Deux Pieces 14. Jan van Schuppen VAN MANEN „HUISWERK NA DE THEE" LAATSTE NIEUWS voor de BOER &pruimincj by an van iSchuppen DE VALLEI UW BLAD! Horlogerie ruimt op: Belangrijk bericht dat u allen VRAAG EN j AANBOD Uitgebreide gegevens PRACHTIGE FLANNEL MET GEBREIDE COL EN AFGEZET MET WOLLEN FRANJE VERHAAL VOOR DE VROUW meer WOLLANA doet wonderen met wol Opruiming WOLLANA BETER - GOEDKOPER Te koop Muizenmelk-Peperduur Naar betere Tomaten Aardappelen uit de automaat Aaltjes naar Oosterbeek Pillen voor koeien NIEUWSBLAD „DE VALLEI" Gevraagd 75 Restanten WINTERJASSEN vanaf f 59,75 Restanten COSTUMES vanaff 69,75 Partij JONGENS WINTERJASSEN voor 1/3 van de prijs Restanten REGENJASSEN vanaf f 19,95 10 pCt» korting op alle confectie buiten de opruiming» HOOFDSTRAAT 90 Aangeboden Diversen Maison Kramer Ook een gezin, dat een eenheid is in veel opzichten, kan soms van die merk waardige tweespalten vertonen. Ons gezin b.v., houdt er twee volkomen aan elkaar tegengestelde gezichtspunten op na: de ene helft meent: „Waarom zou je iets uitstellen, als het direkt gedaan kan worden" terwijl de andere helft vindt „Waarom zou je iets direkt doen, als je het kunt uitstellen." Onze oudste zoon, is er - net als zijn moeder - een voorstander van, de ver plichte dingen liever eerst af te han delen. Hij maakt al vanaf de lagere school altijd eerst zijn huiswerk, om er af te zijn, en wijdt zich daarna op gelucht aan de prettiger dingen des levens. Bovendien houdt hij van sys teem in wat hij ook doet. De jongste echter begint veel liever met die prettiger dingen, om straks zijn werk te maken. Bovendien heeft hij iets tegen tijdschema's; hij impro viseert bij voorkeur. Hij lijkt in deze dingen meer op zijn vader; die kan heerlijk lui zijn avondblad uitspellen, regelmatig voorzien van kopjes thee, daarna nog rustig een nieuwe sigaar opsteken en er een leesboek bij pak ken om dan rond 11 uur 's avonds naar zijn privéol te verdwijnen, ten einde de administratieve plichten-van-de- dag te gaan vervullen. Dat kan HIJ doen: hij behoort tot die merkwaardige groep mensen, die alsmaar helderder worden, naarmate andere stervelingen meer slaap krijgen. Hij werkt bij voorkeur in de stilte van de nacht tot minstens 2 uur en heeft dan alles piekfijn in orde. Dit systeem echter is bepaald niet geschikt voor schooljongetjes van 12 jaar! De jongste had op de lagere school als geheugensteuntje een huiswerk boekje, dat hij ijverig vol straaljagers, raketten en andere uiterst snelle ma chines tekende, en waarin hij ook wel eens zijn huiswerk inschreef! Het werk voor b.v. donderdag a.s. schreef hij dan in op een of andere donderdag op een nog niet volgetekende bladzijde en het zal niemand verwonderen, dat hem dit vaak voor onaangename verrassingen plaatste; soms moest hij gauw een ver geten aardrijkskunde les leren of tus sen de middag een rijtje jaartallen in stampen; dan weer 's avonds even naar een vriendje, om het niet meegenomen taalboek te lenen. Op de een of andere manier echter rolde hij toch zonder onvoldoendes door het leven en veel van zijn „spoed- werk" bleef zowel voor de onderwijzer als voor ons verborgen, al merkte ik het natuurlijk vaak, als ik naar zijn werk informeerde. Eens vertoefde hij onwaarschijnlijk lang achter de deur- met-het-haakje en toen ik vroeg, wat hij daar toch uitspookte, klonk het ge