Minimin „De Zwervers" vierden zilveren jubileum Afscheid van Ds. Goedhart Jubilarissen kregen ere-insignes nu 4,90 RHENEN ELST AMERONGEN V. A. B. (l *CtilfVfe0LI§ï MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechter KIRPESTEI N CITY-MOTORS-EDE Grote belangstelling voor gevarieerde feestavond De groep Veenendaal van de Nederlandse Padvinders „De Zwervers" heeft za terdagavond in een vol Eltheto op waardige wüze het 25-iarig bestaan herdacht. Het werd een bijzonder geslaagde feestavond met een gevarieerd programma waarbij het verrassende element geenszins ontbrak. Zo werd bijvoorbeeld aan het begin van de avond door hopman De Winkel bekend gemaakt dat het juist deze dag 121/* jaar geleden was dat mej. De Ruiter akela werd. In overleg met de districtscommissaris had de plaatselijke commissie besloten om mej. De Ruiter tot ere-akela te benoemen, een mededeling die met een daverend applaus begroet werd. De welp Hans Pilon bood de zicht baar verraste ere-akela een grote bos bloemen aan. In haar dankwoord zei mej. De Ruiter ook gaarne d$ assisten ten bij de waarderende woorden te willen betrekken. Zoals gezegd, het programma was sterk gevarieerd en werd op vlotte wijze door welpen en verkenners af gewerkt. Lege handen Districtscommissaris Koster, die na mens het district zijn gelukwensen aanbood moest, naar hij zei, met lege handen komen. „Het district geeft pas geschenken bij een 40-jarig jubileum", zo zei hij min of meer teleurstellend. Hij herinnerde er aan dat ,De Zwervers' op één na de oudste groep in het district Neder-Veluwe is. Het spreekgestoelte werd vervolgens ingenomen door een deputatie van de R.K.-verkenners. Zij boden een zelfge maakte bronzen lelie aan. De oud-padvinders waren vertegen woordigd door de heer J. de Ruiter, terwijl de heer G. v. d. Weerd namens de groepscommissie zijn gelukwensen overbracht. Zij boden resp. een leiders tent en een pannenset aan. De rij van geschenken werd gesloten door mej. Versteeg, die de jubilerende groep na mens de kabouters, padvindsters en gidsen in Veenendaal, een gereedschaps set aanbood. Voor de jeugd Loco-burgemeester Ant. de Ruiter - ook de twee wethouders Van Kuyk en Koppenberg waren aanwezig - bracht de leiding in het bijzonder dank voor het vele werk dat zij voor de Veenen- daalse jeugd doet. De belofte dat ook van de zijde van de ouders een stoffelijk blijk van waar dering zal komen, deed de heer Slieker. „Het kan nog wel even duren, maar ik beloof u dat er een cadeau komt", zo sprak hij tot Hopman De Winkel. Laatstgenoemde sprak aan het einde van de avond een dankwoord, waarbij hij vooral de nadruk legde op de ont vangen medewerking van alle zijden die in de afgelopen tijd was ontvangen. Ruim 1.100,verdwenen In de nacht van 14 op 15 februari is in gebroken bij het kantoor van de garage de K. De bureaulade, waarin zich een geldkistje bevond met ongeveer elfhon derd gulden, was opengebroken. Het kist je met het geld was verdwenen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. DOOR MAN LASTIG GEVALLEN De echtgenoot van mevr. N. heeft bij de politie aangifte gedaan van het feit dat zijn vrouw in de nacht van 5 op 6 fe bruari op de Rembrandlaan lastig geval len zou zijn door een haar onbekende man. Deze zou haar steeds achterna ge lopen zijn. Volgens de verklaringen moest het een donker type zijn van ongeveer twintig jaar. De politie stelde een onder zoek in doch zonder resultaat. j Ds. W. Goedhart zal zondagavond 10 maart a.s. om zeven uur in