Mr. v. d. Sluis sprak voor A.R.-kiesvereniging Verkeers-ongevallen R H E N E IN Muziek en toneel op negentiende lustrum van „Ons Genoegen" Officiële bekendmaking ELST Veel vragen over instelling van B-wegen tijdens opdooi „OBK" componeerde voor Mr. Deen welluidende mars AMEROJVGEN DE KLOMP SCHERPENZEEL MARKTBERICHTEN Voor de kantonrechter Met zorg vervuld Hamerstukken Huizenbouw Voor een redelijk aantal belangstellenden heeft de secretaris van de Anti-Revolutio naire Party, Mr. W. R. v. d. Sluis, donderdagavond in de bovenzaal van hotel De Korenbeurs een interessante causerie gehouden over de tegenwoordige politiek en die van de A.R. in het bijzonder. Mr. v. d. Sluis paste een nieuw systeem toe. De aanwezigen konden nameiyk vooraf vragen stellen welke hy dan later behan delde. Hierdoor werd de avond veel interessanter dan in het geval van een lang durige lezing van één persoon. De onderwerpen die Mr. v. d. Sliiis via de vragenstellers kreeg te behan delen lagen allemaal op politiek-lande- lijk niveau. Hij begon er mee, nadat bestuurslid T. de Haas (voorzitter A. Bakker was wegens familie-omstandig heden verhinderd) hem met een kort woord welkom had geheten. In het begin van de avond werd ge ruime tijd stilgestaan bij de door het Centrale Comité gevolgde weg inzake de kandidaatstelling voor de AR-partij bij de komende Kamerverkiezingen. Volgens Mr. v. d. Sluis is nu voor het eerst het systeem toegepast volgens het nieuwe reglement. De grote vraag was en bleef waarom het Centraal Co mité niet het advies van alle Kiesver enigingen had opgevolgd om staats secretaris Roolvink overal kandidaat te stellen. Blijkens de uiteenzetting van Mr. v. d. Sluis, die in feite niet hele maal uit de verf kwam, heeft het Cen traal Comité het nodig geoordeeld in enigermate van het standpunt van de Kiesverenigingen te moeten afwijken. „Er waren inderdaad verschillen van mening, maar noem eens een partij waar dat niet voorkomt. In de pers wordt het veel zwaarder gemaakt dan het in werkelijkheid is." Hoe moeten we de zondag besteden, zo luidde ongeveer een van de volgen de vragen. Mr. v. d. Sluis was hierin zeer positief. „Het is voor de AR een uitgemaakte zaak de zondag te maken tot een dag die iedereen kan beleven als een dag des Heeren. Dat is het streven van ons", zo zeide hij. Bij de behandeling van de vraag over het eventuele samengaan met andere christelijke partijen, gaf Mr. v. d. Sluis zijn politieke visie op de betrokken partijen afzonderlijk. Met het GVP vond hij „moeilijk" omdat dit een zui ver kerkelijke partij was. „De SGP staat een heel ander staatsbeeld voor dan de AR. Naar mijn mening gaan zij een geestelijke onvrijheid aan." Dat met de CHU vond spreker „een verdrietige zaak.'* „Gelukkig hebben de besturen sinds vorig jaar meer samensprekingen doch uit dat feit blijkt al hoe ver we in de loop der jaren uit elkaar gegroeid zijn". Mr. v. d. Sluis was wel van mening dat Bij het passeren van de geparkeerd staande auto van bakker B. op de Munnikenweg. kwam de vrachtauto chauffeur G. D. zaterdagmiddag met zijn auto in aanraking met de bakkers auto. Er was flinke materiële schade. 0 In de Tuinstraat kon automobilist E. niet passeren. Hij remde maar gleed door de gladheid door en botste tegen de auto van v. H. Hier alleen lichte materiële schade. Zaterdagavond reed de Edenaar v. d. B. over de Kerkewijk. Volgens zijn verklaring had de naast hem zittende persoon plotseling geroepen: „Pas op, een bromfiets!" Van de B. remde krachtig, zodat de auto omsloeg en zwaar beschadigd werd. Niemand liep letsel op. De auto werd voor nader onderzoek in beslag genomen. Q Doordat een van de bestuurders door de zon verblind werd kwamen maan dagmiddag op de splitsing Kerkewijk- Stationssingel twee auto's, bestuurd door v. d, H. en de R., met elkaar in botsing Het gevolg was materiële schade. Q Net op het moment dat