Weigering van toegezegde woonverguningen K&ü!?Dampo Setter Set Zomer bracht tot dusver in Australië koude Wollen pullovers een ideale dracht voor de koudere maanden Praktische toepassing der E.E.G.-regelingen werkt bevredigend ARAM Huidghanden-lippen Verkoop aan ingezetene Geen vergunning voor vakantiebewoning Vreemd beleid Ruimte genoeg O V. A. B. KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE Van stad tot stad Buitenland trekt Hoe koud het was VOOR DE VROUW: PONTIAC 1963: Nieuwe „Tempest" modellen brengen talrijke wijzigingen Nieuwe stijl en nieuwe motor voor de PONTIAC 1963 MEMORIE VAN ANTWOORD-LANDBOUW De vorst van Sup rania ruw of schraal? PUROL nylons HAZELINO CASTAGNA WALNOTTA TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 11 JANUARI 1963 Nr. 4 Alvorens een huis voor zelfbewoning te kopen is het altyd verstandig aan het ge- mentebestuur te vragen, of men dat huis ook zal mogen betrekken. Met een gunstig atwoord heeft de koper 99'/» kans op een vestigingsvergunning. 100% kans heeft htf niet, omdat het gemeentebestuur juridisch niet gebonden is aan z\jn toezegging. De Hoge Raad heeft namelijk beslist, dat een toezegging om geen gebruik te ma ken van een publiekrechtelijke bevoegdheid in het algemeen niet uitsluit, dat die bevoegdheid toch wordt uitgeoefend, zodra een juist overheidsbeleid ten aanzien van het betreffende belang geen verdere inachtneming van de toezegging verdraagt. In het onderhavige geval waren burgemeester en wethouders van Roermond met een ingezetene overeen gekomen, dat deze tijdelijk een gezin in zijn woning zou opnemen. B(j wijze van tegenprestatie hadden B. en W. de schriftelijke toezegging gedaan, dat na beëindiging van deze inwoning geen verplichte samenwoning met een ander gezin zou worden verlangd. Later gingen B. en W. in strijd met de gedane toezegging toch tot vordering van inwoning over. De beslissing van de Hoge Raad leert ons, dat wij geen staat kunnen maken op toezeggingen voor zover deze liggen op het terrein van het publiekrecht, dat de rechtsverhoudingen regelt tussen de over heid en haar onderdanen. Dit bevredigt ons allerminst. Het is een eerste eis van moraal en fatsoen, dat men zich houdt aan het eenmaal gegeven woord en zich daaraan gebonden voelt. Wij hebben de indruk, dat ook de meeste gemeentebe sturen er zo over denken. Maar dit neemt niet weg, dat ook wel eens op een toe zegging wordt teruggekomen. En als de gedupeerde dan vol verontwaardiging zijn heil zoekt bij de rechter, krijgt hij de kous op de kop. Ter illustratie laten wij enke le voorbeelden volgen. B. en W. van Zandvoort hadden de be nedenverdieping van een pand gevorderd. Hierop wendde de eigenares van het pand zich tot de President van de rechtbank te Haarlem met het verzoek de vorde ring te schorsen. Zij betoogde, dat B. en W. in flagrante strijd hadden gehandeld, met een kort tevoren door het Huisves tingsbureau aan haar gedane toezegging, dat zij het huis mocht verkopen aan een Zandvoortse ingezetene, waarmede ken nelijk bedoeld was, dat aan de koper van het huis een vestigingsvergunning zou worden verstrekt. Maar de president besliste, dat deze toezegging B. en W. bij de uitoefening van hun taak geenszins bond. Zelfs al zou het College van B. en W. zelf de gestelde toezegging hebben gedaan, dan nog zou deze het College niet binden, indien een goed gevoerd beleid met betrekking tot een rechtvaardige en billijke verdeling van woonruimte zou medebrengen de toe zegging niet gestand te doen, aldus de President. In het