dempt maar openhartig „Ik maak hier stiekum een strafsom, die ik voor van middag moest maken!" Maar nu, op het gymnasium zal het allemaal anders moeten gaan, wil er wat van terecht komen. Nu heeft hij een levensgrote agenda, waarin niet getekend mag worden en nu zal hij bovendien een of ander systeem van huiswerk maken dienen in te voeren. Wij waren heel benieuwd hoe het zou gaan en wachten af. De school be gon op toeren te komen en de agenda's kwamen in actie. De oudste ging rustig verder met zijn beproefde werkmetho de, zo van „Ik werk tot vier uur, dan ga ik een uurtje tennissen en van 5 tot 6 uur maak ik de rest af." De jongste echter nam zijn verjaardagscadeau, zijnde een autootje met echte versnel lingen en ging naarstig aan de slag met spelen. Ik begon te typen en zat me te ver bijten, want nu kun je natuurlijk wel tegen zo'n joch een of andere tirade loslaten, als „En nu zit je op de mid delbare school en nu moet je voortaan éérst Maar we wilden zo graag weten, hoe hij zich dit zelf had voor gesteld; of hij de ernst en de noodza kelijkheid van enig systeem van huis werkmaken inzag! Ik typte ogenschijn lijk kalm verder; de oudste werkte bo ven op zijn kamer de jongste stop te zijn auto in de kast en ging teke nen! Tegen 3 uur kwam de oudste vragen of er al thee was. „Het water kookt al, over 5 minuten heb ik thee" zei ik. Toen keek de jongste op van zijn te kening. „Ik blijf tot de thee tekenen en dan ga ik m'n huiswerk maken. Ik heb maar twee vakken en alleen schriftelijk" kondigde hij onbevangen aan. Een pak viel van mijn hart: hij had er tenminste over gedacht en hij wist bovendien wat hij te doen had voor huiswerk. De oudste vroeg „Waarom doe je het niet eerst, zoals ik? Dat is toch veel prettiger?" Maar zijn broe der schudde ernstig het hoofd. „Nee, joh, als ik de hele morgen zo vreselijk m'n best heb zitten doen, dat ik nog steeds geen strafwerk heb (na drie da gen!) dan wil ik eerst even „niks" doen. Ik heb bedacht, dat ik altijd tot de thee ga spelen en dan m'n huis werk; dat kan toch ook, Mam?" Ik was opgelucht, dat ik niet had hoeven ingrijpen. Nu maar zien, wat er in de praktijk van terechtkomt; het begin is in ieder geval hoopgevend! Jeanne K. Dinsdagmorgen 15 januari 9 uur be gint in onze opruiming DE RES TANTVERKOOP VAN WOL in prij- zen van 75, 98 en 125 cent per 100 gram. van alle breimodellen - pullovers met V- en ronde hal en diverse leu ke modelletjes, ook in Lambswool, tegen ongekend lage prijzen. BIJ UW SPECIAALZAAK Markt 7 - Veenendaal - Telef. 3120 4 4 f 1,per advertentie 4 t.m. 10 woorden, elk 4 1 woord meer 10 cent. 4 4 Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. katoenen meisjesrok ken alle maten 4,95. Ter- lenka-meisjesrokken alle ma ten 5,95 Tinneroy-meisjes- rokken, alle maten 5,95. Es kimo-markthal. Pr. Bern- hardlaan 28, Veenendaal. Te koop pracht Singer elektr. naaimachine in koffer met 3 jaar garantie, 145,G. v. d. Garde Naaimachines. Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Wist u dat er ook melkmachines voor muizen zyn? Deze miniscule apparaat jes worden in Amerikaanse laboratoria gebruikt en echt niet voor de grap of bü wijze van experiment. Men heeft namelijk ontdekt dat mui- zenmelk een bijzonder goede voedings bodem is voor bepaalde virussen, mis schien vanwege de bijzondere samen stelling. Een goede melkmuis levert tweemaal per dag een kubieke centi meter melk. Deze melk wordt onmid dellijk in tabletvorm bevroren en aldus bewaard aldus „Boer en Tuinder". Waarschijnlijk is dat de duurste melk ter wereld want de laboratoria betalen daarvoor 10 dollar per tablet dat is bij na 40.000 gulden per liter. Bij overproduktie zouden de prijzen uiteraard snel gaan dalen wat niet denkbeeldig is gezien het buitenge woon grote voortplantingsvermogen van muizen. i Bij in Italië genomen proeven is ge bleken. dat de kwaliteit van tomaten, zowel de inwendige als de uiterlijke bij de teelt in grindcultuur aanmerke lijk beter was dan wanneer de toma ten normaal in de grond onder glas of in de natuur worden geteeld. Zoals bekend, begint men in Italië meer aan dacht te besteden aan betere tomaten- kwaliteit, aldus „De Tuinderij". Om de ze reden wordt er niet alleen meer glas gebouwd maar is er ook bij de praktische telers belangstelling voor de teelt zonder aarde (onder glas). Op een tentoonstelling te Londen, welke geheel gewijd was aan de ver pakking van levensmiddelen, werd een aardappelautomaat gedemonstreerd, die veel belangstelling trok, aldus „Land- bouwdocumentatie". Een speciale organisatie koopt de aardappelen in het groot van haar leden, sorteert, wast en verpakt ze ver volgens in bedrukte zakken van 8 kg die via de automaat voor 3,wordt verkocht. De teler ontvangt op deze manier ongeveer 10,per ton meer voor zijn aardappelen. Aanvankelijk werden de verpakte aardappelen via de normale handelskanalen op Convent Garden verkocht, maar dat liep stroef, zodat men toen aan verkoop per auto maat is gaan denken. Meerdere auto maten zijn reeds besteld en zullen te zijner tijd in verschillende zaken in Londen worden geplaatst. De afdeling aaltjesonderzoek van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, die sinds de oprich ting in Wageningen bij de Plantenziek- tekundige Dienst te Wageningen was ondergebracht, heeft thans haar eigen definitieve afdeling te Oosterbeek be trokken. In 1962 zijn ongeveer 8000 monsters op aaltjes onderzocht, dat is ongeveer het viervoudige van het be ginjaar in 1957. Deskundigen verwachten in de ko mende jaren een stijgende belangstel ling voor het aaltjesonderzoek. Dit hangt nauw samen met het feit dat de vruchtwisseling steeds meer geweld wordt aangedaan door eenzijdige teel ten. Verschillende aaltjessoorten krij gen daardoor een kans zich snel uit te breiden en aanzienlijke schade te ver oorzaken. Hier geldt zeker: „Een ge waarschuwd man geldt voor twee". Een nieuwe manier om herkauwers te voorzien van bepaalde mineralen, meent men te hebben gevonden in het toedie nen van pillen met een hoog soortelijk gewicht, aldus Landbouwdocumentatie. De pillen, die bijvoorbeeld kobalt be vatten, worden de dieren ingegeven en blijven in de pens en netmaag achter. De pillen staan de actieve stoffen lang zaam af en kunnen gedurende enkele weken tot zelfs maanden werkzaam blijven. Behalve bijvoorbeeld kobalt kunnen ook andere stoffen in die pillen worden verwerkt, bijvoorbeeld antitrommel zucht en ontwormingsmiddelen, anti biotica of hormonen. Te koop z.g.a.n. 2-persoons- bed (interieur-matras) t.e.a. b. Te bevr. Govert Flinck- straat 52. Veenendaal. Te koop in de opruiming par tij Anoraks met capuchon en ritssluiting. Weggeefprijs 6.95. Eskimo-markthal, Pr. Bernhardlaan 28, Veenendaal (v.a. 18 jan.). Te koop A-keus lakens en slopen met 10 en 15 jaar ga rantie. 