Marnix College en Kon. Julianaschool winnen hoofdprijzen in XlVe Kerstvolleyballtournooi RHENEN Bloedafname-avond in gebouw „Irene" te Rhenen AMERONGEN Beschadigingen wachthuisjes bushalten Nachtelijk alarm in Ouwehands Dierenpark RENSWOUDE SCHERPENZEEL Openbare school De Klomp blijft bestaan DENKT U OM KOFFIE HIER WORDT GESCHAATST! Het feest gaat beginnen. Het feest van de opruiming! De balans wordt opgemaakt de prijzen klein ge maakt. Als u voordelig uit wilt zijn (en wie wil dat niet - dan moet u er direct bij zijn. Een nieuwe over jas? een kostuum? moderne sportcombinatie? andere heren-'uitrusting'? Nu komen! Alles is extra laag-ge- prijsd. Maar dan ook alles! DERDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 11 JANUARI 1963 Nr. 4 Voor de veertiende maal werd op 3 en 4 januari in Veenendaal het traditionele volleyball-tournooi gehouden voor scholieren van het M.O.-V.H.O.W. en van U.L.O. en L.T.S.en. In de M.O.-V.H.O.W. afdeling vielen de hoofdprijzen dit jaar in handen van het Marnix College uit Ede, dat zowel bij de oudere meisjes als de jongens zich de sterkste toonde. De traditionele finale tegen het Chr. Ly ceum uit Veenendaal wonnen de Edenaren met 10-15 en 13-15. De Veenendalers hadden in Janus Suydam de meest spectaculaire speler van het gehele tournooi, doch hij had van zijn medespelers te weinig steun. Het homogene Edese team had dan ook niet teveel moeite met deze tegenstander. De jongere garde van het Chr. Ly ceum deed het beter: gesteund door de uitstekend spelende VCV-er Henk van Schuppen klopte het eerste B-team het Lyceum Ede in de finale met 15-6 en 15-4. In de ULO- en LTS afdeling heeft de Kon. Julianaschool de eer van Veenen daal zeer hoog gehouden. Zowel in de hoogste jongens- als meisjesafdeling eiste deze school onder groot enthou siasme van de supporters de hoofd prijzen op. De moeilijkste tegenstander voor de jongens was reeds in de poule geklopt n.l. Pallas Athene. De finale-wedstrij den tegen Openbare ULO I uit Rhenen en St. Willibrord uit Wageningen le verden de leerlingen van de Kon. Ju lianaschool heel weinig problemen op. De meisjes van de Kon. Julianaschool hebben veel meer moeite gehad de hoofdprijs te veroveren, doch uitein delijk boog toch no. 2, te weten Heem stra I uit Driebergen, het hoofd. Aan het einde van de tweede dag reikte de heer Henk van Schuppen namens de Stichting M.O. en V.H.O.W. te Veenendaal de voornaamste prijzen uit, waarna de bijna duizend speelsters en spelers en een grote schare fana tieke supporters voor een jaar afscheid namen van dit sportieve evenement, dat wellicht het grootste volleyball- tournooi van ons land is geworden. De voornaamste uitslagen zijn: Afde ling VH en MO: Jongens A 1: 1 Marnix Coll. Ede; 2 Chr. Lyceum. V'daal. Jongens A 2: 1 Lyceum Wag. II; 2 Revius Doorn I. Jongens A 3: 1 Lyceum V'daal III; 2 Marnix Coll. III. Jongens A 4: 1 Lyceum V'daal 4; 2 Marnix Coll. 4. Jongens B la: 1 Lyceum V'daal 5; 2 Mihawa Wag. 2. Jongens B lb: 1 Lyceum Ede 1; 2 Marnix Coll. 5. Finale Jongens B: Lyceum V'daal SPREEKBEURT IN SIONSKERK Op uitnodiging van de jongelingsver eniging Immanuel komt ds. Katsburg van Opheusden op woensdagavond 16 januari a.s. een spreekbeurt vervullen in de Sions- kerk. Het aanvangsuur van deze bijeen komst is bepaald op half acht. INTERESSANTE LEZING VAN N.C.V.B. Op de maandelijkse vergadering van de NCVB