Meester Philips in het zilver Mededeling fcArUfftt VAN 23 t/m 29 JANUARI 1963 PUROL in huis! ARAM ADVERTEREN DOET VERKOPEN N.V. Waterleidingmaatschappij „RHENEN" RHENEN AMERONGEN EDERVEEN RENSWOUDE SCHERPENZEEL Waarom geen extra's voor postboden en politie TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 23 JANUARI 1963 Nr. 7 Kwart eeuw onderwijzer aan Willibrordusschool Uitslag schaatswedstrijden Amerongen heeft zijn „Bejaardenmars" SCHUUR MET KIPPEN EN KUIKENS AFGEBRAND DE LEZER Teenagermuziek en Jazz en Vrede Telefoon 0 8376 - 6 1 6 of Telefoon 0 8377 - 3 1 4 Deze maand is het precies vijfentwintig jaar geleden dat de heer D. PHILIPS be noemd werd tot onderwijzer aan de R.K. St. Willibrordusschool aan de Nieuweweg te Veenendaal. En vanzelfsprekend zal aan dit jubileum de nodige aandacht wor den besteed. De huldiging vindt plaats op zondag 3 februari a.s. met een plechtige H. Mis, waarbij zoveel mogelijk oud-leer lingen worden verzocht mee te zingen. Na de Mis receptie in de parochiezaal waar bij iedereen welkom is en waar men de jubilaris persoonlijk de hand kan druk ken. VEEL VRIENDEN Meester Philips werd op 11 juni 1902, als zoon van een spoorwegambtenaar, in Utrecht geboren. Op 19-jarige leeftijd haalde hij met glans zijn onderwijzersakte, waarna hij onderwijzer werd in Loener- sloot. Dertien jaar later vertrok hij naar Maarn om tenslotte in 1937 in Veenendaal terecht te komen. Vooral de laatste vijfentwintig jaar heeft de jubilerende meester zich veel vrien den weten te maken, óók bij oecumenisch gezinde andersdenkenden. Zeer terecht schrijft het hoofd van de school in een circulaire: Zijn (meester Philips) kennis van de geschiedenis van Veenendaal en omstreken en zijn liefde voor de natuur hebben hem tot een auto riteit in onze streek gemaakt. Meester Philips is nooit een onderwijzer van het oude stempel geweest. Altijd heeft hij open gestaan voor het nieuwe in het onderwijs. Door zijn wetenschappelijke instel ling heeft hij de functie van hoofd (de heer Philips is in het bezit van de hoofdakte) van de school nooit direct geambieerd. Maar zijn geduldig luisteren, zijn wijze opmerkingen en grote collegialiteit heb ben het stempel op de Willibrordusschool gedrukt. De jubilaris die thans bezig is met de tweede generatie de eerste kennis bij te brengen, heeft vooral veel bekendheid ge kregen door zijn publicaties over de his torie van deze omgeving. Dat zijn oud leerlingen hem op drie februari niet zul len vergeten, staat nu al wel vast. ANDER UNIFORM VOOR VERKEERSBRIGADIERTJES De dertien Veenendaalse Jeugdver- keersbrigadiertjes krijgen een nieuw uniform. In plaats van de bekende witte uitmonstering zullen zij thans ge kleed gaan in een gele jas en dito ca puchon. De plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer is tot dit besluit ge komen omdat de praktijk heeft uitge wezen dat geel méér en éérder opvalt dan wit. Dij brand- en snij wonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handeo. Schrale huid. Bij een tandarts in de Hoofdstraat te Veenen daal stond woensdag morgen in alle vroegte reeds, een vrij zeldza me verschijning voor de deur. Het was een me tershoge sneeuwpop, blijkbaar door vakkun dige handen ontworpen. Voorbijgangers alar meerden de tandarts, die op zijn beurt zo sportief was de pop de gehele dag voor zijn deur te laten staan, waarschijnlijk „ter le- ringh en vermaeck". Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. Omdat er voor het aan brengen van ogen, mond en knopen grote stuk ken cokes zijn gebruikt heeft de politie wel een vermoeden, doch bij ge brek aan bewijs zijn de zaak en de pop in de doofpot gestopt Onder leiding van de heer E. van Asselt werden door de leerlingen van de. Kon. Julianaschool afd. L.O. en U.L.O. op de ijsbaan aan de Grebbe- weg schaatswedstrijden gehouden. De uitslagen hiervan waren als volgt: Korte baan wedstrijden U.L.O.Jon gens klas 1: 1 Peter Drost; 2 Frank v. d. Veen. Klas 2: 1 Kees. van Harde- veld; 2 Frans Diepeveen. Klas 3: 1 Vincent Evers; 2 Jacob Brederveld. Klas 4; 1 Jan Sukkel; 2 Bertus Veld- Huizen. Meisjes klas 1: 1 Josje Jansen; 2 Marian van Burken. Klas 2: 1 Mieke Jansen; 2 Mieke Kroes. Klas 3: 1 Sietske de Haan; 2 Ellen Taen. Elfrondentocht U.L.O.: Jongens: 1 Jan Sukkel; 2 Joop v. d, Pol; 3 Jan van Dijk. Meisjes: 1 Cobi v. d. Bosch; 2 Gerdien Slinkman; 3 Sietske de Haan. Korte baan wedstrijden Lagere school: Meisjes: 1 Lydia Budding; 2 Ansje Veldhoven; 3 Joke Drost. Jon gens klas 4: 1 Louis v. d. Pol; 2 Henk Smit. Klas 5: 1 Theo Diepeveen; 2 Bert van Maurik. Klas 6: 1 Jan Moens; 2 Bert van Engelenburg. Vogels voeren is niet ieders werk Nu de Rijn voor Rhenen is dichtge schoven betekent dit voor de vele vogels die op verschillende plaatsen worden ge voederd nog grotere moeilijkheden. Ge lukkig bevinden zich hier en daar nog wakken, waarin zich onze gevederde vrienden verzamelen. Van de zijde van de dierenbescherming wordt alles in het werk gesteld om de watervogels van de hongerdood te redden. Particulieren, die eigener beweging met voedsel komen, die nen NIET te dicht bij de wakken te ko men, daar de vogels dan wegvliegen en een eind verderop op het ijs neerstrijken met het grote gevaar daar vast te vrie zen. Wie dus voedsel heeft doet er goed aan dit bij de heer Drost, Nieuwe Veenen- daalseweg 61 te bezorgen. Het zal dan op deskundige wijze worden gedistribueerd. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN AMERONGEN Geboren: Jacobus z. v. G. J. van Toorn en J. Keiman. Gehuwd: B. van Ree en G. J. van Dijk. INGEKOMEN EN VERTROKKEN AMERONGEN Ingekomen: M. van Voorden van Rhe nen; H. P. A. Hermsen van Gemert; B. Blaak van Amsterdam; J. R. M. van Os- sendorp-van de Water van Schiedam; H. L. Noach van Bussum; W. v. d. Staaij-van 't Hof van Ridderkerk; E. M. S. te Boek horst-van Eimeren van Amersfoort; Ch. LOOP DER BEVOLKING AMERONGEN Loop der bevolking van de gemeente AMERONGEN over 1962. Aantal inwoners per 1 januari 1962. mannen 2333 Totaal 4712 inwoners 1 toename wegens: a. geboorten49 m 50 vr b. vestiging 154 m 169 vr 203 Totale vermeerdering derhalve 2536 2. daling wegens: a. overlijden21 m 23 vr b. vertrek150 m 135 vr 171 vrouwen 2379 210 2589 158 Totaal aantal inwoners op 1 januari 1963 2365 2431 Totaal 4796 inwoners. Totaal aantal gevestigde personen in 1962: a. gekomen uit een gemeente in de provincie:40 m 53 vr b. gekomen uit een gemeente buiten de prov.:96 m 95 vr c. gekomen uit het buitenland:18 m 12 vr 154 160 Totaal aantal vertrokken personen in 1962: a. vertrokken naar een gemeente in de provincie:52 m 59 vr b. vrtrokken naar een gemeent buiten de prov.:99 m 70 vr c. vertrokken naar het buitenland:7 m 6 vr 150 135 Aantal voltrokken huwelijken: 28. Aantal ingeschreven echtscheidingen: 2. Schurink-Teunissen