PAUK Jy Voor de vierde maal afgelasting voetbal Een 400 jarige en Burgerlijke stand Kwal iteits-waarborg nu ook voor verpakte aardappelen PIET BURGGRAAF KERKDIENSTEN Voedings- en stofwisselingsziekten bij het rundvee SPECIAAL NIEUWS VOOR BRILDRAGERS SPORTPROGRAMMA: Leerzame avond voor Ned. Chr. Vrouwenbond bekendmaking Officiële DINSDAGKOOPJES PLASTIC ZEEPBAKJE 0.25 PLASTIC EMMER KEUKENKRUK nog springlevend nog kaarsrecht 400 JAAR HEIDELBERGER CATECHISMUS nog kerngezond Gevonden en verloren Ingekomen en vertrokken ZONDAGDIENST VOOR DE VROUW: iedere morgen om drie uur gaat de wekker VOOR DE BOER: rife. Een viertal puntjies wou ik deeze week effe kurt anstippe. 't Is mar een droevige boel mit die tachentig flets in de Schrijverswijk. Ik hoop, dat as deeze reegels jelui afgedrukt en wel onder de ooge komme, dur al een bietjie teekening in de toestand gekomme is. Ten gunste van degeene die zitte te snakke naar een eigen huisie. Ik weet wel: et zei iedereen z'n schuld en gien mins z'n schuld wel weer weeze, dat kant-en-klare huize nog niet betrok ken kenne wurde. Dat is toch nooit per- cies na te snuffele. Mar daar gaat et mijn in eerste instansje ok niet om. Dur wurdt hier geen reekening gehauwe mit de belange van de minse. En dat zien wc meer bij zuk soort gevalle. Eerst zei dur iets tot op et lest uitgeknobbeld wur dt- en dan komme pas degeene an de beurt die dur et meeste belang bij hebbe. Wat dur ok gebeurd is et scheelt mijn allemaal niks. Ik vin et een schan daal, ok al beweert een woordvoerder van de huisbaas dat dur heelegaar niks an de hand is. Wie weet onder wat veur om- standigheedes sommige minse, die een huis van de flet toegeweeze gekreege in hebbe, deze barre kou motte huize. Over barre kou gesprooke: je zei op et oogenblik kooleboer weeze. Et leit ne- tuurlik gien windeiere, de koolehandel vandaag anpoote geblaze. Op een slechte weg en mit allemaal klante die hoognoo- dig koole motte hebbe. Vandaar dat er een berichie in de krant verscheen, dat de gruisboere ik meen een kwartjie meer et mud mochte ree- kene. Zoo op et eerste gezicht zou je zegge: reedelik. En dat vin ik nou juust niet. De Veen- se gruisboere zijn in mijn achting gestee- ge, dat ze daar niet an mee doen. Et is op et oogenblik hoogseizoen veur deeze handelaare en daar pikke ze, veur zoo- veer ik et af kan kijke, een mooi ekstra graantjie an mee. Dan gaat et naar mijn smaak niet an om daar nog es een kwart- tjie et mud op te zette, vanweeges de barre omstandigheedes waaronder gele verd mot wurde. Stel je nou es veur, laat elke neeringdoende bij het vaststelle van z'n prijze ok nog es reekening gaat hauwe mi' allerlei bezondere omsiandigheedes die dur eige kenne veurdoen. Goed, dat de melkboere en de bakkers een cent meer magge vrage, dat neem ik. Heele gaar in den haak vin ik et ok niet en ge lukkig heb ik van alleskante magge ver- neeme, dat Veense bakkers en melkboere daar ok niet an meedoen. Daar staan ze veur mijn hoog mee en ik hoop dat ze et allemaal zonder uitzondering zijn. Niet hoog heb ik die bejaarde dame zit te die mit dur auto een bakfietser van de sokken ree en et niet noodig von om effe naar de man, die gewond raakte, te te komme. Ach, an de andere kant heb ik toch ok weer een beetjie te doen mit die dame. Teminste as et alleenig mar van zeenewe gewist is dat ze gauw deurree. Er. late we dat gunstigste geval nou an- neeme. Mar dat neemt dan niet weg dat ze overal, behalve in een auto op de weg, thuishoort. Want dan blekt wel, dat ze dur eige al gien baas mee is, laat staan die auto. Veur mijn is dur reede om et rijbewijs gauw in te neeme. As ie zesen- zeuventig jaar bin zei ie daar ok nog mak- keliker buite kenne as iemand van om de veertig. Tot slot nog effe de kuituur, mit een gewoone k. Dur is een zoogeneumde Jazz club in oprichting en degeene die dat za- kie op poote gaan zette schreeve dat et- geen zij gaan bedrijve niet vergeleeke mot wurde mit gillende gietare en muzikante die over de plevuize lobbe. Et