volgende geval had een bouwer van de gemeente Alkmaar grond gekocht ten einde daarop een aantal bungalows te bouwen voor de verkoop. Van de gemeen te had hij de toezegging gekregen, dat de door hem te bouwen woningen vrij ver kocht zouden mogen worden, zodat voor deze woningen de bekende „vrije vesti ging" zou gelden. Aan de koper van één der bungalows werd evenwel een vestigingsvergunning geweigerd, omdat hij de bungalow slechts gedurende de vacantie, althans slechts ge durende een of meer delen van het jaar en dus niet blijvend wilde betrekken en bewonen. Voor de rechtbank te Alkmaar betoogde de bouwer, dat de weigering van het gemeentebestuur onrechtmatig was. De rechtbank overwoog evenwel, dat het spraakgebruik onder vestiging iets anders verstaat dan vakantiebewoning of tijdelijke bewoning van een huis. De bouwer kon dus uit de hem gedane toezeg ging omtrent vrije verkoop niet afleiden, FAILISSEMENTEN IN 1961 In 1961 werden (na aftrek van de ver nietigingen) 1.278 vonnissen van failliet verklaringen uitgesproken, d.i. 8,3*/» min der dan in 1960. Bij een landsgemiddelde van 11,1 per 100.000 inwoners vielen hier van in de arrondissementen Maastricht 17 en Zutphen 6,5. Aldus blijkt uit de Faillis sementsstatistiek 1961, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bijna 90°/» der faillissementen had be trekking op natuurlijke personen; ruim 10% op rechtspersonen, waarvan de helft N.V.'s waren. De meeste faillissementen werden uitgesproken in de bedrijfsklas- sen „handel" en „bouwnijverheid", resp. 365 en 185 (v.j. 423 en 183). In het verslagjaar werden 1.378 failisse- menten beëindigd, waarvan 810 door ver effening of akkoord. Van deze gevallen had 58% één tot vijf jaar geduurd. Het totaal der schulden bij de 784 door insolventie beëindigde gevallen was 52,9 min., de activa bedroegen 16,3 min De preferente crediteuren ontvingen 35% en de concurrente 20% van hun vorde ringen. In de loop van het jaar werden 104 verzoeken om uitstel van betaling inge diend. In 59 gevallen werd definitief uit stel verleend. Het aantal in 1961 geëindig de surcéances bedroeg 63; daarvan liepen 16 uit op een faillissement en 19 op een akkoord; 18 werden niet verlengd. dat aan vacantiebewoners een woonver gunning niet zou worden geweigerd, aldus de rechtbank. Een inwoner van Langbroek, die wij verder X zullen noemen, wilde een wo ning kopen te Leersum met het oog op de gezondheidstoestand van zijn kinderen. Alvorens tot aankoop.over te gaan infor meerde hij te bevoegder plaatse bij de gemeente Leersum naar de mogelijkheid van het verkrijgen van een vestigingsver gunning. Hem werd medegedeeld, dat de ze vergunning in alle gevalle verzekerd was, wanneer hij een woningruil kon aan bieden. Daarna diende X een schriftelijke aanvrage in ter verkrijging van de ves tigingsvergunning. B. en W. van Leersum antwoordden, dat zij X zonder woningruil geen vestigingsvergunning konden verle nen. „Wij adviseren U een woningruil tot stand te brengen. Volledigheidshalve de len wij U nog mede, dat deze woning ruil dan vooraf onze toestemming be hoeft", zo schreven B. en W. van Leer sum. X nam het advies ter harte. Hij bereik te, dat er voor Y zo noemen wij de be woner van het betreffende huis in Leer sum een nieuwe woning te Langbroek beschikbaar kwam. Y. was bereid de hem aangeboden woning te Langbroek met zijn gezin te betrekken. B. en W. van Lang broek hadden aan B. en W. van Leersum laten weten, dat zij bereid waren aan Y. een vestigingsvergunning te verlenen. Vol goede moed vroeg X