van Veenendaal; B. van Egten van De Bilt. Vertrokken: J. M. van Ree naar Urtecht; H. Elbertsen naar Aruba; J. G. Langen- hoff naar Nijmegen; C. Bruijstens-Rook naar Aruba. Tijdens een gezellige avond voor de Amerongse bejaarden heeft de voor zitter van het Comité Autotocht be jaarden aan de plaatselijke Boer en- kapel een mars aangeboden. Er waren twee voorwaarden aan verbonden: ten eerste dat de naam „Bejaardenmars" zal worden en ten tweede dat de mars iedere keer geblazen wordt, wanneer de bejaarden van hun jaarlijkse uit- gaanstocht terugkomen. Het geschenk werd in grote dank aanvaard. Het was de tweede gezellige bij eenkomst voor bejaarden die aanvan kelijk uitgesteld moest worden in ver band met het overlijden van Koningin Wilhelmina. Voorzitter P. v. Walsum heette in het bijzonder welkom burgemeester O. R. v. d. Bosch en wethouder G. J. v. Barneveld. Voor de vrolijke noot zorgden de boerenkapel van de muziekvereniging „Ons Genoegen" en de bekende goo chelaar Bossini. Burgemeester Van den Bosch sprak tot slot de medewerken den van deze avond hartelijk toe. De boerenkapel betitelde hij als de beste uit de provincie. SCHADE 2000,— In de nacht van zaterdag op zon dag werd de brandweer van Eder- veen gealarmeerd voor een brand in een schuur op de Schras, eigen dom van de heer M. van Beek, maar vol met pluimvee dat eigen dom was van zijn buurman de heer C. van Ginkel. Men kon niet verhinderen dat de schuur geheel afbrandde. Hoewel omwonenden nog trachtten talrijke kuikens en kippen te redden kwamen toch nog 500 kuikens en 120 kippen in de vlammen om. De schade bedraagt ongeveer 2000,Zo wel de eigenaar van de schuur als van het omgekomen pluimvee waren niet tegen brandschade verzekerd. Omtrent de oor zaak was nog niets bekend. FRONTALE BOTSING Zondagmorgen ontstond op de Klomper- weg ter hoogte van Veluweland een bot sing tussen twee personenauto's, bestuurd door de heren S. uit Ederveen en W. uit Lunteren. Beide auto's werden aan de voorzijde zwaar beschadigd door deze frontale botsing. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. GEEN VOORRANG VERLEEND Zaterdagmiddag botste een personen auto, bestuurd door de heer R. uit Rens- woude op de hoek-Hoofdweg-Brinklander- weg tegen een auto van de heer v. d. B. uit Ede. R. gaf bij het linksafslaan geen voorrang aan v. d. B. Er ontstond lichte materiële schade aan beide wagens. ZOUT SCHAARSTE Ock te Renswoude heeft men enige last ondervonden van de zout schaarste. Juist kort voordien werd er abnormaal veel verkocht voor het ontdooien van afvoerpijpen en voor de gladde stoe pen. Hierdoor was plotseling de schaar ste duidelijk merkbaar. Toch hebben de winkeliers door het te rantsoeneren hun klanten allen nog wat kunnen le veren. Al was dit slechts een half pondje. Verschillende winkeliers heb ben sinds kort weer enige voorraad ontvangen van hun grossiers. Hopen- lijk wordt nu de situatie enigszins beter. OPBRENGST BUSJES De verjaardags busjes van de Ger. Kerk hebben in totaal opgebracht een bedrag van 216,50. Hiervan wordt 50% voor de zending gebruikt en 50% voor de kerk aangewend. Ondanks de felle koude was de belangstelling voor de propagan- da-feestavond, die vrijdagavond in de Sociëteit was georganiseerd door de vakbondafdelingen van de bedrijfsbond in de textiel De Een dracht en de metaalbedrijfsbond ANMB, groot. De voorzitter van de feestcommissie, de heer