gilde van de gietare heb z'n eige dat angetrokke, en dur een net stukkie teugen in geschreeve. Dat ken ik me begrijpe: ieder z'n meug en ze motte niet an je meziek komme. Mar jongelui, mijn overtuig is geen van beije. Ik blijf bij een goeie mars en zoo'n lekkere deiner van Straus. Waar hoor ik nou thuis, as ik me ok es wil urganiseere op meziekgebied? Of nerges? Wout Blauwkous De spiegelbeelden en de beeld- sluieringen, die door de spiegelin gen van het licht tegen het brille- glas ontstaan zijn uitermate storend. Vooral wanneer deze helderder zijn als datgene dat men wil zien. Dergelijke ongunstige verschijnse len komen niet alleen overdag voor, doch ook vooral bij het zien in de schemering, in de duisternis, in de bioscoop en bij 't kijken naar 't te levisiebeeld. Vanzelfsprekend kun nen deze verschijnselen bij het deelnemen aan het moderne ver keer in hoge mate gevaarlijk wor den. Zoals iedereen bij brildragers op valt, werken ook de reflexen op de brilleglazen onaangenaam, omdat men de ogen niet duidelijk kan zien en deze vaak een harde uit drukking geven, die niet prettig aandoet. B(j ontspicgelde brillegla zen zijn deze onaangename ver schijnselen verregaand opgeheven. Het resultaat is verrassend. Uzelf en ook Uw naaste omgeving merkt nauwelijks nog dat U brilleglazen voor Uw ogen hebt. opticien-specialist Pr. Bernhardlaan 4 - Veenendaal Telefoon 3784 Leverancier voor alle ziekenfondsen. Ook voor dit weekend is er geen I dere wedstrijden per week worden voetbal. Het geldende programma vastgesteld, is reeds voor de vierde maal afge last. Het begint erop te lijken dat de stagnatie zo langdurig wordt dat de afwerking van de competitie gevaar loopt en verwacht mag worden dat in het voorjaar meer- De heer Ester uit Veenendaal heeft dinsdagavond voor de leden van de NCVB gesproken over „Sociale Zeker heid en Persoonlijke Verantwoordelijk heid." Deze tweeledige titel wijst er al op, dat zijn referaat in twee delen uit een viel. Eerst dus nDe Sociale Zeker heid", een begripdat veel ruimer is dan alleen sociale verzekeringen. Onder sociale zekerheid vallen: 1. de sociale verzekeringen (ziektewet, onge vallenwet, invaliditeitswet, zieken fonds), 2. de algemene bijstandswet (die binnen afzienbare tijd komt) en 3. de sociale voorzieningen voor ge handicapten. Nadat dit alles uitvoerig was toege licht en de heer Ester nog eens be klemtoonde dat een uitkering bij ziek- L. R. A. Ester taak voor de kerk te e.d. geen gunst is maar een moreel en christelijk recht ging spreker over op zijn tweede punt: „Persoonlijke Ver antwoordelijkheid." Op de vraag: „Wat is verantwoorde lijkheid?" zijn verschillende antwoor den mogelijk. De heer Ester formu leerde het zo: „Het persoonlijk be reid en in staat zijn verantwoording te dragen in gezin en maatschappij." Nog niet zo lang geleden (en mis schien nog) vonden sommigen de so ciale zekerheid een kwalijke zaak, maar collectieve verzekeringen zijn niet on bijbels. In de grond der zaak is het een betrachten van naastenliefde, want met de premies, die wekelijks betaald moeten worden, is of wordt de naaste geholpen. We mogen dankbaar zijn, dat we le ven in een maatschappij, waar de bij belse normen ook door ongelovigen worden aanvaard. Bij het beantwoorden van de vragen, na de pauze, ging spreker nog even dieper in op het opvoeden tot verant woordelijkheid. In de eerste plaats is dat een taak van de ouders, die niet alleen moeten zeggen, wat behoort en wat niet, maar hun opgroeiende kin deren moeten voorleven. In de tweede plaats ligt hier een taak voor de leidinggevenden in het bedrijf. De jongens en meisjes moeten op de juiste manier worden opgevan gen. Ze moeten opgevoed worden naar de volwassenheid en hier kunnen de ouders dat niet doen. Volgens spreker wordt hier nog lang niet genoeg ge daan. En in de derde plaats ligt hier ook een taak voor de kerk. De zorg voor de jeugd mag niet ophouden bij de deur van de kerk of cat. gebouw. De kerk moet weten met wat voor pro