opnieuw een woonvergunning aan voor het inmiddels door hem gekochte huis in Leerseum. Groot was zijn ontgoocheling, toen hij ver nam. dat B. en W. van Leersum besloten hadden de vergunning niet te verlenen, omdat het huis te klein was voor het uit acht personen bestaande gezin van X. Vol verontwaardiging wendde X zich tot de President van de rechtbank te Utrecht. Hij achtte het weigeren van de vergun ning onrechtmatig, in strijd met de goede trouw, willekeurig en een misbruik van bevoegdheid, zulks te meer waar hij nog had voorgesteld het benodigde aantal slaapkamers te zullen laten bijmaken. De president veroordeelde B. en W. van Leersum de gevraagde vergunninng binnen 8 dagen aan X af te geven op ver beurte van een dwangsom van 150, voor elke dag, dat B. en W. hiermede in gebreke mochten blijven. Het gemeentebestuur voerde in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam aan, dat volgens de in de gemeente Leersum geldende normen een woning voor een gezin van acht personen een in houd moet hebben van tenminste 300 m3. De inhoud van de onderhavinge woning bedroeg echter slechts 166,01 ms. Hieruit trok het gerechtshof de con clusie, dat B. en W. zich niet aan een daad van willekeur hadden schuldig gemaakt, daar zij zich gebaseerd hadden op de in het algemeen door hen toegepaste normen. X wees er nog op, dat hij zich tegenover B. en W. bereid had verklaard op de zol der van de woning nog enkele slaapka mers te laten aanbrengen. Maar het ge rechtshof overwoog, dat daardoor de to tale inhoud van de woning niet groter zou worden, weshalve dit niet van invloed behoefde te zijn. Wel gaf het gerechtshof toe, dat het niet gelukkig geweest was, dat B. en W. niet terstond na de eerste aanvrage van X een onderzoek naar de woning hadden ingesteld en niet aanstonds hadden ge schreven, dat zij de woning voor X en zijn gezin te klein achtten. Maar toen zij later op grond van deze omstandigheid de verbunning te weigeren, handelden zij niet in strijd met de goede trouw of met de normen van een doelmatige verde ling van woonruimte dan wel onredelijk. X beriep er zich nog op, dat een ambte naar der gemeente Leersum hem, voordat hij de woning kocht, de vergunning als zeker in het uitzicht had gesteld, indien hij een woningruil kon aanbieden. Maar het gerechtshof was van oordeel, dat be- bevoegdheid om over aanvragen van ves tigingsvergunningen te beslissen alleen aan B. en W. en niet aan een willekeurige gemeente-ambtenaar toekomt, zodat X niet op een toezegging van zulk een amb tenaar kon afgaan. Met deze motivering werd het vonnis van de president van de rechtbank ver nietigd en werd X veroordeeld de pro ceskosten van de gemeente te betalen tot een totaal bedrag van 630, Mr. C. A. B. B. VAKANTIEGANGERS IN DIKKE TRUIEN Geloof het of niet, maar ik zit deze correspondentie te schrijven met een dikke trui aan. En dat in een tijd, waarin zoals het behoort de ene hittegolf de andere dient op te volgen, om het wel wat overdreven uit te drukken. In elk geval, de tijd waarin het heerlijk is in het verkoelende zeewater te duiken, terwijl ik daar nu niet aan moet denken. Gaan we - óók in Australië - een ander klimaat tegemoet? Sinds de middag voor kerstmis, is in heel Australië de vakantietijd „losge broken". Dat wil zeggen, niet alleen de scholen zijn gesloten tot eind januari doch ook het bedrijfsleven ligt verlamd tot in de eerste helft van deze maand. De schaduwen van die zomervakan tie worden altijd ver vooruit geworpen, doordat vanaf begin november de werkgevers