M. L. van de Haar, sprak een openings woord over de ongelijke verdeling van de extra's zoals de melkboeren en kolenhandelaren en was van mening dat hierop postbodes en politiemensen eveneens aanspraak konden doen gelden. Hij prees de uitgetrokken zendtijd voor TV en radio voor de politieke partijen. Veel partijen zijn in hun uitzending voor steun aan de onderontwikkelde gebieden, doch als het op stemmen aankomt zijn ze er op tegen en dat vond spreker niet juist. Het woningvraagstuk werd door hem ook nog onder de loupe genomen. Vervolgens sprak het hoofdbestuurslid van De Een dracht, de heer Van de Velde uit Amster dam, een propagandistisch woord. Hier na trad de arbeiderstoneelvereniging Kunst na Arbeid uit Nijkerk voor het voetlicht. Opgevoerd werd het toneelspel Nacht zonder dageraad. Dit stuk speelt zich af in een café aan de grens tussen Oost en West en toonde de verschrikkin gen van de communistische dictatuur en methodes. De strijd die de vluchtelingen moeten voeren om in vrijheid te kunnen leven werd hierin duidelijk uitgebeeld. De avond werd besloten met een gezel lig bal met medewerking van The Yellow Stars uit Veenendaal. NIEUWE CANTINE IN GEBRUIK GENOMEN Vrijdagavond werd bij de metaalwaren- fabriek Overeem N.V., Oosteinde 86 te Scherpenzeel, een nieuwe cantine in ge bruik genomen. Nadat het personeel (plm. 40 man) zich in de nieuwe cantine had verzameld en van een kop koffie was voorzien, heette een van de bestuurders, te weten P. van Ooyen, de aanwezigen hartelijk welkom en wees op de belang rijkheid van het gebouw. Een speciaal woord van welkom richtte hij tot de com missaris, de heer J. Overeem. De presi dent-commissaris, dr. Pomes, had doen be richten dat hij zeer tot zijn spijt, plotse ling verhinderd was. De heer Van Ooyen bracht dank aan allen die aan de tot standkoming van het gebouw hadden me degewerkt en hoopte dat deze cantine, waarop allen trots mogen zijn, tot de ar beidsvreugde mocht bijdragen. Als er kentelijkheid voor de door de werknemers verrichte arbeid en de in gebruikname van dit zeer modern ingerichte cantine- gebouw, was in de loonzakjes, niemand uitgezonderd, een extraatje gedaan. Voor de huisgenoten ontvingen zij ieder een blikje met lekkers. Hierna werd het gebouw symbolisch overgedragen aan Joop van de Haar in zijn hoedanigheid van vertegenwoordiger van de werknemers. Namens het perso neel bood Joop van de Haar de bestuur ders een schilderij aan. Het gebouw bestaat uit een grote zaal waarin een tapkast, een kleiner zaaltje voor wasgelegenheid plus garderobe, toi let en douchecel. Zijn wij goed ingelicht dan heeft de metaalwarenfabriek Over eem N.V. de primeur met deze cantine. PROVINCIAAL VERBAND .UTRECHT' DER ARJOS Zaterdag, 26 januari a.s. hoopt het provinciaal verband Utrecht van de Arjos haar jaarvergadering te houden en wel in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. Spreker van deze avond zal zijn de heer J. van Eijbergen te Utrecht, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, die zal spreken over het on derwerp „Kleur bekennen". Voorts zal medewerking worden verleend door het kleinkoor van de Christelijke Kweekschool „Rehoboth" te Utrecht. Eveneens zal er gelegenheid zijn tot discussie. Als ik zo vrij mag zijn om nog even op mijn ingezonden berichtje van 16 jan. terug te komen wilde ik U het volgende nog even mededelen. Ik heb hierop fantastisch