blemen de jongens en meisjes te maken krijgen, als ze na de schoolperiode in het bedrijf worden geplaatst. Ze moet ook daar steun en leiding geven. Voor 't komende weekend dus alleen schaatsen en daar waar er gelegenheid is ook skieën. Gemeente Rhenen WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van A. M. v. d. Waal, Achterbergsestraatweg 193 te Rhenen om vergunning voor de bouw van een bungalow op het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen, sec tie G. nr. 1120. Aangezien dit bouwplan afwijkt van het geldende uitbreidingsplan in onderdelen voor de buurtschap Achterberg, zal de bouwvergunning krachtens de bijzondere procedure van artikel 20 der wederop- opbouwwet moeten worden verlend. In verband hiermede worden de eigenaren van aangrenzende en nabij gelegen gron den in de gelegenheid gesteld binnen een termijn van veertien dagen na dagteke ning van deze bekendmaking bij hun college bezwaren in te brengen tegen het verlenen dezer vergunning. Rhenen. 18 januari 1963. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burg. L. Bosch v. Rosenthal De secretaris Th. v. d. Willik Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie van de gemeente Rhenen een verzoek met bijlagen ter inzage ligt van N.V. Machinefabriek Constructie bedrijf N. Drost en Zoon wonende Kuil- Voor uw stuk toiletzeep, in diverse kleuren. Gaat jaren lang mee, nu slechts Inhoud circa 8 liter. Stevige uitvoering, door zeer geringe fabricagefout 1 IQ een uitzonderlijk lage prijs. Oerdegelijke uitvoering, metalen, met plastic over trokken poten en vlot plastic zitje. Ook nu weer Q QO voor slechts J ALLEEN DINSDAG 22 JANUARI Tydens de opruiming op alle goederen (uitgezonderd merkartikelen) 10 korting Hoofdstraat 7 Tel 3103 Veenendaal weg 4. Rhenen om een, in verband met de uitbreiding en wijziging van zijn ma chinefabriek en staalstraalbedrijf, nieuwe, de gehele inrichting omvattende, vergun ning. Schriftelijke bezwaren tegen het verle nen van de vergunning kan een ieder ge durende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het ge meentebestuur, waar dit verzoek ter in zage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder per soonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 29 ja nuari om 11.00 uur in het gemeentehuis te Rhenen. Rhenen, 14 januari 1963. Burgemeester en wethouders van Rhenen, De burg. L. Bosch v. Rosenthal De secretaris Th. v. d. Willik Iedere zondag vervult hij nog een preekbeurt in de kerk. Niet alleen in Veenendaal, maar op vele plaatsen in ons Vaderland. Toch is de „onderwijzer" van onze Heidelbergse Catechismus al 400 jaar. 19 jan. 1563 schreef de keurvorst, Fre- derik 111, de voorrede van de H. Ca techismus: „dat het volk wordt opge leid om God, hun Schepper en Ver losser, UIT HET WOORD te leren ken nen." Dat onze „onderwijzer" het zo lang volhoudt, daarvan schuilt het geheim in de nauwe aansluiting van het onder wijs bij het levende Woord van God. Het schriftuurlijk karakter is zijn kracht; bediening van het goddelijke Woord zijn bedoeling. Aangezien het Woord Gods levend en krachtig is en blijft tot in eeuwigheid, houdt ook hetgeen uit het Woord Gods geleerd wordt stand in eeuwigheid! Er staat hem maar één ding voor de geest n.l. om het volk, de kerk en haar jeugd te brengen onder de heer schappij van de Waarheid Gods en on der het zachte juk van Christus. De „onderwijzer" zegt niet: „En ik denk er zó over", maar „Alzo zegt de HEE- RE Heere". Iedere zondag loopt hij kaarsrecht ter kerke: „dat ik inzonderheid op de sabbat, dat is, op de rustdag, tot de gemeente Gods naarstiglijk kome, om Gods Woord te horen". Maar hij is geen zondags-christen. Ook door de weeks: „dat ik dl de dagen mijns le vens van mijn boze werken ruste". Men weet wat men aan hem heeft! Hij houdt er niet van om met ieder een mee te praten. Sommigen bewe ren dat men bidden moet wanneer er behoefte is of nood, hij zegt: „dat God ons GEBODEN heeft te bidden". De Heidelbergse Catechismus levert