een auto, be_ stuurd door J. H. uit Overberg, op de Dijkstraat de bromfietser J. A. pas seerde, slipte laatstgenoemde en viel tegen de auto aan. De bromfietser liep geen letsel op. Het wegdek was ter plaatse spiegelglad. G.V.V.V. - BLAUWGEEL GVW heeft zaterdag een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen de 4e klasser Blauw-Geel uit Ede. Deze wedstrijd heeft GVW met 5-1 gewon nen. De GVVV-doelpunten werden ge maakt door R. G. Kloot (3 x) Diteweg en Hardeman. Schildersbedrijf v. d. Broek heropende vergrote zaak Met de vergroting en modernisering van het schildersbedrijf E. A. v. d. Broek in de Hoofdstraat te Veenendaal, is de winkelstand in het centrum weer een stap dichter bij het doel van een algehele modernisering gekomen. De feestelijke heropening had vrijdag plaats en werd door een groot aantal relaties, cliënten en verdere genodig den bijgewoond. Het groot aantal bloemstukken gaf de zaak een nog fleuriger cachet. Hetvroe- kantoor en magazijnruimte is thans bij de winkel getrokken. Hierdoor was de eigenaar in staat alle artikelen veel overzichtelijker op te stellen, hetgeen door de clientèle ongetwijfeld op prijs gesteld wordt. Door de verbouwing kon ook in de winkel een uitgebreide kol- lektie behang geplaatst worden, iets wat tot voorheen onmogelijk was. Opvallend is de goed gekozen ruimte in de winkel. Men loopt elkaar niet in de weg en alle artikelen die voorname lijk langs de wanden zijn geëtaleerd kunnen gemakkelijk benaderd worden. Vooral de hoek „kunstschildersartike len" is met zorg naar voren gebracht. De verbouwing heeft de eigenaar hoofdzakelijk zelf uitgevoerd, hetgeen de prestatie des te groter maakt. Sa menvattend gezegd: een belangrijke aanwinst voor de plaatselijke winkel stand. VEELBELOVEND DRIETAL Drie kinderen uit het gezin V. uit Veenendaal - twee broertjes van 10 en 6 jaar en hun 11-jarig zusje - hebben vrijdag kans gezien in twee plaatselijke grootwinkelbedrijven voor in totaal 40,aan levensmiddelen te ont vreemdden. Bij een bedrijf aan de Markt werden hun praktijken ontdekt door de eige naar van de winkel. De ouders hebben de schade inmiddels vergoed. dit geen zaak was om te forceren. Over het punt „lid of geen lid van het Landbouwschap" luisterde Mr. v. d. Sluis enige tijd aandachtig naar een van de aanwezigen die dagelijks in landbouwkringen verkeert en die Mr. v. d. Sluis precies vertelde wat de da gelijkse meningen over het Landbouw schap zijn. Mr. v. d. Sluis noemde het Landbouwschap een echt democratische instelling. „Het is officieel in de Kamer aanvaard en komt niet van een bepaal de groep af." Het sluitstuk vormde de E.E.G. „een stukje internationale rechtsorde die onder Gods zegen in de afgelopen 15 jaar opgebouwd is", zoals de secretaris dit noemde. De houding van president De Gaulle in deze keurde hij sterk af. „De Franse president zou dit nog liever vandaag weggooien dan morgen". (Ingezonden) Vrouyen wereldgebedsdag Vrouwen wereldgebedsdag wordt ge houden op cle eerste vrijdag in de lijdens weken n 1. vrijdag 1 maart in de Oude Kerk op de Markt, 's middags 4 uur en 's avonds 8.30 uur. Het onderwerp van de liturgie luidt: „Meer dan overwin naars", Rom. 8 37. De liturgie is ditmaal samengesteld door enige vrouwen uit Korea, een land waar men vele bange jaren van oorlog en oorlogsdreiging gekend heeft en nog kent. Dit land is wel ver van ons ver wijderd, maar wanneer wij denken aan de scheidslijn, die het land in tweeën splijt, aan de haat, het wantrouwen en het verdriet die aan beide zijden van die lijn gevoeld worden, maken wij onwille keurig een vergelijking met dergelijke scheidsmuren in ons werelddeel en dan komt Korea met zijn noden opeens dich ter bij ons. Er werd verleden jaar in ons land in circa 840 plaatsen een gebedsuur gehou den, één met ons in het gebed tot de Vader. Hij schenke Zijn zegen aan dit wijdvertakte werk en