toneel. c^-det iroord ia Op de ijsbaan „De Blauwe Kamer" treffen we de voorzitter van de Rhenense IJsclub, de heer D. W. de Jong, geboren en getogen Rhenenaar, al enkele jaren de vier kruisjes gepasseerd, bezig aan het zoveelste trainingsrondje met in zijn kielzog een tiental jeugdige knapen van beneden de twintig. Terwijl de groep even ging uitblazen waren we in de gelegenheid een praatje te maken. Uiteraard het gesprek ging over het meest actuele onder werp in deze strenge winter: de schaatssport. „Vanaf de oprichting in 1945 ben ik al voorzitter van de Rhenense IJsclub. Over wat er allemaal is ge passeerd bij deze moeilijke vereni ging zou ik een boek kunnen schrij ven, maar de tijd ontbreekt me ten enemale." Toch zat de heer De Jong meteen op zijn praatstoel en hier laten we dan zo ongeveer zijn relaas volgen. „Rhenen ligt voor een ijsbaan bij de stad zeer ongunstig. De terrein gesteldheid brengt dat mee. Ik hoor al iemand zeggen: en de uiterwaar den dan, waarom laat je die niet onder water zetten. Daar kan ik direct een antwoord op geven en een afdoende antwoord. Dat is al tweemaal geprobeerd. Één maal heeft de brandweer vier en twintig uur staan spuiten met dui zend liter per minuut, maar de wei bleek een vergiet te zijn. Het meest geschikte weiland, het zogenaamde Kleigat bij de brug, waar tussen twee haakjes geen krui mel klei meer inzit, omdat een vroe gere steenfabriek daar ter plaatse alle klei heeft weggegraven, heeft het ijsclubbestuur laten onderzoeken op waterdichtheid door deskundigen van de landbouwhogeschool te Wa geningen. Conclusie: zo lek als een mandje. Zeker, we hebben er wel eens noodgedwongen een ijsbaantje ge had. Maar het is een wet van me den en perzen dat bij vriezend weer het water in de Rijn gaat zakken en het over de wei gestroomde wa ter zakt dan subiet mee. Het gevolg is dat het ijs overal gaat barsten en na twee of drie dagen de uaan in een puinhoop is veranderd. De Rhenense IJsclub is daarom vanaf de oprichting steeds aange wezen geweest cp „De Blauwe Ka mer" in de Grebbe met alle be zwaren en narigheden en niet te vergeten ontzaggelijke moeilijkhe den daaraan verbonden. Ik zei het al, de ijsclub is een moeilijke ver eniging. juist déardoor. Ik weet nog goed dat we met de verlichtingskabels van over de Grift moesten komen. Een kilometer draad moest er uitgerold worden en wanneer dan de lampjes gingen branden, leken het wel oliepitjes. De grote afstand was daarvan de oorzaak. De geluidsinstallatie wilde dan niet eens meer draaien omdat er geen elektriciteit voldoende werd aangevoerd. Wat dit betreft is er wel een klei nigheid veranderd, doordat er nu een aansluiting zit boven aan de afweg naar de baan, maar ideaal is het niet en zal het hier nooit wor den. Allerlei andere factoren spelen daarbij een rol. Men staat eigenlijk voor een onuitvoerbare opgave. Niet alleen door de diepte van de put, waardoor altijd veel langer moet worden gewacht totdat de baan kan worden geopend zonder ver drinkingsgevaar. maar ook vanwe ge de open ligging, waardoor het al vaak te koud wordt gevonden om te gaan rijden, hetgeen de finan ciële resultaten weer drukt De contributie is al vanaf de op richting 1,50 per jaar, een be lachelijk bedrag, maar wat wil men als men zo weinig te bieden heeft? En dan te bedenken dat er nog ve len zijn, die de lidmaatschapskaart weigeren in oktober en eerst eens de kat uit de boom kijken of het wel zal gaan vriezen. In dergelijke gevallen is men geen ijsclublid en is men alleen maar uit op een voor deeltje, als je tenminste nog van een voordeeltje kunt spreken bij dit toch al zo lage bedrag. Ons bestuur heeft echter nooit de moed opgegeven. We hebben al die jaren eigenlijk met de rug tegen de muur gestaan en maar steeds weer doorgevochten om er toch nog iets van te maken. Eigenlijk hadden we er het bijltje al lang bij neer moe ten leggen, maar de sympathie voor de sport heeft ons allen daarvan weerhouden. Dat het niet voor niets is geweest bewijzen de resultaten van de laat ste dagen. Ons lid Peter Wolters werd kampioen van het gewest