Lof en kritiek voor beleid van het gemeentebestuur Raad van Veenendaal gaf vlotte en kernachtige beschouwingen Plannen raadhuis bleven een mysterie Gaat koop van Frisia (één miljoen) niet door 1 V. A. B. CWlrVfcOlliT ELST In Australië: Televisie „rond de klok"' KIRPESTEIN CITY-MOTORS-EDE In een ruim vijf uur durende periode, afgewisseld door een enkele schorsing en een uitstekend diner, waarbij ook de persvertegenwoordigers uitgenodigd waren, heeft de gemeen teraad van Veenendaal gistermiddag en -avond de marathon- begrotingsvergadering tot een goed einde gebracht. De fractievoorzitters waren in hun redevoeringen kort maar krachtig, of anders gezegd: er werden spijkers met koppen geslagen, alhoewel er af en toe aan beide kanten flink mis geslagen werd. Over het algemeen genomen echter waren de dame en heren raadsleden wel tevreden over het beleid van burgemeester en wethouders in het afgelopen begrotingsjaar. Het nam overigens niet weg dat er op bepaalde momenten kritiek, soms scherpe kritiek, werd geleverd op het doen en laten van b. en w. Met name was dit het geval uit de hoek van de A.R.-fractic, toen er gesproken werd over de Algem. Begraafplaats. Woorden als blamage', onwaardig' en ,diep teleurstellend' schoten als vurige pijlen op de vroede vaderen achter de bestuurstafel af. Anderzijds klonken ook herhaal delijk woorden van lof voor de stuurmannen van het ge meenteschip, zodat het al met al behoorlijk in evenwicht bleef en de gemeentenaren er van verzekerd kunnen zijn dat hun belangen nog steeds op de juiste wijze worden behartigd. Het meest opvallende bij al deze debatten was wel, dat het gemeentebestuur het antwoord schuldig (moest?) blijven op de herhaaldelijk gestelde vraag: waar en wanneer het raad huis nu eens gebouwd zou worden. Het weinig, of zoals men wil, veelzeggende antwoord van burgemeester Hazenberg luidde: „ik kan om bepaalde redenen geen antwoord geven". Ongetwijfeld stond dit in verband met de „Frisia-affaire" die zich blijkens de diverse uitlatingen niet volgens de verwach tingen heeft ontwikkeld. En dit zal ook wel de reden geweest zijn dat de raad later op de avond nog in geheime zitting bijeen bleef. GEEN VERTRAGINGEN Namens de ex-PvdA groepering werd het woord gevoerd door T. Verkuyl. Over de wethoudersverkiezing bleef hij aan de oppervlakte. Wel zei hij van mening te zijn dat de raad daarover een verkeerd standpunt heeft ingeno men. De onlangs gehouden verkeerstelling vond hij prachtig, „maar waarom heb ben b. en w. dit niet ter kennis van de raadsleden gebracht?" T. Verkuyl (Ex-P.v.d.A.) Burgemeester Hazenberg gaf hierop later het antwoord: „wij hebben dit gedaan om aan de hand van cijfers te kunnen aantonen dat eventuele rond wegen voor het doorgaand verkeer om Veenendaal nodig zijn. Er zijn name lijk instanties die daar anders over denken en wanneer het gaat om ver deling van de kosten, dan hebben wij sprekend cijfermateriaal". Over het punt: „enquête onder de jeugd" zaten T. Verkuyl en wethouder C. N. van Kuyk (AR) elkaar figuurlijk gesproken in de haren. Eerstgenoemde verklaarde namelijk tot driemaal toe dat hij het eindresultaat uit de plaatse lijke pers had moeten vernemen „en waarom eerst de raad niet?" „Kan niet", zei wethouder Van Kuyk, „want er is nog niets bekend. Zelfs de pers kan het nog niet weten!" C. Wethouder N. v. Kuyk (A.R.) Met betrekking tot de woningbouw wilde Verkuyl graag weten welke stap pen het college tegen een bepaalde aan nemer in de Schrijvers wijk heeft on dernomen. „Dergelijke vertragingen kunnen we niet