ons 't staal van de échte gereformeer de leer. Hij staat dan ook kaarsrecht tegen- „De Heidvtyèrger Catechismus geeft de gereformeerde leer in 129 vragen en antwoorden. Opge steld in 1563 door Zacharias Ur- sinus en Kaspar Olevianus. Sinds de Dordtse Synode één der drie belijdenisschriften (for mulieren van enigheid) van de Ned. Herv. Kerk en van de Ge reformeerde kerken. over allerlei leringen, die niet naar het Woord van God zijn. De leer van „vrije genade" en „een rijke Christus voot een arme zondaar" blijft de lijn die hij volgt. Kaarsrecht en toch ootmoedig. Want het komt er zo eerlijk uit: „dat ook onze beste werken in dit leven alle onvolkomen en met zonden bevlekt zijn". Maar hij belijdt ook met forse taal: „dat ik in. Christus voor God rechtvaardig ben". Van éénzijdigheden geen sprake!! 1563 - 1963, dat is vierhonderd jaar. En nog steeds heeft hij een boodschap voor het heden. Niet abstrakt, maar konkreet. Op de man af!! Niet ingewikkeld, maar .eenvoudig Je neemt er wat van mee!! Voor de mens van 8 tot 80 verklaart hij Het Woord. In 1563 schreef Frede- rik: „dat de tedere jeugd werd ver waarloosd". In 1963 schrijft men over een „no zem-probleem". Vierhonderd jaar geleden was er het raadsel van het sterven en de dreiging van de toekomst. In 1963 is 't nog net zo! Daarom is het een gezonde vraag: „Wat is Uw enige troost beide in le ven en sterven?" Dat is toch wel zo gezond voor een mens met deze vraag gekonfronteerd te worden! Onze eeuw is koel, zakelijk en on persoonlijk. Wij dreigen te vereenza men in onze welvaart. Daarom is de persoonlijke toon van onze „onderwij zer" een weldaad. Hij heeft belangstel ling voor onze persoon. „Wat is Uw troost; Uw enige"? En de enige remedie voor de mens van alle tijden is: „het eigendom te zijn van Jezus Christus". Het is juist dit „troost-motief" van de H. Catechismus waarom wij zo graag luisteren naar deze 400-jarige. RECEPTIE: Zaterdagavond, 7.30 uur in de Herv. Kerk op de Markt houdt de Heidelberger receptie. En hij heeft U wat te zeggen!! Ds. C. Langbroek VEENENDAAL Gevonden voorwerpen in de week van 9 tot en met 16 januari 1963. Sleuteltje; doublé dameshorloge met zwart bandje; kinderbril met grijs montuur; bruin lederen portemonnaie met inh.; rib fluwelen kinderpantoffel; bruine linker glacé; groene bromfietstas, inh. rep. ge reedschap; wit rechter kinderschoentje; zwarte kat; gevoerde damesglacé; rap portenboekje t.n.v. J. van Beek; beige plastic dames knipportemonnaie met inh. blauw-witte das; witte wollen das. In hetzelfde tijdvak zijn de navolgende voorwerpen als verloren aangegeven: Metselaarshamer; rond doublé dames- horolge met zwarte lederen bandje; licht grijze knot wol; groen-rood-zwart geruite mohair sjaal; pop met blauw jurkje; bruin lederen militaire koppel; grijze rechter herenglacé; bedelarmbandjes met 5 be deltjes. RENSVVOUDE Verloren: paar glacé handschoenen (lichtbruin); paar wollen handschoenen (donkergrijs). ELST Verloren: grijze herenhandschoen. VEENENDAAL Geboren: P.udi d. v. H. E. Verhaar en J. van Schuppen; Gerard z. v. J. Linde en G. Lindemuller; Gerardine Caroline d. v. H. van Manen en J. W. van de Scheur; Hendrik Lambertus z. v. J. Willemsen en I. Pagter; Jacob Reindert z. v. E. J. van Esse en G. van Dijk; Petronella d. v. J. Gijsbertsen en G. Drost (geb. te Rhenen); Gerrit z. v. B. Leppers en G. Schot. Ondertrouwd: A. de Man en T. van Erven; W. R. Jansen en G. van Kooten. Gehuwd: C. Valkenburg en A. Keuning. Overleden: Dirk van Dijk, 76 jaar, wed. naar van P. Meilink; Henrica van Harde- veld, 90 jaar, wed van G. van Doorn; Gijsbertus van der Poel, 57 Jaar, echtg. van J. A. Wisselo (overl. te Rhenen). RENSWOUDE Ondertrouwd: J. van Ree en E. van der Horst; E. van Ravenswaaij en W. B. Willemse. SCHERPENZEEL Geboren: Eduard z. v. R. Wagensveld en M. van Geresteijn; Arend Jan z. v. A. H. Wagensveld en A. Kamphorst; Ma ria Jannette d. v. G. van Ginkel en G. Leijenhorst; Marijke d. v. IJ. Demoet en J. Bouman; Adrianus Theodorus