veel reacties ontvangen. Een van de mooiste reacties vind ik echter die van de bestuursleden van de Jazz-club zelf. Na wederzijdse te gemoetkoming en de daarop volgende ont moeting zijn wij er in geslaagd om tot een volledige oplossing van onze proble men te komen. Na van alle kanten onze gezichtspunten goed bekeken te hebben, besloot de Jazz-club spontaan om op 9 febr. naar onze Teenager-Show in Elthe- to te komen kijken en luisteren om zo te proberen een ander inzicht te krijgen over de jongelui die Teenagermuziek ma ken en over de muziek in het algemeen. Hopend dat wij in de toekomst tot een vriendschappelijke en vruchtbare samen werking kunnen komen, dank ik U voor de afgestane plaatsruimte, Bart Veenendaal Organisator - Conference - The Rainbow Rockets Muziek - Shows Geachte Redaktie, Naar aanleiding van uw artikel „Vijf daagse Werkweek voor Winkelpersoneel" in „De Vallei" van 16 januari j.l. zou ik graag enkele punten onder Uw aandacht willen brengen. 1 Dat vrijwel de gehele middenstand er niets voor voelt om op zaterdagmiddag te sluiten is zeer logisch. Maar ik ge loof ook niet dat dit nodig is. De meer derheid van het personeel zal best be grijpen dat zaterdagmiddagsluiting niet verantwoord is. 2 Sinds kort is er een zaak in Veenendaal die op maandagmorgen sluit. Uit win keliersoogpunt bekeken is dat natuur' lijk voordelig: weinig omzet-derving. Voor het personeel is een vrije morgen echter weinig interessant. Wil men de vijfdaagse gaan doorvoeren, laat het dan ook zó zijn, dat het een héle vrije dag wordt. En dat kan! De maandag is daar het meest geschikt voor. 3 In Uw artikel schrijft U dat het slui ten op een bepaalde tijd gevolgen heeft. Inderdaad! Daarom is het sluiten op woensdagmiddag zo vreemd! Iedere middenstander in de stad zal U kunnen vertellen dat de woensdag een zéér goede omzetdag is. Maar praktisch alle zaken in de Gelderse Vallei sluiten op woensdagmiddag. Daardoor is de woens dagmorgen ook waardeloos geworden. Voor ons, personeelsleden, is een vrije woensdagmiddag heerlijk, maar zakelijk is het absurd. Vooral in de zomermaan den!! Daarom is mijn idee (in navolging van de Veenendaalse kappers): Maandag de ge hele dag gesloten, woensdag de gehele dag open. Ik geloof vast en zeker dat de om zet op een hele woensdag veel hoger zal worden dan die van een maandag en een woensdagmorgen samen. Voordelen voor de middenstander: méér omzet, géén rouleersysteem, dus gehele week volledige personeelsbezetting. Voordelen voor het winkelpersoneel: ze kerheid van de vrije dag, een heerlijk lang week-end, géén versnippering van de vrije dag in twee delen. Natuurlijk zou deze regeling niet indi vidueel of plaatselijk moeten geschieden, maar voor de gehele Gelderse Vallei en dan bij verordening, want anders zijn er middenstanders zonder personeel die niet meedoen. En juist deze harde werkers in de eenmanszaken hebben een extra vrije dag zo hard nodig. Me dunkt, dat door samenwerking van de middenstanders, de medewerking van het personeel en de hulp van de Kamer van Koophandel en de gemeentebesturen toch wel iets goeds bereikt kan worden. Voor reacties, zowel van middenstanders als van personeelsleden, houdt ik mij aanbevolen. U, redaktie, hartelijk dank voor de plaatsruimte in Uw gewaardeerd blad. Hoogachtend, H. Vroon, Jan Steenlaan 20 I, Veenendaal NIEUW ANTI-VRIES MIDDEL VOORKOMT IEDER RISICO Anti-vries