het gebouw „Sola Fide" aan de Eikenlaan afscheid nemen van de Hervormde noodgemeente „Sola Fide" te Veenendaal en de week daarop, n.l. zondagmiddag 17 maart a.s. om half drie in de Hervormde Kapel, na vooraf in diezelfde dienst te zjjn beves tigd door ds. Tj. Alkema uit Emmen, in tree doen als predikant van de Hervorm de Gemeente van Emmen, waar hij be roepen is in de vakature van ds. H. C. Kranendonk, die op 30 september van het vorige jaar naar Rotterdam - Hillegers- berg is vertrokken en die daar een week later intree heeft gedaan. Ds Goedhart werd op 19 augustus 1918 te Etten in Noord Brabant geboren. Hij bezocht eerst de Jan van Nassaukweek- school te Utrecht en was daarna onge veer zeven jaar te Hilversum en te Nij- verdal werkzaam bij het christelijk lager onderwijs. Naderhand deed hij staatsexa men gymnasium A. en studeerde vervol gens nog theologie aan de rijks universi teit te Utrecht, waar hij in 1949 zijn kan didaats- en ongeveer een jaar later zijn voorbereidend kerkelijk examen aflegde. Nadat de heer Goedhart in 1951 door het provinciaal kerkbestuur van Over ijssel was toegelaten tot de evangelie bediening in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 22 juli van datzelfde jaar (1951) door prof dr. A. A. van Ruler, hoogleraar vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk aan de rijks universiteit te Utrecht, bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Beusichem in de classis Tiel. In deze zijn eerste gemeente werd hem in verband met zijn benoeming tot pre dikant - voorganger van de Nederlandse Hervormde Evangelisatievereniging „Sola Fide" te Veenendaal met ingang van 1 februari 1955 eervol ontslag met de be voegdheid van emeritus verleend. Toen enkele jaren later deze Evangelie- satie-vereniging met toepassing van art. 238 van de kerkorde van de Nederlandse Hervormde Kerk werd omgezet in een Hervormde noodgemeente onder gezag van de provinciale kerkvergadering van Utrecht werd ds. Goedhart op 14 decem ber 1958 door ds. C. M. van Endt uit Utrecht, toen nog praeses van het breed moderamen van de provinciale kerkver gadering van Utrecht, bevestigd als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den en wel als predikant van de Her vormde noodgemeente „Sola Fide" te Veenendaal. UITSLAG VERLOTING De uitslag van de onlangs gehouden verloting van VRC is thans bekend. De prijzen zijn gevallen op de volgende num mers: 591 - 392 - 566 - 1248 - 9 - 2358 - 429 - 667 - 2305 - 1429. Vrijdag en zaterdag a.s. wordt in de Eierhal een bazar ge houden met tal van nieuwe attracties. TERUG NAAR MOEDER De Scherpenzeelse politie heeft, op ver zoek van haar moeder, de 19-jarige mej. M. weer naar haar ouderlijk huis in Vee nendaal teruggebracht. Het minderjarige meisje logeerde zonder toestemming van haar moeder bij kennissen in Scherpen- zeel. Mej. de Ruiter werd op de feestavond van „De Zwervers" de rang van ere-akela toegekend. Hier neemt zy, geflankeerd door welpen en verkenners, gelukwensen in ont vangst. Niet minder dan vijfenveertig jubila rissen van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Tabakverwerken de Industrieën, aangesloten by het NVV afd. Veenendaal, zijn tijdens een gezel lige avond in het OCB-gebouw gehul digd. Dertien van hen omdat ze veertig jaar lid waren van deze organisatie en de overigen omdat hun lidmaatschap een kwarteeuw bestond. Vergezeld van hun dames werden ze allereerst toegesproken door de voorzit ter van de plaatselijke afdeling, de heer