z. v. A. v. d. Berg en P. Smienk; Marinus z. v. E. J. van Ginkel en M. van Ginkel. Wil- helmina Jantine d. v. W. J. de Heer en J. Buijs. Overleden: G. J. van Eist weduwnaar van A. Ploeg: G. Hazeleger e.v. C. Jansen. RHENEN Ingekomen personen: H. de Jager gez. van Dantumadeel; M. van Straten van Enschede; J. Septer van Veenendaal. Vertrokken personen: M. van Voorden naar Amerongen; J. G. Koekoek naar Amsterdam; W. B. Hovestad naar Nieuw Lekkerland; G. Kammeraad naar Veenen daal; H. van der Laan naar Amsterdam; F. Wolfers naar Rotterdam; J. M. H. Meijnen naar Wageningen; N. de Bruin naar Doetinchem; W. J. F. Janse naar Wijchen; J. H. Grotenhuis gez. naar Nij megen; W. A. E. Huijdink g.m. Geijten- beek naar Leersum. DOKTOREN EN APOTHEKERS VEENENDAAL: Dr. W. Rerame, tel. 2061. Apotheker Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. RHENEN: Dr. T. Almekinders, tel. 432. Apotheek Deys geopend van 11.30 tot 12.00 uur. Buiten deze uren uitsl. spoedrecepten. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-1495. EDERVEEN DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. Rademaker te Ederveen, tel. 08387- 201. SCHERPENZEEL: Dr. W. van Vulpen. Tel. 03497-220. Wanneer wij zo onze gewone boodschappen doen voor het inkopen van levens middelen, vinden we het een vanzelfsprekende zaak, dat we bijna alles in zijn eigen verpakking ontvangen. Wie realiseert zich nog, dat eigenlijk nog niet eens zo lang geleden het merendeel van onze voedingsmiddelen in de winkel zelf moest worden uitgewogen? En wanneer het dan dingen betrof als suiker, bloem, havermout en der gelijke, goed, dan werd dat gemakkelijk in een papieren zak meegegeven. Maar zelfs een artikel als stroop werd uitgewogen, maar dan in een door de klant zelf meegebracht kannetje. Wié het zich nog herinnert zal er onwillekeurig over glim lachen, dat het lege kannetje eerst op de weegschaal werd gezet, die dan niet met gewichten maar met grote kiezelstenen in evenwicht werd gebracht. Een beetje om slachtig lijkt het ons nu wel toe. Het is niet alleen een kwestie van hygiëne en van vlotte bediening, waar voor het verpakken van levensmiddelen zo'n grote vooruitgang is geweest. Minstens even belangrijk is het feit, dat de levensmiddelen daardoor merk artikelen werden. Dat de fabrikant zijn naam aan zijn produkt verbindt en dat die naam er tot in de keuken aan ver bonden blijft. De samenhang tussen het begrip goede kwaliteit en een speciaal merk kan de fabrikant zelf in handen houden. 3/et woord la aan: laatste weken in het volle licht van publiciteit-schijnwerpers heeft gestaan en nog staat, dan is het Koning Winter wel. Zijn ijzig koud bewind wordt op verschillende wijze ondergaan. De liefhebbers van de schaatssport ha len hem met gejuich binnen, de na tuurliefhebbers krijgen de kans om in de bossen van het ongerepte sneeuwlandschap te genieten en voor de vogels alsmede het wild is het weer een strijd tegen honger en dorst. Het verkeer worstelt met de spiegelgladde wegen en tezelfdertijd wordt de mededeling dat de Elfste dentocht na zeven jaar weer gehou den kan worden, met vreugde ont vangen. Kortom, een wereld vol te genstrijdigheden. Toch is het wel eens nuttig om in deze tijd van het jaar, waarin de moderne techniek het toch nog altijd weer moet afleggen tegen de natuur, die mensen naar voren te halen wier dagtaak langs de weg volbracht moet worden. Bijvoorbeeld de melkboe ren, de postbodes, de bezorgers, de bakkers, de slagers en vul het rijtje maar aan. In onze samenleving zijn ze, even als ieder ander mens, onmisbaar want wat zouden de gevolgen zijn wanneer de bakker verstek liet gaan? Daarom zijn we van de week op bezoek geweest bij een bezorger van een ochtendblad. Wat hij vertelt geldt in zijn algemeenheid voor alle langs-de-weg-werkers die er, onge acht het weer, tóch op uitmoeten! Burggraaf met twee g's en één f. Als je 't zo in de krant zet, dan is ér geen letter verkeerd in", zegt Piet heel beslist. Hij draait een ty pisch