vrijwel geen nieuw perso neel aannemen teneinde het vakantie probleem te ontgaan. Met deze omstandigheid hebben ie der jaar weer de in deze tijd arrive rende emigranten te kampen, die dus pas tegen einde januari hun kans voor werk krijgen. Van enkele weken vóór nieuwjaar tot even zo lange tijd daarna, ligt dus het Australische bedrijfsleven ver lamd; iedereen is met vakantie. Het behoeft voor de Australiërs geen bezwaar te zijn dat zij binnen eigen landsgrenzen moeten blijven; met de bijna acht miljoen vierkante kilometer oppervlakte van dit land, is er ruimte genoeg en is er altijd wel een rustig plekje te vinden voor de plm. 12 mil joen inwoners. Men kan bovendien nog het klimaat uitkiezen en de omgeving welke men zich wenst; bergen, meren, bossen, strand, rimboe. En zo vliegen in deze dagen het grootste aantal Australiërs naar alle windhoeken van het land. Inderdaad speelt bij dit vervoer het vliegtuig een belangrijke rol, weken VEENENDAAL tevoren zijn alle zitplaatsen geboekt. Honderden extra treinen verlaten ste den als Sydney en Melbourne; de grote verkeerswegen zijn overbezet met au to's die al of niet een caravan mee voeren. In deze drie, vier weken is heel Australië bevangen door de va kantiesfeer. De bewoners van Melbourne gaan eens kijken hoe het er in Sydney uit ziet en de „Sydniëten" zoals zij ook wel worden geheten, trekken naar Melbour ne. De afstand tussen deze steden be draagt ongeveer 800 km en is dus niet zo groot. Maar vooral de zonnigste staat Queensland is altijd erg in trek bij de vakantiegangers en van Sydney uit is dat ongeveer dezelfde afstand als naar Melbourne. Van een vermaarde schoonheid is de Barrier Reef in Queensland. Zo heeft iedere staat iets uitzonderlijks te bie den en is er in eigen land keus ge noeg voor de vakantieganger. Niettemin, het „buitenland" trekt steeds meer Australiërs aan, waarbij het enige bezwaar is, dat de afstan den voor de „buur-landen" zodanig zijn, dat men die moeilijk in twee of drie weken vakantie kan bezoeken. Niettemin trekken ieder jaar meer dan 100.000 Australiërs „abroad" het geen voor hen altijd een zeer bijzon dere belevenis is. Doch dat heeft met de echte vakan tiegangers van dit moment weinig of niets te maken. Zij houden het bij de kortere tochten, al strekken die zich dan ook over soms duizenden kilo meters binnen eigen landsgrenzen uit. Nu zijn zomerse temperaturen van 45 graden in Sydney b.v. geen zeld zaamheden en in de andere steden is het al niet veel beter. Want ik kan u verzekeren, dat je dan weieens snakt naar een partijtje sneeuwbal. Adelaide Conservenblikjes zorgen voor behoud van talloze historische bouwwerken Niet minder dan 1 miljoen conserven blikjes per jaar komen niet op de vuil nisbelt terecht. Zij leveren een waarde volle bijdrage tot het behoud van vele eeuwenoude gebouwen in binnen- en bui tenland. Deze wel uitzonderlijke toepas singsmogelijkheid danken zij aan de heer J. A. de Waal, die ruim een halve eeuw geleden voor het eerst zijn fameuze holle palen construeerde. Deze palen genieten in de bouwwereld een grote vermaard heid. omdat zij kunnen worden toegepast waar heien volslagen onmogelijk is. Bij voorbeeld voor ziekenhuizen en te restau reren. waardevolle monumenten, waarbij trillingen uit den boze zijn; of bij het vernieuwen van funderingen in kelders en op andere plaatsen waar nien moeilijk bij kan komen. De deWaalpalen worden namelijk hydrau lisch in de grond gedrukt Dit is zelfs mo gelijk bij een werkhoogte van 90 cm. Door de opbouw uit segmenten is de