Gel derland van de KNSB op de korte baan heren. Ons lid Ab van Manen werd uitgenodigd deel te nemen aan de nationale kampioenschappen voor heren in Groningen. Dat hij daar ten val kwam, och dat is ook Rudi Liebrechts wel over komen tijdens wedstrijden op een hoger niveau. Ab herstelde zich echter keurig en reed zich in de grote afstanden tóch nog in het klassement, een pracht prestatie. De schaatstraining is niet van vandaag of gisteren. Die vangt op „het droge" al aan in september en wanneer de kunstijsbaan in Deven ter wordt geopend, gaat de ploeg iedere week naar de koekstad om daar al op het ijs verder te gaan. Ook dit vormt altijd weer een pro bleem. We hebben - ook al van wege die 1,50 per jaar - geen kas om uit te putten, zodat we voor het vervoer aangewezen zijn op eigen bestuursleden en gelukkig medewerking ondervinden van ver schillende andere ingezetenen die een wagen hebben en bereid zijn gevonden om beurten te rijden. U begrijpt wel, het gaat allemaal met hangen en wurgen. En om dan tot resultaten te komen als door mij naar voren gebracht, nou dan mogen we helemaal niet mop peren." o-o-o De heer De Jong, die in verschillen de takken van de sport gediplomeerd is hij is turnleraar en zwemonder wijzer en haalde tussen neus en lip pen door ook nog even het KNSB-di- ploma als schaatscoach heeft veel waardering voor het feit dat men in Rhenen steeds meer open oog krijgt voor de belangen van de sport. „Ik merk dit niet alleen bij het gemeen tebestuur, maar ook bij talrijke par ticulieren. „Een van de grootste oor zaken daarvan ziet hij in de import bevolking. „Juist uit die kringen komt er steeds meer ledenmateriaal en be reidwilligheid om te helpen en te steunen waar mogelijk, naar voren. Desondanks ben ik bang dat er nog wel een generatie overheen zal gaan, voordat van Rhenen gezegd kan wor den dat het sportminded is. En zolang zullen zij, die het met de sport goed menen, moeten blijven vechten met de rug tegen de muur". De voorzitter trekt zijn schaatsen uit, pakt een schuiver en gaat sneeuwrui men. „Zo gaat het nu al jaren", zegt hij een klein beetje mismoedig. „Altijd maar weer moeten de bestuursleden meehelpen, anders gaat het té veel geld kosten. Enkele leden zijn wel bereid willig om ook eens de helpende hand te bieden, maar het gros heeft alleen maar kritiek over een scheurtje in het ijs, over te weinig muziek (om de U inmiddels bekende reden) of over een slecht geveegde baan. Dat zijn droe vige dingen, maar het is niet anders Ik krijg wel eens de indruk dat men de ijsclub alleen maar gebruikt om voor een prikje te kunnen profiteren van de schaatssport. Want nu alle ba nen in de hele omtrek kapot zijn ge reden. of door de tussentijdse dooi on bruikbaar zijn geworden, is „De Blau we Kamer" tóch maar weer „je van hét"!" Dat komt er trots uit, maar het is gerechtvaardigde trots, want de ba nen zijn gelijk spiegels. Velen uit de omtrek trekken nu dan ook naar De Grebbe om daar hun hart op te ha len. Het ijsclubbestuur organiseert za terdag en zondag wedstrijden, terwijl de Wageningse studenten die vandaag hebben gehouden. Maar de ijsclub zal er niet rijk van worden. Is er nog nooit rijk van geworden. Vooral niet nu alles zo lang duurt. O-o-o We spraken nog even over de turn- beweging in Rhenen, waaruit zoals ie dereen heeft kunnen lezen en op de televisieschermen heeft kunnen zien, ook al nationale figuren te voorschijn zijn gekomen. Maar ook hier: „altijd met de rug tegen de muur," aldus de heer De Jong. Hij was mede-oprichter van „Wilskracht", volgde een leraars- cursus en gaf tenslotte jaren lang les aan deze grote vereniging, zonder er één cent voor te ontvangen. Gelukkig is dat de laatste jaren beter, maar tóch getuigt dit van een wilskracht en een doorzettingsvermogen waarop me nig sportman jaloers kan zijn. En daarom mag de Rhenense IJs club blij zijn zo'n voorzitter te heb ben, want om telkens maar weer op „De Blauwe Kamer" iets te brengen, moet men over mensen met dergelij ke kwaliteiten beschikken. We nemen afscheid van deze wils krachtige verenigingsbestuurder, die