vervulle ons blij vend met dankbare blijdschap om de band die wij ervaren in de eenheid in een gebed om de ganse aarde. Moge dit jaar een uitzonderlijk groot getal vrou wen in gemeenschap bidden voor de le vende God in Christus Jezus. Voor de tweede maal in deze barre winter heeft de Veenendaalse Waterleiding Mij. N.V. besloten een woonflat in Schrijverswijk, zij het dan voorlopig proviso risch, op het waterleidingnet aan te sluiten. In bedoelde flat woonden namelijk al enkele weken een aantal gezinnen die het zonder water moesten stellen. Ove rigens is het een tijdrovend en omvangrijk karwei, waarbij de compressor geen overbodige luxe is gebleken. De grond is op sommige plaatsen tot een meter diep bevroren en zo hard als beton. Op de foto is men bezig een sleuf te maken naar de hoofdleiding, een werk dat letterlijk bij stukjes en beetjes vordert. NVV KINDERFILM NU OP 16 MAART De NW Bestuurdersbond afd. Veenen daal organiseerde j.l. 16 februari in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een kinderfilm, die door omstandigheden bui ten haar schuld, op het laatste nippertje niet kon doorgaan. Zodoende moesten de kinderen teleurgesteld naar huis terug keren. Deze voorstelling zal nu plaats hebben op zaterdagmiddag 16 maart a.s. W. DE HAAS OVERLEDEN Zondag j.l. is in het Julianaziekenhuis te Veenendaal op 72-jarige leeftijd overleden, de heer W. de Haas. W. DE HAAS f Wijlen de heer De Haas had geduren de zeer veel jaren de leiding van hotel „De Korenbeurs" en was het oudste directielid van de N.V. v/h Fa. Wed. A. W. de Haas. De overledene was de laatste van de oudere generatie van de heren De Haas die deel uitmaakte van de directie van de N.V. Eiermarkt: aanvoer 126.000 stuks. Prijzen van 15,tot 16,per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 40 stuks. Prij zen van 38,tot 52,per stuk. Handel matig. VEENZANGERS ZONGEN IN SANATORIUM ZONNEGLOREN Reeds vijftien jaar zonder onderbre king verzorgt het Veenendaalse man nenkoor „De Veenzangers" jaarlijks een concert voor patiënten en personeel van het sanatorium „Zonnegloren" te Soest. De laatste jaren is dit concert zelfs uitgegroeid tot een ontspannigsavond, want aan het vijftiende concert werk ten bovendien mee ,The Three Happy's' en de Veenendaalse goochelaar Bossini. Evenals vorige keren was het publiek j.l. maandagavond ook weer zeer dank baar, hetgeen mag worden afgeleid uit de ovatie die „De Veenzangers" werd gebracht. De directrice van Zonnegloren sprak in haar dankwoord van een jubileum en noemde het een unicum dat een ver eniging zich gedurende een periode van vijftien jaar, geheel belangeloos ter be schikking stelt van de lijdende mens heid. SCHAKEN Zaterdag j.l. 23 febr. speelde het- le tiental van de Veenendaalse schaakclub een thuiswedstrijd tegen UVS 1 uit Nijmegen. Men wist dit zou een moei lijke opgave worden en juist daarom werd er aan Veenendaalse zijde fana tiek gestreden. Naarmate de wedstrijd vorderde kwam er echter een achter stand en de voorlopige einduitslag is 5-3 in het voordeel van UVS 1. De twee hangpartijen zullen waarschijnlijk re mise worden, zodat het wel een 6-4 nederlaag zal worden. Jammer Veenen- dalers, volgende keer beter. De per soonlijke uitslagen zijn: VEENENDAAL I UVS 1 J. Boelens J. Remie afg. M. v. d. Bovenkamp Polman 01 Blankensteyn J. Glaap V2-V2 H. Heykamp H. Alberts01 F. Luchsinger W. Rijswijr10 J. Konings L. v. d. Saag afg. G. R. Kets A. ter Wey 0—1 L. Ebskamp J. Bouman10 Kruithof Jr. A. v. Heezen01 D. J. Kruithof Sr. Hofman V2-V2 Maandag 25 febr. werd de onderlinge competitie voortgezet, de persoonlijke uitslagen waren hier: Van Doorn De KleuverV2-V2 Heykamp D. J. Kruithof 10 R. Sukkel C. Wijnbergen V2-V2 M. v. Dijk D. Anbeek01 L. Ebskamp J. Boelens01 G. R. Kets F. Luchsingerl/t-1/t v. Ravenzwaay Blankenspoor 10 Tj. Schuurman C. Beyer01 v. d. Bovenkamp Wijnbergen 01 