30*/» korting. F. Bal last, KI. Katerstraat 77, Vee nendaal. Tel. 3505. Banancn-reklame 59 cent per kg. De Haas-Fruithal, Jan Steenlaan 73, Veenendaal. Te koop Silver Match en Poppel gasaanstekers, siga rettenkokers enz. Sig. Maga zijn A. v. Walsum, Achter kerkstraat 26, Veenendaal. Tel. 3179. Te koop Husguvarna Salon- kast naaimachine als nieuw voor slechts 150,— met 3 jaar garantie. G. v. d. Gar de, Naaimachines, Cuneraweg 328, Rhenen. Tel. 08385-2332. Jonge konijnen en drie pri ma voedsters te koop. Buurt- laan-west 80, Veenendaal. Te koop Duitse kruissnarige piano wortelnoten kast, vrij klein type 315,—. Bergweg 8, Veenendaal. Tel. 3837. Te koop haard- en fornuis kachel (wit). G. Mol, Boven- weg 53, Achterberg. Drachtige gelten te koop, 20 jan. uitgeteld. P. Zeestraten, Zandheuvelweg 7, Veenen daal. Te koop z.g.a.n. Melson zig zag naaimachine, elektr. in koffer met 3 jaar garantie, f 295,-. G. v. d. Garde, Naai- machtines, Cuneraweg 328, Rhenen, Tel. 08385-2332. Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. enkele meisjes regen jassen, gevoerd met capu chon, waterdicht. Spotprijs 12,95. Eskimo-markthal, Pr. Bernhardlaan 28. Veenendaal. Te koop Berini-bromfiets M 21 in prima staat a 95,en Batavus Bilonet in prima staat a 325,Middelbuurt- seweg 16, Veenendaal. Te koop een paar houten No ren schoenmaat 44 en een lange lederen herenjas maat 48. Kastanjelaan 11, Veenen daal. van elke in Nederland verschijnende courant staaD tot Uw beschikking. Wij varzorgen het plaatsen van Uw advertenties zonder prijsverhoging in bladen door GEHEEL NEDERLAND. Parallelweg 10 - Tel. 2032 (2 lijnen) - Veenendaal Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. enkele stuks tinne- roy-herencolberts 15,95. Es kimo-markthal. Pr. Bern hardlaan 28, Veenendaal. Herensportrijwiel. Wie is liefhebber van prachtig he- rensportrijwiel geheel com pleet voor 85,Nieuwe- weg 81, Veenendaal. Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. meisjes- en jongens korte broeken 1,95. Dames terlenka-lange pantalons 9,95. Lange jongensbroeken, zware kwaliteit 6,95. Eski mo-markthal, Pr. Bernhard laan 28, Veenendaal. Te koop aangeboden Ford Thames-bestel 1958. Laadver mogen 400 kg. Uiterste prijs 950,en tevens in uitst. st. verk. Ford-Mainline met ra dio en kachel, 6-cylinder bj. 1955 1250,—. J. Admiraal, Fluiterstraat 57, Veenendaal. Tel. 2870. Te koop jonge Duitse her ders. Prima stamboom. Bil lijke prijs. Joh. Spies, Prinses Irenelaan 26, Dodewaard. Te koop Ford Angiia bj. 1949 Prijs 425,Te bevr. Molen straat 77, Veenendaal. Te koop V.W. de luxe, Ame rikaans model, i.pr.st., we gens aanschaf bestelwagen. Te bevr. Slijterij de Zwaai, Verlaat 2, Veenendaal. Tel. 3610. Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. gebreide damesmut sen, zeer voordelig v.a. 1,25. Eskimo-markthal, Pr. Bern hardlaan 28, Veenendaal. e kooi r. st. pr. st. Verl. Maanderweg 28, Ede. Tel. 8403. Te koop in de opruiming v.a. 18 jan. moderne jongens truien. 100°/o wol. nergens zo goedkoop. Eskimo-markthal, Pr. Bernhardlaan 28. Vee nendaal. Te koop grote fabriekspartij 2e keus dekens, één- en twee persoons. Ook stukken en kinderdekens. Alles 100°/« zui ver wol voor halve prijs. F. Ballast, KI. Katerstraat 77, Veenendaal. Tel. 3505. Te koop 200 hennen WL. 8 weken. Pelikaanstraat 20, Veenendaal. Te koop wegens bijzondere omstandigheden Heinkel scooter. 