afd. Veenendaal dinsdag 15 ja nuari a.s. in het OCB-gebouw zal de heer L. R. A. Ester een lezing houden over Sosialc zekerheid en Persoonlijke Verantwoordelijkheid. De heer Ester schrijft hierover: We kun nen vaststellen, dat we hier met een on derwerp te maken hebben, dat volop in de belangstelling staat van diverse krin gen van onze samenleving. Een veelge hoorde opmerking is, dat eigenlijk de per soonlijke verantwoordelijkheid momenteel toch wel grotendeels ontbreekt als gevolg van het feit, dat de sociale zekerheid in ons land zich uitstrekt „van de wieg tot het graf". Daarbij komt dan nog de op merking, dat toch maar in een groot aan tal gevallen op ernstige wijze misbruik wordt gemaakt van de voorzieningen, die via de sociale wetgeving worden geboden. Het is alleszins de moeite waard deze opmerkingen en een aantal andere be bezien, teneinde na te gaan hoe het met de persoonlijke verantwoordelijkheid is gesteld." Streeklyceum Ede: 20. Jongens B 2: 1 Streeklyc. Ede3; 2 Streek- lyc. Ede 2. Jongens B 3: 1 Leyceum V'daal 7; 2 Lyceum V'daal 8. Jongens B 4: 1 Lyceum V'daal 9; 2 Lyceum Wag. 7. Meisjes A 1: 1 Marnix Coll. 1; 2 Kweek school Ede 1. Meisjes A 2: 1 Lyceum V'daal 2; Lyceum Arnhem 2. Meisjes A 3 1 Revius Doorn 2; 2 Lyceum V'daal. Meis jes B 1: 1 Lyceum V'daal 4; 2 Marnix Coll. 3. Meisjes B 2: 1 Lyceum V'daal 5; 2 Streeklyc. 2. Meisjes B. 3: 1 Lyceum Wag. 4; 2 Lyceum V'daal 6. Afdeling Mulo en Technische scholen: Jongens A 1: 1 Kon. Jul. school 1; 2 Pal- las Athene 1. Jongens A 2: 1 Openb. Ulo Rh. 1; 2 Hiemstra Drieb.l. Jongens A 3: 1 St. Willibrord Wag. 1; 2 Ichtus V'daal 1. Finales JongensA: 1 Kon. Jul. school V'daal 1; 2 Pallas Athene 1 en 3 St. Willibrord Wag. 1. Jongens B 1: lOpenb. ulo Doorn 2; 2 Kon. Wilh. sch. Wag. 3. Jongens B 2: 1 Kon. Wilh. sch. Wag. 2; 2 Chr. LTS V'daal 2. Jongens B 3: 1 Kon. Jul. sch. V'daal 5; 2 ULO Rhenen 3. Meisjes A 1: 1 Kon. Jul. sch. V'daal 1; 2 Meemstra Drieb. 1. A 2: 7 Kon. Wilh. sch. Wag. 2; 2 Bergsch. Rh. 2. Meisjes B 1: 1 Kon. Wilh. sch. Wag. 3 2 Kon. Jul. sch. V'daal 3. B. 2: 1 Openbare Ulo Doorn 2; 2 Kon. Wilh. sch. Wag. 4. Film van Nederlandse Reisvereniging Op woensdag 16 januari a.s. wordt er in hotel de Korenbeurs een filmavond gehouden van de Nederlandse Reisver eniging afd. Veenendaal. Op het program ma staat een film over Tirol die door de NRV-filmdienst is opgenomen. De titel is „Das schone Land Tirol". De film beperkt- zich niet tot het hui dige Oostenrijkse Bundesland Noord Tirol, doch bestrijkt het gehele gebied dat tot 1918 bekend stond als het Graafschap Ti- rol en dat .ook nu nog veelal „Noord-, Oost- en Zuid-Tirol" genoemd wordt. Wij trekken aan de hand van een kleur rijke serie beelden langs de oevers van de „Grüne Inn", die vrijwel geheel Noord Italië doorstroomt en voeren u door de schoonste dalen die weer hoog in het ge bergte uitkomen: Pitztal, Oetztal, Sell- raintal, Zillertal. Brixental. Over de „Grossglockner Hochalpenstrasse" be- bereiken wij Oost-Tirol in het stroom gebied van de Drau, om in het tweede deel van de film over de Italiaanse grens te wippen en de schoonheid van de Do lomieten te ondergaan Het oude Graaf schap Tirol omvatte echter niet alleen de Dolomieten in Zuid-Tirol. het strekte zich veel verder uit en besloeg de hele boven loop van de Etsch (Agide) en vond zijn zuidelijke begrenzing aan het Gardameer. Dat wil dus zeggen, dat