mengsels dienen niet alleen als middel tegen verkoeling, maar bevat ten tegenwoordig ook toevoegingen, be doeld om corrosie tegen te gaan. Al deze middelen hebben een tijdelijke functie en dit is een van de redenen, waarom fabrikanten voortdurend aanra den om het anti-vries aan het einde van het winterseizoen af te tappen. Het anti middel kan zijn werking echter reeds eerder verliezen, waardoor aantasting van het metaal van het koelsysteem mo gelijk wordt. Een nieuw anti-vries mengsel, Glycol Master genaamd, voorkomt al deze on aangenaamheden. Wanneer het mengsel aan water wordt toegevoegd in een ver houding van 1 op 4, wordt het water rood van kleur. Zo lang als de oplossing rood is, blijven de motor en de radiator be schermd tegen zuurindringing. Maar op het moment dat de verzuring aanvangt, krijgt het mengsel een gele kleur. Dan is het slechts nodig anti-vries bij te vullen om de rode kleur weer te rug te zien. 21 Zwijgend loopt Aram aan het hoofd van het groep je krijgers door de avondschemering. Het is stil in het woudslechts een enkele vogel vliegt met rui sende wiekslag voor hun voeten op, de avondwind zingt een klagend lied in de toppen der dennen Dan, als ze de kleine baai aan de kust reeds dicht ge naderd zijn, dringt van links een vaag gerucht tot hen door. Haastig zoeken Arams krijgers dekking ach ter de brede beukenstammen. Het geluid wordt ster ker, en daar verschijnen de krijgers der Messiria-stam. De lange rij donkere gestalten, gewapend met schild en lans, trekt zwijgend voorbij. Dan ziet Aram plot seling de forse figuur van een blanke man, met een lange golvende baard, die iets terzijde van de neger troep loopt. „Dus toch!!" fluistert hij tot Falco. „Dat meisje, Noira, sprak de waarheid toen ze zei, dat de Messiria's door blanken worden geleid. Tegen deze overmacht kunnen wij niets uitrichten maar laten we tenminste trachten hen te bespionnerenü Hen na man nen, maar voorzichting!!" (Woardt vervolgd) VOORDEEL-KALENDER OH BETERE Cl I WAAR OH tien V^l I PROCEb DE 1 GRUVTER Tengevolge van de voortdurende strenge vorst dreigt de goede voortgang van de watervoorziening in grote delen van de ge meente te gaan stagneren. Op meerdere plaatsen is de vorst reeds meer dan 1 meter in de grond gedrongen wat tot gevolg heeft dat vele huisaansluitingen reeds zijn bevroren en nu ook gedeelten van ons hoofdleidingnet, waaraan weinig aan sluitingen voorkomen, dreigen te bevriezen, waardoor de watervoorziening aldaar geheel tot stilstand komt. Teneinde dit zoveel mogelijk te voorkomen raden wij onze verbruikers aan om, waar dit mogelijk is bij riolering en binnenafvoer, gedurende de nachturen in elke woning één kraan met een kléine straal te laten doorlopen, zolang de vorstperiode duurt. Door de grote stroming in ons buizennet wordt de kans op bevriezing dan aanzienlijk kleiner. In verband met dit verzoek zal over het lopende kwartaal geen oververbruik worden berekend. Voorts wordt een ieder met klem verzocht om de watermeters deugdelijk te beschermen, door deze te omwikkelen met kranten, oude doeken e.d. De bewoners van die percelen waar reeds bevriezing is opgetreden worden verzocht, hun voorziening zoveel mogelijk zelf te verzorgen door water bij de buren te halen. Het bedrijf zal overigens zoveel mogelijk hulp bieden. STORINGEN kunnen worden gemeld aan het pompstation, DE DIRECTIE.

De Vallei | 1963 | | pagina 3