P. Reydens Kruithof Jr01 H. J. v. Aller Ter Hogt0—1 v. Asselt Keuning 01 v. Bentum J. Diepeveen01 SCHOORSTEENBRANDJE De Veenendaalse brandweer werd dinsdagmiddag gealarrpeerd voor een schoorsteenbrandje in de woning van de fam. H. aan de Aart de Gelderstraat. De brandweer die snel ter plaatse was bluste met de nevelspuit het brandje in korte tijd. De keuken liep water schade op. (vervolg van pag. 1) voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid, doch daar verdachte hele maal niet inzag, dat hij een verkeers- fout had begaan, vonniste hij conform de eis met een onvoorwaardelijke in trekking van het rijbewijs gedurende twee maanden. G., kantoorbediende te Ede, moest zich vrijdag voor het Wageningse kan tongerecht verantwoorden omdat hij op de Stationsweg in zijn woonplaats zon der brandend voorlicht gefietst had. Mijn lamp deed het wel, maar door de natte sneeuw slipte de dynamo nu en dan. Ik heb de agent laten zien, dat er verder geen defecten waren en daarom vond ik het niet redelijk 2,50 te moeten betalen, aldus de verdachte. De verbalisant, agent W. verklaarde, dat het licht niet brandde toen hij G. zag rijden. Al deed de lamp het misschien later wel, u zult toch niet verwachten, dat we u kunnen vrijspreken, zei de officier, mr. Pfeil. Gelet op de weers gesteldheid wil ik het nog laten bij een eis van 2,50 of 1 dag. Rechter v. d. Brand verhoogde ech ter tot 5, T., student te Leiden, zou op 4 aug. toen er ook voor de grote verkeers wegen een snelheidsbeperking gold, op rijksweg 12 te Ede toch nog 120 km met zijn personenauto gereden hebben. Het was met de gatsometer geconstateerd. Het is absoluut onmogelijk, dat ik een dergelijk hoog tempo gevoerd he£, zo begon verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht zijn grondi ge verdediging. Bij de dealer van mijn auto heb ik gevraagd welke snelheid ik maximaal kan halen met drie per sonen en bagage in de wagen. In zijn antwoord schrijft hij dat dat maximum op een vlakke weg rond 100 is. Dezelfde vraag heb ik tot de KNAC gericht en die becijferde een maximum van 110 km, mits de motor in prima conditie zou zijn. Daar was geen sprake van, want een week later moest hij gerevi seerd worden. Tenslotte heb ik bij het KNMI de windrichting en de wind kracht opgevraagd. Het bleek, dat ik tegenwind had met windstoten tot riegen meter per seconde. Verdachte overlegde de schriftelijke antwoorden van de drie genoemde in stanties en de officier, mr. Pfeil, putte daaruit waardering voor het vele werk, dat aan de verdediging was besteed. Zou het niet mogelijk zijn, dat er een fout in de berekening van de ge gevens van de gatsometer is gemaakt, vroeg hij zich af. Beide verbalisanten, de hoofdagenten H. en M. leek dit niet mogelijk, daar bijzonder nauwkeurig met de gatso meter wordt gewerkt. Het is een moeilijke kwestie, vond de officier. Ik geloof wel dat de ver balisanten juist geconstateerd hebben, maar aan de andere kant is ook het verweer van verdachte uitstekend ge fundeerd. Studeert u soms rechten, in formeerde hij en passant. Nee, geologie, luidde T.'s antwoord. Dan moet u er eens over denken om te zwaaien, adviseerde mr. Pfeil. Verdachte is er in geslaagd bij mij een tikje twijfel te wekken, zo vervolg de hij en dat is nu in het strafrecht net voldoende om een veroordeling te voor komen. Vrijspraak, concludeerde de of ficier. Rechter v. d. Brand speet het voor verdachte, maar hij hechte meer waar de aan de gatsometer. Vonnis 60, of 12 dagen. B. zonder beroep te Rhenen, had als inzittende van een auto een portier ge opend toen een bromfietser reeds zo dicht genaderd was, dat een botsing volgde, waarbij de bromfietser een schedelbasisfractuur opliep. Verdachte was zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht de ernst van het feit en van de gevolgen wel bewust. Hij had het slachtoffer verscheidene malen in het ziekenhuis