wij ook een be zoek gaan brengen aan de steden Meran (Merano), Bozen (Bolzano) en Triènt (Trento) met omgeving. NUTSSPAARBANK RHENEN Bij de Nutsspaarbank te Rhenen werd over de maand december inge legd 96.628,09 en terugbetaald 63.033,12. Het aantal nieuwe boekjes was over deze maand 38. De bloedtransfusiedienst van de afdeling Rhenen van het Nederlandse Roode Kruis houdt dinsdag 22 januari weer een bloedafname-avond in gebouw Irene vanaf zeven uur 's avond. Veelvuldig stelt men tijdens avonden waarop bloed wordt afgenomen voor de bereiding van plasma en plasma derivaten de vraag, wat er met het afgenomen bloed gaat gebeuren. Velen hebben wel eens over het gebruik van bloedplasma gehoord, maar hoe de verwerking geschiedt en voor welke doeleinden het plasma en de daar weer uit bereide stoffen kunnen worden toegepast, is meestal niet bekend. In de eerste plaats dient te worden vermeld waarom niet het totale bloed wordt gebruikt. De reden hiervan is, dat de rode bloedcellen slechts beperkt houdbaar zijn (3 weken) en het daarom onmogelijk is met het totale bloed een voorraad aan te leggen, waaruit men na een langere periode kan putten. Het staat vast dat een patiënt met bloedverlies door een transfusie met totaal bloed beter is gediend dan met plasma. In de grotere plaatsen waar een vaste donordienst van het Roode Kruis is gevestigd, beschikken de zie kenhuizen over donors die bereid zijn twee maal per jaar bloed af te staan. Het afgestane bloed wordt dan bin nen enkele dagen na afname in de zie kenhuizen gebruikt, zodat het niet de kans loopt te bederven. Een transfusie met plasma kan echter ook levensred dend zijn en is in bepaalde gevallen zelfs aangewezen. Als de rode bloedcellen van het plas ma zijn gescheiden, kan men het laat ste zodanig bewerken dat dit zeker ge durende 7 jaar is te gebruiken. Behalve het feit dat het plasma lan ger houdbaar is en dus direct ter be- Zaterdag VC Veenendaal-Set Up (heren) De eerste wedstrijd welke het eerste herenteam van VC Veenendaal in het nieuwe jaar speelt, is een thuiswedstrijd (16.15 uur) tegen Set Up I uit Utrecht. Dit team is een oude rivaal van de Veenen- dalers en de wedstrijden tussen beide ploegen hebben altijd veel spanning en goed spel opgeleverd. Ditmaal geloven wij echter, dat de VCV-ers een vrij gemakkelijke middag tegemoet gaan. Set Up heeft haar beste spelers moeten afstaan aan stadsgenote SVV en speelt tot op heden een uiterst bescheiden rol in de competitie. Dit alles zal voor de Veenendalers toch geen re den mogen zijn met teveel zelfvertrouwen deze wedstrijd tegemoet te zien: het feit dat de training drie weken stil heeft ge legen kon wel eens voor een onaange name verassing zorgen. Het reserve-herenteam speelt een uur eerder tegen Hercules I, een tegenstan der waarvan gewonnen kan worden. Het derde damesteam zal donderdag avond de kampioenskansen niet laten ver storen door het bezoekende GEVU III. Bedenk dat slager en kruidenier Ook de bakker, echt niet voor plezier Zijn waren brengt bij iedere klant Als 't maar even kan, in geheel 't land Waar de klant dat goeddeels ook waar deert Wordt vaak 'n kop koffie gepresenteerd Wat dan ook altijd uiteraard In dank door allen wordt aanvaard Maar heus, zij zijn het niet alleen Die waardering genieten van elkeen Ook degenen, die de wegen ijsvrij ma ken Staan gewoonlijk ook voor zware taken De gemeente