men komende zomer weer in het na tuurbad Ouwehand kan vinden waar hij de schooljeugd van Rhenen en om geving nu al talrijke jaren de kunst van het zwemmen bijbrengt. Hier pu pillen óp het water, déér pupillen in het water VEENENDAAL Geboren: Hendrik Willem z. v. J. G. van de Kraats en W. Hak; Elisabeth d. v. N. Bakker en A. van Barneveld; Berlinda Adriana d. v. D. Schoeman en A. Kam- pert; Petra Eileen d. v. W. van Dolderen en R. Jacobs; Gerritje Adriana d. v. F. van Roekei en G. A. van Essen; Janny Frederika d. v. E. Schuchard en G. A. Veer; Hendrik z. v. H. van de Weerthof enE. W. Selhorst; Marijke Cornelia d.v. A. van Viegen en J. van der Valk; Jan netje d. v. H. van Beek en C. Lieftink; Evertje Albertine d. v. J. van Beek en J. C. van Schoonhoven; Pieter Johannes Hermanus Aalbertus z. v. J. Bos en C. H. Middelhoven; Johanna Albertha d. v. D. L. Berkhuizen en W. Dirkse (geb. te Rhenen); Arnoldus z. v. P. A. Pieters en A. J. de Kleuver (geb. te Rhenen). Ondertrouwd: C. G. van Ginkel en A. G. Lindeboom; J. H. G. Suijdendorp en E. van Barneveld; C. Valkenburg en A. Keuning. Gehuwd: A. Koudijs en A. van den Heuvel. Overleden: Gerard Achterberg, 60 jaar, echtg. van A Lammers (overl. te Rhenen); Gerrit Christiaan van Schuppen, 65 jaar, echtg. van C. S. van Leeuwen (overl. te Rhenen). RHENEN Geboren: Michiel Roeland z. v. H. Busé en G. S. Drenth; Pieter Johannes Herma nus Aalbertus z. v. J. Bos en C. H. Mid delhoven, Veenendaal; Arnoldus z. v. P. A. Pieters en A. J. de Kleuver, Veenen daal, Johanna Albertha d. v. D. L. Berk huizen en W. Dirkse, Veenendaal; Arie Abraham, z. v. L. Bravenboer en E. van der Laan; Paul z. v. J. M. van Ommen en W. H. F. van Voorthuysen. Ondertrouwd: D. J. Verwoert en C. van Walsem. Gehuwd: J. van Wakeren en M. N. Versteeg. Overleden: Sara van den Berg, 68 jr., echtg. van H. van de Berg; Adriana Ca- tharina van Verseveld, 70 jr echtg. van J. W. Albers; Hendrik Jan van Homoet, 79 jr. geh. gew. met G. Hofsommer, Ame- rongen; Gerrit Christiaan van Schuppen, 35 jr. echtg. van C. S. van Leeuwen, Vee nendaal; Teuntje van Garderen, 71 jr. echtg. van J. Dirksen; Gerard Achter berg, 60 jr. echtg. van A. Lammers, Vee nendaal; Dirk Jan Rijksen, 56 jr. echtg. van G. Wortman. DE KLOMP ED ER VEEN Geboren: Hendrik z. v. H. Hardeman en M. van Laar. Ondertrouwd: H. Methorst en A. M. Schreuders. Overleden: Egbert Dirksen, 58 jr. RENSWOUDE Geboren: Rudolf Michel z v. H. G. van Batenburg en M. EL Hazekamp; Karei z. v. J. van Dijk en G. Vaarkamp. Ondertrouw: M. Boonzaaijer en H. E. Robbertsen. SCHERPENZEEL Geboren: Manon F. M. d. v. A. M. van Bommel en E. Vonk; Jacob G. z. v. M. Vos en C. Verwoert; Pieter z. v. H. Bos en M. M. van Dijk; Adriana G. d. v. J. G. Buis en H. Lups; Maria M. d. v. H. Struik en P. Vijfschaft. AMERONGEN Geboren: Joanna Willemina d. v. H. J. Slotboom en F. van der Lee; Albert Alexander z. v. J. B. Paap en B. H. H. Hagenbeek. Overleden: Albert van der Kolk 78 jr. echtg. van C. van Barneveld; Arie Jan Willem Hendrik van der Horst, 82 jr. weduwn. van M. van de Kolk. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr E. A. C. Reydon, tel. Apotheker Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. 2134. RHENEN: Dr. G. E. Wijchers, tel. 328. Apotheek Dcys geopend van 11.30 tot 12.00 uur. Andere uren uitsl. spoedrecepten. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak rijken Bakker, Kars en Van Ommeren: Dr. A. C. Kars te Amerongen, tel. 03434- 1273. Praktijk Ossendorp: Dr. W. A. Ossen- dorp te Amerongen. tel. 03434-1678 (al leen eigen patiënten). EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde te Renswoude, tel. 08387- 450. SCHERPENZEEL: Waarnemer dr. Ren- ken, tel. 03497-250. VEENENDAAL Oudtkerk: 9.30 uur ds. A. Vroeginde- weij; 5 uur ds. P. de Jong (H.D.). Julianakerk: 9.30 uur ds. J. van Drenth van Ede; 5 uur ds. D. van den Berg (H.D.). Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. P. de Jong; 5 uur ds. A. Vroegindeweij (H.D.). Sionskerk: 9.30 uur ds. D. van den Berg; 5 uur ds. A. de Zeeuw van Doorn. Veeneind: 3 uur ds. D. van den Berg; donderdag 17 januari 7.30 uur dhr. Vosman van Rijssen. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Vroeginde weij. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 (bed. H.A.) en 5 uur ds. van Enk. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 (bed. H.A.) en 5 uur ds. Overduin. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9 en 3 uur ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst; donderdag 17 janu ari 7.30 uur ds. de Gier. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. Beuk- man van Bennekom. Leger des Heils: 10 uur Gezinssamen komst; 12 uur Zondagsschool; 4 uur Kindersamenkomst; 6.45 uur Open luchtsamenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk; 8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Bos (bed. H.A.); 5.30 uur ds. Bos (H.A. en Dankz.). RHENEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. Kooreman; 5 uur ds. Dijkstra. Ned. Herv. (Ger.) Evang.: 10 uur ds. Ottevanger van De Bilt; 5 uur ds. Vroegindeweij van Barneveld. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Volten- (H.A.). Ger. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst; donderdag 17 januari 7.30 uur ds. Karens van Zoetermeer. Ger. Gem., Plantsoen: 10 en 5.30 uur leesdienst; woensdag 16 januari 7.30 uur dr. Steenblok van Gouda. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst; vrijdag 18 januari 7 uur ds. Toes van Kinderdijk. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Breugem. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst ELST Ned. Herv. Kerk: 10.30 en 6 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. de Jager; 10.30 uur Jeugdkapeldienst. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur mej. ds. Günther van Oosterbeek. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10.15 uur Hoogmis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 2.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Rijnsburger van Amersfoort Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slinger- berg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Zijlstra van Vlaardingen. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Ver. Vrijz. Herv.: geen dienst MET EN ZONDER BINNENBAND IETS VUIL SPOTPRIJZEN KORSETTENHUIS HOOFDSTRAAT 66a VEENENDAAL De strenge winter is er de oor zaak van dat de leerlingen van de Openbare Lagere school in Eist do laatste weken veel vrij zijn ge weest. De capaciteit van de ver warming is namelijk niet toerei kend, zodat het om gezondheids redenen niet verantwoord was de lessen doorgang te laten vinden. Hoewel de verwarming volop ge stookt wordt, zijn er diverse lokalen niet warm genoeg te krijgen. Men heeft het geprobeerd door de kinderen met de jassen aan te laten zitten, doch ook dit heeft begrijpelijkerwijs tal van bezwaren. Het waarnemend hoofd der school, de heer Zachte, heeft inmiddels de ge meentelijke autoriteiten ingeschakeld, die de situatie ter plaatse hebben op genomen. De ouderdom van het schoolgebouw schijnt in deze kwestie ook veel ge wicht in de schaal te leggen. Gisteren hebben technici van de gemeente een onderzoek ingesteld. Mocht blijken dat de capaciteit onvoldoende is, dan zul len er zo spoedig mogelijk maatregelen genomen worden. Gemeente Amerongen INENTING TEGEN HONDSDOLHEID Het gemeentebestuur van Amerongen brengt ter algemene kennis, dat aan hen die hun dieren nog niet hebben laten in enten, op dinsdag, 15 januari a.s. van 19.00 tot 20.00 uur in 't Clubhuis (Kon. Wilhel- minaweg), voor de laatste maal, de gele genheid geboden wordt dit alsnog te la ten doen. Voor deze enting zullen geen oproepen worden verzonden. Ook zij die wél in het bezit zijn van een niet geënte hond en of kat, maar deze nog niet voor enting hebben opgegeven kunnen van deze ge legenheid gebruik maken. Dringend verzoekt het gemeentebestuur deze mogelijkheid welke geboden wordt niet voorbij te laten gaan, daar het in het belang van de samenleving is dat zoveel mogelijk honden en katten tegen deze zeer gevaarlijke ziekte worden ingeënt.

De Vallei | 1963 | | pagina 2