bezocht. Voordat ik het portier opende heb ik nog uitgekeken en nog iemand laten passeren, verklaarde hij. Toen ik direct daarop wilde uitstappen hoorde ik op eens een geweldige klap en zag ik de botsing. Aanvankelijk had ik 100,wil len eisen, maar het slachtoffer wordt niet beter door een hoge boete al dient het gevolg van de aanrijding zeker ver disconteerd te worden. Ik wil het zo onverhoeds openen van het portier zien als een slordigheid en daar verdachte slechts over 10,zakgeld per week beschiks, wil ik het laten bij 50,of 10 dagen, aldus de officier, mr. Pfeil. De bromfietser kwam wel gruwe lijk dicht langs de wagen, zei verdachte. Dat maakte wel een minder goede indruk dan de deemoedige houding die hij eerst had getoond, maar toch von niste rechter v. d. Brand conform de eis. Veel waardering voor directeur De Rhencnse muziekvereniging Ons Genoegen besloot zaterdagavond de viering van het 95 jarig bestaan met een jubileumuitvoering in gebouw Irene. De voorzitter, de heer E. Veenendaal had ter gelegenheid van dit negentiende lustrum graag een uitverkocht huis gezien, doch griep en kou zullen ook hier de oorzaak geweest zijn \an een niet geheel bezette zaal. Ook de burgemeester bleek door ziekte verhinderd te zijn acte de presance te geven. Van de muziekverenigingen uit de omtrek waren er talryke vertegenwoordigers, waaronder Wageningen en niet te vergeten Rens- woude, waarvan de toneelvereniging later op de avond nog een stuk, getiteld „Rou te Kopenhagen" zou brengen. Met veel waardering sprak de heer Veenendaal tot de directeur van Ons Genoegen, de heet- P. Hoolhorst, die na langdurige ziekte weer de dirigeerstok hanteert. Hij dankte de dirigent voor zijn vele werk in het belang van de vereni ging verricht en sprak daarbij de hoop uit dat de heer Hoolhorst en diens gezin nog lang voor Ons Genoegen gespaard zou mogen blijven. Het orkest opende deze feestavond met een viertal nummers. Het was opvallend en verheugend dat zich onder de muzi kanten zovele jongelui bevonden, vooral bij de afdeling klarinetten. Er werd zeer verdienstelijk gespeeld en vooral het laatste nummer, de harmonieuze mars „Der Medici" van Joh. Wichers, werd zelfs zéér goed vertolkt. Bepaald storend^tijdens het musiceren was de lotenverlcojtp in de zaal. Men had daarmee beter kunnen wachten tot na het concert. Ook de laatkomers had men be ter na een gespeeld nummer binnen kun nen laten. Wellicht iets om een volgend keer aan te denken. De toneelgroep van de muziekvereni- I- Gemeente Rhenen VOORJAARSKEURING STIEREN De burgemeester van Rhenen vestigt er de aandacht op, dat de provinciale com- misie voor de rundveefokkerij in de pro vincie Utrecht dit jaar de voorjaarskeu ringen, bedoeld in artikel 4 van het Utrechts Stierenreglement 1936 zal hou den op maandag 11 maart 1963: a bij B. van Dijk, Cuneraweg 168 om 12.00 uur; b bij de Meentschuur om 12.30 uur. Verder wordt verwezen naar de open bare kennisgevingen, die op de gebruike lijke plaatsen in de gemeente zijn aange plakt. Rhenen, 22 februari 1963 De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal CNHV-LEDEN BRACHTEN BEZOEK AAN STREEKMUSEUM Afgelopen donderdagavond waren de leden van de Cultuur Natuur Historische Vereniging „Zuid-Oost_Utrecht" te gast bij mej. A. v. d. Bunt in het Streekmu seum te Rhenen. Het hoofddoel van dit bezoek was kennis ,te maken met de ex positie „Twintig eeuwen Zuid-Veluwe- zoom". Het werd een aantrekkelijke avond, mede dank zij de interessante rondleiding door mej. v. d. Bunt_ Zij de monstreerde o.m. de werking van een papiermolen. DAVERENDE TEENERSHOW IN EIKELKAMP Zaterdagavond was de Jeugdherberg „De Eikelkamp" weer eens het trefpunt van vele jongelui. Nu niet om er zoals gebruikeiyk een fgne vakantie door te brengen, doch ditmaal om te genieten van een vlotte en op hoog peil staande teen agershow. De organisatie van