tolereren". Burgemees ter Hazenberg was het daar roerend mee eens. „Een verschil van mening tussen bouwer en eigenaar gaat ons niet aan. Ons interesseert alleen dat die woningen zo spoedig mogelijk klaar komen en dat hebben we ook duide lijk gezegd. Het is zelfs zo dat die aan nemer de laatste portie grond niet krijgt overgedragen, alvorens de wo ningen direct opgeleverd kunnen wor den!" Sterke bedenkingen had de heer Ver kuyl ook over het door de wethouder van Volkshuisvesting ingevoerde pun- tenstelsel voor woningzoekenden. Deze mening werd ook gedeeld door andere fractie-voorzitters, o.a*. door G. J. v. Deelen (SGP). Verkuyl stelde dat dit systeem door de bevolking ongunstig is ontvan gen, terwijl Van Deelen pleitte voor meer mogelijkheden voor de wo ningzoekenden te kunnen praten „om hun hart nog eens te luchten over deze droeve zaak." Mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) vergeleek het woning probleem met een ernstige zieke. Zij prees het ingevoerde puntensysteem „omdat ik geloof dat het beter is dat de mensen ronduit weten waar ze aan toe zijn, hoe teleurstellend dit ook voor de betrokkenen kan zijn." Wethouder R. Koppenberg (PvdA) diende op duidelijke wijze van re pliek. „Ik heb gezien hoe mijn voor ganger heeft moeten werken en ik heb groot respect voor hem, evenals voor de gehele woonruimte-adviescom missie en de secretaris. Wethouder It. Koppenberg (P.v.d.A.) Inderdaad, het nieuwe systeem heeft kritiek opgeleverd, maar wat verwacht men van zo'n moeilijk probleem an ders? Iedereen kan ons spreken. Als men even een formuliertje invult wordt er door ons een afspraak gemaakt", een verduidelijking die speciaal sloeg op het door de heer Van Deelen gestelde. HET ONDERWIJS Het beleid t.a.v. het onderwijs in Veenendaal werd allereerst op de ho rens genomen door de heer Verkuyl. Hij zei het onderwijs een warm hart toe te dragen, maar koppelde daar ge lijk aan vast of er door de diverse schoolbesturen de meeste zuinigheid wordt betracht. Hij vroeg of b en w bereid waren om eens een onderzoek in te stellen bij de schoolbesturen, wat er op dat punt bezuinigd kon worden. Zuinigheid was ook het parool van de fractie-voorzitter van de CHU, M. Bastmeyer. „Laten we een commissie van on derwijs instellen" zo stelde mevrouw Buddingh-de Vries Lentsch voor. „Dat kan ook gunstig zijn voor de wethou der." Wethouder Koppenberg vond dat me vrouw Buddingh een vooruitziende blik had, want het was inderdaad de bedoeling van het gemeentebestuur om een dergelijke commissie in het leven te roepen. GOED WERK De heer J. H. H. Jansen, sprekend namens de PvdA-fractie noemde be begroting 1963 „een goed stuk werk". Evenals alle andere sprekers bracht hij dank aan de gemeente-secretaris en het ambtenarenkorps. Hij vond dat de begroting weinig spectaculairs bood, maar „de woning nood in onze gemeente doet ons stil zijn. Wij zetten een groot vraagteken achter de eventuele toekomstige huren in de woningbouwsector. Normaliter wordt er van uitgegaan dat 1/7 van het inkomen besteed kan worden aan huur, doch in Veenendaal zijn er al veel mensen die nu al een huur be talen, welke een vijfde, ja zelfs een kwart van hun inkomen bedraagt". J. H. H. Jansen (P.v.d.A.) Daarom drong de heer Jansen er op aan de bouwrijpmaking van grond op tijd te realiseren. „Het woning vraagstuk moet geen aanpassing wor den! Nee, het moet een strijdbaar ob ject worden voor iedere Veenendaler van hoog tot laag!" Als voorbeeld gaf hij „dat het bou wen van woningen slechts goede en snelle resultaten te zien gaf, wanneer één