J. Roelofsen. Na dit welkomstwoord sprak de vice-voorzitter van de lande lijke bond, de heer G. van Dolder, een rede uit. Hierin memoreerde hij de toe standen van vroeger waarbij hij als voorbeeld nam de feestdagen „die toen treurdagen waren omdat er geen uit kering was". Naar zijn mening was het aan het werk van de organisatie te dan ken dat deze toestanden tot het ver leden behoorden. Hij besloot met de woorden van dr. Albert Schweitzer „Vrienden, het is nog donker. Laten we samen zorgen dat het licht wordt." Een speciaal woord van waardering werd uitgesproken aan het adres van voorzitter J. Roelofsen en secretaris F. P. Heidingsveld voor het vele en soms moeilijke werk wat zij krijgen te ver zetten. De jubilarissen van veertig jaar kre gen het gouden ere-insigne uitgereikt en de 25-jarigen het zilveren. Namens de jubilarissen sprak de heer J. v. d. Bovenkamp een dankwoord. De rest van de avond werd in een gezellige sfeer doorgebracht met muziek van The Three Happys. De namen van de jubilarissen welke 25 jaar lid zijn M. Budding, J. v. d. Bovenkamp, A. v. d. Bovenkamp, C. Bosschaart, H. v. d. Aktief jaar van Chr. Plattelandsjongeren De Chr. Plattelands jongeren (C.P.J.) in Veenendaal hebben een actief seizoen achter de rug. Dit bleek uit de jaar verslagen die dinsdagavond tijdens het jaarfeest in gebouw 't Trefpunt wer den voorgelezen. Zo hebben de afdelingen jongens en meisjes in het afgelopen verenigings jaar twee geslaagde droppings gehou den, twee spannende puzzelritten, een feestavond, een buitenlandse reis en tal van andere evenementen. Ook finan cieel staat de C.P.J. er gunstig voor. Het jaarfeest waarvoor flinke belang stelling bestond, werd geopend door de presidente, mevrouw Van Capelle- veen. Zij gaf een korte terugblik en noemde het een voorspoedig jaar. Nadat het duo Maas uit Ermelo zijn zang-capaciteiten had getoond, werd de rest van de avond gevuld met het span nende toneelstuk „Achter de wolken schijnt tóch de zon". Uitblinker was Henk Boonzaayer in de hoofdrol als Karei Weyts. De regie was in bekwame handen van Gijs Groeneveld. De sluiting verzorgde de voorzitter van de CJBTB, de heer A. van 't Voort Jr. Hij bracht o.m. dank voor de pret tige manier van samenwerken met de PJGU afdeling Achterberg en de RLVD te Veenendaal. Bos, G. Boers, A. Binsbergen, J. v. d. Beid, J. van Beek, J. van Barneveld, A. E. v. d. Craats, J. Drost, M. Doornik, H. J. Ditewig, A. Dillen, H. Dillen, F. P. Heidingsveld, C. v. d. Haar, H. v. Koo- ten, A. Kalter Sr., C. van Manen, R. van Manen, Chr. v. d. Pol, P. Slotboom, J. Schoeman, J. Schreuder, H. Takken, C. H. Verhoef, J. van 't Veen, L. Wijnen, L. v. d. Weerd, E. van Zanten. De namen van de jubilarissen welke 40 jaar lid zijn W. Brouwers, G. van Dijk, P. Hen zen, H. van Haaften, J. Landman, W. v. Manen, J. du Pré, P. v. d. Kolk, J%. Roe lofsen, H. Sel, G. Takken, J. van Welij, A. J. Wansink. SPECIALE AANBIEDING Helanca STEP-IN van 9,50 VEENENDAAL VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 127.000 stuks. Prij zen van 14,50 tot 15,50 per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prijzen 40.tot 52,per stuk. Handel re delijk. WINTERTRAINING V.Z.C. Zolang de vorst aanhoudt zal de win- tertraining van VZC vervallen. Zodra hierin wijziging komt zal dit bekend ge maakt worden. GEEN VOORRANG VERLEEND Komend vanaf' de afrit Rijksweg 12 verleende G. W. uit Den Haag vrijdag middag geen voorrang aan de op de Nieu- weweg rijdende B. uit Amersfoort. Een botsing