werklui wel in 't bijzonder Zijn het, die 'k met dit weer bewonder Zij doen nog meer, als steeds, hun best Waarvoor een extra dankwoord rest Door ook hen 'n warme dronk te geven Als waardering van hun nobel streven De burgerij van dienst te zijn Doet u een goed werk volgens mijn Worden zij des zomers vaak benijd Niet alle in deez' wintertijd Doch elke medaille heeft twee zijden Denken zeer velen in deez' tijden Velen, met nieuwjaarsdag in de weer Trotserend sneeuwval en zo meer (Mogelijk zelfs 's nachts van ijzel dro men) Zijn echt niet aan hun rust gekomen Zoals u wel begrijpen kunt Is een „bakkie" allen graag gegund Want zij staan voor 'n zware taak Vandaar, dat 'n „bakkie" hen zo smaakt J. M. VEENENDAAL Ijsbaan De Hel aan de Grebbeweg. Ook op zondag geopend maar dan geen muziek. Verlichting en consumptietent aan wezig. RHENEN IJsbaan de Blauwe Kamer onder aan de Grebbeberg. Con sumptietent en verlichting aanwezig. Zaterdagmiddag en zondagmiddag a.s. afvalwedstrijden voor dames en heren hardrijden. Inzet fraaie wisselbeker. Aanmelding aan de kassa. AMERONGEN IJsbaan bij ruïne Zuylenstein. ingang Rijkstraatweg Ame- rongen-Leer sum even voorbij de Galak. Verlichting aan wezig. A.s. zaterdagmiddag en zondagmiddag ijs wedstrijden voor jeugd en ouderen. EDERVEEN IJsbaan Fliertseweg. Muziek en verlichting. Op zondagen gesloten. LEERSUMSE PLASSEN Door de sneeuwval zijn de Leersumse Plassen jammer ge noeg onberijdbaar. Het schaatsen is er dan ook geheel on mogelijk. schikking staat, is aan het gebruik van plasma bovendien het voordeel ver bonden dat het aan de patiënt kan worden toegediend zonder dat eerst van deze de bloedgroep behoeft te wor den bepaald. Dit zal vooral van grote betekenis zijn bij ongelukken en ram pen, omdat hierdoor kostbare tijd, no dig voor de bloedgroepbepaling wordt gewonnen. Dit is dan ook de reden, waarom van de „plasma donor" geen bloedgroep bekend behoeft te zijn. Uit het bovenstaande blijkt wel hoe belangrijk het is de beschikking te heb ben over een grote hoeveelheid plasma, die op vele plaatsen in het land voor radig is. Dank zij een groot aantal do nors worden in Nederland gemiddeld 50.000 flessen bloed per jaar voor dit doel afgenomen. Deze bloedafnamen geschieden voornamelijk in de kleinere gemeenten, waar ziekenhuizen ontbre ken, zo ook in Rhenen. De organisa toren hopen op een goede opkomst. Burgemeester en wethouders van Amerongen zien zich genoodzaakt een ernstig beroep te doen op de medewerking van het publiek met betrekking tot het onderhoud van de wachthuisjes bij de bushalten N.B.M. Zomer 1962 werden deze wachthuis jes geheel opnieuw geschilderd zodat zij een keurig onderhouden aanzien kregen. Kort daarop bleek vooral aan de binnenzijde, de verf over hele op pervlakten te zijn afgekrabt, ontsierd, beschreven enz., waardoor deze huisjes weer in een desolate toestand terug vielen. Afgezien van het ergerlijke van deze handelwijze, vraagt dit telkens terug kerend onderhoud veel geld. Men be denke dat dit gemeentegeld, in wezen geld van allen is en beter besteed kan worden voor subsidie's ten behoeve van nuttige plaatselijke verenigingen, bijv. sportverenigingen, dan aan het onge daan maken van dit wangedrag. Laten zij, die zich aan dergelijke da den schuldig maken wijzer zijn en laat men bij het constateren van deze han delingen, hiertegen opkomen, in aller belang. Jaaroverzicht Coöperatieve Raiffeisenbank „Amerongen en Omgeving" Bij de spaarbank van bovengenoem de bank werd in 1962 ingelegd 3351.828,31 en terugbet. 