40.000 km. gelopen. Valleistraat 144, Veenendaal. Te koop z.g.a.n. Solex. Te bevr. Bilderdijkstraat 19. Veenendaal. Te koop radio met mooie vol le klank in keurige kast, lange-, midden- en korte golf, klankkleur, bandsprei ding, magisch oog, extra piek up en luidspreker aansluiting gekost ruim 300,— nu voor 75,Nieuweweg 81. Vee nendaal. Inboedel te koop o.a. olie- haard, compl. bedden, pla- tenwisselaar, 4 snelheden plus platen, TV compleet, fietsen e.a. Seringplantsoen 20, Rhenen. Te koop toom zware biggen. Benedeneind 7. Veenendaal. Te koop te Rhenen een dub bel woonhuis, nette stand. Br. Lett. F. Boekhandel Waiboer Rhenen. Postzegel-album te koop. Ned.-Overz. geb. 's avonds na 7 uur. Dokter Wallerstraat 94, Rhenen. Herenrüwiel ter overname, keurig onderhouden en zeer sterk, geheel compleet met verlichting enz. voor 65,—. Damesrijwiel, ook geheel compleet voor 60,—. Nieu weweg 81. Veenendaal. Te koop 4 ingeente jacht honden. R. v. Mourik, Zand- voort 31. Amerongen. Te koop Pelgrim hetelucht- kachel (vierkant). Zuivelstr. 9. Veenendaal. Te koop Ford Anglia combi natiewagen. Bj. 1957. Des kundig onderzoek toegestaan, 5 950,ook ruilen voor kleine personenwagen. Mid- delbuurtseweg 16, Veenen daal. Te koop geitzeug en toom biggen. Emmalaah 41 Vee nendaal. Jonge man zoekt bijverdien ste in de avonduren en/of zaterdags, in bezit van rijbe wijs B.E. Br. onder nr. 2499 aan het bur. van dit blad. Werkster gevraagd voor maandagmorgen. Huize Chic, Patrimoniumlaan 13, Veenen daal. 2 sportieve Duitse jongens in bezit van rode sportwagen, zoeken kennismaking met 2 leuke meisjes uit Veenendaal of omgeving. Br. met foto's onder nummer 2495 aan het bur. v. d. blad. Te huur gevraagd gem. ka mer zonder pension, weekend afw. Br. lett. G. Boekh. Wai boer Rhenen Te koop gevraagd schuurtje van 6x6 mtr. (Uitneembare schotten) W. v. Beijnum, Cu neraweg 96, Achterberg. Bejaarde man zoekt kosthuis, liefst bij weduwe. Br. lett. H boekh. Waiboer. Rhenen. Consumptie-aardappelen te koop gevraagd. Br. onder nr. 2490 aan het bur. v. d. blad. Te koop prima 2e hands hand- en trap naaimachi nes, ook ziz-zag. Fa. Koo- men. Kerkewijk 17, Vee nendaal. Te koop partij flanellen la kens éénpersoons 3,95, tweepersoons 4.95. Iets vuil geworden. F. Ballast, KI. Ka terstraat 77, Veenendaal. Tel. 3505. Gevraagd werkster voor en kele hele of halve dagen per week of morgen-meisje. Me vrouw Harting Kanaalweg 14. Veenendaal. Timmerman zoekt contact met een in Veenendaal wo nende metselaar, elektricien, loodgieter, schilder, om sa men voor ieder een eigen woning te bouwen. Br. onder nr. 2496 aan het bur. v. d. blad. KLEUREN: ROOD - GROEN EN LT. MARINE Ook tijdens de opruiming een begrip voor kwaliteit en service. Gevraagd huishoudster bij echtpaar te Bussum, waar van de vrouw enige hulp be hoeft. P.G. Br. onder nr. 2497 aan het bur. v. d. blad. Wegens teleurstelling flinke werkster gevraagd. Mevr. Dijkstra, Stationssingel 10, Veenendaal. Gevraagd net meisje voor halve dagen of enige mor gens per week. B. J. v. Eke- ries, J. P. C. Leinweberstr. 