bepaalde aannemer ingeschakeld werd. Concentreer de hele woningbouw zoveel mogelijk rond deze aannemer", aldus de heer Jansen. In zijn ant woord wilde burgemeester Hazenberg dit voorstel gaarne onderstrepen. SNELLE BESLUITVAARDIGHEID Verheugend noemde Mr. J. F. van Leeuwen (AR) het feit dat de begroting ondanks een tamelijk ruim program van investeringen op dit ogenblik slui tend is. Met betrekking tot de (langzame) uitvoering van verschillende geplande werken (bijv.: ontsluiting Schrijvers- wijk) zei hij: „dat op zeker ogenblik een snelle besluitvaardigheid ondanks hogere kosten voor de gemeenschap GIGANTISCH TEHUIS VOOR RAKETTEN Deze gigantische, ontzagwekkende hangar staat in Californië, V.S. Het gebouw wordt op het ogenblik ingericht als contructie- en assemblagewerkplaats voor kernraketten. Van oorsprong is het een hangar voor luchtschepen: daarvoor werd het in de jaren 1931-1933 gebouwd. Het vloer oppervlak van de hangar is groot genoeg om er zeven voetbalvelden op af te zetten, terwijl geen speler de bal ooit tegen het dak zou kunnen schoppen: dat is n.l. ongeveer 65 meter hoog een belangrijker voordeel kan opwer pen dan het systeem van afwachten tot er zich een betere gelegenheid voordoet." Wethouder Ant. de Ruiter (C.ILU.) Mevrouw Buddingh kwam met een typisch vrouwelijke oplossing. „Als u nou om te beginnen zorgt dat het hoofdpad er verzorgd uitziet, dan zijn we al een eind op de goede weg. De eerste indruk is altijd de beste", zo sprak ze moederlijk te gen de wethouder van Openbare Werken. UITBREIDINGSPLANNEN Mevrouw Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) hield een beschouwing met „weinig kritiek". Wél vroeg ze zich af waarom het speciaal bij uitbreidingsplannen zo Mr. J. F. van Leeuwen (A.R.) Reserveer meer terrein voor villa- en bungalowbouw want de trek van prominente figuren naar de omliggen de gemeenten blijft anders bestaan!, zo luidde zijn dringend advies. Hij hoopte dat de brandweer, die tot nog toe het beste uit de bus is geko men, aan het einde van zijn investe ringen is gekomen. Deze hoop sloeg burgemeester Ha zenberg echter de bodem in. „We moe ten zorgen voor een brandweer die qua materiaal volledig aan de eisen des tijds voldoet." BEGRAAFPLAATS Over de toestand van de Algemene Begraafplaats was de heer Van Leeu wen bijzonder slecht te spreken. „Het is een blamage voor Veenendaal zoals dat er bij ligt", stelde hij. Deze aanval pareerde wethouder Ant. de Ruiter (CHU) met: „natuurlijk zullen er fouten gemaakt worden, maar vergeet niet dat er slechts drie mensen werken. Vorig jaar hadden we 260 be grafenissen en waar haal je anders personeel vandaan?" lang moest duren alvorens er iets ge realiseerd kan worden. In deze had ze ook kritiek op de stedebouwkundige Ir. van Embden. „Wij kunnen ons geen laksheid permiteren!" Bij de reconstructie van de diverse wegen vroeg ze speciale aandacht voor bredere ventwegen en vooral de Prins Bernhardlaan ruim op te zetten. H. Buddingh-De Vries Lentsch (V.V.D.) Burgemeester Hazenberg zette uit voerig uiteen welk een lange en moei lijke weg het is om een uitbreidings plan of een gedeelte daarvan goedge keurd te krijgen. Men krijgt te maken met talrijke meningen en even zoveel commissies, ook op hoger niveau. Als voorbeeld noemde hij het plan Dra gonder waarin 2600 woningen zijn ge projecteerd. Uit het antwoord bleek dat in tegenstelling tot de gang van zaken in het verleden, het gemeente bestuur nu eerst ook wil weten of een bepaald plan financieel haalbaar is. Wethouder de Ruiter kon nog mee delen dat