lengte van de paal vrijwel onbeperkt. Reeds paste men palen toe met een lengte van ruim 30 meter. Zonder onze conservenblikjes zou het de vraag zijn of deze palen wel zo'n gro te betekenis zouden hebben gekregen. De blikjes namelijk vormden de oplossing van een groot probleem: hoe een stevige voet aan te brengen, waarop de holle paal zou kunnen rusten. Zij bleken een ideaal transportmiddel voor funderingsmateriaal. Per paal worden 20 tot 200 blikjes, ge vuld met grint en cement, door de holle betonnen schacht naar de voet van de paal gedrukt, waar zij worden fijnge stampt en met het overal aanwezige grondwater een keiharde basis vormen. Zeker niet in de laatste plaats is het aan het conservenblikje te danken dat de restauratiewerkzaamheden aan tal van historische gebouwen zo vlot en effectief konden verlopen. De deWaalpalen boden o.a. uitkomst bij het herstel van de poor ten van het Rijksmuseum, de Beurs van Berlage, de Nieuwe Kerk in Amsterdam, de N.H. Kerk te Doesburg en de Grote Kerk in Monnickendam. De wollen pullover begint in Europa een steeds populairder kleding stuk te worden. Dit geldt niet alleen voor de teenagers, die zich zon der veel omhaal wensen te kleden, maar ook voor de heren, voor de kinderen en wel speciaal voor de dames. Voor kinderen zijn zuiver wollen pull overs zo'n prettige dracht omdat ze hen beschermen tegen de wisselende tempe raturen van de zo veranderlijke seizoenen in ons kille kikkerland, maar wellicht meer nog, omdat een wollen trui bij het spelen zo gemakkelijk meegeeft met de lichaamsbeweging en het kind dus onge hinderd vrij kan spelen. Bovendien dient erkend te worden dat een mooie wollen Behalve een nieuwe carrosserie met een sportief uiterlijk brengen de Pontine Tempest modellen voor 1963 talrijke technische wijzigingen. Het ren dement van de vier-cilinder motor werd opgevoerd door belangrijke perfectioneringen en verder is nu ook een nieuwe V8 motor van 254 PK beschikbdar op de „Le Mans" modellen. Andere bijzonderheden zijn o.m.: versterkte buigzame drijfas, haakse ge leidarmen voor de onafhankelijk geveerde achter wielen, automatische transmissie met een nog soe peler werking. De spoorbreedte voor en achter werd vergroot, de koffer is ruimer geworden en aan de geluidsisolatie werd bijzonder veel zorg besteed. Smering om de 18.000 km. S:-:;Xv::y-: sil Pontiac heeft voor 1963 het uiterlijk van zijn „grote" modellen grondig gewijzigd. Opvallend zijn de ver ticaal opgestelde dubbele koplampen, welke name lijk optisch de breedte van de wagen nog accen tueren. Een nieuwe zes-cilinder motor met korte slag van 3,8 liter zuigerverplaatsing vervangt de vorige krachtbrem. Deze nieuwe motor met hoog rendement is tevens 65 kg lichter. Verder zijn er neg talrijkt praktische verbeteringen: zelf-bijstel- lende remmen; tegen corrosie met aluminum be handeld uitlaatsysteem; nieuwe Delcotron wissel stroom dynamo, welke een betere stroomvoorzie ning verzekert. kan er zelfs nog wel iets meer bij doen; de hoogste geregistreerde tem peratuur was daar tot nu toe 47,6. Doch van dat alles zijn we deze zomer nog ver vandaan gebleven en ik snak wel naar wat meer verwarm de zonneschijn. En met mij de miljoe nen vakantiegangers aan zee, in bergen en bossen of waar dan ook. Ik heb al eens vaker beschouwingen gelezen over mogelijke wijzigingen wel ke bezig zijn in het klimaat te vol trekken; het lijkt er momenteel alles op. Volgens berekeningen behoort Syd ney zo ongeveer rond 2500 uren zonne schijn per jaar te krijgen en voor Mel bourne