met alleen materiële schade was het gevolg. TE LAAT GEREMD Maandagmorgen wilde K. uit Veenen daal op de Kerkewijk linksaf de Station singel inrijden. Hij sorteerde voor doch de achter hem rijdende B.t eveneens uit Veenendaal, zag dit te laat en botste te gen zijn voorganger. Ook hier was alleen materiële schade. Collecte voor de Groesbeekse tehuizen van 25 februari t/m 2 maart a.s. Kent u het werk van de Ned. Cen trale voor Practische Hulp en Werkver ruiming te Groesbeek nog niet? Welnu deze Instelling heeft reeds meer dan 30 jaren aan honderden jon gens en meisjes, die thuis een liefde volle verzorging moeten missen en aan honderden mannen en vrouwen, die niet konden voldoen aan de eisen, welke onze dynamische maatschappij hen stelt, in haar 12 tehuizen en in de gezins verpleging getracht het levensgeluk te bieden, waarop ook zij recht hebben. Deze hulp en verzorging is echter helaas nog onvoldoende, gezien de lange wachtlijsten, waarvan elk geval urgent is. Het bestuur van dit landelijk werk, dat op reformatisch belijden is gegrond vest, dringt aan op uitbreiding en doet daartoe een beroep op uw steun en be langstelling. Deze honderden kinderen en volwassenen van alle gezindten, van allerlei rang en stand zijn onze mede mensen en moeten geholpen worden. Tijdens de komende collecteweek wordt u hiertoe de gelegenheid ge boden. Helpt mee de vreugde van uw mede mens te vergroten. Het comité. bij die de schakers met belangstelling volgden. De uitslagen waren: G. R. Kets M. v. d. Bovenkamp 10 G. Blankesteyn Boelens01 Heykamp Kruithof Jr01 M. v. Dijk v. Benthem 10 Anbeek H. v. d. Bovenkamp 10 Ebskamp De Kleuver 10 A. v. Beek C. Wijnbergen01 Keuning Baars afg. Jubileumuitvoering „Ons Genoegen" Ter gelegenheid van het 95-jarig be staan geeft de muziekvereniging Ons Ge noegen zaterdag 23 februari in gebouw Irene een jubileumuitvoering met muziek, toneel en het optreden vap de Tiroler Kapel. Het muzikale gedeelte wordt ge bracht onder leiding van de bekwame di recteur van de vereniging de heer P. Hoolhorst. Het bestaat uit vier nummers, waaronder de mars King Cotton van Sousa. Het toneelspel in drie bedrijven, geti teld: Route Kopenhagen, wordt gebracht door de toneelgroep uit Renswoude. In de pauze zal de Tiroler Kapel van Ons Ge noegen er vrolijk op los blazen. RIIENEN'S CARILLON BLEEK ONTDOOID Na vele weken van stilzwijgen speelde vorige week donderdagochtend het Rhe- nense carillon in de Cuneratoren weer vrolijke wijsjes. De stadsbeiaardier de heer G. Brinks uit Baarn kon na lange tijd van gedwongen werkloosheid zijn hart weer ophalen. Wellicht wordt er spoedig een oplossing gevonden, dat de klokken tijdens vorst en sneeuw normaal kunnen blijven functioneren. Rhenen „YVilskracht"-Rhenen naar jeugd- en kringkampioenschappen Met de resultaten van de Wilskracht- keurklaskampioene Dini Sanders voor ogen, is men nu ook begonnen bij deze Rhenense gymnastiekvereniging om de jeugd via het wedstrijdwerk van het K.N.G.V. op een hoger turnniveau te bren gen. Leider D. W. de Jong heeft reeds enkele successen geboekt met zijn pupillen tij dens de voorwedstrijden voor het kam pioenschap van Nederland voor de jeugd, zaterdag in Wageningen gehouden. Daar kwamen van Wilskracht uit Constance Kooijman (13 jaar) en Milly de Jong (12 jaar). Beiden plaatsten zich bij de eerste vijf, zodat zij in aanmerking komen voor deel name aan de volgende fase in de voorron de om het kampioenschap van Nederland, de districtswedstrijden in april in