de ontsluiting van de Schrij vers wijk binnenkox-t aanbesteed zal worden, evenals de Parallelweg en de brug bij de Westersingel. De straatverlichting, waarover de heer Van Deelen (SGP) in zyn beschou wing had gereclameerd, zal binnen kort een kwartier eerder aan gaan en een kwartier later uit. Waar dubbele buizen zijn ,zal er één de gehele nacht blyven doorbranden, speciaal voor het parkeren van auto's c.d. SCHONE TROTTOIRS Goed politioneel toezicht op het schoonhouden van trottoirs, verzocht de heer G. J. van Deelen (SGP) in zijn beschouwing en „ik hoop dat de politie hierin een goed voorbeeld zal geven." Over het woningvraagstuk zei hij o.a. „Dit is een ernstig euvel maar er is een grotere volksvijand dan het wo ningtekort. Het verlaten van God en Zijn geboden acht ik ernstiger dan het woningtekort." Alleen dat de stijging van het uit- gavepeil van jaar tot jaar voortgaat, kon zijn fx-actie wel eens beangstigen. Voorts pleitte hij voor een bevordering G. J. v. Deelen (S.G.P.) Oyer de sport: „de sport slokt de laagste jaren enorm veel geld op en nog is het einde niet in zicht. De sport beoefening brengt o.i. alleen maar naar een oppervlakkig Christendom" een stelling die wethouder Van Kuyk in zijn antwoord zonder meer van de hand wéés. „Om te stellen dat sport de oppervlakkigheid in de hand werkt, gaat mij toch te ver", zo verklaarde Van Kuyk. „Wij moeten met de sport doorgaan!" Waarop Van Deelen weer zei: „Mijn bedoeling is niet geweest de sport zwart te maken, maar er alleen op te wijzen dat er geen verafgoding van gemaakt mag worden!" WAARDERING De beschouwing van de heer M. Bastmeijer (CHU) tenslotte (de KVP- afgevaardigde hield geen beschouwing) hield veelal waardering in voor het be leid van b. en w. VEENENDAAL M. Bastmeyer (C.H.U.) van de particuliere bouw in de pre mie- en vrije sector, alsmede een spoe dige ontruiming van krotten. OVERIGE PUNTEN De overige punten van de agenda - enkele voorstellen met betrekking tot onderwijs en straat/'rioolbelasting, pas seerden als hamerstuk de revue. De heer P. G. van Ojik (CHU) was wegen ziekte verhinderd de vergade ring bij te wonen. Aan het begin van de vergadering werd de geloofsbrief van het benoemd verklaarde lid van de i-aad, de heer H. van Manen, die in de plaats komt van de heer Jac. Slok, in orde be vonden. LEZING GAAT NIET DOOR Door de slechte weersomstandigheden is de lezing van het C.T.B. over de fi nanciering van boerengezinnen, die mor genavond in hotel De Korenbeurs gehou den zou worden, afgelast. GEEN DIENST Wegens de slechte weersomstandigheden houdt de Ned. Herv Gem. voorlopig don derdags geen kerkdiensten in gebouw Elim aan de kade. IGLOO VOOR BUSREIZIGERS De enorme sneeuwmassa's die het afge lopen weekeinde opgewaaid waren in de buurt van de Molen, hebben waarschijn lijk een bewoner op het idee gebracht om van de nood een deugd te maken. In de grote sneeuwbergen maakte hij nml. een wachthuisje voor de busreizigers, die nu heerlijk uit de wind op hun bus kunnen wachten. CONTACTAVOND E.H.B.O. AFD. ELST De contactavond van de E.H.B.O. voor de leden en hun huisgenoten j.l. donder dagavond in het Wijkgebouw, is ondanks de felle koude goed geslaagd. Voorzitter Roks kon voor een goed gevulde zaal zijn openingswoord spreken, waarna men over. ging tot het vertonen van dia's, allen gemaakt door de heer Roks in Eist en om geving. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Pantoffeltje; zwarte muts. Weggelopen: zwarte poes. Verloren: bruine schooltas. STRIJD TEGEN DE WINTER Ook in Eist zijn afgelopen weekeinde sneeuwploegen konstant in de weer ge weest om het verkeer zoveel mogelijk op gang te houden. Het resultaat was, dat maandag de hoofdwegen goed te berijden waren, de binnenwegen waren moeilijk tot zeer slecht te berijden. Vooral bij de Paardekop en op Zwijns- bergen waren reusachtige hopen stuif sneeuw opgewaaid. Met een programma, dat nimmer verveelt Voordat de Australische kinderen des morgens naar school gaan, kunnen zij eerst nog even genieten van hun geliefd t.v. programma; om 10 uur is er voor de kleuters een stuk t.v.-amusement, in het middaguur kan men aan de luchtafel gelijktijdig met de maaltijd de spanning van een detective film verwerken en hetzelfde kan gebeuren bij het diner om 6 uur en óók tegen het middernachtelijk uur. Televisie gaat in Australië „rond de klok" en méér dan dat. Het is momenteel hartje zomer in Au stralië doch wie mocht menen, dat de animo voor het t.v. toestel „verkoelt" weet niets van de belangstelling welke men aan deze zijde van de evennaar voor het toestel bezit. Noem het een „ver slaafdheid", doch laat ik er dan bij mo gen opmerken, dat men dat hier beslist niet als zodanig voelt. Televisie is gewoon een stuk van het dagelijkse leven, zoals de auto en het glas bier. Ieder lid van het gezin heeft haar of zijn deel uit het t.v. programma en men gunt dat ook elkaar royaal. Niemand zal er over denken om tegen de kinderen te zeggen dat het kijken naar een t.v. pi-ogramma in het betrekkelijk vroege ochtenduur geestelijk en peada- gogisch niet verantwoord is; maar daar maakt men zich geen zorgen over. De kinderen niet in het minst. En de ouders maken er evenmin een gev/etenszaak van, of je des morgens 10 uur de kleuters een halfuurtje naar een t.v. programma laat kijken. Programnxa Ik heb voor mij het t.v.-programma voor vandaag en dat is een echt gewoon, alle daags programma. Dus geen zaterdag- of zondagprogramma. Het' begint om 8 uur met nieuws gevolgd door een film voor de kinderen. Dat kan altijd zeer ruim ge nomen zijn; het kan een soort documen taire zijn, doch dat is het meestal niet, maar ook een echte Wild-West en die is meer geliefd. Om 10 uur: „Kindergarten Playroom"; een film voor de kinderkamer dus. Om 11 uur „Uw huis", gevolgd door „Uw kinde ren" en om 12 uur: „Deur der weten schap". Om half één detective-film, „Wonderen van het strand" en een speel film. Om 1.30 uur: The Danny Thomas Show". Van 2-3 uur: theater; zang en mu ziek voor de scholen. Van 3-4 uur een „Hitchcock" en „Vader weet het beter". Daarna van 4-5 uur Muziek; een show; kleuterspeeltijd; en „Het rusteloze ge weer". Raadt u maar waar dat over zal gaan. Van 5-6 uur een show en „Super man" benevens enkele kinderfilms. Van 6-7 uur een allegaartje van nieuws, mu ziek, documentaires. Het volgens uur een „strip-verhaal", „nieuwe talenten". Van 9-10 uur een een Hitchcock; critieken, sport, wetenschap. Van 10-11 uur yeel nieuws, een film; rechtszaak en van 11 tot middernacht, een Wild West-film en nieuws. Amusement Dit is dan zo ongeveer het dagelijkse programma „ongeveer" omdat er nog wel iets meer tussen zit. Zoals de reclame. Veel reclame. Want zoals u wellicht weet, de Australische t.v. is op een enkele regeringszender na geheel zakelijk in gesteld. En dan vooral op het amusement gericht. Daarvoor heeft men immers een t.v. toe stel, voor amusement? Natuurlijk, er Reeds geruime tijd doen geruchten de ronde dat de transactie tussen de gemeente Veenendaal en de Frisia Wolspinnerij n.v. niet doorgaat, of althans aan een zijden draad hangt. Zoals bekend ging de raad in