2638.720,90 zodat het spaartegoed steeg met 713.107,41. Hierbij komt nog de per 31 december 1962 bijgeschreven rente, waardoor het spaartegoed per 1 janu ari 1963 bedraagt 5.715.000,(rond). In 1962 werd de 5.000.000,spaar tegoed overschreden en naar het rich laat aanzien zal spoedig de 6.000.000, worden bereikt. In bedoeld jaar wer den 31^ nieuwe spaarders ingeschreven. Aan leningen onder hyp. verband en andere zekerheid- werden geplaatst 1.242.740,75. De omzet via de rek. courant houders bedroeg 17.602.111,15. Uit bovenstaande cijfers blijkt wel dat de snelle groei van de laatste jaren van de Raiff. Bank „Amerongen en Omgeving" zich regelmatig voortzet, hetgeen ook landelijk het geval is. Bij de gezamenlijke Raiffeisenbanken-Boe- renleenbanken (aangesloten bij Utrecht en Eindhoven) bedroeg het spaartegoed nl. op 1 januari j.l. 5.400.000.000., hetgeen neerkomt op 44 °/o van alle spaargelden in Nederland. Alleen alle bij de Centrale Raiff. Bank te Utrecht aangesloten banken hebben thans 980 vestigingen in Ne derland. IJS WEDSTRIJDEN Wellicht ten overvloede wordt nog even herinnerd aan de ijswedstrijden die het komende weekend (zaterdag en zondag a.s.) op de ijsbaan bij de ruine Zuylestein gehouden zullen worden. DOOR GLADHEID TEGEN STILSTAANDE AUTO Op de Heuvelsesteeg in Overberg is maandagavond een personenauto tegen een langs de weg staande auto gebotst. De rijdende auto moest remmen voor een tegenligger, maar gleed door over het gladde wegdek tegen de onvoldoend ver licht zijnde geparkeerde auto. Ook hier alleen materiële schade. De strenge winter die we momenteel doormaken en die ongetwijfeld nog lang in onze herinneringen zal voortleven en waarvan bovendien het einde nog steeds niet in zicht is, ontwricht niet alleen ons economisch leven maar is ook bijzonder onprettig voor het dier. Het dier in ge vangenschap ligt in deze omstandigheden echter nog een stuk voor op de in de' vrije natuur levende fauna, hoewel het ook voor Ouwehands Dierenpark bijzonder veel moeilijkheden en extra zorgen gaat kosten om de levende have te beschermen tegen de strenge koude. Practisch alle dierenverblijven moet extra verwarmd worden en zowel overdag als 's nachts moet men ervan verzekerd kunnen zijn dat de installaties volop blijven branden. Begin dezer week was er een nachtelijk alarm. Eén van de oliestookkachels was namelijk uitgevallen. Dank zij een spe ciaal daartoe ingericht systeem gaat in zo'n geval de op de kachels gemonteerde alarminstallatie in werking, omdat onder deze omstandigheden onmiddellijk moet worden ingegrepen. Men kan het er niet op aan laten komen, dat bijvoorbeeld de kostbare, maar bovendien zéér tere chim pansees (en dat zijn er bij Ouwehand nog al wat!) tot de volgende ochtend in de kou moeten zitten. Ze zouden dan onge twijfeld ten dode zijn opgeschreven. Aan voedsel hebben de dieren in het park op de Grebbeberg uiteraard geen gebrek. Hier betreft het dus hoofdzakelijk de strijd tegen de kou en het steeds weer opnieuw ijsvrij maken van de grachten, die mens en dier van elkaar scheiden. Enkele van deze grachten waren vanwege de plotseling ingevallen strenge vorst niet meer ijsvrij te krijgen doordat men het water niet meer kon aftappen. Om de dieren