Deven ter Maar eerst komen nog de kringkam pioenschappen aan de orde, eveneens in Deventer, gedurende het komende week einde. Ook daar zal leider De Jong weer van de partij zijn en ditmaal zelfs met acht Wilskracht-dames, namelijk Dini Sanders (keurklasse), Helga Scheeres, Wil ly Snijders, Greet Snijders en Wil Zaaijer (tweede klasse) en Nanny Klumpes, Ma rian de Beer en Marian Kneepkens (derde klasse). „O.B.K" HEEFT NIEUWE BESCHERMHEER De arbeiders muziekvereniging „Oefe ning Baart Kunst" te Rhenen heeft in de persoon van de heer mr. J. Deen een nieuwe beschermheer gekregen, die wij len H. Hardeman opvolgt. De vereniging komt vrijdag 22 februari in het Eigen Ge bouw op de planken met de jaarlijkse uit voering. SCHAKEN Het 3e tiental van de Veenendaalse schaakclub speelde maandagavond 18 febr. een competitiewedstrijd tegen het sterke tiental van Koningsloper 3 uit Arnhem. De voorlopige einduitslag is 5-3 in het voordeel van de Veenenda- lers. De twee afgebroken partijen staan gunstig voor Veenendaal zodat het wel een overwinning zal worden. De per soonlijke uitslagen zijn: A. Blankenspoor C. Wichhard Vt-Va E. v. Ravenzwaay C. Vrieling 10 M. J. D. v. Dam Brouwerafg. J. Diepeveen H. Marsi 01 H. J. v. Aller J. W. Derks 01 C. ter Hogt H. ter Veldeafg. F. Schuurman F. v. Meersum V2-V2 C. A. Perton G. Visser 10 C. Wijnbergen W. Venhoek 10 H. v. Doorn S. Simonse10 In de onderlinge competitie werd ook nog een felle strijd gestreden om de puntjes. Er waren hoogstaande partijen Mr. J. Deen, Beschermheer O.B.K. Het programma is tweeledig, het be staat uit muziek en toneel. Het muzikale gedeelte staat voorop en wordt gebracht onder leiding van de uitstekende dirigent de heer A. J. van Kolfschoten. Er zullen zeven nummers worden uitgevoerd. De toneelgroep brengt de klucht in twee bedrijven, getiteld „Het beroemde lijk" van Max Endrea. De regie is in handen van de heer F. Brouwers. Er is verder nog bal met medewerking van „The Spoetnicks". (vervolg van pag. 1) Aan B., analyst te Lunteren, werd vrij dag voor het Wagenings kantongerecht ten laste gelegd, dat hij met de personen auto van zijn vader geen voorrang had verleend aan een andere auto op de krui sing van de Berkhofweg met de Dorps straat, een voorrangsweg, te Lunteren. De inzittenden van verdachtes auto, zijn vader, een vriend, twee zusjes en zijn verloofde, waren allen min of meer ernstig gewond, terwijl zware materiële schade ontstond. Ik wist wel, dat die auto van links voorrang had, maar ik dacht, dat we er nog wel voorlangs konden, zei B. wat ti mide. 't Was een domme fout. vond de of ficier. Al is men het daar dan ook niet verplicht, het is toch altijd verstandiger voor een voorrangsweg even te stoppen en geen risico's te nemen. Eis 80,of 16 dagen. Ik heb al een enorme schade, zei verdachte. De auto was niet verzekerd en was na de aanrijding volkomen in puin. Ik moet 't dus aan mijn vader te rugbetalen en bovendien de andere auto mobilist zijn schade vergoeden. Verder zal er nog wel een vordering van het ziekenfonds komen. Rechter v. d. Brand wilde daar enigs zins rekening mee houden. Hij verlaagde tot 75,of 15 dagen. TEENAGERSHOW IN EIKELKAMP Zaterdagavond wordt in de ontspan ningszaal van de Jeugdherberg De Eikel kamp de grote Rainbow-Rocketts teen agershow gehouden. Medewerking ver lenen The Red Stars uit Eist, The Blue Angels uit Veenendaal en de organisato ren zelf met als solo-gitariste de 14-jarige Dorien Deighton. Vooral van de zijde van de jeugd zal er