shagje, wrijft zijn ogen nog eens goed uit (hij is net een uurtje horizontaal geweest) en begint dan vlot te antwoorden op de vragen die we op hem afvuren. „Wanneer geboren „Om precies te zijn: op 21 april 1901....!" „Waar..?" „In de bedsteeen hij be gint daverend te lachen. Want wat Piet allemaal in zijn le ven heeft meegemaakt - de humor heeft hem gelukkig nooit in de steek gelaten. Hij bekijkt de dingen al tijd optimistisch en wat veel belang rijker is: hij blijft altijd kalm. Met die bedstee bedoelde hij het dorp Zegfeld in de buurt van Woer den. Dertig jaar geleden kwam hij naar Veenendaal en vanaf die tijd heeft hij zijn brood verdiend met vrij werk. Tussen vier muren wilde Piet persé niet. Hij wist dat hij het daar niet zou kunnen uithouden. Z'n vrouw zegt: „Wij komen van bui ten en dan weet u het welOn ze kinderen wilden ook niet in de fabriek". XXX Acht jaar geleden besloot hij be zorger te worden van een bekend ochtendblad. Dat betekent dat hij acht jaar lang iedere nacht om drie uur de wekker hoorde aflopen, behalve de zondag dan, en zijn bed uit moest. „Ik heb in die acht jaar nooit één keer overgeslagen" zegt Piet terecht met trots. „Ik heb me wel eens knap ziek gevoeld en soms dagenlang op pillen geleefd, maar ik heb nog nooit behoeven te verzuimen. Jadrie keer heb ik me verslapen, maar dat is dan ook alles'. Vóór half vier staat hij te wachten aan de andere kant van het dorp op de auto uit Amsterdam die in ijl— tempa 1400 kranten afzet om dan zo snel mogelijk weer te verdwijnen. Zélf bezorgt Piet vierhonderd exemplaren, de rest wordt verdeeld over de andere zeven bezorgers. On der normale omstandigheden is Piet *s morgens om half negen klaar met de bezorging. Doch tot het agent schap behoort eveneens de incasse ring van abonnementsgelden en ook dat vraagt veel tijd. XXX Later komt het gesprek op de ijs tijd waarin we nu volop zitten. Valt het nogal mee of valt het zwaar te gen? Piet zegt: „Kijk es, dat het koud is, dat is niet erg. Daar kun je je op kleden maar die sneeuw hè. Je kunt gewoon niet vooruit komen. Een jaar of wat geleden - d'r lag zeker een halve meter sneeuw - kom ik 's morgens om tien uur bij een adres om de krant te brengen. Staat die mevrouw aan de deur en zegt: wat ben je laat! Ik zeg: mevrouw 't kon niet anders met al die sneeuw. Zegt zij weer: heb ik niks mee te maken. Mijn man moet om half negen op kantoor zijn en dan moet hij de krant gelezen hebben. Toen werd ik warm hè. Ik zeg mevrouw dat kan wel wezen maar ziet u kans om het vlugger te doen? Ze zou naar het hoofdkantoor schrij ven riep ze. Jawel, maar het voetpad naar haar deur was geen centimeter geveegd!" Zelden krijgen de bezorgers een woord van waardering, alhoewel er gelukkig ook nog mensen zijn die Piet een warme kop drinken geven met die kou. Klachten krijgen ze genoeg. „Vroeger deed ik het op klompen, dat is veel warmer aan de voeten. Een paar abonnees hielden me aan en zeiden: dat moet je niet meer ioen man, want daar worden we wakker van. Vanaf die tijd heb ik de klompen maar thuis gelaten". Als je 's nachts zo vroeg langs de weg komt (z'n vrouw verbetert: "dat is niet 's nachtswij noemen dat 's morgens!") zie je nog wel eens wat. Zo zegt Piet ook te weten waar die grote sneeuwpop vandaan komt die van de week in de Hoofdstraat van Veenendaal stond te pronken. Maar verder laat hij daar niets over los. Bijna twee-enzestig jaar en iedere morgen om drie uur aan het werk, weer of geen weer. Zijn vrouw helpt hem dikwijls, want Piet gaat zo langzamerhand zijn jaren voelen. „Ik blijf er niet zo lang mee door gaan", zegt Piet. „Ochmeent zijn even opge wekte vrouw, „als het maar weer zo mer is". Over de zomer gesproken: zij die bezorger Burggaaf niet ken nen, kennen hem dan toch zeker wel als ijscoman Burggraaf. Met de weekenden is hij dan een vaste ver schijning geworden onder aan de berg. Zijn werklust is nog lang niet uit geblust en zolang zijn gezondheid het hem toelaat zal Piet wel langs de weg blijven. Hulde