tóch nog dagelijks hun portie frisse lucht te kunnen bezorgen moesten nood voorzieningen worden getroffen voor wat betreft, de afrastering van de buitenver- BOTSING BIJ ACHTERUITRIJDEN Omdat hij niet voldoende op het ver keer lette, veroorzaakte zaterdag een au tomobilist een aanrijding met een andere personenauto. Dit gebeurde op het mo ment dat de bestuurder van de eerste auto achteruit een inrit wilde inrijden bij de hoek Burg. v. d. Boschstraat-Immink- straat. Er was alleen materiële schade. blijven. Op de rand van zulke grachten bevinden zich nu achter het ijs nood- heiningen. Uiteraard is er ook een categorie dieren die zich niets van de kou aantrekt, waar onder de wolven, de ijsberen, de pin- guins en de pas aangekomen rendier kudde. Deze beesten komen thans pas in hun element. De olifanten met hun dikke huid komen nog dagelijks buiten. En hoewel deze die ren niet in koude streken leven, kunnen ze ogenschijnlijk wel tegen een kou- stoatje. Met de sneeuw vermaken zij zich opperbest. Met hun slurf maken ze sneeuwballen, die ze daarna in hun mond steken en kennelijk op deze wijze een nieuwe methode van dorstlessen hebben ontdekt. Een „winterse" bezoeker, die er met aandacht naar stond te kijken, moest het echter ontgelden en kreeg er één naar zijn hoofd geslingerd. In dit opzicht blijven olifanten typische beesten, die er altijd weer behagen in schijnen te schep pen om iemand onverwachts een poets te bakken. Het is echter óók voor de dierenpar ken te hopen, dat de winter spoedig zijn koude koffers pakt. NIEUW KERKBLAD De gereformeerde kerk te Renswoude is per december van het vorig jaar begonnen met de uitgave van een kerkblad. Voor lopig noemt men het: mededelingenblad. Momenteel verschijnt het eens per maand en wordt bij de kerkledengratis bezorgd. Na-inenting tegen hondsdolheid De inenting van honden en katten tegen de hondsdolheid is in Rhenen in volle gang. De burgemeester van de Grebbestad verzoekt ons nog mede te delen, dat er maandag 14 januari nog een na-inenting plaats vindt in zijn vroegere ambtswoning „Bella Vista" Iedereen die zijn hond of kat nog niet had aangemeld kan daar alsnog te recht om zijn huisdieren te laten in enten. van des avonds 6.30 tot 10.30 uur. Voor deze inenting behoeft men niet in het bezit te zijn van een oproep. Wanneer de inenting volledig wil sla gen dienen praktisch alle honden en katten te worden ingeënt. Wij doen dan ook gaarne een beroep op hen, die tot nog toe verzuimden tot deze inenting over te gaan, komende maan dag van deze laatste gelegenheid ge bruik te maken. SCHIETEN Op de wekelijkse onderlinge wed strijd werden door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel de vol gende resultaten geschoten: R. van Eist 93; A. van Dusschoten 92; M. Berendse en E. v. d. Werk 88; J. ten Broek en A. Wittenberg 87; N. Klumpenaar 84; J. Koudijs en P. Engelenburg 83; R. v. d. Burgt 82; A. Valkenburg 81; H. Pa ter 80; H. Berendse 79; J. van Eist 71; A. van Eist 68; E. van Setten 67 en C. van Ginkel 63 punten. MOOIE IJSBAAN In het begin van de vorstperiode werd door de Scherpenzeelse jeugd druk gebruik gemaakt van de bevroren vijver aan de Lindenlaan, totdat de sneeuw en gedeeltelijke dooi hun ijs baantje bedierf. Met bezems en schui vers probeerden zij hun baantje weer zo veel mogelijk berijdbaar te maken, doch ideaal werd het niet meer. Teneinde de paraatheid