deze show was in handen van de steeds meer in populari teit toenemende „Rainbow Rocketts" uit Renswoude, die ook muzikaal op een steeds hoger plan komen. Verdere mede werkenden waren „The Blue Angels" uit Renswoude, „The Red Stars" uit Eist en de conferencier Bart Veenendaal. Aan de opzet van de organisatoren om de jeugd een leuke avond te bezorgen is zeker voldaan, hetgeen wel bleek uit de enthousiaste reacties van het publiek. Een reden te meer dat een dergelijk initiatief zeker voor herhaling vatbaar is. Na af loop van de show was er een druk be zocht bal. ging uit Renswoude zorgde voor het to neelstuk. „Ons Genoegen" zelf kon geen stuk instuderen tengevolge van ziekte van de daarvoor in aanmerking komende personen. Tussen de bedrijven door trad de „Ti- roler"-kapel op, gevormd door enkele mu zikanten van Ons Genoegen, gestoken in officiële klederdracht, die het met de ge zellige hoempa-muziek altijd weer doet. Deze bejaarde Rhenense vereniging mag op een geslaagde jubileumuitvoering te rugzien. UIT DE RAAD VAN RENSWOUDE: Verzocht om verhoging van tonnage De raad van Renswoude die maandagavond in voltallige vergadering bijeen was, heeft zich geruime tijd bezig gehouden met de in Renswoude nog altijd in zwang zijnde rondvraag. De huidige weersomstandigheden speelden hierbij een belangrijke rol, want de meeste aandacht werd besteed aan het drastische be sluit van b. en w. om een groot aantal wegen in de gemeente Renswoude tijdens de opdooi te beschermen door middel van tijdelijke verklaring tot B-weg met een maximale druk van 0,6 ton. De meningen hierover in de raad waren verdeeld, mede doordat verschillende plaatselijke handelaren door dit besluit ernstig kun nen worden gedupeerd. Ook betrokkenen van buiten de gemeente zullen van deze regeling t.z.t. hinder kunnen ondervinden. De heer Zweers (PvdA) zei zeer te vreden te zijn dat de gemeente de we gen tijdens opdooi zo goed beschermt „Volgens de borden echter zijn de kilo's E. ZWEERS (PvdA) die men vervoeren mag, erg weinig. Dit is wel bijzonder moeilijk als men denkt aan het vervoer van veevoeders e.d. naar de boeren", zo verklaarde dit raadslid. Is het niet mogeijk deze toegestane druk van 0,6 ton te verhogen tot 3 ton, vroeg de heer Zweers? Burgemeester Hosang maakte duide lijk dat de verschillende belanghebben den van gemeentewege met deze rege ling op de hoogte zijn gebracht. Hij had D. J. VLASTUIN (SGP) Ter ere van nieuwe beschermheer De muziekliteratuur is sinds vrijdag avond uitgebreid met een nieuwe com positie, de „Mr. Deen-Mars", die werd vervaardigd door de dirigent van „Oefening Baart Kunst", de heer A. J. van Kolfschooten. Aanleiding daartoe was het feit, dat de heer Mr. J. Deen beschermheer werd van deze arbeidersmuziekvereniging. Tijdens de jaaruitvoering in het „Eigen Gebouw" bood „O.B.K." bij monde van voorzitter K. de Jong de nieuwe be schermheer de mars aan, die daarbij de hoop uitsprak dat de muziek nog vele jaren in Rhenen zou mogen klinken. De heer Deen dankte voor dit ge baar en zei met zeer veel genoegen de mars te zullen aanhoren. Het orkest zorgde hierna voor de première van de „Mr. Deen-Mars", die van uitstekende muzikale kwaliteit bleek te zijn. Eigen krachten De belangstelling voor de uitvoering was verheugend goed. hoewel de kou er toch wel de oorzaak van was dat er nog lege plaatsen vielen te constateren. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door wethouder G. van Ge- sink, de vereniging „Oranjedag" door de heer Beekman. De vereniging bracht een uitgebreid Derde wandeltocht „De Hoogstraat" Leersum In samenwerking met de Amerongse wandelsportvereniging „De Vrye Wande laars" organiseert de wandelclub „De Hoogstraat" in Leersum op zaterdag 13 juli a.s. een wandeltocht door de bos rijke omgeving. Na aftrek van enkele onkosten komt de opbrengst van deze tocht geheel ten gie- de aan het Revalidatie Centrum „De Hoogstraat" en wel voor de ontspanning. De voorbereidingen en de administratie alsmede de verzorging in de pauzes zul len geheel door de gehandicapten worden verzorgd. Zij hebben dus een werkelijk aandeel in het geheel. Mochten er verenigingen zijn die op deze dag verhinderd zijn om mee te lopen en toch een steentje willen bijdragen voor dit doel of een prijs beschikbaar willen stellen, dan kan men kontakt opnemen met de besturen van genoemde organise rende verenigingen. Binnenkort zal van deze tocht nog een speciale folder ver schijnen. LANDBOUWORGANISATIES VERGADEREN De afd. Ederveen van de CBTB afd. De Klomp van de Geld. Mij. van Landbouw vergaderen op vrijdagavond 1 maart a.s. gezamenlijk in hotel Hupkes te De Klomp. De heer H. A. van Riessen, dierenarts te Lunteren zal een causerie verzorgen over de behandeling van mest en fokkalveren tijdens ziekte. Na een bespreking van dit onderwerp zal er een film worden ver toond over „Het paard en zijn werk" of eventueel een andere film. Ook dames zijn welkom, naar het bestuur ons ver zocht mede te delen. programma met uitsluitend eigen krachten. De voorzitter schreef dit toe aan de groeiende belangstelling, waar door „O.B.K." zich in stijgende lijn be weegt en nu al geen muzikanten meer behoeft te lenen van andere verenigin gen. De tweeëndertigjarige harmonie speel de acht nummers, waaronder verschil lende marsen, zoals „Our Director" en „Trafalgar". Na de pauze werd nog een klucht op gevoerd met de lugubere titel „Het be roemde lijk". „The Spoetnicks" zorgden tenslotte nog voor een paar uurtjes gezellige dansmuziek, zodat het bal een geani meerd verloop kreeg. GESLAAGDE UITVOERING VAN „CAECILIA" De muziekuitvoering, die vrijdag- en zaterdagavond in de Sociëteit door de Scherpenzeelse Harmonie Caecilia werd gehouden kan als zeer geslaagd wor den genoemd. Beide avonden was de zaal nagenoeg geheel bezet. Na de uitgevoerde openingsmars Our directormars van Bigelon-Mol, sprak de voorzitter, de heer D. Cozijnsen, een woord van welkom tot burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, diens echtgenote, vertegenwoordigers van zusterverenigingen, donateurs en leden. Vervolgens werd het muzikale pro gramma met een grote verscheidenheid aan nummers, twaalf in totaal, onder leiding van dirigent H. van Rossum, vlot afgewerkt. Na de pauze werd door eigen leden het blijspel in drie bedrijven „Butler bij mijn vrouw" door K. Beswino, opge voerd. De wijze waarop dit stuk werd uitgevoerd deed de toeschouwers aan dachtig meeleven met de rijke vrijgezel Kees Wilgenburg (J. Valkenburg) in de tuinkamer van diens huis waar het stuk zich afspeelde. N.C.B. VERGADERDE Onder leiding van tweede voorzitter, de heer B. Bouwmeester, hield de NCB (Nederlandse Christelijke Bond van werknemers in de hout- en bouwbe drijven) donderdagavond in het vereni gingsgebouw aan de Molenweg, haar jaarvergadering. Na zijn welkomstwoord gaf de voor zitter middels berekeningen op een schoolbord een uitvoerige uiteenzetting hoe, aan de hand van de c.a.o. het loon van de werknemers kan worden be rekend. Na de pauze werden door de aan wezigen nog vele problemen besproken en suggesties naar voren gebracht, die nader op een bestuursvergadering be sproken zouden worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren B. Bouwmeester, G. den Hartog en J. Lagerwey, herkozen, terwijl M. v. d. Berg aan het bestuur werd toege voegd. De kascontrole werd uitgeoefend door de heren A. Diepenveen en Th. van den Broek. reeds ondervonden dat de boeren, wat betreft de aanvulling van voeder, hier in zelf voorzien. Ook handelaren hebben hiermee rekening gehouden. „Ik ben met zorg vervuld hoe het anders zou gaan", aldus de burgemees ter. De heer D. J. Vlastuin (SGP) vond de borden van 0,6 ton „erg bezwaarlijk" Hij vond dat lichte auto's tegenwoor dig niet meer te bemachtigen