aan hem en aan alle anderen die dag in dag uit ijs, sneeuw en kou trotseren om hun plicht te doen. Maar dit voordeel werkt naar twee kanten. Immers de klant zelf onder vindt ook de steun van de merken, waarmee zij of hij prettige ervaring heeft opgedaan. De verpakking geeft ons de nodige houvast bij het winkelen. Wij raken zelfs zodanig aan he^ uiter lijk van de verpakking gewend, dat we niet meer nagaan, wat er allemaal wel opstaat. Zou de klant ooit controleren of b.v. op het pakje boter wel het Rijks- botermerk voorkomt? Dit merk is ver plicht, zult u misschien tegenwerpen. Maar er bestaan ook waardevolle con- trolemerken, die niet verplicht zijn. Weet u b.v., dat reeds een jaar lang een Aardappel Kwaliteits Merk bestaat? VEENENDAAL Oudekerk: 9.30 uur ds. A. Wisgerhof; 5 uur ds. J. Bos van Lunteren. Julianakerk: 9.30 uur ds. B. M. Meijn- dert v. Waarder; 5 uur ds. P. de Jong. Vredeskerk: 9 en 10.30 uur ds. A. Vroegindeweij; 5 uur ds. A. Wisger hof. Sionskerk: 9.30 uur ds. P. de Jong; 5 uur ds. A. Vroegindewey. Veeneind: 3 uur ds. A. Vroegindeweij. Dijkstraat: 2.45 uur ds. P. M. Breugem van Achterberg. Geref. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Bavinck van Doorn; 5 uur ds. van Enk. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. van Enk; 5 uur ds. Bavinck van Doorn. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9.30 en 3 uur ds. Wielenga. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Geref. Kerk, Hoofdstraat: 9.30 en 5 uur Prof. Kremer van Apeldoorn. Ger. Gem. in Ned., Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. de Pree. Leger des Heils; 10 uur Gezinssamen komst; 12 uur Zondagsschool; 4 uur Kindersamenkomst; 6.45 uur Open- luchtsamenkomst; 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk8 en 10.15 uur H. Mis; 7 uur Lof. R.K. Kerk, Willibrordkerk: 8 en 10.15 uur H. Mis; 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk, Sola Fide: 10 uur ds. Goedhart; 5.30 uur ds. Bos. RHENEN Ned. Herv. Ger. Evang.: 10 uur ds. v. d. Berg van Veenendaal; 5 uur ds. v. d. Velden van Renkum. Ned. Herv. Kerk; 10 uur ds. Dijkstra; 5 uur ds. Kooreman. Prot. Bond: geen dienst. Ger. Kerk: 10 uur ds. de Vries; 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. Syn.: 10 en 5.30 uur lees dienst. Ger. Gem., Plantsoen: 10 en 5.30 lees dienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. R.K. Kerk: 8 uur Vroegmis; 10 uur Hoogmis; 7 uur Lof. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Breugem. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10.30 en 6 uur ds. Stekelenburg. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst; woensdag 23 jan. 7.15 uur ds. Lichten berg. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN Geen opgave ontvangen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur lees dienst; woensdag 23 jan. 7 uur ds. v. d. Poel. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Schipper. Ger. Gem.: 9.30 en 2.30 uur leesdienst; zaterdag 26 jan. 7 uur de heer van Beek. Oud Ger. Gem.: 9.30 en 3 uur lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Slingen- berg. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur cand. Bos wijk van Amsterdam. Ver. Vrijz. Herv.: 7.15 uur ds. Monné. Vrije Evang. Gem.: maandag 21 jan. 8 uur ds. Hudson van Velp. zelf vaststellen, als consument moeten we meestal maar afwachten, hoe de aardappel er in de pan en op het bord zal uitzien. Het belang van de consu ment is er dus wel mee gediend, dat thans ook onze dagelijks gegeten aard appel aan een kwaliteitscontrole kan zijn onderworpen. De instantie, die de controle laat ver richten en de regels ervoor heeft vast gesteld, is de Stichting Aardappel Kwaliteits Merk, in wier bestuur ook vertegenwoordigers van de consumen ten hun woordje meespreken. Het is nu een jaar geleden, dat deze stichting op Een ieder weet uit ervaring dat er 0n0pvallende wijze aan het werk is ge- tussen aardappelen en aardappelen met tot resultaat, dat 7i>h inmM- groot verschil