voor deze avond onge twijfeld grote belangstelling bestaan. „ZUID OOST UTRECHT" NAAR MUSEUM Nadat door de weersomstandigheden verschillende programmapunten geannu leerd moesten worden hoopt het bestuur van de Cul. Nat. Hist. Vereniging a.s. donderdagavond 21 februari weer iets voor haar leden en hun introducé's te or ganiseren. Men gaat dan namelijk een be zoek brengen aan het Streekmuseum in Rhenen, waar de tentoonstelling „Twin tig eeuwen Zuid-Veluwezoom" gehouden wordt. Het één en ander zal worden om lijst met een praatje van mej. v. d. Bunt. ELST AT WEER OLIEBOLLEN Dankzij de Elsterse bevolking kunnen de turnsters en turners uit Eist de toe komst met een gerust hart tegemoet zien. Zij weten zich namelijk gesteund door vele inwoners, zoals zaterdag bleek toen de gymnastiekvereniging D.E.S. haar jaar lijkse oliebollen-aktie hield. De penning meester kon zaterdagavond een mooi be drag aan de debet-zijde van zijn kasboek boeken, geen overbodige luxe, want een jonge vereniging heeft meestal geen al te vette spaarpot. Een pluim dus voor de Elsterse bevolkjng en in 't bijzonder voor de eigenaar van het schuurtje waar de bakkers en baksters hun bollen hebben staan bakken. NIEUW CLUBORGAAN VAN SPORTVERENIGING Nadat reeds lang het plan bestond om een eigen cluborgaan in het leven te roepen, heeft de Amerongse sportver eniging „DVSA" thans de knoop door gehakt en is met een fraai cluborgaan voor de dag gekomen. Het blad wordt gratis verspreid en het is bedoeld cm ene betere binding tussen leden en donateurs onderling te verkrijgen. De omslag is in de kleuren van de vereniging gehouden en stelt twee voetballers voor met de vlag en het wapen van Amerongen. De binnen- pagina's zijn gedeeltelijk voorzien van advertenties. Het is een fraai uitgevoerd blad dat hopelijk een lang leven be schoren is. KONTAKTAVOND VAN D.V.S.A. Op 22 februari belegt het bestuur van DVSA een kontaktavend voor spelers van het eerste en tweede elftal in het Clubhuis. Volgens een mededeling in het clubblad moet men dit zien als een soort instuif. Er is tevens gelegenheid tot dansen en daarom zijn ook de dames hartelijk welkom. Kollekte voor Groesbeekse tehuizen Volgende week wordt in Amerongen de jaarlijkse kollekte voor de Groes beekse tehuizen gehouden. De Ned. Centrale voor Practische Hulp en»Werkverruiming te Groesbeek is een instelling die al meer dan 30 jaar aan honderden jongens en meisjes die thuis een liefdevolle verzorging moesten missen en ook volwassenen die in onze maatschappij niet mee konden komen, getracht het levensgeluk te bieden waarop ook zij recht hebben. Deze hulp en verzorging is echter nog onvoldoende gezien de lange wachtlijsten. Het bestuur van de instelling, die op reformatorisch belijden is gegrondvest, dringt aan op uitbreiding en hoopt dan ook op algemene financiële steun. Men kan zich ook als collectant(trice) op geven bij het adres \Jr. H. v. d. Bosch straat 78. BESTUUR WINKELIERSVER. HERKOZEN Tijdens de vorige week gehou den vergadering van de Amerong se Winkeliersvereniging is het be stuur dat aftredend was, na enige discussie in zijn geheel herkozen. De bestuursverkiezing was het enige officiële agendapunt .en er werd lang durig door de leden gedebatteerd. Reeds lang was er sprake van enige wrijVing over verschillende punten. Tenslotte werd het oude bestuur in zijn geheel herkozen. Tevens ging men akkoord met het voorstel om de Palmpaas-actie doorgang te laten vinden. Over de licht- week werd nog geen enkel besluit