zijn en velen beschikken ook zelf niet over de middelen hierin tegemoet te komen. De graanhandelaren is het niet meer mo gelijk op de weg te komen, terwijl het eveneens voor de melkrijders bijzonder moeilijk wordt. „Kom elkaar hierin tegemoet", was het standpunt van J. T. Wolles- winkel (CHU). Burgemeester Hosang reageerde met: „Er is al gevraagd de 0,6 ton op 1 ton te brengen. Dit is echter sterk afge raden". En hier bleef het bij. De overige agendapunten werden vrij wel allemaal hamerstukken. Bij be handeling over de toeslagen-vaststel ling van het voorschot op de exploita tiekosten van de School met de Bijbel, konden b. en w. zich niet verenigen met de gevraagde toekenning van 50, per leerling voor het jaar 1963. Bedoelde begroting heeft het gemeen tebestuur niet kunnen overtuigen van de juistheid van het verzoek, zodat het bedrag teruggebracht was tot ƒ45, De heer Zweers (PvdA) informeerde of dit dan wel genoeg was met de hui dige prijzen. De voorzitter antwoordde dat de raad uitgaat van een geleide lijke optrek en achtte zodoende dit be drag redelijk. De heer Koops (CHU) zei: „Er wordt wel eens beweerd dat plaatselijk min der geleerd wordt dan elders. Kan dit dan op deze manier misschien in de be schikbare leermiddelen zitten?" G. KOOPS (CHU) „Onmogelijk", volgens burgemeester Hosang. „In dat geval kan men zich be roepen op de Onderwijswet". Uiteindelijk ging de raad met 45, per leerling akkoord. Terugkomend op de rondvraag, bracht de heer Koops (CHU) in het midden, dat er in verschillende huizen de elektrische leidingen zijn versleten. Hierdoor komen de buizen onderstroom te staan. De voorzitter beloofde dat dit nagekeken zal worden, evenals het ver zoek om bij het rozenperk aan de Hol- leweg een verkeersbord te plaatsen „nadering voorrangsweg". Aan het slot van de vergadering werd ook nog aandacht besteed aan de hui zenbouw in Renswoude. Er zijn er voor dit jaar zes toege wezen en de heer H. Vermeulen (AR) wilde weten of er bij het col lege al gedachten tot realisatie zijn. De voorzitter zag er echter een zwaar hoofd in. „Aan de tekeningen wordt gewerkt", zo zei hij", en de architect is nogal hoopvol gestemd". Nederland telde op 1 januari 1963 ruim 11.889.000 inwoners Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek vastgestelde voorlopige ge gevens vermeerderde de bevolking van ons land in het afgelopen jaar met ruim 168.000 inwoners (tegen 165.000 in 1961). Wel was het geboorte-overschot in 1962 lager dan het vorige jaar (152.000 tegen 159.000), doch de buitenlandse migratie bracht een aanmerkelijk hoger vestigings overschot (17.000 tegen 6.000). Het aantal gesloten huwelijken (93.000) was vrijwel gelijk aan dat in 1961. Het aantal levendgeborenen was iets lager dan in 1961 (246.000 tegen 247.000), evenals het geboortecijfer per 1.000 inwoners (20,8 te gen 21,2). De sterfte was 6.000 hoger (94.000 of 7,9 per 1.000 inwoners tegen 88.000 in 1961 of 7,6*/.). De inbegrepen zuigelingensterfte (kinderen beneden 1 jaar) is wederom iets gedaald (15.4 per 1.000 levendgeborenen tegen 15,5 in 1961). Het reeds genoemde hoge vestigings overschot van de buitenlandse migratie is grotendeels veroorzaakt door het hoge vestigingssaldo van 13.000 personen (tegen 1.600 in 1961) uit Ned. Nieuw Guinea. Het vertrekoverschot naar de zg. over zeese emigratiegebieden bedroeg in het afgelopen jaar ruim 4.000 (tegen bijna 5.000 over 1961). De migratie met andere Europese landen heeft over 1962 een ves tigingssaldo opgeleverd van ruim 2.000, die met de zg. E.E.G.-landen een ver trekoverschot van bijna 600 personen. Rekening houdend met de gemiddelde maandelijkse toeneming der bevolking over de laatste jaren kan, behoudens bij zondere omstandigheden, worden ver wacht, dat het inwonertal van Nederland eind september-begin oktober 1963 de 12 miljoen zal overschrijden.

De Vallei | 1963 | | pagina 2