85. Veenendaal. Gevraagd net meisje voor hele of halve dagen of werk ster. meerdere hulp aanwe- zig.zig. Mevr. M. v. Hunnik, Hoofdstraat 35, Veenendaal. Wie biedt woonruimte aan, voor dame alleen. Br. onder nr. 2498 aan het bur. v. d. blad. Ik zoek al dagen naar mijn slee. Hebt U hem gezien? Mijn naam staat er onder. Hennie van Nieuwameron- gen, Jan Steenlaan 14, Vee nendaal. Glasventilatoren v. keukens en huiskamers met slechte ventilatie 58,— en 76, per stuk. Worden door ons kant en klaar in raam gele verd. Glas en zetkosten ko men extra. Fa. Zimmerman en Zn., Sandbrinkstraat 1, Veenendaal. Bescherm U tegen kou en tocht, wij hebben de materia len die U zocht. „De Hout specialist", Patrimoniumlaan 55, Veenendaal. Tel. 3520. De kapperszaak van J. Hei mei te Achterberg is a.s. dinsdag elke dag weer ge opend. Europlast watervaste gips plamuur voor gaten en scheuren in muurwerk, voor schilderwerk enz. Verkrijg baar bij fa. Geha van Leeu wen, Hoogstraat 7, Tel. 3246. Veenendaal. Aluminium condensstrip op elke gewenste maat bij „de Houtspecialist" Patrimonium laan 55, Veenendaal. tel. 3520. Voor al uw feesten, salade's, gebraden haantjes, warme hapjes, enz. Ook thuisbez. Lunchroom „De L u 1 f e 1", Kerkewijk, V'daal, tel. 2085 Levertraan en vitamines in dragee's - vloeistof en cap sules, natuurlijk Drogisterij ,De Helm", Dr Slot de Bruineplem 25. Veenendaal. Voor plaatwerk en uitdeuken Gebr. Ploeg, Overberg. Tel. 03431-251. Een flinke voorraad meube len, waarvan veel als nieuw, vindt U steeds tegen zeer la ge prijzen in het Veense Ver koopbuis, Hoogstraat 30. Tel 2209. Veenendaal Ons visitekaartje is een goe de schoenreparatie. Ons de vies: Goed geschoeid on vermoeid. Blankesteijn Zn., Helling 14. Veenendaal. Grote collectie mozaïkmatjes v.a. 3,per stuk. Bij de Houtspecialist, Patrimonium laan 55, Veenendaal, tel. 3520 HET KWALITEITSHUIS CHOCOLADEKOEKJES een van onze specialiteiten. A.s. zaterdag 250 gram roomboter- koekjes 1,25. PATISSERIE Kerkewijk 21 - Tel. 2365 In onze espressobar-tearoom heerlijke koffie met slagroompunt 0,90 incl. Kerkewijk 21 - Veenendaal Tel. Banketbakkerij 2 3 6 5 Hoortoestellen en batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51. Veenendaal. Tel. 3184. De best uitgeruste tankwa gen en de beste haardbrand- olie bezorgt Jan Henken. Ko- ninglnnelaan 37. ta Veenen daal. Tel. 2361. Schoorsteenplaten in ver schillende uitvoeringen „De Houtspecialist", Patrlmo- niumlaan 55, Veenendaal. tel. 3520. De kapperszaak van J. Hei mei te Achterberg is a.s. dinsdag elke dag weer ge opend. Asbest golfplaten en Asbest board in alle maten uit voor raad leverbaar of recht streeks van de fabriek. Prij zen ver beneden iedere con currentie. Vraag niet hoe het kan, maar profiteer ervan J. Kool, Holleweg 4. Tel. 08385- 2463, Veenendaal. Rutexon het eDige afdoen de middel tegen vochtige en natte muren, kelders. Be scherming tegen roest. o.a. auto's. Fa. Geha van Leeu wen, Hoogstraat 7, Tel. 3246, Veenendaal. 2 Zaanlander stijlklokken iets beschadigd enkele pendules enkele wekkers verder nog heren- en damespolshorloges Hoogstraat 28 - Veenendaal Om alle misverstanden te voorkomen deelt de Veenendaalse winke liersvereniging „Handel Nijverheid" mede dat de aanvangsdatum van de winteropruiming is dinsdag 15 januari a.s. om 9 uur. Deze datum geldt voor het gehele land. Op die datum zullen de plaat selijke zaken zorgen kunt profiteren van ve le extra aanbiedingen. Het bestuur van „Handel Nijverheid".

De Vallei | 1963 | | pagina 6