mogelijk is. De verschil lende rassen bezitten elk hun typische eigenschappen wat smaak en bloemig- heid betreft, maar zelfs binnen het zelfde ras zijn lang niet alle partijen gelijk. De grondsoort, waarop de partij ge groeid is. heeft ook grote invloed op de kwaliteit. En de zorg. waarmee de par tij is gesorteerd en behandeld, is van doorslaggevende betekenis voor de hoe veelheid afval, die met de schillenman moet. worden meegegeven. Kunnen wij dit laatste aan het uiter lijk van de aardappelen soms nog wel dels een aantal serieuze handelaren vrij willig daarbij heeft aangesloten. Op de verpakking, die door deze handelaren wordt gebruikt, komt niet alleen hun eigen handelsmerk voor, maar ook het A.K.M.-controlemerk, als een waarborg, dat de verpakte aardappelen op uit wendige en op inwendige kwaliteit zijn gecontroleerd. Men wil aldus komen tot een betere en meer constante kwaliteit van de verpakte aardappelen, vooral ook omdat de beoordeling van de kwa liteit door de consument bij verpakte aardappelen nog moeilijker is dan bij losse. Ofschoon mag worden aangenomen, dat de gezondheidstoestand van onze vee stapel ten opzichte van een vrfl recent verleden verbeterd is, laten tegelijkertijd gezondheidsstoornissen steeds meer van zich horen, die niet verband houden met in fecties. Ze zijn een gevolg van een storing in de stofwisseling van het dier, die op andere wijze tot stand komt. Hierover heeft de rijksconsulent voor de veevoeding, ir. F. de Boer, onlangs voor de microfoon de volgende beschouwing gehouden: Vaak is het zo, dat de oorzaak van zul ke storingen in de voeding blijkt te lig gen. Aanvankelijk merkt men dat niet, maar na verloop van tijd komt dit vrij plotseling aan het licht. Juist dit typische karakter van deze stofwisselingsstoornis sen maakt ze verraderlijk en gevaarlijk. Enkele voorbeelden van dit soort ziekten zijn kopziekte, slepende melkziekte, lik- zucht en weidediarree. Melk- of kalfziekte en trommelzucht behoren er ook toe. Ver schillende van deze stofwisselingsstoor nissen treden alleen of in hoofdzaak in de weideperiode op. Als typische „stalziekte" in deze reeks geldt echter de slepende melkziekte. Behalve weidediarree kan men echter nu en dan ook de andere ziekten uit genoemde reeks op stal waar nemen. Het feit, dat de voeding hierbij een min of meer belangrijke rol speelt, maakt het mogelijk dat de veehouder zelf zijn maatregelen kan nemen. Zo doet men er op bedrijven, waar slepende melkziek te niet onbekend is, goed aan bovenal te zorgen voor een goede ZW-voorziening. Juist bij nieuwmelkte koeien - die voor deze ziekte het meest gevoelig zijn - laat de ZW-voorziening vaak te wensen over. Reken, speciaal voor deze koelen de rantsoenen nog eens na. Vermijdt ln de tweede plaats grote gif ten kuilvoer van matige kwaliteit. Vooral hoge boterzuurgehalten brengen extra ri sico's met zich mee. Tegen het voeren van prima kwaliteit kuilvoer (bijvoor beeld van voorjaarsgras) bestaat geen en kel bezwaar. Integendeel, eerste kwaliteit kuilvoer werkt slepende melkziekte juist tegen. In dit verband heeft ir. de Boer al gewezen op de gunstige werking van voederbieten, suikerpulp, maisglutenglu- cose e.d. Breng tenslotte de pas afgekalfde koeien niet in één of twee dagen op het volle rantsoen, maar doe dit geleidelijk en laat indien de situatie in of bij de bedrijfs gebouwen dit toelaat verdachte koelen enige uren per dag vrij rondlopen. Wanneer moet men op slepende melk ziekte bedacht zijn? Dit is het geval, als de koeien weinig eetlust hebben en de melkgift iets gaat dalen, terwijl het vet gehalte stijgt. Soms blijft het hierbij en zijn de verschijnselen zo vaag dat de vee houder niet wordt gealarmeerd. Toch kan dan sprake zijn van een lichte vorm van slepende melkziekte, die elke dag een aantal liters melk kost Schenk daarom veel aandacht aan het gedrag van Uw melkrljke dieren en wantrouwt het rant- seen van koeien, waarvan U wat meer melk had verwacht. V

De Vallei | 1963 | | pagina 2