ligt dit cijfer iets lager. Al kan men dus normaal in deze tijd van het jaar weieens verlangen naar een dag waarop de zon verstek laat gaan, dit is nu allerminst het ge val. In elk geval hebben de vakantiegan gers straks bij terugkeer op het werk elkaar iets te vertellen, want er zijn altijd nog wel plekjes, waar het war mer was dan in het nu welhaast ver laten schijnend Sydney of Melbourne. En in Brisbane of Adelaide moppert men momenteel minder hard over het klimaat. Overigens doet een wat minder war me dag, om het zo eens uit te drukken niet eens zo heel veel afbreuk aan het strandbezoek, want rond de steden telt men het aantal bezoekers toch in de honderdduizenden en men weet zich er altijd wel te amuseren. En in een land, waar toch voor drie kwart van het jaar strandbezoek mo gelijk is, behoeft men niet zo spoedig van een „bedorven vakantie" te spre ken! Moeilijkheden niet het gevolg van het gemeenschappelijk landbouwbeleid „Het is een ongelukkige samenloop van omstandigheden geweest, dat de Neder landse landbouw met moeilijkheden is geconfronteerd op een moment, dat enkele verordeningen van de Europese Economische Gemeenschap in werking z(jn getre den". Aldus minister Mar(jnen in zjjn memorie van antwoord b\j de landbouwbegro ting 1963. In antwoord op opmerkingen in het voorlopig verslag der Tweede Kamer geeft de bewindsman tevens te kennen, dat het hem bepaald te ver gaat te stellen, dat het begin van uitvoering van het gemeenschappelijk landbouwbeleid slecht is geweest en dat onvoldoende maatregelen van Nederlandse kant zijn getroffen om de daarbij optredende moeilijkheden te overbruggen. Hoewel met het nodige voorbe houd, omdat de verordeningen pas ongeveer drie maanden werken, trekt de minis ter de conclusie, dat de praktische toepassing van de in het kader van het gemeen schappelijk landbouwbeleid tot stand gekomen regelingen in het algemeen bevredi gend werkt. (18) De speer, die rakelings langs Aram scheert, valt kletterend over de stenen traptreden. Onmid dellijk heeft Aram zich hersteld en met geheven zwaard stormt hij op zijn aanvaller toe. Daar dui ken uit het duister twee, drie andere negers op. Behendig pareert Aram de zwaardhouw van de voorste krijger. Dan, met een flitsende uitval, slaat hij zijn tegenstander het wapen uit de hand en Arams zwaardslag is zo krachtig, dat ook de lans van de tweede krijger met een luide klap in tweeën breekt. De uitval van de derde neger wordt door Arams dienaar opgevangen, maar juist als twee van de zwarte krijgers schreeuwend op de vlucht slaan, duikt achter de derde, die verdoofd op de grond ligt, een kleine donkere gestalte op. Het toortslicht kaatst fel op de dolk, die de zwarte dwerg in de opgeheven hand houdt. Dan suist het wapen op de verraste Aram .toe en treft hem in de linkerarm. (Wordt vervolgd) De minister noemt in dit verband aller eerst de graanheffingenverordening. De prijsontwikkeling van de landbouwpro- dukten welke onder de werkingssfeer van deze verordening vsrllen tarwe, voeder- granen en aardappelzetmeel kan, in aanmerking genomen de relatief grote omvang van de oogst 1962 van deze pro- dukten, bevredigend worden genoemd. De werking van de E.E.G.-verordenin- gen voor varkens, slachtpluimvee en eie ren wordt beinvloed door enige buiten de directe sfeer dezer verordeningen liggen de factoren. Zo is gebleken, dat niet in alle landen de nationale wetgeving tijdig was aangepast aan de nieuwe situatie. In tussen is een aantal van deze aanvangs- moeilijkheden uit de weg geruimd. Met name de toepassing van extra heffingen wegens aanbiedingen uit derde landen onder het geldende sluisprijsniveau wijst erop, dat de E.E.G.