juli van het vorig jaar accoord inet het voorstel van het gemeentebe stuur om voor één miljoen gulden het gehele fabriekscomplex van de Frisia over te nemen. De Frisia zou bovendien aan de Verlengde Hel ling een stuk grond krijgen om daar het bedrijf voort te zetten. Deze transactie die toendertijd als een grote verrassing kwam en waar zelfs een geheime raadszitting voor werd gehouden, schijnt thans volkomen op losse schroe ven te staan. De onderhandelaar van de Frisia n.v., de toenmalige-directeur Ir. v. d. Koog, is per 1 december 1962 eervol ontslagen, ter wijl vast staat dat er geen koopacte is. De overeenkomst is toendertijd persoonlijk met burgemeester Hazenberg gesloten. Zeker is ook dat de raad van commis sarissen zich naderhand niet met dit be sluit heeft kunnen of willen verenigen. Hoewel andere persberichten gewag ma ken van het bedingen van een hogere prijs, werd dit gisteren van de zijde van de Frisia ten stelligste tegengesproken. Uit zeer betrouwbare bron vernamen wij dat de meningsverschillen niet in het fi nanciële vlak gezocht moeten worden doch meer in het economische. De nieuwe di rectie, thans in handen van de president commissaris van de Frisia mr. C. J. Leem bruggen, zou er om economische redenen niet voor voelen het bedrijf te verplaat sen. De vroegere dix-ecteur Ir. v. d. Koog, zou geen volmacht gehad hebben deze transactie met de gemeente aan te gaan. Er zijn thans nieuwe onderhandelingen gaande waarbij een eventuele hogere prijs niet aan de orde is gekomen. Zowel van de zijde van de Frisiü-direc- tie als van de zijde van het gemeentebe stuur wenste men in dit stadium geen en kel commentaar te geven. Een van de commissarissen mr. R. Bakker uit Den Haag gaf als commentaar: „Vraagt u dat aan de burgemeester, die weet dat wel.." Zou de koop van de Frisia niet door gaan, dan is het grote winstpunt voor de gemeente Veenendaal dat men de handen vrij had met het uitbreidings- en sane ringsplan in het centrum van het dorp, geheel vex-loren. BEROEMDE LOCOMOTIEF WORDT WELDRA UIT DIENST GENOMEN Een van de beroemdste locomotieven ter wereld „The Flying Scotsman", die meer dan 3.200.000 kilometer heeft afgelegd, zal de volgende week uit de dienst worden genomen. De locomotief zal echter niet woi-den gesloopt. Een rijke spoorweg enthousiast, de heer Alan Pegier, heeft haar voor 30.000 gulden gekocht en is van plan haar in tact te laten. Hij zal de lo comotief in Doncaster, waar hij veertig jaar geleden werd gebouwd, onderbren gen. De locomotief heeft Vaak de beroem de trein van dezelfde naam op het ruim 640 kilometer lange traject van Edinburgh naar Londen getrokken en was de eerste stoomlocomotief die officieel een snel heid van 160 kilometer per uur haalde. De locomotief is nog altijd houder van het record"'over de afstand Londen-Leeds in 2 uur 31 minuten dat in 1934 werd gevestigd. wordt ook wel populaire wetenschap ge geven, niet teveel en niet te lang, want dat is te vex-moeiend, vooral in deze zo merse dagen. Maar: beslist geen sprekers. Als iets vermoeiend is, dat is dat wel het luisteren naar sprekers en dan schakelt de Australiër rap over naar een ander station, hetgeen de directie van een t.v. zender niet kan hebben. Dat kost „adver tenties". Dus wordt het programma nauwkeurig aangepast aan de wensen van de kijkers, al proberen enkele stations toch wel wat culturele leiding te geven Zolang het op vlotte wijze gebeurt, houdt een derge lijk programma toch wel de aandacht. Men heeft in de grote en groter steden een keuze uit een aantal stations in Mel bourne