ge nomen. Een en ander zal nog nader worden uitgewerkt op een volgende vergadering. OUD PAPIERACTIE ONS GENOEGEN De muziekvereniging „Ons Genoegen" gaat komende zaterdag weer oud papier inzamelen. Men verzoekt het papier zo veel mogelijk op te binden. IN MEMORIAM: „Gaart van de Onderweg f' Vorige week zaterdag, op bijna 87-jarige leeftijd overleed hij: Gerrit van Veenendaal, of voor ons „Gaart van de Onderweg". Voor u die hem niet kende zo maar een bericht; voor de echte Elstenaar die van zijn dorp en de mensen houdt, een verlies. Want Gaart was een merk waardig mens in een even merk waardig huis. Gaart van de Onderweg was het een bijnaam zonder meer? Voor het ontstaan van deze naam moeten wij een duik in het Elsterse verleden doen. Ieder die Eist kent weet van het bestaan van de Rijksstraatweg Utrecht- Arnhem. Wat niet iedereen weet is, dat in het grijze verleden deze weg slechts van lokale betekenis was en de verbinding Utrecht- Arnhem even zuidelijk van Eist over een zeer oude karreweg tot stand. kwam. Dit was lang voor het paard zijn plaats op de weg moest af staan voor minder romantische vervoersmiddelen. Deze weg die evenals de Rijn door de groene uiterwaarden slingerde en veel lager lag dan de huidige straat weg, heette in de volksmond: „de onderweg". Het vriendelijke, rustieke huis je met de lage zijmuren, het ty pische deurtje en het strodak,* schijnt in die tijd gebouwd te zijn' en grensde dicht aan bedoelde weg. Het kreeg dan ook de be-ff naming „het huis van de onder weg" een naam die ook de be-' woners deelden. Hoe oud het is? Niemand kan het weten, maar zeker enige\ eeuwen. Vele generaties der fa milie Van Veenendaal leefden en] stierven in deze woning. Met het verscheiden van de1 87-jarige Gaart is deze lak van het geslacht Van Veenendaal uit gestorven. In onze jeugd waren het drie gebroeders, die, ongetrouwd ge-\ bleven, een typische mannenhuis- 3 houding vormden. Kees en Gijs] (eerder overleden in 1955 en I949)« voorzagen middels landbouw en1 een kleine eierhandel in de Ie-1, vensbehoeften en Gaart was „de] mannelijke huishoudhulp". Eni hoe? De meest kritische vrouw mocht1 zijn werk controleren: alles blonk en glom van verzorging. Gaart en Kees waren imkers van formaat. Vooral de eerste was zeer vagrdig in het bouwen van strokerven en kasten en zijn werk genoot in de verre omtrek grote bekendheid. Als trouwe medewerkers aan de jaarlijkse bijenmarkt te Vee nendaal waren zij geziene gasten die vele prijzen met hun werk behaalden. De liefde van Gaart voor alles wat groeit en bloeit, maar vooral zijn beminnelijke levenshouding ten opzichte van de medemens maakte hem tot een van die zeld zame figuren, waarvan een grote, sterke rust uitgaat. Deze rust werd nog versterkt door de sfeer van het huis en de meubilering. Het tvas alsof de tijd zelf mijmerend bij dit huis was blijven stilstaan. Het verwijderd geroezemoes van het verkeer op de Rijksweg en de chroom-water leidingkraan welke brutaal aan een eeuwenoude waterpomp zich vastklampte, waren de enige sto rende factoren in dit huis der herinneringen. De blinkend zwart gepoetste potkachels de (dagelijks gebruik te!) petroleumhanglampen, de verscheten wandteksten, de sta tenbijbel op lessenaar denkt u daarbij zonlicht op het water van de Rijn, de koeien in de iveide en last but not least de patriachale figuur van de laatste Ondewreg r en ge kunt u enigszins een beeld vormen van de sfeer van dit ge regende stukje Eist. En nu is dit voorgoed voorbij. De