-partners en de Com missie een correcte uitvoering der veror dening nastreven. Als een tweede factor valt met name in de pluimvee- en eierensector de produk- tie- en voorraadontwikkeling aan te mer ken. Naar bekend, is voor de inwerking treding van de Verordening Slachtpluim vee een grote voorraad gevolgelte in West-Duitsland opgeslagen, die de handel na 30 juli sterk heeft bemoeilijkt. In de eierensector is de daling van de Nederlandse export gedeeltelijk te ver klaren uit de lagere produktie in ons land, maar ook uit de duidelijk hogere pro duktie in de Bondsrepubliek. Inmiddels was nadien in de eierhandel een verbe tering in de situatie opgetreden. De handel in levende en geslachte var kens heeft naar het zich laat aanzien een bevredigend verloop. De groente- en fruitverordening heeft tot nu toe bevredigend gewerkt. De daar in voorziene verplichte controle op de kwaliteit van de voor uitvoer bestemde produkten, alsmede de verificatie van de importerende Lid-Staten van de naleving van de gemeenschappelijke kwaliteits normen, hebben voor de uitvoer van het Nederlandse produkt geen moeilijkheden opgeleverd. Als de griep binnenkomt Het gevaar van iedere winter, de griep, dreigt weer, vooral na onze zon- loze zomer. Wat kunnen we doen, om de griep tegen te gaan, of wanneer er een lid van de familie door wordt aan getast, dit tot dat ene familielid te be perken: Ten eerste veel vitaminen in het eten te verwerken. Veel groenten en fruit. Geef in plaats van een versnapering een appel. Komt er toch iemand hange rig thuis, houd zijn bord dan des avonds even apart en overgiet het met kokend water, voordat het in het algemene af wasteiltje komt. Laat de grieppatiënt vooral de eerste twee dagen zoveel mogelijk alleen - als de ziekte hem niet erg treft. Bent U zelf vatbaar, bind dan een katoenen zakdoek voor Uw gezicht, voordat U de kamer met de hoestende en proes tende patiënt betreedt. Geef hem (of haar) uitsluitend licht verteerbaar voedsel en veel warm drinken. Een koortsthermometer kan voor meerdere patiënten gebruikt wor den, indien deze iedere keer na ge bruik met alcohol afgewassen wordt. Is er een patiënt, bij wie de koorts via de mond gemeten wordt, dan is een eigen thermomoter noodzakelijk. trui met dito pantalon het kind niet al leen sportief kan kleden, maar eveneens chique. Vooral wanneer ze een trui dra gen in een mooi Noors patroon geeft dit een extra sportief aanzien. Dat wollen truien voor kinderen die veelal niet op tocht, regen en wind letten, tijdens hun spel zo belangrijk zijn wordt duidelijk, wanneer men beseft, dat juist zuiver wol len truien bij uitstek beschermen tegen kouvatten en anderzijds het lichaam in staat stellen om zonder nadeel van de buitenlucht volop te genieten. Tijdens het spel worden namelijk uit de huid parelen de zweetdruppels door de wolvezels op gezogen en lange tijd vastgehouden, zo dat zij slechts langzaam verdampen, waar door slechts geringe afkoeling plaats vindt. Tussen de wolvezels hangen onbe weeglijke luchtblaasjes, die als slechte warmtegeleiders het lichaam uitstekend isoleren. Tijdens het spel transpireren de kinderen meermalen en het vocht wordt opgenomen door de wolvezel. Door de zuigkracht van haar vezels re gelt zij het watertransport van de huid naar de atmosfeer. Zo voldoet wol op een ideale manier aan de eisen van goede kleding. Nu wij bijna allen kunnen genieten van