van de plaatselijke vrijwillige brandweer op peil te houden had de commandant voor woensdagavond een oefening uit geschreven. Op de Lindenlaan werden de slangen uitgerold, vervolgens op de brandkranen aangesloten waarna het ijs op de vijver met een laagje water werd bespoten. De jeugd beschikt nu weer over een spiegelgladde ijsbaan. GOED VOORBEELD De bewoners van de Taets van Ame- rongenweg, Van Reedeweg en Oude Hol- leweg hebben een uitstekend voorbeeld gegeven van massaal en vakkundig sneeuwruimen. Het is opvallend zoals de bewoners van deze straten hun trottoirs sneeuw en ijsvrij hebben gemaakt. Vooral voor de bezorgers, melkboer, slager enz. is dit een groot gemak. In November 1959 bepaalde de gemeenteraad van Ede dat de instandhouding van de openbare school te De Klomp krachtens het bepaalde in artikel 19 van de lager onderwijswet werd gevorderd. Inmiddels is het aantal leerlingen van deze school over het jaar 1962 bekend. Het bedraagt 35, doch het zou 100 moe ten zijn. De openbare school aan De Klomp zal voorlopig gedurende de jaren 1963, 1964 en 1965 echter kunnen blijven be staan wanneer de gemeenteraad van Ede besluit dat de instandhouding wordt gevorderd krachtens het bepaal de in art. 19 van de L.O. wet. Aangezien de school in De Klomp de enige openbare school in deze omge ving is en opheffing van deze school voor de kinderen uit dit zeer excen trisch gelegen gebied van de uitgestrek te gemeente Ede grote moeilijkheden voor het volgen van openbaar onder wijs zou opleveren stellen B. en W. voor de raad te besluiten dat de in standhouding van deze school nodig is. B. en W. merken in haar advies nog op dat onlangs door de ouder raad voor de openbare scholen een verzoek tot het college werd ge richt om een noodschoot, die thans in gebruik is te Ede bij de open bare Minerva U.L.O. te zijner tijd te verplaatsen naar Ederveen om daarin dan te huisvesten de leer lingen van de openbare school te De Klomp niet kan worden inge willigd. De school te De Klomp zou dan bui ten gebruik gesteld moeten worden, hetgeen om financieel-economische re denen niet verantwoord is, aldus B. en W. van Ede. DOOR MACHINES VEROORZAAKT LAWAAI IS GEEN OORZAAK VAN ZIEKTEN Algemeen wordt verondersteld dat het aanhoudend lawaai in fabrieken het ont staan van hoge bloeddruk, suikerziekte en andere organische ziekten kan ver oorzaken of leidt tot geestesstoringen. Dr. Aram Glorig, die voor de Amerikaanse Academie voor Neus-, Keel- en Oorziek ten een speciale studie van dit onderwerp heeft gemaakt is tot de conclusie gekomen dat dit „baarlijke nonsens" is. Dr. Glorig is van mening dat niets er op wijst dat lawaai enige invloed heeft op de gezondheid, behalve een verminde ring van het gehoor. Zijn onderzoek heeft zich echter uitsluitend uitgestrekt tot het lawaai dat in fabrieken wordt veroor zaakt; hij kan daarom niets zeggen over de gevolgen van het lawaai dat met gro te energie gepaard gaat, zoals bijvoor beeld wat veroorzaakt wordt door straal vliegtuigen: dit onderzoek is nog niet af gesloten. Volgens deze deskundige hangt het ge hoorvlies af van de intensiteit en het trillingsgetal van het geluid. Hij merkt in dit verband op dat het gehoorverlies bij het ouder worden ongeveer 15 deci bel bedraagt en dit verlies kan zonder ernstige schade voor het vermogen om gesprekken te voeren worden geleden. Mb

De Vallei | 1963 | | pagina 5