laatste „van de Onderweg" ging de gang van alle vlees en het huisJa dat huis. Zullen straks deze unieke stuk ken meubilair her en der ver- i spreidt de kwasi antieke sfeer van wansmakelijke bungalow interieurs gaan versieren, b.v. de eerbiedwaardige bijbel naast het grootbeeld toestel? Ons hart [krimpt ineen bij die gedachte. Zou het niet mogelijk zijn, al- thans de woonvertrekken in de 'oorspronkelijke staat te laten, als een dierbare herinnering aan een voorgoed afgesloten tijdperk? Het is maar een vraag F. ROKS. Twintig jaar geleden: HET DRAMA STALINGRAD (Vervolg van pag. 1) sneden van alle verbindingen, verdedig den de vesting. Twintigmaal deden de Duitsers geconcentreerde aanvallen op de fabriek, maar telkens werden zij te ruggeslagen. Toen de Russen na 54 dagen werden ontzet, kwamen er nog slechts 800 strijdbare mannen uit de puinhopen tevoorschijn. Begin november 1942 brak de hel in en rond Stalingrad pas goed los. Het Russische tegenoffensief begon op gang te komen en de moe-gestreden Duitse troepen moesten het nu opnemen tegen verse, goed-bewapende tegenstanders. Op 22 november sloten de Russen het gehele gebied rond Stalingrad herme tisch af en van nu af zaten generaal Paulus en zijn mannen gevangen in een tang, die langzaam maar zeker werd dichtgeknepen. Tweemaal gaf Hitier be vel om de ring te doorbreken, maar deze pogingen mislukten en nu ging de strijd het einde tegemoet. Inmiddels was de toestand in Stalin grad zelf voor de Duitsers onhoudbaar geworden. Op 8 januari begaven twee Russische officieren zich naar het hoofdkwartier van generaal Paulus met de eis „onvoorwaardelijke overgave". Een regen van kogels was het antwoord van Duitse zijde. Twee dagen later gingen de Russen tot het slotoffensief over. De Duitse linies werden overal doorbroken, het overschot van het zesde leger werd op twee kleine stukjes samengeperst in kelders en ruïnes van huizen. Tekenend voor de duivelse mentaliteit van Hitier was zijn eerbetoon aan generaal Paulus: hij benoemde hem tot „General-Feld- marschall De Russische troepen dwongen op 1 februari de zuidelijke Duitse legergroep tot overgave. Veldmaarschalk werd met zijn staf gevangen genomen in een kel der. Dat dit toch nog bij verrassing ge beurde, blijkt uit het feit, dat de heren zich stonden te scheren. Enkele ver spreide groepjes Duitse soldaten bleven doorvechten, maar op 2 februari moes ten ook deze laatste resten van het eer tijds zo roemrijke zesde leger zich over geven. De reactie van de Führer op de be richten uit Stalingrad was zelfs voor zijn naaste medewerkers, die toch wel wat gewend, waren, een verrassing. Hij wuifde het drama weg met de woorden: „Het is slechts één leger. Stel een nieuw leger samen." Voor het volk werden de Duitse „hel den" geëerd met drie dagen rouw in Duitsland en alle bezette gebieden. De volle omvang van de gebeurtenissen rond Stalingrad bleek later uit het ver loop van de oorlog. Samenvallend met de vernietiging van Rommels pantser eenheden in Noord-Afrika waren zij een keerpunt in de tweede wereld oorlog. VEENENDAAL „BRAND VAN HET JAAR" IN OSLO. Ook Oslo heeft zijn „brand van het jaar" gehadde grootste bioscoop van het land is daar dezer dagen afgebrand. Ook bij deze brand ontbraken de spec taculaire momenten niet: zoals het mo ment, dat het vuur de grote koepel boven de zaal bereikte, doorbrandde en in een baaierd van vuur liet instorten. De bijgaande fotocombinatie geeft hier van een goed beeld.

De Vallei | 1963 | | pagina 2