een vrije zaterdag, waarop men zich zo gemakkelijk mogelijk wilt bewegen, is er in navolging van Amerika een nieuw kle- dingbegrip ontstaan namelijk de „vrije- tijdskleding". Erkend dient te worden, dat de wollen truien, vesten en twinsets hierin een zeer groot aandeel hebben. Of schoon kwalitatief een grote sortering be staat, zouden wij willen wijzen in de eer ste plaats op de zgn. fijnere pullovers en anderzijds op de grove pullovers. Deze in deling is uitsluitend gebaseerd op de soort wol, waaruit de pullover is gebreid. Een fijne pullover wordt gefabriceerd uit merinowol, m.a.w. van wolvezels afkom stig van Australische, Zuid-Afrikaanse of Zuid-Amerikaanse merino schapen, die er in de internationale wilwereld om be kend staan, vezeltjes te produceren, die ragfijn zijn. Tegenover deze dunne wol vezels kennen wij in de wolwereld de dikkere wolvezels, die crossbreds ge noemd worden (cross betekent kruising en bred betekent ras, m.a.w. gekruist ras). Het is duidelijk, dat een dikkere vezel sterker en taaier is dan een dunne vezel en waar voornamelijk de sterkte van een pullover van doorslaggevende betekenis is, raden wij U aan beslist een grove trui te kiezen. Op één voorwaarde, dat U of Uw kinderen er geen last van hebben, dat de grove truien vaak zwaarder in ge wicht zijn dan de fijnere truien. Over het algemeen zouden wij willen zeggen, dat een grove pullover meer sportief kleedt, terwijl bij een fijne pullover het accent van de kleding meer ligt in het gedistin geerde. De teenagers en de twennies zijn sinds kort verzot op de zgn. pull-polo shirts. Deze wollen shirts vervangen het over hemd en hebben het voordeel, dat zij open en gesloten gedragen kunnen wor den, al naar gelang de weersomstandig heden. Bij de meer klassieke pullover kunt U kiezen uit een V-hals en een ronde hals. Onder deze laatste trui behoeft U geen overhemd te dragen en wat vooral in de winterdagen meespreekt, gaat U warmer gekleed, dan in een pullover met de V- hals. Deze laatste heeft weer het voordeel meer gedistingeerd te kleden. Marga La Haye in de nieuwe notenkleuren: Fa. L. IIEY Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Amerikanen verzonden drie miljard kerstkaarten Amerikaanse families hebben in de afgelopen december-maand meer dan een miljard gulden besteed aan het overbrengen van kerstgroeten door het verzenden van niet minder dan drie miljard kerstkaarten. Gemiddeld verzond ieder Amerikaans gezin ongeveer 56 kaarten. Nog nooit hebben de verkoopcijfers van kerst kaarten zulk een ongelooflijke hoogte bereikt. Zij liggen al weer 5 procent hoger dan die van 1961. Desondanks realiseert de kerstkaar ten-industrie zich, dat een periode zo als tussen 1939 en 1947, waarin de om zet zich verdubbelde, nooit meer zal te rugkeren. In die moeilijke tijd zonden eenzame echtgenotes en meisjes aan de soldaten overzee grote hoeveelheden kerstkaarten. Na de oorlog was de gewoonte zo in geburgerd, dat de verkoop weliswaar met veel minder grote sprongen - maar toch geregeld toenam. HAM EN EIEREN De zes van de E.E.G. hebben ge meend de onderhandelingen met de En gelsen over toetreding tot de Euro- markt over het dode punt te kunnen helpen door de concessie te doen dat tot 1970 de Engelsen hun geliefde ontbijt van „ham and eggs" zonder prijsverhoging zullen kunnen blijven eten. Tot hun ver wondering blijven ook nu die onderhan delingen nog in het moeilijke stadium en zo vragen de zes zich af „wat die Engel sen nu verder nog zouden kunnen wen sen"!

De Vallei | 1963 | | pagina 3