en Sydney ongeveer 4 a 5. Het hangt er vanaf in welk gedeelte van deze miljoenensteden men woont, om dat men dan ook weer stations uit de plattelandssteden kan krijgen. Overigens is het groter aantal zenders beslist niet alleen een .gevolg van het feit, dat de t.v. stations een flinke winst op leveren; er zijn ook technische redenen voor in verband met het bergachtig ge bied, bijzonder van Sydney. Gemakkelijk programma Het is bij een indertijd ingestelde en- quette gebleken, dat ruim 80°/o van de kijkers aan een filmprogramma de voor keur geeft. Kennelijk vindt men dat ge makkelijker om naar te kijken en boven dien meer interessant. Want, het grootste percentage (24) geeft ook de voorkeur aan het soort „Parry Mason"-films en Wild- Westers. Slechts 24°/o van het aantal kijkers heeft belangstelling voor de niet zakelijke zenders. De meeste kijkers, dat is 42°/o, zet des avonds om 11 uur het toestel af, 38% reeds om 10 uur en 13% houdt het vol tot het middernachtelijk uur. Er zij bij dit alles aangetekend, dat te levisie in Australië pas heel laat tot ont wikkeling kwam; dat was omstreeks 1956. Doch, het is een „flying start" geweest en per jaar kwamen er zo'n 100.000 t.v.- toestellen bij. Nog steeds is men bezig om dit onmetelijke land van zendei-s te voor zien, want het is te begrijpen, dat het „achterland" door eigen zenders moet worden verzorgd. Om die zendervergunningen wordt zwa re strijd gevoerd en het zijn vooral de grote krantenconcerns die hier aan bod zijn. Het laat uiteindelijk de Australiër alle maal koud. zolang hij een behoorlijk en bij zijn wensen aanpassend programma krijgt voorgezet en daar zorgen de stations heus wel voor. Een uitnemend middel tegen „t.v.-ziek te" blijft hier toch altijd de zon; het kli maat; de natuur. Daar kan geen t.v. pro gramma tegen concurreren en de Austra liër draait zonder enig gewetensbezwaar de knop van het t.v. toestel om, teneinde te gaan genieten van tuin, strand, berg of bos! En dat houd hem gezond. WIM SONNEVELD Een paar miljoen Nederlanders hebben op Sinterklaasavond en in de nacht van Oudejaarsavond op Nieuwjaarsmorgen ge_ noten van de uitmuntende Wim Sonne- veld TV-show. Reeds de dag na de eerste uitzending kwam er vraag naar de volks liedjes „In de karrek, in de karrek, zei de doeminee" en de vrijlustige doch zelfver zekerde Schuintamboers, Die schuchtere vraag groeide allengs tot een dringende, en toen de herhaling op 1 januari kwam, tot een overstelpende vraag. Een paar dagen later konden de platenhandelaren hun bestellingen uitpakken, en daar was- ie: de Philips-single in een speciaal hoesje (met foto's uit de show) van de geluids band, die onmiddellijk een record-ver koop bereikte. „Katootje", zoals het lied van de realistisch boetserende boterver. koopster officieel heet, is een arrange ment van Bert Paige, die mét de uitvoe ring door het Orkest van Dolf van der Linden, een niet gering aandeel had in het welslagen van deze geschiedenisma- kende plaat. De opname duurt ongeveer vijf minuten, een grote zeldzaamheid voor een single. Ook de achterkant: „Drie Schuintamboei's" verheugt zich in een geweldige belangstelling, en hiermee heeft Wim Sonneveld zijn altijd stellige over tuiging bewezen, dat Nederlandse volks liedjes, mits goed gebracht, een groot suc ces kunnen zijn. Het zit in de pen dat ex- méér volgt. Wat Sonneveld's zang zélf be_ treft: spoedig verschijnt er een single uit de veelgevraagde EP: „Een zwoele nacht in Krimpen aan de IJssel" (en in „Krim pen aan de Lek, kwèk, kwèk).

De Vallei | 1963 | | pagina 2